DE ROTTERDAMSCHE HANDEL8- EN LANDBOUWBANK. De hoofdvertegenwoordiger voor Den H a a g gearesteerd. Door de Hatgsc.he recherche, in srnnen- werking met de RoUerdamsch zip girfe ien op fa' van plaatsen hier ter s:ede in- vallen gedaan hij w derverkoopers van de Rotterdanusche Handels- en Landbouwoank. in beslag genomer werdeu een 20 000 obli gates van de Kersfmis-leening d ior be- doelde bank uitgeschreven, benevens'n lOoO tal ^Fortuua's" (dit zijn bladen, w'elke de bank uitgeefi) en een grooten voorraad re clame artikeleo. Ten huize van den huofl- vertegenwoordiger voor den Raag in de Pretoriu'Sfraa-, z ch noemond- Srh., werd het grootste gcdeelte van de in beslag ge nomen stukken aangetroffen, terwijl tevens geconstateerd w^rd, dat deze hoof jvprteg jn- woordiger in uauwe relaties met Broekhuis s-taat. Ten slolte bleek nog. dat deze man •iet Sch. heet, doch een zekere J. K is en bg de Rotterdamsehe politie nog iri het krijt staat wegens een eenigen tyd geieden gepleegae ophchting. Hij is dan ook op transport gesteld naar Rotterdam. Corr. Bur. BOUW VAN EEN HU1S IN 9 DAGEN De v Daily Mail" maakt melding van een uitvindiag van den heer L. A. S Cul len, een bouwkundig ambteaaar te Bexley Kent Council, waardoor het mogeigk zoo gn huizen in 9 dagen te bouwen Dcz methode waarbjj geen vaklieden noodig zijo, is goedgeseurd door het ministerie van Volksgezondheid, zoodat thans vier huizen zulhn gebouwd worden te Welling bg Bexly. Ret materiaal zou bestaan uit sintelbeton. De heer Cullea verzekert, dat een buis, bevattende een huiskamer, zitkamer, drie slaapkamers, keuken, budkamer enz. in negen dagen gebouwd kan worden. Het weerbericht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 764,3 Memel. Laagste barometerstand 743,9 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 21 Dec.: Zwakke tot matige, later toenemende Zuide- tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar be- wolkst, waarschijnlijk sneeuw en regenbuien, aanvankelijk om het vriespunt, later sterken dooi. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 9 December 1920, des namiddags 7 uur. (Vervolg). 12. Verzoek van P. A. van Bouchaute, om afwijking van art. 10 der bouwver- ordening. Ingekomen is een adres van P. A. van Bou chaute, die daarin te lcennen geeft, dat hij zijn voonhuis, staande aan de Korte Kerkstrat, no. wenscht te verbouwen; dat achter de woning geen voldoende open erf aanwezig is, overeenkomstig den bij art. AO der bouwverordening gestelden eisch, waajf- oor door den gemeenteraad bij een vroeger ssluit afwijking is toegestaan; dat in verband met de voorgenomen verbou- rfng het open erf iets grooter zal worden en tan de andere zijde der woning zal zijn gele- gen, doch nog niet zal voldoen aan den eisch der bouwverordening; dat hij daarom verzoeht, hem de noodige afwijking van den eisch der verordening toe te staan, teneinde zijn woning overeenkomstig het bij dit adres overgelegde plan te verbouwen. De gemeente-bouwmeester, in wiens handen dit verzoek is gesteld, rapporteert, dat by uit- voering van dit plan, de toetreding van licht en lucht tot de woonvertrekiken veel beter zal zijn dan bij de bestaande woning. Aangezien de bewoonbaarheid der woning alzoo veel zal verbeteiren, adviseert hij de gevraagde afwij king van de bouwverordening toe te staan. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 13. Veroek van het Wit-Gele Kruis te Sluis- kil om subsidie. Ingekomen is een adres van het bestuur der vereeniging ran het ,.Wit-Gele Kruis" afdee- ling Sluiskil, dat daarin onder de aandacht van den raad brengt: dat de afdeeling van het „Wit Gele Kruis op Sluiskil definitief is opgericht op Zondag 7 November; dat genoemde vereeniging byzonder is voor Room sch-Katiholieken, doch dat ook anders- denkenden lid mogen zijn met dezelfde rech- ten, uitgezonderd kiesrecht en kiesbaarheid in sake bestuur; dat bovengenoemde vereeniging vooral poogt te gemoet te komen aan het groote