ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENT1EBLAD V0OR ZEEUWSCH-VLAANOEREN. No. 7107. Vrijdag 11 Februari 1921. 69e Jaargang. B I N N E n A N D SUiTENLANQ. EIKIJE^S 33 BLA D. DE EERSTE KAMER EN DE BOKSSPORT. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Justitie, wordt onder het hoofdstuk: „Verwildering der volkszeden" gezegd: Sominige leden hadden zich geergerd over de wijze, waar- op een bekend bokser dezer dagen in ons land in het publiek ontvangen was. Zij zagen hieriri een ernstig symptoom van het verruwen van het volkskarakter, die o.a. tot niting komt in het aankweeken van het boksen door cursussen tot oplei- ding en door openbare voorstellingen. Zij drongen er op aan dit verwijderingsver- schijnsel zoude worden tegengegaan, het zij door dergelijke voorstellingen te ver- bieden, hetzij dit te bemoeilijken door op de entr£egelden een zware belasting te leg- gen. Het boksen is toebrengen van li- chamelijk leed, dat soms den dood ten gevolge kan hebben. Kan om deze reden de [ustitie hiertegen nief optreden? Hoe denkt de minister over deze soort van sport? Anderen, hoewel volstrekt geen bewonderaars van deze sport, wensch- ten niet, dat deze door de Justitie zoude warden bemoeilijkt Het is eene wi]ze van Iichamelijke ontwikkeling en heefteen goeden invloed tegen het drankmisbruik. Een enkele wenschte in deze de be- moeiing van Justitie te beperken tot het verbieden van wedstrijden op Zondag. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de suppletoire landbouw- begrooting inzake veevoedervoorziening. Minister Van ljsselsteijn erkent, dat de betrokkenen hebben gehandeld met te groot optimisme. Optimisme was in de moeilijke tijden evenwel onmisbaar en de bedoelde personen handelden geheel belangloos. Als de van Calcarfabrieken plotseling waren stopgezet, zou de regeering door de fabri- kanten in gebreke zijn gesteld. De fabrica- tie is daarom voortgezet tot liquidatie moge- lijk was. Contracten betreffende vischmeel- fabricatie zijn nooit door spreker geteekend. Evenwel acht de Minister schadevergoeding voor de fabrikanten billijk. Dat het rapport der bijzondere commissie vernietigend is, kan spreker niet inzien. De regeeringscommissaris, mr. Telders, betoogt nader, op juridische gronden, dai de regeering niet anders had kunnen hande- len dan zij deed. De heer Sanes (s.-d.) dient een motie in. waarin het beleid van den Minister inzake de bereiding van veevoeder uit afvalproduc- ten en de wijze, waarop de Minister de Ka mer heeft ingelicht, wordt afgekeurd. De heer Van Sasse van IJsselt (r.-k.) meent, dat de Minister en diens voorganger gehandeld hebben naar hun beste weten en dat de gemaakte fouten vooral gevolg zijn van den vorm van het staatsbedrijf en de moeilijkheid om geschikte ambtenaren te vinden. De motie-Sannes wordt verworpen met 42 tegen 23 stemmen. De suppletoire begrooting wordt z. h. s. aangenomen. HET ONTSLAG VAN DEN HEER DE SAVORN1N LOHMAN ALS KAMERL1D. Door den voorzitter der Tweede Kamer werden in de vergadering van Dinsdag waardeerende woorden gesproken naar aan- leiding van het ingekomen bericht van ont slagneming van den heer Mr. A. F. de Sa vornin Lohman, waarbij de Minister van Kolonien zich namens de regeering aan- sloot. De N. R. Crt. schrijft het volgende: De heer De Savornin Lohman heetf als lid der Tweede Kamer, waarin hij met een on- derbreking van 18901894 reeds sedert 1879 zitting had, ontslag genomen. Dit is een groot verlies voor de Kamer, dat zij zelve wel het eerst moet voelen. Aan het