T^r Nsuzenscbe Courant Schoolgeld. Ds Strijd ®m hoi Vuul Vrijdag 18 Febr. 19*21. No. 7110. TWBEDB BLAD 8 I N N E N I H 0. FEUILLETON. B£Ri"0HTEN. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wijziging van de postwet. Minister Konig deelt mede, dat de Mi nister van binnenlandsche zaken de voor de gemeenten uit opheffing van het port- vrijdom voortvloeiende kosten niet door zijn departement zal "doen dragen. De heer van Embden (v. d. N. Hol- tand) beveelt ter tegemoetkoming aan de bezwaren van gemeenten aan de betaling bij abonnement tot regei te maken. Minister Konig ziet veel aanlokkeiijks in het denkbeekl van den heer van Emb den. De heer Bergsma (I. Friesrand) is nog niet voldaan. Hi) stelt schorsing van de beraadslagingen voor, opdat Kamer eerst zou kunnen weten, welke regeling ten aanzien van de postbrieven zal worden getroften. v Die heer van der Feltz (v. d. Drenthe) vraagt toezegging, dat het artikel betret- tende de atschafting van het portvrijdom niet zal worden ingevoerd, voordat de Ka mer door middel van een novelle op- nieuw gelegenheid zal hebben gehad zich uit te spreken. De Minister belooft te zullen overwe- gen, ol een novelle wenschelijk is. De beraadslagingen worden verdaagd tot Donderdag, om den Minister de ge legenheid te geven, de zaak nog eens te overwegen. Aan de orde zijn daarna de huurwetten. De heer van der Hoeven (c.-h. Zuid- Holland) bepleit met kracht de opheffing van de huurwetten, welke het onderhoud van oude woningen en den nieuwbouw belemmeren. Aan den allerverschrikke- lijksten woningnood kan slechfs een einde komen door krachtige ontwikkeling van het particulier initiatief. Hij dringt aan op de toepassing van den modernen al- koofbouw, gelijk in Rotterdam geschiedt. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de verhooging der posttarieven. De minister van binnenlandsche zaken deelt mee, dat in atwachting van een na- dere regeling der finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, het rijk be- reid is de afkoopsom voor port voor ge meenten voor zijn rekening te nemen. Voor de provincien en waterschappen geldt dat niet, omar er geen financieele verhouding bestaat tusschen het rijk en die hchamen. Op een vraag van den heer van Emb den verkfaart de minister van waterstaat dat de afschatfing van portvrijdom niet in werking zal treden voor de toezegging van de regeering wettelijk is bekrachtigd. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomert. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Huurwetten. De heer van der Feltz (v. d. Drenthe) betoogt, dat de in de Womngnoodwet op- genomen regeling van onteigening on- grondwettig is. Zij behoort tliuis in de Onteigeningswet. De heer Rolak (s. d. a. p.) Friesland) betoogt, dat de afschaffing van de Huur wetten een sociale ramp zou beteekenen en komt op tegen den wensch van den heer van der Hoeven, om den woning- bouw weer te gaan overlaten aan eigen bouwers. Roman uit den Oertijd door J. H. ROSNY. 51) In dit hachelijk uur gehporzaatnden de Oulhamr stilzwijgend.. De leider voegde er bij: „Dat Houm drie jongelingen kieze en dat hij hen, die naderen, beloere." Houm aarzelde, onwillig bevelen te ont- vangen van een man, die niet meer het gebruik van zijn beide armen had. Maar de oude Goun kwam tusschenbeide: „Houm heeft de oogen van een panter, het oor van een wolf en den reuk van een hond. Zoo iemand, zal hij kunnen weten, of het vijanden of Oulhamr zijn, die na deren." Toen begaven Houm en drie jonge krij- gers zich op weg. Hoe verder zij liepen, hoe dichter de roofdieren op hun spoor