gemis aan medische hulp, hetwelk geschiedt door ranch- ting van een magazijn voor verplegmgsarti- ke^en, het benoemen eener wijkzuster, vast- stellen van een spreekuur waarop leden zich gratis kunnen laten verbinden en dergelyke, dat echter het onderhoud en vooral de in- richting van bovengenoemde vereeniging vee geld vraagt wat Sluiskil en omstreken moeilyk kunnen bijeenb reng-en dat Sluiskil toeh ook een onderdeel is der gemeente Ter Neuzen; reden waarom het bestuur zich tot u ede achtbare heeren wendt met het verzoek haai een subsidie te willen verleenen uit de ge- meentekas. In een memorie van toehohting wordt te .en- nen gegeven, dat de afdeeling zich uitstrekt over geheel Sluiskil, dus ook over gedeelten welke bobooren tot de gemeenten Sas van Gent Westdorpe en Axel; Ter Neuzen telt echter verrc eg het meeste aantal leden; van 110 leden zijn er 60 tot 70 van het Ter Neu- zensch gedeelte. Voor de verplegingsartihelen is een collecte gehouden welke ruin' f 200 opbracht. Voor de inrichting van het magazijn is de afdeelmg dus verplicht ,f 300. waarschynlyk nog meer, op te nemen wegens de huidige duurte. Daarbij komt dan nog het salans van de gediplomeerde verpleegster en verdere on kosten, welke onmogelyk uit de contribute kunnen worden bestreden. Ook aan andere gemeenten wordt een geliik rekwest geridht. Deze stukken zijn door burgemeester en wethouders in handen gesteld van den burg- meester, die Aaaromtrent het volgende te ken- temijne handen gestelde adres van de vereeniging het ..WiteGele Kruis" te Sluiskil, S aanleiding tot de volgende opmerkin- ^MeT ^nige' dankbaarheid mag worden vast- gesteld, dat van alle zijden wordt beproefd, den lijdenden onder de menschen, hulp te bieden bij ziekte en ongeval. En het kan niet anders, of wij willen gaame met een woordje van waandeering hiervan melding maken, waar dit ook geschiedt in onze gemeente. Men heeft by dit streven reoht op den steun van ieder weldenkende; evenzoo op steun uit de openbare kas. Maar tevens moet terstond tot voorzichtigheid worden gemaand, wijl er grenzen zijn, die niet mogen worden over- schreden. Hiercp leggen wij den vollen nadruk, en hebben mot voorzichtigheid te let- ten of er oorzaak is, om steun te verleenen. Gevoeglyk kunnen wij de verzorging bij ziekte en aanvenvante gevallen in drieerlei zin onderscheiden: 1. Hulp verleend in ziekenhuizen. 2. Huisverpleging en het beschikbaar stel len van hulpmiddelen. 3. Dadelijke hulp bij gewonden, getroffe- nen door een ongeluk enz. De verzorging sub 1 bedoeld is in deze gemeente op zooclanig-e wijze geregeld, dat daai-in wordt voorzien door het in deze gemeente voor eenige jaren gevestigde ziekenhuis. L it de nadere omschrijving in het adres blijkt, dat de arbeid, die ondemomen wordt met de te verleenen hulp voor het Wit-Gele Kruis niet gerangschikt kan worden onder dien sub 1 genoemd. Deze heeft meer overeenstemming met dien, bedoeld sub 2. Opgemerkt dient even wel te worden, dat in deae behoefte in de ge meente reeds wordt voorzien, wijl reeds sub sidie wordt verleend aan een vereeniging, die ook werkzaam wil zijn voor de buurtschap Sluiskil, Er bestaat dus wel aanleiding voor die gemeenten, waarvan een deel der bevolking ommiddellijk woont tegen Sluiskil, om subsidie te geven. Het is derhalve voor deze gemeente niet mogelijk, den steun voor de hulp sub 2 ge noemd, uit te breiden, te meer nu er een adres is ingekomen om subsidie voor het te Sluiskil gevestigde ziekBnhuis, waaromtrent steunver- leening wordt overwogen. Ongeacht de vraag, of wy de beslissing over het bovengenoemde verzoel: eerst zullen af- wachten, ben ik van oordeel, dat het verzoek in bygaand adres neergelegd, moet worden afge- wezen. Althans dit jaar moet eerst beproefd worden, met welk bedrag de naburige gemeen ten dezen arbeid wenschen te steunen. V oorts zij adressanten in overweging ge geven, zich om subsidie te wenden tot de ver eeniging ,d5erste hulp bij ongelukken", welke