Hoogwatergetij te Ter Neuzcn DAG E N. Voorm. Nam. Donderdag 3 Febr. 10.42 11.17 Vrgdag 4 11.49 Zaterdag 5 a 0.15 12.37 '/.ondag 6 0 58 1.17 Maandag 7 n 1 34 1.51 Oinsdag 8 2.07 2 22 Woensdag 6 2.38 2.53 EEN GOEDERENTREIN AANGEREDEN. Zaterdagmiddag heeft te Elst, bij Arn- liem een spoorwegongeval plaats gehad, waarbij geiukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. Toen van het groote empla cement een goederentrein vertrok in de rich- ting Arnhem werd elders gerangeerd. Door de een of andere oorzaak, waarschijniijk mede door den vrij hevigen wind is een te- ruggestooten rangeergedeelte te ver doorge- loopen, en via eenige wissels zijdelings te- recht gekomen in den juist vertrekkenden trein. Een tiental wagens, waarvan enkele met stukgoederen waren geladen, ontspoor- den en werden vernieid, zoodat de materieele schade aanzienlijk mag heeten. Doordat het ongeluk plaats vond juist bij den uitgang van iic't goedcren-emplacement, ondervonu he! pa^sagiersverkeer op de drukke lijn Arnhem-Nijniegen en Vork-Haar-Rotterdam- Ainsterdam geen vertraging. ORGLSf OTEN RREDIKANTEN. Lit Lisse wordt aan de N. Leidsche Ct. gemeld Twee onzer predikanten togen naar den ontvanger om hun penningen te offered. Binnengaande door de deur, welke de eenige toegang is, en aldaar hun zaken ai'doende. kwam de dienstdoende veldwachter en den- kende, dat er niemand meer binnen was, -sloot hij het kantoor af en vertrok. De opgeslotenen kwamen aldus tot de ontdekking, dat de eenige aangewezen weg om het kantoor te verlaten, het raain was, wat natuurlijk niet zoo gemakkelijk ging. t Is bij de dieven af, alleen met dit ver- schil, dat men hier zijn geld bracht in plaats van er wat te halen. AANRANDING MET DIEFSTAL. Te Aix in Provence is Maandag een aan- randing met diefstal gepleegd, die aan de meest sensationeeie daden van de ,,auto- bandieten" herinnert. s Avonds tegen zes uur ging een ambtenaar van de gemeente- lijke kas met een som van niet minder dan drie mililoen fr. in stukken van waarde en honderd drie-en-zeventig duizend fr. in bank- biljetten naar de Fransche bank om daar het geld te deponeeren, De ambtenaar had zich door drie andere ambtenaren laten vergezellen, van wege de veiligheid. Plotse- ling zijn deze vier mannen door een groep van 10, met revolvers gewapende, indivu- duen overvallen. De ambtenaar, die de portefeuille met al het geld droeg, werd ori- middellijk neergeslagen en van zijn porte- middellijk neergeslagen ne van zijn porte feuille beroofd, de drie andere ambtenaren werden door de bandieten in bedwang ge- houden en konden niets doen. Toen ze hun slag gestagen hadden sprongen de aan- randers in een auto, die er in voile vaart van door ging. JEUGDIGE BANDIETEN. New-York wordt tegenwoordig onveilig gemaakt door een bende jeugdige bandieten, die Zaterdag 1.1. weer eens van zich hebben doen hooren. Henry Young, de eigenaar van 'n kleine zaak in Forty-second.street, had juist zijn winkel gesloten en zich bij zijn drie vrien- den gevoegd, die te zijnent waren gekomen( om een kaartje te leggen, toen vier jeugdige bandieten de woning binnendrongen en den vier mannen bevalen de handen op te ste- ken. Toen een van Young's vrienden zich wilde verzetten, werd het vuur geopend. De kaartspelers lieten zich van hun kanl niet onbetuigd en elk een stoel grijpend, sloegen zij op de bandieten in. Deze losten opnieuw een aantal schoten en doodden een der mannen, terwijl Young zelf zwaar ge- wond op den grond viel. D bandieten verlieten daarop, blijkbaar onraad vreezend, de woning, sprongen in een gereeclstaanden auto en verdwenen. De politic is hun tot dusver nog niet op het spoor gekomen. LUCHTSCHIP GESTRAND. Het Engelsche luchtschip k 34, dat ver- leden jaar zomer den tocht over den At- lantischen Oceaan heen en terug heeft gemaakt, heeft Donderdagavond averij op- geloopen die geiukkig niet zeer ernstig is geweest. Het luchtschip met 40 man aan boord was met een zusterschip, de k 33, voor het doen van