fBEDIKBETTBTKN. Laatsti Barichteit. iOrtENfiDE 8EB1CHTE*. BURGELI1KE STAND. Hoogwatergetij te TerNeuzea Zondag 12 December 1920. DE ROTT. HAN DELS- EN LANOBOUW- BANK. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. MALAISE IN HET ENGELSCHE SCHEEPS- BOUWBEDRIJF. in verb and met de onlangs gemelde berich- ter. intrant de overbrenging van te repareeren schepen naar buiteniandsciue werven, wegens de hooge bedrijfskosten daiar te lande, wordt thans uit Glasgow gemeld, dat de scheepsbouw- werven aan dp Clyde met groote slapte worden bedreigd wegens de intrekking van veie be- stellingen. Hiertoe behoort onder meer het contract voor het bouwen van 4 schepen van 10.000 ton voor de Lloyd Royal Beige te Ant werpen. lien contract voor den bouw van vraehtschepen voor Scandinavische eigenaren, werd eveneens ingetrokken. Verder wordt gemeld, dat de scheepswerven van de Lloyd Royal Beige nabij Glasgow in den aanvang van het nieuwe jaar haar werkzaam- hedtn ,,rootendeels zullen opschorten, omdal schepen van de voormalige vijanden thans on- geveer 40 pond st. per ton goedkooper kunnen worden" gekocht, clan het bouwen van nieuwe schepen *jst. De Times" baeft onlangs reeds op deze schaduwzijde bij de levering van uit- geleverde Duitsche schepen gewezen. TER NEUZEN, 10 Dec. 1920. GEMEENTERAADSZITTINQ. In de gisteravond gehouden raadszitting alhier werd voor het verstrekken van na- dere inlichtingen aangehouden een adres van den voormaligen lantaarnopste- ker De Jonge te Driewegen; af- gewezen werden verzoeken van den ge- ineentebode, politieagenten en gemeente- werklieden om een duurte-toeslag over 1920. Naar aanleiding van de verzoeken van Ged. Staten om advies over een door hen rneegedeelde regeling der jaarwedden voor de wethouders en de aprbtenaren van den Burgerlijken stajid, besioot de raad te ken- nen te geven, dat de betrokken titularis- sen zell geen verandering in hun jaarwed- de wenschen, dat de zaak hier goed ge- regeld is, u :r, bij den tegenwoordigen stand der gemeentefinancien, dus geen aanleiding bestaat om een regeling in te voeren die van de gemeente aanzienlijk hoogere financieele offers vorderen zal. Een nieuwe verordening op het heffen van keurloonen werd vastgesteld, aan de ketirmeesters van vleesch eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari a.s. en benoemd de heer A. W. Brons, veearts te Slniskil. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd een verhoogde subsidie van f2300 voor 1920 toegekend. Aan P. A. van Bouchaute werd afvvij king toegestaan van art. 10 der bouwver- ordening. Een verzoek van het Wit-Gele Kruis te Sluiskil, om subsidie, werd afgewezen. Voorts werd vastgesteld een kohier van navorderingen wegens den hoofdelijkcn omslag. Dit werd vastgesteld op een be- drag van f 6781.87, met 128 aangeslagenen. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Kon. besluit van 2 December 1920 is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. A. van Rompu, als 2e luit. van het korps, gevormd uit de vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Voor Vaderland en Koning" te Ter Neu- aen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aautal gevallen van besmettelijke aiekten i i de provincie Zeeland over de week an 28 November tot en met 4 December 1920, bedroeg: Febris tj,phoidea (buiktyphus) Axel 1. Roodvonk: Axel 1, Kattendijke 1, Sluis 1, Vlissingcn 1, Zaamslag 1. Diphteritisr Brouwershaven 1, Dom- burg 1, Go< s 2, Graauw en Langendam 1, St. Maarh nsdijk 1, Middelburg 1, We- meldinge 3. DE „PADV1NDERS EN DE WEENSCHE KINDEREN. Gaarne voldoen wij aan het verzoe^ om de aandacht van belangstellenden te vestigen op de uitvoering, die op a. s. Woensdag alhier zal gegeven worden door de Ter Neuzensche afdeeling der Padvin- ders, ten