g:iame gelden beschikbaar stelt voor een cur- sus tot oefening in het verleenen van hulp, genoemd sub 3. In dat geval zal de vereeniging het Wit- Gele Kruis" op de meest uitemende wijze aan het doel beantwoorden, en zal de vereeniging den dank oogsten van de bewoners in wier midden deze vereeniging is gevestigd. De heer COLSEN heeft het rapport van den burgemeester met eenige bevreemding gele- zen. In den aanvang gewaagt hij met dank baarheid van het werk, dat de vereeniging doet, geeft verder aan den werkkring van de versdhillende kruizen en verwijst naar het ziekenhuis, am ten slotte te adviseeren geen subsidie te verleenen. Spreker vraagt, wat heeft nu het ziekenhuis te Sluiskil met het Wit-Gele Kruis te maken. Dan wordt er eerst naar andere gemeenten verwezen. Daarmede is spreker het niet eens; de vereeniging is in de gemeente Ter Neuzen gevestigd en er.zijn 60 a 70 leden uit Ter Neuzen. Hij meent, dat deze gemeente moet voorgaan. Ieder kan b de vereeniging terecht. Hij stelt voor om aan de vereeniging eene subsidie te verleenen ad f 1 per lid uit de gemeente Ter Neuzen, onder voorwaarde, dat de gemeenten Westdorpe en Axel in gelijken zin zullen subsidieeren voor de it den der vereeniging die in hunye gerpeepte wonen. De heer DE MEIJER vraagt, of het Groene Kruis ook werkt te Sluiskil en of daar ook in wijkverpleging voorzien wordt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het Groene Kruis te Sluiskil een afdeeling heeft. De wijkzuster werkt hier van wege het Roode Kruis. Die is nog niet te Sluiskil geroepen, anders zou zij ook daar zeker hare hulp hebben verleend. De heer COLSEN meent, dat aan het Wit- Gele Kruis te Sluiskil wel een eere-saluut mag gebracht worden, omdat daar reeds een wijk verpleging is, er is een zuster beschikbaar. De VOORZITTER: Eene zuster uit het ziekenhuis De heer COLSEN: Ja, maar is dat dan niet ijk. Do VOORZITTER acht dat in het geheel niet gelijk. De heer VAN CAD SAND acht de inlichting omtrent de wijkverpleegster voor Sluiskil n geheel juist; het moge al waar zijn. dat men van daar nog geen beroep heeft gedaan op haar hulp, maar indien dit geschiedde zou ze toch niet kunnen gaan, omdat er hier voor haar meer dan genoeg werk is. De heer HAMEL1NK meent over dit adres ook nog iets te moeten zeggen. In het bijzonder heeft het hem getroffen, dat er in het adres nadruk op gelegd wordt, dat deze vereeeniging fn het bijzonder is voor de Katholieken". In dien er toch ooit een gebied is, op hetwelk de godsdienst waartoe de menschen behooren zou moeten worden uitgeschakeld, vindt hij dat dr- toch wel in het bijzonder zou zijn, dat der zie- kenverpleging en het verstrekken van verple- gingsartikelen. Hij vindt het zeer verkeerd, dat de Roomsch-Katholieben van Sluiskil voor deze zaak eene specifiek Roomsch-Katholieke vereeniging hebben gemaakt. Zeker, ze zeg gen, dat andersdenkenden er ook lid van kun nen worden, maar die worden dan toch in de vereeniging beschouwd en behandeld als men schen van eene lagere orde. Ze mogen geen kiesrecht vervullen of kunnen niet in het be stuur worden verkozen, alleen omdat ze tot een andere Godsdienstige richting behooren oj wel geen Goasdienst aanvaarden. Als er onder hen iemand zou zijn die veel liefde voor de zaak had, die er zich in hst byzonder voor wilde interesseeren, dan zou dat alles hem niet baten, hij zou als minderwaardig behandek! worden, omdat hij toevallig niet tot deze secte behoort. De splitsing om de menschen van elkaar af te houden, mag toch, naar het hem voorkomt, hier niet worden doorgevoerd. Dat men dit doet in de inriehtingen voor de op- voeding der kinderen kan hij zich nog inden- .en maar dit moet toch niet worden doorge voerd in alle geledingen der maatscihiappij. Welk verschil is er toch in een Katholiek, een neu- traal of 'een socialistisch verband of verple- gingsartikel Ieder mensch die ziek is behoort toch te worden geholpen, zonder dat er naar gevraagd