Landbouwberictiten. w. atlEWSDE BltfilCHTEN. 13l735 M3 5555 144618 281908 21370 L M3. 40229 253930 M8. 1773 M3. 398 2171 M». 398 M3. 1773 n 2171 Ms. 9011 M3. 6134 15145 6134 ML 45504 ML 38163 schilder, 12 electriciens-instrumentmakers en 6 bankwerkers. Er zijn reeds aanwezig: 20 timmerlieden, 2 schilders, 2 electriciens-instrumentmakers en 37 smeden-bankwerkers, totaal 61, zoo- dat de nieuwe cursus kan aanvangen met 9 Jeerlingen. SOBEEPVA ARTBEWEGING. Geduveuae de maand Februari 192' pas- aeerden door de West9luis Z -evaa t Voor Belgie Gdeden op 34 stoomschepen i v 1 zeilsehip Ledig 33 stoomschepen Totaal (.8 Van Belgie: #eladen af 54 stoomschepen Ledig f Totaal 64 Voor Ter Neuzen Geladen op 1 zeilsehip Ledig v 1 stoomschip Totaal 2 Van Ter Neuzen Ledig af 1 stoomschip t> h 1 zeilsehip Totaal 2 Voor Sas Grlader-'aris J A DREQM Ledig verzoeke •'nsteeo. r> Totar/)r2 Van Sas van Gent Gsladea af 1 stoomschip Binuenvaart In opvaart 74 vaartuigen v afvaart 75 DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE PAARDEN Naar aanleiding van het bericht in de Ax. Crt. omtrent een te Axel gehouden ver gadering tot het inrichten van een verkoop- bureau voor de paarden uit Zeeuwsch- Vlaanderen, schrijft de algemeene voorzit- ter van het Nederl. Trekpaarden Stamboek jhr. J. van Vredenburch aan de Miad. Crt.: Het bericht overgenomen uit de Ax. Crt. inzake verkoopbureau Zeeuwsali-Vlaamsca Treitpaard dient niet onweersproken gelaten te worden. Om te beginnen bestaat er geen Vlaamsch Trekpaard doch een Nederlandsch Trek- paard. Zooals bekend is Zeeuwsch-Vlaan- deren^de streek die een der beste van het Nederlandsch Trekpaard kunnen geacht worddh. Het is voorts geheel bezijden de waarhei. dat in Hollandsche kringen (wie worden daarmede toch bedoeld) geen aandacht ge- vesfigd wordt op deze streken. Indien deze onware beschuldiging het Stamboekbestuur geldt dan zij opgemerkt, dat in de binnen- en buitenlandsche brochure juist een zeer voorname plaats aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche fokkers en hun paarden wordt gewijd, is bovendien niet de Zeeuwsch-Vlaamsche tiim van den fokpaardendag aldaar niet door het Nederlandsch Trekpaarden Stamboek aangekocht om reclame te maken in binnen- en buitenland! Dat ue Zeeuwsch-Vlaamsche i'okkers althans een klein deel een eigen verkoop bureau wenschen, dat moeten zij weten, doch er inoet niet met onwaarheden geschermd en gepropageerd worden om de fokkers te- gen hun vereeniging op te zetten. Indien het bericht uit de Axelsche Cou- rant juist is, dan heeft het wel degelijk den schijn, dat er in Axel den fokkers stukjes zijn verkondigd. HET LANDSHUIS TE HULST. Onder de merkwaardige gebouwen, zoo- wel wat historie als constructie betreft. be hoort het Landshuis, dat thans door koop in eigendom van het Kijk is overgegaan, en waardoor voorkomen is dat het een gelijk lot zou treffen als het eertijus fraaie stad- imis aan de Groote Markt, ihans een stee- nen bonk met een stijf, log front; of wel- licht erger, dat het geheel zou zijn verdwe- nen evenals de Steen 's Graven gevan- genis later de refuge van de abdij ter Dninen, vermoedelijk tegenover het Lands huis verdwenen is. De naam Landshuis is oudtTr dan het be- siaanae gebouw, dat in 1655 op de fonda- menten van het toen verdwenen Landshuis gebouwd werd. Tot de inlijying van dit deel van Zeeland bij Frankrijk (1794) diende he, tot districts-liuis van het Hulster Ambacht; in de eerste helit der vorige eeuw diende het ais stadhuis, daar dit gebouw geheel in ver- val geraakt was en het stadsbestuur eerst in Febr. 1844 tot herstel gemachtigd weru; nog later was het Landshuis marechaussee- kazerne. Een dubbele hardsteenen trap met ijzeren leuningen voert naar een bordes voor de hoofdoeur. Boven