oefeningen, uit de luchtvaarthaven te Howden in Yorkshire vertrokken. De R 33 keerde echter alleen terug. Heel den nacht bleet men op den terugkeer van de R 34 wachten. Oorlogschepen patrouil- le.rdcu langs de kust out te onderzo^ken, of het luchtschip soms in zee was gevallen, Later zag men het luchtschip echter bo- ven Yorkshire zweven en het daalde 's avonds te Howden. Het bleek, dat het tengevolge van de duisternis in aanraking was gekomen met een heuveltop, waardoor drie schuitjesbe- schadigd waren en drie van de vijt moto- ren onklaar waren geworden. DE M1JNRAMP IN SAKSEN. Een der overlevenden vertelde over de ramp te Oelsnitz nog het volgende: Wij waren tegen 7 ',uur in de inijnschacht. Alvorens met het werk te beginnen, wilde fk op een ongeveer honderd meter ver- der gelegeu plek een zaag halen. Nau- welijks was ik daar, of een geweldige heete windstoot brufste op mij toe. Ik werd tegen den grond geworpen en mijn lamp ging uit. Op hetzelfde oogenblik aoorde ik ook reeds het ontzettende ge- kerm van mijn verongelukte kameraden, van wie eemgen brandend uit de donkere gangen renden. Op de plaats des onheils lagen de dooden over elkaar gestapeld. Toen w'ij trachtten de vreeselijk ver- branden aan te vatten, schreeuwden zij nog harder, daar hun wonden hun ver- sdirikkelijke pijnen veroorzaakten. Niet- temin moesten wij beginnen met het red- dingswerk. Een der mijnwerkers was door de pijn krankzinnig geworden en aong een godsdienstig lied. IS MELAATSCHHEID TE GENEZEN? „LTntransigeant" vermeldt, dat de En gelsche luit.-kol. Leonard Rogers, profes sor der pathologie aan de medfsche ta- culteit te Calcutta, die in Engeland jal terugkomen na een verblijt van zeven en twintig jaar in Indie, bij een interview verklaarde, dat hij een behandeling ont- dekt heeft, welke de melaatschheid-bad! vemietigt. Hij voegde er bij, dat binnen kiorten tijd de permanente genezing van *elaats<4ie« mogelijk aou zijn. DE MOOISTE VROUW VAN BELGIE. Het Brusselsche t\lad Derniere Heure dat, naar het voorbeeld van de Parijsche Journal, een wedstrijd uitschreet tot het aanwijzen van de mooiste vrouw van Bel- gie, publiceert den uitslag van het onder zijn lezers gehouden referendum. De eer ste prijs is behaald door een Vlaamsch meisje uit Roesselaere, West-Vlaanderen, de lQjarige Anny Duny, een blonde met grijze oogen, 1 meter 70. Hare meest geduchte concurrenten waren Dolly uit Hasselt en Rose Prfntemps uit Brussel, die respectievelijk den tweeden en derden prijs kregen. BRAND TE MERXEM. Te Merxem bij Antwerpen heett een ontzettende brand gewoed, die ontstond in de oliefabriek „The Eagleproduct" en spoedig oversloeg op de belendende maga- zijnen, waarin vaten olie lagen geborgen. Het vuur deelde zich mede aan een aan tal arbeiderswoningen, alsmede aan een potloodtabriek en een melktabriek in de nabijheid. De oliefabriek en de pootloodtabriek brandden geheel uit, de melktabriek groo- tendeels. Tevens werden een zevental ar beiderswoningen een proof der vlammen. De schade, die nog niet kon worden vastgesteld, moet aanzienlijk zijn. DE KLEINSTE TELEFOON DER WERELO. Een groot ongemak van de telefoon is het feit, dat men zijn handen niet vrij heeft. De finna Siemens en Halcke heett nu ten telefoon van ongelooflijk kleine atmetingen vervaardigcf, die dit euvel op- heft. Deze is zoo klein, dat men het voor een poppentelefoontje zou kunnen hou- den. Het heele apparaat is met dikker dan een dun potlood en nog geen cen timeter lang. Bij het teletoneeren stopt men het eenvoudig in het aor. Opdat het er onmogelijk uit kan vallen, wordt het door een kleinen metalen houder, waar door ook het telefoonsnoer gaat, in even- wicht gehouden. Ook bij het bewegen of buigen van het hoofd blijft het vast- zitten. GROOTE HOTELBRAND IN AMERIKA Een aantal gasten in de vlammen omgekomen. Uit New-York wordt gemeld, dat Za- terdagavond brand is uitgebroken in het Colonial Palace Hotel te Hoboken aan de overzijde van den Hudson. Het ge- heele hotel