ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-ylaanderen. No 7091. Woensdag 5 Januari 1921. 61® Jaargang Kia ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN: Landbouwberichten. Telefoon 25. Dit Blad verschunt Maandago WoeMteo- en Yiijdagavond, Bitgezondert op Feestdagea, h|j de Firma P. J. YAH DE SAME te Ter Nsnzen. BEKENDMAKING. 8 I N H E N I A N D. BUITEN LAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland 1,60. Bij vooruitbetalingvoor het Buitenland per 3 maanden/2,20, perjaar 8, Voor NederlandPer jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekbandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20 Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetweft op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DE KON1NG1N-MOEDER ONGESTELD. H. M. de Koningin-Moeder lijdt sedert eenigen tijd aan hernia, waardoor opera- tieve behandeling wenschelijk is. Zij zal zich daarom onder behandeling stellen van professor Lameris, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. DE ACCIJNS OP HET GEDIST1LLEERD. De Minister van Financien brengt ter ken- nis van belanghebbenden, dat het thans tot wet verheven wetsonwerp, waarbij onder meer accijns op it A gedistilleerd wordt i verhoogd van 150 (met 10 opcenten) tot f 300 (met 10'opcenten) per hectoliter van 50 percent, op 5 dezer zal worden afgekon- digd (Stbl. no. 928) en mitsdien, krachtens art. 9, in werking zal treden te 12 uur in den nacht van 5 op 6 dezer. Dientengevolge is ieder, die op laatstge- meld tijdstip meer dan 25 liter gedistilleerd ongeacht de sterkte, voor zich zelf of voor een ander in voorraad heeft, verplicht daar- van op 5 of 6 dezer schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der ac- cijnzen. De aandacht wordt er op geyestigd, dat alle gedistilleerd, in een woning met hare aanhoorigheden aanwezig, geacht wordt in voorraad te zijn bij dep hoofdge- bruiker van de woning. Ieder, die na het tijdstip van het in wer king treden van de wet gedistilleerd inslaat, hetwelk voor dpt tijdstip hier te lapde Ts verzonden, moat uiterlijk op dea eerstvol- genden werkdag na dienYnslag gelijke aan gifte doen. De hiervoren bedoelde aangiften moeten onderteekend zijn en behalvef de vermelding van den naam en de woonplaats van den aangever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd, een nauw- keurige aanwijzing inhouden van de plaats, waar het gedistilleerd in voorraad was of ingeslagen is. Het nalaten van een aangifte of het doen van een onjuiste of onvolledige aangifte is strafbaar. De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking tre den van de wet ook de panden, die overigens niet aan hun toezicht zijn onderworpen, met /nachtneming van voorgeschreven vormen, tegen clen wil der bewoner of gebruikers fr'nqen te treden en er een onderzoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. Alle gedistilleerd, dat binnen dien tijd wordt aan- getroffen, wordt indien niet het tegen- deel aannemelijk wordt gemaakt geacht reeds bij het in werking treden van de wet ter zelfde p%atse aanwezig te zijn geweest. Ai het vorenstaande betreft niet het ge distilleerd, dat in voorraad is of ingeslagen wordt in de entrepots en in de panden, waar- aan het genot van doorloopend krediet voor den accijns is verbonden. Verdere inlichtingen kunnen worden ver- kregen bij de ontvangers en andere ambte naren der accijnzen. ACCIJNSVERHOOGING EN VER- VALSCHING VAN GEDISTILLEERD. Dr. Van Hamel Roos schrijft in het „Wkbl. tegen de Vervalschingen": Naar aanieiding van het feit, dat ondanks alle bedenkingen en ernstige waarschuwin- gen van verschillende zijden, de verhooging met 100 op het gedistilleerd aangenomen werd door de Tweede Kamer wegens de be- kende dringende financieele nooden, achten wij het onzen plicht te wijzen op het nemen van de meest strenge maatregelen om het smokkelen en invoeren van vervalschte al- coholische dranken te beletten. