T»r IT euzeuscfce Courant "binnenland. Yrijdag 11 Febr. 1921. No. 7107. T WS3DE3J3JE3 BLAD INRICHTINGEN, INRICHTINGEN, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Landbouwbericftten. kSSSST00k al haIeu de bedra*en «een vo" wolke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen yeroorzaken. welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen yeroorzaken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Eh. voorzitter deelt mede, dat de afdeelin- gen tot voorzitters hebben gekozen de hee- ren Nolens, van Sasse van ljsselt, Schaper, Rutgers en de Wijkerslooth en tot onder- voorzitters de heeren Van der Voort van Zijp, de Wilde, de Monte Verloren, Van Vuuren en Schouten. De voorzitter benoemt tot lid der commissie voor buitenlandsch zaken (vacature-de Savornin Lohman) den heer Schokking. De interpellatie-van den Tempel over de w erkeloosheid wordt toegestaan en komt Vrijdag aan de orde. De beslissing op het interpellatie-verzoek van den heer van Be- resteyn (Haagsche subsidie aan de Natio nal'; Opera) wordt uitgesteld, omdat het koninklijk besluit betreffende de niet-goed- keuring nog niet is verschenen. De voorzitter stelt voor de interpellatie- van Ravesteyn (de erkenning van de Iersche republiek) niet toe te staan, daar feitelijke grondslag ontbreekt. De Iersche republiek is spreker met bekend. De heer van Ravesteyn (comm.) meent, dat die republiek de facto wel bestaat. I let voorstel van den voorzitter wordt aan- genomen met 64 tegen 2 stemmen. TWEEDE KAMERVACATURE. In de plaats van den heer De Savornin I.ohman, die, blijkens het Kamerverslag, zijn ontslag als lid der Tweede Kamer heeft ingediend, zal het Centrale Stem- bureau tot opvolger moeten aanwijzen het oud-Kamerlid den heer B. J. Gerretson, te Rotterdam. De heer Gerretson, wiens langzamerhand beter geworden gezondheidstoestand weer werd achteruitgezet in verband met droe- vige familie-omstandigheden, zal in over- leg met zijn medicus eerst een beslissing nemen tegen het uiterste tijdstip daarvoor aangewezen. U1TVOERVERBOD VAN E1EREN GEVRAAGD. Aan den Minister van Landbouw is het volgende telegram verzonden: De Rotterdamsche koopiieden in eieren, op heden aanwezig in het veilingslokaal der Rotterdamsche Consumptie-veiling, Raam- poortstraat 24, Rotterdam, verzoeken U uit- voer eieren stop te zetten, daar de prijzen zoo hoog opgevoerd worden, dat dit artikel buiten het bereik van ons volk valt. Te Groningen waren de eieren gisteren reeds opgeloopen tot 16 k f 17 per 100 stuks. EEN TIJDELIJKE 10-URIGE ARBEIDSDAG. Daar versehillende scheepswerven te Rot terdam, die speciaal voor reparatiewerk zijn ingericht, overladen zijn met werk, heeft de arbeidsinspectie na goedkeuring van den Minister, tijdelijk toestemming gegeven op deze werven 10 uur per dag te werken. Deze vergunning gaat reeds in voor de Rotter damsche Droogdok Maatscli. en Wiltons scheepswerf, terwijl waarschijnlijk nog meerdere zullen volgen. TER NEUZEN, 11 Febr. 1921. HET GRENSSTATION CLINGE. De redacteur van de Maasbode te Brus- sel seint d.d. 7 Februari: Het grensstation Clinge is, gelijk wij reeds meldden, voor den invoer van vee in Belgie gesloten. De reden is, dat er in de quaran- tainestallen te Clinge vee staat afkomstig van de veemarkt te Rotterdam en hjdende aan mond- en klauwzeer. Het grensstation is wel open voor den invoer van slachtvee en varkens. PHILIPPINE. Binnenkort wordt eene R. K. lagere jon- gens- en meisjesschool geopend met voor- loopig drie leerkrachten. BOSCHKAPELLE. Zondag- en Maandagavond jl. werd door de R. K. Propagandaclub „St. Petrus en Paulus" eene uitvoering gegeven in de bewaarschool. Het programma bevatte het tooneelspel in drie bedrijven „De Vioolspeler van Gmund", het blijspel in een