volgden. Ze werden weldra onzichtbaar. Langen tijd wachtte de horde wanhopfg. Toen weerklonk een Iang-aangehouden kreet door de duisternis. Faouhm sprong op het veld en riep uit: „Het zijn Oulhamr." Een diepe ontroering doortrilde hun zie- len, zells' de kleine kinderen richtten zich op. Goun sprak de gedachte van velen uit: „Zijn het Aghoo en zijn broederof Naoh, Nam en Gaw." Nieuwe kreten weerklonken onder den sterrenhemel. „FIet is de zoon van den Panter," mom- pelde Faouhm met stille yreugde. Want hij duchtte.de wreedheid van Aghoo. Maar het meerendeef dacht slechts aan De heer van Embden dringt er op aan, dat de wet zoodanig zal worden gowfjzigd, dat ook de winkels, kautoren, en pakhui- zen onder de Huurwethepalingen zullen vallen. De heer Menders (s. <1. a. p.) Gronin- gen) meent, dat de voorstdlen wel wat te veel aan huiseigeuar, n tegrmoet ko men. Hij zal evenwel geen stemming vragen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Na een comite-generaal ter behandeling van een huishoudelijke aaugelegenheid doef de voorzitter het 1/oorstel om het ontwerp electriciteitsvoorziening op de agenda te plaatsen. Dit voorstel wordt aangenomen met 40 tegen 36 stemnien. De motie-Van den Tempel (steun aan werkloozenkassen a fonds perdu) wordt verworpen met 50 tegen 26 steinmen. De motie-Van Rijzewijk (maatregelen in het belang van industrie en overleg met or- ganisaties) wordt aangenomen met 39 tegen 36 stemmen. De motie-Van Ravestevn (uitkeering van het voile loon aan werkloozen en herstel van de diplomatieke- en handelsbetrekkingen met Rusland) wordt verwo. pen met 74 tegen 3 stemmen. ZOMERTIJD. De heer Polak, lid van de Ecrste Kamer, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de vraag gcsteld, of hij bereid is, mede te deelen, of het zijn bedoeling is dit jaar den zomertijd te doen aanvangen op denzelfden datum als dit geschiedt in de omringende landen, vooral met het oog op de buitenla. djche verbindingen der spoor- wegen. Zoo nit., uan wenschte de heer Po lak gaarne Je ve. nemen, welke redenen hem weerhoud^i., op vorenbedoelden datum den zomertijd te doen ingaan. PROEF MET WEGENPOLITIE. Om beter te kunnen optreden bij over- tredingen van ac verkeersbepalingen over- weegt de Minister van Justitie de oprich- ting van een af 'eeling politic op motor- rijwielen. Daartoe zijn aan den Minister van Oorlog 20 motor, ijwielen aangevraagd en zoo mogelijk c"_ ueschiklang over 20 onderofficieren die genegen zijn in het 2e en 3e kwartaal deel uit te maken van de proet-afdeeling. DE BELGISCHE LOODSDIENST VAN VLISSINGEN NAAR ZEEBRUGGE? De „Independance beige" verneemtuit welingelichte bron, dat de minister van marine De Waal Neujean de quaestie in studie heeft genomen om den Belgischen loodsdienst uit Vlissingen naar Zeebrugge over te bre^ en. Het blad meent, dat daartoe reeds voor den oorlog zou zijn besloten, indien, aan het nationaai belang vreemde overwegingen d,ft niet hadden belet. Nu het gemeentebestuur van Vlis singen echter plannen koestert om Ant- werpen een deel van zijn handel ahlandig te maken, dient, besluit het blad, de be- dreiging gekeerd door Zeebrugge's belang op te voeren, en daartoe kan de overbren- ging van den loodsdienst krachtig bijdra- gen. GEPEN3IONNEERDE BELGISCHE LOODSEN GEHOLPEN DOOR NEDERLAND. Het Handelsblad van Antweqreu, ont- ving het volgend schrijven uit Vlissingen d.d. 12 Februari: Heer hoofdredacteur. „Hiermede nemen wij, gepensionneer- de loodsen en staatsbedienden te Vlissin gen de beleefde vrijheid U te vragen, dees schrijven uit de „Vlissingsche