gezag en het vertrouwen, dat haar beste figuren onder het volk genieten, heeft het heele lichaam en hiermede elk lid deel. De heer Lohman had niet alleen persoonlijke eigenschappen van den eersten rang, hij ver- tegenwoordigde ook een brok eerbiedwaar- dige geschiedenis uit den partijstnjd van de laatste halve eeuw. De groote namen gaan. En het is, alsof eerst het heengaan de achtergeblevenen door de ontstane leegte het voile besef van de zwaarte van hun taak bijbrengt. Wat een leven als dat van den heer Loh man tot voorbeeld doet strekken, het zijn niet zoozeer de gaven van den staatsman als wel zijn strijd voor een diep gewortelde overtuiging. Waar hij ook uit politieke over- wegingen aan andere beginselen mocht heb ben geofferd, dat van de gelijkheid van het bijzondere onderwijs is met onbezweken trouw en tot in zijn onderdom met jeugdig vuur door hem voorgestaan. In deze tijden van overgang, waarin het wel eens moeilijker schijnt de beginselen te vinden, welke het politieke leven zullen be- heerschen, leert dat lichtend spoor in ons jongste parlementaire verleden, dat alleen met een vaste overtuiging in staat om den mensch te bezielen, veel wordt verricht. De heer Lohman heeft het gelul: mogen smaken zijn strijd tot het einde en tot de be- kroning daarvan mede te maken. Tot het laatst is hij een levendig belangstellende in de werkzaamheden der Kamer gebleven. Op bijna 84-jarigen leeftijd heeft men dan de rust wel verdiend. Maar zonder Lohman blijft de Kamer. WETSONTWERR DIENSTPLICHT. Naar het Hbl. meent te weten, zou het wetsontwerp tot regeling van den dienst- plicht, dat bestemd is te zijner tijd de militie- en andere militaire wetten te ver- vangen, reeds verzonden zijn naar de col leges, welke daaramtrent advies zullen hebben uit te brengen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Minister van Oorlog indertijd in de Tweede Kamer reeds medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk een algemeene her- ziening van de Militiewet enz. in de plaats zou treden van de tijdelijke afwijking van de Militiewet. BEDRIJFSRADEN. Naar het Centrum meldt, zal op de a.s. vergadering van den (kath.) Algemeenen Bond van Rijks-Kieskringbesturen een voor stei worden gedaan om in het staatspro- gram een artikel op te nemen betreffende het stelsel der Bedrijfsraden. NEDERLAND—BELG1E. Een goede verstandhouding gewenscht. In het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer ozer de oegrooting van buiten- landsche zaken wordt opgekomen tegen de opvatting van den minister: „dat de Ne- derlandsche regeering niet zoude kunnen ingaan op een eventueel inititatiet van Belgie tot nervatting der onderhandelin- gen, hetwelk gericht zoude zijn op prijs- geven ot wijziging van de eenmaal ver- kregen basis van overeenstemmmg." De vraag werd gedaan, ot er niet een orgaan is, dat aanstonds kan zorgen voor behoorlijk weerlegging van de onjuist en tendentieuse berichten, die herhaaldetijk in Belgische bladen verschijnen, liefst ook in die bladen zelt. Intusschen was de wensch algenteen, dat weer spoedig een goede verstandhou ding tusschen Nederland en Belgie ont- staan moge. EINDE VAN DE REGEERINGSZORG VOOR BROODGRONDSTOFFEN MET 1 MEI. De minister van Landbouw, enz. niaakt bekend, dat de voorraad tarwe in het bezit tier Regeering thans nog ongeveer 42.000 ton bedraagt, terwijl de voorraden tarwebloem nagenoeg zijn verkocht. Het ligt in de beaoeling der Regeering haar zorg voor de aanwezigheid van brood- grondstoffen met 1 Met a.s. te doen op- tiouden, in