II ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VIAANDEREN. No. 7094 Woensdag 12 Januari 1921. 61e Jaargang. ADVERTENTIENi ABONNEMENT Be Strijd m T'elefoon 2S. Bit Blad verschilnt Iiandag-, Woensfiag- en V;1Jdaaa^ond, ultgazosdeni op Feestdagea, by de Firma P. J. FAN BE SANDE te Ter Keozen. 8INNENLAND. FEUILLET0N, kit fill. BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland 1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland p r 3 maanden/2,20, per jaar 8, Voor Ne 'erlandPer jaar bij vooruitbetaling f Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aiie Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20, Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetweik op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag VOOr de Ultgave. REVOLUTIONNAIRE TACTIEK. Onder dit opschrift schrijft het centrum Wanneer er werk is en de arbeiders ar- beiden. dan zijn de communisten en ande- re revolutionnairen niet tevreden, maar voortdurend in de weer, om tot staken aan te zetten. De maatschappij heet dan zoo slecht, dat alleen in staking uitkomst kan wor den gezocht. Maar wanneer er geen werk is en werk- loosheid de arbeiders teistert, werpt men het over een anderen boeg en eischt men natuurlijk op cien hoogsten toon en met dreigend gebaar dat de overheid zal zorgen, dat er gewerkt kan worden. Recht op arbeid, wanneer er geen werk is. Recht op "staken, wanneer er wel werk En deze „rechten" dan te pas, of liever te onpas opgeeischt en zoo haog mogelijk opgevoerd. Zoo kan men voortdurend in de contra- mine blijven en de beroering en onrust gaande houden, tot voorbereiding van den revolutionnairen „heilstaat" met dic- tatuur etcetera. Wat trouwens het eenige doel is. HET ONDERWIJZERS- TEKORT. Naar wij 'vernemen heeft men na her- haalde oproeping geen sollicitanten ge- kregen te Opmeer, 't Veldt, Finsterwolde, Nieuwe Tonge, Stellendam. Een sollici- tant kreeg men te Middelharnis, Heus- den, Wijk (N.-Br.), Lochem; twee te Hua- )le,Odoorn en Scherpenisse. DALENDE KOLENPRIJZEN. De Avp. verneemt, dat de Commissie van Advies inzake de Rijkskolendistribu- fie aan den Minister van Landbouw heeft verzocht om zoo spoedig mogelijk de Rijlcs- kolendistributie ap te heffen. Daar de koienprijzen steeds dalen, is het onmogelijk op denzelfden voet door te gaan. BEZUINIOINO OP HET LOO. Aan de verschillende departementen van de Koninklijke hofhouding op Het Loo is, mede als gevolg van de hoogere loo- nen, het aantal jreemployeerden vermin derd; enkelen zijn ontslagen, anderen ge- pensionneerd en niet meer vervangen. Ook daardoor is het tuinpersoneel sterk verminderd en een gedeelte er van over- geplaatst In verband hiermede zal eerstdaags bij publieke inschrijving worden verpacht een groot deel, ongeveer 3 H.A., van den Kon. moestuin, waarin een groot aantal vrucht- boomen. Het gedeelte van den tuin, waarin zich de hroeikassen bevinden, zal onder eigen beheer blijven. BEZUINIOINO OP SOESTDIJK. Jhr. J. A. De Jonge van Zwijnsbergen, itatendant van het particuliere paleis en Roman uit den Oertijd door J H. ROSNY. 