4 B U i T £~N L A fTlT" Provincial^ Stat en van Zeeland, 3EMEN60E BEBlCHim GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. met groot verlies werkt, en dat Nederland, als aijnde verplicht voor zijne zeegaten een loods- dienst te exploiteeren eveneens met groot ver lies werkt. De Nederlandsche exploitatie, vrij van drijverij met nevenbedoeling-en, is niet zoo duur, doch werpt ook to teal niets af, dat de ookoston eenigszins k«n compenseeren. „Onnoodig te zeggen, wat de oorzaak van deze handelwijze is. ,,Het is het nog immer voortwoekeren der annexionis'ische neigingen en het bedenkelijke hiervan is, dat dit hier door den Belgischen Staat geschiedt. „Bovendien, de Belgische loodsen te Vlissin gen woonachtig, betuigen openlijk hun adhaesie aar. he': comite de politique nationale. ,,Hej onzinnig-e en ongeoorloofde van dezen toestand wordt door de Nederlandsche regee- ring wel ingezien. Dit blijkens een regeling, die men voornemens was te treffen. Een rege ling, evenwel, die weer overvloeide van Neder landsche toegevendheid. Door de groo'e gul- zigheid der Belgen is tot heden nog niets tot stand gekomen. Waarschijnlijk nog een gele- genh id voor Nederland, om terug te keeren van de dwaalwegen der te groote toegevend heid. ,,Dat de nationale gevoelens der loodsen en Nederlandsch voelende burgers t'e Vlissingen to- het uiterste geprikkeld worden, voorname- lijk door de in de laatste dagen van Belgische zijde genomen maatregelen, beboeft geen be- toog. ,,Nergens ter wereld, dan in Nederland, kan een vreemdeling zoo rustig zijn booze plannen ui oroeien. Het wordt dan ook meer dan hoog tijd, dat Nederland zijn loodsdienst in besc.her- ming neemt, en krachtige tegenmaatregelen ten einde deze ohgeoorloofde drijverij van bui- tenlanders op ons eigen gebied den kop in te drukken, en bovendien bij de onderhandelingen in de toekomst in elk geval de uitoefening van den Belgischen loodsdienst in het Oostgat gt eel en al te weigeren." AARDSCHOK IN CHILI. In de buurt van Valdivia heeft een aard- schok plaats gehad, waardoor de vulkaan van Villarica (Andes-gebergte) ins tortte. En zijn •enige dooden. CONSTANTIJN NAAR GRIEKENLAND TERUG. Bij de mededeeling van den uitslag der voltsstemming heeft de Grieksche regeering aan Constantijn meegedeeld, dat een Grieksche bruiser en een marineescorte heden (Woens- dag) te Veneiiie zullen zjjn om den in eer en waardig'heid herstelden Koning en zijn familie af te halen. Echter zullen twee adjudanten van den koning, Streit en Papparigopolo, wien het verblijf in Griekenland is onizegd, ook nu niet mee mogen komen. Zij blijven dus te Lu- zem, van waar, naar een draadloos telegram uit Parijs meldt, de koning heden reeds naar Brindisi zou vertrekken. Dat de Franschen den terugkeer van Con- stantijn niet lijdelijk zullen aanzien, kon men opmaken uit onthullingen, die generaal Serrail, de vroegere opperbevelhebber van de verbon- den strijdkrachten in het Oosten, over den ex- koning doet. Deze zou namelijk, volgens hem, in Juli 1918 een poging hebben gedaan, om het Grieksche leger van de Entente afvallig te maken. De Grieksche valuta loopt blijkbaar omdat de Entente gedreigd heeft met intrekking van alien financieelen s eun, indien Costantijn te- rugkeeril in de laatste dagen sterk terug. In een week is de waarde van de drachme met 33 verminderd, een feit waarover men zich hevig ongerust maakt. HONGER. Scherper dan lange s'atistielcen illustreert het volgende voorval de in de Miinchenerstu- dentenwereld heerschende ellende. Tijdens een college verloor dezer dagen een student het bewustzijn en moest weggebracht worden. Toen Mi weer tot bezinning kwam deelde hij mede, dat hij sedert twee dagen niets meer te eten had gehad. VERMOORD. Te Knautkleeberg bij Leipzig zijn een 60- jarig echtpaar en een 18-jarig kostganger door een onbekend gebleven inbreker vermoord. TER NEUZEN, 15 DECEMBER 1920. LENIGING NOOU TE WEENEN. Sedert de vorige opgave is door de Penningmeester van het Ter Neuzensch Comite tot leniging van den nood te Wee- nen ontvangen als gevonden in de collec- te der Gereformeerde Kerk te Ter Neuzen flO. De opbrengst der gehouden inza- meiing bedroeg voor de Koni dezer ge meente f 563.95. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING, Verleaen Vrijdag is door den gemeen- teveldwachter Th. Lammens te Sas van Gent, een belangrijke aanhouding gedaan. De 2bjarige G. M., uit Gent, aangeiiouden wegens het niet voorzien zijn van de vereischte passen, bekende tegenover ge- noemde politieman als boekhouder in dienst te zijn geweest bij de maatschap- pij Vooruit" te Gent, waar hij zich in de jaren 1917, 1918, 1919 en 1920 een to- taai bedrag van circa twee honderd dui- zend franken heeft toegeeigend. M. ver- klaarde bij de maatschappij „Vooruit" een zoo karig loon te hebben gehad, dat hij en zijn vrcuw daarvan niet konden le- ven, waarom hij middelen beraainde om aan geld te komen. Hij verklaarde, dat het hem in zijn betrekking bij bovenge- noemde maatschappij mogelijk is geweest, zich op verschillende tijdstippen geldsom- men toe te eigenen. Daar M. vernomen had, dat tegen hem een aanhbudingsman- daat was uitgevaardigd, nam hij de vlucht naar Nederland, teneinde zich aan een vervoiging te onttrekken. Na zijn aanhouding werden door den burgemeester dezer gemeente van den aan- gehoudene in beslag genomen: 16 Belgi sche bankbiljetten van 50 frank; 85 voor- loopige titels op een Belgische staatslee- ning, elk van 500 frank; 20 obligaties op de ,,'N.V. Entreprise Maritime Beige" te Antwerpen, ieder groot 500 frank; 15 obli gaties op de samenwerkende maatschap pij Vooruit" te Gent, elk groot 500 franld, benevens 300 frank zakgeld. De aangehoudene is naar Middelburg overgebracht, terwijl eveneens de in be slag genomen gelden en geldswaarden aan de justitie zijn overgedragen. Naar nader wordt gemeld, is door de Belgische justitie de uitlevering van den aangehoudene verzocht. (Z. K.) HOEK. Bij de door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" gehouden aanbesteding werd het minst ingeschreven als volgt: voor 78.300 K.G. superphosphaat door den heer W. Bedet te Ter Neuzen; voor 78.100 K.G. ammoniak superphosphat door den heer L. C. van Dalen t)e S'avenisse; voor 51.000 K.G. zwavelzure ammoniak door den heer L. j C. van Dalen te Stavenisse; voor 106.100 K.G. Chilisalpeter door den heer D. Scheele te Ter Neuzen; voor 5120 K.G. mai's door den heer A. Wieland tie Ter Neuzen; voor 2050 K.G. koekjes door den heer M van der Gouwe te Ter Neu zen; alles gegund. Op verzoek der inschrijvers werden de prijzen geheim gehouden. Maandagmiddag is de najaarszitting der Staten door den Commissaris der Koningin geopend. De heer Van Oeveren zond bericht van verhindering en ook de heer Gerlach van St. Joosland was afwezig. Wegens overvloed van copie, zijn wij genoodzaakt, het verslag ditmaal te be- korten en zullen ons tot het voor onze omgeving voornaamste moeten bepalen. Electrificatie. Het medegedeelde plan van de Prov. Electriciteitsmaatschappij om over te gaan tot electrificatie der provincie vond alge- meene instemming. in het bijzonder de stichting eener eigen centrale voor Z.