verband waarmede de nog aanwezige voorraad tarwe voor dien da tum geicidenjk zai worden geiikwideerd. IN WELK VERBAND MAG HET WOORD „BOTER" GEBEZIGD WORDEN. Dr. Van Hamel Roos schrijft in het „Mnbl. tegen de Vervalschingen": Naar aanleiding van een dezer dagen gevoerd proces te Londen, achten wij het van veel gewicht voor ons „boter"-land, de beslSssing dienaangaande in ruimen kring bekend te maken. Het ging om de vraag ot het woord „boter" in verband met andere artikelen, zooals bananen, co pra, aardnoten enz. genoemd mag worden ot dat men alleen van vet mag spreken. Een artikel genaamd „Banana Butter" droeg als etiket de woorden „rijpe ba nanen, met eieren en boter" en daar nu bij analyse bleek, dat „boter", d.i. koe- boter, niet aanwezig was, besliste de recht- bank, dat deze benaming onwettig was, en dat het woord „boter" uitsluitend ge- bezigd mocht worden, indien de herkomst er op de etiketten onmiddellijk bijgevoegd werd, zoodat men derhalve slechts mocht publiceeren: bananen-boter, aardnoten-bo- ter, cacao-boter ot cocos-boter. Wij gelooven, dat deze beslissing ook voor ons land van beteekenis is ook met het oog op den uitvoer van talrijke vethoudende artikelen, daar bij een stren- ge uitvoering der Warenwet het voor on- ze industrie dringend noodzakelijk is, ten einde vervolging en inbeslagneming te voorkomen, nauwkeurig voorat te weten welke benamingen hunner artikelen, al ot niet, hetzij binnenslands ot buitens- land geoorloofd zijn. OPSTAND IN DE BELGISCHE CONGO. Het stoomschip „Anversville", uit de Congo aangekomen, heeft de tijding mee- gebracht, dat in Sankuru een opstand is uitgebroken, die zich met groote snelheid heeft uitgebreid en bijna het geheele gebied van Kole en Leto omvat. Het gevaar bestaat, dat ook de bevolking van het Lodsja-gebied in opstand komt. De opstandelingen willen zich onttrekken aan het betalen van belas- tingen. In de opstandige gebieden staat de handel geheel stil. DE GARDE IN UNIFORM. Bij de opening van het Parlement op a.s. Dinsdag zal Londen vermoedelijk we- der, voor het eerst sedert Augustus 1914, de garde-grenadiers terug zien in hun uni- formjassen en met de groote berenmut- sen. Dinsdag kreeg men reeds een voor- proefje toen de wachten der drie Londen- sche paleizen Buckingham Palace, St. James' Palace en Marlborough House in de nieuwe uniformen verschenen. Men weet, dat men in een deel der pers heftig te keer is gegaan tegen minister Churchill, die de kleurige unitormen der gardes in eere heeft hersteld, omdat het zooveel geld kost. TER NEUZEN 11 FfeBRUARI 1921. UN1E-L1BERALE KIE-gVEREENIGING. De op jl. Vrijdag alhier door de unie-libe- rale kiesvereemging ,,De Vrijheid'' belegde vergadering van vrijzinnige kiezeressen en kiezers, in het Hotel de Commerce" was zeer druk bezocht. De voorzitter, de lieC Geelhoedt, opende de vergadering met een kort inleidend woord en gaf daarna het woord aan mevr. Van Balen-Klaar, van "s Gravenhage, die eene rede hield over „De vrcuw in de politiek". De spreekster betOogde, dat de vrouwen, die nu het stemrecht hebben verkregen, in dien zij in de toekomst alleen hun stem- plicht gaan vervullen, nog aan liun taak als staatsburgeressen te kort komen. Zij dienen ook deel te nemen aan het politieke leven, omdat dit nu eenmaal niet anders kan, als men op maatschappelijk terrein iets wenscht te bereiken. En de vrouwen behooren ver- schillende dingen te bereiken, omdat er ach- terstand is. Zij wil An mannen niet verwij- ten, dat zij daarvan de oorzaak zijn, doch deze voelen