landbouwberictiten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen GEMEN6DE BERICHTEN. Loop der bevolking van Ter Neuzen. afgeschut; langs de Westsluis 7 op- en afgeschut. D A G E N. oorm. Nam DinsJag 1 Feur. 8 04 8 42 Woeusdag 2 n 9.21 10 03 Donderdag 3 10.42 11.17 Vrydag 4 11.49 Zaterdag 5 0.15 12 37 Zondag 6 0 58 1.17 Maandag 7 1 34 1.51 GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. misieiding. Een ervaren financier als Dou- mer, mocht niet spreken van een betaling uit fiet Duitsche exportsurplus, nadat de Duitsche regeering te Brussel heeft uiteen- gezet, dat in de eerste zes niaanden van het afgeioopen jaar tegenover een uitvoer van 25.6 milliard, een invoer stond van 60 mil liard mark (papier) schrijft het blad en 'i gaat voort: Bovendien protesteeren de Franschen, om dat Duitschland geen Fran- sche weeldeartikelen wil invoeren, omdat zijn handelsbalans nog ongunstiger zou worden. (Jok het Berl. Tagebl. becritiseert de po- litieke en economische capadteiten van Doumer, en wel op grond van diens opmer- king, cat Duitschlands invoer moet worden vermindera tot 5 milliard. Doumer weet klaarblijkelijk niet, zegt het blad, dat twee derden van Duitscihians totaal-invoer be- staan uit de nieest noodzakeiijke levens- middelen. De andere kwesties. De conferentie van den Oppersten Raad, cue heden zou worden geeindigd, zal in elk geval nog tot Zondag of Maandag worden voortgezet. Daar de agenda voortdurenu veranderingen ondergaat, is het nog onbe- paald, op welken dag de besluiten aan- gaande het Oostenrijksche vraagstuk zijn te verwaehten. Loucheur, de rapporteur van de Oostenrijksche sub-commissie is ook beiast met het verslag der sub-commissie over de schadeloosstelling. Zoowel de Turksche als de Grieksche re- geeringen hebben de uitnoodiging der ge- allieerden voor de conferentie te Londen aangenomen. EEN OVERVAL. Het stadje Eberbach in Baden is enkele d^gen geleden in rep en roer gebracht Daar wocnden sedert kort twee in Noord- Amerika geboren en genaturaliseerde Duit- schers, die geweigerd hadden dienst te nemen in het Amerikaansche leger en daarom veroordeeld waren tot gevangenis- straf. Zij wisten echter naar Duitschland te vluchten. Deze beide mannen waren uitgenoodigd als gasten bij een ..bruiloft. Toen zij, per auto, naar het station van Eberbach gingen, om het bruidspaar at te halen, werd hun auto door gen andere auto overvallen, waaruit vijt mannen kwa- ■ten. Een der Duitsch-Amenkanen liet de auto, waarin het bruidspaar piaats nad genomen, onrniddellijk wegrijden. Toen gingen de mannen voor dezen wagen staan en dreigden met de revolvers, l och reea de wagen weg. En de overvallende ben- de schoot inderdaad. De bruid werd aan de hand gewond. De auto met de vijt mannen reed de andere achterna. De gen darmerie maakte aan de jacht een eind. Toen bleek, dat de overvallers gezonden waren door de Amerikaansche bezettmgs- autoriteiten, met de opdracht de beide Duilsch-Amerikanen te arresteeren en naar het bezette gebied te brengen. Zij had den niet alleen revolvers, doch ook hand- boeien bij zicti. Volgens een telegram uit Berlijn heeft de democratische afgevaardigde Breitenburg, in den Landdag van Baden de regeering geinterpelleerd over deze gebeurtnis. De Minister van Binnenlandsche Zaken ant- woordde Wat zich Zondag te Eberbach heeft af- gespeeld, toont duidelijk de algeheele on- macht van Duitschland, geeft een denk- beeld ervan wat het buitenland het Duit sche volk mag aandoen, zonder dat wij daarvoor eenige genoegdoening kunnen kri/gen. L>e beide betrokken Amerikanen waren in Ainerika tot vijt jaar gevangnisstrat veroordeeld, konden ontvluchten en ver- toefden sedert October in Duitschland. Beiden hebben een verzoek tot natura- lisatie ingediend, aan welk verzoek werd vokiaan. Het openbaar ministerie, aldus verklaarde de Minister, heeft zich met deze aangelegenheid beziggehouden en het Staatsministerie zal zich onmiddelijk met het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in verbinding stellen. TER NEUZEN, 24 Jan. 1920. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddags 2 uur te houden openbare vergadering van de gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Stemmen over het voorstel van Burg, en Weth. inzake huur kantoor Gem.- Ontvanger, waarover in de vergade ring van 20 Januari jl. de stemmen staakten. 3. Benoemen drie leden der arbeidsbeurs. 4. Benoeming van een lid der conimis- sie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen (kom) wegens periodieke aftreding van G. W. Versloot op 21 Februari 1921; aanbevolen worden: a. G. W. Versloot; b. J. C. Bol. 5. Voorstel van Burg, en Weth. om met ingang van 1 Mei a.s. de inkomsten- belasting door het Rijk te doen heffen en invorderen. 6. Vastestelling politieverordening. B1LJ ARTEN. Gisteren werd te Hulst, in het „Hotel de Graanbeurs" een wedstrijd gehouden tusschen 3 leden van de „Hulsterbiljart- dub" en 3 leden van de biljartclub te Ter Neuzen. Er werden gespeeld partijen van 200 car am holes. In de partij J. Donze van Ter Neuzen en J. Eggermont van Hulst was eerstge- noetnde overwinnaar; in de partij C. de Panw van Ter Neuzen en Meersschaert van Hulst was de eerste overwinnaar; in de partij H. Spinhof van Ter Neuzen C" O- Eggermont van Hulst was de laatste overwinnaar. Voorts werd gespeeld een revapche- partij grand cadre van 200 punten door de heeren Alb. Standaert van Ter Neuzen e* de Foeljager van Nieuw Namen, waar bij de kampioen voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, de heer Standaert de partij weder won. DRIEWEGEN. De Christelijke Landarbeidersvereeniging „Bidt en Werkt" alhier, hield j.l. Zaterdag- avond in de Christelijke school haar jaar- vergadering. Na opening door den voorzitter met ge- bed en het spreken van een openingswoord werden de yotulen gelezen en het jaar- verslag uitgebracht door den secretaris. Vooral het laatste gaf stof tot op- en aan- inerkingen. De rekening en verantwoording van den penningmeester toonde een goed slot aan van f 83,42. De aftredende bestuursleden Jacs. Jansen Pz. en W. de Feijter Mz., werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De vergadering was matig bezocht. De Secretaris sioot na het zingen van Ps. 81 12, met dankzegging. KAPPELLEBRUG. Zondag 30 Januari had een voelbalwed- strijd piaats msschen „de Grensstrijders" en „Seolto" van Hulst. De uitslag was ten guunste van „de Grensstrijders" met 21. Het tweede elftal van Kapellebrug waag- de den strijd met .EXCELSIOR" van St. Nicolaas, maar verloor met 40. BIERVLIET. De raad vergaderde Vrijdag. De be- grooting met de bekende verhooging in jaarwedden volgens voorschrift van Ged. Staten werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het heften van den hoofdelijken omslag werd besproken. Ingekomen was een aanvraag ter verhooging van salaris door den gemeente-ontvanger, waarvan de be handeling uitgesteld werd. Aan de weduwe Adr. Tavenier, stads- werkman werd een toeslag van 25ver- leend op haar pensioen. De bevolking van 2546 daaide in het vorige jaar van 2546 tot 2523 inwoners, als een gevolg van mindere vestiging dan vertrek uit de gemeen'te n.l. 152 tegen 231. Tegenover 77 geboorten staan slechts 21 sterfgevalien, wat op een zeer gunstigen gezondheidstoestand wijst. GEEN UITVOER VAN TARWE. Naar aanleidiug van net vanwege de Z. L. M. tot den Minister van Landbouw gericht adres om den uitvoer van tarwe vrij te geven, is door Z. Excellentie ge- antwoord, dat dit thans nog niet moge- lijk is. De tarwe- en meelaanvoeren van den handel zijn nog te gering, om ook maar eenigszins in de behoette te