Tir N euzaascfce Couraat Hoofdelijken Omslag. Be Strijd m het Vuup. Vrijdag 21 Jan. 1921. No. 7098. TWIKIIEljDrS BLAD. B I N H E II U K S. BUITEN LAND. G£M£N8D£ BERiGHTEN. FETJILLETON. NEDERLAND EN BELGIE. De Libre Belgique schrijft, dat zij het eens is met hen, die de meening zijn toege- daan, dat het ongewenscht is, dat Belgisch- Nederlandsche kwesties nog langer onop- gelost te laten. Ook in Belgisch-Limburg blijven de gevolgen van de economische inzinking niet uit en is het aantai werkloo- zen zeer groot geworden; velen trachten nu in de kolenmijnen bij Luik werk te vin- den. Zulks is eveneens het geval met Bel- gische grensbewonevs, die te Maastricht en elders in Nederlandsch Limburg, dank zij de voordeeligen stand van den wisselkoers, hooge loonen verdienden en in den laatsten tijd bij gebrek aan bestellingen door de fa- brieksbesturen ontslagen werden. 123.000 OOSTENRIJKSCHE K1NDEREN IN DEN VREEMDE. DE INT. KAMER VAN KOOPHANDEL. Het bestuur van de Int. Kamer van Koop- handel te Parijs heeft de toetreding goed- gekeurd van Nederland, waar zieh onder voorzitterschap van Mr. J. C. A. Everwijn een Nationaal Comite heeft gevormd, het- welk de economische krachten van het land omvat. DE EX-KE1ZER EN DE EX-KROON- PRINS. De Matin heeft een verhaal wereldkundig gemaakt, dat de Berlijnsche correspondent van de Neue Strassburger Zeitung aan zijn courant deed: Volgens dat verhaal zou de Nederland- sche regeering aan de leden van de familie Hohenzollern haar wenseh hebben kenbaar gemaakt, dat zij oris land zullen verlaten, wijl de regeering documenten in handen zou hebben gekregen, „die, dank zij de me- dewerking van verscheidene tjuitenland- sche diplomaten", onweerlegbaar bevvij- zen, dat de Hohenzollems zich hebben schuldig gemaakt aan de ergste schending van het assylrecht." Te Doom zoovvel als op Wieringen zijn voorbereidselen gemaakt voor een grooten staatsgreep. ,,De ex-kroonprins zou ongemerkt naar Duitschland vertrekken en plotseling Ber- lijn binnenrukken aan het hoofd van de of- ficieren en troepen, die trouw zijn gebleven." Voorts wordt verteld, dat de politie on- langs in het hotel ,,De Oude Graaf" den koerier van den kroonprins heeft overvallen en beslag gelegd heeft op buitengewoon compromitteerende stukken. Naar aanleiding van dit bericht meldt het Haagsche correspondentiebureau, dat geen enkele mededeeling van buitenlandsche di plomaten, als in dat bericht bedoeld, door de Nederlandsche regeering is ontvangen, dat ook een zoogenaamde inval in het hotel „De Oude Graaf" te Amsterdam een zuivere fictie is, en dat de regeering alle waarbor- gen bezit, dat aan hetgeen men den ex- keizer eh zijn oudsten zoon verwijt, door hen zelf niet kan worden gedacht. VEREENIGDE STATEN. Eert jaar clronglegging. Gedurende 1920, het eerste jaar van de drooglegging, heeft het Amerikaansche voile I841/2 millioen liters gedistilleerd verbruikt, terwijl er in de pakhuizen nog 229'/2 m>'- Iioen liters liggen opgeslagen. Alcohol wordt nog steeds vervaardigd in meer dan 14.000 verboden distilleerderijen. 95.789 branderijen waren vernield en 555.715 liters gedistilleerd heeft men laten wegvloeien. In 1917 bedroeg het verbruik van alco- holische dranken in de Vereenigde Staten meer dan 738 millioen liters. DE WERKLOOSHEID IN BELGIE. Niet alleen in de textielnijverheid in Vlaanderen, maar ook in het Waalsche in- dustriegebied neemt de werkloosheid, vooral voor de metaalbewerkers, steeds ernstiger vormen aan. Nadat Zaterdag een bezetting van de metaalfabriek te Chatelineau in het bekken van Charleroi werd voorkomen door bemiddeling van de leiders der vakvereeni- gingen, die de arbeiders er toe wisten te be- wegen, van hun voornemen af te zien, werd Zondag de fabriek van Thy-le Chateau in hetzelfde bekken bezet door de arbeiders, die weigerden heen te gaan, tenzij de di- rectie hun eischen