nu eenmaal anders als de vrou wen en deze hebben weer zaken op het oog, waar een man nimmer aan denkt, juist om dat hij man is. Zij betoogde, dat de vrouwen, om iets te bereiken, zich niet in een afzonderlijke vrou- wenpartij moeten organiseeren. Er is ook onder de vrouwen over verschillende vraag- stukken verschil van gevoelen, en daarom is het een illusie, dat men de vrouwen in een partij zou kunnen samenbrengen. Een be- wijs voor haar betoog is, dat de twee vrou- wenpartijen, welke zijn gevormd, elkaars programma al niet dekken, ^oodat deze j reeds elkaar zullen bestrijden. En boven- dien, indien het aan die partijen al gelukt een afgevaardigde naar de Staten-Generaal af te vaardigen, dan zullen die dames daar i als eenling zoo goed als geen invloed heb- i ben. Daarom acht zij het noodzakelijk, dat de j vrouwen in het algemeen zich bij een poli tieke partij aansluiten, en de wenschen die zij hebben en de belangen die zij op den voojgrond gesield wil!*a zien, trachten te doen opnemen in de partij-pr.ogramma's Dan krijgen zij, als dit eenmaal gelukt is, steun van de politieke partijen en is er eer- der kans op verwezenlijking van hunne denk- beelden, dan wanneer ze zich voor het ver- krijgen daarvan in een vrouwenpartij zouden vereenigen. Waar zij hier sprak in een ver gadering van vrijzinnigen, meende zij niet in net Oijzoncler te moeten aandringen op aansluiting bij de groote vrijzinnige partij, die zich in strijd met de kerkelijke partijen, toelegt op een oplossing der verschillende maatschappelijke vraagstukken, van het standpunt van algemeen belang bezien, en niet gebonden is door kerkelijke dogma's. Na een korte pauze gaf de voorzitter het woord aan den heer jhr. De Muralt, die zou spreken over ,,De fusie der Vrijzinnigen." Spreker ving aan met het geven van een historisch overzicht van het ontstaan van de Liberale Partij in ons land. Het is juist, dat die partij is voortgekomen uit de Fransche revoiutie, indien dit zoo opgevat wordt, dat de Liberale Partij getracht heeft het goede van de Fransche revoiutie vast te leggen In de wetgeving en de vele slechte gevolgen ervan met succes heeft bestreden. De linkerzijde bleef, nadat de burger- schapsrechten onder Thorbecke in de grond- wet waren vastgelegd, nog bijeen door anti- clericalisme. Dit moet zoo worden opgevat, uat de liberalen op het standpunt stonden, dat niet uitsluitend de Bijbel als richtsnoer voor het maken van wetten mocht worden aangemerkt, zooals de zgn. Christelijke par tijen vroeger wenschten. Spreker zegt „vroe- ger", want in de latere jaren zijn ook de Christelijke partijen daar feitelijk op terug- gekomen, getuige het overnemen van tal van Liberale opvattingen in de wetten, door rechtsche Ministeries tot stand gebracht. Opvattingen die een trental jaren geleden positief in strijd werden geacht met uitspra- ken in den Bijbel, zijn in latere jaren door de Christelijke partijen grif overgenomen. De Liberaten vonden in den schoolstrijd nog vele jaren een aanwijzing om bijeen te blijven. Deze schoolstrijd is smadelijk door de liberalen verloren. Van een school voor heel de natie" is niets gekomen. Het bij- zonder en het neutraal onderwijs wordt thans gelijkelijk behandeld en beiden wor den geheel uit de Staatskas bekostigd. De conservatieve elementen van de lin kerzijde hebben in de latere jaren onder den naam van ,,christelijk Historischen" een goed heenkomen gevonden naar rechts, waarmede spreker volstrekt niet wil zeggen, dat de Christelijk Historische Partij in haar geheel