cou- rant", in een uwer nummers te wilfen plaatsen. Wij bedanken U vriendelijk op voor- hand en bieden U, enz. Ziehier het uittreksef van voornoemd blad: Op 19 Januari f.f. werden wij, Belgi- sche gepensionneerde loodsen verblijd met de tijding; het pensioen wordt gegeven, wij krijgen twee trimesters. Allen op stap naar het kantoor van het Belgische loods- wezen en waarlijk wij kregen twee tri mesters aan den koers van 19 gulden 35 c., voor honderd frank, zoodat wij nog een derde minder ontvangen dan voor den oorlog, toen de levensstandaard meer dan de helft minder was dan tegenwoor- dig. Schrijft men naar de regeering de stukken komen niet terecht, of als men het Vuur. Als Naoh het weerbracht, wa- ren ze gereed om zich voor hem te bui- gen, als hij het niet meevoerde, zouden zij rijn twakheid hoonsn en hem ver- achten. Intusschen trok een troep wolven weer naar de horde toe. De schemering was voorbij; zoo juist was het laatste roode schijnsel gedoofd; de sterren tintelden in een koelstrak uitspansel: oh, nu het war- me roode dier weer te zien, het te voelen gloeien op borst en armen. Eindelijk verscheen Naoh. Een donkere gestalte was hij op de grauwe vlakte en Faouhm kreet: „Het Vuur... Naoh brengt het Vuur1." Een hevige ontroering maakte zich van den stam meester. Verscheidenen bleven als door den bliksem getroffen stain. An- deren sprongen omhoog en stieten een rauw gebrul uit... en iiet Vuur kw.am nader. De zoon van den Panter borg het in zijn korl van steen. Het was een klein rood lichtje, een zwak, teer leven, dat een kind had kunnen blusschen met eenkie- zelsteen. Maar alien kenden de reuzen- kracht, die aan deze zwakheid kon ont- springen. Diep adernhaleiid keken zij el- kaar aan, beangst het weer te zien dooven en zij konden hun blikken er niet aan verzadigen. Toen weerklonk een rumoer zoo luid, 'dat de wolven en honden erf voor be- ducht werden. Geheel de stam drong zich om Naoh heen vol eerbied, bewon- dering en in een uitzinnjge vreugde. „Doodt het Vuur niet", riep de oude Goun, toen het weer stiller werd. Zij weken uiteen. Naoh, Faouhm, Gammla, Nam, Gaw en de oude Goun vormden een groep te midden der menigte en liepen naar de rots toe. De horde ver- zamelde droog gras, twijgen en takken. Toen de brandstapef gereed was, bracht de zoon van den Panter er het zwakke al antwoord krijgt, dan is het met den schralen troost: de regeering kan die scha- de niet lijden, en dat voor ongeveer een dertig man, die m Holland zijn gepensi- onneerd, terwijf alles wat onder het Bel gische beheer is, wbrdt uitbetaald aan 47. Kan dat voor ons, ip den dfenst grijs ge- worden veteranen met lijden, treurig maar toch waar. Gelukkjg dat hfer in Neder- fand nog goede sociale wetten bestaan die ons Belgen, oude man en vrouw, nog vijf gulden rente wekelijks toekennen, waar- door men ons nog bet hoog noodige kan verschaffen, anders tvare het met ons hier treurig gesteld. Wsarlijk, de positie van een gepensionneerd Belgisch loods is niet te benijden. Nu zal men kunnen zeggen, het stukje is wat te Iang gewacht in te zenden, maar neen, bij ons gaat alfes niet zoo vlug. Wij hebben nog wel zeven en dertig dagen na de .trimester onfe armzahg pensioen- tje gekregen. Dankend voor de plaatsing. „EEN GEPENSIONNEERDE". ERNSTIGE A ANRAND1NG TE MLDDELBURG. Zondagavond is alhier een dienstbode, die even met den hond was uitgegaan, door een man aaagesproken, die haar wilde vergezellen. Ret meisje wilde hier- van ebhter niets w^ten. De man vo'gde haar toen tot achter de Houttuinen een donkere, stille plaats viel haar daar van aehteren