in zake de regeling der gedeeltelijke tewerkstelling aanvaardde. Na langdurige besprekingen, waaraan het vak- vereenigingsbestuur deel nam, stemde de directie daarin ten slotte toe, waarop de ar beiders die voor verscheidene dagen levens- middelen hadden medegebracht, zich uit de fabriek terug trokke.n. Het aantai werkloozen in de verschillende industrieen te Brussel bedraagt op het otogenblik ongeveer 10.000. DUITSCHE* SCHEEPVAARTLIJNEN TE ANTWERPEN. Strauss, schepen van Antwerpen, heeft, volgens het Laatste Nieuws van Antwer pen", Duitsche reeders ontvangen, die in- lichtingen kwamen inwinnen over de voor- waarden, die Antwerpen aan nieuwe Duit sche scheepvaartlijnen zou stellen, welke deze stad als aaniegplaats willen gebruiken. Er is sprake van een nieuwe Scheepvaart- maatschappij, die verscheidene nieuwe sioombooten van 10 tot 12 duizend ton in de vaart op Zuid-Amerika wil brengen. EN DAT IN EEN TIJD VAN SCHAARSCHTE! De melkvoorziening te Berlijn heeft, naar thans is uitgelekt, met Nieuwjaar 30000 liter melk laten bederven. Terwijl er ruime aanvoer was en alle reservoirs gevuld wa ren verstrekte men voor Nieuwjaar bussen- meik, omdat men geen lust had Nieuwjaars- dag en den daarop volgenden Zondag te werken. Het gevolg is geweest, dat alle melk in de reservoirs door de warme weers- gesteldheid is bedorven en niet meer voor de consumptie geschikt is. HET CARNAVAL HERSTELD. De vergadering van de burgemeesters van Brussel en voorsteden heeft op verzoek van de Kamer van Koophandel besloten tot her- stel van het carnavai, dat sedert den wapen- stilstand verboden was geweest. IN IERLAND. Het politiebureau in het centrum der stao Cork is Maandagmorgen om 4 uur door een groot aantai mannen aangevallen. Luide bo;n-ontploffingen, geweer- en revolvervuur duurden een half uur voort, toen er ver- sterkingen kwamen in gepantserde en vrachtauto's; de aanvallers waren toen ver- dwenen. De militaire bezetting van een deel van Dublin duurt voort, De troepen hebben reeds verscheidene gezochte mannen gear- resteerd. Men gelooft, dat de militairen Du blin van onder tot boven zullen onderzoe- ken, om wapens en Sinn Eeiners, die ge- zocht worden, te vinden. De huiszoekingen in Dublin hebben ten doel het opsporen van de Valera en hei hoofd van de republikeinsche troepen Col lins en verder, dat men daardoor hoopt de geheime arsenalen te ontdekken, die in het centrum van Dublin gelegen zijn. EEN VEEL BEWOGEN LOOPBAAN. Voor de rechtbank te Essen stond dezer dagen wegens diefstal van een auto en een revolver de mechanicus Georg Goppert te- recht, een man die een veel bewogen loop- baan achter zich heeft Tijdens de commnunistische onlusten in Duitschland was hij een der invloedrijkste aanvoerders. Bij het Uitbreken van de re- volutie werd hij commissaris van politie te Frankfort a/d Oder. Na ook te Berlijn een rol gespeeld te hebben, werd hij bij de Spar- tacistische onlusten „stadscommandant" van Oberhausen. Hij (eidde als zoodanig de bloedige gevechten bij Dorsten en organi- seerde een aanval op Bottrop, die met zoo- veel gruweldaden gepaard ging. Te zijner tijd werd hij daarvoor tot 3]/2 jaar tuchthuis veroordeeld, maar op transport naar Essen werd hij door zijn makkers bevrijd. Een half jaar later weer gepakt, wist hij uit de ge- vangenis te Essen te ontsnappen. Eindelijk werd hij opnieuw te Berlijn gearresteerd. Het blijkt nu, dat deze man, die zich onder zijne kornuiten zoo wist te onderscheiden, reeds herhaaldelijk wegens diefstal gestraft en ook daarvoor gedegradeerd was. Hij werd nu als een gewone dief tot 4 jaar tuchthuis veroordeeld. BOETE WEGENS WOEKERWINSTEN Een Deensch blad verneemt, dat de com- missie, ingesteld om te waken tegen het maken van woekerwinsten, besloten heett om alle Deensche chocolade-fabrikanten een gezamenlijke h;ete van een millioen kronen op te leggen, omdat