Ter Nrozenscitu Geumt HIWDEHWET. GEMEN60E BEFHCHTEN. BINNED LAND. Vrijdag 25 Febr, 1921. No. 7113. T Wr3£3J±lI3JEG BLAD. BECHTZAKEN. TAN Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat tergeineentesecre- tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. MOERMAN te Ter Neuzen, om VEHGTJ??- NING tot het bouwen van eene heete luchtoven in zijn bestaande bakkerij, op het perceel, kadastiaal bekend in sectie L, no. 26. Op llaandag 7 Maart a.s., des namiddags 3 unr, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondelmg en schriftelijk toe te lirhten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor hetboven- gemelde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ue aandacht van beianghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gereehtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn versehenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 21 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. Dr. W. DE VREEZE. De „Msb." verneemt uit Brussel, dat de Belgische regeering ingevolge de nota van de Nederlandsche regeering, waarin gewei- gerd wordt de uitlevering van dr. Willem de Vreeze, niet langer op die uitlevering zal aandringen. Mr. FOCK BIJ DEN PAUS. De Romeinsche correspondent van de ,,Tijd" meldt d.d. 21 Februari, dat de Paus in langdurige audientie heeft ontvangen Mr. D. Fook, gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie, in gezelschap van Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer, den Nederland- schen gezant bij den Heiligen Stoel. EEN MOOIE GIFT. Iemand die onbekend wenscht te blijven, heeft f 5000 geschonken aan de Vereeni- ging van Gymnastiekonderwijzers L en M. O. in Nederland, waarvan de rente moet besteed worden voor propaganda van het Nederlandsche stelsel van gymnastiek en openluchtspelen in zijn ruinrste beteekenis. DE ZOMERT1JD. De Msb. verneemt uit Brussel: Vanaf 15 Maart a.s. zal in Belgie de zo- mertijd opnieuw ingevoerd worden. Deze maafregel zal eveneens door de Nederland sche en de Fransche regeering op denzelf- den datum worden genomen." Naar het Vaderl. verneemt is het bericht onjuist. Er wordt nog overleg gepleegd tus schen Binnenlandsche Zaken en men mag als vaststaand aannemen, dat niet voor 1 April wellieht nog eenige dagen later, de zomertijd begint. DE UITVOERING VAN DE ARBEIDS WET. Het Volk heeft te bevoegder plaatse inzake de uitvoering van de Arbeidswet eenige vragen gesteld betreftende de ver gunningen tot overwerk en de ontvangen inlichtingen luiden. Men verklaarde, dat op geen duizenden na te zeggen is hoe^eel vergunningen tot overwerk verleend worden. Overwogen wordt, zooals Minister Aalberse bij de be- grooting reeds meedeelde, een wetswijzi- ging om allerlei vergunningen, die nu al- leen door het discrictshoofd der arbeiders- inspectie kunnen worden toegestaan, op eenvoudiger wijze te verleenen. De zaak is te ingewikkeld omdat tallooze andere vergunningen niet betreftende een verlen- ging van den wekelijkschen werktijd deze blijft 45 uren maar een verschrik- king. Bij den machinebouw en de scheepsre- paratie betreft het bloeiende bedrijven met werkgelegenheid. Er is ook crisis-over- werk van anderen aard. Dit geldt bedrij ven, die onmiddelijk door groote werk- loosheid bedreigd worden. Bij deze be drijven, zoo betoogde men, is het tenge- volge van de Duitsche of Oostenrijksche concurentie noodzakelijk, dat zij hun pro- ductiekosten verminderen. Dergelijke be drijven zijn de glanindustrfe, misschien de klompenindustrie| de mandemakerijen, enz. De atnemers wenschen een prijsj waarvoor zij even goed op de buitenland- sche markt worden bediend. Dan is het, naar men opmerkte, noodzakelijk, dat het doorgaan van de productie bij een lange- ren werkdag wordt mogelijk gernaaki' en zou een eisch van bijslag op lietuurloon voor overwerk degeheele vergunning waardeloos te maken. Door besprekingen tusschen de organisaties van patroons en werklieden moeten de zaken dan verder worden geregeld. Het komt er op aan een dreigenden stilstand als b.v. in de inanden- en klompenindustneen te voor- komen. Overigens zoo verklaarde