40) Waren de bondgenooten even snel als de Oulhamr, dan zou het voor de Dwer- gen onmogelijk zijn geweest om zich weer aaneen te sluiten, maar hun lange lede- maten waren onzeker en traag. Zoodra de Roode Dwergen zouden besluiten om ze een voor een aan te vallen, verdween hun voordeel. Het npodlot scheen over de Oulhamr en hun bondgenooten te ko- men; van alle zijden boorden de speren zich in de ingewanden der Mannen zon- der Schouders. Toen wierp Naoh een langen blik op het strijdgewoel. Hij be- speurde dengene, wiens stem de Roode Dwergen leidde. Een korte, gedrongen man, met een besneeuwde kruin en reus- achtige tanden. Hem moest Naoh tret- fen; vijftien borsten boden zich te zijner bescherming.... Een moed, die spot met den dood, scheen Naoh te schragen. Met een geloei als van een woedenden oeros, nam h..j zijn sprong. Alles stortte neer onder zijn knotsslagen. Maar dicht bij den ouden leider dreigden de. sperenzij versperden den weg, zij troffen de zijden van den kolos. Hij slaagde er in om ze neer te slaan. Meer dwergen snelden Joe. Toen riep hij zijn makkers tot zich en met een laatste opperste poging wierp hij de borstwering van wapens en men- schen omver en verbrijzelde als een no- tedop den dikken schedel van den leider.... domein van H.M. de Koningin-Moeder, te Soestdijk, heeft dezer dagen aan een groot gedeelte van het personeel tegen 1 April ontslag aangezegd. In het geheel worden, volgens De Tijd 13 beambten ontsla gen, n.I. 8 tuin- en boscharbeiders, .de tuin- en boschbaas, de jachtopziener, de stoffeerder en de bouwkundig opzichter Onder hen zijn er 8, die een klein pen- sioen tusschen 5 en 10 gld. per week ont- vangen, berekend naar de bekleede func- tie en den doorgebrachten diensttijd, te> wijl de anderen een legaat werd toege- dacht in den vorm van een spaarbank- boekje, waarvan het bedrag echter eerst na verloop van jaren mag worden aan- gesproken. Velen^ die tot dusver het genot hadden van een vrije woning, moeten thans ook hun huizen verlaten, wijl deze zullen wor den verkocht. Reeds werd een stalgebouw tot particuliere woning ingencht, terwijt het in de bedoeling ligt, nog meer bezui- nigingen door te voeren. DE BELG1SCHE GEINTERNEeRDEN. Naar aanleiding van een in een Belgisch dagblad verschenen en in de Nederland- sche pers overgenomen bericht, als zou de Nederlandsche regeering haar vordering inzake de op de Interneering van Belgische militairen gevallen kosten, ondanks het aanbod van Belgie tot nu toe hebben la- ten rusten, doch thans tot een bedrag van 250 millioen vermeerderd met een interest van 6 pet., ingediend hebben, verneemt het Haagsche Correspondentiebureau van zeer bevoegde zijde,. dat de Nederland sche regeering in Juni 1920 de desbetref- tende rekening aan de Belgische regee ring heeft aangeboden. De kosten be- dragen 28 millioen gulden over de jaren 1914, 1915 en 1916, terwijl zij voor 1917, 1918 en 1919 nog niet volledig vastge- steld zijn, doch op 25 millioen gulden geraamd worden. Aan de Belgische re geering is voorgesteld, dat, te rekenen »-an 1 Januari 1920 een interest van 5 pet. over het verschuldigde bedrag tot den dag der afbetaling zal warden ver- goed. Ter voorkoming van misverstand zij in herinnering gebracht, dat de Nederland sche regeering niet voornemens is de ruim 45 millioen gulden, welke Nederland ten behoeve van de burgerlijke Belgische uit- gewekenen heeft uitgegeven, idrug te vor- deren. (Hbl.) OPHEFF1NG CRISIS-INSTELLINGEN. Zooals dezer dagen werd bericht, zal met ingang van 1 April a.s. de afdeeling „volks- voeding" aan het Departement van Land- bouw'worden opgeheven. De „Tel." heeft geinformeerd, hoe het op dien datum zal staan met de werkzaam- heden, welke aan de afdeeling waren op- gedragen. De opheffing betreft twee afdeelingen: die van „volksvoeding" en van „melkvoor- ziening''. Hoofd van beide afdeelingen is de heer L. Buckman, referendaris. Het personeel der afdeelngen wordt, op enke- le na, die verrnoedelijk in vasten dienst Op hetzelfde oogenblik snelden Nam en Oaw hem ter