bedrijt „Jo- crisse de Vondeling", het blijspel in twee bedrijven „De diertiende klokslag, ot de dief gestraft", en het anti-alcoholisclr kluchtspel met zang in een bedrijt „Han- nes, de duivelbanner". Niettegenstaande dit pas de tweede uit voering is, die de club sedert hare op- richting geeft, mag gerust verklaard wor den, dat er zeer goed werd gespeeld, zoowel in het ernstige nummer als in de drie vroolijke; de heer P. A. de Maat, die zich welwillend met de leiding belastte, heeft alle eer van zijn werk. Beide avonden was het gebouw stamp- vol, ook op Zaterdagmiddag, toen de groo- te repetitie werd gehouden, welke, te gen een gering entree, toegankelijk was voor de jeugd beneden 15 jaar. STOPPELDIJK. De R. K. vereeniging „Utih Dulci" gat Zondag- en Maandagavond eene prachtige uitvoering op de bovenzaal van den heer D. Fassaert. Beide keeren was llet groo- te lokaal meer dan gevuld en alle bezoe- kers zijn hoogst voldaan huiswaarts ge- keerd. Vo6r de pauze werd gegeven het groote gecostumeerde drama in drie bedrijven met zang „Triomf des Kruises", waarvan het programma eene uitgebreide toelichting gat, waardoor het dadelijk gemajkkelijk was te volgen. De spelers vertolkten uitstekend hunne rollen; aan P. B., die den hoofdpersoon Constantijn de Groote voorstelde, mag hier wel een bijzonder woord van lot gebracht worden; het uitgebreide drama boeide van begin tot einde. Als dessert na zeer degelijken maaltijd was het blijspel in drie bedrijven „Het sprekend portret van Oome Toon," dat vlot van stapel liep en hartelijk deed la- chen. LAMSWAARDE. Door het eervol ontslag als hoofd der O. L. School aan den heer J. Adriaanse verleend, is die betrekking alhier vacant. Naar wij vernemen, hebben de heeren J. Andriessen, hoofd der O. L. School aan den Molenhoek en de heer P. Neve, hoofd der O. L. School te Kloosterzande, om overplaatsing naar Lamswaarde ver- zocht. UITVOER VAN KLEIAARDAPPELEN. Op zijn verzoek betreffende vrijen uitvoer van kleiaardappelen heeft het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw het volgende antwoord van den Minister van Landbouw ontvangen. „Ik heb de eer U mede te deelen, dat bij mij bezwaar bestaat, een beslissing te nemen omtrent het al dan niet vrijgeven van klei aardappelen, alvorens van den voorraad van houdbare aardappelen, waarop de binnen- landsche voorziening tot den oogst van de vroege aardappelen in dit jaar is aangewe zen, een betrouwbaar overzicht is verkre- gen." Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van genoemde Maatschappij zich opnieuw tot den Minister gewend en o.a. het volgen de onder zijne aandacht gebracht: „Met verwondering nam het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw ken nis van het door Uwe Excellentie aange- voerd motief, Immers dit beteekent, dat voortaan ieder jaar een inventarisatie van kleiaardappels gewenscht wordt geacht, al vorens den handel vrij te geven, gelijk voor den oorlog het geval was. Het gevolg zal zijn, dat de verbouwers bij het uitpoten van houdbare soorten niet verder gaan dan waarbij zij verzekerd zijn van voldoende plaatsing op de binnenlandsche markt tegen loonende prijzen. Dit beteekent dus een van regeeringswege uitgelokte beperking van de productie, met als gevolg redelijke prijzen bij een goeden oogst in een tekort en hooge prijzen bij een slechten oogst. Een betrouwbare inventarisatie vraagt hulporganen, die thans zeer terecht door Uwe Excellentie zijn opgeheven, namelijk de dienst der regeeringscommissarissen. Bo- vendien zullen dergelijke inventarisaties meer dan eens in het voorjaar herhaald moeten worden. Ook om die reden achten wij het eenige motief in Uwer Excellences schrijven zoo weinig overtuigend, dat wij geneigd zijn aan te nemen, dat Uw