T«r N austnssHs Courant Hoofdelijken Omslag. Hoofdelijken Omslag. Schoolgeld. REKENINGEN St Strijd om hot Vuur. geWnsde bebichten. frijdag 7 Jan. 1921. No. 7092. r WHB DB BLAID. ten laste der Gemeente, BINNENLAND. FEUILLETON. 8UITEN LAND. LOODSWEZEN MONO WESTER- SCHELDE. Dezer dagen wordt, zoo meldt de Middelb. Ct., te Viissingen uit den Helder verwacht een ge./ezen mijnenvisscher (model stoom- treiler), bestemd voor een der buitenposten van den Nederlandschen loodsdienst voor den mond der Wester-Schelde. INBESL.AGNEMING VAN GOUDEN TIENTJES. Eenige jaren geleden was op last van den burgemeester van Rotterdam een aan- tal gouden tientjes in beslag genomen. In eer9ten aanleg had de rechtbank te 's Gravenhage beslist, dat deze inbeslag- neming onrechtmatig was en den staat tot betaling van schadeyergoeding veroor- deeld. De staat ging in appel, doch het hof te 's Gravenhage besliste met de rechtbank, dat de inbezitneming op grond van de Dis- tributiewet moet geschieden in verband met de distributie van goederen, wat hier niet het geval was geweest. Tevergeefs trachtte de Staat dit verband uit te breiden tot maatregelen tot voorkoming van prijsopdrijving en vasthouding van goederen, wat het Hof ongeoorloofd acht- te. Het vonnis, waarbij de Staat tot beta- ling van schadevergoeding werd veroor- deeld, werd derhalve bevestigd. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft de ge- meentebesturen aangeschreven, dat blij- kens hem gerapporteerde gevallen er per- sonen zijn, die de hun in eigendom toe- behoorende woning vrijwillig verkoopen en zich dan bij het gemeentebestuur ot bij een woningcorporatie aanmelden als gegadigden voor de huur van een met RijKsvoorschot gebouwde woning. Roman uit den Oertijd door J. H. ROSNY. Toen brak de eeuwige strijd, die door de paniek bedwongen was, weer los. Een panter sprong een paard naar den keel en beet zijn strot door; wolven stortten zich op een kudde gezallen; een ade- laar droeg een reiger in zijn klauwen hoog tusschen de wolken; met een lang-aange- ifiouden gebrul beloerde de leeuw zijn voortvlucntige prooi. Een dier op lage pooten kwam plotseling te voorschijn. Zijn pooten waren zwaar als die van eenmam- moeth en zijn huid was donker, ruw en rimpelig als de schors van een ouden eikenboom. Waarschijnlijk kende de leeuw hem niet, want hij stiet weer een dreigend gebrul uit en hief dreigend zijn geweldigen kop met de blikkerende tan- den van graniet en ruige, rechtopstaande manen. Geprikkeld door dit geluid als van den donder hief de rhinoceros zijn puntigen muil en stormde woedend op het roofdier in. Het werd niet eens een gevecht. Het groote rossige lichaam bui- telde over den kop, draaide om zich zelt heen, terwijl de rimpelige massa blinde- lings verder liep, zich pauwelijks bewust van zijn overwinning. Een doffen kreet van smart en woede deed de leeuw over De Minister verzoekt er op toe te zien, dat zulke personen eerst in de laatste plaats voor een dergelijke woning in aan- merking komen en dan alleen indien zij een huur betalen, die den kostprijs der wo ning dekt. Deze eisch zal in het vervolg worden opgenomen onder de voorwaarden waaronder Rijksvoorschotten worden vef- leend. SUBSIDIES BURGERWACHTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat het zijn aandacht getrokken heeft, dat bij zijn departement nog steeds declaraties ten behoeve van burgerwachten woraen in- gediend, waarop vermeld zijn vervoerkosten, kosten van aankoop schijven, materieel enz. De Minister wijst er daarom nogmaals op, dat slechts tweeerlei subsidie aan de burger wachten worden verleend. Aan iedere ver- eeniging wordt in de eerste plaats f 0,62/2 >er lid en