wordt, tot welken Godsdienst men behoort: De Katholieken zijn, na de invoering van het vrouwenkiesrecht, allerwege bezig om de vrou- wen te organiseeren en van hun politiek recht gebruik te doen maken en hier sticht men een organisatie waarin men mannen van het kies recht wil uitsluiten omdat ze niet tot een be- paalden Godsdienst behooren. Sluiskil bestaat uit een zeer gemengde be volking en de geheele bevolking moet kunnen geholpen worden; dat bereikt men niet op die wijze, door wel andersdenkenden toe te laten, maar deze als minderwaardig te beschouwen. Laat men hen ook geen medezeggingschap in het bestuur en in de vergadering onthouden. Waar aan het Groene Kruis subsidie w< verleend, zou het dan ook aan deze vereeni ging kunnen worden geg*even, dan zou hij wel verder willen gaan dan 200. maar aan sub sidie voor zulke sectarische vereenigingen kan hij zijn stem niet geven. De VOORZITTER vraagt, of het voorstel- Colsen gesteund wordt. De heer DE MEIJER steunt het voorstel. De VOORZITTER merkt op, dat het voorst. nog onvoldoende gesteund wordt. De heer HAMELINK wil het dan wel steu nen, opdat het in stemming zal kunnen komen. Het voorstel wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Meijer en Col- sen; tegen stemmen de heeren Hamelink, Geen- sen, Geelhoedt, Van Hasselt, De Jager, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolaon en De Ridder. 14. Opheffing broodbureau. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat het distributiebedrijf in deze gemeente door opheffing van alle regeeringsmaatregelen aangaande de distributie van levensmiddelen geen reden van bestaan meer heeft, stellen voor, onder intrekking van het raadsbesluit van 26 October 1916 te bepalen: a. dat het in deze -gemeente bestaande dis- tributiebedryf met mgang van 1 Januari 1921 zal worden opgeheven; b. dat alle verantwoording van gemeld be- drijf voor het laatste zal geschieden ten lastc van het dienstjaar 1920, zoodat doorbetaling van salaris der nog werkzaam zynde ambtena- ren na ontslag- zal verrekend worden over 1920. De heer HAMELINK vraagt, hoe het nu gaan zal met de ambtenaren die aan dat bu reau werkzaam zijn. Krijgen die nu na de op heffing ook nog uitkeering. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze zullen behiandeld worckn als de crlsisambtena- ren; zij zullen na 1 Januari nog werk moeten verrichten. Hy verondersteld, dat het na hun ontslag zal neerkomen op de uitkeering van een maand safaris. De heer HAMELINK moet zich daartegen verkfaren, ten minste zeker voor den leider, den heer De Cooker, die is geen crisisambte- naar, maar die heeft een andere betrekking bij de gemeente. Was dit niet het geval, dan zou hij meenen, dat ze evenafs de anderen ook gedurende drie maanden uitkeering hadden moeten krijgen, hetgeen bedoeld werd als een inlcomcn in den tijd dien men noodig kon heb ben om een andere betrekking te zoeken. De VOORZITTER merkt op, dat het maar f 25 zou bedragen. De heer HAMELINK merkt op, dat het hier niet gaat over den persoon of over het bedrag, maar over het beginsel. Iemand die een be trekking heeft, behoeft geen wachtgeld te krijgen. Hij stelt voor, dat aan den leider, indien het bureau wordt opgeheven geen uitkeering van een maand jaarwedde zal geschieden. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de Leeren Hamelink, Geen- sen, De Jager, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, De Ridder,, De Meyer en Colsen; tegen stemmen de heeren Geelhoedt en Van Hasselt. Het voorstel van burgemeester en wethou- ders tot opheffing van het distributiebedryf met ingang van 1 Januari 1921 wordt alsnu met algemeene stemmen aangenomen. 15. Noemen van een straatnaam. De VOORZITTER brengt thans opnieuw aan de orde het in de vorige vergadering aange- houden voorstel om de straat, loopende van de Axelsche weg, voorby de middenstandswonin- gen en verder om den hoek, langs de in aan- bouw zijnde arbeiderswoningen, tot voorbij de Martinus Eijkestraat, te noemen ,,Van Steen- bergenlaan". Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 16. Om vraag. a. De heer HAMELINK wijst op het kohier van navorderingen, dat aanstonds zal worden behandeld; in verband met hetgeen hem daar- omtrcnt uit het concept bekend is, moet hij toch even opmerken, dat hem daarbij is ge- bleken, dat er verschillende voorstanders zijn van de burgerwachten, die blyk hebben gegeven er niet tegen op te zien tegen de wet te han- delen, als het hun eigen zak bevoordeeld. De VOORZITTER meent, dat de heer Ha melink niet moet generaliseeren en hij voor- spelt hem, dat het wel zou kunnen voorkomen, dat enkele personen, nadat daaromtrent Inlich- tingen gegeven zijn, van de lijst moeten wor den afgevoerd. De heer HAMELINK geeft te kennen, geen bepaalde personen op het oog te hebben ge- had, maar er toch verschillende voorstanders der burgerwacht op te hebben aangetroffen. Als die deze instelling zoo noodig achten voor het handhaven van de wetten, moeten ze zelf ook de wetten nakomen. De heer DE JAGER stemt in met de woor- den van den voorzitter, dat het ook zeer goed zou kunnen, dat, na het geven van inlichtingen in de vergadering, het oordeel heel anders zal uitvallen. De heer HAMELINK heeft niets anders wil len zeggen, dan dat de menschen die voor standers zijn van de bestaande rechtsorde, trachten de wetten te ontduiben als ze er voor- deel van hebben. Ze willen wel de wetten hand- haven, maar niet als het hun aan de dubbeltjes komt. De heer VAN HASSELT: De niet-bezitters kunnen nooit op dit kohier komen! De heer HAMELINK: Als het op de centen aankomt hebben ze lak aan de wetten en dsn moet men het ons ook niet zoo kwalijk nemen, als wij de wet eens een beetje op zy willen y^t.tpii b. be heer VAN CADSAND zou gaarne zien, dat geen avondvergaderingen meer wer- den gehouden, met het oog op ons buitenlid. Het kan nu wel eens voorkomen, dat de voor zitter de vergadering aldus belegd, na raad- plegimg met een lid, l^vaar spreker meent, dat daarvan toch niet steeds de heer Colsen, die nooit absent is, de dupe mag worden. Want om des avonds laat nog naar Sluiskil terug te keeren is vooral in den winter zeker niet aan- genaam. Gaame zag spreker de vergaderingen overeenkomstig de afspraak om 2 uur belegd. De VOORZITTER wil zeker warmcn dank brengen aan den heer Colsen, voor^ zijn trouwe opkomst ter vergadering en dit is misschien juist aanleiding, dat er dan gedacht wordt, dat de heer Colsen er zich wel in zoude willen schiikken om des avonds te komen. Toevallig hoorde spreker, dat des namiddags een lid ver- hinderd was en schreef daarom de vergadering tegen des avonds uit; later hoorde hij tot zyn spijt, dat daardoor nu weer een ander gedu- peerd was. De \orige vergadering was het een buiten- gewoon geval, toen kon net niet anders. Spre ker kan .v:l toezegger,, Hi: oc vergaderingen zooveel mogelijk om 2 uur zullen worden ge houden. c. De heer VAN CADSAND heeft gehoord, dat men bezig is met op de Markt boomen te planten. Hij vraagt, of dit geschiedt onder deakundig toezioht, want hem werd meegedeeld, dat er op de wijze zooals het nu ging, weer niets van zou komen, daar er voldoende ande ren grond in de putten moet worden gebracht, daar de boompjes anders weer gaan kwijnen. Ze moeten strekken tot versiering, maar dan wordt het juist het tegendeel. De VOORZITTER geeft te kennen, dat met de opmerking rekening zal worden gehouden. De heer NOLSON onderschrijft geheel de woorden van den heei Van Cadsand; oob hij heeft van verschillende zijden gehoord, dat, als men doorgaat zooals thans, de boomen niet kunnen groeien en zullen doodgaan. Het zal dus zeker gewenscht zijn. dat burgemeester en wethouders eens onderzoeken, op welke wijze het planten dient te geschieden. Er wordt uit de kuilen Zand gegraven en wanneer de boom pjes eenvoudig in 't zand worden gezet, komt er niets van. De VOORZITTER herhaalt, met de opmer- kingen rekening te zullen