niet Christelijk zou zijn. Aan de linkerzijde ontwikkelde zich in tusschen de partij van de socialisten die in tegenstelling met de vrijzinnigen een geheel andere maatschappelijke orde wenschen. Een maatschappij hierop gegrondvest, dat de productiemiddelen komen in handen van de gemeenschap. De liberale partij verdeelde zich allengs meer en meer. De strijd voor de „vrijheid van het individu" bracht reeds verdeeld- heid. Die vrijheid werd n.l. na Thorbecke door den eenen liberaal zoo opgevat, dat men zich had te verzetten tegen zgn. sociale wetten (spreker bedoelt de liberalen in de tachtiger jaren), terwijl andere liberalen juist van meening waren, dat de sociale wet geving noodig was om de „economische on- vrijheid" van een groot deel van de staats- burgers op te hetfen. De eersten werden conservatief-liberalen genoemd en de an deren vooruitstrevende-liberalen, later radl- calen, democraten enz. In verband met het verschil van meening onder de liberalen over het kiesrecht, is ten slotte de groote liberale partij in drieen uit- eengevallen in vrij-liberalen, unie-liberaien en vrijzinnig-democraten. In 1903 werd op de oplossing van het kiesrechtvraagstuk de concentratie gevormd. In 1918 was er groote verdeelaheid onder vrijzinnige groepen en het gevolg was weer, als vroeger, winst voor rechts. Na de groote wijziging die blijkens de laatste jaren gekomen is in het standpunt der vrij-liberalen hadden de unie-liberalen geen bezwaar met dezen op een nader vast te stellen omlijnd program een fusie aan te gaan en zij hebben getracht, daarin alle vrij zinnige groepen te betrekken. De vrijzin nig-democraten weigeren hieraan mee te doen. Zij willen voor zich de twijfelachtige eer behouden om voort te gaan bovenal de andere vrijzinnige groepen te bestoken, zoo dat de heer Troelstra in Leeuwarden aan een partijgenoot, die eenigszins bezorgd was over de vrijzinnige fusie kon zeggen, dat hij zich daarover niet bang moest maken, want dat de vrijzinnigen elkaar wel zouden afbreken. Spreker meent, dat de stembus in 1922 wel zal bewijzen, dat de vrijzinnigen in ons land genoeg hebben van die onder- linge verdeeldheid. Vervolgens behandelde de spreker zeer uitvoerig het fusie-program, dat reeds on- langs is gepubliceerd en dat door hem in den breede nader werd toegelicht. Zoowel de spreekster als de spreker wer den in deze ongeveer drie uur geduurd heb- bende vergadering met onverdeelde aan- dacht aangehoord. Onder applaus der vergadering bracht de voorzitter hen dank voor den voor velen zeer leerzamen en ook genotvollen avond. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN f 25 Het komt in den laatsten tijd herhaal- delijk voor dat getracht wordt, valsche bank- biljetten van f 25 in omloop te brengen, die vermoedelijk van uit Belgie worden inge- voerd. De bankbiljetten zijn kenbaar aan: 1. Slechte papiersoort. 2. Serie en nummer is van eenigszins rose druk, terwijl de kleur der unvervalsch- te, zwart is. 3. Serie gewoonlijk B.X., en het nummer eindigt meestal op 56. 4. Het watermerk is duidelijker en be staat uit gewone drukletter, terwijl die der onvervalschte de z.g. fantasieletter is. 5. In de strafbepalingen staat „inveeren" inplaats van „invoeren". 6. De figuren op het veld rondom de serieletter en nummer gelijken eenigszins op een wijdbeenige V; D.v. en zijn zee, duidelijk; terwijl de figuurtjes bij de onver valschte, veel minder goed zichtbaar zijn. 7. Het veld waarop „25" het z.g. medail- lon, is bijna zwart en,voorzien van duidelijk zichtbaar goivenae lijnen, bij de onvervalsch te is dit veld bleek zwarx, en voorzien. van heel fijne golvende lijnen; oppervlakkig slecht zichtbaar. 