deze deur bevindt zichJ een hardsteen, waarin eertijds de wapens der Algemeene Staten en van het Ambach: door een strik vereenigd, waren uitgehou- wen. De rranschen hebben ze er uitgekapt. In de vestibule hangen zeven portretstukken, van twee dezer is niet te zeggen, wie y voorstellen. De andere stellen voor graai Hendrik van Nassau (f 7 Nov. 1652), Gys- brecnt van Harder.broek (f 18 Oct. 1658), Jacob van der Meer van Berendrecht (f 14 Nov. 1661), achtereenvolgens eerste, tweede en derde gouverneur van Hulst na de re- ductie; prins Maurits en het vijfde vermoe- deiijk Albertus van Oostenrijk in het gewaaa ran kardinaal. 'Rechts van deze vestibule is de groote zaal, vroeger de Vierschaar, waarin een op marmeren zuilen rustende schoorsteenmari- tel, versierd met een door Jordaens in 1663 geschnuerde allegorische voorstelling van ae gerechtigheid. De hoofdfiguren zijn een kriigskntcht met een roi in de hand, op welk perkament geschreven zijn de woorden uit Deut. 1 16. Een grijsaard in toga wijst daarnaar met een staf. Ook op de zijkanten komen schilderijen voor, waarvan vermoea wordt, dat zij eveneens van Jordaens zijn. Voorts was (is?) er nog een schilderij, voorstcllende een gezicht op Hulst, gezien van den kant van Clinge, waaro'nder de woorden: „Als men dusent ses honderd acht en twintich zagh gheschreven, doen heei: Cornelis de Vos van Hulst gheborene, dese schilderie uit liefde ghemaekt ende gtiegeven aan de stadt tot een eeuwighe memorie." Behalve deze zaai zijn er nog acht andere in dit gebouw. Op het Landhuis sta^t een torentje met een uurwerk. (Hbl.j TEGEN DE SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de gemeentebesturen in het 4e district om hun meening te vernemen over de samensmelting van twee of meer gemeenten tot een ge- r.ieente, werd, naar door de „Breskensche Crt.' wordt gemeldt, te Schoondijke door ce Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig 4de district een vergadering gehouden om daarover van gedachten te wisselen. Men was het spoedig eens, want eenparig verklaarde men zich tegen elke annexatie, omuat in de geheele streek niet, zooais in andere deelen van het land w, eens voorkomt, de eene gemeente als i ware in de andere uitioopt, zonder dat men het bemerken kan, en daardoor gemeen- sehapsbelangen kunnen ontstaan, die wer- kelijk een samenkoppeling gewenscht ma ken. Hier zou elke samenvoeging verzet der ingezetenen uitlokken, omdat zij slecht^k den kan tot groot ongerief zonder eenige geldelijk voordeel. Men stelt hier dan ook het zelfbestemmingsrecht op hoogen prijs en vertrouwt, dat de hooge autoriteiten daar mede rekening zullen willen houden. SAS VAN GENT. Aan den biljartwedstrijd gehouden op Zondag 27 Februari jl. bij F. de Vleesschau- wer en P. J. Kaas namen 60 spelers deel. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs door Ed. Vermoet te Sas van Gent en K. Scheele te Sluiskil; 2e prijs door A. Genbrugge te Sas van Gent en F. de Viees- schauwer te Zandstraat; 3e prijs door Louis V ermandel te Sas van Gent en A. van Keu- lenbroeck te Westdorpe; 4e prijs door O. Neuttinck te Philippine en Ed. van de Putte te Westdorpe; 5e prijs door Prosper Ue Maessohalck te Sas van Gent en J. Mul te Philippine. HOOGE VEEPRIJZEN. Dat in Friesland het Stamboekvee duur betaald wordt, bleek op een boerenboelgoed in de gemeente Idaarderadeel. Een stierkali van nog geen 14 dagen oud bracht ruim 400 gulden op; koeien gemiddeld bij de 1200 gulden per stuk. EEN WANOELENDt KOOEl. De heer R. te Winterswijk heeft in het ziekenhuis een kogel laten verwijderetr, waardoor hij bijr\a 6 jaar geleden als Duitsch soldaat aan het Oostelijk front was getroft'en. De kogel was alan den schouder het lichaam ingegaan, hij kwam nu ter hoog- te van de heup weer te voorschijn. EEN AARDIG STRAATTOONEELTJE. Op den hoek van de Kalverstr.aat en den Dam te Amsterdam staat sedert ja- ren iederen dag een oud vrouwtje met een stok, waaraan veelkleurige ballons heen en weer zweven. Een kleine kleu- ter van ongeveer 8 jaar loopt naar het oudje toe, om een gasballon te koopen. Hij steekt zijn arm reeds naar vparen, opdat het vrouwtje den draad van de ballon daaromheen zal binden. De koopvrouw wil een aer ballonnen losrukken doch.