- Vlaanderen, waarvan de plannen tot stich ting reeds in voorbereiding zijn. Daarom- trent moet nog worden beslist of vaste dan wel vloeiende brandstof zal worden ge- bruikt. De brief van commissarissen der maat schappij werd voor kennisgeving aange- nomen. Verkeersmiddelen. Bij de behandelmg der verkeersmiddelen maakten voornamelijk de stoombootdien- sten op de Wester-Sehelde een punt van beraadslagir% uit. De voorstellen, daarin wijziging te brengen door het vermeerderen van de diensten op Vlissingen en daarvoor ver- minderen van het aantal reizen tusschen Ter Neuzen en Hansweert, werden ver- worpen. Op dit punt komen we terug. Verbinding met Ellewoutsdijk. Het voorstel van gedeputeerde staten, om aan het comite te Ter Neuzen te be- richten dat technische bezwaren zich ver- zetten tegen het maken eener aanlegplaats voor de stoombootdienst te Ellewoutsdijk, is aangenomen. Omtrent de subsidiaire vraag een ver binding Ter NeuzenHoedekenskerke— Goes is niets meegedeeld. AANGERAND. Zaterdagmiddag 3 uur zjjn in het Park ZorgHiet in Den Haag twee twaalfjarige meisjes door een man aangerand. De po- litie heeft iemand aangehouden, die rerdacht wordt, zich uan deze aanranding schuldig te hebben gemaabt. ON DER ZIJN KAR GERAAKT. Te Deuteren, bjj Den Bosch, is Zaterdag de landbouwer W. de R. onder zijn kar geraakt eu aan de gevolgen orerleden. DE ROTTERDAMSCHE HANDELS EN LANDBOUWBANK. Vrjjdagmorgeu bewoog zich boveu Rotter dam een viiegmacbine, waarin, volgens bericbten aan wbet Volk" verstrekr, de heer Wiliem Broekhuis was ge?eteu. Van uit de machire werden stroobiljetten ge- worpen, waaron een oanbeveling voor de Kerstmispremie loterp der Rotterd itmche Handels- en Landbon vbank. Op de k-er- zjjde van 't bi'jet stond De justitie zoekt, mjj in den modder maar ik zit in booger sfereu. Haitelgke groeten aan gokkend Nederland, Broekhuis. De vlieg- machine zou in Keulen zjjn opgestegen. GESTIKT. In een perceel aan de Luiksehe straat te 'a Gravenhage is een 40jar:ge baboe, Maria genaamd, bjj bet nemen van een bud gestikt. Zjj had de gaskraan van de geiser opengezet, waarschjjnljjk in de meening dat zjj de waterkraan opendraaide. Na de deur opengetrapt te hebben, vond men haar naakt en bewusteloos op den grocd liggen. De inwonende geneesheer kon slechts den dood constateeren. KIND IN BRAND GERAAKT. Terwijl de moeder een boodscbap deed en de kiud(-ren alleen in de kamer aehter iiet, stak te Katwjjk het zoonije van 3% jaar de wieg in brand, waarin een kind van 7 maanden lag. Het kind kreeg ver schillende brandwonden een armpje moest afgezet worden, ierwjjl het kind tev. ns bet gezicht zal moeten missen. Het is naar bet Acad. Ziekenbuis te Leiden gebracbt. BENZ1NEBRAND. Zaterdagnamiddag viel in de werkplaais der Maa(schappjj Heemaf" te 'a Hertoueu bosch, een vonk in een emmer benzine, die bjj het reinigen van een automobiel werd gebraikt. Er ontstond brand, die den werklieden den weg afsneed. Tweehunner, Van Bukstel en Van der Pol, vluehtten door de vlammen been en bekwamen ernstige brandwonden. Per brancard werden zjj naar het ziekenhuis vervoerd. De toest^nd van Van der Pol is ievensgevaarljjk. De brand- weer, die spoedig ter plaatse was, beboefde geen water te geven, daar bet vuur reeds door buren gebluscbt was. AFGRIJSELIJK. Zekere vrouw F. D., wonende aan den Leusderweg te Amersfoort., ten huize van haar ouders en door haar wettigen echt- genoot verlaten, heeft Maandagtuiddag haar kind tjjdens de bevalling doen stikken in een privaat-ton, welke in het schuurtje achter de woning stond. Zij had zich daarheen begeven en heeft de bevalling in genoemd schuurije afgewacht. Zonder zich rekecscbap te geven of bet kind leefde of niet, heeft zjj het in het privaat laten liggen tot Dinsdag. Toen heeft zij het in de schuur verborgen onder een kist. Gisteren ontdekte de recherche de misdaad en hepft He vrouw een verboor afgenomen. Het