ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7104. Vrijdag 4 Februari 1921. 68® 'laarga Vfc"w I a t* a. BUlfTw LAND. EERSTB BLAD. BEKEND MAKING. Stormen. SJSTiSSKSStSa |U. «a, dan? De atom, van den oor- TER NEUZEN, 4 FEBR. 1921. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. iSKWi •"aasKsrww, Be Burgenaeester van TER NEUZEN urnakt be- kend, dat tnotid- en kloMWzeer voorkomt ondp het vee van KB LIN VAN DER II00 FT, lgmlbouwer, wortende in deze gemeente, wijk P. no. 50. Ter Neuzen, den 3 Februari 1921. De Burgeineester voonioeind. J. HUIZINOA. Was in de laatste maanden van het vorige jaar de natuur meestal kalm en hebben we ons toen langen tijd, boven verwachting, kunnen verblijden over het sclioone najaars- weder, de eerste maand van dit jaar, die nu voorbij gegaan is, bracht onsvele onstuimige dagen Wat heeft het ai menigkeer gestormd in de natuur. Met felle kracht hebben de winden gewaaid bij dag en bij nacht, en de regenvlagen zijn neergegutst tegen de aarde, Hier en daar zou een of ander onderdee! werkelijk moeten worden herzien, doch men ziet er de noodzakelijkheid niet van in. Over 't algemeen is er niet veel medegevoel en wel veel zelfzucht op te merken in het leven der menschen. Daarom is de mensch zoo traag menigmaal. Doch nu komen de stormen, de beroeringen in het maatschappelijk leven. De een of andere schokkende gebeurtenis doet alles trillen op zijn fundamenten en daarna komen de stormen los. Zoo iets heb ben we beleefd door en na den oorlog. En zijn nu niet vele zwakke plekken van het groote gebouw: de maatschappij, aan den dag gekomen? Zijn juist door de stormen de oogen niet opengegaan voor veel wat in 't maatschappelijk leven onhoudbaar was? Laat ons niet blijven zien op de verwarrin- gen die de oorlog bracht en daarover kla- gen; laat ons een oog widen hebben voor hei nut. dat die groote storm ons gebracht heeft en nog brengen wil als we maar widen hoo- ,-en en zien. Gelijk de stormen de zwakke plekken aanwijzen zoo heeft de oorlog en haar gevolg duidelijk doen zien wat er ver- molmd en versleten was in onze samenleving. teeen'de^oomen,'^egen^de huizen, tegen de Allerlei onrecht misbruik van macht zelf- menschen. Na het zure komt het zoet, zegt zucht, ze zijn duidelijk aan den dag gekomen Pet spreekwoord, en na den regen komt de en wel als de wondeplekken, waarvoor nood- zonneschijn maar het is dan ook vast waar j zakelijke genezing moet worden gezocht. dat na den zonneschijn de regen komt en na j We willen nu met opzettelijk dmgen noemen het aangename weder het onaangename. Het i het woidt genoeg gedaan, clken dag ah e i on nist a!tiiH hPt7elfde ziin Atwisselinu is geklaagd wordt over de gebreken van onzen als voor den mensch. Altijd hetzelfde som- bere weer is niet uit te houden, daarbij kwij- log heeft deze dingen aan het licht gebracht, opdat alles gedaan zou worden om tot her- zou het niet meer waardeeren en het wekt een overmoedige geest, die schadelijk is. j Tegenwerking en tegenstand zijn nu een- maal noodig, overal, in elk leven. De stormen hebben dus ook hun goede zijde. Als ze er zijn, vinden we het wel las- tig, zij belemmeren op elke manier het ver- keer, ue veihgheid; maar toch, missen kun nen wij ze niet. Het is verre van aangenaam om met stormweer, zooals we dat in Januari gehad hebben, de Schelde over te steken, velen zien er tegen op en menigeen stelt zijn reis uit. De boot dobbert op de baren en wat zijn de reizigers dan stil en huipbehoe- vend en het groote woord, dat men anders nog eens hebben kon, is weg, daartoe ont- bretki de lust. Wat is het lastig om bij j regen en wind uit wandelen te gaan. Ge hcbt geen handen genoeg om alles vast of j dicht te houden, kleedingstukken en hoofd- j deksels en nog komt ge soms berooid thuis. UcK.C>Clo oil IlUg tvuilll OCJiuo uviuuiu J Op zoo'n wandeling hebt ge ook niet veel te oak er aan- de gemeenschap wordt opgeroepen om er aan "mede te werken, want anders