aan, trok de units van het hoofd en de haren los en trapte en sloeg haar. Op het hulpgeroep ksvamen omwonenden toeschieten, o.a. een buiten dienst zijnde agent van politie. Toen de agent, die ongewapend was, den man wilde aanhouden, hield deze hem een revolver voor waarop de agent van directe aanhouding aftag. Hij had den aanvalier echter herkend en deze werd kort daafop in een volkslege- ment aangehouden. Het was de glazen- wusscheisknecht M. K. Het meisje heeft- verschillende lichte verwondingen bekomen. VAN EEN PROCE3, DAT NIET BESTOND. Een juffrouw te Amsterdam uit de om- omgeving van de Ceintuurbaan moest, volgens haar beweringen, een proces voeren. Maar geld had zij met. Gelukkig had ze bemiddelde familie in de provincie en aan deze verzocht zij herbaaldelijk kleine voor- schotten. De familie. in goed vertrouwen, gaf,"totdat de voorschotten J 1200 hadden bereikt. Teen begou het vertrouwen te wankelen en de famil e girg eens bjj de politie informeertn. Deze ontdekte, dat er van" een procis geen sprake was. En nu zal de juffrouw wegens oplichting worden vervolgd. GRON DIN STORTING TE MAASTRICHT. Te Maastricht heeft in de Kommelstvaat aan htt einde, w.iar ie straat een pleintje vormt, een instortinv plaats gehad. Rou- dom den ijzeren telefoonmast is de straat over de geheele breedle op 5 plaatsen iDge- zakt, zoodat de buizen der waterleiding en 't gas zgu komtn bloot teliggen. Duide- lijk zjjn op de plaats der instorting de overblijfselen der oude cassematgangen te zien. De plaats is geheel afgezet en de plaats der instorting met een touw omheind. NEDERLAND IN 1875. De Amerikaansche gezat t in Den Haag tcbreef pl.m. 1875 in een rapport aan zijn gouverrement over de mora'iteit der Neder- landers: ,/De Nederlanders zpn een voortreflelijk volk, dat uitmunt door eerlijkheid, goede trouw, werkzaamheid en vroomheid. Vier millioen ourgers leven in een omtrek van 20,000 vierkante mijlen en alien schijnen gelukkig, voorspoedig en tevreden. Het geheim van dezen voorspoed is, dat ieder hunner naar zijn inkomen leeft en dst arbeidzaamheid en eerlijkheid begiuselen zijn, wier schennis als een beleediging vonkje bij. Eerst knabbelfie het knette- rend een teere rijsjes, toen lekte het aan de dikkere twijgen, tot de vlam loeiend de knoestige takken begon aan te tasten en de duisternis werd teruggedrevenaan- gegrepen door een wonderlijke vrees vluchlten honden en wolven. Toen sprak Naoh tot den grooten Fa ouhm en vroeg: „Heeft de zoon van den Panter thans zijn belotte vervuld? En zal de leider der Oulhamr thans de zijne nakomen? Hij wees op Gammla, die recht over- eind stond in het roocfe schijnsel. Zij schudde haar weelderige lokken. Zij tril- de van trots en kende geen v/ees meer. Zij deelde de bewondering, die geheel de horde voor Naoh gevoelde. „GammIa zal uw vrouw zijn, gelijk be- lootd is", zeide Faouhm bijna nederig. „En Naoh zal de Horde aanvoeren", verklaarde Goun stoutmoedig. Hij zeide dit niet uit minachtang voor den grooten Faouhm, maar om een eind te maken aan alien naijver, dien hij gevaar- lijk achtte voor het ras. En in dit oogen- blik, waarop het Vuur weer viamde, durt- de niemand zijn woorden weerleggen. Vol verrukking straalden de gezichten en goedkeurend werden de handen ineen geslagen. Maar Naoh zag slechts Gamm la: haar weelderige lokken, haar gian- zende oogen, waaruit ras sprak en een groote toegevendheid vervulde zijn ziel voor dengene, die haar aan hem zou ge ven. Toch begreep hij, dat een man met een gebrekkfgen arm niet alleen de Oul hamr kon aanvoeren. En hij riep uit: „Naoh en