Landbouwberichten. iEHENGDE BERiCHTEN. DONAULANDEN. De toestand in Oostenrijk. De „Figaro'' schriift in verband met het zenden van Fransche financieele deskundi- gen naar Weenen en de uitzetting van Staatskanselier Mayer: ,,Het ongelukkige Oostenrijk, dat tegenwoordjg slechts door kleine en nooit toereikende hulpzendingen leeft die 'net de geailieerden van dag tot dag toestaan, maakt niet alleen een voe- dingscrisis door maar ook een handels- en nijverheidscrisis. De tot dusver versterkte huipmiddelen zijn niet meer voldoende. Het is noodzakelijk een omvattend program van wederopbouw op te stellen. Oostenrijk kan in den toestand, waarin de verdragen het hebben getoracht leven noch ademen. Het blad bespreekt uiteenzetting van Mayer, die den toestand van den staat in duistere kleuren schildert, en zegt dan: „Om Oos tenrijk een zelfstandig leven mogelijk te maken moeten de gebroken banden met de andere Donaustaten weder worden toege- haald. Deze oplossing is echter helaas- theorie. Het herstel van de Habsburgers op den Hongaarschen troon, dat waarschijn- lijk te wachten staat, zal in Midden-Europa opnieuw groote moeilijkheden voortbren- gen. Naast het Oostenrijksche vraagstuk doet zich het Hongaarsche voor en de ge ailieerden zien zich weder voor het gevaar gesteld, dat de gebeurtenissen zich buiten bun invloed en wellicht zelfs tegen hun zin ontwikkelden. De waarheid is, dat de staats- a. (ieden, die Midden-Europa verbrokkelden n. jji met de economische noodzakelijkheden noch met de historische wetten rekening hielden. Zij zijn slechts volgens beginselen te werk gegaan. De tegenwoordige ver warring is daarvan het gevolg, waaronder de betrokken volken die ook geen zelfbe- stemmingsrecht meer hebben, in de eerste plaats te lijden hebben. TER NEUZEN, 12 Jan. 1921. R. K. SCHIPPERSVEREEN1G1NG. Maandag is alhier, naar men ons meldt, opgericht een afdeeling van den Roomsch Katholieken schippersbond St. Nicolaas. Deze bond, voor 2 jaren opgericht, telt nu over geheel Nederland ruim 2000 leden, al ien schippers of reeders, en dat aantal neemt nog dagelijks belangrijk toe. Tot de afdeeling Ter Neuzen traden 18 leden toe, terwijl reeds 7 personen lid zijn der afdeeling Rotterdam, en hier overge- scbreven zullen worden, zoodat de afdeeling met 25 leden wordt aangevangen. Tegen eene zeer matige contributie (een schip van 1000 ton beta alt b.v. f 24 en een van 150 ton f 12 'sjaars), kunnen de leden op het kantoor van den Bond nabij de bears te Rotterdwam gratis adviezen inwinnen en J genieten bij vrachtgeschillen ook gratis rechtskundigen bijstand van den bondsad- vocaat. Het voornemen bestaat op de in het laatst dezer maand te houden algemeene vergadering over te gaan tot het oprichten eener onderlinge cascoverzekering, die voor de leden belangrijke voordeelen biedt. Ook niet-Katholieken kunnen lid dezer or- ganisatie worden en genieten in alle econo- mische belangen der leden stemrecht en de zelfde rechten als de andere leden. - De leden dezer organisatie, die in alle "'^Cpzictuen zoo loyaal mogelijk de belangen der binnensCihiopers tracht te behartigen, ontvangen ook gratis het orgaan van den Bond, thans viyschijnende om de veertien dagen, doch liinnenkort wekelijks, „Het Kompas". VARKENSVEREENIG1MG TER NEUZEN (KOM). In de j.l. Zaterdag in het logement 's Lands Welvaren alhier gehouden verga dering van „Eigen Hulp", vereeniging tot verzekering van verlies wegens sterfte van varkens, bleek uit de rekening van den pen- ningmeester, dat gedurende het jaar 1920 was ontvangen 131,14 en was uitgegeven f 93,69, zoodat er een batig slot was van 37,45. Waar het goed slot der vorige jaarrekening f 398,62j2 bedroeg, is er thans een totaal goed slot van f 436,07 j/2- Uitkeering werd