hulp. Dat bracht de paniek. De Roode Dwer gen beseften, dat een noodlottige kracht ,hen had bezocht en zooals zij tot hun laatsten ademtocht gestreden zouden heb ben, aangevuurd door de stem van den leider, zoo voelden zij zich verlaten en hulpeloos nu deze stem zweeg. In groote wanorde vluchtten zij naar hun geboorte- grond, naar hun meren en hun rivieren, naar den Stam, waar zij hun moed uit putten en waar zij hun moed weer zou den vinden. Niet eenmaal zagen zij om. Het Ras, dat verstierf. Dertig mannen en tien vrouwen lagen op den grand uitgestrekt. De meesten waren niet dood. Hun bloed stroomde in breede stroomen; hun ledematen wa ren gebroken en hun schedels verbrij- zeld; de ingewonden puilden uit hun buik. Eenlige gewonden zouden het niet lan- ger dan den avond uithouden; anderen zouden nog verscheidene dagen kunnen leven en enkelen kondgn genezen. Maar de Roode Dwergen moesten zich onder- pen aan de wet der menschen. Naoh izelt, die reeds vaak die wet niet had will'en toepassen, erkende dat het nood- zakclijk was met deze onverbiddelijke vij- anden. Hij liet zijn makkers en de Schouder- loozen de harten van de vijanden door- boren, de schedels splijten ot de hoofden afhakken. Het ter dood brengen ging snel. Nam en Oaw haastten zich, de anderen handelden ieder op eigen wijze en zonder wreedheid. Toen was er een oogenblik van be- overgaan, ten Otfete op 1 Februari, ten deele op 1 April ontslagen. Bij de ophef fing der afdeelingen zal nog in werking blijven: le. een uitvoervgrbod op aardappelen; 2e. een uitvoerverbod op enkele indu- strieele producten; 3e. een uitvoerverbod op tarwe; 4e. een uitvoervdrbod op nielk; 5e. een uitvoerverbod op suiker; Verrnoedelijk zal *ook nog noodzakelijk blijken een uitvoerverbod op suikerbieten. Van de distribute van levensmiddelen is op het QOgeflmk alleen nog over de bruinbrood-distribuTic. Deze blijft ook na 1 April bestendigd. '1 Verbmik van bruinbrood wordt echter hoe 1 anger hoe minder, zoodat deze distrbutie verrJoedelijk langzamerhand uitsterft. De bedoeling is verder, met ingang van 1 April de ..nlelkvi nrziening" op te heffen. In tusschen zullen "aarschijnlijk, met be- trekking tot de meik, nog eenige speciale maatregelen noodig blijken. SLAPTE IN DE N1JVERHE1D. Wegens slapte in de chocolade-industrie zijn aan de fabriek B^ja te Breda 100 werk- lieden ontslagen. N.V. Maehinefabriek v/h Gebr. Van Joolen, te Coevorden, heeft 20 van haar werklieden het werk moeten opzeggen. Waarschijnlijk zulleii nog meer volgen. Ook zal in het vervolgslechts vijf dagen ge werkt worden. De werkloosheid neemt ook te Gemert (N.-Br.) zeer toe. De textielfabriek der firma P. de Wit staat reeds geheel stop. Bij de firma Raaymakers zijn wederom een 40tal meisjes ontslagen, terwijl de firma Joh. v. d. Acker slechts halve dagen laat werken. Tengevolge van het stilliggen van den bokking-export en de sterke vermindering der overige Gschzendingen, is een ernstige malaise ingetreden in de mandenindustrie der Zuiderzeeplaatsen. De vorige week moesten reeds mandemakerijen, o.a. die voor IJmuidea werken. worden stopgezet en thans ligt het geheele mandenbedrijf te Hui zen stil, ook de tien inrichtingen, aan de ex- port-rookerijen verbonden. Een 75tal werk- krachten aldaar zijn momenteel als werk- loos. Aan de maehinefabriek en constructie- werkplaatsen van de firma De Vries Robbe 6 Co. te Gorinchem zijn 150 arbeiders ont slagen wegens slapte in het bedrijf, terwijl aan de kopergieterij van de firma H. K. van Wiingerden Zonen aldaar de helft van het fabriekspersoneel