i i GEMEN&DE BERICHTEN. ge hu he m dl ki E A I J „desinteresseeren", is Sowjet-Rusland ge- reed om zijn plaats in te nemen. Men behoeft zich dan geen illusies meer te maken aangaande een langdurige re- geering van den 22jarigen Sjah, die inder- tijd bij den afstand van zijn vader dezen op nog niet twaalfjarigen leeftijd opvolgde. De Britsche vrouwen en kinderen worden op het oogenblik met de troepen niee weg- gezonden, en de correspondent van de Daily Maii heeft al een week geleden geraeld, dat de Sjah en zijn hoi' in het voorjaar tegelijk met het personeel van alle legaties en alle mannelijke Europeanen zijn land zullen verlaten, dat, volgens dienzelfden corres pondent, „naar het bolsjewisme heendrijft.'' Er is nu een bericht, dat de Sjah nog eens met een nieuw Ministerie een poging wil doen, om zich tegenover het bolsjewisme te handhaven, maar al te veel mag men daar niet van verwachten, nu de steun van Enge- land hem ontvalt en hij op zijn volk geen staai kan maken. PERZ1E EEN SOVJET-REPUBL1EK. Naar de Parijsche Figaro verneemt, heeft de sjah van Perzie afstand gedaan van den troon en mag men de vorming van een sov- jet-republiek in Perzie verwachten. Yoigens de gisteren, door de Fransche regeering uit Teheran ontvangen berichten, wordt het aftreden van den sjah van Per zie niet bevestigd. Alleen wordt melding ge- rnaakt van een desbetreftend besluit van het kabinet, dat gepresideerd werd door een zekeren Sardar, die thans den titel van Saphtar draagt. OOSTENR1JK. Na het wanhopige gebaar, dat de Oosten- rijksche regeering gemaakt heeft toen zij bekend maakte, dat zij aan het eind van haar middelen en van plan was om het land over te dragen aan de commissie voor her- stei uit de geallieerden, schijnt er nu toch iets te zuuen gebeuren, om Oostenrijk te redden. De gemeente Weenen gaat volgens een gisteren ontvangen bericht, een inter- natronale leening uitgeven om in den erg- sten en dringendsten nood te voorzien, waarbij men vooral op de hulp van Amerika rekent. De bedoeling is vermoedelijk om deze schuld, waarvan een gedeelte op kor- ten termijn aangegaan wordt, te regelen zoodra het plan van de internationale com missie om Oostenrijk met een leening van 50 millioen te helpen, haar beslag heeft gekregen. Laat men Oostenrijk aan zijn lot over, dan kan het landje enkel een haard van het communisme en een bedreiging voor het bestaan van de nieuwe staten eromheen worden. Het reddingswerk behoeft dus geenszins om altruistische redenen te ge- schieden. De geallieerden kunnen zich ook niet onttrekken aan het meedragen van de verantwoordelijkheid, omdat zij het land door den vrede van St. Germain besnoeid hebben tot den torso, die niet meer op zich- zen kan bestaan. EEN ONTZETTENDE BRAND VOORKOMEN. De politie te Londen zag Zaterdag een aantal mannen in de nabijheid van het pe troleum-depot der Vacuum Oil Cy rondsien- teren. De mannen trokken eensklaps hunne revolvers en onder den uitroep „Hands up!" schoten zij twee maal op de politie, waarna zij de wijk namen. Geen der schoten trof doel. De politie slaagde er in, een man te ar- resteeren, genaamd Kenny, die een geladen revolver bij zich droeg, benevens een aantal bneven en couranten-knipsels, welke betrek- king hadden op de Sinn-Fein-beweging. Tevens werd een aantal flesschen petro leum gevonden. Het depot der „Vacuum Oil Company" is een groot gebouw, waarin 2/2 (mil lioen?) gallon