voorzien, zoodat men voor de broodvoorziening is aangewezen op den beperkten tarwe- voorraad der Regeering en den iniand- schen oogst, welke laatste niet van dien omvang is, dat hij niet geheel hier te iande zou kunnen worden gebruikt. ARBE1DSBESCHERMING BIJ DEN LANDBOUW. Zooals bekend is, zal de arbeidsbescher- ming bij den landbouw een voorniaam puni uitmakcn van de agenda van de der- de Internationale arDeidsconterende, welke net bureau van den Volkenbond tegen Maandag 4 April te Geneve been Delegd. Met net oog hierop heeft de Neder- lanusche Vereeniging voor wettelijke De- scherming van de aroeiders gemeend, het voor en legen van wettelijke bescherming van landaroeiders, eventueel beperkmg van den aroeidsduur dij oen ia£_aoouv», speciaal met het oog op de toestanden in Nederland, aan een nadere beschou- wing te moeten onderwerpen. Aan dit vraagstuk zal een bijzondere ledenvergadering van de vereeniging wor den gewijd, weike Zaterdag 26 Februari te Utrecht zal piaats vinden. Dr. W. H. Nolens, voorzitter der ver eeniging, zal in die bijeenkomst eenj uit- eenzetting geven van den stand van de internationale arbeidswetgeving. Het vraagstuk der landbouwbescherming zal woroen ingeleid door 6 sprekers (3 werk- gevers en J werknemers), die hun stand- punt vooraf schriftelijk in prae-adviezen zullen uiteenzetten. Als prae-adviseurs zullen optreden de heeren: J. Bakker, lid van de Tweede Kamer; A. J. Loerakker, voorzitter van den Ned. R. iv. bloemist-, Tuin-, Veen- en Land- arbeidersbond St. Deo Dedit te Haarlem; J. A. Knetsch, ln/Mdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Landbouw-, Tuin- bouw- en Zuivelarbeiders te Utrecht; dr. J. Oortwijn Botjes, landbouwer te Oost- wold; J. Hiemstra, voorzitter van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf en P. J. Rutten, landbouwkundige te Wanssum, bij Roermond. In de afgeioopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: Chr. van der Gouwe, commissionnair, Kazernestraat 8, van Zaamslag. J. Kiel, kleermaker, Tholensstraat 15, van Hellendoorn. P. W. Hamelink, landbouwersknecht, Thbiensuaat, van Hoek. Vertrokken: A. B. P. Dumoleijn, kantoorbediende, Q 177, naar Hulst. Wed. C. J. Aarnoudse, zonder, Dijkstraat 58, naar Rotterdam. H. M. Manikus, off. ter zee, Scheldekade 21, naar Vlissingen. B. C. van der Bulck, schilder, Q 40, naar Eindhoven. H. van Gelderen, zonder, Steenkamplaan 50, naar Oldemarkt. M. Bareman, dienstbode, P 33, naar Hoek.. D. Huizinga, boekhouder, Axelscbe straat 39, naar Maaren. KECHTNzaKEN. Ait. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Januari 1921 de volgende vonnissen uit- gesproken: Fl. S., oud 26 j., werkman te Middelburg (B.), is wegens diefstal veroordeeld tot maanden gevang. J. B. d. H., oud 44 j., arbeider te Zuid- zande; S. S., oud 42 j., veldarbeider te Zuidzande; J. C. d. H„ oud 20 j., landbou wersknecht te Groede, zijn wegesn mishan- deling veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen hecht. C. d. H., oud 16 j., landbouwersknecht te Cadsand, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 3 weken tuchtschool. J. v. d. W., oud 20 j., werkman te Groede, is wegens beschadiging vrijgesproken. M. L. S., oud 46 i veidaioeiuster te Bier- vliet, is wegens beleediging, door den offi- cier van justitie niet ontvankelijk verklaard in zijn vervolging. F. E. A., oud 23 j., landbouwersknecht te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. P., oud 20 j., vlasbewerker te St. Jan- steen, is wegens alsvoren veroordeeld tot j 10 of 10 dagen hecht. A. M. B., oud 18 j., zonder beroep te Over- slag, is wegen beleediging, door den officler van justitie niet ontvankelijk verklaard. DE EX-KE1ZER VOOR DF. RECHTBANK Het #Rott. Nsbl.i." meldt, dat tegen haar wegens beleediging eeo aanklacht is inge- dit nd door den heer Reisberman, rent meester en particulier secretaris vau den Duitschen ex keizer. De direclie van het blai zal in verbaod daarmede den Duitschen ex-keizeralsgetuige laten dagvaarden eu voor den rechter laten verschijnen. 