brandde af. De brand brak uit in de benedenverdieping en daar de trappen en liftkokers spoedig vol rook waren, was de eenige weg voor ontvluch- ting een ijzeren brandladder aan de bui- tenzijde van het gebouw. Slechts een dertigtal gasten, die tijdig den brand be- merkten, wist langs dien weg te ontsnap- pen; de overige kwamen in de vlammen om. EEN LYNCH-SCHANDAAL. Uit Osceola, in den staat Arkansas, wordt het volgende gemeld over een lynch-geval: Een negere bevond zich in hechtenis op de beschuldiging een man, vrouw en doch- ter te hebben vermoord. Een woedende menigte bestormde de gevangenis, haal- de hem er uit, bond hem aan een paal en verbrandde hem. Voordat de brand- stapel werd aangestoken, werd den ne- ger gevraagd of hij nog iets te vra- gen had. Hij vroeg toen om eten; daar- na verzocht hij zijn vrouw en kinderen te mogen zien, waarna een roerend af- scheid plaats vond. Voor zijn dood ver klaarde de neger, dat hij dronken was geweest, toen hij de daad pleegde. Daarna werd hij verbrand. HET MIJNONGELUK TE DIJISBURG. Het ongeluk in de mijn Westend te Duis- burg-Meiderich is 4e wijten aan een aard- schuiving, veroorzaakt door een inijngas- ontploffing. In dezelfde mijn had 7 de- zer ook een aardschuiving plaats, waar door toen zes mijnwerkers levend begra- ven werden. Elf menschen zijn nu waar schijniijk bedolven, met 5 hunner heeft men door kloppen contact gekregen. Men is direct begonnen met te pogen deze mijnwerkers uit hun benarde positie te bevrijden en men koestert gegronde hoop, dat dit pogen met succes zal worden be- kroond. Het gebeurde heeft een grooten schrik onder ae inwoners van Duisburg teweeg- gebracht. In vele huizen vielen spiegels en schilderijen van de muren. Een aan tal arbeiders is door den schok tegen den grond geslingerd en eenigen hebben daar- bij lichte verwondingen bekomen. EEN PRINS-BEDELAAR. In Rome's straten loopt sinds langen tijd een bedelaar rond, wiens houding en voorkomen yerraden, dat hij wel be- tere dagen moet gekend hebben. Een Fransch journalist, die belangstel- de in dezen man, kwam te weten, dat de bedelaar niemand minder was dan Don Giuseppe Reggio del Guanto, prins van Arci en Grande van Spanje. De bedelaar woont op een armzalig ka- mertje met zijn oude vrouw, eveneens van edele geboorte. Hij bekende den dagbladsciirijver, dat hij nooit handen- arbeid had verricht en dat hij, toen het ongeluk hem zonder fortuin stelde, op- zichter werd in een fabriek, waar hij zwaar gekwetst werd aan beide handen, tengevolge van de ontploffing van een granaat. Zijn toestand neemt de man niet erg tragisch o,p en al bedelend hoopt hij op betere dagen. RUSSISCH GOUD IN ENGELAND. Uit Londen wordt officieei gemeld, dat gedurende de week, welke 26 januan em- digde, de uitvoer vanuit het Vereenigd Koninkrijk 7985 pond sterling in goud en 145.775 pond sterling in zilver bedragen heeft. De invoer heeft zich in datzeltde tijdsverloop vermeerderd tot 1.319.945 p. sterling in goud en 204.368 pond ster- Oling in zilver. Van het ingevoerde goud was een bedrag van 959.489 pond sterling uit Rusland afkomstig. De Evening Standaard deelt enkele fn- teressante bijzonderheden mede over de aankomst van het Russische goud in Enge land. Officieei, zegt het blad, hebben we niets met het Russische goud te maken, maar officieus dient dit goud tot betahng van de handelsartikelen van aiterlei aaro, welke Engelsche kooplieden aan Rusland geleverd hebben. Zoo vernam het blad o.a. dezer dagen, dat de bolsjewiski 30 inillioen zandzakken besteld hebben. Het blad merkt daarbij op, dat men zelts in Rusland deze zandzakken slechts gebruikt voor het versterken van loopgraven, zoo dat deze bestelling aantoont, dat men in Rusland voornemens is eerlang weer eens een grootsch opgezetten oorlog re gaan voeren. Dc directeur van een bekenu Londensch handelshuis heeft eens met enkele bols- jewistische agenten gesproken. Toen hij tegen hen zeide^ dat ais ze zoo zouden voortgaan met hun goud te smijten, ze