ALOEiEEl mmm~ EN apvertentifblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No 7105. Maandag 7 Februari 1921. Hle Jaargang, ABONNEMENT ADVERTENTIfiN: HHlHlfkH Bit Biad vcrsefelpt I s&dag-, bb ?4jfiapvorJ, aitpze'd op Feestdageu, bij de Firma P. J. VAN DE SAHDE te Ter Nenzen. FEUILLETOM £3 Stnjd em BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland/1,60. Bij vooruiibetaling voor het Buitenland p r 3 maanden/2,20, perjaar 8, Voor NederlandPer jaar bij vcoruitbetaling Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekbandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Teiefoofi Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20, Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6£n dag voor de uitgave. DE ARBEIDSWET. Tot dusver zijn, sedert het inwerking- treden der Arbeidswet op 24 October jl. ongeveer 6000 bewilligingen in het laten verrichten van overwerk uitgereikt. SLAPTE GOEDERENVERKEER. Naar de Maasbode verneemt, is het goederenvervoer via den spoorweg sterk verminderd, inzonderheid is het transport van Limburgsche steenkolen erg achter- uit gegaan; uit Duitschland worden ech- ter nog vele waren aangevoerd. In ver- band hiermede zijn verscheidene goede- rentreinen, voornamelijk die, welke de mijnstreek bedienen, opgeheven, dan wel facultatief gesteld. L GEWETENSGELD. Aan gewetensgeld, ter aanzuivering van te weinig betaalde belastingen, is weer ongeveer f 40.000 in 's Rijks schatkist ge- stort, waaronder een bijdrage van f 22.285 van een Hagenaar. VEEVERVOER PER SPOOR. Naar wij vernemen, heeft de minister van Waterstaat ingesteld een oommissie tot onderzoek naar de wijze, waarop vee- yervoer per spoor bespoedigd en be- hoorlijke verzorging van het vee onder- Weg op de stations, verzekerd kan wor den. E£N BELASTING OP DE ZINDELljK- HEID. De belasting op de speelkaarten brengt omigeveer f 10.000 per rniaand op, aegt een inzender in het „Hbl.": Reken eens 50 cent per spel en onge veer 5 spelers per spel, dan heeft men 100.000 spelers per maand. Voor het lut- tefe sominetje van f 121.000 blasting per Gar, heeft men kans, dat er gedurende "en tijd 1.200.000 menschen door een mfectieziekte worden aangetast, want het is niet te gelooven, hoe de menschen tegenwoordig met in-vuile kaarten spe- len. En dan moeten van die geringe op- brengst de inningskosten nog af, merkt het blad zelf op. Zou het met de speelkaarten nog er- ger zijn dan met guldens- en rijksdaal- dersbons? meenen we te mogen vragen. VRACHTTARIEVEN SPOORWEGEN. Vanwege het secretariaat van de Al- gemeene Vereeniging van Nederlandsche kn- en Exporteurs wordt medegedeeld, dat de vereeniging op h,aar schrijven, waarbij op verschillende gronden ver- zocht werd het goederentariet op de Ne derlandsche spoorwegen te verlagen, van de directie der Maatschappij tot exploi- tatie van Staatsspoorwegen een antwoord heeft ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat de finantieele resultaten, welke het bedrijt der Nederlandsche spoorwe gen oplevert, van dien aard zijn, dat aan een verlaging van de vrachtprijzen voor het vervoer van goederen op de spoor wegen, niet kan worden gedacht Ten aanzien van de als motiet voor een verlaging der tarieven genoemde da- Raman uit den Oertijd door 1 H. ROSNY. 