0NTPL0FF1NG IN EEN SMEDER1J. In een smederjj in de Lange Sm-estraat te Utrecht is een autogeciseh apparaat door onbekende oorzaak uit elkaar ge- spiongen. De ontploffi g was zoo hevig, dat alle ruiteu van het peiceel. waarin de smedwy geveHigd is, hat moesten ontgel den. De deur «an de werkplaats werd uit baar hengsels gelicht en geheel vernield. Ook de ruiten van woritgen in de r.abij- heid van de smederij werden door den luehtdruk terbrjjzeld. Wcmder boven won der zgu er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. De brandweer, die spcedig ter plaatse was brand was er niet ont- staan stelt een onderzoek naar de oor zaak in. DRIE VROUWEN GELD AFGEPERST. Een biutaal staaltje van afpersing deed zich te Apeldoorn voor, waarvan een 70- jarige arbeideisweduwe de dupe werd. Op een avond vervoegde zich aan haar wouing zekere V. terwgl zjj met haar beide doch° ters alleen in buis was; haar zoon was afwezig. Genoemde V. maakte de drie vronwen bcangst door de mededeeling, dat deze zoon eenigeu tgd geleden em ge«tolen fiets had gekocht Werd dit bekend, dan was de ramp voor de familie met. te o>'er- zien. V. beloofde aan dit leit geen rucht- baarheid te geven, maar eischte voor zgn stilzwjjgendheid sOO, welk bedrag na onderlmg overleg op 100 werd bepaald. Na dit bedrag van de vrouwer, te he ben oct?angen, verwjjderde V. zich. De zaak is in onderzoek bij de poliiie. 4000 ZOEK GEM 4 ART. Op 3 Januari deed een firma aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam aangifte. dat haar 30-jarige kantoorbediende f 4000 had moeten innen, maar er met het bedrag vandoor was gegaan. Gisteruacht heeft de man zich aan het bureau J. 0. M. plein gemeld. Hjj had zich gedurende vier en twiniig dagen in den Haag en Rotterdam opgehouden. Zjjn geld had by uitgegeven aan autotochtjes ea vrouwen. Toen men hem iroeg of hjj nog geld over had haalde hy vier en een halve cent uit zjjn vestzak. HET PATRIA-GERUCHT. Inzake het gerucht omtrent het zinken van de ^Patria" is de justitie de daders op het spoor. Verdacht worden twee Rotterdamsche commissionnairen in effecten. LOONS VERL AGING. De N. V. Van der Sanden's Schoenfa- brieken te Veldhoven (N .Br.) heeft haren werkloozen aroeiders opmeuw werkgelegen- heid tegen 10 minder loon geboden, mits de minister van arbeid in een ver- lengden arbeidsduur van 10 uur per week toestemd, daar anders het loon 20 °/0 be- neden het eerst verdiende zal blyven. GOED AFqELOOPEN. By Guildford mocSt een militair vliegtnig een noodianding doen, waarby het neerkwam op de rails van de South Eastern. Er was juist een trein gepasseerd en een andere trein moest worden opgehouden om de overblyfselen van het vliegtuig op te ruirnen Zoowel de bestuurder als de waarnemer zyn er echter met den schnk afgekomen. EEN MOOKOZAAK. De rechtbank te Aix (Frankryk) heeft een moordzaak behandeld die geheel Frank ryk in spanning heeft gehoudeu. Me rouw Gourdon werd er van beschuldigd, dat zy haar zoontje van diie jaar uit haar vorig huwelyk eigeohandig zou hebben verdronken, ten einde zich de 180.000 francs, die dit jongentje geerfd had, en waarvan zjj het vruchtgebruik genoot. te kunnen toeeigenen. Het was de groot moeder van het kind, de eigen moeder van de beklaagde, die de aanklachtjjheeft in gediend. Het verdrinken van het kind geschiedde onder de oegen van den echtgenoot. Zyn vrouw heeft het doen voorkomen, alsof e een ongeluk met het kind zou zjjn gebeura De jury beraadslaagde veertig minuten en sprak toen het doodvonnis over man en vrouw beiden uit, hetgeen een applaus van het, puoilek uitlokte. SCHEEPVAARTBEWEGING. 