zij hun artike- len tegen buitensporige prijzen hebben ver- kocht. De fabrikanten hebben, om een straf- vervolging te vermijden, erin toegestemd de-ze boete te betalen. HET BEGRIP INVAL.IDITEIT. In het Ned. Tijdschr. v. Geneesk. komt een artikel voor van Dr. Broex met dezen titel. Ofschoon in het dagelijksch leven de beteekenis van dit begrip wel duidelijk is, zijn er, zoodra wij het woord invaliditeit uitspreken in verband met wettelijke be- moeiingen, aan alle zijden voetangels en klemmen. Zoowel bij de toepassing van de ongevallenwet als bij die van de invalidi- teitswet komt het begrip te pas. En het blijkt al dadelijk, zeg de schr., dat daarin drie beteekenissen aan het woord invalidi teit worden toegekend. En wel in de eerste plaats wordt volgens de ongevallenwet in de eerste zes weken na een ongeval een ar- beider ongeschikt tot werken geacht, „in- dien hij niet in staat is, in de onderneming van zijn werkgever zijn gewone werk te verrichten" (art. 20). Na die zes weken wordt hij echter gerekend, geheel of ge- deeltelijk ongeschikt tot werken te zijn, „in- dien hij geheel of gedeeltelijk ongeschikt is geworden tot arbeid, welke overeenkomt met zijn krachten voor het ongeval en met zijn bekwaamheden" (art. 21 en 22). In de derde plaats noemt de invaliditeitswet hem invalide, „die tengevolge van ziekte of ge- breken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en bekwaatnheid is be- rekend en die met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep hem in billijheid kan worden opgedragen, ter plaatse, waar hi. arbeid verricht of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde te verdienen van hetgeen, lichamelijk en geestelijk gezonde personen, van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding op zoo- danige plaats met arbeid gewoonlijk ver dienen." De eerste omschrijving spreekt dus van de onmogelijkheid tot het uitoefenen van het eigen beroep bij eigen patroon („Be- rufsuntaugelichkeit"), de tweede van de onmogelijkheid tot het verrichten van ar beid, overeenkorflende met hetgeen men lichamelijk en geestelijk kon doen („Ar- beitsunfahigkeit") en de derde van de on mogelijkheid een-derde van het gewone loon te verdienen („Erwerbsunfahigkeit"). In de praktijk heeft dit verschil de vol gende beteekenis. De tijdelijke uitkeering, die een door een ongeval getroffen arbei- der geniet in de eerste zes weken, wordt alleen uitgekeerd naar 100 pCt. invalidi teit. Maar dit wil nog niet zeggen, dat iemand, die zeer veel ander werk bij zijn patroon kan doen, maar niet zijn eigen werk, gedurende al dien tijd uitkeering krijgt naar voile invaliditeit. De uitkeering verschilt, al naar het herstel voor of na was dan die van den eland of den oeros, was hun taak langdurig, moeizaam en vereischte veel aandacht. De jonge nomade was vrij. Hij voegde zich bij Naoh, die weer naar de open plek was toegetreden en beiden sloegen de Blauwbehaarden gade, die heen en weer sprongen, nu eens te voorschijn kwamen en dan weer verdwenen. Nam, die nog trilde van schrik, had hen willen zien ster- ven. Maar Naoh haalte deze vrreeinde menschen niet; hij bewonderde hun kracht, die hij met die van den beer vergelee'k en bedacht, dat zij, als zij wilden, de Wah, de Roode Dwergen, de Verslinders der Menschen en de Oulhamr zouden kunnen vernietigen. VIII. De reuzenbeer is in den bergpas. Sinds langen tijd had Naoh de Wah verlaten en was het Woud der Blauwbe haarden doorgetrokken. Door de berg- klingen heen had hij de vlakte weer be- reikt. De herfst was er koeler; wolken dreven voortdurend langs het uitspansel, geheele dagen lang luiilde de wind, gras en bladeren rotten op den onvruchtbaren bodem en de koude vernietigde een ontel- baar aantai insecten, die onder schors ver- borgen zaten olf 'zich vastklemden aan wankele stengels, verdroogde wortels, rot- te vruchten of zich ophielden in de sple- ten der rotsen en de nadeir van het lei- steen. Als de wolken uiteenschoven, schenen de sterren de nevelen te doen verstarren in ijskoude. 