kind is ter schouwing naar Utrecht ver- zonden. I DOOR DE TRAM OVERREDEN. Een 6jarige jongen uit de Vaa Olden- barneveltstraat te Rotterdam is. toen hij uit school kwam, op het HofpIeiD aldaar overred«n door een motorwagen van liju 6 der electrische tram, die de Langebrug afkwam. Het jongentje kreeg een wjel dwars over bet liebaam en was oniniddel- ljjk dood. RANGEERDER DOOR EEN TRE1N GEOOOD. Te Rotterdam is een 26jarigen rangeerder uit de Leeuwensteinstraat aldaar. na j.j seinhui-; F, aan den overweg van den West-Varkenoo>dscben weg, vermoeleljjk by het springen op een rangeerenden trein claarocder geraakt, een 50 meter meege- sleurd en overreden. De man was op slag dood. GEVAARLIJK ZIEKENBEZOEK. Te Monnikendam werd geneeskundige hulp ingeroepen bjj een zenuwlgder. die in overspannen toestand verkeerde. Na en- kele belaagstellende vragen, gaf de Ijjder den geneesheer eensklaps een schop tegen de borst. De man richtte een geladen re volver op den geneesheer, die na een ge- weldige worsteling echter dezj den man wist te ontrukken. De rjjkspolitie nain de revolver in beslag, terwjjl tevens in bet huis een geladen Buks werd gevonden. De patient is naar het Provinciaal zieken huis nabjj Sampoort overgebracht. EEN AARDBEVING IN ALBANIE" Volgens bij het Amerikaansch Roode Kruis te Parijs van haar vertegenwoordi- gers uit Valona ontvaDgen med d elir,gen, zjjn niet minder dan vjjf en twintig dorpen in district Tepelin (Albaniej door een aard beving verwoest Het Roode Kruis verleent, naar de #Cni- cago Tribune" verneemt geneeskundige hulp en heeft onmiddeljjk eenige bonderden kleine tenten en 5000 dekens naar de plaatsen van de ramp gezonden. Vanirt Tirana heeft men levensmiddelen naar de ver- woeste stveek gezonden. Volgens een nader bericht zjjn er meer dan 200 dooden 15000 personen zjjn dak- loos. De schokken duren voort. GOUQVONDST IN AU3TRALIE. In Nieuw-Zaid Wales, 30 rnjjlen van Bathurst, is een klomp gedegen goud ge vonden, die 144 Eugelscbe onzen (onge ieer 4 K.G.) weegt. TREINBOTSING BIJ ARMENTIERE8. Zondagmorgen is by A--mentie es een passagietstrein op een goederentrein ge- loopen, die van Ryssel kwam. Twee wagons derde klasse werden geheel verbryzeld. Er zjjn tot nu toe een tDntal dooden en twintig gewonden geteld. BESCHERMING TEGEN KOUDE. Bij temperatuur tot 12 a 1-5 gr. Celsius onder :,ul geven de gewone winterkleeren genoeg beseherming tegen konde. Wat doen we echter wanneer de kou strenger wordt? vraagt »de Gezondheid". De op- lossing van bet probleem is eenvoudig dan halen we onze zomerkleeren voor den dag. niet om ons door het gezicht van voilestofjes en a jour bewerkte konsen en zomersche hiHe te suggereeren, maar om die zomerkleeren onder die winterkleeren aan te trekken. Een paar dunne katoenen kousen en daarover een paar wollen zitten lekker warm, ook bjj de hevigste koude, omdat zich tusschen beide kousen in een warme luchtlaag vormt, die de kou van het Iichaam afboudt. Men drage er zorg voor niet te nauw sluitende onderkleeding te dragen, alles moet los en gemakkeljjk zitten. Ook schoe- nen en kousen moeten zoo ruim zjjn, dat de teenen er gemakkeljjk in bewesjen kunnen. Dubbele zoolen zjjn eveneens een uitstekend middel tegen de koude. dommige menschen verkeereu in de ver- onderstelling. dat bjj koude alcoholische dranken verwarmen. lnderdaad volgt op het gebruik van alcohol een gevoei van behageljjke warmte dat echter bedriegeljjk is en slechts maar heel kort aanhoudt. Men zoeke geen bescherming tegen de koude bjj den alcohol. Dat kan boogsteps nadeelige gevolgen bebben. Men verwarmt zich, zooalsboven gezegd, door dikke kleeding, flinke lichaams beweging, warme dranken en stevig