ontslagen is. Den arbeiders, die wenschen te blijven, wordt nu 7 cent per uur minder loon uitbetaald dan voorheen. Bij de firma Van Houten te Weesp is aan 82 personen ontslag aangezegd. Aan de cartonfabriek ..Riederland" te Winschoten is ontslag aangezegd aan 31 ongehuwde werklieden. DE BRUINBROODDISTRIBUTIE. Naar wij vernemen is dezer dagen in een der bladen ten onrechte gemeld, dat de bruinbroodvoorziening ook na 1 April be stendigd zal blijven Deze voorzienmg zal klemniende stilte. De Schouderloozen ver- zorgden hun gewonden. Zij deden dit zorgvuldiger en doeltreffender dan de Oulhamr. Naoh had den indruk, dat zij ontwikkelder waren dan de lieden van zijn stam, maar ook zwakker. Hun ge- baren waren soepel en aarzelend; twee, ja zelfs drie man waren noodig om een gewonde te ondersteunen, nu en dan sche- nen zij door een verbijsterden angst aan- gegrepen en bleven staan met starende oogen, slaphangende armen. De vrouwen waren minder langzaam. Zij schenen ook behendiger te zijn! en meer hulpbronnen te kennen. Na eenigen tijd ontdekte Naoh zelfs, dat een van haar het bevel over den stam voerde. Toch hadden ze dezelfde troebele oogen, dezelfde droevige uitdrukking op haar ge- laat als de mannen en het haar groeide in bossen met kale plekken er tusschen, waarop een schubbige huid te zien kwam. De zoon van den Ranter dacht aan het weelderige haar van de vrouwen van zijn ras, aan de glanzende lokken van Gamm- la.... Eenige kwamen, vergezeld van twee mannen, de wonden der Oulhamr bekij- ken. Een rustgevende teerheid ging van haar uit. Zij reinigden de wonde van bloed met geurige bladeren en bedekten ze met gekneusd gras, dat door biezen banden op zijn plaats werd gehouden. Deze verzorging was de bezegeling van hun bondgenootschap. Naoh vond, dat d Mannen zonder Schouders minder raw waren dan zijn broeder, dan de Verslin- ders der Menschen en de Roode Dwergen. En zijn instinct bedroog hem hier evenmin, als te voren bij de beoordeeling van hun zwakheid. Hun voorouders hadden steen en hout gevormd lang voor andere menschen. zooals reeds door den Minister van Land bouw in de Kamer werd medegedeeld met 1 April ophouden. Dezer dagen zal een crediet van 1 millioen gulden worden aan- gevraagd, teneinde de bruinbroodvoorzie ning tot dien datum te kunnen doen strek- ken. (Hbl.). DE WIJZ1GING DER MILITIEVv F. V. Uit parlementaire kringen wordt verno- men, dat bij de algemeene herziening der militiewet zal worden teruggekomen op het stelsel van vermindering van het jaarlijksche contingent, dat thans in de wet tot tijdelijke afwijking van de militiewet is vastgesteld, en dat gedacht zal worden aan de afschaf- fing der loting. Mr. TROELSTRA OVER DE REVOLUT1E. In een Zondag door mr. Troelstra te Hoorn uitgesproken rede over de „politieke toestand en de ,S. D. A. P." zei hij, volgens een verslag in het N. v. d. D. onder meer: Tegenover de geweldige machten van het kapitalisme, die de wereldpolitiek en het be- drijfsleven beheerschen, moet komen de dL recte strijd van't socialisme. Door staking, boycot, revolutionnaire daden alleen kunnen de arbeiders den nieuwen dreigenden oor- log voorkomen. Treurig is echter de ver- deeldheid onder de soeialistische arbei ders. Spreker weet dat die gebroken ar- beidersklasse niet in staat zal zijn, in dezen tijd de groote taak te vervullen, die haar op de schouders is gelegd. Zij is nog niet rijp om staat en industrie over te nemen. Het tempo, waarin het internationaal georgani- seerde proletariaat zich moet ontwikkelen, is verhaast. Daarbij blijkt, dat het vertrou- wen