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is zal ieder begrjj- pen, gegeven het feit, dat de import van uit het buitenland, speciaal uit Belgie, door de reusachtige toeneming van den accijns een winst van f 1,20 per liter bedoelt, zoodat de smokkelhandel zich waarlijk niet onbetuigd zal laten! Doch een nog veel grooter ge vaar schuilt in het nadeel dat aan de volks- gezondheid toegebracht zal worden, het? door vervalschingen hier te lande; hetzij door den genoemden invoer van knoeipro- ducten uit het buitenland. In de eerste plaats moet hierbij gedacht worden aan den zoo verderfelijken blind en krankzinnig makenden invloed van den methyl-alcohol (houtgeest) waarmede de spiritus in Belgie en elders vervalscht is geworden, en welk mengsel dus in de eerste plaats wegens zijn lagen prijs en de mindere gelegenheid tot verkoop in Belgie, door de gedeeltelijke drooglegging aldaar, naar on- ze zuidelijke provincien gesmokkeld zal worden. Een tweede zaak waarop wij wenschen te wijzen is de bedenkelijke toeneming van de „koude" bereiding van spiritushoudende dranken in Duitschland. Daar het stoken of „branden'' van spiritus natuurlijk verbode is zonder speciale vergunning wordt op groote schaal de gisting niet door rectifi- ceering, resp. distilleering gevolgd, zoodat alle schadelijke hoogere alcoholen (foezel enz.) in het vocht blijven en dit zoodoende als uiterst schadelijk voor de gezondheid beschouwd moet worden. Indien de bedoelde wet in werking treedt, moge onze Regeering de meest afdoende maatregelen nemen om zoowel clandestien invoer te verhinderen, als nauwlettend toe zicht te doen houden, in het belang der pu- blieke gezondheid, op de zuiverheid van de hier te lande verkochte alcoholische dranken. DE U1TLEVERING VAN Dr. DE VkcEZE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel seint: Onder den titel Ezelarij schrijft de te Ant- werpen v, rschijnendtDsocialistisehe Volks- gazet, orgaan van Kamiel Huysmans, het volgende naar aanieiding van het bericht, als zou de Nederlandsehe rgeering dr. Wil- lem de Vreeze niet uitleveren: Le Peuple publiceert een artikeltie, waarin de steller protest aantee&ent tegen het feit, dat Ne derland de uitlevering vi^n Willem de Vreeze heeft geweigerd en onv dit stuk een prole- tarisch bijsmaakje te gtyen, schrijft de man, dat, indien het eeri arHeider had gegolden, de Nederlandsehe reg«ring de uitlevering zou hebben toegestaan Het zij ons vergund kldoen opmerken, dat met deze laafete opmeifcing alles kon wor den beweztn. De vraagj s eenvoudig en con creet, of Nederland geilk heeft of niet. Wij geven den Hollanders ;Mijk, primo: omdat een land nooit politiekeluitwijkelingen moet uitleveren. secundo: omftat de beschuldiging tegen De Vreeze zoo b£j(|chelijk is, dai al leen professors of and^e heeren van Gent bekwaam zijn, bp. zulke akelige stommiteit een procee te bouwen. De Vreeze heeft de boekerij van Gent met honderden boekdee- len verrijkt, die man zal <«en boeken stelen. Als bibliothecaris had hij werken te zijnent, heeft de redacteur van Lf Peuple geen boe ken te zijnent, die aan he' blad toebehooren? BELGIE EN FI1\NKRIJK. De kwestie van de rconomische onder- handelingen met Frankryk, waarbij het toe- komstig lot van Antweiben zoo nauw be- trokken is, blijft de Vlaa.iische bladen bezig houden. De Standaan, herinnert aan de waarschuwingen van r. Vandeperre in dat blad en zegt: „Wij hebben ons kosteloos aan Franknjk weggeschonken door het militair akkoord en van de mooie beloften waarmee men het heeft versierd, komt niets. Daar moet men zich dan in Antwerpen voorloopig mee tevreden stellen. Intusschen begint de toestand aan de haven meer en meer zorg te wekken. De bedrijvigheid, welke er nog heerscht is veelal te wijten aan na-oorlogsche toestanden. Wanneer die niet a eer zullen bestaan, zal die bedrijvigheid plaats maken voor eene ontzettende werjg.