men, is hetbij alle overwerkvergunningen, die gegeven worden, vaststaande, dat de 8-urendag wordt gehandhaafd en alleen door den cn- sistoestand afwijkingen ervan worden toe gestaan. Als een ander motiet tot vergunningen werd genoemd de bespoediging van den volkswoningbouw in verband waarmede vergunningen in de bouwbedrijven worden verstrekt. In de groote plaatsen Ibtemmen de bouwvakarbeiders in een werktijdverlenging niet ,toe. Terwijl er ibehoefte bestaat aan geschoolde vak- lieden, is het algemeen belang gebaat bij een groote woningproductfe. De vergun ningen in het bouwvak worden alleen ge- vraagd buiten de groote plaaisen en slechts toegestaan, indien zij gemotiveerd kunnen worden door een bespoediging van den woningbouw als gevolg ervan. De yensterglasfabriek te Maassluis heeft eenige maanden stilgelegen en kan mis schien de concurrentie met Belgie weer be- ginnen, nu 'cfe kolenprijzen dalen. Ech- ter moeten dan ook overigens de produc- tieprijzerl lager worden. De continubedrij- ven in Belgie werken bijna alle met 2 ploegen. Volgens de Arbeidswet zou hier met 3 ploegen moeten worden ge- werkt. In dit geval acht men overwerk nuttig. Dezelfde moeilijkheid doet zich voor bij de vlasindustrie in Zeeuwsch Vlaan,- deren. Men stuurt het vlas ter bewer- king even over de grens van Belgie, om dat zulks goedkooper is. De toestand in de vlasindustrie is heel onzeker, in ver band met *de enorme prijsdaling van het vlas. De kwestie van den werktijd zal op (de kosten niet den doorslag geven. Overigens moet men in aanmerking ne men, dat Rusland als vlasproducent is uitgevallen, maar eveneens lerland a,ls atnemer, terwijl de spinnerijen te Gent, die ondanks de linnenbehoefte lang stil hebben gelegen, thans weer beginnen te werken. Ook bij de zuidelijke suikerfebrieken is het 3-pIoegensteIsei een nadeei in ver band met de dichtbijgelegen Belgische concurrenten. Echter blijft in de suiker- industrie het 3-ploegenstelsel gehandhaafd. Men hoort nu, dat in Belgie bij de vol- gende campagne de Surenwet zal werken. Evenals de vlasindustrie en de zuide lijke suikertabrieken heeft de klompenin- dustrie een zwaren strijd tegen haar Bel gische concurrenten te voeren. Ook dit geval wordt onderzocht. DE TORPEDEERING VAN DE „TUBANTIA". In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, inzake de begrooting van Buitenlandsche Zaken, zegt de minister van Buitenland sche Zaken, dat de te Berlijn gevoerde besprekingen, inzake de „Tubantia" thajis zoover gevorderd zijn, dat te verwachten is, dat binnenkort volkomen overeenstem- ming zal zijn bereikt tusschen de Neder landsche en de Duitsche regeering nopens het instellen van eene internafionale com- missie van enquete, die de oorzaak >an den ondergang van dat schap zal heb ben vast te -stellen. Gelijk bekend is, heeft de minister in- gesteld een commissie er/ bureau voor zeeoorlogsschade, hetwelk tot taak heeft, kennis te nemen van de vorderingen, welke Nederlanders meenen te kunnen "doen gelden, ten aanzien van de vroegere beliigerenten op grond van onrechtmati- ge daden in den zeeoorlog, en daarom- trent aan den minister rapport uit te brengen. Deze commissie heeft haar taak nog niet beeindigd; een overzicht van den stand harer werkzaamheden is in het eerstvolgende Oranjeboek te verwach ten. In afwachting van het rapport der commissie laat de minister evenwel geen gelegenheid vo'orbijgaan om, waar hij meent dat da'artoe anleiding is, bij de betrokken mogendheden op te komen voor de belangen der hier* bedoelde Ne derlanders, en op rechtsherstel aan te dringen. DE VERG1FTIGING TE LISSE. Na uitvoerig rtquigitor eisehte het 0 M. bij de Haariemsche rechlbank tegen elk der beklaagdeir, inzake den moord te Lisse, levenslange gerangenisstraf. Misschien herinnert men zich het drama nog wel. Den 12en September werd te Lisse vermoord de brave stoker J. L. v. d. Burg. Bjj dezen woonde in huis do bloemistknecht C. v. d. Linden, deze bracht op zekeren dag arsenicum mede, waarvan hij met v. rl. Burg's vrouw een weinig in den kcp chocolade van den stoker deed. Het gevolg was, flat deze enkele