weldra geen goud meer zouden hebben, antwoord de een hunner gliiniachend: Daar maken we oris absoluut met bezorgd over. We bezitten iets, dat heel wat meer waard is dan goud. We be- schikken over tonnen en tonnen platiha eh we zullen de noodige maatregelen tretten om er een vruchtbaar gebruik van te ma ken. DE WACHT AM RHE1N TE ANTWERPEN Zondagavond werd te Antwerpen oij aankomst van het Braziliaansche stoom- sehip Curvello, op weg van Hamburg naar Brazilie, door Duitsche passagiers op het schip de Wacht am Rhein aangeheven, wat groote ergenis onder de Antwerpe- naren verwekte. Het Schip moest den heelen nacht door politie worden be- waakt, die ook den Duitschers het zin- gen verbood. Maandagochtend drukten eenige Duitschers den wensch uit een wandeling in de stad te mogen doen, dit werd natuurlijk geweigerd. DE ECONOMISjCHE CRISIS IN AMERIKA. Een langzame verbetering merkbaar. Het maandelijksch rapport van den Fe deral-Reserve-Board toont een langzame doch ontegenzeggelijke verbetering aan in den economischen toestand. Een aantal industrieele branches, waar bij talrijke arbeiders werkzaatn zijn, heb ben geheel of gedeeltelijk hun bedrijven hervat. Het arbeids-bureau deelt mede, dat het aantal werkloozen thans 3.473.000 bedraagt. Vooral in de textiel-industrie is de ver betering zeer wel merkbaar. De maat regelen, om het financieren van den uit voer op een meer bevredigende basis te stellen, hebben den grondslag gelegd voor een algemeene verbetering van den uit- voerhandel. EEN VOORNAME BANDIETEN- BENDE. Uit Weenen wordt aan de „Daily Chro nicle" bericht: Een eigenaardig licht wordt op den toestand hier geworpen door de arrestatie van een welgewapende bende van zeven personen, alien van goede fa- tnilie, marine- en cavalerieoffidieren van de vroegere monarchic, die zich bezig- hielden met rooven en inbreken. Zij wa ren thans bij bet z.g.n. „Oostenrijksche Legioen" in Hongaarschen dienst, en trachtten ais zoodamg door een serie van oplichtingen de kas van 't legioen en van hun eigen te versterken. Bij hun arresta tie werden vergiftige dolken, revolvers en chlQtoform bij hen gevonden. Ook waren zij in het bezit van valsche paspoorten en papieren, waarop de verschi'le dt cai- slagen, die zij voorhadden, in bijzonder heden waren uitgewerkt. Daaruit bleek, dat zij van plan waren om de legerkas te stelen, en daarna het geroofd geld met behulp van een bekenden geldsmokkelaar naar het buitenland in veiligheid te bren- gen. Deze eischte echter ais waarborg, dat zij een gelijk bedrag te Weenen zou den deponeeren, aan welken eisch zij niet konden voldoen, zoodat er niets van de zaak kwam. Uit de gevonden papieren bleek, dat zij van plan waren geweest, den man onderweg doorchloroform te be- dwelmen en onschadelijk te maken. Van toen at namen hun plannen een vvanhopig karakter aan. Automobielen en zelfs een vliegmachine werden in gereed- heid gehouden, opdat zij, wanne'er\r ge- vaar naakte, zouden kunnen ontsnappen. Zij zijn thans echter in verzekerde bewa ring gesteld, en het legioen zal andere heeren moeten uitzenden, ais het zijn kas wil versterken. EEN BOKSKAMPIOENSCHAPVAN HOTELIERS. Te Parijs werden Donderdag 1.1, onder groote belangstelling de bokswedstrijden om het „Championnat des Hotelliers" ge houden. Alleen hotel- en restaurantseige- naars boksen aan die wedstrijden mee, en de groote deelneming bewijst hoe po- pulair het boksen in Frankrijk is. EEN O^KAAN. Dezer dagen is Boedapest geteisterd door een orkaan, die ook menschenlevens gekost heeft. Een jongmensch is onder een instortenden schoorsteen bedolven, een meisje van zeven jaar werd door den wind opgenomen en in den Donau ge- blazen, waar zij verdronk, een vrouw zoo krachtig tegen de straat geslingerd, dat zij een schedelbreuk kreeg en stervend naar het gasthuis moest worden gedragen. Voorts werden tal van lieden door atge- waaide pannen en planken ernstig ge- wond en is er veel zakelijke schade aan- gericht. PER VL1EGTUIG NAAR DE