weige- ring tot het verleenen van vrijen uitvoer een principieele beslissing te zien, en wel een beslissing, waarop de verbouwers ter ver- mijding van een niet te aanvaarden risico moeten reageeren in een richting, die in de eerste plaats nadeelig is voor den consu- ment, maar tevens ongewenscht voor ge- zonde bedrijfstoestanden in den landbouw." KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Bewakings?oorschrift. Reelenient wegen en voetpaden. Herbergorertreding. Nachtrumoer. Yerordening op de Honden. Drank wet. Politie verordening Sas van Gent. Moedwillig uitschelden op den openbaren weg. Berroberjjden. Ordeverstoring in Dronkenschap. Rijden over eens anders Grond. Loopen over eens.auders Grond. Valschen naam opgeven. Locaalspoor berijden. Invaliditeitswet. Veeartsenijkuudige Politie. Openbare Dronkenschap. Rijwielen zontler licht. Motor- en Rijwielreglement. Vrijgespoken. Ontslagen van recktsvervolging. Nietigverklaring der dagvaarding. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAK Dargemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat het ver- zoek van Kr. DEES, orn in het perceel, kadastraal hckend in Sectie E, No. 449, een vlasserij te mogen oprrbten, door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 9 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. De Secretaris, P. I. ZONNEVI.ILLE. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat het ver- zoek van A. P. ACKE, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie L, No. 1973 een heete luchtoven te mogen bouwen, door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 9 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. De Secretaris, B. I ZONNEVIJLLE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het tweede suppletoir kohier der iielasting op de honden in deze gemeente voor den dienst 1920, in afschrift gedurende vijfmaanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 9 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA. Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbende, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te BREDA den 8 Februari lOtSI, in- vorderbaar verklaard kohier der PERSONEELE liELASTING dezer gemeente, over het jaar 1921, No. la, heden aan den Ontvanger der Directe Be- listingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is -zijnen aanslag, op den bij den wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 10 Februari 1921. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA Uitspraak 4 Februari 1921. Veroordeeld zijn ter zake van overtreding A. C. te Philippine; Ph. v. C. en C. A. v. C„ beiden te Assenede, ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. voor iedef. I. O. en II. d. B., beiden te Ter Neuzen, ieder tot eene jboete van f 10, subs. 20 dagen hecht. voor ieder. A. V. tc Axel, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. C. L. d.P. te Ter Neuzen, tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. P. F. v. d. V. te Axel, tot eene boete van f 15, subs. 30 dagen hecht. M. G. d. B. en H. A. R., beiden te Raamsdonck (B.), ieder tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. voor ieder. R. N. M. A. M. te Sas van Gent, tot eene boete ran 15, subs. 30 dagen hecht. J. d. S. te Ter Neuzen, tot eene boete van 1 subs. 2 dagen hecht. E. v. G. te Ter Neuzen, jot eene bdete van 1, subs. 2 dagen hecht. E. G. te Sas van Gent, tot eene boete van 25, subs. 50 dagen hecht. S. S. T. te Sas van Gent, tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. I. H. te Zaamslag, tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. J. W. F. d. R. te Ter Neuzen, tot eene boete van 25, subs. 50 dagen hecht..1. P. te Ter Neuzen, tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. G. A. d. C. te