Faouhm -zullen de Horde leiden." Verbaasd zwegen alien, terwijl Faouhm voor den eersten keer in zijn woeste ziel een vreemde teederheid vodde ontfuiken voor een man, die niet gebaard was door des Ieiders zuster. Intusschen wilde Goun die nieuwsgferi- der nationale eigenaardigheden beschouwd wordt." Men zou niet gelooven dat 1875 zoo kort achter ons ligt. (Tel.) ALS JE MANEN GAAT. Een kwitan'ielooper kwam bij een be- woner van een straat buiten Wittevrouwen te Utrecht, om geld te innen vanwege geleverde costumes voor de vrouw des huizes. De meid ging met de kwitantie naar binnen en verscheen weer met het papiertje aan de deur omdat mevrouw niet thuis was. De man, die het geld moest ontvangen, geloofde die bewering niet, maar gelooven of niet, dat deed er niet toe, de deur ging dicht en de man met de kwitantie stond buiten. Deze begon toen aan de bel te luiden, maar de scbel werd binnenshuis vestgpzet. Ook al niet erg, dan heb je nog de klep van de brievenbus om mee te rammelen en te laten weten, dat je nog aldoor te waeb- teu staat. Maar ook de brievenbusklep werd vast gezet. Dat sloeg den trouwen kwitantielooper absoluut niet uit het veld, want toen had bij nogruiten van de voorkamer, waar hij tegen trommelen kon. En waarmee hjj aanstonds een aanvang maakte. Tot groote hiraliteit van de burnt, dat is duidelijk, Daar kon de heer des huizes niets aan doen. En toen het trommelen tegen de ramen het heele huisgezin dol en de halve wjjk uitgelaten had gemaakt, vloog opeens de huisdeur open en mjjnheor narr buiten, om den kwitantielooper te lijf te gaan. Deze kreeg een paar geweldige k'appen in't ge- zicht en verloor in den strjjd zijn bril, die hem door den echtgenoot vau de vrouw die niet thuis was, werd afgeslageu. Publiek op straat reuzen-pre! Het trommelen tegen de ruiten was gedaan. De incasseerder stapte naar de politie. Deed aangifte van mishandeling en ver- nieling. De heer des huizes zal schade hebben te betalen. Trommelt vermoedelijk tegen zijn eigen ruiten. Wat een geliefde afleiding is v< or iemand, die het land heeft. (Utr. Dgbl.) NEKKRAMP. Te Noordwijk-Binnen doet zich bij een jongen van 14 jaar een geval voor van besmettelijke nekkramp. De patient is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het gezin wordt in observatie gehouden. EEN NACHTWAKER VERDRONKEN. Te Ter Apef is de nachtwaker aan de aardappelmeelfabriek „Buurma", ver- dronken gevonden in het Westerwoldsche kanaal. De politie vermoedt een misdaad. Er is onlangs een verijdelde pogmg lot inbraak in het kantoor der fabriek gedaan. EEN AANRANDER. Toen de schoenmaker W. J. D. des nachts thuis kwam in zijn woning aan de Lange Torensfraat Te "Rotterdam,""en de trap opging, werd hem met een hard voor- werp een gaf in het hoofd geslagen, ver moedelijk door iemand, die, achter de deur staande, hem had opgewacht en het waarschijnlijk op de porieteui'ile van den schoenmaker, waarin f300 zat, had ge- mant. De dader nam de vlucht, toen de schoenmaker hem wilde grijpen. W. J. D. is in het ziekenhuis verbonden. KATTEN. Steeds grooter wordt het sterftecijkr onder de katten te Naarden en de omge- ving. Er zijn gezinnen, waar achtereenvol- gens 6 katten stierven, oude zoowel als jonge. Sommige menschen lieten hun v, o- ning zelts ontsmetten en brachten er een nieuwe poes in... met hetzelfde treurige gevolg. Inmiddels vieren de muizen hoogtij. GOED AFGELOOPEN. Aan boord van de motorboot Scheve- ningen, liggende aan de Prins Flendrik- kade te Rotterdam, zijn de gebroeders D. en M. V., een schippersknecht en een vis- scher, beiden te