voordeele van de Weensche kin- deren. De jongens hebben het doel aan de bezoekers een aangenamen avond te bezorgen en tevens werkzaam te zijn ten bate van noodlijdende natuurgenooten in Weenen, die tengevolge van de oorlogs- omstandigheden nog steeds in zeer kom- mervolle omstandigheden verkeeren. D1ENST OP DE POSTKANTOREN. Met ingang van 8 Januari a.s. zal het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen even- als zulks het geval zal zijn over het geheele land op Zaterdag des nainiddags 0 uur voor den postdienst worden gesloten. Voor het verzenden van aangeteekende stukken, behandeling van zaken betreffende het busrecht wordt des Zaterdags slechts gelegenheid gegeven tot des namiddags 3 uur. Expresse-aangefeekende stukken kan men nog tot 6 uur aanbieden. Busrechthouders zullen na dien tijd nog gelegenheid hebben voor het afhalen hunner stukken. Voor de telegraaf- en telefoondienst blijven de gewone openstellingsuren gehand- haafd. „De post in ruste!" schrijft de Nederlan- der niet ten onrechte boven cut bericht; in een tijdperk, dat de tarieven die reedS ver- dubbeld zijn nog steeds worden verhoogd. wordt de tijd. dien het publiek op de kanto- ren kan geholpen worden steeds meer en meer beperkt, voor personen in dienstbetrek- king bestaat die gelegenheid voor verschil- lende zaken thans feitelijk slechts middags van 12 tot 12,30 uur! N.V. AUTOMOBIEL- EN RIJWIELHAN- DEL VOORHEEN MANNAERT--GEERS. Bij akte van 7 October 1920, verleden voor notaris Ph. Callenfels, alhier, is op- gericht de N. V. Automobiel- en Rijwiel- handel voorhaen Mannaert-Geers, geves- tigd alhier. Zij heeft ten doel het koopen, verkoo- pen, herstellen en verhuren en het drijven van de overige handel in rijwielen, motor- rijwielen, automobielen, landbouwwerktui- gen en onderdeelen en het exploiteeren van zoodanige inrichtingen als voor ge melde handelingen zullen blijken noodjg te zijn, alles in den ruimsten zin. De vennootschap is aangegaan voor ruirn 29 jaar, aangevangen 7 October 1920 en eindigende 31 December 1949. Het kapitaal bedraagt f 100.000.ver- deeld in 200 aandeelen, elk van f500, waar- van genomen en volgestort 160 aandeelen; door Aloysius Franciscus Mannaert te Ter Neuzen 80 aandeelen, Daniel Jozias Dees, iandbouwer te Ter Neuzen, 20 aandeelen, Pieter Jacobus Scheele, koopman te Ter Neuzen, 20 aandeelen, Leendert Christiaan Wabeke, administrateur te Ter Neuzen, 20 aandeelen, Willem Cornelis Vellekoop, ac countant, te Ter Neuzen, 20 aandeelen. De overige aandeelen moeten binnen 10 jaar zijn geplaatst. Voor de eerste 5 jaar is benoemd als directeur Aloysius Franciscus Mannaert, koopman te Ter Neuzen, commissarissen de heeren Daniel Dees, koopman, Pieter Jacobus Scheele, koopman en Leendert Christiaan Wabeke, administrateur, alien te dezer stede. Hervormde Kerk. !>r Neuzen. 9i u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. 'savonds 6 u., Ds. E Raams, Zendingsrede. "'niskil. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. Bowk. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u.. Ds. G. van Dis. Axel 9i u. en 2 u., Ds. J. B Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 9ju., Ds. II. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds 11. Akersloot van Houten Roos. Hiilst. 1U u„ Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 n Ds. W. .1. van Lindonk. verefomneerde Her kan. Hoek 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall. tihr, Gerefurnieerde Kerk. Zs-amslitg 9 u. en 2 o-, Ds. L. de Bruijne. Gerfof rttee-rdt Gemeente. (Vlooswpkstraat). T r Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u leeskerk. 1 tud-Qereformeerde yemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i a., leeskerk. okaal „E)>en- HuAzer". (Kerkhofl aan. Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. H, K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zyn de H. H. Diensten om 7, 8$ en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. VERK1EZING NOTABELE NED. HERV. KERK. Bp de hedeu gehouden stemming voor een Notabele der Ned. Hervormde Kerk alhier. werden uitgebracht 78 stemmen. Hierran verkreg-m de heeren A. Jurrp 33 stemmen, H Koekkoek 22 st-mmen en D. van Aken 17 stemmen, terwijl enkele stemmen verdeeld waren o»er eenige per sonen. Daar niemand de meerderheid verkreeg, is de tweede vrije stemming bepaald op Vrijdag 17 December a.s. SPEELHUISROOF TE AMSTERDAM. Te Amsterdam heeft in een speelhuis boven een kaaswinkel, Kerkstraat 230, een brutale roof plaats gehad. Twee vrou- wen, tot de speelgelegenheid behoorende, en een bezoeker, waren met een hazard- spel bezig. De bezoeker had zijn winst, ten bedrage van f3000, voor zich op tafei gelegd, toen plotseling een der vrouwen, de echtgenoote van den speelhuisljjouder, 'tgeld greep en er mee van door ging. Zij rende de straat op, gevolgd door den be- stolene, die in zijn hemdsmouwen was. Op zijn geroep werd de vrouw door burgers gegrepen. Zij wist zich echter los te ruk- ken en liep naar het huis terug, alwaar zij het geld in een spiegelkast verborg. Door de politie werd een huiszoeking in- gesteld. Zoowel de vrouw als haar zusrer en de speelhuishouder werden gearres- teerd en naar het bureau Stadhouders- kade gebracht. Het drietal legde tegen- strijdige verklaringen af. Eindelijk be- kende de vrouw, dat zij het geld had ver- stopt. Het werd op de bewuste plek ge- vonden. Het drietai is in verzekerde be waring gesteld. EEN GEVAARLIJKE PROEF. Woensdagavond, omstreeks vijf uur, wilden een paar jongelui te Amsterdam eens probee- ren of zij een auto konden besturen. Zij na- men daartoe, zonder den eigenaar er in te kennem, e'en lichte transportauto, welke een oogenblik onbewaakt stond. De jongelui had- den wel eenig idee van besturen en een klein endje g'ing het dan ook goed, maar spoedig 't was in de J. P. Heyestraat verloren zij hun macht over het stuur. De wagen slin- gerde over de straat en reed den trottoirband op, waar eenige kinderen van een jaar of twaalf liepen. Twee hinderen werden aange- reden. Een meisje was vrij emstig gewond, een jongetje had eenige lichte blessuren. Een van de jongelui sprong snel van den wagen, een ander probeerde er met de auto van door te gaan, maar enkele huizen verder mcest hij reeds stoppen, daar eenige agenten, geholpen door het publiek, den weg versperden. SCHAARSCHTE AAN ONDERWIJZERS. In Engelaml is de schaarschte aan on-ler- wijzers zoo groot, dat het schooltoevicht in Londen besloten heeft om voortaan onder- wijz^rs, die den grensleeftijd van 65 jaar hebben. in dienst te houden. Vnlgens het Engelsche blad, waaraan dit is ontleend, zei de tweede secretaris van de National Union of Teachers »E>- zijn veel te weinig candidaten ter op- leid'T.g voor onderwjjzer, vcoral te weinig jongens. Een behoorljjke »an wervicg dient 15000 kweeke'iDgen per jaar te brengen, maar dat aantal wordt bijlang niet bereikt. Mis-cbien zou <en verbeterd steisel van pensioneering en een betere salarisregeling van invloed knnnen zijn op den toesland". Een oflBcieele opgave van de Board ol Education last zien, dat door het geheele land heen schaarschte aan ocderwiizeis heerscht. zoowel door het eruit trekkeu als door de jaarlijksche verminde- ring van het aantal caadidater;-ouderwjjzers, schrijft het blad. Zoo is het op die oogen blik in Engeland. DR0EV1G ONGELUK. Te Krommer/ijl, (gem. Grijpskerk) had de heer Teenstra, Tggementhouder en com- missionair in gra; en, op zijn gewone brand- kast een kieinere staan, waaruit hij aan iemand betaling moest dben. Toen