voedsel. De Poolonderzoeker Charcot geeft uit rjjke ervaringen van zjjn verschillende fochten de volgende raadgevingen van kleeding heeft men meer warmte. wanneer men twee dunne kleedingstukken over elkaar aantrekt dan een dik. Twee linnen hemden verwarmen meer Han een flanellen. Thee, koffie en soep zjjn uitstekende middelen tegen kou. Alle Poolonderzoekers kregen na een bord gloeiende soep dat weldadige gevoei, dat ze deed zeggen jyhet is of de soep tot in mjjn b»enen doorloopt". Het allervoor- i aamste echter, waarop vooral bjj handen en voeten gelet moet worden, is een on- helemmerde bloedsomloop. Vergadering van Donderdag 9 December 1920, des namiddags 7 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden; L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, L. j. Colsen, N. A. Hamelink en P. C. Geensen. Afwezig de heer D. Scheele. (Vervolg). De VOORZITTER stelt de adressen ver- meld onder letters 1, m en n gelijktijdig aan de orde. Hij deelt mede, dat hierover, in verband met de bij de behandeling der begrooting voor 1921 gehouden besprekingen en beslissingen bij burgemees'ier en wethouders niet bijzonder veel is gesproken. Ook de financieele commissie was er niet voor een duurtetbeslag toe te kennen, zoodat hieruit volgt, dat wordt voor- gesteld de adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN CADSAND is van meening, dat de raad verplicht is, de adressanten tege- moet te komen en zou gaame de adressen be- handeld zien. De VOORZITTER: Dien u dan een voor stel in. De heer VAN CADSAND wenscht een duur- tetoeslag te verleenen overeenkomstig het door den heer Colsen gedaan vooi-stel, doch de bo- venste 6 en de laatste 4, benevens den heer Doombos er af; het betreft dan de agenien en de vaste en losse werklieden. Het zal der gemeente op een uitgaaf van f 2075 komen. De heer COLSEN steunt he'j voorstel; hij vraagt, of adressanten een bedrag noemen. De VOORZITTER: Ze vragen een duurte- toeslag of een maand extra-salaris. De heer COLSEN verklaaru, dat, 'ioen de begrooting werd behandeld, en de heeren alle waren voor verhooging van de verschillende jaarwedden, niet gedacht, dat het nu voor de minst bezoldigden hierbij zou blijven, aange- zien de heeren toch door het uitbrengen hun- ner stem voor verhooging, hebben verklaard, dat de jaarwedden te laag waren. De heer HAMELINK zal over de verzoeken geen breed betoog opzetten, daar hij dan in herhalingen van hetgeen in de vorige verga dering is gezegd zou moeten vallen, maar hij wil er toch op wijzen, dat naar zijne meening het verleenen van een toeslag billijk zou zijn, omdat de gemeenteraad zich in Juni reeds heeft uitgesproken voor verhooging der jaar wedden en toen aan de commissie van finan- cien opdracht gegeven is om zoo spoedig mo- gelijfc een herziening der jaarwedden in te dienen. Dit is wel niet bij een bepaald raads- besluit beslist, maar aangezien geen der leden zich van een andere meening heeft verklaard, modht worden aangenomen, dat ze het er alle mede eens waren. Waar het nu zoolang ge- duurd heeft, eer omtrent dat voorstel is beslist zoude het op den weg van den gemeenteraad geleg-en hebben die verhoogingen toe te ken nen met terugwerkende kracht tot Juli 11. Hij meent, dat daarvoor ook een vingerwijzing ligt in het door de Tweede Kamer aangenomen be- sluit, waarbij aan alle rijksambtenaren enz. de s '.orting voor pensioen over dit jaar is terug- betaald. Ook dit wordt door de gemeente niet ten bate harer am'otenaren gedaan. Deed men dit, dan zouden de gezinnen nog eenigszins worde tegemoetgekomen. Spreker eal nu maar niet spreken over een noodtoestand, want daar van willen de heeren toch niet weten. Er wordt nu een voorstel