ALGEMEEN NIEUWS- EN APYERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7096 Maandag 17 Januari 1921. 61e Jaargnng. DRAM KWET. Be Slip em het Vuur. ABONNEMENT ADVERTENTIEN: 6IM11BT1BAAB. Telefoon 25. Dit Blad verschiiat Maantlaj-, Woeisdag- eo V.-ijdagarond, niiaszontlerd op FBastdagBB. bij its Firma P. J. YAH DE SiNDE te Tar Neuzen. BEKENDMAKING. iHBHtMllH Q.~ FEUILLETON. BUITEN LANa <MA iH N1 Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland/1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland p r 3 maanden/2,20, perjaar 8,— Voor NederlandPer jaar bij vooruitbetaling ri Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetweik op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DE NIEUWE PARTIJ. Nadat des morgens te 's Gravenhage een huishoudelijke vergadering was gehouden, heeft de Economische Bond Zaterdagmid- dag in zijn algemeene vergadering ander- maal de vraag behandeld, „of de Bond al dan niet bereid is het hoofdbestuur te mach tigen tot het doen van stappen om te ge- raken tot fusie met andere partijen en groe- pen hier te lande." Bij de opening waren aanwezig afge- vaardigden van 22 afdeelingen, vertegen- woordigende 3000 leden. Nadat verschillende sprekers het woord ge- voerd hadden, stelde de voorzitter Mr. M. W. F. Treub, namens het hoofdbestuur de volgende motie voor: „De algemeene vergadering, enz.: van oordeel, dat het tot bevordering van een gezonde staatkundige ontwikkeling van Nederland gewenscht is, dat de voorstan- ders van het vrijheidsbeginsel in de staat- kunde zich in een partij vereenigen, kennis genomen hebbende van het ont werp-program, dat met medewerking der hoofdbestuursleden der verschillende par tijen is voorbereid, Ration uit den Oertijd door H. ROSNY. 41) Deze schuwe wezens tooaden slechts op een punt een buitengewone roekeloosheid en stoutmoedigheid, zij zetten alles op het spel om een van hen te bevrijden, als hij gevangen genomen was, omsingeld ot in een hinderlaag geloopen. Dit gevoel van saamhoorigheid, dat te vergelijken was bij dat der muskuszwijnen en dat vroeger veel had bijgedragen tot hun macht, voerde hen vaak in groote gevaren. Hierdoor waren zij den man ter hulpe gesneld, die door Naoh was opgenomen. Daar de Dwergen waakten en zij een dorre streek hadden moeten doortrekken, had de Wah zich laten vinden en zelts la- ten overrompelen. Zonder de tusschen- komst van Naoh, zouden zij in den strijd zijn omgekomen. Maar wederkeerig had hun optreden de drie Oulhamr gered. fntusschen keerde de zoon van den Panter, nadat zijn wonden waren ver- zorgd, weer terug naar de granietrojs om de korven te halen. Zij waren on- beschadigd; de kleine vlammetjes gloei- den nog zwak. En toen hij ze weer zag, scheen de overwinning hem nog volko- mener en zoeter. Niet, dat hij het ver- lies van het vuur vreesde; de schouder- loozen zouden hem ongetwijfeld wel een vonkje geven. Maar hij werd onbewust geleid door zijn bijgeloot; hij had die kleine vlammetjes als teeken zijner over- machtigt het hoofdbestuur namens den Bond toe te treden tot de nieuw te vormen partij op den grondslag van het ingediende ontwerp-program. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De aanwezigen brachtcn den heer Treub aan het einde van de vergadering staande een ovatie. De Liberale Unie hield Zaterdagmiddag in „Industria" te Amsterdam een buitenge wone huishoudelijke algemeene vergade ring, waarin door het Hoofdbestuur het na- volgend voorstel ter behandeling was voor- gedragen: „De algemeene vergadering van de Libe rale Unie: gehoord de mededeelingen van het hoofd bestuur betrekkelijk de voorbereidende stap pen teneinde tot de stichting van eene meu- we vrijzinnige staatkundige partij op den grondslag van een democratisch beginsel- program te kunnen geraken; overwogen het door het hoofdbestuur ge- dane voorstel; besluit: 1. Het totdusver door het hoofdbestuur verrichte tot uitvoering van de motie van 8 Mei 1920 goed te keuren; 2o. het aan haar medegedeelde concept- program in beginsel te aanvaarden als grondslag voor de stichting van de boven- oedoelde nieuwe staatkundige partij; 3o. het hoofdbestuur te machtigen alle verdere stappen te doen en inaatregelen te treffen, nooaig om in een volgende alge meene vergadering een definitief besluit te kunnen nemen." De vergadering, die zeer druk bezocht was, heeft hieraan met op 1 na algemeene stemmen haar goedkeuring gehecht, doch niet dan nadat eeu wijziging in punt 3 van dit besluit was aangebracht, waardoor dit punt thans luidt: Het hoofdbestuur te machtigen, met in achtneming van de wenschen door de partij in hare vergadering uitgesproken, alle ver dere stappen te doen enz. Hiermede heeft de Liberale Unie zich uit gesproken voor de samensmelting. In de Zaterdag te Utrecht onder presi dium van Mr. H. C. Dresselhuys gehouden algemeene vergadering van den Bond van Vrije Liberalen, werd het voorstel van het hoofdbestuur behandeld, mede te werken tot oprichting van een nieuwe staatkundige partij op den grondslag van het program, ontworpen door de commissie uit de Libe rale Unie, den Economischen Bond en den Bond van Vrije Liberalen. De vergadering machtigde het hoofdbe stuur de onderhandelingen voort te zetten, daarbij rekening te houden met de critiek in de vergadering op het ontwerp-program geoefend, en daarbij zooveel mogelijk de wenschen te bevredigen, in de vergadering uitgesproken. In een volgende algemeene vergadering zal het hoofdbestuur verslag uitbrengen van de verdere onderhandelingen en zal de partij haar definitief besluit nemen. winning beschouwd; als zij alle drie ge- doofd warenv zou de toekomst donker zijn. Vol trots droeg hij ze naar deWah Zij keken er nieuwsgierig naar en een vrouw, die den stam leidde, hiet het hoofd op. De groote nomade beduidde door ge- baren, dat de zijnen het vuur hadden zien sterven. Niemand scheeh hem te begrij pen. Naoh vroeg zich at, ot zij misschien behoorden tot die ellendige rasseji, die zich niet wisten te verwarmen in de kou- de dagen, de duisternis niet konden ver- jagen en hun s-pijzen koken. De oude Goun vertelde, dat er zulke stammen be- stonden, die lager waren dan wolven, maar de menschen overtroften wat fijn- heid van gehoor en scherpte van reuk betrot. Naoh, die medelijden met heiT had, liet hen zien hoe hij het viammetje aanwakkerde, totdat hij plotseling onder de wilgen een vrouw zag, die twee stee- nen tegen elkaar sloeg. Vonkjes spatten, bijna zonder ophouden, daarop flikkerde een rood puntje langs een dun en droog grasje; andere halmen begonnen ook te vlammen, en zachtkens blies de vrouw het vuurtje aan, dat weldra bladeren en twijgjes begon aan te tasten. De zoon van den Panter bleet onbe wegelijk. En hij dacht, bevangen door een vreemde ontroering: „De Menschen zonder Schouders ver- bergen het vuur in steenen." Hij Hep op de vrouw toe en wilde haar gadeslaan. Instinctiet maakte ze een at- werend gebaar. Maar toen bedacht zij, dat deze man hen gered had en zij reik- te hem de steenen. Hij bekeek ze nauw keurig, maar kon geen enkel spleetjeont dekken en zijn verbazing was