petroleum was geborgen. In- dien de brand werkelijk was aangestoken, zou het einde niet te overzien zijn geweest. VLAAMSCHE GEESTELiJKEN TEGEN KARD1NAAL MERC1ER. De Politiek, het weekblad van het Co- mite voor Nationale politiek, verneemt uit Rome, dat een aantal Vlaamsche priesters aan den Paus hebben verzocht, kardinaal Mercier van zijn functies te ontheffen. Deze stap heeft in de kringen van het Vaticaan een pijnlijken indruk gemaakt. DE EX-KROONPR1NS. De „Deutsche Wochenzeitung fiir die Niederlande'' geeft in het no. van 15 ja- kl j'.ri j.i. een verslag over een bezoek aan den ex-Duitschen Kroonprins op Wieringen. Op de vraag, waarom hij daar blijft, ant- woordde hij, blijkens het verslag: ,,Natuurlijk zou ik graag naar Duitsch- land terug gaan. Maar het kan niet! De vele vijanden, die ik nu eenmaal in het vaderland en daar buiten heb, zouden in elke onbczonnen daad van anderen, die ik misschien niet eens ken, ntijn werk zien. Onlusten zouden het gevolg kunnen zijn; ons arm vaderland heeft echter rust noo- dig." „VVaarom mijn vrouw niet bij me komt? Geloof rnc, ze zou graag komen- Maar ze denkt aan onze kinderen, wier opvoeding zij moet leiden. „En hier een landgoed koopen? Waar moet ik het geld vandaan halen? Ik ben arm. Daarbij komt nog de lage stand der valuta. „Neen, ik ben gedwongen, de Neder- landsche gastvrijheid op Wieringen nog ver- der te aanvaarden. Ik heb mij hier ook geheel ingeleefd, nu het mij gelukt is, mij in opoffering te oefenen. De menschen hier zijn ook zeer hartelijk voor mij." ENGELAND. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg de vorige week 859.000, tegen 745.000 in de daaraan voorafgaande. Een groote bijeenkomst van arbeiders van het arsenaal te Woolwich en de scheepstim- merwerf hebben een resolutie aangenomen, waarin zij zich verbinden voorstellen der regeering tot vermindering van den werk- tijd te weigeren en hervatting van den han- del met Rusland en Midden-Europa te eischen. Vele firma's in de ketting-industrie in het zuidelijk deel van Staffordshire sluiten haar werkplaatsen wegens gebrek aan bestellin- gen. Op het oogenblik zijn reeds meer dan 8000 arbeiders zonder werk. Steenkolenmijnen, staalfabrieken staan op't punt gesloten te worden, op de scheeps- werven en in de gtasindustrie worden de werkuren sterk ingekrompen. TER NEUZEN, 19 jANUARI 1920. DE STORM. We hebben de laatste dagen weer eens de kracht van den wind ondervonden. Hevig blies de Westerstorm, zoodat te land atles stond te schudden en te zwiepen en te water werden de golven hoog opgestuwa. De wind was zoo hevig, dat enkele voor Gent bestemde stoomschepen gister niet op de haven durfden komen, hetgeen deskun- digen ook niet zonder gevaar voor averij achtten. De ankerplaats op de Schelde bleek echter ook niet veilig, zoodat de schepen onder stoom gingen. Een er van, de Blue- land, is op de haven gekomen. Het Eng. s.s. Coolcardie, van Antwerpen voor Gent be- stemd, is, doordat de Antwerpsche loods een ankerplaats gekozen had te dicht bij de Mjddenplaat, daar gisternamiadag met den achtersteven op vast gedreven, doch kwam bij wassend water weer vlot. Hedenmorgen kwam de loods met het stoomschip op de haven en nu dreef het met den achtersteven vast tegen den Westelijken havendam, waar bij het stoomschip met den voorsteven bui- tenwaarts zwenkte. Door sleepbooten is het stoomschip vlot gesleept, doch dreef daarna weer