Scheveningen woonachtig, ger was dan de andere Oulhamr, de avonturen der drie krijgslieden hooren. En in Naoh's hersenen waren zij nog zoo levendig, als had hij ze eerst den vori- gen avond doorleefd. In die tijden kwa- men de woorden nog moeilijk en hielden 2lij [nauwelijks verband met alkaar, maar ieder o(p zich zelt waren zij zw'aar van beteekenis. De groote nomade sprak van den Grijzen Beer, den Reuzenleeuw en de Tijgerin, de Versh'nders der Menschen, de Mammoeths, de Roode Dwergen, de Schouderloozen, de Blauwharigen/en den Beer der Holen. Maar uit wantrouwen en ook uit overleg zweeg hij van de vuursteenen, waarvan de Wah hem het gebruik hadden geleerd. Het geloei der vlammen fcevestigde zijn verhaal; Nam en Gaw legden op iedere gebeurtenis den nadruk door woeste ge- baren. En omdat het 't-wedervaren van een overwinnaar was, begrepen cje meest slompzinnigen hem en deed hij alle .har- ten sneller kloppen. En Goun riep uit: Onder al onze voorvaderen is geen krij- ger geweest, gelijk aan Naoh... en geen zal groot zijn als hij, onder onze kinderen en kindskinderen." Eindelijk sprak Naoh den naam van1 Aghoo uit; de toehoorders hufverden als espebladen op den wind. Want ailen vreesden den zoon van den Oeros. „Wanneer heeft de zoon van den Pan ter Aghoo weergezien?" kwam Faouhm met een angstigen blik in de duisiernjs. „Een nacht en nog een nacht zijn ver- streken", antwoordde de krijger. „De zoons van den Oeros hebben de rivier overgestoken. Zij zijn verschenen voor de rots waar Naoh, Nam en Gaw kam- peerden... Naoh heeft hen bestreden." Toen heerschte er een stilte, waarin zelts geen zuchtje werd gehoord. Niets sprak dan het vuur, de' stormwind en het verwijderd gebrul van een roofdier. in 't vooronder, door kolendamp be- dwelmd gevonden. Bij beiden is het be- wustzijn spoedig opgewekt. EEN BANDIET ZONDER BEENEN. Te Philadelphia is dezer dagen een per- soon zonder beenen gearresteerd, die een rijken inwoner van die stad, mr. Mc. Crea van een bedrag van ongeveer dollar had beroofd. De bandiet zat in een duw- wagentje in het park, toen de heer Mc. Crea passeerde. Hij richtte een revolver op dezen, terwijl hij hem beleefd verzocht zijn horloge en portefeulle at te geven. Aan dit verzoek werd haastig gevolg ge geven. De politie, die terstond werd ge- waarschuwd, wist echter nog geen uur later den roover zonder beenen te arre- steeren. WANNEER DE LIEFDE VERKEERT Een Duitsch blad deelt de volgende ver- makelijke geschiedenis mee van een ver- ioving, die uitgeraakt was. Even voor Kerstmis stond in ^een plaatselijk blad van een der steden in het bezette gebied de volgende advertentie: Verlootd: Er- na Pflanz, directrice en Gottfried Ebers- bacher, stedelijk ambtena'ar. Geen enkele van de lezers van het blaadje nam aan- stoot aan deze annonce, om welke reden ook? Waaroun zou een directrice zich niei verloven met een stedelijk ambtenaar, en omgekeerd een stedelijk ambtenaar met een directrice? Kort na Nieuvvjaar bevatte hetzelfde blad intusschen een tweetal advertenties, die nogal de aandacht van de lezers trok- ken, vooral van diegenen, aan wier op- merkzaamheid de advertentie van voor Kerstmis niet was ontsnapt. De eersite advertentie iuidde n.f.Mijn verlovingmet de winkeljuftrouw Erna Pflanz is verbro- ken. Gottfried Ebersbacher, stedelijk amb tenaar. En onmiddellijk daaronder stond: Ik heb mijn verloving met den Latrine- reiniger Gottfried Ebersbacher verbroken. Erna Pflanz, directrice. s.'E VERJONGINGSKUUR TE PARIJS Eeu 74-jarige Ecgelsman is van Londen naar Parijs gekomen, om zich te verjeug- digen met