'sNachts huilden wolven bijna zonder ophouden, honden stieten een ondragelijk gejank uit; de doodskreet van een eland, een gazel of een paard weerklonk, het gebrul van een tijger of van een leeuw, enl de Oulhamr zagen buigzame gestalten wegglijden in afoop van de zes weken valt te verwach- ten. Is het eerste het geval, dan wordt ge- schat of het verrichte werk 50 pCt. van het gewone of minder is, of dat het meer is. In de eerste twee gevallen krijgt de ge- troffene uitkeering, in het derde wordt de uitkeering geschorst tot na afloop van de zes weken. En dan wordt de uitkeering ge- regeld naar de schatting volgens de tweede omschrijving (,,Arbeitsunfahigkeit"). Zoo dra men dus ziet aankomen, dat het her stel langer dan zes weken na het ongeval zal uitblijven wordt reeds vbor dien tijd de grondslag van het begrip invaliditeit ver- anderd. Ofschoon het loon alleen bij de derde om schrijving (invaliditeitswet) genoemd wordt, is het in de praktijk ook bij de schatting van de arbeidsongeschiktheid van de ongevallenwet een niet te versmaden hulpmiddel, maar hoofdgrondslag is het slechts bij die van de invaliditeitswet. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Tusschen Siebengewald (Limburg) en het Duitsche plaatsje Goch is een Duitsche smokkelaar, die 4 Kilo koffie uit Nederland meebracht, doodgeschoten, omdat hij op bevel van den Duitschen Zollbeambte niet stilhield, maar integendeel hard doorliep. HOEVEEL ZIJN VLAAMSCHE TANDEN WAARD? vraagt Het Laatste Nieuws en vertelt dan de volgende geschiedenis: Een bewoner van het IJzergebied werd tijdens den oorlog door een granaatscherf in het aangezicht getroffen en verloor daar door acht tanden. Hij bracht dit verlies op zijn bulletin voor schadevergoeding. De staatscommissaris en de rechtbank voor oorlogsschade, moeten echter geen hoogen dunk van de waarde dier tanden gehad hebben, want zij willen er maar 15 frank voor toekennen, zegge minder dan 2 frank per tand! Zooals te begrijpen is belang- hebbende daarmee niet tevreden en gaat hij in beroep. Het Hof te Gent zal eerlang uitspraak moeten doen en wellicht het ad- vies van een tandmeester inroepen. Als staatscominissarissen en rechtbanken van oorlogsschade zoo belachelijk te werk gaan, is het dan wonder, dat de zaken der geteisterden zoo traag vorderen? DE ALCOHOL EN HET MENSCHELIJK ORGANISME. Er is een Engelsch rapport verschenen, van de Medical Research Council, over de uitwerking van den alcohol op het men- schelijk organisme. Bij het onderzoek, dat hieraan ten grond slag ligt, werd o.m. de mate van nauwkeu- righeid bepaald, waarmee op een bewegenci lint punten op vooraf aangegeven plekken werden geteekend. Door de onderzoekers (Dougall en Smith) was reeds ontdekt, dat bij langdurige ver- moeidheid (volgende op eenige slapelooze nachten) de alcohol nadeelig werki in de stadie van toenemend onvermogen, terwijl deze invloed weldadig is, wanneer het li- chaam zijn krachten oegint te herwinnen. In de eerste stadie neemt het aantai fou- ten bij de proef door den alcohol toe, in de tweede neemt het af. De onderzoekers mee- nen, dat de resultaten van vorige schrijvers c'kaar daarom zoo dikwijls tegenspreken, omdat het onderzoek bij verschillende gra- den van vermoeidheid plaats had. Verder werden proeven genomen over den invloed der verdunning, naar aanlei ding van Vervons uitspraak, dat het prac- tisch niet mogelijk is een alcoholintoxica- tie te krijgen met bier van 3 pCt. alcohol- gehalte. Hij komt dan ook tot de conclusie dat prijsverlaging van de lichte ten koste der zwaardere bieren een gunstigen in vloed zou uitoefenen. Een eigenaardige uit- komst is, dat de toxische invloed van wijn grooter is dan