Westdorpe, tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. C. d. K., en C. d. K., beiden te Biervliet, ieder tot eene boete van 15, subs. 30 dagen voor sub. 1 en 1 maand tichtschool voor sub 2. I. d. R. te Sas van Geni, tot eene boete van 26, subs. 50 dagen hecht. C. A. D. te IJzendijke, tot eene boete van 15, subs. 30 dagen tiecht. M. d. P., te Zaamslag, tot 81 geldboeten elk van f 3, subs. 8 maanden hecht. E. d. V., te Sas van Gent, tot 46 geldboeten elk van 3, subs. 8 maanden hecht. M. d C., te Philippine, tot eene boete van 25, subs. 50 dagen hecht., met verbeurdverklaring der gestorte waarde ad 75. P. W„ H. K., A. D„ H. K., F B. F. S., alien te Ter Neuzen. ieder tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. voor ieder. J. A. d. K., J. C. V., L. V., alien te Axel, ieder tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. voor ieder. A. M. M„ te Hoek, tot eene boete van 15, suds. 30 dagen hecht. F. v. H. te Ter Neuzen, tot eene boete ran f 5, subs. 10 dagen tiecht. J. J. M., te Ter Neuzen, tot eene boete van 10, subs. 1 maand tuehtschool. H. v. C., - J. L. S., L V., J. II., P.J. B., J. N. d. D., C. d. H., J. B., alien te Axel, ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. voor ieder. L. v. H en N. F. U. d. W., beiden te Axel, ieder tot eene boete van f 15, subs. 30 dagen hecht. voor ieder. G d. B, P. H., C. tG, J. II., J. v.D., J. v. d. B, alien te Zaamslag, ieder tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. voor ieder. C. C. A. d. M., te Westdorpe, tot eene boete van 10, subs 20 dagen hecht. A. A. R. te Zuiddorpe, tot »ene boete van 10, subs. 1 maand tuehtschool. J. di R. en J. L beiden te Sas van Gent, ieder tot eepe boete van 15. subs. 30 dagen hecht. voor ieder. M J. V. O., 0. AK - n H, alien t« Ilnek ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. voor ieder. J. F. R. te Philippine, tot eene boete van fi0, subs 20 dagen hecht. M. L. v. II en N. F. P., beiden te Philippine, ieder tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. voor ieder. E. L. en J. F. A. d.M., beiden te Stoppeldijk. ieder tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. vour ieder. A. E. Y. te St. Jansteen, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. A. B. te Groede, tot eeue boete van f 10, subs. 20 dagen hocht. J. M. v. D. te Boschkapelle, tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. P. J. M. te lioewacht, tot eene boete van f 15, subs. 30 dagen hecht. E d. P. te Selzaete, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. M. G. v. d. B. te Selzaete, tot eene boete van /10, subs. 20 dagen hecht. M. G. v. d. B. te Selzaete, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. E. v. C. en C. H., beiden te Assnede, ieder tot eene boete van /10, subs. 20 dagen hecht. voor ieder M. L. G. v. 't H. te Dordrecht, tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. en tot eene boete van /10 subs. 20 dagen hecht. J. d. V.; J. C. B., beiden te Axel J A. v. W. te Hontenisse E. d. B. te Selzaete; J. v 0. en J. C. v. D., beiden te Hoek. J. v. R. te Ter Neuzen; G. A. v. B. te Zaamslag in zake M. M. R. te Ter Neuzen. Vergadering van Donderdag 3 Februari 1921, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, R. G. E. Nolson, H. J. Colsen en N. A. Hamelink; later ook de heer F. B. G. de Meijer. Afwezig- de heeren: H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, G. de Ridder en P. C. Geensen. Een vacature. Vervolg.) 