houden. d. De bieer COLSEN vraagt, of er in tijden van gladheid der straten geen rekening mede zou kunnen gehouden worden, dat er een of meer der gemeentewerkiieden vroeger op dienst komen om zand te strooien. Als ze maar om een uur of 8 op dienst komen, wordt het veel te laat eer zand is gestrooid, daar het ver- keer door de straten al vroeger aanvangt. Hij is er al getuige van geweest, dat de heer Donze zelf eerst een oprit met zand moest be- strooien, eer hy er met zijn paarden tegen op Lou rijden. Ze zouden dan zeker al om onge- veer z,es uur moeten beginnen. De VOORZITTER zegt toe, dat den ge- meentebouwmeester een wenk zal worden ge geven met die omstandigheclen rekening te houden. 16. Vaststelling kohier navorderingen Uoof- delijken omslag. Ter behandeling hiervan wordt de openbaie zitting geschorst, die overgaat in een zitting met gesloten dcuren. Na het weder openbaar worden der zitting wordt het kohier, zooals dat in de vergadering met gesloten deuren is besproken vast gesteld, met 128 aangeslagenen, op een bedrag van f 6781,87. 17. Vaststelling kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1920/21. Overeenkomstig het voorstel van burgemees ter en wethouders wordt het kohier van den hoofdelyken omslag voor het dienstjaar 1920/ 21 met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 139.612222. De factor is 1,06. 18. Reclames hoofdelijken omslag. De VOORZITTER deelt mede, dat in de ver gadering met gesloten deuren op ingekomen reclames tegen den hoofdelijken omslag is be- schikt als volgt: Teruggebracht zijn: G. Cardon van de 17e naar de 2e klasse; P. B. M. Molema van de 26e naar de lOe klasse; Jan de Vos van de 14e naar de 7e klasse; S. van der Bijl van de 26e naar de 17e klasse; C Groot van de 15e naar de 13e klasse; L. G. A. van Heek van de 23e naar de 16e klasse. Gehandhaafd zijn de aanslagen van C. J. Erkelens, J. van Bendegem en A. Faas. 19. Afschrijving van belastingen. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken, werd besloten afschrijving te verleenen wegens: a. hoofdelijken omslag over 1919/20: W. J. M. de Koster 2,04 rt, G. Janse 2,83 ji, E. Arp 2,53. Afgewezen is het verzoek van A. Verstrae- ten te Hoek. b. schoolgeld over het le tijdvak: D. van Dixhoorn f 2,60, G. van den Berge f 0,32, Jac. van Damme f 2,88, J. J. Riemens 4,08, wed. C. van der Est f 0,84, C. Huijssen f 0,44, M. de Putter 0,50, W. de Feijter f 0,40, J. P. Trijsburg f 1,20, A. van der Valk f 4,80, P. J. den Brabander f 1,68, M. Kielen f 2^0, A. Dieleman f 1,60. Afgewezen zijn de; verzoeken van P. Scheele en J. Stouthamer. c. hondenbelastingafgewezen hot verzoek van Jac. Kolijn. 20. Vaststelling verordening tot het heffen van opccnten op de grondbelasting. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen^ De raad der gemeente Ter Neuzen, overwegende, dat de wetgever, tot uitbrei- ding van het gemeentelijk belastinggebied, voor de gemeente de mogelijkheid zal openen de te heffen opcenten op de grondbelasting te verhoogen besluit: vast te stellen de navoigende VERORDENING op de heffing van opcenten op de grondbelasting in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Er zullen met ingang van 1 Januari 1921 ten behoeve der gemeente geheven worden: a. 80 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de gebouwde eigendommen, b. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de ongebouwde eigendom men. Artikel 2. De invordering zal geschieden overeenkom stig de verordening op de invordering van heden. Artikel 3. Bij de inwerkingtreding deuer verordening vervalt het besluit van den raad van den 31 Juli 1865, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 19 September 1865, no. 61. De verordening wordt vastgesteld met alge meene stemmen, evenals de VERORDENING op de invordering der op centen van de gebouwde en ongebouwde eigendommen in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. De invordering der opcenten op de hoofd som der grondbelasting zal geschieden door rijksambtenaren, op de wijze, als is voorge- ven bij artikel 263 der gemeentewet. Artikel 2. Deze verordening treedt gelijk met die op de heffing in werking. Artikel 3. Bij de inwerkingtreding dezer verordening vervalt de verordening op de invordering van 29 Juli 1865. De VOORZITTER sluit de vergadering. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 14 December 1920, des namiddags 1 Vs uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter,- W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeyer, J. Vinke, C. de Jonge en M. Kaijser, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Vaststellen notulen. Het vaststelen der notulen van de vergade ringen van 22 October en 16 November 1.1. wordt aangehouden. 3. Herziening van de jaarwedde van den Burgemeester en Secretaris, overeen komstig een schrijven van Gedeputeerde Staten. De VOORZITTER vraagt of een der leden over deze regeling, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, nog het woord verlangt. De heer SCHEELE: Ik wensoh over dit punt geen discussie meer te houden, doch ben in deze toch eenigszins van meening veranderd in verband met den aigemeenen toestand, dic zich in den laatsten tijd anders laat aanzien, dan een maand terug. Hij stelt voor de ver gadering te schorsen en over te gaan tot be handeling met gesloten deuren. De heer KAIJSER vraagt of dit punt niet kan uitgesteld worden tot het eind der ver gadering 7 De heer SCHEELE kan zich hiermede wel vereenigen. De VOORZITTER stelt thans dit punt uit tot het eind van de agenda, waama een ver gadering zalgehouden worden met gesloten deuren. 4. Ingekomen stukken. a. Een sehrijven van C. de Ruijsscher hii- dende als volgt: Ondergeteekiende betuig-t door dezen zijn beleefden dank voor de verhooging zijner jaar wedde als machinist der electrische qentrale. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van P. Scheele, luidende als volgt: Den ondergeteekencle P. Scheele, gemeente- werkman te Othene, zegt den raad der ge meente Zaainslag hartelijk dank voor verhoo ging zijner jaarwedde, tevens voelt onderge teekencle zich toch gekrenkt, zou ik de dagen van rnyn adres in de vorig-e raadszitting heb ben overdreven volgens de bewering van Bur g-em aester en Wethouders, daar ik volgens niyn contract toch elke Zaterdag moet dispo- nibel wezen, dat ik dat toch nog altoos heb nageleet'd. Nogmaals dank. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende bericht van goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 22 October "jd- be treffende voorschot Woningwet. Aang-enomen voor kennisgeving. d. Een sohrjjven van alsvore*, houdende toezending voorzien van het bewijs van g®ed- keurirvg van het lste suppletoir kohier van de belasting op honden voor het jaar 1920. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schryven van den Nederlandschen bond van Gemeente Ambtenaren, luidende als volgt: 'a Gravenhage, November 1920. Ape 1 doom. Het college van curatoren van de stichting „Rust- en Vacantieoorden" van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, welks doel het is rust en vacantieoorden te exploiteeren voor hare leden en hunne gezinnen is met zijn voor- bereidende plannen zoover gereed, dat defini- tieve voorstellen aan de algemeene vergade ring van voomoemden Bond kunnen worden gedaan, wanneer het g-rondkapitaal der stich ting nog versterking ondergaat. De leden van den bond hebben het aan hun zoo waardevolle doel naar behooren bijgedra- gen, zoodat van dien kant geen meerdere steun is te verwachten. Meerdere gemeenten hebben van hun sym- pathie voor de stichting doen blijken in den vorm van een bijdrage in eens of een jaar- lijksche, terwijl weer andere, waaronder ook Uwe gemeente behoort, het destijds gedaan verzoek voor kennisgeving aannamen of tot op heden het adres onbeantwoord lieten. De hoop is thans uitsluitend op laatstgenoemde ge meenten gevestigd, waarvan de