„. breekt den verkeerden draad, en alle ballons zweven Tangzjaam at Van den stok. De omstanders trachten nog te grijpen zij springen, doch het is te laat. Steeds vlugger stijg, de groote gekleur- de ballonnentros omhoog, nagestaard door honderden, totdat nog slechts een enkel klein zwart stipje zich afteekent tegen den heme!. Het arme vrouwtje staat te huilen, doch onmiddellijk schiet een jong- mensch naar voren met de pet in de hand en in enkele oogenblikken vverpt een ieder, die begaan is rnet het lot van het arme vrouwtje, kwartjes en dubbeltjes in de pet. Dan reiki de jongen de pet over aan het vrouwtje. Zij kijkt, zij telt en zijlacht. De omstanders lachen mee, en begrijpen haar. Zij heeft meer ge- teld, dan haar geheelen handel haar zou hebben opgebracht, en zij gaat haars weegs. Zij had niet 'zAo'n ongelukkigen dag. ERGERLIJKE VERVUILING. De Alkmaarsche correspondent van Het Volk schrijft: Een handelaarster in lompen en aan- vervfante artikelen, de wed. B,, vvonende in de Bloemstraat te Alkmaar, had de eigenaardige gewoonte, steeds alierlei rommel te koopen, doch nimmer te ver- koopen. Haar woonhuis gebruikte zij als pakhuis en gezien den gercgeiden aankoop werd de woning steeds voller. Dat trok de aandacht van de politie, die bij een onderzoek betreffende dlefstal'van onder- goederen en den verkoop daarvan, groote vervuiling constateerde. Besloten werd tot aDeheele ontruiming van het perced, hetwelk onder politietoezicht geschiedde. De gemeente-reiniging is twee dagen aaneen bezig geweest om de „woning" schoon te maken. Ruim zes groote vuilnis- wagens waren ruimschoots beladen met den „inventaris" van de opkoopster. AI- les werd vervoerd naar de belt. Hoc de bewoonster leefde, kan blijken uit het feit, dat in haar bedstede alle mogelijke rommel was opgestapeld en dat bij ,,'net-ter-ruste-gaan" de rommel een beetje op zij werd geschoven. De woon- kamer verkeerde eveneens in een staat van vervuiling. Groote voorliefde had de verkoopster evenwel voor beesten; zij was eigenares van zeven honden en drie kat- ten, welke in het „huis" de voile vrij- heid genoten. De ontruiming had veel bekijks. EEN BARBIER VAN 88 JAREN. Lemmer bezit een unicum: een barbier van 88 jaar, die nog met vaste hand zijn klanten bedient. Ja, vader S. Hulscher is een kfasse oude, die over alles weet mee te praten: over Indie, waar hij als militair kleerma- ker in dienst is geweest; over reformatie; over verschillende oorlogen"; overja noem niaar op. En hoewel hij indertijd wegens zwak- ken gezondheidstoestand den militairen dienst heeft moeten verlaten (zonder pen- sioen) loopt hij nog zoo recht als een kaars, kookt hij zelt zijn potje en bered- dert hij met een weinig vrouwelijke hulp, zelt zijn huishoudeiitje. Lezen is nog steeds zijn lust. ONDER,WIJZER OF VELDWAtCHTER. Naar aanleiding ,van het denkbeeld, Duitsche onderwijzers naar Indie tc sai- ren, zegi Het Onderwijs, dat het Hol landsche onderwijs op de schoicn In Ind.e in hoofdzaak taalonderwijs is en nooit goed gegeven zal kunnen worden door personen, die slechts een stoomcursus in die taal hebben gevolgd en vervolgt: 4 en slotte wijzen we op een eigenaardi ge tegenstelling. De salarissen der Rijks- veldwachters moeten worden verbeterd en bij de schriftelijke gedachtenwisseling daarover