per kwartaal verstrekt als zooge- naamde oefeningsgelden. Verder kan door edere burgerwacht aanspraak worden ge maakt op subsidie ten behoeve van schiet- wedstrijden voor den aankoop van prijzen enz. De inspecteur van de burgerwachten is gemachtigd het bedrag voor iederen wed- strijd te bepalen. De betrekkelijke aanvra- gen moeten bij dezen titularis worden in- gediend. Den burgemeesters wordt verzocht het bovenstaande ter kennis te brengen van de besturen der Burgerwachten onder mede- deeling, dat zij er rekening mede dienen te houden, dat de declaraties op straffe van verjaring moeten zijn ingediend binnen 6 maanden volgende op het dienstjaar, waarop zij betrekking hebben. PLATTELAND EN DE LEERPLICHT- WET. In de Katholieke School schrijft een schoolhoofd, dat het tijd wordt, dat ook de onderwijzers in kleinere plaatsen hun stem eens laten hoorcn, opdat ze niet worden verrast door een Leerplichtwet, die goed kan zijn voor de groote steden, maar die op het platteland niet met zeer welwillende gevoelens zou worden ontvangen. WERKLOOZE NEDERLANDERS TE ANTWERPEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel seint: De te Antwerpen verschijnende socia- listische Volksgazet teekent protest aan tegen de onheusche behandeling van Neder- andsche onderdanen in de bureaux van het rrovinciaal bestuur te Antwerpen en schrijft onder meer: Wat heeft men tegen de Hol landers? Er is een stelselmatige vervolging tegen de Hollanders, 'die hier verblijven, aan den gang. Alle moeten aan het provin- ciaal bestuur komen, als zij door de huidige crisis werkloos zijn, onafgezien van het feit, of zij behoeftigzijn of niet. Waarom zulks gebeurt, weten we niet. Dat het ge- schikt is om haat te stoken bij onze Noor- derburen, weten wij wel en daarom prote- steeren wij tegen dergelijke willekeur. DE TOEKOMST. De N. R. Crt. schrijtf over de vooruit- zichten van het Nieuwe Jaar: De malaise staat voor de deur, de cri sis, die reeds vijt jaar geleden als ^evolg van den oorlog kon worden voorspeld, is in aantocht. Handel en industrie bele- ven een hoogst moeilijken tijd; fabrieken worden gesloten, of moeten de werktij- den aanmerkelijk inkrimpen de juist ingevoerde achturige werkdag is thans voor menig bedrijf te veel de vermin- derde koopkracht doet nu de allernoodigste voorraden aangevuld zijn, haar nadeeligen invloed o.j\ den ruilhandel gelden; het scheepvaartbedrijf, nog niet lang geleden bron van inkomst voor velen, wordt ver- lamd. En zoo zal de tijd van prijsdaling die verwacht wordt, voor talloozen eene periode worden van venninderde inkom- sten en van werklocsheid en nood. (Al- lerwege worden reeds maatregelen ge nomen, om ook deze periode, die doorg^ maakt worden moet, om weer tot n<or- maler toestand terug te geraken, zoo goed mogelijk door te komen en het kwaad zal zoo wellicht kunnen worden verzacht, maar niet weggenomen. Het zullen som- bere tijden zijn, die 1921 ons laat zien, waarin de slagen in alle kringen der maat- schappij hard"zullen neervallen, waarin me nig fortuin verloren zal worden, menig blij vooruitzicht zal worden verduisterd, en heel wat illusie verloren zal gaan. HET NIET-VLAGG£N TE WORMERVEER. Afgekondigd is Staatsblad no. 901, hou- dende het Kon. besluit van 16 Dec. 1.1., tot vernietiging van het besluit van Burg.. de vlakte weierklinken. Verbijsterd was hij, dat zijn kracht even nutteloos bleek als die van een jakhals. Naoh had vurig gehoopt, dat de inva- sie der dieren de Roode Dwergen zou verjagen. Zijn verwachting werd bedro- gen, want de weg der dieren voerde te^ nauwernood Iangs het gebied, dat ze be- zetten. En toen de duisternis geheel in- viel, werden vuren ontstoken, een woest