tegen lager wal, na eerst het steiger der loodsbooten te hebben beschadigd. Toen het stoomschip opnieuw vlot geirokken was brak de sleep- tros van een der sleepbooten. Het uitge- worpen anker hield met en een aanvaring met het s.s. Blueland kon niet uitblijven. Het liep echter met een fikschen deuk in de stuurboordsreeling van het aanvarende stoomschip en een geringe beschadiging van de bakboordsreeling van de Blueland at en ook de Coolcardie lag nu ineens veilig ge- meerd. Tijdens de zeer hevige bui van Dinsdag- namiddag viel tusschen het Ziekenhuis en de z.g. Schans een telefoonpaal over de tramlijn, juist toen de tram uit Zaamslag aanreed. De machinist kon tijdig stoppen en nadat de paal en draden van de lijn ver- wijderd waren, kon deze doorrijden. Bij de begraafplaats werd de ledige lijk- koets, terwijl deze keerde, door den hevigen winddruk omver geworpen. Van den molen van den heer Meijer woei een windbord op en door het dak van de woning van den heer De Jager op de Heerengracht. STORING TELEFOONVERKEER. Naar men ons mededeelt is de telefoon- kabel door de Schelde van den Huijssens- polder naar Baarland gister in het onge- reede geraakt, en daar de kabel van Wal- soorden naar den Zuid-Bevelandschen oever reeds een paar weken defect is, zal het telefoonverkeer zeer veel vertraging onder- vinden. LIEFDADIGHEIDSAVOND. Maandagavond in het „Hotel de Com merce" en Dinsdagavond in het „Hotel der Nederlanden" had de aangekondigde iief- dadigheidsavond ten bate der Weensche kinderen plaats. Den eersten avond was het bezoek matig. Het programma bestond uit eenige koor- nummers, gezongen door de zangvereeni- ging „Flandria", solonummers door mej. C. M. Harte, een tombola en een drietal too- neelstukjes. Het was jammer voor den ijver der uit- voerders, dat de uitvoering van een en an- der niet verliep zooals men dat gaarne zou hebben gczien en er waren nummers die ieleurstelling baarden. De tombola bracht er echter door zijn verrassingen een gezellige stemming in. Dinsdagavond was het bezoek beter, was het programma eenigszins bekort en liep een en ander ook beter van stapel. Er heerschte van begin af een aangename stem ming en de verschillende nummers die wer- den uitgevoerd, werden hartelijk toegejuicht. Mej. Harte ontving na haar eerste nummer van eenige belangstellenden een bloemen- hulde. Ook nu gaf de tombola, die zeker ook voor een goed deel zal hebben bijgedragen aan het beoogde doel, aanleiding tot veel hilariteit. Het dubbele doel, het beoefenen van hulpverleemng aan in nood verkeerenden en het verschaffen van een genoeglijken avond, is gister zeker ten voile bereikt. KOEWACHT. In de laatste dagen worden van hier en omliggende gemeenten groote hoeveelheden onbewerkt vlas naar Belgie gezonden. Het schijnt, dat daar door de werkeloosheid en de lage valuta de verdere bewerking voor- deeiiger kan geschieden dan hier. Door het bestuur der Cooperatieve, Boerenleenbank is besloten aan de Alge-' meene Vergadering voor te stellen de rente der spaargelaen te brengen op 4 percent en die der voorschotten op 5 percent zonder provisie, in te gaan op 1 Januari 1921. AXEL. De loop dor bevolkiug in deze geuieente over 1920 was a's volgt Geboren 108 m., 91 vr., totaal 199. Gevestigd 137 m., 127 vr., totaal 264. Overleden 37 m., 32 vr., totaal 69. Vertrokken 149 m., 172 vr., totaal 321. m. vr. totaal. Bevolk. op 31 Dec. 1919 2790 2759 5549 