nog groo ter. Toen betastte hij ze: ze waren koud. Onrustig vroeg hij zich at: „Hoe kan het Vuur in de steenen zijn In een Zaterdag yf Utrecht door de „Neu- j trale Partij" gehouden algemeene vergade ring is in beginsel besloten, tot fusionnee- ring met andere vrijzinnige partijen over te gaan. DE INVALIDITE1TSWET EN DE OUDER- DOMSWET 1919. Op 31 Dec. 1920 werden 186 weduwen- renten en 605 weezenrenten krachtens de lvaliditeitswet genoten, terwijl op genoem- den datum krachtens art. 373 dier wet 6677 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van j 3 per week. Krach tens de vrijwillige yerzekering, geregeld in de ouderdomswet vr:n 1919, waren op voren- genocmde datum 15769 personen in het ge not van een als vraeht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Mr. R. J. H. PAT1JN. Het ,,Vad.bracht in het nummer van gisteren het bericht, als zou mr. R. J. H. Patijn, secretaris-generaal aan het departe- ment van Buitenlandsche zaken, ten zeerste in aanmerking komen voor commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holiand. Uit de beste brop verneemt het Ned. Corr. Bureau echter, dat dit bericht van alien grond ontbloot is. De vervulling van de vacature zal nog v el eenigen tijd op zich doen wachten. DE ENGELSCHE MARINEBAS1S. Uit Brussel seint men aan de N. R. Crt.: „Eenigen tijd geleden had de Engelsche regeering besloten om haar marinebasis te Antwerpen op te ht ffen, tegelijk met de an dere marinebasis op het vasteland. Sinds- dien zijn de inrichti jgen en voorraden in het openbaar te 'Antwerpen verkocht. In het vervolg zal de voedselvoorziening van de Engelsche troepen in Duitschland geschie- den door groote zeelichters, die rechtstreeks van de Engelsche havens naar Keulen zul- ien gaan. Echter, zoo laat men ons opmerken, schij- nen de Engelschen vcrgeten te hebben, dat deze lichters drie maanden van het jaar wegens het lage water Kenlen niet kunnen bereiken, Zij moeten dan hun goederen te Rotterdam overladen, zoodat Eugeland een marinebasis moet onderhouden in die plaats en de opheffing van de basis te Antwerpen neer zou kunnen komen op een gedeeltelijke verplaatsing naar Rotterdam. NATIONALE LANDSTORM COMMISSIE. De „Ned." meldt, dat, om leiding te ge ven aan de actie van burgerwachten en landstorm met instemming van de regee ring een Nationale Landstorm Commissie is benoemd, bestaande uit de heeren H. Colijn, oud-Minister van Oorlog, eere-Voorzitter; L. F. Duymaer van Twist, voozitter; Dr. L. Deckers, J. R. Snopck Henkemans, Mr. A. G. A. ridder Van Rappard, (leden vnn de Tweede Kamer); prof. Mr. P. A. Diepen- horst, hoogleeraar aan de Vrije Universi- teit; J. L. ten Bosch, kolonel van den gene- ralen staf, inspecteur van den landstorm, en L. S. M. eerste luitenant P. van Rees, se cretaris. gedrongenen hoe komt het, dat ze toch niet warm zijn?" Hij gaf de steenen terug, vol vrees en vol wantrouwen, want deze gevoelens wor den immer gewekt bij de menschen, door dingen, die' zij niet begrijpen. VI. Door de streek der wateren. De Wah en de Oulhamr trokken het land der wateren door. De wateren ver- spreidden zich in stilstaande poelen vol wier, waterlelien, lotussen, pijlkruid, gele wederik, waterlinzen, biezen en riet, sonis vormden zij gevaarlijke en woeste draai- kolken; zij liepen elkaar na. in meren, in rivieren, in een warnet van beken, hup- pelden over steenen met lei, vloeiden over zacht zand; zij borrelden op uit denbo- dem ot drupten klagend langs hellingen van heuvels; en nu en dan werden zij verzwolgen door rotsspleten en