gedaan, om een duur'.ietoeslag te geven, maar er zijn nu drie categorien van gemeenteambtenaren die het vragen, hij ziet niet in, waarom nu die eene weer moet worden uitgesehakeld. Door er ook die bij te nemen, zal de gemeente toch niet over den kop gaan. Hij zou liever gezien heb ben, dat de voorstellers zich op een breeder stiandpunt plaatsten en er den bode ook bij namen. De heer VAN CADSAND is bereid zijn voor stel aldus te wijzigen, en den bode er bij te nemen, De heer NOLSON wil niet treden in diep- zinnige beschouwingen over dit onderwerp; hij wil er echter op wijzen, dat er een voorstel wordt gedaan me'! 6 er af en 4 er af en nu weer 1 er by, hij meent, dat dit toch niet de manier moet zijn om hier voorstellen ter tafel te brengen. De heer VAN DEN OUDEN zou er, zooals hij vroeger te kennen gaf, wel voor te vinden zijn om aan de agenten en de werklieden wat te geven, maar nu kom' er ook weer een derf'_; bij, op die manier komt men nooit aan een eind. Wordt dit ingewilligd, dan zal het teh- gevolge hebben, dat er weer meerdere verzoe ken komen. Hij wil wel verklaren, dat hij daarin ech'er geen aanleiding zal vinden, om nog aan het toestaan van verdere verzoeken van dien aard mede te werken. In verband met opmerkingen ter zake brengt de VOORZITTER de verzoeken ieder afzonderlijk in stemming. Het voorstel betreffende het verleenen van een duurtetoeslag enz. overeenkomstig het voorstel van den heer Colsen wordt verworpen met 6 tegen 5 stem men. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geen sen, Van den Ouden, Van Cadsand en Colsen; tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Van Has selt, De Jager, Nolson, De Ridder en De Meijer. Het voorstel tot verleenen van een duurte toeslag enz. aan de werklieden wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geensen, Van den Ouden en Colsen; tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Van Hasselt, De Jager, Van Cadsand, Nolson, De Ridder en De Meijer. De heer VAN CADSAND motiveert zijn stem tegSn, dat, nu het voor de eene categorie verworpen is, hij het ook de andere niet wil geven. He voorstel tot het verleenen van een duurte-toeslag aan den gemeentebode wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geen sen en Colsen; tegen stemmen de heeren Geel- hodt, Van Hasselt, De Jager, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, De Ridder en De Meijer. De voorstellen van burgemeester en wethou ders, tot afwijzing der verzoeken worden nu beschouwd te zijn aangenomen. o. Een adres van het comite ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsper- soneel A. C. O. P., luidende als volgt: Het bestuur van opgemeld comite heeft de eer zich met het volgende verzoek tot uwen raad te wenden. Bij koninklijk besluit van 9 December 1918, nr. 69, werd ingesteld eene Staatscommisie, om te onderzoeken, welke bezoldigipg worde genoten door de burgmeesters en de ambte- naren en werklieden in dienst der gemeenten en om, naar bevind van zaken, de noodige voorstellen te doen. Als "resultaat van dit verzoek publiceerde deze Staatscommissie op 27 October 1920 het eerste gedeelte van haar rapport. In krasse bewoordingen veroordeelt zij imaniem den or- deloozen toestand, welke bhans de salarieering van het gemeentepersoneel kenmerkt. Aan de hand van talrijke voorbeelden, tocnt de Staats commissie aan, dat voor de wanverhoudingen in de salarieering van did personeel geen en- kele redelijke grond bestaat. Bij haar onderzoek vond de Commissie zelfs een sterk uiteenloopende belooning voor gelijke werkzaamheden door ambtenaren en werk lieden van eenzelfden rang verricht. Verder leidde het ontbreken van eenig stel- sel in de titulatuur