28 Jan. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3„, stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Fransch s.s. Saint Marc, 6365 M3., ledig, van St. Nazaire voor Gent. Duitsch s.s. Minos, 2033 M3., steenen, van Borallstrand voor Gent. Fransch s.s. L'Erdre, 12948 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. Duitsch s.s. Perseus, 415 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. 29 Jan. Fransch s.s. Limoges, 5533 M3., ledig, van St. Nazaire voor Gent. Belg. s.s. Wandelaar, 334 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Belg. s.s. Uootsboot No. 3, 400 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Trentwood, 2237 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Ville de Tamatara, 10320 M3„ rest lading, van Sas van Gent naar Rouaan. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Duitsch s.s. Perseus, 415 M3„ ledig, van Gent naar Randers. Duitsch zeel. Presse, 1131 M3., fosfaat, van Gent naar Randers. Eng. s.s. Falcon, 1910 M.3., stukgoed, van Gent naar Londen. 30 Jan. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Duitsch s.s. Minos, 2033 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Margaret, 618 M3-, haring, van Lowestoft voor Gent. Fransch s.s. Nantes, 7693 M3„ ledig, van Rouaan voor Gent. Van 28 tot 30 Jan. zijn langs de Midden- sluis alhier 38 binnenvaartuigen op- en 47 Vergadering van Dinsdag 25 Januari 1921, des namiddags 1 Yn uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, C. de Jonge en M. Kaijser, later ook de heer J. Vinke, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. De VOORZITTER wil, alvorens de werk- zaamheden aan te vangen, de leden een har- telijk welkom toeroepen op deze eerste ver gadering van het jaar 1921, en tevens zijn dank betuigen voor de ondervonden medewer- king gedurende het afgeioopen jaar, hetwelk over het algemeen genomen een gezegend jaar was. Bij vernieuwing vraagt hij de hulp en medewerking van de leden en hoopt, dat 1921 voor alien zai zijn een rijk gezegend jaar, dat alien voor rampen en tegenspoeden bewaard mogen blijven, zoowel voor hun persoonlijk, als voor hun gezin en voor de gemeente. Dat Gods zegen moge rusten op onzen arbeid. De heer KOOPMAN gelooft namens alien te kunnen spreken als hjj den Voorzitter dank zegt voor de gesproken woorden en hem we- derkeerig geluls wensch. Als vertegenwoor- diger der bevolking hoopt hij, dat de ge meente een jaar van zegeningen moge tege- moet gaan, hoerwel hij bevreesd is, dat het jaar 1921 een donker jaar zal zijn op finan- cieel gebied, waarom hij hoopt, dat alien zullen doordrongen zijn van de plicht om voor de gemeente de grootst mogehjke zuinigheid te betrachten. De VOORZITTER dankt voor de gesproken woorden. 2. Vaststellen notulen. De notulen van de vergaderingen van 22 October, 16 November en 14 December, wor den onveranderd vastgesteld. 3. Mededeelingen. a. Proces-verbaal der op 30 December 1920 gehouden opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Ontvangen was 241.465,22% en uitgegeven 234.396,08, zoo dat in kas moest zijn /7069,14%, overeenko- mende met de vertoonde gelden; Aangenomen voor kennisgeving. b. Proces-verbaal der op 18 Januari 1921 gehouden opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger er ontvangen was f 177.844,26 en uitgegeven f 174.722,22, zoo dat in kas moest zijn f 3144,04, overeenko- mende met de vertoonde gelden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven, A 45, van Gedeputeerde Staten, houdende toezending voorzien van be- wijs van goedkeuring der rekening dienst 1919; Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven, A 20, van alsvoren, hou dende besluit tot verdaging hunner beslissing omtrent de begrooting dienst 1921 tot 1 April