werkt de storm voort en de schade zal straks niet te overzien zijn. In de eerste plants ieder voor zich. Laat' het toch niet altijd zijn een kla- gen over een ander. Men ziet zoo gemakke- lijk het onkruid in eens anders tuintje, maar men laat het in eigen tuin onopgemerkt doorgroeien. Laat ieder bij zichzelf bestrij- den de zelfzucht, het gebrek aan naasten- liefde, het onrecht doen; als men daarmede klaar is, mag men over een ander gaan pra- ten. Doch verbetering moet hier komen, de oorlogsstorm heeft het aan het licht ge bracht, en anders worden de gevaren steeds grooter, en worden de verwoestingen, die de storm zal aanrichten, geweldiger. Als bij een iandbouwer een stuk van het dak van zijn schuur afwaait, dan weet hij, dat dadelijk al het mogelijke daartegen ge daan moet worden, anders gaat het geheele Zeker de beroeringen zijn smartelijk, maar als we de oogen openhouden zullen we te midden daarvan levenswijsheid opdoen. Wat voos of verouderd of onoprecht of i onhoudbaar is, komt aan het licht. Als we nu 1 maar niet zoo conservatief willen zijn en zoo onverstandig om na den storm dat alles te vergeten en vqort te blijven gaan naar ons oude inzichten. Wee ons als we ons ongelijk niet willen erkennen, onze gebreken en ver- keerde inzichten niet willen toestemmen en het noodige willen doen om tot verbetering te komen". Hier wordt ons tenminste den weg gewezen om te zoeken de ware levens wijsheid. om te vragtn naar den vasten grond, waarop ons leveusgebouw alleen rus- ten kan. Als we dien weg willen inslaan, zullen de heftigste levensstormen ons wor den tot den grootsten •tegen. Maurits F. DE RIJKSDAALDERBONS. Een kleine afwijking in de nieuwe uitgifte. De Minister van Fihancien maakt het volgende bekend: Naar gebleken is, heeft de omstandig- heid, dat op de zilverbons van f 2.50, wel- ke onder dagteekening van 1 October 1920 zijn uitgegeven, voor de hoofdletter N van No. een ander lettertype is gebezigd dan op de zilverbons van f 2.50, uitgege- van onder dagteekening van 1 October 1918, aanleiding gegeven tot de meening, dat hier van vervalsclfing sprake zou kun- zijn. Deze meening is niet juist. zeggen, dat wordt u wel belet. Welk een j nadeel kunnen de sterke rukwinden aan- brengen. Ge ziet den wind niet, maar ge hoort zijn onheilspellend geluid; dat loeien random het iiuis, door de boomer,, door de telegraafdraden langs den weg. En ge ziet het loch wel wat een geweld daar achter zit, als de boomen buigen, sterke boomen wor den afgebroken, als de pannen van de daken vliegen en de ruiten worden ingedrukt. De j wind schijnt een vijandige macht, die losge- broken is en niet verdragen kan, dat er iets vast blijft liggen dat er iets recht blijftstaan, uat er lets tieel blijft. 'tWachtwoord van den wind is: Uit den weg! uit den weg! Wat niet sterk staat, moet maar vallen; wat I niet vast ligt, moet maar voortgezweept wor- den; wat niet stevig is, moet maar breken. Als de zwakke plekken in het maatschap pelijk leven zichtbaar worden moet met rappe en gewillige handen geholpen wor den, anders gaat de geheele maatschappij er aan. Wie or.willig aditerblijit handcii onverantwoordelijk. Geen conservatisme, geen krampachtig vasthouden aan oude toestanden mag hier worden geduld. En zoo men het oude, wat bleek verouderd te zijn, behouden wil, dan is het maatschappe lijk gebouw straks niet meer te redden. Wie zal er nu aan willen medewerken, dat werkelijk de puinhoopen komen? Dat wil de anarchist. Doch de meeste menschen j tredenden mayor O'Callaghan, een Sinn nen Onder verwijzing naar de bekendmaking in de Staatseourant van 24 November 1920 wordt er nogmaals de aandacht op geves- tigd, dat beide soorten bans geldig zijn en dus in beialing moeten worden aange- nomen. DE VLEESCHKEUR1NGSWET. Naarhet Ned. Corr. Bur. verneemt, is inwerkingtreding der nieuwe vleeschkeu- ringswet in de allernaaste toekomst nog niet te verwachten. De bedoeling is o.a. de gemeentebesturen