i, 31 1920 2849 2773 5622 uizoo vermeerdord met 73 personen. Voltrokken huweljjken 46. Levenloos aangegeven 2. Overleden niet behoorende tot de werke- ijjke bevolking 2. SAS VAN GENT. De loop der bevolking in deze gemeente over 1920 was als volgt: Geboren 34 m.. 27 vr., totaal 61. k buiten de gemeente 2. Gevestigd 172 m., 174 vr., totaal 346. Overleden 14 m., 13 vr., totaal 27. u busten de gemeente 2. Vertrokken 226 m., 214 vr., totaal 440. Bevolk. op I Jan. 1920 1346 1316 2662 H 31 Dec. 1920 1313 1290 2603 alzoo vermiuderd met 59 personen. Levenloos aangegeven 3. Voltrokken huwelijken 30. Geboren niet behoorende tot de werke- ijke bevolking 2. Overleden niet behoorende tot de werke- •jjke Devolking 2. HENGSTDIJK. L)e loop der bevolking in deze gemeente over 1920 was als 'volgt Geboren 8 m 9 vr.. totaal 17. Gevestigd 17 m., 19 vr., totaal 36. Overleden 6 m., 4 vr., totaal 10. Vertrokken 33 on 36 vr., (otaal 69. Bevolk. op 31 Dec. 1919 331 323 654 31 1920 317 311 628 alzoo verminderd met 26 personen. Voltrokken huwelijken 12. Levenloos aungegevenen geene. OVERSLAG. De loop der bevolking in dt-ze gemeente over 1920 was als volgt: Geboren 1 m., 3 vr., totaal 4. Gevestigd 15 m., 19 vr., totaal 34. Overleden 1 m 5 vr., totaal 6. Vertrokken 36 m., 27 vr., totaal 63. Bevolk. op 31 Dec. 1919 218 209 427 31 1920 197 199 396 alzoo verminderd met 31 personen. Voltrokken huwelijken 5. Levenloos aangegeven 1. EEN WANHOOFSDAAD. Aan het Merwedekanaal te Amsterdam zagen de sluiswachter en eenige agenten een vrouw met een kind op den arm op verdachte wijze in de verte heen en weer loopen. Daar zij wel begrepen, dat de vrouw plannen had zelfmoord te plegen, liepen zij er ijlings hcen. Voor zij er echter waren was de vrouw, die het kind nog steeds op den arm had, in het water gesprongen. De agenten wier- pen de dreggen uit, maar zij konden de vrouw, die reeds in het midden van het kanaal lag, niet meer bereiken. Toen zij met een schuit het water oproeiden, was zij reeds in de diepte verdwenen. Na eenig zoeken werden moeder en kind levenloos opgehaald. De lijken werden per auto-brancard van den geneeskundigen dienst naar het O. L. Vrouwe-gasthuis vervoerd. De identiteit is nog niet vast- gesteld. DE POSTZEGELOOGST VAN EEN JAAR. In het jaar 1920 zijn ongeveer 2600 nieuwe postzegels verschenen. Europa met de vele revoluties, \talksstemmingen bezette gebieden enz. leverde het leeuwenaandeel dezer enorme productie, n.l. 1825 verschil lende postzegels; voor rekening van de nieuwe staten in Centraal- en Oost-Europa komt ruim de helft van dit aantal. HET „WEGBRENGEN" VAN SCHEPEN. Een schimdelijke daad. Op last van den iioofdcommissaris van politie te 's Hage, heeft de Haagsche cen- trale recherche het onderzoek op zich ge- nomen van het wegbrengen en tot zinken doen brengen van sifhepen in zee. Zoo had in Augustus de politie te IJmui- den een onderzoek gedaan in een dergelijke zaak, doch wegens gebrek aan bewijs moest men dit onderzoek staken. De Haagsche recherche, onder leiding van den inspecteur Smith, is er thans in ge- slaagd, de daders op te sporcn en het bewijs te leveren; een viertal personen is gearre- steerd. Een stoomlogger van een maat- schappij aldaar die verzekerd was voor een bedrag van 150.000, werd in opdracht van den reeder K. de zee ingebracnt. Ongeveer 200 mijlen was men van de kust verwijderd, toen door een kleine ontploffing, die