wijst de minister van Justitie op de gebrekkige recruteering voor dat korjis op het sterke verloop, door overgang in gemeentedienst, enz. En ziehier nu de tegenstelling. De aan- werving voor de Rijksveldwacht staat zwak.. verhoog de salarissen. De recrutee ring voor den dienst bij 't I tdische onder wijs loopt op haar laats,^ oeenen... haal Duitsche onderwijzers over de grens. Als er nu bepaaid in een dezer twee takken van dienst Duitschers moesten wor den tewerkgesteld, zou men ze dan niet het best bij de Rijkswacht k)innen em- ployeeren STRUIKROOVERS BIJ BERLIJN. Een bandietengeschiedenis, die aan de donkerste tijden uit het „Wilde Westen" herinnert, heeft zich Zaterdagavond in; de onmiddelijke nabijheid van Berlijn af- gespeeld. Bij strausburg werd een auto bus, die een regelmatigen dienst onder- houdt tusschen Ret Oosterstation van Strausberg en Wriezen en waarin op dat oogenblik een twintigtal passagiers geze- ten waren, door een gewapende roovers- bende overvallen. Alle passagiers wer den uitgeplunderd. De auto-omnibus die van Wriezen kwam bevond zich 's avonds half tien op den, straatweg tusschen Schlagmuhle en He- gennuhie. j\an beide zijden van den weg bevinden zich uitgestrekte terreinen met jong houtgewas. Plotseling bemerkie de chauffeur, dat iets midden op den weg lag. Hij kon nog bijtijds stoppen en toen bleek, dat op- den grond een man lag„ schijnbaar sterk on'der den invloed van alcohol. De chauffeur en de conducteur verlieten de vvagen om den man te hel- pen, niaar plotseling sprong deze op en hield den beiden beambten 'n geladen revolver voor, waarbij hij hen waar- schuwde, zich niet te verroeren. Op het- zelfde oogenblik werd het in den wa- gen eveneens Ievendig. Twee der pas sagiers hadden eveneens revolvers voor den dag gehaald, doch in plaats van der, chauffeur bij te staan, wendden zij zich tot de andere inzittenden met den kreet; Handen hoog, ot wij schieten. Een der banuieten liet vervolgens een sctrril gefluit hooren, waarop uit het kreu- pelhout vier maniien te voorschijn spron- gen, die met de revolver in de hand de auto-omnibus omsingelden. De angsti- ge passagiers vvaagden het niet tegen- stand te bieden en too konden de roo- vers alles, wat hun van eenige waarde toescheen, zonder moeite toeeigenen. Zij beroolden de passagiers van horloges, kettingeu, alle sieraden en baar geld, ja, z'j gingen zelfs zoover, dat zij hun de ringen van de vingers trokken. De ge heele buit werd in een tasch opgeborgen, dien zij van een der reizigers hadden af- genomen. Toen er niets meer te plunde- ren viei, ving de een na den andere den terugtocht aan, waarbij zij de passagiers met de revolvers in bedwang bleven houden. Het gelukte hun met de belangrijke buit in het nachtelijk duister te verdwijnen. HET DRAMA VAN KLEPPERSDORF. Steeds ingevvikkelder en geheimzinniger, zegi de Berlijnsche correspondent van. de N. R. Crt., wordt het drama vap Kleppelsdorf. Dezer dagen hebben wij de begrafenis van de 'l6j;arige eigena res van het kasteel gemeld, en dlfans komt het bericht, dat 'in den nacht, die op de begrafenis voigde, lie, lijk door onbekenden opgegreven is. De kist werd stukgeslagen, het kussen, waar het hoofd van het slachtofter op russxe, fag den volgenden ochtend boven op he* grat. EEN NIEUWE STRAF VOOR EEN MOORD. Te Weenen is een gewezen officier van het Oostenrijksche leger, Franz Reder^ die zijn verloofde doodgeschoten had, tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Gedurende deze periode zal hij bovendien op elken verjaardag van de misdaad 24 uur in volkomen duisternis en absolute stilte moeten doorbrengen. EEN MERKWAARDIG GEV^L VAN SLAAPZIEKTE. Het „Petit Journal' vertelt het volgende ougetwijfeld zeer merkwaardig gevai van slaapziekte: Sedert