tot groote ontevredenheid in alle geledingen van het gemeentepersoneel. Naar aanleiding van den geconstateerden grooten achterstand in de salarieering van het gemeentepersoneel en van den chaotischen toestand, zoowel ten opzichte van de salaris- regelingen als van de ti'ulatuur, kwam de Staatscommissie met voorstellen tot indeeling van het personeel in een beperkt aantal salaris- groepen en tot het aangeven van de beginselen, waamaar deze indeeling, los van de bestaan- de, onbetrouwbare titulatuur dienti te geschie- den. Adressanten vertrouwen, dat ook door uw college de wenschelijkheid zal worden gevoeld, om te komen tot eene logische en uniforme regeling van salarieering en titulatuur van het gemeentepersoneel. Nu de voorstellen van meergenoemde Staatscommissie de gelegen- lieid openen, om op doelmatige wijze een meer bevredigende tioestand te scheppen, dringen adressanten ten krachtigste bij uw geacht col lege erop aan, spoedig die maatregelen te treffen, welke noodzakelijk geacht moeten wor den voor eene spoedige invoering der voor stellen, in het rapport der Staatscommissie neergelegd. Het zij ondergeteekendep vergund, uw col lege verder tie verwijzen naar nevensgaande toelichting, en u beleefd te verzoeken, te gele- gener tijd in kennis te worden ges'eld van de bsluiten, welke uwe raad naar aanleiding van bovensiiaand verzoek heeft gemeend te moeten nemen. Do bijgevcegde rr.emcrie van toelich'ing luidt als volgt: De salarieering van het ri.jks en gemeente personeel heeft reeds vele jaren een emstig punt van beraadslaging en overweging uitge- maakt bij deze en vorige rsgeeringen, bij de tegenwoordige en vroegere gemeentebesturen. Welke regelingen men ook invoerde, welke wijzigingen men ook in bestaande salaris-ver- houdingen aannbracht, men vermocht de op lossing van di'j belangrijke en moeilijbe vraag- sJuk niet te brengen. Werd eenerzijds door regeering en gemeentebesturen, anderzijds door de ambtenaren- en werklieden-organisaties ge racht, middelen t'e vinden, welke tijdelijk en plaatselijk bevrediging schonken, algemeen bleef men van gevoelen, dat een duurzame en algeheele bevrediging alleen door rationeele wijziging van de huidige salarisverhoudingen te bereiken viel. De regeering meende dan ook na herhaald aandringen der centrale organi- saties, in Maart 1917 le moeten overgaan, tot het instellen van een Staatscommisie (de com- sie-Stork) welke to' opdracht kreeg te onder zoeken in hoever de bezoldiging van de ver schillende groepen van burgerlijke rijksambte naren en beambten, bij eene behoorlijke werk- verdeeling aan billijke eischen voldoet, en in hoever daarin wijziging zal dienen te worden gebracht. Deze commissje is er na veel inspan- ning in betrekkelijk korten tijd in geslaagd, een zoodanige salarisregeling t'e ontwerpen, welka als een flinken stap op den weg naar unifica- tie kah worden beschouwd. Ook onder de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, leefde sterk het verlan- gen, dat de zeer uiteenloopende salarieering van het gemeentepersoneel met haar vele mi- nutieuse en onrechtvaardige salarisverschillen, zou plaats maken voor eene algemeene rege ling, waarin naar eene aannemelijke unifor- miteiS werd gestreefd. Aan dit verlangen, vooral uitgesproken door de modeme centrale van overheidspersoneel, meende de regeering in December 1918 gevolg te moeten geven door het instellen eener Staatscommissie welke tot opdracht kreeg te onderzoeken welke bezol diging worde genoten door t»0 blll'tiomeestere en He ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten en om, naar bevind van zaken, de noodige voorstellen te doen. Deze Staatscommissie stond voor vele en