481 Toen voelde Naoh zijn hart zwaar wor den. Hij wist niet, ot hij Nam den knots moest toewerpen of hem terugroepen. De jongeling was behendiger dan de zoon van den Oeros, maar als zij om de rots heen kwamen, waren zij binnen het be- reik van werpspies en harpoen.... De lei- der aarzelde slechts even, hij .riep: „Ik werp Nam de knots niet toe.... Zij zou hem slechts in zijn bewegingen belemmeren. Vlucht.... dat hij de Oul- hamr waarschuwe, opdat zij tot ons ko- men, waar wij ze met het Vuur wachten." Nam gehoorzaamde sidderend, want hij wist zich weerloos tegenover de gewel- dige breeders en door even stil te staan hadden zij reeds op hem gewonnen. Na eenige sprongen struikelde hij en moest weer opnieuw zijn loop begmnen. En Naoh, die het gevaar al dreigender zag worden, riep zijn makker terug. Reeds waren de Ruigbehaarden nabij. De vlugste wierp zijn spies. Zij door- boorde den arm van den jongeling op het oogenblik, dat hij weer naar boven wilde klimmen; de andere stiet een drei- genden kreet uit en wilde zich op Nam werpen om hem te vermorzelen. Naoh waakte over hem1. Met sterken arm wierp hjj een steen; deze beschreef een boog in de duisternis, en verbrijzelde het dijbeen van den aanvaller, die neer- viel. ling van de prijzen voor steenkolen en andere gebruiksartikelen, merkt de direc tie der spoorwegen op, dat daarentegen de loonen van het personeel aanzienlijk moesten worden verhoogd, hetgeen voor de Nederlandsche Spoorwegen een zoo- danige vermeerdering van lasten betee- kent, dat, ware deze prijsdaling niet in- getreden, een nieuwe belangrijke verhoo- ging der tarieven onvermijdelijk zou zijn geweest. Wat de daling der binnenlandsche scheepsvrachten aangaat, kan de direct'e aan het bovenstaande toevoegen, dat een dergelijke verlaging nooit aanleiding kan zijn om ook de vrachtprijzen voor het ver voer van goederen per spoorweg te ver lagen, zoolang de aan het spoorwegver- voer verbonden lasten een reductie der ta rieven niet toelaten. Ook mag niet uit het oog worden ver- loren, dat bedoelde scheepsvrachten ge durende de crisisjaren tot een abnormale hoogte waren opgeloopen, in vele geval- len de spoorwegvrachten zelfs overtrotfen. Tenslotte wenscht de directie er de aandacht on te vestigen, dat een vergeiij- king van ue plaatskosten, welke in Ant- werpen, Hamburg en Rotterdam worden geheven, leert, dat deze in onze Neder landsche havenplaatsen zoo buitengewoon hoog zijn, dat een verlaging van die kos- ten in de eerste plaats noodig zal ?jjn, wi! het import- en exportverkeer voor de Nederlandsche route behouden blij- ven. DALING DER BROODPRIJZEN. Wanneer zal de broodprijs weer nor- maal zijn? Het Rott. Nieuwsbi. vroeg 'teen be- voegde, die zoo juist van de oeurs kwam. Wat noem je den normalen prijs, was zijn wedervraag. Bedoel je den prijs van 1614, toen je voor 1718 centen een heel brood van officieel een kilogram kocht? Als dat zoo is, kan ik slechts antwoorden, dat ik zulk een daling in den broodprijs niet voorzie. De bloemprijzen zullen stellig blijven dalen. Ik heb vandaag al weer goed- kooper gekocht en de verkoopers waren bijzonder willig in het laten tegen lager prijs. Ik kan er nu weer een dag ot wat tegen en zal ik in elk gevdl niet veel verliezen. Maar er zijn bakkers, die mu ,nog Amerikaansche bloem van meer dan f5U zullen moeten verbakken, terwijl ik even in de 30 gulden betaalde. Ik ken eollega's die op deze manier een halve ton verspeelden. De Amerikanen hebben in den beginne geprobeerd ervan te halen wat er van te halen was en b^akkers die niet durfdep wachten tot ze zagen wat er kwam, kre- gen uit Amerika dezelfde al vooruitbe- taalde bloem voor f50 en meer, die de vertegenwoordigers van den Amerikaaji- schen bloemhandel. later voor