^ loosheid zoo er bij tijds naar geen rdtluW, delen wordt uitgezien. Voor den oorlog tierde Antwerpen'gs ha ven op het Elzasser- en Rijn-hinterland. Heden sluit Frankrijk het eerste af door de stapelhuisstaksen en bevinden we, dat we dezen oorlog, aan de ziide onzer Zuider- buren, tot ons eigen nadeel hielpen winnen. Tegelijkertijd troffen wij in Antwerpen lie- den aan, dwaas genoeg om met het refrein van ,,heraus" de Duitschers uit het Rijnland reeds door de bezetting gehinderd, alien lust tot weerkeeren te ontnemen. Wat zul len de gevolgen zijn? Bij gebrek aan cargo daar het binnenland er niet genoeg kan leveren zullen alle groote lijnen een voor een Antwerpen verlaten. Dan moet men maar eenvoudig een kleine lijn tusschen Londen en Antv/erpen in het leven houden om de goederen van de Antwerpsche dok- ken naar die van Londen te vervoeren, die daar aansluiting met de groote lijnen zullen treffen. Zoover zouden onze Fransche „vrienden" en hunne vrienden de franskiljons het heb ben gebracht. Er is echter meer dan een verblijdend teeken, dat ons tot nieuwe hoop moet stem- men. Reeds vernamen we, dat Duitsche reederiien pogingen hadden aangewend om te Antwerpen terug te keeren en er verte- genwoordigers te vinden. En we vragen ons af of er nog iemand zoo dwaas zou kunnen gevonden worden, na de laatste gebedrte- nissen, om het lied van „heraus" weer langs de leien te laten galmen." Het blad keurt het dan van harte goed, dat Belgie, in navolging van Engeland, van de rechten van artikel 18 van het verdrag van Versailles afziet. „Wijseiijk gaat Belgie dan het voorbeeld van Engeland volgen en heeft het de ge- allieerde daarmede in kennis gesteld. Zoo we de haven van Antwerpen van den onder- gang willen redden, ligt daar een van de eerste middelen tot heropbeuring. Tegen geografische feiten kan men niet op en al heet men het „treurige" noodzakelijkheid, zooals een Brusselsch blad schrijft, het verandert geen zier aan de noodzakelijkheid zelf. De nuchtere werkelijkheidszin der Vlamingen, wien Antwerpen's roem en rijkdom te duurbaar zijn, om die aan Fran sche of franskiljonsche drijverijen te offe- ren, zal de passende maatregelen weten te treffen om de toekomst der Scheldestad te beveiligen.'' ENGEL AND-1ERL AND. Engeland is de bakermat van de detec tives en de detective-verhalen, schrijft de N. R. Crt., Engeland is het land waar air lerlei geheimzinnige, schilderachtige en raadselachtige dingen aan de orde van den dag zijn, waar meisjes wegraken, raan- nen hun geheugen verliezen, juweelen op raadselachtige wijze verdwijnen. In over- eenstemming hiermee is, dat verleden week te Eastleigh een bruid verdween op den ochtend van haar huwelijksdag en op Oudejaarsavond aan een dansende da me in het Londensche Savoy-hotel haar parelen halssnoer ter waarde van bijna een half millioen Hollandsche gudens ont- futseld is. Een ander mysterie, maar op politiek gebied, ligt opgesloten in de vraag: Waar is de Valera? Men is het spoor van de Valera al eenigen tijd lang kwijt. In de Vereenigde Staten, waar hi] midden in den oorlog de wijk heen had genomen, om een levendige propaganda voor Sinn Fein en tegen Engeland te voe- ren, verdween hij vele weken geleden. Men zeide, dat zijn hoofd rust noodig had na den inspannenden veldtocht. Toen kwam het gerucht, dat hij ter sluik naar Engeland zou gaan. Misschien was het er hem om te doen, om een baard te la ten staan of van haarkleur te veranderen. In elk geval konden zelfs de speurders van de Amerikaansche pers hem .niet ont- dekken. Nu loopt het gerucht, dat hij in Ierland voet aan wal heeft gezet, nadat een boot van een visschersvaartuig hem naar een eenzaam ,punt van de kust had geroeid. Eerst heette het» dat de regee ring alles van zijn komst wist en dat hij bij de vertrouwelijke onderhandelingen met haar over het herstel van den vrede in Ierland de woordvoerder van Sinn-Fein zou zijn en men hem daarom ongemoeid zou laten. Thans wordt dit weer tegen- gesproken en verneemt men in een adem, dat die onderhandelingen volkomen mis- lukt zijn en dat de militaire overheid de Valera aan zal houden, zoodra zij hem ontdekt. Is het alles maar camourflage en is de Valera werkelijk in Ierland, om een rol te spelen bij