dagen later in een ziekenhuis te Leiden overleed. DOOR EEN HOLLENDEN STIER GEWOND. Te Rotterdam is op het terrein van de veelading bg het station Delftsche Poort een stier dol geworden. Hij rende den Molenwaterweg op en bracht den 7i-jarigen J. K. een stoot in de borst toe, met het gevolg, dat de man met een gebroken rib naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Het dier holde langs de Schie'op en werd eerst bij den tol halfweg-Overschie ge- grepen. Het is naar het abattoir gebracht en daar af'gemaakt. SLAAPZIEKTE. Te Dreumel is een 20jarige meisje lij- dende aan slaapziekte. Te Kerkrade heeft zich weer een geval van slaapziekte voorgedaan. De patiente is naar het hospitaal overgebracht. Te Sittard is een S4jarige gehuwde vrouw aan slaapziekte overleden. OPLICHTER GEARRESTEERD. Te Zevenaar is op verzoek van de politie te Dortmunt in heclitenis genomen de koopman Neumann, van de Dortmunder Union, een der voornaamste daders van de oplichting voor een zeer aanzienlgk bedrag, welke eenigen tgd geleden te Dortmund heeft plaats gehad. Hij was in het bezit van een groote sum geld. Alle medeplich- tigen aan bedoelde oplichting beviuden zich nu in hechtenis. ZIJN EERSTE CLIENT. Een advocaat in Amerika vertelt, dat zijn eerste client een neger was, die van een acht pond wegend sfuk spek eeq sluk van twee pond zich toegeefgend had. De vrienden van den advocaat raadden hem aan zich niet met de zaak in te laten, daar de beklaagde wel het proces verlie- zen zou. De jonge pleiter het zich echter niet afschrikken, maar verscheen met den neger voor de rechtbank der gezvvorenen en deed hem daar zijn mond openen zoo ver zulks maar eenigszins mogelijk was. De kleurling had een prachtig gebit en zijn mond was zoo groot, dat men vreesde dat, wanneer hij lachte, zijn bovenkaak breken zon. De advocaat zei, dat hij het niet noodig oordeelde andere getuigen te hooren en de rechters wisten niet of de jeugdige pleiter hen voor den gek hield of niet, Zijn pleidooi IuidUe evenwel als volgt: „Mijne heeren gefciebt den mond en de kauwwerktuigen \f.n mijn client gezien, ge hebt zeker ookjLvel gezien, hoe honge- rig hij er uitziet. oudt ge het nu werke- lijk voor mogelijk, dat deze persoon een stuk van twee pond afsnijdt van een zij spek en de rest laa' hangen?" Verder zei- de hij geen woord meer en ging zitten. De rechtbank spr.ak den neger vriji EEN CURIEUS ANSJOVISCH-PROCES. Een voor onze aftsjovisch-industrie niet onbelangrijk proces werd dezer dagen te Londen gevoerd. t)e leverancier beweer- de, dat de klacht dat de ansjovisch „slechts sprot" was, geen aanleiding kon geven tot weigering der partij, aangezien sprot door behandeling met specerijen, zout, salpeter, en suiker langzamerhand in ansjovisch veranderde (sic!) De aldus bereide „ansjovisch' bleek ondanks al de toegevoegae c'onserveerende materialen bedorven te zijn, en was naar Egypte ver- zonden door den tabrikaijt een Pool- sche Jood als een wraak tegenover al het kwaad („the wrongs") dat de oude Egyptenaren zijn ras hadden berokkend De rechter wias blijkbaar met deze zaak verlegen en wist blijkbaar niet, dat sprot (Clupea Sprattus) en ansjovisch (En- graulus Encrasicholus) geheel verschillen- de vischsoorten zijn. Hij raadde partijen derhalve aan de zaak onderling maar in der minne te schikkeneen raad die trouwens niet alleen in vischprocessen ui- terst verstandig is. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 24 Februari 1921, des voormclags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwcx>/dig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J< de J ager, H. Jvan den Ouden, P. van Cad- sand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, L. J. Col- sen en N. A. Hamelink; later ook de heeren L. T. van Hasseit en D. Scheele. Afwezig de heeren F. B. G. de Meijer en P. C. Geensen. Een vacature. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 2. Ingekomen stukkon. a. Een missive van den Ministei van Arbeid, d.d. 9 Februari 1921, waarbij wordt toegezon- den een afschrift van het koninklijk besluit van 28 Januari 1921, no. 39, waarbij wordon goed- gekeurd de plannen voor den bouw van 4 nood- woningen voorgesteid bij raadsbesluit van 4 November 1920; aan de gemeente ten feehoeve van bet bouwen dier ncodvvoningen een bijurage uit's rijks kas wordt verleend van ten hoogste f 12,301, on- der voorwaarde: a. dat de woningen moeten worden gebouwd overeenkomstig de bij de aanvraag om een bij- drage overgelegde teekening en omschrijving; b. de bev/oning der woningen moet hebben opgahouden den 1 Februari 192G; c. de voorschriften van de plaatselijke ver- ordeningen met welke het plan niet in overeen- stemming is, zijn te dien aanzien van toepas- sing; d. ten aanzien van de instandhouding en het gebruik der woningen moeten worden in acht genome" de va.vs .iriSter an bat-kon besluit van 25 Juii 1918, (Staatsblad no. 485), en die welke nopens behoorlijke bewoning worden aangetroffen in de bouwverordening der gemeente. De Minister dee'it in zijne missive voorts mede, dat hij zich ten opzichte van het bouw- plan met de overgelegde exploitatie-rekening kan vereenigen. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders druk bezig zijn met de voorbereiding om tot het bouwen dezer wo ningen over te gaan. b. Eene missive van gedeputeerde staten" van Zeeland, dd. 4 Februari 1921, waarbij wordt toagezonden een van het bewijs der koninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeen- teraacl van Ter Neuzen, dd. 9 December 1920, bereflcnde de heffing van opcenten op de grondbelasting, Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeelar.d, dd. 4 Februari 1921, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het 2e suppletoir kohier der belasting op de honden voor het jaar 1920. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 20 Januari 1921, tot wijziging van het besluit van 11 Mei 1920, tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van den aanbouw van middenstandswoningen, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van G. W. Versloot, waar in deze bericht, de herbenoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van C. C. Nobels, waarin deze bericht, dat hij de benoeming tot lid van het bestuur der gemeentelijke arbeidsbeurs wil aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van M. de Jonge, waarin deze bericht, dat de herbenoeming tot lid van het bestuur der gemeentelijke arbeidsbeurs wordt aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. h. De rekening van ontvangsten en uitga- ven, dienst 1920, van de commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil. De ontvangsten hebben bedragen 174,99%, de uitgaven f 101,zoodat er een voordeelig saldo is van f 73,99%. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. i. Eene missive van gedeputeerde statan van Zeeland, dd. 11 Februari 1921, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het kohier van het school- geld voor het lager onderwijs voor het derde tijavak 1920. Aangenomen voor kennisgeving. j. Hat raadsbesluit van 30 Januari 1921, tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 3920, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kenisgeving. k. Eem schrijven van den Minister van Ar beid, d.d. u Februari 1921, waarin deze bericht, dat naar aanleiding van het desbetreffend verzoek aan de Koningin zal woi-den voorge steid om aan de gemeente Ter Neuzen, ten behoeve van de uitvoering van een bouwplan van de vereeniging Woningbouwvereeniging Sluiskil" tegen een rente van 5 voorschot- ten uit 's Rijks kas toe te kennen, en wel: a. een voorschot van ten hoogste 28.180,96 ten behoeve van het verkrijgen van bouwter- rein (annuiteit 5.132 9'c gedurende 75 jaren te voldoen) b. een voorschot van ten hoogste f 109.000, ten behoeve van den bouw van 22 arbeiders- woningen (annuiteit 5,478 gedurende 50 jaren, te voldoen)en voorts een bijdrage van ten hoogste f 3052,99. Qezerzijds is schrijft Z. Excellentie voor het plan de volgende exploitatie-rekening opgezet: Exploitatie-begrooting. Uitgaven. Annuiteit grondvoorschot f 16,568,50 a 5,132 J 850,29%; annuiteit bouwvoor- schot f 109.000,— a 5,478 f 5971,02; on- derhoud 22 X f 35,770,grondlasten, assurantie