verleend voor twee ge- storven en een opreigend varken, tezamen wagende 83Vo K.G.. v.aarvooi een bedrag ~v ,'tgekeerd van f 56,85. Als bestuurs- leden werden herkozen de heeren J. Wil- lemsen en G- Buijze. AXEL. Zondag zijn alhier een of meer onbe- kende personen binnen gedrongen in de woning van de Wed. F., aan den Armen- dijk alhier. De oude vrouw, toevalhg al leen thuis, werd aangevallen en mishan- deld, zoodanig, dat geneeskundige hulp ,moest worden ingeroepen. Eenige glazen en het hekwerk achter het huis werden vernield, terwijl, naar men verneemt, eenig geld werd inedegenomen. KOEWACHT. De loop .der bevolkicg in deze gemeeflte over 1920 was at" ^olgt Geboren 45 m., 39 vr., totaal 84. Gevestigd 100 m., 70 vr., totaal 170. Overleden 20 m.. 20 vr., tctaai 40 Vertrokken 104 in, 111 vr., totaal 215. Bevolk. op 31 D c. 1919 1503 1404 2907 31 n 1920 1524 1382 2906 alzoo verrmndert met 1 persoon. Voltrokken huwelijken 34. Levenloos aaogegeven 2 Verschillende inwoners dezer gemeente zitten met groote hoeveelheden vlas, de- zen zomer aan hooge prijzen gekocht, oin ze thans te bewerken en te verkoopen. Jammer echter voor deze mensclien zijn de prijzen van het vlas zeer sterk ge- daald, zoodat, zoo de markt niet spoedig verbetert, velen een aanzienlijke schade zullen lijden. - Het is tnooi om te zien, hoe alle ingezetenen dezer gemeenten zich beijve- ren om zooveel in hun vermogen is mede te werken tot het gereed maken van den bodem voor het bouwen van de nieuwe kerk op Hollandsch grondgebied. Eerst hebben alle arbeiders een week lang gra tis gewerict om den grond uit te (graven, thans zijn al de landbouwers met paar- den karren en knechten opgekomen om op het land van den heer H. de Waele zandgrond te halen en die te voeren naar het terrein waar de kerk zal gebouwd worden. Deze week zal men met het grondwerk gereed kotnen en alsdan zal men overgaan tot het halen van de noo- dige steenen. BIERVL1ET. Vorige week zou een arbeider te Bier- vliet in den Helenapolder, met vrouw en zes kinderen naar Amerika vertrekken. Daartoe had hij huis en have verkocht. Bij het jgeneeskundig onderzoek werd hij wegens zwakke oogen afgekeurd, zoo dat hij met zijn geheele gezin verplicht was terug te keeren. Zoo'n toestand kan men zich nauwelijks indenken. Geen huisraad, geen aardappelen, geen spek en vet, geen lepel of vorken, en dan midden in den winter, zonder eenig dak boven 'thoofd, dat is wel treurig. Tijdelijk ver toeven ze nu bij familieleden, waarbij het gezin uiteengerukt moest worden. Tot voorzitter der vrijzinnige kies- vereeniging alhier, werd in plaats van den heer P. W, Maarleveld, die als be- stuurslid bedankte, met algemeene stem- men gekozen den heer P. Verhage. AFDEELING AXEL. Z. L. M. Onder voorzittersehap van den heer Ph. J. van Dixhoom werd jl. Zaterdag op de boveDzaal van dhr. J. de Lozanne te Axel een algemeene vergadering gehoudtn van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter beet in welgekozen woorden de aanwezigen welkom, en wenscht ook de niet opgekomenen als collega's en nuedeleden der afdeeling bp den aanvang van 1921 het geluk, dat hun naar verdienste toe- komt. Spr. werpt een terugblik op 1920 met betrekking tot de vereeniging en wijst op de belangrijke vetwisseling van vo »r- zitter. Ook het afdeelingsaesruur ondergiug verandering. De heer W. Dieleman, die van af de oprichting der afdeeling gverig en accuraat secretaris der afdeeling Axel was, legde deze functie neer. Het komeude jaar belooft voor de Z. L. M. weer gewichtig te worden, als we denken aan de tentoonstelling te Middelburg, waar- voor spr. reeds nu aller medewerking inroept, opdat ook daa<- de afd. Axel weer een goed figuur zal inaken. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd zjjn, wordt Daar aanleiding daarvan door den voorzitter medegedeeld dat aan de schadevergoeding voor landbouwers, die aan de grens wonen en hun vee op stal raoesten houden wegens veepest. in Belgie, ernstig gewerkt wordt. Spr. heeft met de heeren Zonnevglle eD Pugiaert een schatting gemaakt weike 28000 beloopt. Er werd gerekend op j 1.50 per rund en zoo afdalend tot 25 cent voor een varken. Ook het Hoofd- bestuur wgdt er alle aandacbt aan. Tot de ingekomen stukken behooren een schijjven van den 2ec secretaris, dat hp ge negeo is een lezing te houden op Zateraag 29 Januari. De heer W. Dielemau schiyft, dat hij wegensongesteldheid ale bestuurslid bedankr, waarop de secretaris in opdraeht van het bestuur eenige woorden van erkeotelijkbmd voor het gepresteerde aaa deu afgetredene heeft geautwocrd. Omtrent het idee voor op te richten reclame- en inlichtingen-kantoor zal het afd. bestuur onderhandelen. Bij monde van dhr. A. Haak werd de jaarrekening goedgekeurd. O er 1920 was bljjkeus den penningmeester, dhr. A. de Bruijne ingekomen 3052,50. w.o. 571,50 als ifoed slot van het vorig jaar, en uit gegeven f 695,31, zoodat er een goed slot is f 2357,19. Hiervan moet waarschijoijjk ruim 1600 aan het hoofdbestuur af gedragen worden. De begrooting beloopt 890, waarvan f 70 nnvoorziene uifgaven Flier bij wordt voorgesteld een nieuwe comri'outieheffing. waardoor de gewone ledei, die geen of minder dan 1 Hectare bouwiand gebruiken, 3,50 betalen, waar van 2,50 afgedragen wordt aan de hoofd- kas. Verder stjjgt de contributie tot een maximum van 20, waarvan f 5 voor de afdeeliog Het doel is, zegt de voorz., dat de aft. kas iets overhoudt om te dienen voor de te houden ieritoonst> lling, die in 1925 zal gehouden worden. Dhr. Mde Pntter stelt voor de contri butie door het Hoofdbestuur vastgesteid, te vethoogen met 50 °/0 voor de afdeeling. Men is echter huiverig dit door te voaren, daar reeds nu 20 leden bedankt hebben. Met 35 tegen 4 stemmen wordt het be- stuursvoorstel aaugenomen. Beslc-ten wordt om voor 1921 50 toe- lage te geven voor een cursus in paardea- kennis en een in hoefoeslag. Hierna heeft bestuursverkiezing plaats en worden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren Ph. J. van Dixhoom, Aarn. de Brujjoe, S. de Feijter en S. van Hoevein de vacature Dieleman wordt gekozen dhr. J. Scbeele Wzmet 19 van de 38 stemmen. De overige stemmen waren verdeeJd over 8 leden. De heer Seheele neemt de beuoeming aan en hoopr, dat voor hem niet zal gelden de klacht hier geuit, dat de bestuursleden zoo slecht de vergaderingen bezoeken. By de omvraag wordt de wensch geuit om te ag<eren tegen de willekenrige ver- hooging van de vermogensbelasting en grondbelasting, ook in verband met een te verwachten meerwaardebelavting. Ten opzichte van de huisslachting en 8 urendag wordt reeds door het Hoofd- besiuur actie gevoerd. Ten slotte krjjgen ook de posterijen nog een beurt, waarna de vergadering wordt gesloten. (Ax. Ort.) FILM AXELSCHE FOKDAG. Naar we vaa bevoegde zijde vernemen, is Maandag op een algemeene vergadering te lJzendjjke gesproken over den verkoop der film en hebben de onderhandelingen met het ffStamboek van het Ned. Tr«k paard" tot gunstig resultaat geleid, zoodat hoogstwaarschijnljjk de film aan laatsge- noemde vereeniging verkocht is. Besloteu werd om dit jaar een zelfden fokdag te houden te lJzendijke. Ax. Ct. TWEE MENSCHEN GEDOOD. Te Tilburg zijn Vrijdagmorgen op het stationsemplacement de transportarbeiders Rijnen en Van Gool tusschen een rangee- renden goederentrein geraakt en pp slag gedood. Beiden waren gehuvvd. De lij- ken zijn onder politietoezicht gesteld. MOORDAANSLAG OP HAAR MAN. Zondagavond omstreeks zes uur kvvam de vrouw van zekeren J. B. bij