groote moeilijkheden. Bij haar onderzoek bleek alras, dat er ten opziohte der loonregelingen van hei! geheele gemeentepersoneel een chao- tische toestand bestond. „Het is, gelijk de commissie in haar rapport op bladzijde 12 zegt, het is de al gemeen heerschende opinie, dat eenheid en stelsel in de salariering van de ge meenteambtenaren ontbreken. Heeft men als eisch van rechtvaardigheid te stellea: gelijke behandeling van het gelijke, bij raadpleging der staten ontrokle zich een tafereel van ongemotiveerde of moeilijk te motiveeren ongelijkheden, waar de opi- standigheden nagenoeg of ten voile ge- lijkheid zouden doen verwachten. Zooveel gemeenten, zooveel opvattingen omtrent hetgeen den ambtenaar aan loon toekomt. ,,Wel zeer scherp zouden de verschillen aanstonds aan den dag gekomen zijn, in dien in alle gemeenten de indeeling der werkzaamheden, de organisatie van het personeel en in verband daarmee de titu latuur overeenstemden; ware om een voor- heeld te noemen, een klerk overal klerk, en een hoofdcommies overal eenzelfde soort van ambtenaar. Hadde daarin over- eenstemming besit/aan, dan zouden de on- gelijbheden in de salarieering des te ater- ker gesproken hebben. Thans liet zich menigmaal een spoor' van waarschij nlijke onbillijkheid in salarieering niet venter ontdelcken, doordat het in de ongelijkheid van titulatuur verloren ging." Deze conclusie toont duidelijk aan, dat de heerschende verwarrende toestand alleen door diep-ingrijpende wijzigingen kon worden ge- ordend. Na een bijna tweejarigen arbeid heeft de Staaiiscommissie dezer dagen het .eerste deel van haar rapport doen verschijnen. Van den belangwekikenden inhoud heeft uw college reeds ongetwijfeld kennis genomen, temeer waar vele uwer besturen meenden, met he'; oog op de aanstaande verschijning- van dit rapport, aanvankelijk nog geen vaste loonregelingen te moeten invoeren, of thans zoodanige regelin gen te scheppen, welke zich gemakkelijk lie- ten wijzigen naar de e. v. voorstellen van het uit te brengen rapport. De regeering, die bij het instellen van de Staatscommissie, haar tot opdracht gaf, de noodige voorstellen in te dienen, acht het thans eveneens g-ewenscht, dat een aanvang wordt gemaakt met de invoering van de door de Staatscommissie gepubliceerde voorstellen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer H. ter Hall, antwoordde de regeering op 16 November 1920: „In afwachting van het rapport der Staatscommissie, belast met een onder zoek naar de bezoldiging van burgemees- ters, ambtenaren en ander personeel in gemeentelijken dienst, zijn de salarissen van burgemeesters, gemeentesecretarissen en ontvangers, onder goedkeuring van de Kroon, bereids op hooger peil gebracht. en wel in het algemeen op bedragen, die zich bewegen om hetgeen de commissie in haar gepubliceerd voorloopig verslag voorstelt. ,,Voor regeling van 't salaris van ge- meentlelijk personeel, die buifcen hoogere goedkeuring omgaat, verschaft het voor loopig rapport thans den gewenschten leidraad." Ondergeteekenden zijn van meening, dat thans het oogenblik is aangebroken om een aanvang te maken met de herziening der loon regelingen van het personeel uwer gemeente, in dier voege, dat deze in overeenstemming worden gebracht met de voorstellen van meer- genoemd rapport. De jarenlange achterstand in de loonen, de tallooze verschillen, welke in de huidige loon regelingen bestaan, de talrijke leemten door de Staatscommissie in 51 licht gesteld, maken het noodzakelijk, tot het treffen van afdoende maatregelen over te gaan. Hoe dringend en noodzakelijk dit genoemd moet worden, blijkt wel zeer duidelijk uit een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2