verwezenlijking der stichting hoofdzakelijk zal afhangen. Wanneer ieder gemeentebestuur, uit liefde voor de zaak en voor zijne ambtenaren, kon besluiten een kleine gift in eens of jaarlijks af te zonderen, dan zou de Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren spoedig over- een of meer stichtingen beschikken. Vooral voor minder gesitueerde ambtena ren, die tengevolge van overspanning rust behoeven, zullen deze stichtingen een uitkomst zijn; de pensionprijzen kunnen uiterst billijk worden berelcend, daar het maken van winst niet Wordt beoogd. Voor zoover de iulmte zulks toelaat zal er ook gelegenheid bestaan voor ambtenaren en hunne gezinnen, om er een jaarlijksche vacantie door te brengen. Waar het hier alzoo een stichting geldt bij de tot standkoming waarvan ook de belangen van de gemeente in niet geringe mate zijn betrokken, wendt ons college zich met de meeste vrijmoedigheid tot uwe vergadering, met beleefd verzoek de stichting mogelyk te maken door het verleenen van een bijdrage voor in eens of jaarlijks. Iedere gift hoe gering ook zal hoogelijk worden gewaardeerd. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den Commissaris der Koningin, luidende als volgt: Bij Gedeputeerde Staten is ingekomen eene circulaire van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 12 November 1920, No. 13102, afd. B. B. van den volgenden inhoud: ,,Het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet en van de wet op de Inkomsten- belasting 1914 (gedrukte stukken Tweede Kamerzitting 19191920, 66, No 17), beoogt met het daarbij voorgesteld artikel 242a der Gemeentewet, den gemeentebesturen de be- voegdheid te geven het aantal opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting ingaande 1921, op te voeren voor de gebouwde eigendommen tot tachtig- en voor de ongebouwde tot twintig. Wanneer het wetsontwerp eventueel tot wet zal verheven zijn, en de gemeentebesturen van die bevoegdheid gebruik wenschen te maken zal het noodzakelijk zijn, in verband met de desbetieffende raadsbesluiten zoo spoedig mo gelijk worden vastgesteld en ter goedkeuring aangeboden. Ten deze is er door de gemeentebesturen rekening mede te houden, dat luidens het voor gesteld gewijzigd artikel 247 der Gemeente wet; de heffing van meer dan tachtig op centen op de hoofdsom der personeele belas ting eerst toegelaten is wanneer de opcenten op de grondbelasting tot het maximum, dat art. 242a stelt, zijn opgevoerd. Ik merk ten overvloede op, dat par. IV, van het wetsontwerp de strekking heeft, dat in dien het tot wet verheven wordt, reeds voor 1 Januari 1921, belastingbesluiten tot uitvoe- ring of toepassing van de nieuwe bepalingen kunnen worden vastgesteld en goedgekeurd, Ik heb de eer Dw college uit te noodigen de aandacht van de gemeentebesturen in Uw pro- vincien ten spoedigste op het vorenstaande te vestigen en die besturen in het bijzonder te wijzen op de noodzakelijkheid van c. q. tijdige vaststelling van de desbetreffende vereischte heffingsbesluiten opdat het opmaken van de kohieren der Rijksbelasting geen vertraging ondervinden of eventueel invordering van de gemeentelijke opcenten over 1921, niet meer zou kunnen plaats hebben." Tencinde zooveel mogelyk te bevorderen, dat mogelijke voorstellen tot verhooging van genoemde opcenten voor 1921 nog in de eerst- volgende raadsvergadering kunnen worden behandeld, heb ik de eer spoedshalve het vo renstaande te Uwer kennis te brengen. Voor zooveel noodig doe ik U nog opmerken, dat van elke belasting vijf heffingsbesluiten en drie verordeningen op de invordering be hooren te worden ingezonden. Burgemeester en Wethouders stellen voor hierop niet in te gaan, daar de hoofdelyken omslag reeds is vastgesteld geworden. De VOORZITTER merkt op, dat dit punt spoedeischhalve op de agenda is gebracht. daar hiermede, indien er wordt op ingegaan, met de belastingen rekening moet worden gehouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2