NOORDPOOL. Kapitein Bartlett, die het bevel voerde over de „Roosevelt", waarmede Peary zijn Noordpoolreis ondernam, wil trachten denzelfden tocht te volbrengen per vlieg- tuig. De kosten, die door hem geschat worden op ongeveer 750.000 gulden, hoopt hij bijeen te krijgen van kapitalistische en wetenschappelijke zijde. Dit wordt de negende poolreis van kapitein Bartlett, dien men den bijnaam heeft geeeven van „de ijsbeer." EEN ONVOORZICHTIGE HANDELS- ATTACHE. De heer Ayulo, haijdelsattache aan de Peruaansche legatie te Parijs is dezer da gen, toen hij met echtgenoote en zoon een uitstapje naar Nice maakte, het slacht- offer van een juweelendiefstal geworden, waarbij de waarde van het gestolene een millioen francs overschreed. De heei Ayulo had de gewoonte om zijn portefeuille in zijn waschtafel en mevrouw om liaar juweelen in een lade van het nachtkastje te deponeeren en iederen avond werd dan de sleutel van de kamer aan een Japanschen bediende in bewaring gegeven. Op zekeren morgen wakker wordende, bemerkte de handelsattache, dat zijn por tefeuille verdwenen was. Zijn vrouw, wie hij dit natuurlijk direct vertelde, ging daar op in de lade van het nachttareltje kij- ken en kwam tot de ontdekking, dat ook haar juweelen verdwenen waren. Dade- lijk werd de politie gewaarschuwd en een onderzoek deed uirkomen, dat de diet zich eenvoudig door opensluiting van de deur toegang tot de kamer had verschaft. STOPZETTENi In het „Rotterdamsch Nieuwsblad" komt het volgende gedicht van Speenhof yoor: Ais we allemaal gaan staken, Is het vraagstuk opgebst, Ais er niemand meer iets uitvoert, Komt ook niemand aan den kost. Ais we geen van alien werken, Gaan we alien haastig dood, En de redding is gekomen, Uit den wereld stakingsnood. Sterven voor een vaste meening, Is een overschoon gebaar, Op dus, stakerige menschen, Op naar Crooswijk met elkaar! Laat ons dit een maand probeeren, Slagers, maakt geen lappen meer, Bakkers, bakt geen krentenbollen, Dokters, legt den arbeid neer. Rechters, dienders, boeren, visscliers, Advocaten en bankiers, Komt, laat ons een maandje staken Metselaars en renteniers. Dwaze hoofd- en handarbeiders, Zet uw dwazen arbeid stop, Waarom langer nog te tobben, Mee naar Crooswijk, geeft 't op: Wat kan u die rommel schelen: Ais het staken is gedaan En er is wat rust gekomen, Vangt het kankeren weer aan. Wilt ge echter overwinnen? In een maand is dit bereikt: Ais uw walgelijke zelfzucht Voor het wel van alien wijkt. Neemt een voorbeeld aan de Joden, Ziet de welvaart van hun ras, Overal door vlijt en eendracht Komen zij er aan te pas. Zij beschimpen niet hun priesters, Zij verachten niet hun kerk. Ziet ze glansrijk zegevieren Door hun godsdienst en hun werk. Christenen van alle landen, Helpt elkaar, vereenigt u, Neemt een voorbeeld aan de Joden, Doet het goed en doet het nu SCHEEPVAARTBEWEGING. 31, Januari: Eng. s.s. Glen Head, 4528 M3., stuk- goed, van Liverpool voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Margaret, 618 M3., rest la ding, van Gent naar Antwerpen. 1 Februari: Eng. s.s. Grevstoke Castle, 10839 M3., stukgoed, van Galveston voor Gent. Fransch s.s. Sainte Marc, 6315 M3., steenkolen, van Gent naar St. Nazaire. Van 31 Jan. tot 1 Febr. zijn langs de Middensluis alhier 35 binnenvaartuigen op en 28 afgeschut; langs de Westsluis 7 op en 2 afgeschut. K it GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 25 Januari 1921, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur- gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel C Th van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. v'an Dix- hoom, J. de Kraker, J. Weijns, J Dekker, J M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter M. Wol- f^t, benevens de Secretaris. l)e VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsfprmulier. Het zij hem voorts vergund, in deze eerste vergadering in dit jaar de beste wenschen uit te spreken voor de leden voor het jaar 1921, dat het hun moge welgaan in hun