dertig dagen was de 24-jarige mevrouw Lemaettae, woonach- tig te Lannoy, bij Roubaix, liidende aan slaapziekte. Toen zij ontwaakte, bracht zij een tweeling ter wereld. De moeder en de kleintjes moeten het goed maken. EEN BABY DOOR EEN RAT GEDOOD. Bij een geneeskundig onderzoek, dat dezer dagen in East-End te Louden werd ingesteld naar den dood van een baby van drie maanden, verktaarde de moeder, dat zij het kind op een kussen in de huiskamer had te slapen gelegd, waarna zij de kamer had verlaten. Toen zij terugkeerde, zag zij, dat een rat van het kussen sprong en in een gat in den vloer verdween. De rat had het kind op twee plaatsen van het achterhoofd gebeten. Zij vertelde verder nog, dat toen zij eenigen tijd geleden een stuk brood met rattenkruid in een gat in den vloer wiide liggen, een rat het brood uit haar hand trok. Dr. Wilson, die het onderzoek leidde, verklaarde, dat de dood aan vergiftiging was toe te schrijven, wclke door den beet van de rat^was veroorzaakt. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. H V n 11 Vergadering van Donderdag 24 Februari 1921, des voormdags 10 uur. Voemitter de heer J. Ruizinga, burgemeester fegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, ,1. J, de Jager, 11. J. van clen Ouden, P. van Gad- sand, It, G. E. Nolson, G. de Ridder, L. J. Cot- •sen en namoiink; later ook de heeren L. T. van iiasseit en B. Scheete. Aiwezig de heeren 1B. G. de Meijer en P C. Geensem. 3u. Oinlegging van den dijk van de Schelde- kade, in verband met werkverschaffing. (Vervolg). Be lieer VAN flA88EL'f wijst er op, dat <Je meuwe ugk koner zat zijn dan de tftans be- scaande, en daardoor zou het wel kunnen zijn dat men voidoende grond had. Be VOORZl'fTER en verschillende leden dee ten die in een ing niet, men zal toch geen schor- grond kunnen missen. Be heer SCHEELE verklaart, niet aan het verzoek van den voorzitter, om zijn stem aan dit voorstei te geven, te kunnen voldoen. Hij geiooft gaame, dat alien in deze het goede be- doeien, maar voor ieta dat aan de gemeente een J 100.000 moet kosten, wil hij toch zijn eigen gedachten eens laten gaan, eer hij daar aan zijn stem geeft. Bit is nu alles te vlug gegaan. Hij meent, dat er bovendien geen be- zwaar is, om een ilefenitieve besiissing nog eens aan te houden. Nu burgemeester en wet hooders de meening van den raad hebben ge- iioord, is er toch geen bezwaar om eens naar Ben iiaag te gaan en daar te vragen wat hier- voor noouig isBaarop kan weer vergaderd v.oiiien en er behoelt maar 8 dagen overheen te gaan. Ban weten we ook, of we het noodige kaprtaal ter leen kunnen krijgen. Be heer VAN BEN OUBEN veronderstelt, dat, als de minister van Financien aan de ge- mee.nte dat geld niet tea: leen verstrekt, van ae uitvoeiing van het plan niets komt. Be VOORZITTER bevestigt dit, dan kan de gemeente het niet doen. Boch van wege de re- georuig is daaivoor reeds toezegging gedaan, zij zal het geld geven, de raad behoeft niet te wachten, over 14 dagen kunnen burgemeester en wethouders geen under of meerder licht over dit onderwerp verspreiden dan thans. Mettertijd moet de gemeente met dien tijd toch wat doen en nu krijgt men 50 van het werkloon terug. Er zat getracht worden om meer te krijgen, er zijn gemeenten waar de vevgoeding 90 bedraagt, maar die gemeen ten hebben een veel hooger belastingpurcentage. Burgemeester en wetnouders zullen trachten, zooveel mo gelijk te krijgen. Be heer GEELHOEBf merkt op, dat men dus orn meer te krijgen dieper in den put moet zitten. Be VOORZITTER besehouwt deze omstan- digheid als een pluimpje voor het beheer dezer gemeente. Be heer GEELHOEBT geeft te kennen, dat de zaak is, dat burgemeester en wethouders zoo spoedig dienen te weten wat de raad wenscht. Hij voelt wet het bezwaar