gelach weerklonk. Toen werd alles dood- stil. Ternauwernood klapwiekte een op- geschrikte wulp, of ritselden spreeuwen in het riet, of plonsde een salamander tus schen de waterlelies. Toch gleden vreem- de wezens vlak onder het water en gin- gen naar een naburig eilandje, bij de granietrots. Door de rimpeling van het water en de ronde hoofden, die, inetwier bedekt, opdoken, bemerkten de Oulhamr hun overtochtEr waren er vijf of zes; Naoh en de Man zonder Schouders be- spiedden hen vol wantrouwen. Eindelijk gingen zij op het eiland aan wal en zetfen zich op een rotgpunt, daarop verhieven zij spottend en luid hun stemmen; ver bijsterd herkende Naoh de menschen; als hij er nog aan had getwijfeld, zouden de kreten langs den oever een eind aan zijn onzekerheid hebben gemaakt.... Vol woe de bes.efte hij, dat de Roode Dwergen gebruik hadden gemaakt van den trek der dieren om zijn waakzaamheid te verschal- ken... Maar hoe hadden zij een over tocht kunnen bewerkstelligen. Woest peinsde hij daarover toen hij zag, dat de Man zonder Schouders met de grootste volharding een Jijn bleef uit- duiden, die van den oever uitging en en Weth. der gemeente Wontferveer van 30 Augustus 1.1., waarbij besloten is om om 31 Augustus niet van de openbare gemeentegebouwen te vlaggen. DE VERZOENDAG VAN HET HAAGSCHE DIPLOMATIEKE CORPS. Onder dezen titel lezen wij in Het Vader- land": A1 langer dan een jaar heeft men om den voorrang van het karton gevochten. Terwijl in de hoofdsteden van de oorlogvoerende landen de gezanten van midden- en geallieer- de rijken elkander al officigele bezoeken hadden afgelegd, stonden zij in het onzij- dige Den Haag nog op voet van oorlog. In de stad waar het Vredespaleis staat, werd de oorlog nog voortgezet, wilde men van geen verzoening weten. Verleden jaar op Nieuwjaarsdag brach- ten de gezanten der vroeger in oorlog ge- wikkelde rijken elkander geen kaartjes. De geallieerden beweerden, dat de Duitsche gezant als verfcegenwoordiger van het over- wonnen rijk, het eerst zijn karton aan de Entente-gezantschappen moest afgeven. Dr. Rosen, de Duitsche gezant, maakte er als oudste van het corps, aanspraak op als erste den kartonnen groet te ontvangen. Een jaar lang heeft men over dit gewel- dige vraagstuk van diplomatieko etiquette getobd. Men deed zelfs het voorsTSl, dat alle gezanten op hetzelfde uur hun gebou- wen zouden verlaten om elkaar kaartjes te brengen, zoodat er geen den voorrang ge- noot. Intusschen naderde de ontvangst van het geheele diplomatieke corps, dat nog onver- zoend was, ten hove. Toen vond mevrouw Van Karnebeek een uitweg. Zij gaf op December een thee en noodigde alle ge zanten uit. Een voor e£n kwamen zij aan- gereden, de rij van auto's op het Lange Voorhout werd steeds langer. En daar ont- moeten de vijandige gezanten elkander en gaven elkaar voor de eeTste maal de hand. De verzoening had plaats gehad En daarna hadden de geallieerden dan ook geen bezwaar meer hun karton op den Vijverberg bij Dr. Rosen af te geven. De prins De Ligne, de Belgische gezant, bracht zelfs een bezoek aan Dr. Rosen. En daar- mede was de atmosfeer voor de ontvangst ten hove opgeklaard en is de vrede in Den Haag geteekend. Een gezant ontbrak: de Amerikaansche, daar de vrede tusschen de Ver. Staten en Duitschland immers nog steeds niet ge teekend is. Hij kwam geen thee drinken gaf geen hand en liet geen kaartje op den Vijverberg. DE HEL AAN DEN RIJN. Als uitgave van het Centraal Comite voor Nederiand tot leniging van den voedsel- en kleerennood in Duitschland is verschenen. De hel aan den Rijn, een bewerking van de brochure va E. D. Morel „The horror on the Rhine". De vertaling is van Dr. R. ROmer. De