eenige maanden tijd te laten om hunne verordeningen te doen aansluiten bij de nieuwe bepalingen. ENGELAND. Gemeerderaadsleden van Cork gearresteerd. Gister zijn merkwaardige tooneelen voor- gevallen bij de bijeenkomst van den ge- meenteraad van Cork. Als gevolg der ver- nielingvan het stadhuis werd de vergade- ring in het gerechtsgebouw gehouden. Kort na de opening der vergade- ring werd het gebouw door gewapende politie omringd, die de raadkamer binnen- ging, doch niet tusschenbeide kwam bij bij het herkiezen van den at- staat worden begonnen. De overige aange- houdenen, onder wie 3 Servische studen- ten zullen over de grens worden gezet. In de Kamer is een interpellatie over de aanhouding der communisten aangekon- digd. DUITSCHLAND. De verdeeling der schadeloosstelling. De „Manchester Guardian" geeft aan de bedragen, welke Duitschlana jaarlijks moet betalen aan Engeland, Frankrijk en de andere geallieerden, overeenkomstig de te Parijs door den Oppersten Raad geno- men besluiten. Bij de hieronder (in En- gelsche ponden uitgedrukte) bedragen is echter niet inbegrepen de heffing van 12 pet. op de waarde van den Duitschen uit- voer. In 1921 en 1922 Engeland 22 millioen, Frankrijk 52 millioen en de overige gealli eerden te zamen 26 millioen. In 1923, 1924, 1925 zijn de cijt'ers res- pectievelijk 33 millioen, 78 millioen en 39 millioen. In 1926, 1927, 1928, 44 millioen, 104 millioen en 52 millioen. Ijri 1929, 1930, 1931, 55 millioen, 130 millioen, 65 millioen. Van 1932 tot 1962 elk jaar 66 millioen, 156 millioen en 78 millioen pond sterling. In de gister gehouden raadszitting werd meegedeeld een schrijven van den gemeente- ontvanger waarin deze te kennen gaf zijn aanbod om een deel zijner woning voor kantoor beschikbaar te stellen introk. In verband niermede verviel een voorstel van Burg, en Weth. dienaangaande, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak- ien. Daarop werd aangenomen een voorstel van den beer Scheele, om aan de comrnissie voor de Kamer van Koophandel voor kan toor aan te bieden de thans op het stadhuis door den burgemeester gebruikte lokaliteit, zulks nadat deze verklaard had zich tijdelijk te willen behelpen met de raadszaal. Tot leden van het bestuur der arbeids- beurs werden benoemd de heeren C. Wol- fert, als lid van den Chr, Boeren- en Tuin- dersbond en C. C. Nobels, als lid van den Bond van aannemerspatroons in de bouw- bedrijven, en herbenoemd de heer M. de Jonge. Tot lid der comrnissie tot wering van schoolverzuim werd herbenoemd de heer G. W. Versloot. In beginsel werd besloten de gemeente- lijke inkomstenbeiasting, in verband met ae wijziging der gemeentewet, van af 1 Mei a.s. te doen innen door het Rijk. De behandeling der politieverordening werd, in verband met het geringe aantal aanwezige leden, aangehouden tot de eerst- volgende zitting. VERK1EZNG. Benoeming tot lid van den gemeenteraad. i In verband met het niet vervuld zijn der vacature in den gemeenteraad alhier, door het niet-aannemen der benoeming door den Zsihcb' pirn Gel; d-n af 2 Binnenvaart it ..a-1 1 4 88 artui.: 2238 M 63:.71 ML 49049 zijn in theorie toch nog geen anarchisten. Wanneer we echter niet letten willen op de gebreken, die door den oorlogsstorm aan den dag gekomen zijn, en uit overdreven behoudzucht of uit traagheid niet mede handd'dju erden 9 raadsleden gearrastecni j S j heer S. Duiker te Assen, is door het Cen- „Voort! voort!" zoo snort en iiuilt de wind, ,,nu zal ik regeeren, en mijne bevelen zullen willen werken aan het noodige herstel, dan worden uitgevoerd!" zijn we anarchisten van de daad, want we Hoe gevaarlijk zijn die stormen. De land- j zijn mede de oorzaak er van, dat de storm man beeft als hij ze hoort loeien en als hij denkt aan zooveel wat buiten staat en ligt en daaraan is blootgesteld. Het gezin van den zeeman verkeert in zorgen als het denkt aan vader of broeder, die met de golven karnpen en gevaarloopen er hun