Tt r 11 etaesscUo Co ui ant :Pv7"jEo5!oSslXi5 ~TiI N N e¥Fa nd. Zaterdag 11 Dec- 1920. No. 7081. SUITE N LAMP. FEUiLLETQli. Strijd ©a bet Vuur. ~GEi£NePE 8FR1CHTEN. VANWAAR KOMT HET ZAND ONZER DUINEN VAN" BESCHERMING DER INLANDSCHE NIJVERHEID. De Minister van Financien heeft ons op e^n desbefcreffenda vraag medegedeeld, dat het bericht uit de N. R. Crt., als zou hij plannen voorboreiden tot een belangrijke fiscale be- sdherming van de prcducten der Nederlandsche nijverheid, ge'neel uit de lucht gegrepen is. Aan zijn departement wordt, wat de in- voerreehten betroft, alleen gearbeid aan het wetsontwerp, dat een technische herziening van hfet tarijf beoo'-;t (het oude wetsontwerp- Treub). Van afwijkemde adviezen der hoofd- ambtenaren, waaromirent de „N. R. Crt." iets mededeclde, in in de gegeven omstandigheden uiteraard evenmin sprrke, (Hbld.) JERUZALEM. In den tuin van Gethsemane te Jeruzalem, tegenover de plek waar \Toeger de tempe! van Salerno zich verhief en thans de weel- derige rr.oskee van Omar staat, heeft men door opgravingen de fundamenten gevon- den van een kerk uit de vierde eeuw, waar- van niemand tot dusver het bestaan kende. GRIEK1NLAND. Venizelos „ongeteekencl." De corespondent der „Westm. Gaz." te New-York seint, dat de piesident der Grieksch-Amerikaansche v.ereeniging te New-York, D. J. Theophilatos, in een mee ting der Grieksch royalistisehe vereeniging verkiaard heeft, dat Vei izelos is een ver- rader, dien wij zullen doi den. Hij moge de wijk nemen naar Engeland of Frankrijk, tech zal de een of andere Griek hem doo- den. Hij staat „opgeteekend". EDINBURGH B LI J FT „NAT Ook te Edinburgh is deze; dagen gestemd over de kwestie of Schotland drooggelegci zal worden, half droog, of wel in den tegen- woordigen natten toestand gelaten zal worden. De vergunninghoders en de ver- tegenwoordigers van de whiskyfirma's I eb- ben met hun reeds weken te voren begonnen propaganda voor het ongewij.dgd laten van den huidigen natten toestand sucees gehad Het aantal stemmen voor „no change" was 78.157, voor de drooglegging stemden 39.130 en voor een beperkten diankverkoop 2245. De stemmen voor „no change" kwa- men vooral uit de arbeiclerskringen. Tot nu toe is de stand van de stemming in Schotland als volgt: 347 gemeenten z'j voor het behoud van de huidige regeling 26 voor ce drooglegging en 27 voor beper- kende bepalingen. De steden Aberdeen Dundee, Perth, Inverness, Dumfries, Stir ling en Livlithgrow hebben zich met over- groote rnee derheid tegen de drooglegghi;; uitgesproken. DROOGLEGGING DER AMERIKAAN- SCHE LEGATIES EN CONSULATEN. Volgens de „World'' zal senator jones de volgende week een wetsvoorstel bij het Amerikaansche Congres indienen, waarbij aan alle Amerikaansche burgers, in Amerikaanschen consulairen en diploma- tieken dienst, verboden wordt, om bij de uitoefening van hun ambt, in het openbaar of anderszins, alcoholische dranken te schenken, of zich in clubs te be- vinden, waa? zulks geschiedt. Op de over- treding van dit verbod zullen strenge straf- fen gesteld worden. Bij recidive loopt de delinquent zelfs leans, voor 6 maanden en langer (tot 6 japr) de gevangenis in te gaan. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER1N. De correspondent van de Daily Mail" te Amsterdam seinde onder dagteekening van Zondag aan zijn blad: Er bestaat nu geen twijfel meer, of de ex-Keizerin is stervende. Het huis te Doorn moet thans moeilijker voor hen, die infor matics komen nemen, toegankelijk zijn dan ooit. De stervende heeft verzocht, begraven te mogen worden in Duitschland, in het mausoleum te Charlottenburg. Dit zal na- tuurlijb dcor de Nederlandsche autoriteiten worden toegestaan, ofschoon het den ge- Roiivan uit den Oertijd doer VL ROSNY. 