de buren inloopen met de inededeeling, dat haar man zwaar gewond op bed lag, en gaf hiervan vervolgens kennis aan de politie, voorgevende, dat inbrekers haar man bad- den vermoord. Men vond den man met een wond aan den hals te bed ligsipn. De kast waarin het goed geborgen was, stond open. Het bleek dat de wond niet van ernsti- gen aard was, daar het mes, vvaarinede den man een snede in den hals was toe- gebracht, op het strottenhoofd was af- gestuit. De politie is overtuigd, dat de vrouw den aanslag pleegde, hetgeen ook door den man bevestigd wordt. Zijn vrouw had hem een slaapmiddel ingegeven doch de man werd na de verwonding on- middellijk wakker. De vrouw blijft ontkennen. EEN NEGER-BOKSER BEROOFD. Een neger, die tijdelijk in Amsterdam vertoeft, kwam op straat in kennis met een juftrouw, die hem overhaalde mee te gaan naar haar woning Kerkstraat 246. Daar werd een en ander gebruikt, hetgeen de neger betaalde met een bankbiljet van f 100. Hij wilde hiervan, zooals trouwens atgesproken was, geld terug hebben, wat de vrouw weigerde. Toen de neger zijn misnoegen op daadiverkelijke wijze hier- over te kennen gaf, riep de vrouw as- sistentie, waarop twee mannen van be- roep souteneur en een publieke vrouw, die het beruchte roofhol bevolken, te hulp snelden. De neger, die bokser van beroep is, stelde zich te weer en in een oogwenk had hij een der roovers tegen den grond geslagen. Een der mannen ging hem met een pook, de ander met een gummistok te lijt. Ook de beide publieke vrouwen bestookten den neger. Stoelen braken, vaasjes vielen van den schoorsteen. De neger, ziende dat hij het gevecht niet kon volhouden, sloeg een paar ruiten in en schreeuwde om hulp. Een agent van politie verschafte zich toegang en scheid- de de vechtenden. Het beruchte viertal werd naar het bureau Stadhouderslis.de, overgebracht. De neger was deerlijk gewond. Of door een messteek, of door het slaan in een schert, zijn de pezen van zijn rechterpols doorgesneden, zoodat het de vraag is, of de man wel ooit weer zijn sport zal kun nen beoefenen. Hij is naar het Binnen- gasthuis overgebracht en daar verbonden. ERNSTIG ONGELUK. Omstreeks kwartier voor vieren Maan- dagmiddag is op het werk tot uitbreidimg van het Centraal Station aan de De Ruy- tyerkade te Amsterdam een ernstig onge- luk gebeurd. Daar wordt, door het volk van den aannemer Bronwasser, electrisch geheid. De motor ontvangt stroom door een op het gemeentenet ingeschakelden draad. Wanneer de heikar moet worden verplaatst, geschiedt dat door het verrol- len, over planken. Dat gebeurt door werk- lieden, die ijzeren hefboomen tusschen de wielen steken en zoo de machine verplaat- sen. Maandagmiddag nu, terwijl vier heiers met de ijzeren hefboomen de wielen der heikar voortbewogen, is de leidingsdraad gebroken en op de machine gevallen. De electrische stroom liep toen door de heikar waardoor de vier vverklieden, die de ijze ren staven hanteerdjen, werden getroffen. Twee hunner: Slotboom en Boon, kwamen met den schrik vrjj, de 35jarige Frans van Schaik uit Mijdrecht echter werd on- middellijk gedood en de 26jarige Gerrir Stoker uit Maarssen in bedenkelijken toe stand opgenomen en naar het Binnen- gasthuis gebracht. Zijn toestand is be_- vredigend, hij kon over het voorgevallene worden gthoord. ONEERLIJKE LOOPJONGEN. In een logement in de Bakkerstraat te Utrecht, zijn twee jongens aangehouden, die uit Amsterdam kwamen. Bij fouillee- ring bleek, dat een van hen, een 17jarige zijn kameraad was een jaar ouder ruim 1350 op zak had. Het onderzoek werd voortgezet en toen kwam aan het licht, dat de jongen er met t450 van zijn patroon,. een winkelier te Amsterdam, van door was gegaan. 