graf in te vinden. Toch hebben de stormen ook hun goede zijde. Zijn ze niet noodig om den dampkring te zuiveren? Breken ze niet de doode takken uit de boomen weg, en bewer- ken ze niet, dat de boomen vaster hun wor- tels in de aarde slaan? Komt in het voor- jaar niet het groene gras te voorschijn door en na de wind- en regenvlagen? Wijzen de stormen niet op de zwakke plekken die er zijn in het werk van de menschen? Zeker ook het sterke en nieuwe kan door een stormwind worden gebroken, maar gewoon- lijk licht de wind toch daar de verwoestin gen aan waar niet sterk was gebouwd, waar men een of ander onderdeel verwaarloosd had. De stormwind gaat uit om het werk van den mensch te onderzoeken, nauwkeu- rig te onderzoeken en waar hij iets niet in orde vindt daar teekent hij het door zijn ver- woestende kracht, opdat de mensch er de hand der vernieuwing aan sla. Men zou an ders het bouwvallige maar laten voortbe- staan, totdat het misschien groot gevaar gaat opleveren voor mensch en dier; de stormen waarschuwen, opdat de mensch niet wachten zal, maar zijn maatregelen neme. Is dat niet de goede zijde van den storm? Zoo is het ook met de stormen, die er gaan door de maatschappij. Langen tijd kan het alles zoo rustig zijn, en oude en verouderde toestanden blijven voortduren, verkeerde toestanden, men blijft ze handhaven. Ze wor den wel opgemerkt, nu en dan wordt er zelfs met nadruk op gewezen, maar men gaat toch niet over tot het zoo noodige herstel. Verandering komt er niet. Gemakzuchtig is de mensch. „Het kan wel zoo blijven, het is aitijd zoo geweest', zoo redeneen men en men vergeet, dat alles aan slijtage onder- hevig is en vernieuwing ook in de maat- schappelijke verhoudingen telkens noodig is. Ondertusschen is er een deel van de maatschappij, dat hierdoor in uevaar komt en er onder iijdt, en het maatschappelijk ge bouw komt hoe langer hoe zwakker te staan. zijn gang kan gaan en vreeselijk huishoudt. Dat we ons door de stormen willen laten leeren, daij zullen ze blijken nuttig te zijn geweest. De stormen, die er in ons eigen leven zijn, hebben ook hun bepaald doel. Als zij komen, ons schokken en ons leven in beroering brengen dan moeten onze oogen toch open- gaan voor een en ander wat ons blijkt on houdbaar te zijn en worden wij geroepen tot wijziging van onze zienswijzen. Daar waren dingen, waarop we steunden, waar we zooveel van verwachtten, waar we ons hart geheel aan gaven, en ziet, daar komen de treffende gebeurtenissen in ons leven en we komen tot de ontdekking, dat er geen steun is, geen troost bij datgene, waar we het altijd gezocht hadden. Dat is een ontnuchtering, een wreede ontnuchtering, maar is het geen waarschuwing, die ons i leven op vaster grondslag brengen kan als we er mede willen rekening houden? Wij 1 moeten ons levensanker uitwerpen naar de diepte. In stormgetij worden de fundamenten i van ons leven blootgewoeld. Als we zien, dat ze onvoldoende zijn, zullen we dan niet i met ernst moeten zoeken naar steviger fun damenten? Is het niet onverstandig, dat we maar willen blijven voortleven op de oude wijze met een onverschilligheid, die berede- neert, dat het toch maar een enkelen keer storm is en dat het meestal in het leven toch kalm is? Zal straks niet de storm komen, die ons geheele levensgebouw doet ineen- storten, tenzij ons leven hecht aan het on- vergankelijke, en steunt op den Eeuwige? De stormen in ons leven met andere men schen kunnen onaangenaam .zijn, doch zij brengen aan den dag op wien we kunnen vertrouwen en op wien niet. Menschen op wien we vertrouwden, blijken ons in die oogenblikken van nood soms volkomen on- betrouwbaar te zijn. Zouden we daarmede niet met ernst moeten rekenen om straks weer niet bedragen uit te komen? En als de storm, de nood voorbij is en als de men schen het met iiun woorden en beloften weer „mooi weer" random ons maken, zouden we er dan niet aan moeten blijven denken hoeveel waarde dat