30) Bij het eerste cchtendkrieken, zoodra de stroom zilvergrijs glansde in het licht uit het oosten stonden de mammoeths op van de vochtige aarde. Het Vuur knetterde, ver- borgen onder dennenhout of esch, pcppel of linde, en in de diepte van het woud, aan tie neveligen oever wisten de dieren. dat het leven der wereld was weergekeerd. Over de wolken spreidde het Licht zich uit, het grifte er het symbool in van al wat het deed opschitteren uit de grijsheid der nachtnevelen, waar zonder hern porfier, kwarts, gneis, mida, erts, edelsteen en mar- mer kleurloos zouden blijven sluimeren, van al wat het schiep aan vormen en kleuren over de onstuimige zee; het levenbreugend Licht klemde zich aan het water, dat de planten drenkte en de huid der dieren be- vochtigde. Als het den zwaren herfsfhemel vervulde, hieven de mammceths hun slurven omhoc.g en stieten een blij getrompetter de lucht in. Zij genoten van een gevoel van jeugd, dat men alleen in den ochtend ondervindt en dat den avond doet vergeten. Zij lie pen cl- kaar na in de doorwaad'oare plaatsen en tot aan den oever; zij kwamen in groepen samen, ontroerd van een diepe en nai'eve vreugde, zich een te weten van bouw, van wezen Keizer niet vergund zal wezen, naar Duitschland terug te keeren. De meeste leden van de Hohenzollern- familie vertoeven gedurende deze kritieke dagen op het huis te Doorn, maar verlaten het zelfs niet, om een wandeling in het park te doen. De ex-Keizer daarentegen hield zich tot Woensdag nog bezig met het zagen van boomen. OOSTENRIJK. Wanhoopskreten. - De ambtenarenstaking. Naar aanleiding van de staatsambtena- renstaking, die nog voortduurt en zich wel- licht zal uitbreiden, heeft Bondskanselier Mayr tegenover vertegenwoordigers van de pers en beschouwing gegeven van den wannopigen toestand, waarin Oostenrijk verkeert. De Staat is aan het eind van zijn finan- cieele kracht gekomen, zeide hij, en moet de laatste reserves aanspreken om zich voor de eerstvolgende weken levensmidde- len uit het buitenland te verschaffen. De regeering weet niet,, of Oostenrijk over twee rnaanden als Staat nog wel bestaan zai. De kabinetsraad heeft derhalve de eischen der ambtenaren van de hand gewezen. De Minister van Financien Grimm deelde den journalisten mede, dat Oostenrijk ter- nauwernood nog de middelen heeft, om tot einde Deecember te leven. Er is reeds ge- dacht over de verpanding der buitenland- sche waardepapieren en de uit het Keizer- lijk bezit afkomstige kostbaarheden en gobelins. De ambtenarenstaking heeft een slechte pers. Dinsdagmorgen dook het gerucht op, dat de regeering zou aftreden, wanneer niet spoedig een overeenstemming zou worden bereikt Naar aanleiding daarvan heb ik mij, seint de correspondent van het Hbh, ge- wend tot een ambtenaar, die met de regee ring in nauv/e betrekking staat en deze ver- klaarde mij, dat het gerucht in dezen vorm onjuist is, dat de regeering echter werke- lijk voornemens is de leiding der zaken neer te leggen, wanneer het land niet door een ruim krediet uit het buitenland geholpen wordt. Wanneer dit niet binnen ten hoogste twee maanden geschiedt, aldus mijn zegs- man, dan zal Oostenrijk in zijn tegenwoor- digen vorm ophouden te bestaan en zullen de Entente en de cominissie van herste! maar zelf moeten zien, wat zij met den door haar gevormden staat beginnen. Zoo gaat het niet langer. Van mooie beloften kunnen we niet leven. DE VKEDESREMOEIINGBN IN IEL1LAND. Arthur Henderson, de leider der com- tuis3ie uit de Eugelsche arbeideispaitij, d.