door den heer Scheele geopperd, maar wijst er op, dac nader een volledige begrooting kan worden op- gemaakt en deze aan de leden toegezonden. Z kunnen dan hun eventueele bezwaren daartegen aan de commissies kenbaar maken. Be heer HAMELINK heeft in veruand met den loop der discussie ook nog een opmerking' te maken. Het is hem niet duidelijk, hoe men een werki, dat dienen moet voor werkverschaf- fing ten slotte evenals andere werken zou willen aanbesteden. Be aannemer zal dan het werk op de voor hem het meest geschikte en voordeelige wijze wenschen uit te voeren. Men mist dan van gemeentewege den noodigen in vloed op het te werk stellen van bepaalde per sonen en hun aantal en het karakter van werk- verschaffing gaat er geheel door weg. Hij zou dit daarom, alvorens beslist wordt, ook wel nader opgelost wenschen te zien. Be heer COLSEN verklaart, dat hij zijn stem niet aan het voorstei zou kunnen geven, indien vaststaat, dat het werk niet wordt aanbesteed Hij h j.' t't van het uitvoeren in eigen beheer in cen nabunge gemeente het voorbeeld gezien. Baar luierden de menschen en dat zou hij in dit geval niet gaame zien. Be heer NOLSON meent ook, dat het ge wenscht zou zijn een begrooting aan alle raads leden toe te zenden. Indien zij dan op een of ander aanmerking hebben, kunnen zij daar van aan de commissies (lie in deze zaak zullen betrokken worden, mededeeling doen. Overi- gens kan thans worden besloten dat het werk zal worden uitgevoerd, indien wij daai voor over de noodige getden kunnen beschikken. De heer GEELHOEDTEn mits de grond niet te duur wordt. De VOORZITTER meent, dat de heer Hame- link voor dit oogenblik wat water in zijn wijn moet doen en den loop van zaken afwachten hoe dit zich zal ontwikkelen. De heer HAMELINK: Neen, want als thans het voorstei wordt aangenomen, staan we voov een voldongen feit. De VOORZITTER betoogt, dat er drie mo- gelijkheden zijn. Het werk kan gedeeltelijk worden aanbesteed, er kan een gedeelte worden uitgevoerd in stukloon en dan wordt daarmede aan het bezwaar van den heer Colsen tegemoet gekomen, terwijl ook een deel gewoon als werkverschaffing kan geschieden, want men moet, naar spreker meent, toch ook eenig vertrouwen hebben in de menschen zelf. Be heer SCHEELE kan ook nog niet met het voorstei instemmen; hij acht het geen me- thode van behandelen, om voor zoo'n ems-tige zaak den avond te voren eens even bijeen te komen en dan den volgenden dag reeds zoo'n belangrijke zaak als voorstei aanhangig te ma ken. Hij doet daaraan niet mede. De VOORZITTER kan naar aanleiding hier- van opmerken, dat deze zaak reeds gedurende drie jaren aan de orde is, dat de leden reeds meermalen cijfers daaromtrent onder de oogen hebben gehad, dat in de laatste vergadering gevraagd is dienaangaande een voorstei te doen en dat dus' de leden ieder voor zich in de ge- legenheid zijn geweest om studie van dit on derwerp te maken. In verband met de gegeven opdracht was het den plicht van burgemeester en wethouders zoo spoedig mogelijk met een voorstei te komen en voor de raadsleden zelve om die zaak ook onder de oogen te zien. De t heer SCHEELE zou gaame de cijfers hebben gezien. De VOORZITTER meent, dat dit toch voor den heer Scheele zooveel moeite niet behoeft te kosten. Voor alle raadsleden zal dat niet gemakkelijk zijn, maar voor den heer Scheele, die te nauwemood op 100 meters afstand van de gemeentelijke cathedraal woont, is het toch zoo lastig niet, om eens even om inlichtingen ter secretarie aan te loopen. Juist de omstan- digheid dat geen lage bedragen geraamd zijn, bewijst, dat het in geenen deele de bedoeling is, deze zaak er bij overrompeling door te ja- gen. We zijn hiermede volstrekt niet over ijs van een nacht gegaan. De heer DE RIBDER geeft te kennen, ook