opzet- telijk veroorzaakt werd, een paniek ontstond en alien in de reddingboot gingen. Alleen de machinist was aan boord geble- ven, die het schip tot zinken bracht. De schipper v. G., de machinist G. en de stoker v. B. hebben volledig bekend, zij zijn Maandag met den reeder ter beschikking ge- steld van den officier van justitie te Haar lem. Hulde aan onze kranige recherche! DROEVIG ONGEVAL. Zaterdag kwam de 42jarige bewoonster van het perceel Albert Cuypstraat 48 te Amsterdam met hare kleeren in aanraking met de brandende kachel, waardoor deze in brand geraakten. Haar echtgenoot wist het vuur spoedig te dooven, doch bekwam daar bij brandwonden aan beide armen en han- den. De vrouw was over nagenoeg het ge- heele lichaam deerlijk verbrand. Nadat beiden eerst door de brandweer en daarna door den gem. geneeskundigen dienst waren verbonden, werden zij op last van Dr. De Jongh naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. De binnenbrand, welke door het ongeval ontstond, werd door de brandweer spoedig gebluscht. s GEVOLGEN VAN RUZIE. Zondagavond kregen twee agenten te Oss ruzie met eenige belhamels. De agen ten werden met steenen geworpen. De her- haalde aanmaningen der politie hielpen niet. Een zekere Van Bergen legde daarop zijn geweer aan op agent Plak. Deze trok daarop zijn dienstrevolver en schoot Van Bergen neer. Deze werd zwaar gewond en is Maandagmorgen overleden. De getrof- fene had den geheelen avond feest gevierd, aangezien men zijn zilveren dienstfeest vierde. OVERLEDEN. In Den Haag is een kind, dat in een wieg in een woning aan de Stortebekerstraat brandwonden bekwam doordien een ander kind met papier spdelde boven een bran- dend gasstel, in bet gemeenteziekenhuis overleden. UIT DE GUNST. De raad van Egmond-Binnen verleende de vorige week aan den gemeente-secreta- ris eervol ontslag en met loftuigingen over de groote werkkracht gedurende de dienst- jaren ontwikkeld. Omdat de opvolger di rect in tunctie kon treden en de function- naris spoedig wegens een benoeming te Eindhoven wilde vertrekken, werd goed- gevonden, dat dit ontslag direct inging. In de thans gehouden vergadering van den Raad bleek, dat de vertrokken secretaris B. en W. nog gauw een mandaat had laten teekenen voor zijn honorarium als leider van de volkstelling en hierdoor f 103 had opgestreken, terwijl uitkwam, dat hij nog niets aan dit werk had gedaan. De Raad was hierover ten zeerstd ver- bolgen, en besloot met algemeene stem- men den betrokken ex-secretaris kenbaar te maken, dat verwacht werd, dat hij dit bedrag zou terug zenden. DE BELAST1NGBETALERS ZIJN ER GOED VOOR. Het N. v. d. D. meldt, dat de leden van de commissie voor de bedrijven te Zaandam, bestaande uit de heeren J. E. W. Duys, de leden Beumer, Lombert, Prins en Verbeek, benevens de directeur der lichtbedrijven, Vrijdag op reis zijn gegaan naar Berlijn, Stockholm, Bergen, Manchester en Londen, een uitstapje dat 14 dagen duren zal. Hoewel reeds eenige weken geleden tot deze reis was besloten, was dit in de gemeente weinig bekend geworden. Ook de raadsleden waren van het plan onkundig. Men is er in Zaandam ook niet best over te spreken, dat de com missie, zonder er iemand iin te mengen het schijnt, dat ook bij Burg, en Weth. de zaak niet ter sprake is geweest aldus met het gemeentegeld omspringt. ECHTELIJK DRAMA. Aan het politieposthuis aan de Van dei Duynstraat te 'sGravenhage