het *elixer voor lang leven". Hij werd verleden Maandag geopereerd Professor Vorenoff. entte op zijn lichaam aen gedeelte van de klieren van een jongen, krachtigeu aap. Na al wat over deze inethode van Vo- renclf geschreven is, wjj maakten er mrermalen melding van vraagt men met interesse af, hoe de operatie dezen 74 jarige zal bekomen. MODERNE ROOFRIDDERS. Naar de vDuily News"-correspondent uit Falkirk ineldt, is daar een misdaad gepleegd, waarvan de bpzonderheden sterk heiinneren aan de Wi'd West-films, welker revolver-romantiek wp in de bioscoop plegen te bewonderen. Betaalklerken van een mijn moesten vuifduizend pd. st. van het kantoor der maatscha; pij naar den mjjn brengen. Op een etnjame plek van den weg plachten zjj hun outo te doen stoppen, om de geld- zakken vandaar naar de mijn te brengen, daar verder rjjden door het drassige terrein niet mogelijk was. Juist had ik de outo stopgezet, verhaalt chauffeur, en waren de klerken met de geldzakken uitgestapt, of er kwamen twee rnannen van achter een heuvel te voorscbjjn, die op hen toesnelden. De mannen droe- gen maskers en hielden revolveis op de klerken gericht. Zij gelasten dezen, de gelczakken te laten vallen, waaraan de klerken moesten gehoorzamen. Daarna werd een revolver op mijn hoofd gericht en kreeg ik bevel, uit de outo te stappen. Ons met hun revolvers bedreigende, brach ten zij ons naar een eenzamen zij weg, waarop zij zich snel uit de voeten maakten. De zwaarste der beide zakken, die met zilvergeld was gevuld, hadden zij, naar ons later oleek, laten liggen. Een eind verder op den weg lag de andere zak. Deze hadden de dieven opengesneden en er voor een groot bedrag aan bankbiljetten uit gestolen. De politie slaagde er niet in, de roovers op het- spoor te komen. ,,En Naoh heeft hen verslagen", ver klaarde de Nomade vol trots. vTouwen en mannen keken elkaar aan. Vol geestdrift waren ze, maar ze twijtel- den ook... En Mouh drukie het verwar- de gevoel van hun alien uit, door te vragen Heeft Naoh alfe drie gedood?" De zoon van den Panter antwoordde nitli. Hij stak de hand in een plooi van het berevel, dat hem omhing en wierp drie bloedige handen op den grond: „Dat zijn de handen van Aghoo eq zijn breeders." Goun, Mou en Faouhm bekeken ze. Er viel niet aan te twijfelen. Reusachtige, gespierde handen, behaarde vingers, die wezen ojp de reusachtige gestalten der Ruigbehaarden. Allen herinnerden zij zich hoe zij er voor gesidderd hadden. De sterlcsten voelden geen naijver meer; de zwaksten wijdden hun leven aan Naoh; de vrouwen voelden het voortbestaan van het ras verzekerd en Goun met de ,ver- droogde beenderen riep uit: ,,De Oulhamr vreezen thans geen vij anden meer." Faouhm greep Gammla -ruw bij het haar en Iegde haar voor den overwinnaar neer. En hij zeide: „Ziet daar. Zij zal .uw vrouw zijn.... On der mijn bescherming staat zij met meer. Zij moet zich buigeri voor haar meester; zij zal de prooi opzoeken, die gij hebt neergelegd en die op de schouders dra gen. Als zij u ongehoorzaam is, kunt cni haar dooden." Naoh strekte zijn hand naar Gammla uit, hiei haar zachtkens omhoog en voor hen lag de eindelooze, tijdelooze wereld. EINDE. TAN Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat het kohier No. 3 van het schoolgeld voor het lager onderwijs in deze gemeente over het tijdvak 1 September tot en met 31 December 1920, in af- schriit gedurende vijf maanden op de secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 16 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLIi, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5