heeft, gedachtig aan 'tgeen ons in „stormweer" werd geleerd? en in lorries meegevoerd. WEERWRAAK DER MILITAIREN. Als weerwraak voor den onlangs vermel- den overval op Castle Island, waarbij' de districtscommissaris van jjolitie het leven verloor, heeft een afdeelihg militairen Za- terdag een bezoek gebracht aan King Williamstown in het graafschap Cork en een lakenwinkel en een groote drogisterij verbrand. VERMINDERT DE SLAPTE? Volgens een Reuterbericht uit Londen zijn er aanwijzingen, dat er een keer ten goede komt in de slapte in den handel in Engeland. De bond van ijzergieters aan de Westkust heeft de prijs van het ruwijzer verlaagd met 20 shilling per ton. Men hoopt, dat deze prijsvermindering een herleving van den ijzerhandel tengevolge zal hebben. Een kolenmijn in Zuid-Waies, waarbij 1600 man in dienst zijn en die een maand geleden gesloten werd wegens het gemis aan afzet op het vasieland, wordt thans heropend, aangezien zij die afzet beeft her- kregen. Ook een aantal staalfabrieken in Zuid- Wales hebben het werk hervat. IERLAND. Maandagavond vuurde een afdeeling gewapende mannen op het station Mallow in het graafschap Cork op een inspecteur der Iersche politie en diens vrouw. Bei- den werden ernstig gewond. Na hevig lij- den van enkele uren, stiert de vrouw, de toestand van den inspecteur is bedenke- lijk. Ter hulp snellende poiitiemannen en soldaten werden evene.erts beschoten. Ze beantwoordden echter het vuur en dood- den een burger en wondden er twee. FRANKRIJK. Jacht op communisten. De laatsten tijd worden op groote schaal huiszoekingen gedaan bij communisten, waar vele documenten in beslag zijn geno- men. Daaruit bleek, dat de meesie commu nisten in betrekking stouden met revolu- tionnaire groepen in Nederland, kalie, Roemenie en Griekenland. Verschillende vreemdelingen, voornamelijk Russen, zijn Zondag in hechtenis genomen. i cg^n 5 hunner zal een vervolging wegens misdrijf tegen de binnenlandsche yeiligheid van den houden zitting benoemd verklaard de op- volger op de lijst der S. D. A. P., de heer L. J. van Driel. M1DDAGSLU1TING POSTKANTOOR OPGEHEVEN. Naar we vernemen is, met ingang van heden de sluiting van het postkantoor al hier van des middags 12,30 tot 2 uur voor- loopig weder opgeheven. Dit zal zeker door het publiek met ge- nodgen worden vernomen, aangezien het voor hen die in dienstbetrekking zijn in verschillende gevallen niet meer mogelijk was persoonlijk hunne zaken op het post kantoor te verrichten. EEN LAZING OVER INDIE. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal alhier op 11 Febr. a.s. door den heer F. P. Sollewijn Gelpke, ambtenaar van het inlichtingen-bureau voor den Indischen dienst van het Ministerie van Kolonidn in het aardrijkskundelokaal der Rijks H. B. S. een lezing worden gehouden over Indie als arbeidsveld voor den Nederlander. Deze lezing is in het bijzonder bestemd voor de leerlingen der 2 hoogste klassen der H. B. S., maar tevens ook voor hunne ouders en andere belangstelienden. De lezing zal- door lichtbeelden worden verduidelijkt. SOHJSEPVA ARTBEWEG1NG. Geduienae ae muaud Januari 1921 pas- seerden door de Westerns: Z'-evaa:t Geladen up 49 schepen Leaig 27 n Totaal 76 Waaronder »oor Ter Neuzen Geiadeu op 1 scuip Ledig 2 schepen Totaat 3 Zeiischepen Geladen op 1 Ledig 1 Totaal 2 Waarondei voor Ter Neuzen 157455 M3. 121254 278709 M8. 649 ML 13051 13700 M3 532 M3 1131 1663 M3. Z llech. p.