algemeen wordt aangeno- men en de onschuldig geachte Bordeaux- wijn heeft, verdund tot 5 pCt. alcoholge- halte, bijna hetzelfde effect als whisky van die sterkte. Het zou interessant zijn, de er- varingen in het Fransche leger, waar aan de soldaten, gedurende den oorlog over- vloedig wijn werd verstrekt, te vergelijken met die van de legers, waar de soldaten spiritualien kregen. Dze bestaan practisch uit min of meer zuiveren alsohol, hebben een lager soortgelijk gewicht en een anderen osmotischen druk dan wijn, wat een geheel verschillend psysiologisch gedrag moet mee- brengen. DE OORSPRONG VAN DE NUL. Het zou zeer onbelangrijk zijn eit tijd- verkwistend, om een letterschrift te wijden aan nullen. het half duister of plotseling oogeni glin- steren met een fosforglans in het schijn- 'sel van hun wachtvuur. Het leven werd al moeilijker. Omdat de winter naderde, waren de planten niet meer malsch en sappig. De herbivoren zochten er wanhopig naar, eerst aan de oppervlakte, dan wroetten zij den grond om tot aan de wortels, rukten twijgjes at en scheurden de schors vruchteneters snuf- felden tusschen de takken; knaagdieren versterkten hun holen; carnivoren loerden onophoudelijk op de plaatsen waar de an- dere graasden, gingen bij de drinkplaatsen in hinderlaag liggen, zochten rond in het schemerduister van het kreupelbosch of Iu- gen op de loer in de. kloven der rotsen. Behalve de dieren, die reeds den win- terslaap waren ingegaan of die in hun hoi den wintervoorraad opstapelden, had al- les wat Ieeft het zwaar te verantwoorden, want zij hadden meer behoeften en min der kans om deze te bevredigen. Naoh, Nam en Qaw leden geen honger. Hun tocht en hun avonturen hadden hun instinct, hun snelheid en hun overlegver- volmaakt. Reeds van verre speurden zi hun prooi of hun vijand; zij voorvoelden wind, regen en storm. Ieder gebaar was zuiver en alleen berekend om hun doel te bereiken, zonder nutteloos kracht te verspillen. Met een blik vonden zij een veiligen terugtocht of een rustige schuil- plaats of een goed terrein voor den strijd. Zij orienteerden zich met een zekerheid, die gelijk was aan het richtingsvermogen der trekvogels. Niettegenstaande bergen, meren, poelen, wouden, overstroomingen, die het landschap veranderen waren zij iederen dag het land der Oulhamr meer genaderd. En thans hoopten zij binnen een halve maan zich weder bij den stam te kunnen voegen. Doch er is een nul, die daarvoor het recht van uitzondering kan doen gelden. Dat is de nul; de eivormige rondte bij uit- nemendheid, het begin of, zoo men wil, het einde van alle getalen. De Fransche geleerde Jules Michel heeft over de geboorte en de leven^geschiedenis van^dat niets- ot veel beduidend, cijtertje eenige mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat de nul niet zoo oud is als men het meermalen meende te moeten doen voorkomen. Aan de jeugd van de nul ligt't dan ook dat de geleerden van de wereld in oude tijden, hoewel zij met tijdperken van tien jaar even goed rekening hielden als wij, de decimaal-rekening niet kenden. Hoe vreemd dit ons, die gewend zijn de nul als een bepaald deel van ons getaj- lenstelsel te beschouwen, ook toeschijnt, zoo bewijst toch de geschiedenis, dat de nul een betrekkelijk nieuwe uitvinding moet zijn. Die uitvinding is te danken aan het filosofisch genie van de Hindoes, die, wellicht tengevolge van den zich uit breidenden Chineeschen handelsgeest, op de gedachte kwamen, een teeken te zoeken dat het „niets" het „ding dat niet be- staat", uitdrukken kon. Bij die Hindoes en ook bij de Chineezen vindt men in de 7e eeuw n. Chr. de eerste vermelding van een rond schrijfteeken, bestemd om als een cijfer in de decimaalorde te dienen. Daarna is voornamelijk door de Arabie- ren, de nul eerst in de lie of 12e eeuw tot ons gekomen. Voor dien tijd was het dus blijkbaar on- mogelijk om een