f40 aan- boden. Dikwijls uit hetzelfde schip. Maar ik zie er van komen, dat op een gegeven oogenblik de bom ook in Ame rika barst en dan dalen de bloemprijzen met guldens en guldens te gelijk. Doch al komt de bloem weer op ouden Eer de zoon van den Panter een tweede projectiel had kunnen kiezen, was de ge- wonde onder rauwe woedekreten achter een kreupelboschje verdwenen. Toen heerschte er een groote stilte. Aaghoo was naar zijn breeder gegaan en onderzocht de wonde. Gaw hielp Nam om weer op het rotsplateau te komen; Naoh stond rechtovereind in het heidere schijnsel van het wachtvuur en van de maan, in beide handen had hij1 een blok van porfier omhoog geheven en was ge- reed om de aanvallers te steenigen. Zijn stem klonk het eerst: „Zijn dan de zoons van den Oeros niet van denzelfden stam als Naoh, Nam en Gaw? Waarom vallen zij onsi aan, als waren wij vijanden?" Aghoo, de Ruigbehaarde, vertoonde* zich op zijn beurt. Na zijn krijgskreet uitgestooten te hebben, antwoorade hij: Aghoo zal u als vrienden behandelen, indien ge hem zijn deel van het Vuur wilt geven, en als elanden, indien gij dit weigert." Een hoongelach deed zijn lippen van- een splijten; zijn borst was zoo breed, dat er een panter op had kunnen rusten. De zoon van den Panter riep: „Naoh heeft het Vuur veroverd op de Verslinders der Menschen. Hij zal het Vuur verdeelen, zoodra hij den stam heeft bereikt." „Wij willen thans het Vuur.... Aghoo zal Gammla hebben en Naoh zal een dubbel deel van jachtbuit en root ontvan gen." Een wilde drift deed den zoon van den Panter sidderen: Waarom zou Aghoo Gammla bezitten? Hij heeft het Vuur niet wetem te verove- ren. De horden hebben hem misleid..." prijs van 1415 gulden per 100 K.G.., dan blijven immers ce loonen nog haast driemaal zoo hoog als in 1914 en de werk- week is van 72 op 45 uren ingekrompen. Zelfs al zou er dus van de loonen ook afgaan, voor het bakkersbedrijf zie ik dat zoo gauw echter niet gebeuren, al komt het daar, ais het overal komt^ uiteraard ook dab is de prijs van 1914 nog niet inogtljjk. Maar bedoel je met den normalen prijs een redelijken veel lageren prijs dan nu, dan kan ik je wel zeggen, dat het me niet bevreemden zou. als we, voor het Augustus is, het brood weer voor een kwartje of vier en twintig centen leve- ren. Daar ziet de heele toestand wei naar uit. EEN BELG1SCHE v'LlEGER BOVEN VL1SS1NOEN? De redactie van het te Brussel verschij- nende „Laatste Nieuws" deelt mede, tijdens de zitting der Belgischt Kamer van Donder- dagmiddag, inlichtingen te hebben inge- wonnen over het door dfe Action Natio- nale" met veel ophef rieegedeelde nonsens bericht, dat een Belgische milltaire vlieger boven Vlissingen vioog en de militaire wer- ken bij de Zeuwsche stroomen zou hebben verkend. Het blad schrijft: „De aanwezige Ministers Carton de Wiart, Vandervelde, Deveze, Anseele, Wauters en Theunis, verklaarden op de stelligste wijze: 1. Dat er geen enkel bevel is gegeven aan een vlieger boven de Schelde of Vlis singen te vliegen, en zij geen kennis hebben van hetgeen het blad meedeelt; 2. Dat zij het geval zullen onderzoeken; 3. Dat zij, moest het feit waar blijken, maatregelen zullen nemen; 4. Dat zij alle commentaar van bedoelq blad afkeuren, en overtuigd zijn, dat ook Nederland geen belang aan dergelijk ge- schrijf zal hechten." DE N. U. M. Dezer dagen is gemeld, dat het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van lm- en Exporteurs een enquete had ingesteld bij de leden van die vereeniging, umtrent de vraag, of het voortbestaan van de Ne derlandsche Uitvoer-Maatschappjj wenscht- lpk ware te achten, zuiks naar aaoleiding van de geruchten, dat er reorganisatie van dit. lichaam in overweging was. in verband met beiangen van de N. U. M. in Oosten- rijksche ondernemingen. Naar aanleiding hiervan meldt ons bet Ned. Corr.