in de alleenzaligmakende kracht van het parlement, en van het stembiljet is ver- dwenen. We kunnen niet wachten tot de stembus uitspraak zal doen, opdat dan de nieuwe regeling kan komen tot den economischen opbouw van ons land. Vooral ook omdat het vrouwenkiesrecht ons nog dieper in 't nauw zal brengen. Aldus biedt de naaste toekomst geen en- loel perspectief! De boel loopt vast, de toe- stand wordt gespannen. „Indien wij op den noodigen steun kunnen rekenen voor een revolutionnaire beweging, dan zullen wij helpen. Mochten er international omstan- dgheden plaats grijpen, die wijzen op revo- lutie, dan is het oogenblik om na te gaan, of onze tijd is gekomen!" PREMIES VOOR PARTiCULlEREN BOUW. In aansluiting aan de in begin Novem ber gepubliceerde regeling bevat de Staats- courant van gisteren nog eenige nadere be- palingen betreffende het toekennen van pre mies aan particulieren bouw, berekend naar ongeveer f 20 per vierk. M. woningopper- vlakte. De premies kunnen ook gegeven worden aan vereenigingen die niet dtiurder bouwen dan de particuliere nijverheid. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nijverheid eco- nomischer is dan de aanbestede bouw, wor den de premies beduidend lager dan de sub sidies, die krachtens het Kon. besluit van Sinds duizentallen van jaren bewoondeji. de Wah ongemeten vlakten en wouden. Zij waren de sterksten. Hun wapens maakten diepe wonden, zij kenden hetge,- heim van het Vuur en in een treffen meit de zwakke zwervende stammen ot enkele gezinnen, behielden ze gemakkelijk de overhand. Toen was hun gestaltetorsch, hun spieren waren hard enonvermoeiDaar. en zij bedienden zich van een taal, minder onvolledig dan die van huns gelijken. En onvergelijkelijk snel groeide hun geslacht over de geheele wereld. Toen, zonder dat ze door overweldigende rampen werden getroffen, zooals andere menschen, werd hun groei plotseling gestuit. Zij bemerk- ten het zelt niet, zij wisten niets van hun noodlot. De omgeving, die hun ontwikkeling eerst gunstig was geweest, hield deze thans tegen. Hun lichamen werden tengerder en trager; hun taal verrijkte zich niet, en werd toen armer; hun listen werden groo ver en zeldzamer; zij hanteerden hun wa- penen, die minder goed van vorm wei*- den, met ipinder zekerheid en minder kracht. Maar het zekerste teeken van hun ondergang was de traagheid van hun den^ ken en hun gebaren. Zij waren spoe dig moede. aten weinig en sliepen veel; en in den. winter gebeurde het wel, dat zij een winterslaap deden als de beren. Van geslacht tot geslacht verminderde hun vruchtbaarheid. Met moeite brachten de vrouwen een of twee kinderen ter wereld en met oneindige zorgen slaagden zij er in dezen groot te brengen. Een groot aantal onder haar bleek onvruchtbaar. In ieder geval toonden zij meer levenskracht dan de mannen; zij hadden ook meer uit- houdingsvermogen, en haar spieren waren niet zoo zeer verzwakt. Langzamerhand November 1919 tot dusver werden geg&ven. Deze premies worden geheel voor rijks- rekening genomen. De regeering zal bevorderen, dat voor dezen bouw met premie zoo noodig het rijk hypothecair krediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het rijksvoorschot hy- potheekhoudster wordt. Het rijk zal het cre diet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rentestandaard zal worden bepaald. Voorshands bedraagt zij tot 1 Mei 1921 6 pet. De aflossing moet ge- schieden in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden ver- ieend voor deugdelijke, eenvoudige wonin- gen, zoowel voor den kleinen middenstand, als voor