nu nog veel ver- trouwelijker onderhandelingen, die alleen ~gemaskeerd zouden worden doordat alles inmiddels op den ouden voet zou voort gezet worden, d. vv. z. op den ouden voet van overrompelingen en represailles? Ze- ker is, dat het spel van overrompeling en weerwraak zich pas te Midleton weer heeft 'herhaald, maar dat tegelijk Sir Hamar Greerfwood, de eerste secretaris voor Ier- Jand, ych ook zeer optimistisch over de •\«feCui1ziChten van het tot stand komen vaYi den vrede binnen een half jaar heeft uitgelaten, zonder daarvoor echter eeni- ge tastbare reden op te geven. Legt men daamaast de Times, dan leest men: „In regeeringskringen werd gisteren (Vrijdag) steliig verklaard, dat de onderhandelingen tusschen Downipgstreet en Sinn-Fein langs althans een van de paden die in den laatsten tijd verkend waren, mislukt zijn." Dat zou er weinig bemoedigend uitzilen, als er niet gesproken werd van ..althans een van de paden" enz. Misschien-moet i,de nadruk op „althans" vallen en zal men nu -een ander pad verkennen, het sluippad waarlangs De Valera, de pre sident van de lersche republiek", ier land binnengekomen is ot binnenkomen zal. Meer dan een vermetele vergissing is het echter niet. DE VOLKSTELL1NG IN AMERIKA. Den lsten Juni van het afgeloopen jaar werd in de Vereenigde Staten' een volks- telling gehouden. De thans gepubliceerde resultaten zijn in vele opzichten belang- wekkend. De Amerikaansche bevolking is in de laaste twintig jaren zeer sterk toege- nomen. Van 1914 tot 1920 gaat de curve wel is waar iets minder steil omhoog, doch dit is waarschijnlijk een gevolg van den oorlog. Behalve Aljaska en de manschappen van leger en marine heeft Amerika thans 105.700.000 inwoners tegen 92 millioen in 1910 en 76 millioen in 1900. Met de kolo- nien en Aljaska wordt het totaal rond 118 millioen. Merkwaardig is hierbij de enorme groei der steaen. New-York heeft thans 5.621.000 inwoners tegen 3.437.000 in 1900. Detroit had in 1900 286.000 inwoners, in 1920 994.000; Cleveland in 1900 382.000, thans 797.000 en Los Angeles in 1900 102.000, thans 517.000 inwoners. In 1910 woonden er op het lanci zeven millioen menschen meer dan in de steden; thans is de stadsbevol- king vier millioen op die ten platten lande vooruit. WOONHU1ZEN IN BRAND GESTOKEN. Op last van de militaire autoriteiten te Cork, zijn den len Januari zeven huizen in Middleton (graafschap Cork) in de buurt van de plek, waar de politie vanuit een hinderlaag was overvallen, in brand ge- stoken, omdat de bewoners, de militaire au toriteiten niet hadden gewaarschuwd, hoe- wel zif geacht konden worden, op de hoogte te zijn van de voorbereiding en de plannen tot den overval. Zij kregen een uur tijd om hun huizen te ontruimen, waarbij hun toe gestaan werd, de voorwerpen van waarde mede te nemen. Het meubilair moesten zij echter achterlaten. EEN M1DDEL TER VOORKOMING VAN MOND- EN KLAUWZEER. De Zuivelcourant ontleent aan het Deensche Kalb. Folkeblad bijzonderheden over een nieuwe methode ter voorkoming van mond- en klauwzeer: De heer N. Beck, hoofd van een proefstation, heeft in samenwerking met de landbouworga- nisaties gedurende 1915 proeven genomen met een lysol- of sapoformol-oplossing van 1% sterkte op 29 boerderijen alle op Fiinen ge- legen. Hieronder waren aangetaste veestallen, ernstig bedreigde veestallen, besmette veestal len, waarin gezonde dieren gebracht werden' en gezonde veestallen waarin men aangetaste die ren bracht. De behandeling bestond slechts hierin, dat zoowel de veeteelt als de dieren tweemaal per dag met de hiervoor genoemde oplossing bespoten werden. Het jongvee en de varkens werden op de zelfde wijze in behandeling genomen. Er werd gebruik gemaakt van een gewone vruchtboom- spuit, terwijl de desinfectie op de volgende wij ze werd uitgevoerd: men bewoog zich lang- zaam voorwaarts, eerst achter de voedergan- gen terwijl de spuit naar boven gericht was en langzaam heen en weer bewogen werd, waar door de zolder en de lucht boven de dieren doortrokken werden