5. Voorstel van burgemeester en wethou ders om met ingang van 1 Mei a.s. de inkomstenbelasting door het rijk te doen heffen en invorderen. Door burgemeester en wethouders is aan den raad schriftelijk het volgende ter kennis ge bracht: i Bij de wet van 30 December 1920, Stbl. 923, wordt het belastinggebied der gemeenten ver- ruimd en worden andere regelen vastgesteld betreffende de heffing en invordering dier be lastingen. In verband hiermede hebben wij de eer uwen raad het navolgende mede te deelen: Ingevolge art. 240, letter d en e der Ge- meentewet kan de gemeente heffen opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting, benevens eene plaatselijke inkomstenbelasting, waarbij het percentage van alle belastbare in- bomens gelijk is of de gemeente kan ook hef fen eene plaatselijke inkomstenbelasting met progressief tarief, doch alsdan is het niet ge- oorloofd te heffen opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting. Waar het heffen van het maximum aantal opcenten (100) op de hoofdsom der rijksin komstenbelasting; lang niet debt de behoefte der gemeente, zou daarnaast geheven kunnen worden eene ylaatselijke inkomstenbelasting met gelijk percentage. Een dergelijke heffing heeft evenwel dat nadeel, dat daardoor de kleine inkomens onevenredig zwaar gedrukt worden. Wij geven uw college dan ook in overweging om te blijven heffen eene inkom stenbelasting volgens liet progressieve stelsel. Ten aanzien der progressieve heffing zegt de wet, dat geene toeneming zwaarder mag worden belast dan met 2 V2 maai (vroeger 2 maal) het percentage geheven bij 2 maal (vroe ger IV2 maal)de kleinste som voor noodzakelijk levensonderhoud. Deze bepaling opent dus de mogelijkheid de progressie wat ruimer te maken. Met de in de eerstvolgende vergadering aan te bieden concept-verordening op de inkomsten belasting zal met deze bepaling worden reke- ning gehouden. Wij wenschen uw college verder voor te stellen geen gebruib te maken van 3 der wij- zigingswet door met Koninklijke goedkeuring de belasting op de inkomens (inkomstenbelas ting) te doen heffen door onze eigen admini- stratie, doch deze inkomstenbelasting ingevolge art. 243 g en h te doen heffen en invorderen door di© Rjjksbelastingadministratie, dit toch voorkomt een massa moeilijkheden. De belas- tingplichtigen krijgen nu slechts een beschrij- vingsbiljet in te vullen, een aanslagbiljet, een reclame, een belastingkantoor en een vervol- ging. Bovendien zal daardoor de administra- tie der gemeente van veel zeer moeilijk werk der aanslagregeling ontheven zijn. Daarnaast zal de gemeente zich de belangrijke perceptie- kosten kunnen besparen, daar het rijk de hef fing en invordering kosteloos verricht. Waar bovendien volgens art. 243 h aan de gemeente tusschen Juli tot erf met Maart door het rijk per maand wOrdt uitgekeerd een tiende gedeel- te van het vermoedelijk bedrag, dat op de ko- hieren zal worden uitgetrokken, daar is de vraag niet van bijzonder gewicht of de kohieren laat zullen worden vastgesteld. Bij deze rege- iing zal gebrek aan kasgeld waarschijnlijk min- dfcr bestaan dan thans. Na afloop van het dienstjaar zal verrekening plaats hebben. In verband met vorenstaande geven wij uwen raad in overweging thans reeds te be- sluiten, de heffing enz. met 1 Mei 1921 te doen geschieden door rijksambtenaren, Wij steilen ons voor om spoedig te komen met een con cept-verordening op de inkomstenbelasting. Het hei'fen van opcenten op de vermogensbelasting wordt ook door ons overwogen en zoo mogelijk zullen u ook spoedig voorstellen dienaangaande bereiken. De heer DE JAGER zou gaarae eenige in- lichtingen wenschen. Door invoering dezer re- geling zal de situatie op het lcantoor van den gemeente-ontvanger zeer veranderen. Hij wijst er op, dat voor een paar maanden, naar aan leiding van de daar steeds toenemende werk- zaamheden, verband houdende met de heffing van den hoofdelijken omslag, de jaarwedde van den ontvanger aanzienlijb is verhoogd en dat dezen ook een klerlc is gegeven. Op het tijd