> een onderzoek naar de toestanden in Ierlanu mstelt, heeft Zoadag te Dublin een onder- houd gehad met kardinaal L gue. Dtr primant van lerland zei ten zeers'e te wensehen, dat de geweldpl-gmgen zouden upbouien en dat een zuiyerder en kaltnei atmosfeer zou worden geschapen voor be- sprekingen, om te komen tot een eervoll- regelicg vau het probieem van het bewina in ieriand. Henderson ia gisteren naar Londea teruggekeerd en heeft de leiding der com missie verder overgelaten aan Adam3on. Deze onverwachte terugkeer van Henderson wordt door de EngLlscbe pers in verbanl gebracht ook met zijn bezoek aan Lloyd George, voordat hjj naar lerland vertrok. Uit ten en ander maakt de Engelsche pers op, dat hjj bjjzondere bevoegdhudeu heeft mee gekregen voor bemiddeling en thaus met belangrjjke gegevens voor de regeering naar Louden is gekomen. Lloyd George heeft gisteren in het Lager huis met zorg da deur opengelaten voor onderhandelingen. In antwoord op een reeks vragen aangaande de iersche kwesties, deelde hij mede, dat hjj het telegram van pater O'Eianagan, waarnemend president der Ieisehe republiek, pas een uur geleden had ontvangen en hij het antwoord erop nog met had overwogen. De regeering, voegde hjj er aan toe, was bereid met ledereen, die met gezag spreken kon, elk vraagstuk te behandelen, dat den vrede aan lerland zuu kunnen brei gen. Terwfll alius de regeering van haar ge~ zindheid tot toenadenng bigk geeft, zet de politie in lerland haar krachtig aanpakken tegen de beiagers van het huidige bewind instinct, van verlangen. Dan dolven ze iangzaam en inoeiteloos wortelen op, rukten malsc'ne, jonge Stengels uit, vraten het gras, ljraakten kastanjes en eikels, proefden van de eetbare paddestoelen, zooals boleten, morilien, hanekammen en truffels. Zij gin- gen gaarne gezamenlijk naar de drink- plaats. Dan leek hun volk sterker, dwongen zij rneer eerbied af. Naoh kiom op een heuvel of klauterde tegen een rots op om hen naar den oe\er te zien trekken. Hun ruggen deinden als de golven in de branding, hun groote pooten sloegen de leisieen kapot, hun ooren geleken reusach- tige vleermuizen, die gereed waren weg te fladderen; zij zwaaiden hun slurven heen en weer en sehudden hun zware lijven, die met een slijkerig schuim bedekt waren, en hun slagtanden geleken jachispiesen, glan- zend en gebogen. De avond viel. Opnieuw omsluierdcn de nevelen de pracht der dingen, zv/aar hing de nacht neer en het Vuur flikkerde weer op. De Oulhamr voedden het; gul- zig verslond het dennenhout en droog riet; ronkend snoot het langs een wilgentak, zijn adem werd scherp, als het lekte aan stengels en vochtige biaderen. Hoe groo- ter het werd, hoe helderder zijn, ichjaam scheen, hoe zwaarder zijn stemhet droog- de de koude aarde en sloeg de duisternis terug tot op duizend vaam. TerwijI het geuren ont.rok aan vieesch, kastanjes en wortelen, lcwam de mammoeth er naar kij- ken. Hij raakte er aan gewend, hij ge- noot van zijn streeling en zijn glans, hij keek er met peinzende oogen naar en sloeg de bewegingen van Naoh, Nam en Gaw gade, die takken, twijgen of riet- voort. Gisteren is een inval gedaan in het stadhuis te Dublin, waar zes Sinn Feinsche raadslieden in hechlenis rijn^genomon. ONHEBBELIJKE DORPELINGEN. Onder de gemeente Groesbeek