-bnreau, da: wel is waar bij de onderhandehngen, welke gevoerd worden over het terogbetalen van bet crediet, dat iidertijd door de N. U. M. aan Oostenrijk is verstrekt, het denkbeeld is geopperd, een deel van dat crediet te laten staan ten be- hoeve van den wederopbouw van Oostenrjjk, doch dat het vrijwel uitgesloten is te achten, dat de N U. M., indien baar eigenljjke taak zal zyn ofgeloopen, zou blijven voort- bestaan om dit crediet te admmistreeren. Zooals bekend is, kan bij Koninklijk besluit tot ophtffing van de N. U. M worden besloten. Het oogenblik daartoe is thans „Aghoo is sterker dan Naoh. Hij zal uw buik met den harpoen .openrijten en uw beenderen verbrijzelen met zijn knots." „Naoh heeft den Grijzen Beer en de 1 ijgerin gedood. Hij heeft tien Verslin ders van Menschen en twintig Roode Dwergen geveld. Naoh zal Aghoo doo- den." „Laat Naoh dan van het rotsblok af- komen." „AIs Aghoo alleen gekomen was, dan zou Naoh hem komen hestrijden." Loeiend klonk het gelach van Aghoo over de vlakte. „Geen van U zat 'het Groote Moeras weder zien." Beiden zwegen daarop. Met een hui- vering vergeleek Naoh de tengere licha- men van Nam en Gaw met de geweldige gestalten van de zoons van den Oeros. Want zoo Nam al gewond was, een der drie breeders was reeds niet meer in staat den vijand te achtervolgen. Het bloed vloeide uit den arm van Nam. De leider Iegde er heete asch op en bedekte de wond met kruiden. Toen vroeg hij zich af, terwijl zijn oogen on- vermoeid rondspeurden, hoe hjj zou strij- den. Hij mocht niet hopen de waakzaam- heid van Aghoo en zijn breeders te ver- schalken. Hun zintuigen waren buiten gewoon scherp, hun lichamen onvermoeid. Zij waren krachtig, behendig en gesle- pen, wellicht waren ze iets minder snel dan Nam of Gaw, maar zij konden het langer uithouden. Alleen de zoon van den Panter, die in zijn eerste drift in snefheid iun lr.eerdere zou zijn, was, wat uithoudingsvermogen b'etreP, tegen hen opgewassen. Telkens weer ovqrzag de leider een ge- deelte van den toestand en deze deelen bij" nog niet aangebroken, doch waar het aanta' uitvoerveiboden voortdurend vermindert en de N. U. M. in verband daarmede reeds belangiijk is ingekrompen, laat. het zich aanzien. dat de N. U. M. geleidelijk haar natuurlpken dood zal sterven. WERKLOOZENKASSEN. Zooals gemeld werd, stelt de Minister van arbeid de werkloozen'zassen in staat ook na 29 Januari nog voort te gaan met uitkeering. De minister heeft daarvoor de volgende regeling vastgesteld. De gemeen- ten worden verdeeld in 3 klassen. Het maximum bedrag der uitkeering per dag zal nu bedragen gemeecten le klasse 3 voor gezinshoofden, 2.40 voorongehuw- den, die niet en 1.80 die wel bij hun ouders inwonen. In de 2e k'asse zjjn deze cijfers resp. 2 70, 2.16 en 1.62; in de 3e 2.40, 1.92 en 1.44. Daarbij moet evenwel in acht genomen worden, dat voor ongebuwden de uitkeerin- gen in geen geval hooger mogen zijn dan 80 °/0 (voor hen, die niet) of 50 °/0 (voor hen, die wel bij ouders inwonen) van het uitkeeringsbedrag, waarop zij volgens de be-Gaande reglementaire bepalingen recht zouden hebben. De minister deelt aan de besturen der organisaties mee, dat deze regeling na rijp beraad is vastgesteld, zoodat verzoeken om wjjziging in de bedragen te brengen niet in overweging kunnen worden genomen. DE GE ZONK EN DUIKBOOT. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat het volledig onderzoek naar bet ver- gaan van de ,K 5" met 6 officieren en 51 man op 20 Januari, niets over de zaak aan het licbt gebracbt heeft en dat nie- mand biaam kan trefien. (Jitgemaakt is, dat het vaartuig niet met een ander in aanvaring is geweest. Mis- schien is het vaartuig onklaar geworden en te diep gedoken en daardoor door te grooten waterdruk vernield. De groote afmeting van de K.-booten mr.akt ben moeilpk te hanteeren bij het duiken dan kieinere boo- ten. Dit is een van de voornaamste tech- niscbe vraagstukken, die opgelost mieten worden bg het vergrooten van de afmetingen. Het te Newyork verschynende blad der Sinn Feiners, het wlrish Magazjjne" be- weert, dat de Britsche duikboot »K 5" tot zinken is gebraeht door een Iersche boot, door middel van een electrisch projectiel, dat is uitgevonden door een lersch inge- nieur. SMOKKELEN VAN PAPIER. Er is ontdekt dat groote hoeveelheden rotutiepapier, dat als closetpapier gede- clareerd was, uit Duitschland naar Neder- iand gesmokkeld zjjn. In verband hiermede meldt de ,/Vossische Ztg.", dat te Keulen e'.kaar voegend, verkreeg hij een geheel, waaraan zijn instinct beteekenis gaf. Zoo besefte Naoh ook de wisselvalligheden van vlucht en strijd; hij was reeds daad- werkelijk in het gevecht, toen hij nog neer- gehurkt zat in het koperschijn van hiet Vuur. Eindelijk rees hij op, een listige glimlach speelde om zijn mond; zijn voet woelde de aarde om, zooals een stier met zijn hoeven de grond ploegt. Voor alles moest het vuur gedoofd worden, opdat de zoons van den Oeros noch Gammla, noch de brandschatting zouden hebben, zelfs als zij overwonnen. Naoh wierp de grootste stukken hout in de rivier; bijge- staan door zijn makkers doodde hij het Vuur met steenen en zand. Hij liet slechts een zwak vlammetje in een der korven leven. Daarop regelde hij opnieuw de afdaling. Ditmaal moest Gaw het eerst gaan. Op tweemaal manshoogte moest hij blijven stilstaan op een uitstekend rots- punt, groot genoeg om zich in evenwicht te kunnen houden en zijn speren te wer pen. De jonge Oulhamr gehoorzaamde on- middellijk. Toen hjj het aangeduide punt bereikt had, stiet hij een zachten kreet uit om den leider te waarschuwen. De zoons van den Oeros hadden zich ten strijde gerust. Aghoo stond tegen over de rots, den harpoen in de hand; de gewonde stond tegen een heester, en hield zijn wapenen gereed, en de derde breeder, Roukh, met de roode armen, die zich minder ver af bevond dan de anderen, liep in groote kringen rond. Recht over- eind, op een overhangend gedeelte van het plateau boog Naoh zich nu eens voorover naar de vlakte en zwaaide dan weer met zijn jachtspies. Hij koos het 45 dubbele ladingen krantenpapier zjjn aan- gehouden en in beslag zjjn genomen, omuat zjj zonder consent naar het buitenland zouden worden gesmokkeld. Uit welke fabrieken deze zendingen afkomstig zjjn; kon nog niet worden -astgesteld. De Bond van Duitscbe papierfabri«>ken, die in de eerste plaats door deze affaire benadeeld is, heett een belooning van twaalfduizend mark voor het opsporen van de daders uitgeloofd. DE ELLENDE TE PETROGRAD. Uit Riga wordt gemeld, dat volgens aldaar uit Petrograd entvangen bericht. er in die stad tegenwoordig een vreeselijke koude heerseht. Daarbij ontbieken de brandstoffen zoo