brachven Dins- dagochtend eenige bewoners van de Falck- straat een buurvrouw aan die hevig bloedue uit wonden aan hals en borst, welke ver- wondingen haar, volgens haar zeggen, na een woordenwisseling door haar man zou den zijn toegebracht. Door den Gemeentelijken Eerste Huip- dienst werd aan de ernstig verwonde vrouw bijstand verleend, waarna zij naar het Gemeente-ziekenhuis werd vervoerd. De politie was inmiddels naar de woning van de vrouw gegaan. Zij vond de straat- deur gesloten. Na zich door verbreking van het slot toegang te hebben verschaft, vond de politie den echtgenoot van dc vrouw voorover op den grona liggen met een diepe snijwonde in den hals. Ook de man werd, nadat de Eerste Hulp- dienst bijstand had verleend naar het zie kenhuis vervoerd. Vernomen wordt, dat de toestand van de vrouw ernstiger is dan dien van den man. Over en weer moeten zij elkander beschul- digen de verwondingen te hebben toege bracht. De beide eohteli^den zijn meer dan 25 jaren gehuwd. Het voorwerp of de voorwerpen waar- mede de steken en Snijwonden zijn toege bracht werden bij de ontdekking van de daad niet gevonden. De politie heeft aanstonds een onderzoek ingesteld. Nader wordt omtrent het drama in de Falckstraat te 's Gravenhage gemeld, dat de man bekend heeft uit jaloezie zijn vrouw te hebben willen dooden en daarna zichze i. Hij heeft haar en zichzelf de verwondin gen toegebracht met een scheermes, dat in de woning is gevonden. Tot dusver is de toestand ook van de vrouw niet levens- gevaariijk. UIT WRAAK VERRADEN. Vrijdagmorgen kwam te Schiedam een vrouw op de Koemarkt aan een hoofdagent verteilen, dat zij bij een huiselijken twist, haar man met een slof had bewerkt, en nu wel even verteilen wilde, dat hij kolen had gestolen aan de gasfabriek De Schie. De hoofdagent ging met de vrouw rnede naar de woning aan de Gedempte Broervest, waar in den kelder onder de bedstede een hoeveelheid van 3 H.L. kolen werd gevon den, geheel overeenstemmendc met de soort en kwaliteit der kolen, die aan De Schie gebruikt worden. De man had naar hij ver- klaarde, die kolen in 1919 gekocht van een schipper, die met een schuit in de Buiten- haven lag, en die hij niet kende. Wel had hij van tijd tot tijd wat steenkolen van de fabriek in zijn melkbusje en tusschen zijn kleeren meegenomen, maar die hadden zij dadelijk verstookt. Het verhaal van den on- bekenden schipper kwam de politie wat vreemd voor; de man is voorloopig in be waring gesteld en een proces-verbaal op- gemaakt. Voorloopig betreffende kolenver- voer zonder consent. VADER EN ZOON VERDRONKEN. Men meldt uit Noordwijkerhout aan „De Maasbode": Maandagochtend vertrok de 36-jarige schipper Adr. Obdam, vergezeld van zijn 12-jarig zoontje met een zandschuitje van Lisse naar Leiden. Toen zijne echtgenoote Woensdag nog geen bericht van hem had werd zij ongerust en vertrok naar Leiden om nadere berichten omtrent zijne aankomst in te winnen. Daar men te Leiden niets van eene aankomst van schipper Obdam had vernomen, ging de vrouw te voet langs het vaarwater (de Leidsche vaart) van Leiden naar Lisse terug. Zij kon evenwel niets omtrent haar vermisten echtgenoot en zoon ontdekken. Daarop is men de Leidsche vaart te beginnen bij Lisse gaan afdreggen. Zoo kwam men aan de Guldemondsbrug te Noordwijkerhout, alwaar men de gezonken schuit vond. Na een half uur dreggen vonci men ook de lijken van vader en zoon. De weduwe