enz. 22 X f 25,f 550,to- iaal f 8141,31%. Inkomsten. Kostprijs huur per week en per woning f 7,11%maximum bijdrage per week en per woning gerniddeld 3,55% f 4070,65; blijft minimum huur per week en per woning 3,56 4070,66%; totaal 8141,31%. Bij dezen exploitatie-opzet is uitgegaan van een gemiddelde huur van f 3,56 per week, ten einde een opbrengst te verkrijgen die 50 der exploitatie-uitgaven dekt. De woningen zullen echter niet mogen wor den verhuurd, dan nadat de huren met genoemd bedrag als minimum door mij definitief zullen zijn vastgesteld op grond van gegevens aan- gaande de inkomsten van de candidaat-huur- ders. Deze gegevens zie ik gaame tijdig van U tegemoet. De inkomstengrens wordt bepaald op f 28, per week. Huurders met een hooger inkomen moeten een evenredig hoogere huur betalen. Aan huur moet tenminste 1/6 a 1/7 van het inkomen respectievelijk gezinsinkomen worden opgebracht. Overschrijdt de aanbesteding de raming dan mag zonder mijn toestemming niet tot gunning worden overgegaan. Wordt die toestemming verleend dan zullen de hoogere kosten door huurverhooging ge- dekt moeten worden. Op een verhooging der bijdrage zal derhalve met mogen worden ge- rekend. Aan de vereeniging wordt de verplichting opgelegd 2 woningen bescliikbaar te stellen voor Rijksambtenaren, aan te wijzen door het Departement van Financien. In verband daarmede moet de vereeniging van het gereedkomen der woningen ten minste 3 maanden van te voren kennis geven aan den Minister van Financien. Aanvragen tot uitbetaling van versehenen termijnen van het voorschot kunnen thans reeds met de vereischte bewijsstukken aan de afdeeling „Volkisgezondlieid" van het departe ment van Arbeid worden ingezonden. Van datum en nummer van het besluit van Ged. Staten waarbij het desbetreffend raads besluit wer goedgekeurd verzoekt de Minister zoo spoedig mogelijk mededeeling. De heer COLSEN merkt op, dat de cijfers in het koninklijke besluit alle hooger zijn dan de werkelijke toestand; deze betreffen de des- tijds gemaakte raming, terwijl de uitslag der aanbesteding lagere cijfers aanwijst. Dit zou op zichzelf niet zoo erg zijn, indien die cijfers niet den maatstaf waren voor het bepalen van het bedrag der weekhuur. Hij vraagt, of er geleg'enheid is, daarop nog terug te komen. De VOOFiZITTER antwoordt, dat daarop later kan worden terug-gekomen; het betreft nu alleen de mededeeling van het toegezonden koninklijk besluit, hetwelk burgemeester en wethouders voorstellen voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. i. Een1 scin(j van?"varr hcl ii«ofdbe3tttU!- van het Nationaal Verbond van Gemeenteamtena- ren in Nederland, gevestigd te Utrecht, waar bij wordt aangeboden de volgende, op het congres van voornoemd verbond, d.d. 29 Januari 1921, met algemeene stemmen aangenomen resolutie: Het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland, bijeen in buitenge- woon congTes op 29 Januari in hotel ,,1'Eu- rope" te Utrecht; kennis genomen hebbende van het voor loopig verslag van de Staatscommissie, inge- steld om te onderzoeken, welke bczoldigingen worden genoten door de burgemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der ge- meenten; mede kennis genomen hebbende van het ant woord van den Minister van Binnenlandsche Zaken op de vragen door het lid der Kamer, den heer Ter Hall, betreffende de regeling der salarissen voor het gemeentepersoneel, waarbij door den minister o.m. werd mede- gedeeld: „Voor de regeling van het salaris van „gemeente-personeel, die buiten hoogere „goedkeuring omgaat, verschaft het voor- ,,loopig rapport thans den gewenschten ,,leiddraad." Overtuigd: dat de salarieering en indeeling van vele ambtenaren in onderscheidene gemeenten ab- soluut niet in overeenstemming zijn met de voorstellen, vervat in het voorloopig verslag van voornoemde Staatscommissie; van oordeel: dat het zeer noodzakelijk is, dat de ge- meentebesturen de gegevens der Staatscom missie zoo spoedig mogelijk aannemen als leiddraad bij de vaststelling der bezoldiging van het gemeente-perscneel en deze zullen toepassen als minimumregeling; draagt