wet voor de motieven van den heer Scheele te yoelen, maar waarschuwt, dat, als er nog lan- ger gewacht wordt, men in den zomer vervalt, op welk tijdstip het geen aanbeveling verdient werken voor werkverschaffing uit te voeren. Er dient dus thans een besiissing te worden genomen. Heit werk wordt niet uitgevoerd, als de financien daarvoor niet verkregen worden. In verband met de opmerkingen van den heer Hamelink merkt hij op, dat de gemeente nie beschikt over voldoend technisch personeei, om het werk geheel in eigen beheer uit te voeren. Er kunnen evenwel bij aanbesteding zoodanigc voorwaarden worden gesteld, dat voor vele gevallen dfe gemeente op den gang van zaken invloed zal kunnen uitoefenen. De heer GEELHOEDT zou het niet aange- naam vinden, als er leden zouden zijn, die hun stem aan dit voorstei onthielden. Be heer HAMELINK merkt op, dat dit werd beoogt werkverschaffing en dat dit doel niet bereikt wordt, als men gewoon gaat aanbeste den. Als hij dus in dit opzicht niet bevredigd wordt kan hij er zijn stem niet aan geven. De heer DE JAGER betoogt, dat het leggec van den afsluitdijk behoort te worden aanbe steed en dat voorts over de andere werken door de commissies van bij stand voor de gemeente- werken en dc financieele zou kunnen worden beslist. De VOORZITTER stemt daarmede in; er kan op verschillende wijze gehandeld worden en hij raadt enkele heeren ook aan, dat ze niet te veel op algemeene aanbesteding van het werk moeten rekenen. Het is echter thans niet mogelijk reeds op alle onderdeelen een besluit te neraen. Men moet toch ook vertrouwen stel len in de cominissie, die, onder leiding van burgemeester en wethouders omtrent de uit- voering over de wijze van uitvoering zullen beslissen. Hij meent, dat thans voidoende over de zaak gesproken is, om daarover te kunnen beslissen. De heer HAMELINK protesteert er tegen. dat nu reeds beslist wordt. Hij weigert er ann mede te werken, indien niet wordt vast gesteld, hoe de uitvoering van het werk zal geschieden. De VOORZITTER gispt de houding van den heer Hamelink; deze wil tegenover iedereen de mooie mijnheer spelen. Er kan immers nog altijd worden gehandeld in den door dan Heer Hamelink verlangden zin. De heer HAMELINK heeft daarvan niet veei verwachting, als hij de stemmen in den raad beluistert, voorziet hij, dat hij in zijn meening, dat het werk in eigen beheer behoort te wor den uitgevoerd, vrijwel alleen zal staan en het onderspit delven. De VOORZITTER: Uw houding is laakbaar. Hij verlaat de vergadering. Het voorstei wordt aangenomen met 8 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren De Ridder, Colsen, Geelhoedt, Van Hasselt, De Jager, Van den Ouden, Van Cadsand en Nolson; tegen stemt de heer Scheele. Be heer Hamelink komt ter vergadering. J. VYijziging van artikel 19 van 'het werk- liedenrbgiemenl. Burgemeester en wethouders deelen aan den gemeentcraad mede, dat het eerste lid van ar tikel 19 van het werkliedenreglement waar staat: „het loon der werklieden is een week- loon' reeds eenige malen tot moeilijkheden heeit geleid, omdat bij de arbeiders en ook bij de politie daardoor de meening heeft postgevat dat hun jaarwedde niet is 52 X het weekloon doch 52 x het weekoon 1 of 2 dagen (bi; cen schrikkeljaar) dagloon. bij de vaststelling- van het reglement was dan ook minder de kwestie week of jaarloon doch wilde men uitdrukkelijk vastleggen dat het loon of beter nog de jaarwedde per week zal worden uitbetaald, en daarbij is natuuriyk volgens het algemeen gangbaar begrip het jaar gerekend op 52 weken. Ook bij de vaststelling der begrooting is, hoe wel het loon werd uitgedrukt per wekelijksche verdienste steeds gerekend op een jaarloon gelijk aan 52 X het weekloon. Het woord weekloon Bent de wet niet. De laad