is 't winkel- lrnis van P. uitgebrand. l e Nijmeegsehe brand- weer was per auto met materiaal op het ter- rein van de brand gekomen, doch stond machte- loos wegens gebrak aan water, tei*wijl boven- dien de Groesbcekers z61 onhebbelijk tegen de brandweerlieden optraden, dat deze het maar beter vonden in -te rukken. Van eenige hulp van Groesbeeheche zijde was niets te bemer- ken; de veldwachter was de eenige autoriteit. Hoe onverantwoordelijk dit is blijkt uit het feit, dat bet uitgebrande perceel ligt tegen over de Heilig-Landstichting aan den Groes- beekschen weg en temidden van uitgestrekte heide en. dennenbosschien. OPLICHTER MET GOUDEN HORLOGES. Te Amsterdam worden nog steeds vreem- delingen te pakken genomen door een zeker soort bandelaars, die 's avonds op drukke pun- ten in de binnemstad, zooals het Damrak, Nieuwendijk. en Kalverstraat gouden horloge" te koop aanbieden, die in werkeiijkheid, kope- ren horloges zijn van zeer grof namaaksel, die nnder den naarn van Amerikaansche horloges" in winkels te koop zijn tegen den prijs van 4 gulden. Dezer dagen hield een agent op aan- wijzing van een Duitscher zulk een horloge- handelaar aan. De vreemdeling had hem voor eenige dagen zijn zifeeben klokje benevens een bedrag aan geld inrvtil gegeven voor een z g. gouden remontoir. Ook nog een andere horlogehandelaar is aangehouden. De oplich- ters zijn naai het politiebureau Warmoes- s.traat gebrscht. Zij verklaarden, dat door hen bij den verkoon niet ge?egd was, dat de hor loges van goud waren. Deze vraag, zegt de „Maasbode" was tot nu toe nog- nooit met zekerheid beantwoord. Het is intusisehen duidelijk, dat het antwoord op die vraag van groot practiseh belang is. In- dien n.l. het materiaal waaruit de duinen be staan, afkomstig is van onzen eigen bodem, dan zou de duur van hun bestaan en daar- mcde van ons land beperkt zijn; indien daar entegen dat materiaal van elders komt, en door de zee telkens weer aangebracht en ver- nicuwd wordt, dan ziet het er met de bescher- ming van ons land door de duinenreeks veel gunstiger uit. Dit vraagstuk is door Dr. Tesch met zorg bestudeerd. Hij tcont in het Bulletin van de Nederladsche Vereeniging voor geografie aan, lat de stroom, die door het Eng'elsche kanaal de Noordzee binnen komt, een voldoende snol- heid heeft. om zar.d als dat van Hollandsche duinen te ti-ansporteeren. Ann don atideren kant lcert het onderzoek -on <lc iiiineralo dscke samenstelling van ons '.uinza.nd, dat het afkomstig is van de verwe- riog van archaische en palezoische rotsen die men slechts in Wales'eh vooral in Bretagno vindt, en ook van de verbrijzeling van de ge- stee-.f-n v an de kxijtrots en van het Ooateliike •o'keRo van het koasal. TTetzelfde geldt voor het duinzand van de Belgische kust. DAT HAD HI! ER WEL AAN VERDI END. Mietje, 't wordt nu al te erg, daar is je geld en nu kun je dadelijk vertrekkerf. Mietje telt haar gJid na en. gooit een gulden op den grond. Danr Puck, die is voor jou. Wat moet dat beteekenen? vraagt mevrouw. Wel, zoo iang als ik bij u in dienst ben geweest, heeft dat stomme dier al- tijd trouw de bcrden afgelikt en mij dus de moeite uitgewonnen, om ze al te vvas- schen GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering- van Maandag 29 November 1920, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Riddel', F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hame- link en P. C. Geensen. Afwezig- L. T. van Hasselt. Na opening der vergadering komt aan de orde 1. Ingekomen stukken. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze van de agenda worden teruggenomen. 2. Stemmen over het voorstel-Schecle in zake jaarwedden politie. In de vorige vergadering staakten de stem- men over een voorstel van den heer Scheele om het weekloon der agenten te bepalen op een minimum van f 30 en een maximum van 34 in afwijking met een voorstel van bur- stengels in den scharlaken mui'i wierpen. Misschien beselte hij vaag, dat het ras der mammoeths sterker zou zijn, als zij zich van het Vuur konden bedienen. Een avond kwam hij dichter bij dan zijn gewoonte was, hij stak zijn slurf voor- u:t en snoof de geuren in, die uitgingen van dit dier, dat zoo verschiiiende vor men kon vertoonen. Hij bleef staan, on- bewegelijk, zoodat hij een leisteenen rois geleek; toen greep hij een grooten tak en hield deze een cogenblik in de hoogte en wierp hem te midden der vlannnen. Een regen van vonken spat.en op, de tak kraakte, knetterde, rookte en begon te vlammen. Toen zvvaaide het dier tevre- den met zijn kop en legde zijn slurf vol daan op Naoh's schouder. Deze had geen beweging gemaakt. Stem van verbaz ng en bewondering, meende hij dat de main- motths het Vuur konden onderhouden, evenals de menschen en hij vroeg z ch af, waarom zij hun nachten dan in koude en vocht gheid doorbraciiten. Sinds dien avond kwam de mammoeth telkens weer bij de nomaden. Hij hielp den houtvoorraad bijeen garen, hij v9ed- de het vuur met wijs beleid en doorzicht, hij bleef soezen in het schijnsei van het Vuur, dat kopergeel, purper of karmozijn licht e, al naar de kracht der vlammen. Nieuwe begrippen vormden zich in zijn reusachtlge hersens en deze werden een geestelijke band tusschen hem en den Oulhamr. Hij begreep thans vtrscheidene woorden en gebaren: hij kon zich zelfs verstaanbaar maken; in deze tijden kon den de menschen e'.kander nog slechts iets mededeelen dat een ontniddellijke daad betrof, die dadelijk moest worden gemeester en wethouders, die het minimum op f 28 en het maximum op f 34 wenschten te bepalen. De heer NOLSON vraagt nog inlichtingen; blijkens het verslag in de Ter Neuzensehe Courant heeft de heer Scheele zijn voorstel aanvankelijk afhankelijk gesteld van de be- .slissing omtrent premievrij pensioen. Iland- haaft hij nu toch dit voorstel, ondanks de in- voering van dat premievrij pensioen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de heer Scheele zijn voorstel gedaan heeft nadat die beslissing was genomen, zonder eenige reserve. Het yoorstel wordt aangenoen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand, Colsen, Hamelink en Geensen; tegen stemmen de heeren Nolson, De Didder, De Meijer, Geelhoedt en De Jager. 3. Stemmen over het voorstel-Colsen tot het toekennen van een kindertoeslag aan de politieagenten. In de vorige vergadering staakten de stem- men over een voorstel van den heer Colsen om aan de politieagenten voor ieder kind beneden de 14 jaar een toesiag te geven op het tracte- ment van f 25 's jaars. De heer SCHEEL/E wenscht zijn stem tegen dit voorstel te motiveeren, waar hij aanvanke lijk voor was. Nu is de vorige vergadenr.b het vcrleenen van een kindertoeslag aan de categorie werklieden verworpen is, acht hij het beter dit ook niet aan de politieagenten te geven. De heer VAN CADSAND sluit zich bij die verklanng aan. Het voorstel wordt verworpen met 10 stem- men tegen 1. Voor stemt de heer Colsen; tegen stemmen de heeren Scheele, Van den Ouden, Van Cad sand, Nolson, De Ridder, De Meijer, Hamelink, Geensen, Geelhoedt en De Jager. 