het Hoofdbestuur op: a. deze resolutie ter kennis te brengen van de gemeentebesturen; b. de actie van het Verbond, wat betreft de salarieering, te voeren overeenkomstig de beginselen van het rapport der Staatscom missie; en gaat over tot de orde van den dag. Het hoofdbestuur zou het zeer op prijs stel len, wanneer door den gemeenteraad maat- regeien werden genomen ter uitvoering van de voorstellen vervat in het rapport der Staats- commissie-Raaymakers. rn. Een schrijven van het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeenteamtena- ren in Nederland, geves igd Westerstraat 9 te Utrecht, waarbij wordt aangeboden de volgen de, op het congres van voornoemd verbond, dd. 29 Januari 1921, met algemeene stemmen aan genomen resolutie: Het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland, in buitengewoon congres bij-een op 29 Januari in hotel de ,,1'Europe" te Utrecht; Gehoord de mededeeling van het Hoofdbestuur: dat het antwoord van den Minister van Ju- stitie op het vohrloopig verslag bereffende het wetsontwerp op den Rechtstoestand van amb tenaren nog niet gereed is; dat verschillende gemeentebesturen de hef fing en invordering der belastingen aan de Rijksadministratie willen opdragen, waardoor de positie van onderscheidene gemeente-amb- tenaren, werkzaam bij de administratie der be lastingen, in gevaar wordt gebracht; dat in zeer vele gemeenten van ons land geen bepalingen ten aanzien van den rechts toestand der ambtenaren bestaan; dat bij opheffing of reorganisatie van be- paalde gemeentediensten ambtenaren moeten worden ontslagen, voor wie geen of een zeer gebrekkige wachtgeldregeling bestaat; overwegende dat nog steeds ontbreekt een regeling, waar bij de rechtspositie der gemeente-ambtenaren bij de wet wordt bepaald en de gemeente-amb tenaren dientengevolge aan de willekeur van de verschillende gemeentebesturen zijn overge- laten; verzoekt: den Minister van Justitie al die maatregelen te willen nemen, welke ertoe zullen leiden, dat aan de rechteloosheid der ambtenaren zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt; besluit: deze resolutie ter kennis te bregen van den Ministerraad, de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en gaat over tot de orde van den dag. Nationaal Verbond van Gemeenteambtena- ren in Nederland Ontwerp Wachtgeldregeling" tot verzekering van de belangen van Gemeenfe- ambu'enaren wier betrekking wordt opgeheven of wier werkzaamheden wegens verandering in de inrichting van het dienstvak waarbij zij werkzaam zijn, overbodig zijn geworden. Art. 1. 1. Indien aan een ambtenaar eervol ontslag is verleend wegens opheffing zijner betrekking of wegens verandering in de in richting van het dienstvak waarbij hij werk zaam is en waardoor zijn werkzaamheden over bodig zijn geworden, wordt hem met ingang van den dag van het ontslag, wachtgeld toege- kend ten laste van het publiekrechtelijk lichaam, voor rekening waarvan zijn bezoldi ging laatstelijk kwam. 2. Het wachtgeld is gelijk aan de laatste lijk genoten bezoldiging in de verlaten betrek king. 3. Op den voet van dit artikel kan het pu- bliekrecntelijk lichaam wachtgeld toekennen aan den ambtenaar, die ontslag vraagt, nadat het voornemen hem is medegedeeld om zijn betrekking op te heffen of de inrichting van zijn aienswak zoodanig te veranderen, dat zijn werkzaamheden overbodig zullen worden. Art. 2. 1. Het wachtgeld wordt verminderd met het geheel of een deel van het bedrag dat de betrokkene geniet uit arbeid of bedrijf, na den ingang van het wachtgeld ter hand geno men, met dien verstande echter, dat hetgeen wegens wachtgeld en de bovenbedoelde inkom sten uit arbeid of bedrijf wordt genoten, niet tengevolge van die vermindering mag dalen beneden de laatstelijk genoten bezoldiging. 2. Op uitnoodiging van het lichaam, ten laste waarvan het wachtgeld komt, doet de be trokkene binnen een bij uitnoodiging bepaalden redelijken termijn opgaaf van het bedrag dat hij uit arbeid oi bedrijf geniet en van het tijd stip, waarop die arbeid of dat bedrijf is ter hand genomen. Voldoet hij aan die verplichting niet, dan kan het wachtgeld worden ingehou- den, te rekenen van het einde van den even- bedoelden termijn. 