decimaalstelsel te vinden; en daaruit volgt, dat het nog eenige eeu- wen geduurd heeft vdor dat decimaalstel sel ingevoerd werd. In 1670 heeft vooral de beroemde sterre- kundige Mouton te Lyon het voordeel van die manier van rekenen ingevoerd, waar- van de beteekenis weldra door de geheele geleerde wereld werd ingezien. SCHAAM 1J GEEN ARBEID. De opperrechter Mc. Leane in Noori- Amerika beschanmde een» een jeugdigen secretaris te Washington aldus. Deze jorge man had op de markt, een prachtigen kalkoenschen haan gekocht, en keek om naar iemand om dien voor hem naar hail te dragen. De rechter zag dit en zeide vDaar ik toch denzelfden weg ga, kan ik hem licht dragen". De jeugdige man nam dit aan, en bij zijn woning gikomen, vroeg hij ,/Wat ben ik u schuldig?" ^0, niets, het was mjj geen moeite", wai het antwoord. Niet lang daarna zag de jonge man dat hp den hooggeachten opper rechter der Vereenigde Staten tot zjjn knecht had gemaakt en vroeg den grpsaard verlegen, waarom hp dit had gedaan. Deze antwoorde „Ik wilde u slechts leeren u geen arbtid te schamen en door niemand te laten doen, wat gp zelf doen kunt". aOUTEN HOEDEN. Het nieuwste gebruik, dat van hont wordt gemaakt, is het fabriceeren van houten heerenhoeden. Deze hoeden, waar- van morsters aan de Engelsche handelaars zijn gezonden door de fabrieken die ze vervaardigen, moeten, als ze opgang maken, a.e. zotner de strooien horden vervangen. In uiterlpk gelpken ze daar trouwens precies op; men heefr dunne stro^ken hnut gebleekt, en daar hoeden van gemaakt volgens het model van de strooien hoofd- deksels. De hoeden zpn spier-wit en kunnen goedkooper gemaakt worden dan de strooien. HET MODERNE WEENEN. De te Weenen verschpnende ffNeue Freie Presse" doet het volgende opziec- barende verhaal Dezer dagen Irad een deftig uitziend heer in gezelschap van een dame, een der luxueus ingerichte Weensche cafe's binnen. Toen de binnentredende bemerkte, dat alle tafeltjes bezet waren, riep hjj met luide stem uit^Tienduizend kronen voor hem, die mjj zpn plaats afstaat". Het geheele gezelschap stond onmiddellpk op en met twee der bezoekers werd de zaak beklonken. Nadat dezen hun 10.000 kronen hadden opgestreken liet de wonder- lpke bezoeker zich met een trotsch wel- behagen in de tot hoogen prps veroverde fauteuil neervallen. Op een dag bereikten zij een hoog heuvelland. De hemel leek geel en hing laag over de aarde, wolken vulden het luchtruim en schenen zich op te stapelen, okergeel of leikleurig, sommige hadden de tint van dorre bladeren en daartusschen schenen witte afgronden te gapen. Zij le- ken.de aarde te willen toedekken. Naoh koos uit vele wegen een langen bergpas, dien hij zich van vroeger her- innerde, toen hij er bp den leeftijd van Gaw met een troep jagers was doorge trokken. Nu eens liep het pad diep tus schen kalkrotsen, dan weer voerde het door een ravijn, en het eindigde in een kloof langs een steile helling, waarin vaak puinen van bergstortingen moesten worden overgeklommen. De nomaden trokken er zonder onge val door tot op twee derden der lengte. Tegen het midden van den dag pleister- den zij om te eten. Zij zaten in een halt ronde ruimte, een kruispunt van berg- spleten en holen. Dot klonk het geluid van een onderaardschen "stroom, die zich in een kloof stortte. Drie donkere ope- ningen gaapten in de rots, het spoor, dat aardschuivingen hadden nagelaten, lang voor dieren bestonden. Toen Naoh zijn voedsel tot zich geno men had, liep hij naar een der holen toe en bekeek het nauwkeurig. Hij herinnerde zich, dat Faouhm zijn kr-ijgers een door- gang had gewezen, waardoor men een weg vond, die vlugger naar de vlakte Ieid- de. Maar de helling was bezaaid met rolsteenen en dus niet geschikt voor een talrijken troep, voor drie tengere menschen was hij echter zeer bruikbaar. Naoh had veel lust om dezen weg in te slaan. (Wordt