4. Yerzoek van Diaconie der Hervonntle gemeente tot het ieggen van een riool m gemeentegrond. Ingekomen is een verzoek van de Diaconie der Ned. Ilervormde gemeente te Ter Neuzea, die daarin den raad verzoekt haar vergunning te verleenen tot het leggen van een riool in gemeentegrond, ten behoeve van hare woning staande aan het Schoolplein no. 15. Burgemeesiter en wethouders stellen overeer- komstig 'bet advies van den gemeentebouw- meester voor het verzoek onder de daarvoor in den regel geldende voorwaarden toe te staan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- 5. Wijzigen raadsbesluit van 30 September 1920 tot het aankoopen van domemgrond. Burgemeester en wethouders geven te ken nen, dat de ontvanger der registratie en do- meinen te Hulst heeft bericht, dat na de op- meting van de aan de gemeente over te dragen gronden is gebleken, dat de grootte niet be- draagt 28,10 are, zooals in het raadsbesluit van 30 September 1920, is vermeld, doch 29,95 a Bij gemelcl raadsbesiuit werd de koopsom van den grond bepaald op f 2,50 per M2. of m totaal op f 7025. Nu evenwel het desbetr- fende perceel giooter blijkt te zijn dan in her raadsbesluit is vermeld, moet cok de koopsom worden verhoogd en gebracht worden op j 7487,50. In verb and liierinede stellen burgemeester en wethouders voor, onder intrekking van be- doeld besluit een nieuw besluit vast te stellen waarin de grootte van den grond wordt bepaald op 29,95 are en de koopsom op f 7487,50. Het voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen. 6. Verzoek van F. Romeijnsc-n tot het aan- brengen van een bakon boven gemeem- tegrond. Ingekomen is een verzoek van F. Romeijn- sen, timmerman, wonende te Ter Neuzen, cm horn toestemming te willen verleenen tot hoc aanbrengen van een balcon boven zijn werk- piaats, gelegen aan de Lange ICerkstraat no. 4 boven. gemeentegrond. Burgemeester en wethouders stellen vcor, ae gevraagde vergunning te verleenen, o.m. on er voorwaarde, dat door den verzoeker of z. rechtverlcrijgenden ter erlcenning van het eige domsi-echt der gemeente op den grond waar- hoven het balcon sal worden aangebra 1 jaarlijks een retributie zal betalen van f 2,50. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7. Benoeining van een lid van het Burgtr- lijk Arnibestuur. De VOORZITTER verzoekt den raad over te gaan tot het benoemen van een lid van het burgerlijk armhestuur, ter voorziening in de vacature onstaan door het aftreden van den heer M. Riemens; met dezen wordt door het college ter benoeming aanhevolen de heer W. Bedet. Hij noodigt de heeren De Meyer en Colsen uit met hem het stembureau te vormen. De uitslag der stemming is, dat de heer Riemans met algemeene stemmen wordt her- benoemd. uitgevoerd; het doorzicht der mammoeths en hun kennis van zaken was op het hoogtepunt. Zoo regelde hun leider reeds eenigen tijd te vcren de opstelling van, zijn volk, ais zij verdachte of onbekende streken moesten doortrekken; hij deed de kudde voorafgaan door spionnen; zqn cr- varing, die gesteund werd door een nooit- falend geheugen en door diep nadenken, bracht hem ertoe om telkens anders te handelen. Ofschoon niet zoo nauwkeurig a'.s Naoh, had toch ook hij de wateren, de planten, de dieren gadegeslagen; hij wist dat dorre en r.ichtbare jaargecijden cikaar pvolgden, hij was zich rnin of meer den L jp van de zon bewust en verwar- de dezniet met de baan, van de maan. Ais hij zich van de taal der menschen had kunnen bedienen, zou hij zelden gro- ver dan