3. Van de krachtens het tweede lid gedane opgaaf kan het publiekrechtelijk lichaam af- wijken. 4. De vermindering geschiedt door het be stuur van het lichaam, ten laste waarvan het wachtgeld komt. Art. 3. Ingeval de aanstelling tot het ver laten ambt voor een bepaalden termijn was geschied, eirtdig-t het wachtgeld met het einde van dien termijn. Het wachtgeld van een voor bepualde wenczaamheden aangesteld ambte naar vervalt met den dag, waarop die werk zaamheden beeindigd zijn. In alle andere ge- vailen vervalt het wachtgeld van den tijdelijken ambtenaar 3 maanden na den dag, waarop hem v. i :w.g.-«eferifieRjk 13-aangeregd. Art. 4. Bij weigering van een ambt dat den op wachtgeld gestelde is aangeboden en hem, in verband met zijn persoonlijkheid en omstan- digheden redelijkerwijs kan worden opgedra- gen, is het lichaam, ten laste waarvan het wacntgeld komt, bevoegd dat geheel of ten deele vervallen te verklaren. Art. 5. De duur van het wachtgeld is onbe- paaid, doch het eindigt: a. op het tijdstip waarop de betrokkene aanspraak kan doen gelden op vol pensioen; b. op het tijdstip waarop de betrokkene na den dag waarop hem wachtgeld wordt toege- icend treedt in burgerlijken rijks-, provincialen- of gemeentedienst; c. indien de betrokkene niet voldoet aan zijne verplichting omschreven in artikel 4; \1. drie maanden na het overlijden van den gemeenteambtenaar. Art. 6. De tijd gedurende welken de ge meenteambtenaar wachtgeld geniet geldt voor de berekening van het pensioen als diensttijd. Als grondslag voor het pensioen geldt in dien tijd het bedrag van de jaarwedde, bere- kend met inachtneming van de verhoogingen aan zijn laatst vervulde betrekking verbonden. Art. 7. De ambtenaar, of de door dezen na- gelaten betrekkingen, heeft het recht, ten aan zien van een beslissing genomen ter uitvoering van deze bepalingen binnen 14 dagen in beroep te komen bij het g-emeentebestuur. Het hoofdbestuur verzoekt meer in het bij - zonder de aandacht voor in de resolutie opge- nomen alinea's betreffende de heffing en in vordering der belastingen door de rijksadmini stratie, waardoor de positie van onderscheidene ambtenaren emstig kan worden geschaad. Aangezien het hoofdbestuur de overtuiging bezit, dat de gemeentebesturen de vastheid in positie van hunne ambtenaren verzekerd wen schen te zien, doen zij met vol vertrouwen een beroep op den gemeenteraad, om, waar nog geen voldoende wachtgeldregeling bestaat, aan de tot standkoming daarvan wel de noo- dige aandacht te willen schenhen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders de stukken onder 1 en m vermeld hierbij aan den gemeenteraad mede- deelen, opdat de leden, indien zij dat noodig oordeelen, daaromtrent nader voorstellen zul len kunnen aanhangig maken. De heer HAMELINK: Is het de bedoeling dat dit terstond zal geschieden. De VOORZITTER: In het geheel niet, de leden hebben tijd, om zich daarover te beraden. n. De VOORZITTER deelt mede, dat bij Ism een schriftelijk verzoek is ingekomen, om punt 12 der agenda, de vaststelling der politie- verordening, nog van de agenda terug te ne men, daar enkele leden in den namiddag ver- hinderd zijn de vergadering bij te wonen. Hij heeft daartegen geen bezwaar en vindt dit zelfs raadzaam, aangezien er nog een be- lang-rijk punt aan de agenda moet worden toe- gevoegd en de leden alsdan daarover naar be- lieven kunnen beraadslagen en toch de weten- schap hebben, dat de aan de orde zijnde pun- ten met het middaguur kunnen behandeld zijn. De heer COLSEN geeft daartegen geen be zwaar, maar zou dan toch wenschen, dat de politieverordening met verder achteruit wordt gezet; de behandeling daarvan wordt steeds uitgesteld, het gaat er wel op lijken alsof men daar bang voor is. Laat de voorzitter dan c.aarvoor desnoods een afzonderlyke raadszit- ting beleggen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat met aen uitgesproken wensch van den heer Colsen door hem rekening zal worden gehouden. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5