8. Het veld, waarop de gekroonde Ne- derlandsche Leeuw, is alleen bedrukt met horizontale lijntjes en heeft over het geheel een zwarte tint. Bij de onvervalschte is dit veld met het bloote oog bekeken, bedrukt met horizontale lijntjes in groepjes van vier b.v. tusschen de lijntjes onderling is de onder- grond licht, en tusschen de groepen onder ling is. de ondergrond bruin. 9. Over het algemeen is de kleurendruk der zwarte figuren donkerder dan bij de on vervalschte. Die der witte figuren is over het algemeen grof en duidelijker. ZILVERBONS. Bij Kon. Besluit van 28 Jan. (St.-bl. 46) is bepaald, dat de zilverbons van een gul den als zilverbons van de eerste soort wor den ingetrokken 1 Maart 1921. Tot en met 31 Maart zullen zij aan de kantoren der be- taalmeesters en van de ontvanger der directe belastingen kunnen worden ingewisseld. Ter verduidelijking diene dat na 1 Maart niet meer als betalingsmiddel zal geldig zijn de zilverbons van een gulden zonder achterdruk. Er zijn thans twee soorten zil verbons van een gulden in omloop: de bruine zonder achterdruk, en het laatste model met achterdruk en aan den voorkant ter linker zijde in den rand het borstbeeld van de ko- ningin en profiel. Dit laatste model-eengul- dens zilverbon blijft geldig; de eerste, het oude model, wordt, ingaande 1 Maart a.s. ingetrokken en zal van 1 Maart tot 31 Maart inwisselbaar zijn bij den Agent van het Mi- nisterie van Financien aan de kantoren der betaalmeesters, en van de ontvangers der directe belastingen. GEREF. GEMEENTE. Op het tweetal te Ter Neuzen zijn ge- plaatst Ds. M. Hofman te Rijssen en G. H. Kersten te lerseke. Door Ds. Hofman is bedankt voor het beroep naar Borssele en Ds. Kersten is be- roepen te Giesendam. BELGISCHE PAS-VISA. Aan de Msb. wordt gemeldt, dat binnen- kort pas-visa voor Belgie zullen worden ver- strekt voor den duur van 2 jaar. N. V. VEZEL-ONDERNEM1NG. Met de Staatscourant van 7 Febr. 1921 zijn verzonden de Kon. goedgekeurde statu- fen van de N. V. Vezelonderneming ,,Axe!" (V. O. A.) te Axel. Opriehters zijn de hee- ren F. van Dixhoorn en H. W. R. Kramer te Ter Neuzen en F. C. Zonnevijlle te Axel. Het kapitaal is groot J 120.000 verdeeld in 120 aandeelen van f 1000, waarvan geplaatst zijn 90 aandeelen. De overige moeten ge plaatst zijn voor 1 Januari 1930. Het doel der vennootschap is het bereiden van vezel- stoffen en het handeldrijven daarin in den ruimsten zin genomen. LEZING OVER THEOSOF1E. Op verzoek vestigen wij de aandacht der lezers op de in dit nummer voorko- mende advertentie betreffende eene Don derdag alhier te houden openbare verga dering waarin door den heer Mr. j. F. van Deinse eene Iezing zal worden ge- houden over theosofie. DE HYDRA AANGEVAREN EN GEZONKEN. Dondernacht had in de Wielingen .en oefening plaats van enkele der te Vlis- singen gestationneerde vaartuigen van de Kon. Ned. Marine, waaraan o.a. werd deel- genomen door den mijnenlegger Hydra, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Van Ramshorst en de torpedoboot Z 3, onder commando van den luitenant ter zee le klasse Staverman. Tijdens de manoeuvres is de Hydra aangevaren door de Z 3, ter hoogte van de zwarte licht- boei no. 8, de Hydra is tengevolge van die aanvaring gezonken, terwijl de Z 3 zeer ernstige averij aan den voorsteven bekwam, die als een kaartenhuis-e in el kaar werd gedrukt en schuin voor het schip kwam te