Aghoo en zijn broeders) zijn ge bleken. En hij zou zeifs dingen hebben kunnen vertellen, waarvan de oude Goun geen besef had. Want als de menschen duizenden eeu- wen lang hun begrip al hadden verrijkt met wat hun handen hadden betasc en vervormd, dan kregen de mammoeths toch door hun gevoelige siurf besef van veel din gen, die den mensch eeuwig vreemd blc- ven. Maar daar zij zich moesten be- perken tot enkeie klanken er enkelq tee- kenen, kon de taal der kc'.ossen niet bena- deren, al wat zij wisten; de fijnsr-bewerk- tuigde onder hen leefde in een geeste lijke eenzaamheid; geen enkeie hunner veelvuldige gedachten kon zich met een andere vereenigen of verder gaan op den stroom van het woord, dat bij de men schen hun gedachten verder voerde, bij- eenvoegde en de ervaring alt jd weer ver- 8. Voorstel tot vaststelling van een straat- naam. Burgemeester en wethouders stellen voor de nieuwe straat, loopende van de Axelsche straat, langs de middenstandswoningen en verder om den hoeto noordwaarts voorbij de arbeiderswoningen tot voorbij de Martinus Eijkestraat den naam te geven van „Van Steenbergenlaan De heer NOLSON oppert tegen dit voorstel bezwaar; hij herinnert, dat voor een paar jaar een, verzoek is ingekomen om een geheel com plex straten in die omgeving te noemen naar verschillende ambtenaren van het domein die ambtslhalve tot dat terrein in betrekking ston den en dat dit is afgeketst. Waarom nu wel een straat den naam van een dier heeren te geven? Het voorstel heeft den raad ook wel wat onverwacht bereikt; de vergadering wordt speodeischend gehouden en nu komt ook dit voorstel ter tafel, zonder dat er gelegenheid was daarover eenigszins na te denken. Hij voelt er ook weinig voor, om een straat den naam te geven van iemand die eenvoudig in verband door zijn betrekking bij het rijk iets met dien grond te maken heeft. Hij stelt voor, dit punt aan te houden, want hij is er tegen, daar nu zoo hals over kop over te beslissen. De heer SCHEELE kan zich wel met het voorstel vereenigen; hij kan niet inzien, dat het vroeger gedaan verzoek van de baan is, misschien komen die andere namen later nog wel eens aan de orde. Het kan spreker ook niets schelen hoe die straat zal heeten, of het Grondbergen, Steenbergen of Houthergen is. De heer HAMELINK: Er komen boompjes langs! De heer SCHEELE: Noemt het dan Hout- laan. De VOORZITTER: Er komt ook plantsoen en villa's. De heer HAMELINK: Toekomstmuziek! De VOORZITTER herinnert, dat het des- t'jds gedaan verzoek een gelieele combinatie van namen betrof, waarop de raad niet wenseh- te in te gaan. Hij acht het echter geen be zwaar te zijn, hier een incidenteele beslissing te nemen. Wenscht de raad evenwel uitstel, dan heeft hij daartegen ook geen bezwaar. De heer HAMELINK ziet de noodzakelijk- heid van uitstel niet in, het is toch niet zoo'n gewichtige zaak. De heer COLSEN vraag, of men er toch wel boompjes gaat zetten, anders zou hij een gek idee vinden. om van „laan" te spreken. De VOORZITTER: Er komen aan die straat tegenover de gebouwde woningen geen andere rei huizen te staan, het tegenover gelegen terein is bestemd voor het bouwen van los- staande villa's. De heer NOLSON gelooft toch, dat de ge- heele vergadering het wel met hem eens zal zijn, dat men iemand. met een straat naar hem te noemen, eer bewijst; hem is niets bekend, dat daarvoor in dit opzicht een reden is. Indertiid is het ook gevraagd om straten te vernoemen naar andere heeren van het Do mein en dat is niet geschied, nu zou hij het