blijft met 5 kleine kinderen achter. HET ONGELUK OP DEN LE1DSCHEN STRAATWEG. Omtrent het ongeluk op den Leidschen Straatweg bij Oud-Wassenaar verneemt „De Msb." nader, dat de beide kooplieden zijn, de heeren 't Harte en Van Wijk. Zij waren bezig met het herstel'.en van een motor aan den kant van den weg toen van de eene zijde een vrachtauto en van den anderen kant een luxe-auto met zeer schelle lichten naderden. De bestuurder van de vrachtauto heeft, waarsohijnlijk verblind door het telle licht van den luxe-wagen de beide motorrijders aan den kant van den weg niet bemerkt en hen bij het uithalen voor de andere auto overreden. Toen de bestuurder een eind verder aan de bloedsporen voor aan zijn wagen be- merkte, dat hij iemand overreden had, keer de hij terug en deed de vreeseiijke ontdek king van de twee verongelukte motorrijders. Geen van beiden is meer tot bewustzijn gekomen. DE DUBBELE MOORD TE SPAARNDAM Het Haarlemsche politierapport deelt rne de, dat thans licht gekomen is in de dub bele moordzaak, die op Zaterdagavond 5 November 1910 te Spaarndam is gepleegd. Daar is toen de bejaarde gemeeme-ontvan- ger Melchior en zijn eveneens bejaarde zuster, die huishoudster bij hem was, ver- moord. Beiden werden met bijna geheel af- gesneden hals in hun woning bij de Sluis te Spaarndam gevonden. De boosdoeners hadaen zicii meester gemaakt van een geld- kistje met ongeveer f 1200. In de verstreken tien jaar zijn de justitie en de Haarlemsche recherche steeds zoe- kende geweest naar de daders. Drie maan- den geleden heeft de Haarlemsche recher che aangehouden het daar in de Raamsteeg wonende echtpaar Maas, verdacht van een zedennrisdriji. Het raakte bekend dat Maas zich in dronkenschap herhaaldelijk had uitgelaten over den moord te Spaarndam. Dit had tengevolge dat het dossier opnieuw werd geraadpleegd. Vele getuigen werden gehoord, zoowel te Spaarndam als in ver schillende steden van ons land. Ook werd aangehouden Dirk Roza, een 35jarige los- werkman, die voorheen te Spaarndam ge- woond heeft. Deze Roza is vroeger ook meermalen in deze zaak gehoord. Op den morgen na de ontdekking van den moord is hij aangehouden, maar toen werd er geen bewijs tegen hem gevonden. Maas en Roza worden thans verdacht de inbraak eu de inoorden sarnen bedreven te hebben. De recherche heeft verschillende aanwijzingen tegen hen; zij meent, dat die voidoende zullen zijn voor een veroor- deeling. Maas woonde destijds ook te Spaarndam. Op den avond van den moord is Roza bij hem thuis geweest. Er was toen een feestje omdat de vrouw van Maas jarig was. Dien zelfden dag was bij Maas een varken ge- slacht; vermoedelijk zijn de slagersmessen bij den moord gebruikt. Maas is thans 55 jaar oud. Beide aangeboudenen blijven ontkennen. Het onderzoek der Haarlemsche recher che duurt nog voort. SNEEUWSTORM. Men ineldt uit Heerenveen: Dinsdagnacht was het hier een erge sneeuwstorm. Hooge telefoonmasten zijn omvergeworpen, wat teletoon en telegraat vertraging ten gevolge had. GEDWONGEN PR1JSVERLAGING. Te Delft hebben de kasteleins in de volks- zaken den prijs van den borrel terugge- bracht van 20 op 15 cts. De klanten wilden geen twee dubbeltjes voor een glas jenever betalen. DE VESUVIUS IN WERKING. De berichten, welke uit Napels komen, over een vermeerderde activiteit van den Vesuvius zijn waarschijnlijk te danken aan het feit, dat voor eenigen tijd de smalle actieve kegel