aanstaande; Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven, A 1, van Burgemeester en Wethouders, houdende toezending van het ver slag Volkshuisvesting, artikel 52 der Woning- wet; Aangenomen voor kennisgeving. d. Een scihrijven, A 26, van Gedeputeerde Staten, luidende als volgt: Volgens het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, gelijk dat is gewijzigd bij KoninMijk besluit van 16 December 1920 (Staatsblad no. 899), zal, te rekenen van 1 Januan 1920 af, de waarde van vrije woningen van hoofden van lagere scholen bedragen 15 van de jaarwedde, tenzij de belanghebbende aan toont. dat de huurwaarde der woning, be paald bij art. 10 der Wet op de personeele belasting 1896, minder beedraagt. Van genoemden datum af moeten derhalve de besluiten van gemeenteraden en schoolbe- sturen, waarbij de huurwaarde van zoodanige woning werd geregeld, als vervallen worden beschouwd, terwijl ons besluit van 30 Decem ber 1919, No. 158, lste Afdeeling A, waarbij gezegds oesluiten werden goedgekeurd voor de jaren 1919 en 1920 voor wat het jaar 1920 betref, eveneens zijn reden van bestaan heeft verloren en daarom, voor zooveel noodig, door ons over 1920 worut ingetrokken. Voorts kunnen de besluiten, weike ons met betrekking tot dit onderwerp in den loop van 1920 door sommige gemeente- en schoolbestu- ren ter goedkeuring werden toegezonden en waaromtrent wij de beslissing met bet oog op de te verwacnten verandcnng in de wettelijke voorschriften hebben uitgesteld, thans buiten verdere behandeling worden gelaten; aanbe- veling verdient, dat ze door de betrokken col leges worden ingetrokken. Wij hebben de eer U te verzoeken, van het vorenstaande goede nota te willen nemen en de hoofden van scholen in te lichten, dat zij indien zij aisnog de huurwaarde volgens art. 10 der Wet op de personeele belasting over 1920 wenschen te doen gelden, daarvan voor zoover dit niet reeds gescihiedde ten spoe- digste aan U opgaaf moeten doen met over- legging van de daartoe noodige bewijsstukken. Gaame zullen wij, eveneens zoo spoedig mogelijk, van U bericht ontvangen, of en in hoeverre door belanghebbenden van deze ge- legenheid is gebruik gemaakt en welk bedrag alsdan wegens het genot van vrije woning over 1920 op de jaarwedde in mindering moot wor den gebracht. Naar aanleiding waarvan Burgemeester en Wethouders de hoofden van scholen hebben ingelicbt en van hen eene mededeeiing is ont vangen, dat zjj de huurwaarde der woningen volgens art. 10 der Wet op de personeele be- latsing wenschen te zieh bepaald en dat alsnu de navolgende bedragen wegens het genot Van vrije woning op de jaarwedde over 1920 in mindering' moeten worden gebracht. Woning hoofd o. 1. Dorpssehool 210. Woning hoofd o. 1. Gr. H. P. school f 200. Woning hoofd o. 1. school Othene 225. Burgemeester en Wethouders steilen voor, overeenkomstig den wenk vervat in het meer- gemelde schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, de besluiten van den Raad dd. 22 Oc tober 1920, houdende bepaling der huurwaarde der woningen van de hoofden der o. 1. scholen op f 300, f 250 en 250, in te trekken. De VOORZITTER merkt op, dat Gedepu teerde Staten met de huurwaarde, zooais die door den Raad is vastgesteld, geen genoegen nemen en met eene andere regeling zijn ge- komen. Deze regeling is onbillijk te noemen daar b.v. de woning van de school in den Grooten Huijssenspoider een hoogere huur waarde moet hebben, dan de woning van de school te Othene. Wellicbt, dat bij de nieuwe vaststelling de huurwaarde nog iets naar boven kan worden gebracht. De heer SCHEELE vraagt of bij de schat- ting der huurwaarde er rekening is mede ge houden of er een groote tuin dan wel geen tuin bij de woning is. De VOORZITTER: Ik kan op enkele meters na niet zeggen hoe groot de tuinen zijn. De heeren De Moor en Luwema hebben beide een tuin