schrijver gispt de militairistische po- litiek van de overwinnaars in den wereld- oorlog en betoogt, dat deze politick in de toekomst geen vrede kan brengen. „ln de eerste plaats -dient een einde te worden gemaakt aan de bezetting door zwarte troepen van het Rijnland, opdat ook in de harten der hedendaagsche Duitsche jeugd, de kiem van haat worde verre ge- houden. Is het niet een wreede waarheid, als de zwarte bezetting van 1918 eens aan dai geslacht tot voile besef komt? Is het niet om te gaan twijfelen aan al wat recht en waarheid zegt, als de tegenwoordige jeugd tot de wetenschap komt, dat de algeheele overgave van haar vaderlandv geschiedde onder valsche voorspiegeling, dat een eer- volle vrede werd beloofd, doch dat, nadat de wapens waren neergelegd en men hulpe- loos was, een verdrag moest onderteekend worden gelijkstaand met een veroordeeling om langzaam maar zeker te sterven, om ge- demoraliseerd en vergiftigd te worden? Men liet Duitschand maanden en jaren hongeren, grondgebied werd afgenomen, kolonies wer den buitgemaakt, steenkool en ijzer geroofd en de hand gelegd op particuliere eigendom- men in den vreemde. Vernedering en hoon worden dagelijks opgestapeld op de hoof den der onderworpenen, een stelselmatige oorlog wordt gevoerd tegen beschaving en wetenschap, een massamoord op de kinde- ren wordt meedoogenloos voortgezet. De grootste beleediging evenwel, die het arme volk wordt aangedaati is wel deze, dat men vvijze mannen onder toezicht stelt van zwar te inboorlingen, wilde menschen uit Afrika's wouden, vlakten, bergen en moerassen! eindigde bij het eiland. Daarop wees hij op de granieten heuvelkling. De zoon van den Panter ried, dat daar weer een gra nieten rotsmassa moest zijn, die tot bijna aan de oppervlakte van het water reikte. En thans was de vijand daar terzijde, spande hem valstrikken en zij mdesten zich achter een uitstekende rotspunt uit- strekken om aan steenen en speren te ontkomen. Weer daalde de stilte over het moeras, Naoh bleef waken onder de twinkelendt sterren. Het kreupelbosch der Roode Dwergen naderde langzaam maar ge^tadig, eer de helft van den nacht verstreken was, zou het bijna het vuur der nomaden raken en de aanval zou kunnen beginnen. Het zou niet gemakkelijk gaan. De Roode Dwer gen zouden over de viammen heen moe ten komen, die de geheele breedte van de rots besloegen en zich over vele vamen uitspreiden. Terwijl Naoh, alle zintuigen gespannen, over deze zaken nadenkt, valt een steen, die van uit het eiland geworpen wordt, tusschen de viammen. Het Vuur sist, een rookwolkje stijgt op en weer valt een pro- jectiel. Met een beklemd hart begreep Naoh de taktiek van den vijand. Met be- hulp van kiezelsteenen, in vochtig gfas gewikkeld, trach.ten zij het Vuur te blus- schen of het althans *zoo ver te dooven, dat de belegeraars er gemakkelijk langs zouden kunnen.... Wat te doen? Om de mannen op het eilandje te kunnen treffen, zouden ze niet alleen van onder hun dek- king moeten worden vandaan gelokt, maar „Deze zwarten onteerden moeders en zus- ters, deze inboorlingen zijn aangesteld als bewakers van rust en orde, beschermers der beschaving! Kan een volk dat vergeten, kan de beschaafde wereld de occupatie van het Rijnland verder aanzien?" HET VERBLIJF IN BELGIE. De visum-formaliteiten. In verband met de geruchten over moei- lijkheden, die den laatsten tijd aan Neder- landers bij hun verblijf in Belgie in den weg zouden worden gelegd, verneemt de corr. van de Tel. te Brussel, dat de klachten bij het Nederlandsche consulaat-generaal te Brussel ingekomen, alleen betreffen den nieuwen maatregel der Belgische regeering, volgens welke alle vreemdelingen