verloren zich in het onderaardsch gebied. De Wah wisten thans, dat Naoh een weg wilde volgen, die tusschen het noorden en westen door voerde. Zij wilden hem helpen om zijn reis te verkorten, zij wil- hem geleiden tot aan het einde van deze waterrijke streek. Hun hulpmiddelen wa ren onuitputtelijk. Nu eens ontdekten zij een doorgang, waar geen ander menschen ras er een zou gezocht hebben; dan weer bouwden zij vlotten, wierpen een boom- stam over een atgrond, verbonden de twee oevers met lianen. Zij zwommen goed, maar langzaam, als er ten ininste niet een zeker soort riet in hun weg kwam, waarvoor zij een bijgeloovige vrees had den. Hun daden schenen te wijzen op een groote onzekerheid; vaak handelden zij als wezens, die tegen den slaap streden De commissie is gevestigd te 's Gra- venhage. DE SCHULD AAN NEDERLAND. Een particulier telegram uit Weenen meidt, dat de liquidateuren van de> Oos- tenrijksch-Hongaarsche Bank de schuld van 116.000.000 pan Nederland met 17.000.000 willen aflossen. De vertegen- woordiger van Nederland is tot kwijtschel- ding gemachtigd. Men hoopt bij de on derhandelingen tot overeenstemming te komen. DE DEMOB1LISATIE. De demobilisatie zal, naar het N. v. d. D. meldt, thans ook een einde maken aan den dienstplicht van zeer vele reserve- officieren van de landweer. Een dezer da gen zal de Koningin het ontslagbesluit betrefiende 400 officieren teekenen. Ver- moedelijk zal dan ook spoedig ingetrokken worden het decreet van 30 Juli 1914, waar- bij de „buitengewone omstandigheden" aanwezig werden geacht, die een mobili- satie mogelijk konden maken. TWEEDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De „Maasb." verneemt nader, dat het in de bedoeling ligt, den tweeden alg Ne- derlandschen Katholiekendag te houden in de Pinksterweek van 1922, doch dat nog geen beslissing is gevallen ten opz^chte van de vraag, ot die wederom te Utrecht, dan wel elders zal plaats vinden. GEORGAN1SEERD OVERLEG LOODSWEZEN EN BETONNING. Bij ministerieele beschikking is inge- steld een bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg in zaken, rakende de comrnissarissen en adjunctcommis- sarissen van het loodswezen, de ontvan- gers der loodsgelden, de bureelambte- naren en het overige personeel van het loodswezen. De commissie dient van ad- vies over aangelegenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van dat personeel als zoodanig. WERKLOOSHEID. De heer Foppele heeft Woensdag in de Staten-zitting van Noord-Brabant gezegd, dat er op het oogenblik naar zijn schatting 100.000 werkloozen in ons land zijn. Bij een bezoek, dat spreker dezer dagen met het gemeentebesfuur van Den Bosch aan 't departement van Binnenlandsche Zaken bracht, werd hem verklaard, dat men daar verwachtte, dat de malaise nog zoo zou toe- nemen, dat spoedig 50 a 60 der Neaer- landsche bevolking door de regeering zou moeten gesteund worden en dat die toe- stand nog wel 2 a 3 jaren kon voortduren. Wijl deze uitlating niet slechts in de Sta- ten „beweging" zou brengen, hebben wij, schrijft het HbL, onzen correspondent in 's Gravenhage om nadere inlichtingen ver- zocht. Hij meldt ons: Men zal goed doen de mededeelingen van den heer Foppele met eenige reserve te aan vaarden. Naar het aantal werkloozen wordt vanwege het Departement van Arbtid een onderzoek ingesteld; betrouwbare gegevens zijn er tot dusverre niet, maar uit den aard ot die Juist ontwaakten uit een droom, en toch vergisten zij zich bijna nooit. Er was steeds overvloed van voedsel. De Wah kenden verscheidene eetbare