stip, dat die besluiten zijn gevallen, was de wijziging van de Gemeentewet toch reeds aan- hangig (e-n het is wel jammer, dat daarmede destijds geen rekening is gehouden, en het spijt hem, dat de raad daarop is ingegaan. Hij meent, dat, indien deze zaak wordt aange- nornen, de klerk bij den ontvanger overbodig zal zijn en vraagrf, of die zal ontslagen worden. Dat is wel jammer voor den persoon, maar daaraan is niets te doen, als er geen werk meer voor is. Indien hierop vroeger de aan dacht was gevallen had die benoerrung niet be- hoeven te geschieden. Voorts vraag-t hij of, indien het uitgeven der aanslagbiljetten en het innen der belasting vervalt, het werk van den ontvanger nog wel van dien aard is, dat dit een salaris wettigt als aan dezen thans is toegekend, of wel, dat men den ontvanger ook in andere takken van gemeentedienst zal kunnen te werk stellen. Hij voor zich gelooft overigens, dat het 't beste zai zijn, het voorstel van burgemeester en wethouders aan te nemen. De heer SCHEELE vraagt, of bij deze rege- ling de kosten van invordering geheel ten laste van het rijk zullen komen, en hoe het zal gaan met degenen die niet door het rijk worden aangeslagen, omdat zij minder verdienen dan het bedrag waarvan rijksinkomstenbelasting wordt geheven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de verhooging van den gemeente-ontvanger los van deze kwestie kan worden beschouwd. De 150 waarmede diens jaarwedde verhoogd is, zijn toch niet van dien aard, dat de gemeente- raad daarover berouw moet gevoelen, te meer, daar, indien de raad niet eigener beweging tot die verhooging was overgegaan, gedeputeerde staten daarop toch wel zouden hebben aange- drongen. Omtrent de toekomstige positie van de ge- meente-cntvangers is op dit oogenblik nog wei nig te zeggen; er zijn buiten het behandelen der plaatselijke inkomstenbelasting nog ver sehillende andere werkzaamheden. Het is ech- ter niet onmogelijk, dat de positie van de ont- vangers geheel zal veranderen en die als ambtenaar bij de gemeenteadministratie zul len worden te werk gesteld. We kunnen dit echter naar sprekers meening veilig afwachten. De klerk zal toch nog niet kunnen worden gemist, want de heeren moeten bedenken, dat het loopend kohier van den hoofdelijken om slag toch nog wel tot einde Augustus werk zaamheden vordert. Burgemeester en .wethou ders hebben in deze de meening- gehuldigd, dat de klerk moet worden gewaarschuwd, dat zijn functie als zoodanig een einde zal nemen. Niet onmogelijk is het, dat er ter secretarie een vacature zal ontstaan en hij dan aldaar werk- zaam kan gesteld worden voor die werkzaam heden welke ook door een ongediplomeerd ambtenaar kunnen worden verricht. Ook is het niet onmogelijk, dat hij in njksdienst zal kun nen worden overgenomen, aangezien de werk zaamheden aidaar door de nieuwe regeling zeer zal toenemen en die nu reeds druk zijn. De werkzaamheden van den ontvanger zul len in de toekomst aan den anderen kant ook weer toenemen, aangezien deze ook de school- gelden van de bijzondere schoien moet in nen. De heer DE JAGER: Ho, ho! Via de school- besturen! De VOORZITTER: Dat is nog niet beslist, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten. In elk geval meent spreker, dat er nog voldoende werk zal overblijven, dat de ontvanger daaraan zijn voile kracht kan besteden. Wat de vragen van den heer Scheele be- treft, antwoordt spreker, dat het rijk de gel- den innen zal zonder eenige kosten van wege dc gemeente. In verband met deze wet zijn zelfs ook vervallen de perceptiekosten die de gemeente tot hiertoe aan het rijk moest be- talen voor het innen der opcenten op de per- soneele- en grondbelasting. Omtrent het aanslaan der lagere inkomens is op het oogenblik nog geen