arbeiders en in gemeenten, waar een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. EEN MATROZEN-DELEGATIE UIT KROOONSTAD TE MOSKOU GEARRESTEERD. Berlinski Tidende verneemt uit Helsing- fors, dat de Sovjet te Moskou een dele gate der matrozen uit Kroonstad heeft laten arresteeren, die naar Moskou wa ren gekomen, om met de regeering te on- derhandelen over de regeling van de voed- selvoorziening van het garnizoen en de vloot te Kroonstad. Er schijnt een zeer gespannen verhou- ding te bestaan tusschen de Moskousche Sovjet-regeering en de bolsjewiki te Kroon stad. HET EINDE DER ANNUNZ1ADL. Bijna alle legionnairen hebben thans' Fiume verlaten, waar d'Annunzio, naar verluidt, nog eenigen tijd zal blijven. D'Annunzio heeft zich aan boord van de „Venezia" met de matrozen en offcie- ren onderhouden, welk schip naar Genua moest vertrekken. Toen hij weer aan wal btond, werd de dichter met hartelijfce „alalas" door de zeelieden en de menigte begroet. Toen het schip afvoer, speelden de matrozen op de gitaar en de mando line. Onder de menigte, die zeer bewogen was, heerschte diepe stilte. Volgens de Tribuna zou d'Annunzio er van afgezien hebben op het oogenblik Fiume te verlaten, teneinde een boek t6 schrijven om zijn houding in den loop der laatste gebeurtenissen te rechtvaardigen. Daarna zou de dichter naar Rome gaan. om een bond van oud-legionnairen te stich ten en een blad voor hen uit te geven. Een telegram uit Rome meldt, dat d bevolking van het eiland Veglia, aanpe voerd door Joega-Slavische priesters, de, legionnairen van d'Annunzio aldaar heett aangevallen en drie hunner heeft gedood. De Messagero verneemt uit Tarente, dat bij de aankomst aldaar van de legion- nairs uit Fiume, betoogingen hebben plaats gevonden, die hier en daar in rel- letjes ontaardden. Een persoon werd ge- kwetst door een schot, terwijl talrijke ar- restaties zijn gedaan. werden haar daden gelijk aan die dei krijgers; zij vischterx, jaagden, maakten wapens en gereedschappen, streden voor haar gezin of voor den stam. Koriom, het verschil tusschen de seksen was nage- noeg verdwenen. En het geheele ras werd langzaam te-.- -I ruggedrongen naar het Zuid-Westen door mededingers, die rawer, werkzamer en vruchtbaarder waren dan zij. De Roode Dwergen hadden verscheide ne horden vernietigd; de Verslinders der Menschen hadden ze onophoudelijk ver- moord. Zij dwaalden rond als in een droom, met de overblijfselen van een kunstvaardigheid, die fijner was, dan die hunner mededingers en een veel ontwik kelder verstand. Zij hadden zich aange- past aan een leven in streken, waardoor rivieren stroomden, draaikolken zich ver- zamelden en moerassen ontstonden tus schen groote meren en ook in onderaard- sche holen. In de groote onderaardsche gangen, die door het water uitgeslepen en weer door kronkelende doorvaarten met elkaar ver bonden waren, konden ze met bewonde- renswaardige zekerheid den weg vinden^ jen wisten zij zich nieuwe uitgangen te graven. Ofschoon zij zich hun achteruit- gang niet klaar bewust waren, wisten zij toch, dat zij steeds trager en zwakker wer den; tegen geen vermoeienis waren ze meer bestand en zij namen iedere list te baat om een strijd te vermijden. Zij wis ten zich in holen te verschuilen met een behendigheid, die zelfs den reuk van hon- den en wolven misjeidde, hoeveel te meer dus dit grovere zintuig van den mensch. Oeen dier wist zijn spoor beter te ver- bergen. (Wordt vervolgd). qqrarm^tygCK^ggggZXIgSBgfflgr-Tlgiaa^ -■"i',ni »im" Wat nog blijft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1