tegenover die andere heeren onheusch vinden, om het in dit geval wel te doen. Dat zou voor de andere grievend zijn. Als men toch een naam aan de straten geeft, moet dat een naam zijn, die tot de ge- meentenaren spreekt; de voorgestelde naam spreekt in geen enkel opzicht tot het publiek. Den raad rnoet hierover in een tekort tijds- bestek beslissen. De heer SCHEELE: Stelt u dan een anderen naam voor. De heer NOLSON: Deze vergadering is pas 48 uur geleden uitgeschreven, er was dus geen gelegenhe'd dit te overwegen. De heer DE JAGER steunt deymeening van den heer Nolson; de raad wenscfite mdertijd niet in te gaan op het verzoek om de straten te noemen naar verschillende ambtenaren van het Domein; als men nu met dezen naam be- g'int, zullen, naar h\j verwacht, de anderen ook wel volgen. Hij kan het voorstel van den heer Nolson tot uitstel der beslissing volkomen steunen. De VOORZITTER acht het door de heeren Nolson en De Jager geopperd bezwaar onge- grond; in het besproleen verzoek, betrof het wel zeven of acihit namen te geven aan grach- ten, straten en pleinen. Burgemeester en wet houders hebben ook nog nagedacht om aan de straat een anderen naam te geven, doch zij vonden in het verleden geen naam, die daartoe in het bij zonder aanleiding gaf en zij achten het beter, geen straat te noemen naar leven- den. De heer SCHEELE: En de Martinus Eijke straat dan? De VOORZITTER: Dat was een zeer bij- zonder geval, dit is geschiedt uit pieteit tegen over den reeds op Imogen leeftijd zijnden voorzitter der woningbouwvereeniging als er kenning van zijn belangelooze diensten in het belsng der volkshuisvesting. Wij hebben echter gemeend, dat er in verband met verschillende omstandigheden voor ons wel aanleiding was, den naam Van Steenbergenlaan voor te stellen. Het voorstel van den heer Nolson wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, De Ridder, De Meijer, Colsen en De Jager; tegen stemmen de heeren Scheele, Hamelink, Geensen en Geelhoedt. (Zie verder het Eerste blad.) volmaakte; dat voortdurend nieuwe beel- den schiep. Niettemin was de .afstand nog riiet onoverkomelijk. Hoewel de ge- dachtenkring der mammce hs zich beperkte tot een mededeeling van directe daden en gebaren, tot het overbrengen van kleine listen, hoewel zij slechts het gebruik van enkeie dingen kenden en slechts wisten van enkeie plichten jegens de gemeersehap en het individu, hadden zij toch het voor- •eei van een kudde-iristinct, ouder dan dat van den mensch en een levensduur, die de ervaring van ieder individu, afzon- derlijk rijker maakte. Want het was den mensch niet gegeven om evenveel jaar- getijden te doorleven ais de mammoeth en hij liep veel grooter gevaar om door een noodlottig toeval om het leven te komen; hij kon niet op voldoende bescherming rekenen; de haat van zijns gelijken be- dreigde hem, niet alleen in de groote we reld, maar cok in den boezerrt van den stam. Ook bestonden er minder men schen, dan mammoeths, die door het le ven een duurzame en harde les hadden ontvangen. En Naoh bespeurde bij zijn geweldigen makker, wiens lang bestaan zijn kracht, lenigheid en geheugen onaan- getast had gelaten, wiens gezicht, gehoor en reuk nog scherp waren als in zijri jeugd, een verstand, dat hij stelde boven dal van Goun, die wel vele herinneringen had, maar wiens beenderen verdroogden, wiens bewegingen Iangzaam en onzeker werden, wiens gehoor zijn scherpte had verloren evenals zijn gezicht. (Wordt vervoigd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5