gezin en in hun bedrijf. en niet het minst in hun ambtelijk leven ais lid van den gemeenteraad. Wat de toekomst brengen zal weten we niet, maar laten we hiopen, dat de malaise, die, naar het zich laat aanzien haar intrede doet, spoedig zal mogen ophouden en dat onze gemeente moge bewaard blijven voor rampen en on- heilen. Tot de gewichtigste gebeurtenissen in het afgeioopen jaar rekent spreker het besluit om een vooi'schot te verleenen aan de woning- bouwvereeniging voor het bouwen van 48 wo- ningen, Hij hoopt, dat daardoor vele ingeze- tenen zullen worden gebaat en dat het ook vooral moge strekken in het belang van de ge meente, die zich daarvoor een belangrijk fi- nancieel offer moet getroosten. Ais Voorzitter van den gemeenteraad vraagt hij den steun der leden voor zich en het col lege van Burgemeester en Wethouders en hoopt, dat zij alien gemeenschappelijk zullen samenwerken tot welzijn der gemeente. Hij hoopt, dat alien voor ziekte en onheil mogen gespaard blijven en dat zij zich met lust en opgewektheid aan hunne taak zullen mogen gerven. Indien de gemeenschappelijke arbeid dan door Goda Zegen zal worden gevolgd, kunnen we met rertrouwen dit jaar tegemoet gaan. Alsnu komt aan de orde: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 24 December 1920, waarbij wordt teruggezonden het goedgekeurde raads- beatuit van 14 December 11., tot wijziging van het raadsbesluit betreffende het aanvragen van een voorschot uit 's Rijks kas, ingevolge de Woningwet, voor het bouwen van 48 arbeiders woningen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 14 December 1920, betreffende wijziging van het percentage van het leeningsbesluit dd. 19 Maart 1920, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door Ge deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 19 October 1920, betreffende het aangaan eener geldleening voor kasgeld ten behoeve der gasfabriek, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een kennisgeving van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dd. 30 December 1920, dat door hun college, in aanmerking nemende, dat aan de begrooting der plaatseljjke inkomsten en uitgaven voor 1921 de goedkeuring nog niet is verleend, is besloten: lo. hunne beslissing omtrent die begrooting te verdagen tot 1 April aanstaande; 2o. het gemeentebestuur te machtigen, om te bcschikken over de helft van de op die be grooting voor gewone uitgaven gebrachte sona- men, voor zoovier die uitgaven ook op de be grooting voor het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belastingen en heffingen, toegekende subsidien en inkomsten uit bezittinger. 3o. Burgemeester en Wethouders te ver- zoeken, den gemeenteraad met het bove-istaan- de in kennis te stellen. -■ <.angenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 14 December 1920, tot wijziging der begrooting voor 1920, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Ge deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den Minister van Ar beid, waarin deze naar aanleiding van een door zijn ambtgenoot, den Minister van Water- staat in zijne handen gesteld schrijven van het gemeentebestuur mededeelt, ten zeerste over- tuigd te zijn van de noodzakelijkheid van een spoedige verbetering der watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de oplossing van dit vraagstuk zijn groote moeilijkheden verbonden. Er wordt echter met spoed aan het rjjks- bureau voor drinkivvatervoorziening gewerkt aan de samenstelling van een technisch en een finaneieel onderwerp voor den aanleg van een drinkwaterleiding- voor Zeeuwsch-Vlaan deren. De VOORZITTER merkt op, dat de raad nu al thans een officieei bereicht heeft omtrent den stand der zaak. g. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 30 December 1920, waarin zij verzoeken artikel 9, eerste lid der'ter goed keuring ingezonden verordening ingevolge ar tikel 6 der Warenwet te willen in overeenstem- ming brengen met de tweede zinsnede van hunne circulaire van 4 December 1.1.. no. 206, derde afdeeling. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, artikel 9 der op 14 De cember 1920 vastgestelde verordening te wij- zigen door daarin te bepalen, dat de verorde ning in working zal treden van af het tijdstip, dat artikel 6 der Warenwet van kracht zal worden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. h. Een adres van J. Oosting en J. van Nieuwenhuize, beiden gemeente-veldwachter aihier, die daarin het volgehde te kennen geven: dat zij door indiening van dit adres beleefd vetzoeken, hun jaarwedde te willen herzien; dat in de verschillende politiebladen en couranten der politievereenigingen, welke as laatste drie maanden zjjn uitgegeven is ge- bleken, dat de jaai*wedden der veldwachters in vele gemeenten van ons land zijn verhoogd, zuiks in verband met de nog steeds hooge levensstandaard dat eveneens dient te worden vermeld, dat in verschillende gemeenten de regeling der jaarwedden van de gemeente-veldwachters aan- merkelijkj zijn verbeterd, zooals uit het vol gende zal blijken! dat adressanten zoo vrij zijn, om hieronder eenige gemeenten te noemen, waar het zielen- tal der gemeente niet zoo groot is of even groot is ais in Axel, en hoe daar de salarissen der gemeente-veldwachters zijn geregeld: Kloetinge 1600, Weeding, schoeisel, enz Wolfaartsdjjk f 1675, Nieuw-Beierland 1408- f 1900 150 Weedtnggeld, f 50 rfjwieltoe- lage en 25 diploma. Hattem aanvang f 2000 tot 3000. Boskoop f 1400 tot f 1900 Beilen 2200. Adressanten verzoeken hun salaris hier mede in overeenstemming te brengen. Uit de toelichting blijkt, dat Oos-tinr ge- niet: jaarwedde f 1300, ais wijkmeester 100 ais buitenbode 100, voor bezit van een dipfo- ma 25, voor schoeisel f 25, vrije geneeskun- dige behandeling, 25, onderhoud van een rij- wiel 20, samen 1695. Van Nieuwenhuijze geniet f 1200 jaarwedde. vergoeding voor huishuur f 100, Weedinggeld f 100, voor bezit diploma f 25, voor schoeisel f 25, rijwieltoelage 20 geneeskundige behan deling f 25, samen f 1495. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek in hunne handen te stellen ore bericht en raad. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders een onderzoek willen instellen hoe in verschillende andere gemeen ten de jaarwedden der agenten gergeld is. De heer VAN DIXHOORN: Is dat met de bedoeling om, ais andere gemeenten ons voor- gaan en meer geven, die te volgen? Ik meen, dat zulks niet het motief moet zijn. doch wel' dat er rekening moet gehouden worden met hetgeen de veldwachters presteeren. De VOORZITTER: Het is niet bepaald het voornemen om de andere gemeenten te vol gen, maar we wenschen ons toch op de hoogte te stellen en oofe eens te informeeren bij an dere, dan door de requestranten genoemde gemeenten, om een vergelijking te kunnen maken, om te zien of we hier werkelijk mindei betalen dan in andere gemeenten. De heer VAN DIXHOORNJawel, maar er wordt nadruk op gelegd, dat anderen meer betalen en ik ben van gevoelen, dat dit alleen geen argument mag' zijn om meer te geven. De heer OGGEL: We wenschen op de hoogte te komen van de algemeene salarieering ran veldwachters. De VOORZITTER: We zullen bij het doen van een voorstel overwegen wat de menschen noodig hebben om te leven en voorts rekening houden met hun dienstprestatie. 2. Missive van Gedeputeerde Staten hoa- dende verzoek de begrooting dienstjaar 1921 te wqzigen. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland is e*au missive ontvangen waarbij wordt teruggezon den de ter goedkeuring ingezonden begrooting voor het dienstjaar 1921, waaromtrent ver schillende opmerkingen van administratieven aard worden gemaakt. Even wel wordt ook verzocht, de jaarwedde voor den Burgemeester en die voor den Secre taris uit te trekken overeenkomstig de rege ling aang-egeven in hunne circulaire d.d. *82 October 1920. Door den gemeenteraad is in de vergadering van 9 November 1.1, besloten de aanvangs-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2