boven de 15 jaar, die zich in Belgie vestigen, een be drag van 62 franc 50 hebben te betalen voor een verblijfsvergunning, d.w.z. een be drag, gelijk staande met de tegenwoordige xosten van jaarvisum voor Belgie. Het zelfde bedrag wordt ook geheven van vreemdelingen, die zich voor de inwerking- treding van deze bepaling in Belgie hebben gevestigd, zoodra zij een vergunning aan- vragen om tijdelijk naar Holland terug te lceeren. Verder vernemen wij, dat de Nederland sche regeering overweegt de kosten van het Nederlandsch visum voor Belgen te ver- hoogen in verband met den hoogeren prijs van het Belgische visum, in afwachting van een algemeene internationale regeling. DE DROOGHOUD1NG VAN AMERIKA. Het Amerikaansche Congres schijnt van ineening te zijn, dat het genoeg gedaan heeft met de wet, welke voorgesteld was door den „Anti-SaIoon-League", en waai- door Amerika „drooggelegd" werd, aan te nemen, Thans weigert het hardnekkig nieuwe credieten toe te staan, noodig voor de toepassing der wet. De pariementaire commissie voor de cre dieten weigerde dezer dagen een verzoek tot het toestaan van gelden, gedaan door Jen directeur van den douane-dienst, ten- einde de personen te beloonen, die hem in- lichtingen verschaffen, waardoor hij in staat de alcohol-smokkelaars te ontdekken, in te willigen. Eveneens werd afwijzend be- schikt over een crediet van 720.000 gulden, aangevraagd door het departement van ju- stitie, voor vervolgingskosten der overtre- ders. VON BETHMANN HOLLWEG. f Zondag is de vroegere rijkskanselier Theobald von Bethmann Hollweg, 64 jaar oud, te Berlijn overleden. Na 1905 bekleed- ae hij verschiliende malen een ministerspost en werd op 14 Juli 1909 rijkskanselier, als opvolger van prins Biilow. Terwijl deze een piooibaar diplomaat was, is Bethmann Holl- %veg beter gekenscuetst met de aanduiding van bureaucraat, die uitvoert wat hem werd opgedragen. Zoo beschouwt men Bethmann als het werktuig van de militairistische krjngen, die Duitschland op het oorlogspad brachten. Bethmann Hollweg heeft zich een wereld- vermaardheid bezorgd door zijn uitdrukking „een vodje papier." Eind Juli 1914 be- proefde de rijkskanselier Engeland tot neu- traliteit over te halen. In het laatste ge- sprek met lord Goscher, den Engelschen ge zant te Berlijn, noemde Bethmann het ver drag van 1839, dat Belgie's neutraliteit waarborgde, een vodje papier. Hij erkende, aat Duitschland, door het binnenrukken in Belgie, een onrecht beging, maar „Not kennt Kein Gebot." Met energie steunde Bethmann Je plannen van den Duitschen generalen staf. Naarmate de oorlogskans keerde en ook Amerika tegen Duitschland in oorlog ging, kreeg Bethmann het te kwaad met den Rijksdag. De afkondiging van den onbe- perkten duikboot-oorlog en het fiasco daar- van verhaastten Bethmann's val. Op 14 Juli 1917 trad Bethmann Hollweg af, op- gevolgd door Michaelis. EEN NIEUW BOLSJEWISTISCH LEGER? Een mededeeling van gezaghebbende zijde zegt, dat de bekende roode cava- lerie van Boedenny zich thans te Jelisa- wetgrad bevindt. Een andere ruitermacht staat bij Cherson. De provincie Cherson wordt blijkbaar 't middelpunt van een groote cavalerie-troepenmacht, waarvoor de bolsjewiki paarden requireeren in alle provinces. Uit de provinci'e Cherson alleen heeft men meer dan 50.000 paarden bijeengebracht. Van Siberie, Toerkestan en den Kaukasus komen woeste ruiters. Het doel van dit leger zou zijn de verove- ring van nieuwe industieele streken, die nog niet verwoest zijn, voornamelijk in Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Duitschland de Oulhamr zouden zich zelf aan hun sla gen moeten bloot steilen. Terwijl de zoon van den Panter en zijn