op den bodem van den grooten krater in werking geweest is, door de groote massa lava, welke uit zijn top naar beneden vloeide, terwijl groote rook- en stoomplui- men boven den ouden kraterrand zichtbaar werden. De kegel groeit steeds aan, maar het zal waarschijnlijk zeer langen tijd duren, vooruat de oude krater geheel gevuld_iak_ zijn. De laatste twee groote uitbarstingen hadden niet plaats, voordat de lava den hollen berg geheel gevuld had en bij de uit- barsting in 1906 werd de massa, welke de holte vuide, geheel uitgeworpen. Het vverken van den kleinen kegel heeft de aandacht van heel wat nieuwsgierigen getrokken, van wie er zelfs sommigen tot op den bodem van den krater afdalen. VALUTA-MOGEL1JKHEDEN. le Weenen hield zich op zijn zakenreis •op, een Amerikaansch handelaar in knoppen voor parapluies en wandelstokken. Toeval- lig luisterde hij een gesprek af, dat gevoerd werd in de hotelkamer naast de zijne, waar- uit hein bleek, dat een kasteel, gelegen tusschen Gunstrarnsdorf en Baden tot een betrekkelijk lagen prijs te koop was. Hij vroeg en kreeg nadere inlichtingen en nog geen vier-en-twintig uur later was hij bezit- ter van een kasteel met een groot grond- gebied er omheen, dat aan een aristocra- iische doch aan lager wal geraakte Oosten- rijksche tamilie had toebehoord. Het kas teel bevatte: achttien gemeubiieerde ka- mers, verder een garage, stallen en een portiershuis met twaalf vertrekken. Hij had dit kasteel met toebehooren gekocht voor vijf millioen kronen, of zes duizend dollars. Toen de koop gesloten was en de koop- som betaald, nam de nieuwe eigenaar een taxi en reed naar zijn kasteel om het eens te bezichtigen. Tot zijn verbazing vond hij in het kasteel, behalve oude meubelen, nog een grooten voorraad vazen, bronzen voor werpen, platen, schilderijen, spiegels en Chineesche rariteiten. Hij noodigde daarop allerlei hem bekende Amerikanen, die mede te Weenen verblijf hielden, op zijn kasteel uit en hield daar een kleine auctie van die voorwerpen. Ditmaal echter niet om kronen, doch om dollars. Het resultaat was: tien duizend dollars. Aldus had de handelaar uit het dollarland het kasteel, de bijgebou- vven, het meubilair en het landgoed voor niets, met twee en een half millioen kronen toe. Maar wat moest hij met dat kasteel be ginnen? Hij was toch niet van plan te Wee nen te blijven. Hij wist raad. Hij kende te New-YArk een multi-niillionair die van ge- boorte Duitscher was, zond den nabob een voor Oostenrijkers schier onbetaalbaar tele gram, dat hem slechts enkele dollars kostte, waarin hij hem het kasteel, de inrichting en omgeving afschiiderde en het hem aanbood voor den lagen prijs van 30.000 dollars, waarop hij den volgenden dag een aan- nemend antwoord ontving en het geld tele- grafisch toegezonden kreeg. Deze handel had den slimmen Amerikaan een winst bezorgd van 34.000 dollars of pl.m. vijf-en-twintig millioen kronen. HET VROEGE VOORJAARSWEER. De Engelsche weerprofeten voorspellen, dat het „voorjaarsweer" nog verscheidene dagen zal aanhouden. Den eersten Kerst- dag is de stijging van het kwik begonnen en nog voortdurend stijgt het. Te Torquay. Colwyn Bay en Rhyl wees de thermometer Zondag 58 graden aan, te Londen, Lea mington, Llandudno en Yarmouth 57. Zon dag der vorige week is de warmste Januari- C A m. vr. totaaL f m. vr. totaal m. vr. totaal IN 1910.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2