finale oplossing te geven. omdat dit niet met zooveel woorden duidelijk in de wet omschreven staat, maar alles wijst er op, dat er ook in dit opzicht wel degelijk rekening zal worden gehouden met het door de gemeente aangegeven tarief. De vakbladen, o.m., dat voor Gemeentebelangen ac.ht het vaststaand, dat rekening zal worden gehouden met het gemeentelijk tarief en de aftrek voor levensonderhoud. Ook de secreta ris dezer gemeente- leest uit de wet dat het aldus moet geschieden. De heer DE JAGER wil maar even opmer- ken, dat de jaarwedde van den ontvanger niet 150 doch 400 is verhoogd. Hij misgunt hem dit niet, maar bracht dit te berde in verband met de geheel veranderde situatie der werk zaamheden. De VOORZITTER merkt nog op, dat, wat de regeling zelf batreft, het innen van de plaatse lijke inkomstenbelasting met 1 Mei 1922 door he Rijk moet geschieden. Het kan echter reeds gebeuren van af 1 Mei a.s. en dit achten bur gemeester en wethouders het meest verkies- lijkste. Hun bedoeling is thans over het begin- sel te laten beslissen en dan in een volgende vergadering met een desbetreffende verorde ning te komen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. De heef- DE JAGER uit, naar aanleiding van het spreken van den voorzitter over vak bladen zijn verwondering, dat die vakbladen in de laatste maanden niet meer aan de raads- leden worden verstrekt. Hij acht de toezending dier bladen aan de raadsleden aanbevelens- waard en vraagt dit in het vervolg weer te doen. De VOORZITTER zegt dit toe. 6. Vaststelling politieverordening. De VOORZITTER geeft te kiennen, dat hij dit punt, in verband met de vele afwezige leden van de agenda terugneemt. De heer SCHEELE kan dat wel aanvaarden, maar zou toch niet graag zien dat het weer een maand of drie duurt, eer de verordening aan de orde komt. In November is gezegd, dat zou gezorgd worden, dat dit met Januari klaar was, doch nu is het weer al Februari. Hij zou wiilen hooren, dat de verordening de'volgende vergadering aan de orde komt en behandeld wordt en als er dan heeren niet zijn is dat hun eigen schuld. De VOORZITTER zegt toe, de verordening op de agenda der volgende vergadering als eerste punt te zullen zetten. De heer DE JAGER veronderstelt, dat het de bedoeling is, door de vaststelling der politie verordening ook te beslissen op het adres der D ij kstraat-bew oners. De VOORZITTER* antwoordt bevestigend. 7. Omvraag. a. De heer NOLSON meent, dat alien het er wel over eens zullen zijn, dat hier veel .verkeloosheid heerscht. In verband met het ii de vorig-e vergadering genomen Desluit tot het bouwen eener kopschool vraagt hij, de werkzaamheden daarvoor in verband daar mede, te bespoedigen. Hij zou dan ook in overweging wiilen geven aan de aannemers de verphchting op te leggen, voor zoover dit mo gelijk zal biijken, gebruik te maken van werk- ltrachten uit deze gemeente. Ook zou hij in overweging wiilen geven zoo spoedig mogelijk werk te ma ken van het over- halen van den dijk aan de Scneldekade, waar- aan voor een redelijk aantal werkliede'n werk zou zijn. In de tweede plaats vraagt hij, of er nog geen resultant kan worden medegedeeld van net onderzoex, dat op zijn voorstel zou worden ingesteld over de kwestie betreffende het ter- rem van de woningbouwvereeniging aan de Martinus Eijkestiaat, naar aanleiding van het schrijven van den Directeur der Domeinen, den heer Van Steenbergen, te Middelburg. De heer HAMELINK wijst op het schrijven door dim Minister van Arbeid aan de gemeente- Destureri gezonden, in zake verruiming van werkgelegenheid. Hij kan het voorstel van ii heer Nolson ten voile steunen, doch beveelt aan, dan zoo spoedig mogelijk hierover in ver- Oindmg te treden met den Minister. Indien men voor het afgraven