bepaalt de jaarwedde der ambtena- i en zegt fie gemeentewet, terwijl de pensioen- wet de pensioeng'rondslag regelt weer naar de jaarwedde. ,nu, te voorkomen dat in de praktijk moeilijkheden voorkomen stellen burgemeester en wethouders den raad voor, artikef 19 eerste lid als volgt te wijzigen: Het loon der werklieden is een jaarloon doch wordt uitDetaald per week, waarbij het jaar wordt gerekend op 52 weken Hierbij worden overgelegd de missive van: 1 T)de afdeeling Ter Neuzen van den Ned, ,i' LTolld van personeei in publieken dienst, dd -4 Januan 11., die daarin te kennen geeft, dat naar hare meening het loon der werk- lieden een weekloon is, doch daar inder- daad de Gemeentewet geen weekloon kent moeten zij van zelf sprekend de wet eerbiedi- gen. Het ontmoet dan bij hen ook geen beden- kmgen, om zich bij de voorgestelde wijziging neer te ieggen, mits zij voor het jaar 1920 voor bedoelde 2 dagen, het zoogenaamde re- stant van 52 weken, schadeloos gesteld worden Kedenen waarom zij zich dan ook tot den gemeenteraad wenden met beleefd verzoek het daarheen te leiden, dat zij althans niet ge- schaad worden, met de wijziging van artikel 19 van het werkliedenreglement. 2°. van de Bedrijfscommissie, die in ant- woord op een desbetreffende vraag van bur- gemeester en wethouders te kennen geeft dat c v. erkheden zich in het alg-emeen met het ont.verp wijziging werkliedenreglement kunnen vereemgen, wanneer als schadeloosstelling vooi het verrichten van een of meer dagen werk per jaar de vacantietoeslag van f 14,— wordt vei hoogd of het weekloon iets hooger wordt gesteld. Be OORZITTER deelt nog mede, dat deze zaak aanhangig is gemaakt, naar aanleiding van de omstandigheid, dat het afgeloopen jaar j weken had en 2 dagen. De werklieden meen- den nu, dat ze 2 dagen gratis moesten werken Urn aan dat verkeerd begrip een eind te ma ken, stellen burgemeester en wethouders voor eene wijziging in de verordening aan te bren- gen opdat daaromtrent geen twijfel meer kan bestaan. De werklieden zelf nemen met die wijziging genoegen, indien de raad hun voor de tekoi tkomende dagen een vergoeding geeft door verhooging van het vacantiegeld. heer COLSEN heeft zich over het ver- ^oek van de gemeente-werklieden verwondei* dat ze nu over dien eenen dag spreken, waar de gemeenteraad nog kort geleden een besluit genomen heeft, dat hun zoo ten goede komt Hij vmdt het rondweg belachelijk om daarmede aan te komen. De heer HAMELINK verklaart niet op het standpunt te staan van burgemeester en wet houders maar ook niet aan de zijde der ee- meente-werklieden. Hij geeft toe, dat de raen- schen recht hebben op een weekloon, maar dan behoort het ook zoodanig te worden berekend, dat ue. jaarloon over een gelijk aantal betaal- dagen verdeeld wordt, daar er anders een be- -aaldag komtwaarop ze geen loon ontvangen en dus teitehjk gedurende een week geen loon krijgen. De oorzaak van het gebeurde zit hem in het aantal betaaldagen. Naar hij verneemt ■vorden de werklieden der gemeente en ook de .genten van politie op Vrvjdag betaald. Nu deed zich het vong jaar de omstandigheid n^n' 7 uVAn he} Jaar 53 Vri)da£fen voorkwa- men. Ze hadden dus al 52 maal uitkeering ge- nad maar voor de laatste week was er geen geld meer Indien het voorstei van burgemees- ter en wethouders wordt aangenomen, zal zulks m de toekomst als zich dit weer voordoet tot hlf lii leiden' de post heeft zich hetzeifde voorgedaan maar daar is het onder- vangen, door het laatste kwartaal te verdee- len m 14 deelen ledere week wat in te houden en op die wijze ook op den 53sten betaaldag svat te kunnen uitkeeren, waardoor het leek alsof gedurende dien tijd het loon iets lager Spreker acht dit een betere regeling,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2