staan. De torpedoboot bleef echter drijvende en kon grooten- deels op eigen kracht Vlissingen bereiken, waar zij nu in de binnenhaven ligt en men gistermorgen bezig was met de eer ste opruimingswerkzaamheden in den cha os van bouten, staven enz. Van de be- manning van de Hydra werd m'emariS gewond en alien konden worden opgeno- men aan boord van de Z 2, die eveneens aan de oefening deelnam. Minder goed liep het at aan boord van de Z 3, waar een 6tal opvarenden gewond werden, voornamelijk hadden zij brand- wonden bekomen. Ernstig gewond wer den de lichtmatroos Van Peussen, die naar het St. Josephziekenhuis moest wor den vervoerd en de matroos eerste id. Naaktgeboren. Toen. het bericht der aanvaring te Vlis singen langs de draadlooze telegraphie bekend werd, vertrokken ten spoedigste vafri daar de Brinio en een mijnenveger, ten einde hufp te bieden. Zooals te begrijpen, heeft het voorge- vallene groote consternatie onder het raa- rinepersoneel verwekt, al was men ver- heugd, dat de persoonlijke ongelukken betrekkelijk gering zijn. Men schrijft ons uit Vlissingen. Betreffende het ongeluk te ongeveer half tien in de Wielingen voorgevallen vernemen wij nog van een ooggetuige, dat aanvankelijk order was gegeven de oefening te staken, de Z 2 was reeds bijna weer in de haven van Vlissingen terug- gekeerd, maar de Hydra en de Z 3 w aren nog in de Wielingen, toen kwam de order de oefening voortzetten en keerde de Hv- dra, evenlater had het ongeluk plaats, de Hydra werd getroften, slcchts kort achter de voorsteven en begon onmiddelijk te zinken, daar de patrijspoorten openstonden kon het water makkelijk binnendringen. De commandant wilde eerst nog tracht- ten schip op een plaat te zetten, maar juist door het snel varen begaven de waterdich- te schotten het en was het lot van het schip beslist. Een zeer kort oogenblik dreigde een paniek te ontstaan, maar de commandant en de eerste officier geven kranig hun orders en de bemannmg zag kans in de booten te komen, Nu kun je eerst goed begrijpen wat het zeggen wil als een passagiersSthip ge- torpedeerd wordt, aldus onze zegs-nan. Op de Z 3 was de stoompijp van de an- kerspil gesprongen en de gewonden heb ben hun lijden te danken aan de uitvlie- genden stoom. Ook op de Hydra zijn enkele met schyrammen enz. verwond. Direct werd het sein S. O. S. draadloos afgegeven, dat eindelijk door Nieuwediep wercl opgevangen, naar Scheveningen en zoo naar Middelburg doorgegeven, zoo dat eerst te half twaalf de mijnenkgger en te 12 uur de Brinio uitvoer, de Z 2 was eerder teruggekeerd naar de plaats van den ramp en werd daar met blijdschap ontvangen door de in sloepen ronddrijven- de mannen van de Hydra, die opgenomen werden. Ons leven heeft aan een zijden draadje gehangen, aldus onze zegsman. EEN FEEST VAN VLISSINGEN. Men meldt uit Vlissingen: Naar aanleiding van het Brielsche plan to. hcrdenking van den „350jarigen ge- boortedag van Neerlands vrij en zelfstan- dig volksbestaan op 1 April van het vol- volgend jaar", verdient het vermelding, dat het_ vorige iaar reeds alhier bij jge- ijegenheid van de excursie van het Ge- neaiogisch-Heraldisch Genootschap „De Nederlandsche Leeuw" bij den steen van Pachieco, de gasten erop gewezen werd, dat 6 April 1922 te Vlissingen een dag zou moeten worden, die de Nederlanders in herinnering brengt, dat deze oude sleu- tel der Noordzee de eerste Nederlandsche stad was, die voor 350 jaar geheel zelf- standig, zonder eemge hulp. van buiten CO U RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1