van den dijk geen nachinerien zal gebruiken, zou daaraan door een redelijk aantal werklieden kunnen werken. De heer SCHEELE meent, dat het bouwen van de school niet veel beteekenen zai voor het verschaffen van werk, daar er naar zijn mee ning onder de bouwvakarbeiders niet bepaald werkioosheirl heerscht en grondwerk zal daar aan niet veel te doen zijn. Wat het afgraven van den dijk betreft, daarin kan hij ten zeerste het voorstel van den heer Nolson steunen. De VOOKZiTTER meent, dat men wellicht het eene kan doen en het andere niet nalaten. Er is in de vergadering van burgemeester en wethouders ook reeds over gesproken. De plan- nen liggen gereed en deze kunnen aanstaanden Dmsdag door de commissie van fabrieage wor den behandeld. De heer DE JAGER meende, dat het om- leg-gen van den dijk der Scneldekade was af- gestuit op het ontbreken van de noodige Les- smssche steen. Misschien is die nu te krijgen De VOORZITTER: Ook in verband met de productiviteit. b. De heer COLSEN komt er thans op terug, dat de voorzitter bij de benoeming der leden voor het bestuur der arbeidsbeurs toen tie Lhristelijke Boeren- en Tuindersbond en de Oouwvakpatroons aan de orde waren, de naam van den heer De Jonge niet genoemd heeft, maar wel, toen de candidaten van de afdeeling der K.K. Hanze aan de beurt kiwamen. Die candidaten zijn toch ook werkgever, die heb- cen toch ook menschen in het werk. Hij be- treurt de wijze waarop deze zaak behandeld is en moet er ook nog op wijzen, dat de heer Hamelink, die eerst verklaarde niet aan deze benoeming te wiilen meewerken en blijkens den uitslag der stemming telkens bianco stemde wel zijn stem uitbraeht toen het ging tusschen een hberaal en een katholiek. Hij moet daar- tegen protesteeren. De heer HAMELINK vraagt het woord De VOORZITTER ontraadt om hierop in te gaan. r De heer HAMELINK voelt zich bepaald ge- drongen een antwoord te geven, omdat hem lets in de schoenen wordt geschoven waar in verste verte geen sprake van is Wat ver- iraagzaamheid betreft, gelooft hy niet, dat men hem lets zal kunnen verwijten, hij heeft c.aarvan nimmer iets doen biijken, tegen welke godsdienstige secte ook. Oo kwestie is, dat hij zich zooeyen heeft aitgesproken, dat hij niet kon meewerken aan net benoemen van nieuwe leden der arbeids- oeurs, omdat dit niet geschieckle op de wijze ins de wet dat eigenhjk bedoeld. Voor den iieer De Jonge is dit een ander geval; deze is v rkgever en reeds van af de oprichting maakt mj er deel van. Spreker begrijpt zelfs niet, .Lit over dien zetel nog gestemd moast worden want hij meende, dat in de vorige vergadering reeds beslist was, dat de heer De Jonge was nerbenoemd, en zich in elk geval geroepen ge- voelt, dat te bevestigen. Dat hij echter zou hebben gestemd om een Katholiek te weren aan zoo iets denkt hij geen oogenblik ,c- D^eer HAMELINK merkt op, dat de belastmgbiljctten laat zijn uitgereikt en er nu al een termijn verloopen is. Dat is voor vele menschen lastig. Het is echter al voorgekomen .at de ontvanger betaling weigerde, omdat niet een vol kwartaal werd betaald. Hij acht dat een verkeerde handeling. Er moet toch wat rekening gehouden worden met de tegenwoor- ckge omstandigheden en het zou kunnen ge- beuren, dat, als de ontvanger het aangeboden geld met aamneemt, de gemeente er nadeel van hebben zal, want dat dan de menschen het voor de belasting bestemd geweest zijnde geld voor iets anders gebruiken. ^e, VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders hierover ook reeds van gedachten hebben gewisseld en ook de meening- nebben uitgesproken, dat aan de belastingbe- talers eerng gemak moet worden verleend en da de aangeboden sommen moeten worden Hierna sluit de voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5