gezellen hun wqede nauwelijks meer mees- ter konden blijven, viel de eene steen na den anderen en voortdurend steeg rook tusschen de viammen omhoog, gestadig kwam het kreupelbosch der Roode Dwer gen naderbij; de nomaden en de Man zon der Schouders trilden als in het nauw ge- jaagde dieren. weldra begon een gedeelte van het Vuur te dooven. „Zijn Nam en Gaw gereed?" vroeg de Leider. En zonder hun antwoord af te wachten stiet hij zijn krijgskreet uit. Het was een schreeuw vol woede en wanhoop en tever geefs zochten de jonge krijgers er hetstoe- re vertrouwen van hun leider in. Gelaten wachten zij op het beslissende woord. Maar plotseling scheen Naoh te weifelen. Zijn oogen begonnen te schitteren, een snijdende lach ontsnapte zijn lippen en een straal van hoop _gleed over zijn gelaat. „Vier dagen lang droogde het hout van de Roode dwergen in de zon", gromde hij. En zich op de grond werpend, kroop hi' naar het vuur, nam een verkoold, gloeiem1 stuk hout en wierp het in het kreupelbosch. Reeds hadden de Man zonder schouder Nam en Gaw zich bij hem gevoegd en wierpen blindelings brandende houten. Verbaasd over dezen wonderlijken uit- val, had de vijand in het wilde weg eenige speren geworpen. Toen hij eindelijk be greep, branden er al honderden twijgen en en Oostenrijk. Deze nieuwe veldtocht van het roode leger zou gevoerd worden door Galicie en Polen. DE MACHTIGSTE VLOOT DER WERELD. De Star, het blad van den aanstaanden president der Vereen. Staten, Harding, die zich te Marion in Ohio bevindt, be vat een hoofdartikel, gewijd aan bet Amerikaan sche vlootprogramma. De schrijver ver- ldaart, dat men de hoop koestert, dat de Vereenigde Staten in 1924 de machtigste vloot der wereld zullen hebben en dat Engeland weldra de suprematie ter zee aan Amerika Zal moeten atstaan. De schrijver voegt er nog aan toe: „Met een vloot, welke in staat is zich te meten met welke marine ook ter wereld, is de vei- ligheid der Vereenigde Staten verzekerd en blijft de Monroe-leer onschendbaar." HULP AAN DE TSJECH1SCHE KINDEREN. De Amerikaansche hulpactie onder lei- ding van Hoover voor de Tsjecho-Slovaak- sche kinderen, die in April 1919 haarwerk- zaamheden begon, heeft volgens bericht uit Praag tot April 1920 gevoed 500.000 kin deren voor 250.000 kronen per dag. Se- dert dien tijd tot eind Semtepber is aan 350.000 kinderen voedsel verstrekt. Daarna daalde het aantal tot 100.000 kinderen. Bovendien onderhield de En- gelsche missie in Slovakije 15.000 kinderen. De groote beteekenis van de goede zor- gen der Amerikaansche actie blijkt uit het. feit, dat men in den loop van 1920 ver- bruikt heeft 18.540 ton melk. 3460 ton cacao, 610 ton boter, 790 ton rijst, 320 ton suiker, 814 ton meel en 108 wagon- ladingen beschuit. Voor kleeding zijn ver der 500.000 dollars uitgegeven, een Ievens- middelen voor noodlijdende intellectueelen 60.000 dollars. De 1 sjeeho-Slovaaksche regeering heeft ruim 20 millioen kronen bijgedragen voor de voeding der kinderen. ERVARINGEN VAN EEN VOLKSTELLER. Men schrijft aan de N. Crt.: De volkstellerman geeft in een der stra- „van Veenpolder zijn paperassen 3i. J iacht dit althans te doen, doch heeft o.m. het volgende onthaal bij een „sterk onder den invloed'' verkeerend gezinshoofd: Wat krijgen we nou weer? Volksteller: Kaarten om vanavond in te vullen voor Het gezinshoofd: Voor watte?! 