met een fijn verdeelde nevel. Daarna werd iedere rij van voren in be handeling genomen, waarbij rug, hals en klau- wen der dieren bevochtigd werden, terwijl de zijgangen, wanden en deuren op dezelfde wijze besproeid werden. Het resultaat was, dat geen der veestallen door het mond- en klauwzeer werd aangetast, zoolang de desinfectie dage- Jijks werd verricht. Bij eec veeiKtapel wp.rr do ziekte op 15 April waargenomen; 22 7Tj3Yff riit- go n men met de desinfectie. Een week later werden twee gezonde koeien op den besmet- ten veestal geplaatst, temidden van de andere aangetaste dieren; zelfs werd een der koeien opgestald op de plaats, waar enkele dagen te voren een dier gestaan had, dat aan de ziekte bezweken was. Beide koeien bleven echter ge- zond, wat door den veearts geconstateerd werd. Een dergelijk geval werd bij een anderen veehouder waargenomen. De gebruikte vloeistof had een sterkte van ten hoogste 1,116 pet., terwijl zoowel sapofor- mol als lysol gebruikt werd en wel met even goeden uitslag; deze stoffen werden opgelost in gewoon koud water. De prijs van de lysol bedroeg twee kronen per pond, zoodat de kos- ten van deze behandeling niet behoeven af te schrikken. TER NEUZEN, 5 JANUARI 1921. V1SCH AFGEKEURD. Hedenmorgen werd door den keurmeester voor visch als ongeschikt voor de consump- tie afgekeurd 200 K.G. wijting en 100 K.G. kabeljauw, aangevoerd uit IJmuiden. De visch is op de gebruikelijke wijze onder toezicht der politie vernietigd. IISVAL1DITEITSVERZEKERING. Voor rekening van de Raden van Arbeid waren op 1 December 1920 in een zie- kenhuis of sanatorium opgenomen 279 patienten. Voor den Raad van Arbeid te Middei- burg bedroeg dit op dien datum 21 pa tienten. Op 1 Januari 1921 bedroeg "dit aantal reeds 32. Toegekend waren op 1 December 6718 ouderdomsrenten krachtens de Invalidi- teitswet (dus geen renten die reeds voor 3 December 1919 waren toegekend ot ren ten krachtens de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering). Het totaal bedrag per jaar dat krachtens de Invaliditeitswet uitge— keerd moet worden, bedroeg op dien datum f 1.017.038. Toegekend werden 601 weduwen- en weezenrenten. Het jaarlijksch bedrag aan renten f 147.834.96. Voor den Raad van Arbeid Middelburg bedroeg het aantal ouderdomsrenten krachtens de 1. W. 207, het jaarlijksch bedrag f 31304; het aantal weduwen en weezenrenten 18, het jaarlijksch bedrag f 3326.70. Tot 1 December 1920 werden toegekend 292 ouderdomsrenten krachtens de Ouder- domswet 1919 (vrijwillige ouderdomsver- zekering). Op 1 Januari 1921 bedroeg dit aantal 358. SAS VAN GENT. Met ingang van 1 Januari 1921 is de heer F. Hamelijnck, vroeger alhier, benoemd tot adjunct-oommies, chef der juridische afdee ling bij den Raad van Arbeid te Delft. Bij den alhier gehouden prijskamp op het biljard, in het tramstation bij den heer Ch. L. de Ridder, op 2 Jan. 1.1., was de uitslag als volgt: le prijs Ch. L. Waelput van Zuiddorpe en Aime de Maesschalk van Sas van Gent; 2e prijs Jos. van Dorsselaer van Kijkuit en Richard Bauwens van Westdorpe; 3e prijs Lev. van de Velde te Zandeke (Belgie) en Ed. de Rijke van Assenede (Belgie); 4e prijs - jiit-- •- Mima.1 n. -nr.- I van in zijn De Burgemeester van i LK N'ijUJZl j maakt bekend, dat bij zijn besluit, van iedcn aan HENDRIK VERIIAGE, te Ter Neuzen. Bovenstraat No. 22, vergunning is verleend om bakkerij, tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags baUltersarbeni te ver- richten, zullende deze vergunning geldig zijn voor den tijd van een jaar. Ter Neuzen, 1 Januari 1921. De Burgemeester voornoemd, J. llUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, naar aanieiding van eene circulaire van den beer Commissaris der Koningin in Zeelandr Ik lieb de eer U mede te declen, dat bij beschik- king van den Minister ran Landbouw, Nijverlieid en Handel d.d. 31 December 1920, No. 20432, 3e Afdeeling, Directie van den Landbouw met ingang van 1 Jauuari 1921 is ingetrokken zijne beschikking van 16 Vugustus 1920, No. 129212. 