wor- tels; en vooral waren zij behendig in het verschalken van visch. Zij wisten ze te vangen met de harpoen ot met de hand; zij strikten ze in buigzaam riet, zij lokten ze 's nachts met toortsen en wisten de mooiste vindplaatsen in kreken. Als het vuur 's avonds rustig en helder brand- de op een rotsplateau, op een eiland ot op den oever van een rivier, genoten ze een kalm stil geluk; zij zaten gaarne in groepjes, tegen elkaar gedrukt, alsot hun zwakke persoonlijkheden steun zochten in het bewustzijn van gezamenlijk wedereen eenheid te vormen,, terwijl de Oulhamr juist ver uit elkaar gingen, vooral Naoh, die bij lange tusschenpoozen gaarne van de eenzaamheid genoot. Vaak lieten de Wah een eentonig gezang hooren, dat zij tot in het oneindige herhaalden en dat oude krijgsdaden verheerlijkte, waar- van niemand zich meer iets herinnerde; het verhaalde van geslachten, die reeds lang vergaan waren. Niets van dit al wekte de belanjgstelling van den zoon van den Panter. Hij ondervond er een on- behagelijk gevoel door, dat bijna walging werd. Maar met een levendige nieuws- gierigheid sloeg hij hun wijze van jagen en visschen gade en de manier, waarop zij zich orienteerden en waarop zij arbeid- den. Maar vooral het hanteeren van den slinger en het slaan van vuur uit steenen prikkelden zijn weetgierigheid. Hij begon al spoedig met den slinger te spelen. En daar zijn bondgenooten een steeds grootere genegenheid voor hem koesterden, verborgen zij hem niets meer. Hij mocht hun wapenen en hun werktui- gen hanteeren, en leeren, hoe zij ze her der zaak neemt dit aantal onder de huidige omstandigheden toe. Of de werkloosheid inderdaad tot 50 a 60 van de fabrieks- bevolking (want daarop doelbe de heer Fop- bele blijkbaar) zal stijgen, is natuurlijk een open vraag; ter conferentie, waarop de heer Foppele zich beroept, zijn wellicht aanvvij- zingen gegeven, die nu als feiten den volke worden verkondigd. Wij gelooven niet, dat men in bevoegde kringen zoo pessimistisch is, als de directeur van de Bossche arbeids- beurs het doet voorkomen. WACHTGELDREGEL1NGEN. De Minister van Arbeid heeft de bepatin- gen vastgesteld, waaraan de wachtgeldre- gelingen voor werklooze arbeiders moeten voldoen, willen ze aanspraak maken op rijkssubsidie. De voornaamste bepalingen zijn De rijkssubsidie wordt slechts verleend, als de uitkeering 75 pCt. van het loCn niet overschrijdt; arbeiders die geen lid van een door het rijk gesubsidieerde werkioozenkas zijn ontvangen 50 pCt. minder dan zij, die wel lid zijn; de uitkeering wordt niet ver leend aan zieken en vrijwillig werkloozen; de wachtgeldregeling moet door den werk- gever in overleg met de besturen of een commissie uit de arbeiders worden samen- gesteld; de rijkssubsidie bedraagt een derde als de gemeenten een tiende bijragen. De Minister van Arbeid heeft aan de hoofdbesturen van de textielarbeidersver- eenigingen medegedeeld, dat hij ook na 29 dezer nog bereid is hun werkloosheidskas- sen verder te helpen, voorzoover er nog geen wachtgeldregelingen mochten zijn in- gevoerd onder de volgende voorwaarden a. voor gehuwden en kostwinners blij- ven ze gelijk; b. voor ongehuwden, die niet bii hun ouders inwonen, bedragen zij 80 pCt. van de reglementaire uitkeeringen; c. voor ongehuwden, die wel bij hun ouders inwonen, bedragen zij 60 pCt. van de reglementaire uitkeeringen; d. de uitkeeringen mogen nimmer na der vast te stellen maxima per dag te bo- ven gaan. BELGIE. De Vlaamsche Hoogeschooi. s Het voorstel van minister Destree om te Gent een Vlaamsche