goed als geheel, zoodat de Sovjet-auto- riteiten ten zeerste verontrust zjjn. Deeer dagen zjjn te Moermansk 10 000 ton steen kolen aangekomen, welke voor Petrograd bestemd zjjn, maar het is tot nu toe niet mogeljjk geweest, deze brandstof te ver- voeren, daar het spoorwegverkeer geheel is ontwricht. DE HULP AAN OOSTENRIJK. De Opperste Raad te Parjjs heeft, wat betreft de aan Oostenrijk te verleenen hulp, het door Loucheur uitgebraehte rap port aangenomen, vogens hetwelk een financieel syndicaat met een kapitaal ?an 200 millioen zal worden ingesteld. HET DRANKVERBOD IN CANADA. Uit Montreal wordt den 2den Februari aan de Daily Telegraph" bericht, dat op dien dag vier provincies van Canada, Nova, Scotia, Manitoba, Saskatchewan en Albecta, kurkdroog zjjn geworden wegens de inwer- kingtredmg van de geamendearde Canadian Temperance Act. waarbjj de invoer van alcoholische dranken, bestemd voor de eon- sumptic, geheel verbodea wordL Voor mediscbe, religieuze of industrieele doeleinden mllen nog drie jaat lang alco holische dranken mogen worden ingevoerd. Het algeheele invoerverbod is het reaultcat van de referenda, die in deze provincies zjjn gehouden, zoodat het dau ook onmo- geljjk is voor de provinciate regeeringen om dispensaties vau de bepalingen dezer wet te verleenen, voordat deze door nieuwe referenda worden goedgekeurd. De kapitaalkraehtige inwoners van de betrokken provincies hebben zich intus-ei'.- n gehaast voor den fatalen datum voldoenda voorraden in te slaan en te Montreal en Quebec was de vraagcaar gee.strijke dranken zoo groot, dat de handeha's geen liter hebben overgehouden. Thans zijn er ring slechts twee ^natte" staten in Noord Ameiika, ul. Columbia en Quebec. In den eersten staat werd bjj de stemming over de kwestienat, halfnat, kurkdroog, een groote meerderheid gevonden voor den verkoop van sterke dranken van regeeringswege, of een nauwlettende re- oogenblik, dat Roukh het dichtst genaderd was om zijn wapen te werpen. Het wa- pen doorkliefde een afstand, waarover de zoon van den Oeros zich verbaasde maar toch scheelde het nog wel vijfmaai de lengte van een man. Een steen, die Naoh naar hem toeslingerde, viel nog minder ver. Roukh deed een spottend gelach hooren. „De zoon van den Panter is blind en dom Vol minachting hief hij zijn rechter- arin op, die gewapend was met de knots. Met een slinksche beweging greep Naoh een wapen, dat hij van te voren gereed ge houden had; het was een slinger, waarvan hij het gebruik bij de Wah hlad geleerd. Hij draaide het wapen snel eenige malen rond. Roukh was overtuigd, dat dit slechts een bedreiging beteekende en liep met een hoongelach verder. En nu hij niet meer (met het gelaat naar de rots stond ge- keerd, was het licht onzeker en hij zag de speer niet aanzuizen. Toen hij haar be- merk+e, was het reeds te laat: zijn hand werd doorboord op de plaats, waar de duim zich aan de andere vingers hecht. Met een kreet van woede, Het bij zijn knots vallen. Toen bleven Aghoo en zijn breeders onthutst staan. De werpwijdte, die Naoh bereikt had, overtrof de hunne verre. En daar zij hun macht voelden verminderen door onbekende listen, trokken zij zich alle drie terug. Roukh kon slechts met de linkerhand de knots voeren. (Wordt vervolgd). iffii=s»r^3XCT^CT3ai™n^iJiEr.ja«ifJMiSK UZENSCHE ^iSaaizaagiypgJEgT:i-rcLr snapn i i i iniPTzuaaMBk wmsm*g; r? ■waflggnim n iwiiimmim—■BcwMwiroMmawBaMgEBMMinBiWiiftiMMMtnKMMMimini—iiiiii ihip wombbm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1