3e afdeeling, jjirectie van den Landliouw, waarbij werd verboden rundvee, schapen of geiten te vervoeren of te doen ervoeren in een streek in de provincien Zeeland, Noord-Brabant en Limburg langs de Nederlandsch- Belgische grens ter breedte van een "Kilometer. Ter Neuzen, den 4 Januari 1921. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgerneoster van TER NEUZEN maakt be kendnaar aanieiding van een ontvdngen circulaire van den Minister van Oorlog Voor de volgende oategorien militairen kail inge- o'lge besluit van 1 December j.l. kustwinnersvergoe- ding worden toegekend, tot een bedrag van ten hoogste f 3, per dag le. VrwWitligers, die in reserve waren krachtens bet laatrte lid vr.n art. 8 d. r bij Koninklijk besluit van 19 Januari 1907, no. 58, vastgestelde doch later ingetrokken Instructie op de werving. 2e. Verzorgers bij den Rijkspostduivendienst. 3e. Hoefsmeden bij de Infanterie. 4e. Vrijwilligers van de Exploitatie-Compagnie van het Regiment Genietroepen. 5e, Militairen, behoorende tot het reserve-perso- neel van den Militairen Telegraafdienst, bedoeld in de gewijzigde Koninklijke besluiten van 2 April 1908, nos. 16 en 18 6e. Vrijwilligers bij de landweer, als bedoeld bij art. 22 van het gewijzigde Koninklijk besluit van 8 Mei 1906, no. 95. 7e. Vrijwilligers bij den landstorm, over de dagen, dat van de afdeeling waartoe zij behooren, een mili- tair gebruiji wordt gemaakt. 8e. Personen, die na het bereiken van den 40- jarigen leeftijd van den dienstplicht by de militie, de landweer of den landstorm zijn ontslagen en krachtens een bij den landstorm aangegane verbin- tenis vrijwillig onder de wapenen blijven of terug- keeren. 9e. Vrijwilligers bij den landstorm, ingedeeld bij de Politroepen. lOe. Militairen, die, na verblijf in werkelijken dienst als dienstplichtige bij de militie, de landweer of den landstorm, hun verblijf onder de wapenen voortzetten als vrijwilliger bij den Landstorm. Vergoedingen, welke ten aanzien van militairen door Burgemeesters werden toegekend en nog van kracht waren op 30 November 1920, woiden geacht voor het na dien datum voortgezet verblijf in werke lijken dienst van die militairen als vrijwilliger van een der hiervoor bedoelde categorien te zijn toege kend door mij en wel tot de bedragen, waarop de burgemeesters de vergoedingen stelden en aan de personen of de gezinnen, aan wie de vergoeding door de burgemeesters werd verleend, behoudens mogelijke door of vanwege mij in een en ander nader te breagen wijzigingen. Voor bedoelde bestendiging behoeven belanghebbenden geen aanvraag in te dienen Om vergoeding te kunnen bekomen wegens ver blijf onder de wapenen van een militair, ter zake van wiens werkelijken dienst op 30 November 1920 nog geen vergoeding werd genoten( zal echter wel een daartoe strekkende aanvraag moeten worden ingediend. De aanvraag moet worden gericht aan den Minister van Oorlog en aan dezen worden toe- gezonden. hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschen- komst van den burgemeester der woonplaats van belanghebbende, zoo deze binnen het Rijk woont. Ingeval van rechtstreeksche inzending moet op de enveloppen aan de gewone adresaanduiding nog worden toegevoegd„Plein no 28". Inzending door lusschenkoinst van den burgemeester verdient de voorkeur, oindat hierdoor het verkrijgen der brslissing op de aanvraag bespoedigd kan worden. Ten aanzien van de aanvraag geldt overigens voor zoover toepasselijk hetgeen in art. 1 eerste, tweede en vierde lid, van het Militie-Vergoeding Besluit is vermeld met betrekking tot de aanvragen om mili- tie-vergoeding, met dien verstande intusschen, dat de aanvraag in het bijzonder moet worden opge- geven tot welke der hiervoor genoemde categorieen vrijwilligers de militair behoort en bij welk korps hij voor soldij in betaling is. De vergoeding welke door den Minister wordt toegekend bedraagt ten hoogste f 3 per dag werkelijken dienst. Ter Neuzen, den 3 Januari 1921. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1921 | | pagina 1