1100 was reeds verteerd. OPGRAV1NG. Te Tilburg is op last der justitie op het kerkhot der Ned. Herv. Gemeente opgegraven het iijk van den aldaar op 12 Nov. 1.1. begraven kellner Barends, die na zeer korte ongesteldheid onder verdach- te omstandigheden is overleden. De sec- tie werd verricht door de heeren doctoren Hulst uit Leiden en Wijsman te Breda. POGING TOT MOORD. Bij de justitie te Utrecht is aangebracht een boeren arbeider uit de omgeving van Kamerik, die getracht heeft een kameraad het leven te benemen, door dezen onder water te duwen in een sloot yr, toen de bedreigde pogingen aanwendde, om zich te gen den kant op te werken, nogmaals het hoofd van het slachtofter met zijn voet on der water te duwen. Slechts aan omstan digheden onafhankelijk van des daders wil, is het den man in het water mogen gelukken, zichzelt te redden. Nijd schijnt de drijtveer tot de gruweldaad geweest te zijn. OVERREDEN. Te Wierden is de ploegbaas E. Kippers Zoadag met afgereden been dood aan de spoorlgn gevonden. ONHEIL VOORKOMEN. Te Vught legde een 16jarige jongen een blok hardsteen op de spoorrails, even voor de personentrein uit Boxtel zou langs komen om dien te doen derailleeren. Den wissel- wachter bemerkte dit en verwjjderde het r teenblok, waardoor onheii werd voorkomen. De boosdoener, die door de Vughtsche politic in arrest werd gesteld, iegde een volledige bekentenis af. 1NBRAAK. In het gebouw der Baukassociatie te Goes is, naar De Zeeuw meldt, eerst inbraak gepleegd in den nacht van 23 op 24 Dec., toen voor de tweedc maal in den nacht van 20 op 27 Dec. De eerste maal is alleen een stuk kuas medegenomen en de tweede maal zjjn door het branden van drie guatjes in de deur der brandkast pogingen gadasn om deze te openen. De opzet is echter niet gelukt. Van de daders :3 echter nog niets bekend. ONEERLIJKE GEDIENST1GHEID. Gebruik makeode van de afwezigheid van den heer en mevr. Eiser.drath te Zaandam, d e een weldadigheidsuitvoering bijwoonden, heeft de dieostbode, een Duitsche, die nog pus 14 dagen in betrekkiug was, zich uit de voet.en gemaakt met medenemen van 250 aan HollaDdsch en 1200 marken aan Duitsch geld. WEER VEEPEST IN BELGIE. Volgens de »Vee- en Vleeschhat del" zijn nieuwe gevallen van veepest 5 Jan. vast- gesteld te Vollzeele in Zuid-Brabant. Drie koeien zjjn bezweken, andere moesten af- gemaakt worden om besmetting te voor komen. Van de intrekking der door de Regeering getroffen maatregelen ter be- strijding en beperkiDg van deze epidemie, welke op 15 Januari was gesteld, zal nu denkelijk niets komen. zegt het blad. ONGEWENSCHTE GASTEN Bg v. d. W. wonende in het z.g. klok- l-enhuis iu de Hoogebrugstraat te Maas tricht, was sedert geruimen tgd 'n Duitsch echtpaar in de kost. Bg de telling der vreemdelingen werden beiden als zonder middelen van bestaan, over de grens gezet. Donderdag kwamen ze evenwel terug; ze badden nog iets vergeten. Vrg iagenorgen waren beiden evenwel verdwenen en de knatbaas merkte alras, dat met hen een be drag van 200 aan geld en voor een waarde van ruim f 300 aan kleedingstukken ver dwenen was. Beiden hebben zich waur- sehjjrljjk over de grenzen uit de voeten i_t maakt. EEN KAUHELONTPLOFFING. Te Uirecht in een woning aan den Witte Vn uwecsingel sprong Zaterdagavond. ter wi l de bewoners z'eh in de kamer bevonden J- kachel met een hevigeu knal uiceen. Etnige ruiten werden vernield. terwgl aan bet meubila'r belangrijke scbade wei*d toe- ueb'acht. Wonder boven wonder kwamen de bewoners er vrijwel met den schrik en een schadepost af. Slechts twee hunner bee amen eenige ontvellingen. Men vermoedt, dat zich in de steenkolen een dynamietpatroon of ander ontploffings- mindel heeft bevonden. In de buurt van de woning verwekte de utplofiBng een heele consternatie. SMOKKELENDE HOLLANDERS. Te Munchen is men een