vervolgd Roar&n uit den Oertijd door J. H. ROSNY. Maar Naoch kon niet verdragen zijn makker zoo te zien afmaken; hij liep op hem toe, zijn speer en zijn knots gereed houdend, terwijl de leidster hem terug- hield: „Sla niet toe", zeide zij. Zij maakte hem duidelijk, dat Nam bij den eersten slag zO|U omkomen. En huive- rend door zijn ontroering, die hem dwong om te strijden en zijn vrees om den zoon van den Populier te zien vermorzelen, loosde hij een diepen zucht en bleef toe- zien. De Blauwharige had den nomade opgetild; hij knerste met de tanden, hij hield hem in de lucht, gereed om hem tegen een boomstam te verpletteren Plotseling hield hij op, midden in zijn ge baar. Hij bekeek het roerlooze lichaam, daarop het gelaat en omdat hij geen weer- Btand ontmoette, ontspanden zich zijn wreede kaken, een zekere zachtheid kwam in zijn woeste oogen; hij legde Nam op den grond. Als de jongeling een enkele beweging had gemaakt van verweer of van vrees zou de ontzettende hand hem wederom hebben gegrepen. Instinctief voelde hij ditj hij bleef onbeweeglijk. De geheele stam mannetjes, wijfjes en jongen waren komen toesnellen. Allen herkenden verbijsterd in Nam een wezen dat hun eenigermate gelijk was. Voor de Roode Dwergen of de Oulhamr zou dit een reden te meer zijn pm te dooden. Maai. hun brein was verward; zij kenden; geen krijg; zij aten geen vleesch en hadden geen overleveririgen. Hun instinct maakte, dat ze roofdieren haatten, omdat deze hun jongen roofden en hun gekwetsten ver- slonden, nu en dan werden de mannetjes bewogen door een zekeren naijver, maar zij doodden geen beesten, die _zich met planten voedden. Hun houding tegenover de nomade was onzeker. Zijn bewegingloosheid deed hun woede bedaren en ook de plotselings zachtheid van den reus. Want hem boden de andere mannetjes al vele jaargetijden lang geen weerstand meer, hij leiclde hen door het woud, koos de wegen en rust- plaatsen en weerde de leeuwen af. En nu hij nog niet gebeten ot geslagen had, voelden zij zich geen van alien in staat dit zelf te doen, Spoedig was adle lust tot een gevecht bij hun geweken en het leven van Nam was veilig. Het zou niet meer bedreigd worden, tenzij hij zelt een beweging maaktre om aan te vallen of zich te verdedigen. Hij zou hen nu hebben kunnen volgen, zonder dat zij er onrustig door werden en zelfs in hun nabijheid kunnen wonen. En zooals hij den dood had voelen na- deren, zoo werd hij zich thans bewust dat het gevaar weer week. Hij richtte zich heel langzaam op en wachtte. Een oogen- blik bleven ze hem nog gade slaan met een vaag wantrouwen. Toen werd een wijfje aangetrokken door een jonge, sappige loo, en dacht aan niets anders meer dan an het genot van deze te eten. Een mannetje begon wortels op te graven; langzamer- hand gehoorzaamden zij alien aan de ge- biedende behoefte om voedsel te zoeken; daar zij al hun kracht uit planten moesten trekken en daar hun keuze meer beperkt De Daily Chronicle publiceere een inte- ressante opgaaf, door den Weenschen cor respondent gemeld, omtrent noodlijdende Oostenrijksche kinderen, tot dusverre in 13 verschillende landen ter verzorging opge- nomen. Het aantai in den vreemde opge- nomen kinderen bedraagt 123.472, waarvan in Zwiserland 34.105, Nederland 28.230, Duitschland 16.627, Denemarken 12.670, Tsjecho-Slowakije 11.601, Zweden 7556, Italie 5568, Noorwegen 2884, Joego-Slavie 1501, Engeland 1040, Roemenie 938, Luxem burg 350, Belgie 220, Spanje 98, Frankrijk 50 en Polen 30. VAN Bnrgemeester en Wethouders van TEIt NEU7.EN brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor het dienstjaar 1920—1921 in afschrift gedurende yijf maanden op de seeretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bnrgemeester en Wethouders van Ter Neuzen. J. HUIZINGA, Bnrgemeester. B. I. ZONNEVI.JLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5