hoogeschooi in te richten, zou heden worden besproken in den ministerraad. Het is weinig waar- schijnlijk, dat de regeering er eensgezind over zal kunnen zijn, en in' dit geval zai het door minister Destree persoonlijk wor den ingediend. DE NOOD IN OOSTENRIJK. De Britsche en Fransche vertegenwoor- digers te Parijs bespreken het voorstel, om crediet te verleenen aan de Oosten- rijksche regeering. Het voorstel, gedaan door den Britschen vertegenwoordiger van de Oostenrijksche afdeeling van de schade- vergoedingscommissie, houdt in dat de ge- allieerden een crediet van 250 miliioen oo'- lar verleenen, verdeeld over vijt jaar. De stelden, en als er slingers verloren gingen, zag hij weer andere maken. Bovendien gat de leidster hem er een, dien hij al spoedig met evenveel zekerneid en iueer kracht gebruikte dan de Schouderioozen. Naoh begreep echter minder dan ooit het geheim van het Vuur. Daarom bieef hij er voor vreezen. Van verre zag hij de vonken spatten; de vragen, die hij zich zejf stelde, waren vaag en vol te- genstrijdigheden. Toch voeide hij zich lederen keer wat meer gerust gesteid. Bovendien kwam de gesproken taal er. de gebarentaal hem ter huip. Want hij begon de Wah beter te begrijpen; hij had den zin van tien of twaalf woorden begrepen, en kendje een dertigtal teekens, die het ras eigen waren. Hij begon eerst te vermoeden, dat de Wah het vuur niet in de steenen sioten, maar dat het door de natuur erin was gelegd. Het vonk- te door den schok en wierp zich op gras- sprietjes, maar daar het nog zeer, zwak was, kon het zijn prooi niet onmiddellijk grijpen. Naoh voeide zich nog geruster toen hij zag, dat het vuur werd geslagen uit kiezelsteenen, die op den grond la- geji. Toen hij eenmaal de overtuiging had, dat het geheim verband hield met dingen, die buiten de macht der Wah lagen, verdween het Iaatste overblijfsei van zijn wantrouwen. Hij leerde, dat er tweeerlei steenen noodig waren; vuur- steen en ijzerkies. Toen hij zelf de vonk jes liet spatten, poogde hij een vuurtje te ontsteken. De kracht en lenigheid van zijn handen maakten goed, wat hij aan ervaring miste; hij ontstak vele vuren. Maar verscheidene malen kon hij er toch niet in slagen om zelts het kleinste spriet- je te doen ontbranden. (Wordt vervolgd.) DM De Burgemeester der gemecnte TER NEUZEN iriaakt beke»d, dat eene Openbare Vergadering i«r dea Gemeeaterand zal worden gehoadeu op Douderdag >11 Jan. IffZQ, des ■amiddagB ted 2 ore. Ter Neuzen, den 17 Januari 1920. De Burgemeester Toornoemd, J. HUIZINGA. Be Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekeud, dat bij zijn besluit van heden aan de Cooperatieve Broodbakkerij »ONS BELANG Nieuwediep 6, ver- gunning is verleend om tusschen 8 uur des namid- dags en 6 unr des voormiddags bakkersarbeid te verrichten, zullende leze vergunning geldig zijn voor den tijd van een jaar. Ter Neuzen, den 15 Januari 1921. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met arti- kel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennie, dat bij hen is ingekomen een verzoebschrift om verlof tot den verkoop van aleohollioudenderianderen dan sterken drank van THEOPHIEL DE GIJSEL, voor het rechter voorlokaal van het pereeel plaatse- lijk gemerkt Q 235 en gelegen aan den Kanaaldijk Binnen twee weken, nadat deze bekeudmakiug is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof, schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 17 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester, B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1