smokkelaffaire on het spoor gekomen. Bij het lossen van een wagon roode kool kwamen 80.000 si- garetten voor den dag, die door twee Hollanders tusschen de roode kool waren verstopt. De sigaretten werden in beslag genomen en de beide Hollanders gearres- teerd. Ook o.p hun geld werd beslag ge- legd. Dit bedroeg f 1000, 20.000 mark in Duitsche papiergeld en 10.000 Oostenrijk sche kronen. EEN BERL1JNSCHE M1SDADIGERS- BENDE. De „vloed van misdaad" te Berlijn is nog steeds wassende. Dezer dagen heeft de politie echter eenige belangrijke ont- dekkingen en daarmee gepaard gaande ar- restaties gedaan, hetgeen haar bovendien de draden van een gehee! net in handen heeft gegeven. In Berlin-W. werd sinds eemgen tijd in verschillende heerenhuizen en villa's ingebroken. Eigenaardig was het dat steeds huizen met balkons werden uit- gekozen. De politie koesterde argwaan tegen een bewoner van de VVartburger- strasse, die er een automobiel op na hield en daarmee voortdurend nachtelijke tocht- jes maakte. Een kellner en een wagenma- kersknecht vergezelden hem daarbij. De recherche ging de bandieten op een nacht na en wist hen op heeterdaad te betrap- pen. De bandieten gingen als volgt te werk. De automobieleigenaar klom op hetbal- kon der uitgekozen woning en slocgmet zijn moersleutel een venster in. Daarna liet hij zich weer op den grond zakken en wachtte met zijn medeplichtigen een uur lang, of de bewoners ook ontwaaki waren, hetgeen zij wisten als het licht in de woning opgestoken werd. Geschiedde dit niet, dan klommen de twee helpers weer naar boven, drongen de woning bin nen, en sloegen hun slag. Zij stalen dan bij voorkeur tapijten, zilveren voorwerpen en schilderijen. De dieven leefden er goed van. Otto, de kellner, hield er een rijpaard op na, en deed elken middag een wandelrit in de Tier- garten. Hij had dat paard gekocht van een zekeren baron Winfried von Gsug und Gassendorf. Deze „baron" verborg een gedeelte der gestolen zaken in zijn woning^. Hij is thans voortvluchtig. De heeren moeten meer dan 100 diefstat- len en inbraken op hun geweten hebben. Zij stonden in verbinding met de inbrekers, die korten tijd geleden uit het belasting- kaiitoor te Charlottenburg voor een miii- oen aan belastingzegels stalen. Ook de zen zijn thans gearresteerd. Verschillen de juweliers en tapijtenhandelaars kochten tien inbrekers de gestolen waar at, en zergden, dat deze verder in den handel kwamen. f Dikvvijls kochten de slachLofters hun eigen zaken tegen den oorspronkelijken prijs iij den een of anderen grooten winkel te rug. Aan tapijten alleen is reeds vooi een waarde voor verscheidene millioenen mark door de politie in beslag genomen. Het gelukte haar bij deze gelegenheid ook den inbreker Erich Kessel te arrestee- ren, die indertijd in de Chileensche am- bassade heeft ingebroken. Binnenkort worden nog verscheidene andere arresta- staties vervvacht. DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Dezer dagen is te St. Assise (bij Melun) de eerste steen gelegd voor een draad- looze installatie, dat het grootste der \ye- reld moet worden. Dit nieuwe station, hetwelk in 18 maanden voltooid moet zijn, krijgt 16 masten van 250 M. Er moeten acht telegram men tegelijk uitgezonden kun nen worden en zeven of 14 tegelijk ont vangen kunnen worden. In 24 uur zullen meer dan twee miilioen woorden verwerkt kunnen worden. HET GLAZEN HUIS. De „Freiheit" het blad van de onafhan- kelijke socialisten, heeft een geillustreerd bijvoegsel gekregen. In het eerste num ber staan twee prentjes. Gnder het eene staat: „De socialisatie marcheert;" een op krukken strompelende oude man. Gnder het andere: „De reactie rijdt auto", de oude man wordt overreden door een auto, versierd met de swastica. Wie in een