-i GeDuen op Geladen af 53 sehepRu Leolg n 21 u Totaal 74 532 M8 203532 Ms 37749 24P281 M3 SLUITING JACHT. Door Ged. Staten is bepaald, dat de jacht op houtsnippen mel ingang van 1 Maart die op waterwild met ingang van 1 April en die op houtsnippen met ingang vaj April a.s. zal gesloten zijn; het weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd zijn en dat de kooieenden door den kooiman moeten wor den opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni to; - 31 Augustus. DE WARENWET. In verschillende gemeenten in onze om- geving is in den iaatsten tijd vastgesteld een verordening op het keuren van waren. Velen vragen, wat onder waren" word; verstaan. Volgens art. 1 der Warenwet worden on der „waren" verstaan: •eetwaren (uitgezonderd vleesch en vleesch- waren, voor zoover de keuring daarvan niet is van scheikundigen aard) en drinkwaren, benevens gebruiksartikelen, die worden ge- bezigd voor de bereiding, vervaardiging, tie samenstelling en de bewaring van eet waren of drinkwaren, en artikelen die bij algemeenen maatregel van bestuur worden aangewezen, een en ander voor zoover zij voor den handel bestemd of in den handel gebracht zijn. WAARSCHUWING. De Cotnmissaris van Politie te Hellevoet- sluis waarschuwt belanghebbenden aile mogelijke voorzichtigheid te betrachtcn bij het aanknoopen van handelsrelaties met „Jan Holm's Kleinvvarenhandel" ot „AIge- meene Kleinwarenhandel" ot Bentidde- lingsbank" of „E. van der Wel en Co., Hypotheeken en Credieten", te Hellevoet- sluis, onder welke namen door de(n) zeli- de(n) persoon (personen) besteliingen wor den gedaan, door het geheele land, van visch, andere en diverse voedingsmkide- len, genotmiddelen, rookartikelen, gereed- schappen, machines enz. enz. J. H. en een zijner handiangers zijn als verdacht van qplichting gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewa ring en zijn diverse goederen reeds in beslag genomen. Omtrent eerstgenoemde, die zich reeds lang aan z.g. flesschentrekkerspraptijken schuldig maakte, bereikten de politie reetin pl.m. 100 aangiften. Omreden niet onmogelijk is, dat ziin an dere handiangers de zaak op der.zelfden voet voorlzetten, doch weer onder een anderen firmanaam dan boven verm elde, wordt belanghebbenden aangeraden hief vooral op bedacht te zijn. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmetteiijke ziekten over de week van 23 tot en met 29 Januari 1921, in de provincie Zeelar. be- droeg: Diphteritis: iMiddelburg 1, Philippine 2. PASPOORTEN. Door den Cotnmissaris der Koningin I in Zeeland is aan de burgemeesters in Zee- land medegedeeld, dat het ministerieel voorschrift, dat geen nieuw paspoort mag worden uitgereikt aan iemand die in het bezit is van een nog geldig paspoort, is ingetrokken en eveneens het voorschrift, dat het oude paspoort bij de aanvrage om een nieuw moet worden ingezonden. AXEL. j Donderdagavond hieid Ds. R. van tie l Kamp van barendrecht in de Geref. Kerk aihier voor de A. R. Kiesvereeniging Ne derland en Oranje en de aidec-mig van Patrimonium zijne aangekondigde rede: Getuigenis ot Berekening. In grooten getale was het puoliek saam- gestroomd om die rede te hooren. De heer F. Dieleman Fz. leidde spreker in door het laten zingen van ps. 68 1 en het uitspreken van net gebed. Om in details tot de rede van spreker at te dalen zou ons te ver voeren. We willem daarom slecnts de hoofdirek- ken weergeven. Allereerst stelde spreker voorop dat bij alle partijen verwildering j en vervvarring was ontstaan, op het ge- j heele terrein des levens en dat dit alles was voortgebracht door den grooten we- reldkrijg, Vele stotfelijke goederen zijn verloren gegaan en alles is vernield en j verwoest wat men vond. In geheel Europa heeft men middeien beraamd om aan de wantoestanden een einde te maken, echter zonder resuiiaat. De wijsheid was volgens spr. tot schande gemaakt, door al hetgeen is tgeschied. Be ne eens vele stoffelijke zijn ook vele gees- telijke goederen verloren gegaan, getui- ge hetgeen Europa thans te zien heeft gegeven. De distributie, volgens spreker een noodzakelijk kwaad, is gelukkig van de baan. Alles was menschelijke berekening, waar- van veel heeft gefaald. Spreker brengt het hoofdbeginsel der A. R. partij op den voorgrond, dat het staatsrecht moet gebouwd zijn op Gods woord en niet op menschelijke denkkracht. De groote kerkhervorming in de 16e eeuw heeft geleerd, dat er op staatkundig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1