't Kan me niks versch... maar iic neem die dingen niet an. Volksteller: Kom man, 't beteekent niets. We willen alleen weten hoeveel menschen in je huis wonen. Het gezinshoofd: Dat raakt geen mensch! Of denk je voor dit en voor dat, dat ik nog leer belasting wil betalen! (Nogmaals een hartige aansporing tot heengaan, met be- dreiging tot niet zuinige handtastelijk- heden). Komt de huisvrouw te voorschijn: Een sussend knipoogje en fluisterend: Geef mij het maar! De eerzame vader valt nu tegen zijn vrouw z66 ruw uit, dat de volkatellerz- overigens aan veel gewoon, verbleekt en verder gaat, bij een der buren verzoekend de volkstellingspapieren in een gunstig oogenblik bij den nobelen buurman binnen te smokkelen. Wij vragen den volksteller: Gaat dit zoo heel den dag? De volksteller: Zo6 erg gelukkig niet, maar het zal kracht kosten de kaarten ge- plaatst te krijgen. En wat er van de telling moet terecht komen, mag Joost weten! Juffrouw hier zijn de kaarten van de Volkstelling! Och man nait neudig, dai heb ik al twai keer had. Hoe is't mogelijk. Dat kan niet! Toch waor heur. 'k Heb ze al twai maol kregen. Nou enfin. Daar begrijp ik niets van. Dag juffrouw. Tweedc bedrijf. D'er is vanmiddag 'n kerel west met., kaorten van de volksveurstelling. Maor 'k lieb zegd, dat 't nait neudig was. Waist dou wat er speuld wofdt? Bist nait wies? Dat was van de volks telling, vrouw. Mie dunkt dat haarst wel begrepen. Nooit an docht! Dat is lam, want nou kan 'k er achter aan tippelen ook nog. Dat dee 'k nait. Die kerels met heur maale meneuvels! (R. N.). droge bladeren; een reusachtige vlam lekte om het kreupelbosch en drong er reeds in door; ten tweede male deed Naoh zijn krijgskreet hooren, een kreet vol bloedd- dorst en vol hoop. „De Oulhamr hebben de VerslindeTs der Menschen overwonnen. Zouden zij dan niet de kleine roode jakhalzen kun nen vellen?" Het vuur bleef het kreupelhout aantas- ten, een bloedrood schijnsel spreidde zjfh over het moeras uit en trok visschen, sau- riers en insecten aan; klapwiekend stegen vogels uit het riet omhoog en wolven paar den hun gehuil aan het gelach der hyena's. Plotseling rees de Man zonder schou ders op en stiet een gehuil uit. Zijn doffe oogen begonnen te glinsteren, met ge- strekten arm wees hij naar het Westen. En zich omwendend zag Naoh in de verte op de heuvels een vuur, waarvan de gloed geleek op het licht der opko- mende maan. IV. De strijd tusschen de Wilgen. In den ochtend verioonden de Roodi Dwergen zich herhaaldelijk. De haat deed hun zware kaken boven en hun driehoe- kige oogen schitteren. Van uit de verte vertoonden zij hun spiesen en speren, en leden, als doorboorden zij den vijand, als sloegen ze hem neer, verbrijzelden ze hem den schedel en reten ze hem den buik open. En zij rukten opnieuw kreupel hout uit, besproeiden het nu en dan met water, en weer naderden zij den graniet rots. "t vervolgd.) VAN Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter tennis, dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemecnte voor 19191920, in afschrift gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter leaing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 6 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het navorderingskohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 19191920, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 6 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN traugea ter kennis, dat het kohier No. 2 van het sehoolgeld ever het tig rival; van 1 Mei tot en met 31 Augustus 1920, door Gededuteerde Staten van Zeeland is goedgekeurd en vaD af hedeu gedurende 'imaanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter leiing is nedergelegd. ¥er Neuzen, den 6 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, noodigen de ingezetenen uit, om de vor- deriugen, welke zij ten laste der gemeente mochten hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten. Ter Neuzen, 6 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 5