glazen huis woont, moet niet met steenen werpen. De Berl. Morgen- post herinnert er aan, dat op Kerstavond in Berlijn een oude, arme vrouw dood ge~ reden is door een auto. En in deze auto zat mevrouw WeijI, de echtgenoote van den voorzitter van den Berlijnschen ge- meenteraad, een onafhankelijke socialiste, zelf lid van dien raad, die vroeger, voor zij de beschikking kreeg over een ge- meentelijke auto, te voet of met den tram ging. Een ander voorbeeld: Herhaaldelijk ren- nen tusschen Brunswijk via Maagdenburg en Berlijn twee prachtige auto's" been en terug. Wie zijn de menschen, die de trein ver- smaden en voor deze 250 K.M. heen en terug gebruik maken van een vorstelijk vehikel? Het zijn de onafhankelijke mi nister-president van Brunswijk SeppOer- ster vroeger communist en de even onafhankelijke collega's-minister. De trein is 11 u beneden hun waardigheid. De be- lastingbetaler is er .goed voor. VL1EGENDE AARDAPPELS Uit het Middelfrankisch dorpje Dieters- heim wordt melding gemaakf'van £eri soorf van spookverschijnselen. Daar moeten een gehuvvde dienstbode en haar negenjarig dochtertje de kunst verstaan om zonder aanraking stukken hout, aardappeien enz. door de lucht te laten vliegen. Mannen van weterischap hebben zich ook al met het bovennatuurlijke verschijnsel bemoeid. De Medizinische Wochenschrift te Miincher vertelt er het volgende over: De praktiseerende arts, Dr. Schnitzlein, heeft met eigen oogen gezien, hoe een aard- appel met geweldige kracht uit een open kist door het ongeveer vier meter lange vertrek tegen het vensterkruis vloog waar onder de beide vrouwen zaten, en van daar op de tafel viel. Desgelijks geschiedde dien- zelfden avond in tegenwoordigheid van den dokter met een kiuit aarde. Door verschillende ooggetuigen werden o.a. de vogende voorvallen waargenomen: Toen de dienstbode, wier kind meest bij haar is, hout het huis binnendroeg, gingen enkele op het erf verspreid liggende stukken hout haar na, twee tot drie pond zware knolrapen verhieven zich in tegenwoordig heid van het medium van den grond en sprongen tegen den muur of tegen het raam. Een groote kool vloog van den haard tegen den muur en meermalen vlogen aardappelen uit den kookpot tegen den muur of tegen het raam. Op den vloer staande sloffen inet houten zolen kwamen bij de binnenkomst van het medium in zoo sterke bevveging, dat ze door het vier tot vijf meter daarvan verwijderde raam heenvlogen. Laarzen, schoenen, rokken, handschoenen, kortom alle denkbare voorwerpen, ook aardappe len. brood enz. kwamen in beweging. Vroeger spak men in een dergelijk geval van bedriegerij, tegenwoordig spreekt men van telekinese en de artsenvereenigmg te Munchen zal de zaak verder in onderzoek nemen. TUBfiRCULOSE BESTR1JDING. Dr. Calmette vau hat lustituut Pasteur te Pargs, heeft de resultaten gepubliceerd van de proeven door hem genomen om tegen tubercel baccillen te vrjj waren. Met dr. Gneiin plaatste hg vgf tuberculeuze koe eu met een tierttti kalveren in een s al onder zulke voorwaarden, dat de kalve ren omnogeljjk voor besmetting konden ge- vrgwaard sgn. Deze onmogelijkheid zou door vier dier kalveren moeten bewezen worden. De zes andere kalveren werden met een door dr. Calmette geprepareerd sernm ingtent. Eenige dagen later werd op vier van deze zes de inentii g herkaald. Het experiment duurde diie jaren, en op het eind van ieder jaar werd de behandeling opnieuw toegepast. Toen werden de kalveren gedood. Van de vier, die niet ingeent waren, waren er drie in zeer booge mate tuberculeus. Van de zes ingeeiste waren de twee, die slechts eenmaal ingeent waren, eveneens aangetast, doeb in geringe mate, de vier anderen waren volkomen gezond. m vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 2