terwijl de heer Jansen een groote tuin aan de woning heeft. Het zal echter niet zoo heel veel uit elkaar loopen. De heer SCHEELE: Mijn bedoeling is meer of er met het vaststellen der huurwaarde to kening is gehouden, dat aan de woning een tuin is. De heer KAIJSER is van meening, dat alleen rekening moet gehouden worden met het ge- bouw zelve. De heer KOOPMAN vraagt of voor den tuin geen huur zou kunnen worden gevraagd. Bij de thans voorgestelde regeling krijgen de hoofden van scholen het genot van een tuin voor roots, dat is wel belachelijk. De heer WISSE: De hoofden van scholen zijn benoemd met het genot van vrije woning en turn. De heer KOOPMAN: Maar zij hebben thans toch geen vrije woning? De heer WISSE: In zekeren zin wel, De VOORZITTER gelooft niet, dat er voor de gemeente veel voordeel in zou zitten als de tuin al'zonderlijk zou moeten worden ge- huurd. De heer KOOPMAN vindt, dat een huur van f 4 per week voor zoo'n woning veel te wei- nig is en als men dan ziet welke groote on- kosten er bij komen, dan zou het zeicer hillijk zijn als de tuin afzonderiijki werd verhuurd. De huurwaarde is werkelijk veel te laag voor Zaamslag. De heer DE KOEIJER vindt ook, dat het verschil tusschen de huurwaarde en 15 van het salaris groot is. De VOORZITTER: De heer De Moor aou bij 15 van zijn salaris f 600 huur moeten betalen. Gedeputeerde Staten schrijven echter, dat de hoofden van scholen de huurwaarde van hun woning kunnen bepaald zien volgens art. 10 der Wet op de personeele belasting. Er zal nu de hoofden van schoien hiervan gebruik hebben gemaakt, wel niet veel aan de huurwaarde te veranderen zijn. De heer DE FEIJTER zegt, dat deze rege ling van de huurwaarde is getroffen, ziende naar de groote steden waar hooge liuren moe ten worden opgebracht. Van deze regeling pro- fiteeren thans de hoofden van scholen op het platteland. De VOORZITTER: Gedeputeerde Staten zijn voidoende op de hoogte met de toestanden op het platteland en zouden hiervan dus, zoo noodig, wel van hebben afgeweken. De heer VAN HOEVE merkt op, dat dit geen besluit van Gedeputeerde Staten is, doch dat dit besluit vast ligt in een Kon. besluit. Gedeputeerde Staten hebben het dus gewoon uit te voeren. Het komt hem al zeer eigen- aardig voor, dat de woning van het hoofd van den Grooten Huijssenspoider slechts 200 moet opbrengen, terwijl de woning van het hoofd der school te Othene 225 moet betalen. Daarbij komt nog, dat die woning wel niet zoo g-eriefhjk zal zijn als die in dien Grooten Huijs senspoider. De heer KAIJSER: Dat zal nog al veel schelen! De heer VAN HOEVE: De Voorzitter zeide zooeven, dat wellicht de huur later hooger kan worden bepaald. Indien de huurwaarde elk jaar opnieuw kan worden vastgesteld, zou ik mee- nen, dat dan tot een voigend jaar kan worden gewacht. De heer DE KOEIJER zegt, dat hoe minder de huurwaarde is hoe hooger de belasting zal zijn die moet worden opgebracht. De VOORZITTER bevestigt zulks em zegt. dat op het biljet van de Personeele belasting de huurwaarde wordt vastgesteld. De heer VAN HOEVE: Het besluit loopt dus over 1920. De heer SCHEELE: Als men ziet dat de huisjes, die buiten de gemeente staan verhuurd zijn voor 3,40 per week dan zal men toch wel moeten erkennen, dat de huurwaarde der woningen van de hoofden van scholen veel te laag zijn geschat. De VOORZITTER brengt thans in stemming het voorstel van Burgemeester en Wethouders hetwelk wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem. Voor stemmen de heeren Scheele, Van Hoeve, De Koeijer, Faas, Wisse, Koopman, De Visser, Vinke en De Feijter; tegen stemt de heer Kaijser. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, A 31, houdende bericht, aangezien in het be trokken raadsbesluit niet blijkt, dat de betrok-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2