hij d"o man uitgeleide deed; ging zijn zoontje vaa 7 jaren aan de oprnstaande deur van de hrandkast hangeu die daardoor van de groote kast aftuimelde. waardoor het kind c.nlbe erge kneuzingen opliep. dat het aan de gevoigen zeer spoedig overleed. STROOPERSGRAMA. Zundagmiddag beiiapteu eenige poluie- beambten, op survefflance in hec jachtveld onder Wecrt, enkele personen op stronpeiij. Naar veiluidt werden zij door de 3troopers met geweren bedreigd. Door een der politiemannen zou toeti. tot eigen verdedi- ging zyn gesch >t n. In ieder geval een der stroopers, zekeren F., wonende te Badel, werd getrofifm en wel dermate. dat over- brenging naar het ziekenhuis te Roermond noodig was. Inmiddels is genoomde F. reeds overleden. HEVIGE BRAND. Dinsdagmorgen blab er een felle brand uit in een der pakhuizen van den graan handelaar D. van Ge-1. aan den Ringiijk te Haarlemmerint er. Weldra stonden ook de twee andere pakhtiizen in brand. Deze drie pakhuizen, gevuld ro»-t koren en vee- voeder, werden een prooi der vlammen. Ook het wooohuis van den heer Van Geel brandde lot den grond af. EIEREN VOOR EEN DUBBELTJE De eieren zjjn Diusdag op de markt te Groningen verkocht. voor 10 cts. per stub. Men voorspelt, dat z« de volgende maand of Febr. op 1 stniver zullen komen. Bp de Diusdag door de justitie gedane huiszoeking in de drukketij van den zaak- waarnemer Broekhuys te Rotterdam, waar drukwerken voor de Rotterdamsche Han- dels- en Landbouwbank werden in beslag geuomeu, is naar V. D. verneemt tevens beslag gelegd op de geheele eerste oplage van net blad Fortuna, hetweik voor ge- noemde bank zou worden uitgegeven. VAN MOSKOU NAAR ENSCHEDE. Te Euschede zgn twee jongeos aange komeu van 15 en 17 jaar, die in 6 weken de reis van Moskou daar heen te voe eflegden. MOORD. Te Werkendam is Maaudagavond om streeks 10 uur de 20-jarige schippsr A Ritmeester vermoprd. De vermoedelijke clader. zekere P. G'., die niet wel bij't hoof i is, moet door den verslagene geplaagd z^n, waarna hij aan R. eerst een messteek in den rug toebracht en daarna met zjjn mes de borst verwondde. Door eenige reizigevs werd R. badende in zjjn bloed gevouden. Hp kon nog den tiaara van d>-r) moorderair noemen, waarna hp den geest gaf. ZIJ GING TE VER EENPIANOZOEKEN. Op verzoek van de Zwitsersche regeering is ie Rotterdam door de recherche aange houden een gouvernante, G. B. C. genaamd, die verdacht wprdt 8000 Mark te hebben verduisterd. Dit geld was haar door ee:i dame uit Zwitserland gegeven, teneinde er te Dusseldorp een piano voor te koopen. Zp kocht daar «3htergeen piano en gaf ook het geld niet terug. DUBBELE MOORD TE GENT. Aifons Heirbrandt, 50 jaar, wonende in de Hamerstraat te Gent, leefc siods ge- ruimen tjjd in oneenigheid met zjjn vrouw. Maandag, wjji hjj haar sprak van orer- eenkomst. werd de twist zoo geweldig, dat hp haar bp de keei greep, doch de vrouw kon zich lo3rukken en zp liep naar haar moeder, die eenige huizen verder woont. Het moedertje, een vrouwtje van 70 jaar, keerde met een scho? n'Tceder en dochter weer, in de hoop Heirbrandt te bedaren, doch het el weden.m anders uit. In het heetste van den twist, greep het vrouwij- hem bjj de keel, maar hjj trok een revolver en school. Hjj trof de 70jange sloof iu den rug, zoodat de kogel langs den buik wegvloog. Sterven'd werd de onge'ukkige weggedragen. Ziende wat er met haar moeder gebeurd was en d ;or schrik be vungen, vluchtte de vrouw en liep de Oljjfstraat in. Heirbrandt liep er achter. kon haar weld>a inhalen, gef vuur en trof haar eveneens in den rug. Zp vie), hjj zette zich er op met de knie en joeg haar nu een kogel door het rechter oor, zooda de vrouw op slag gedood werd. Een burger Langen Dees, had de kloekmoedigheid, den mootd^naar bjj de armen te grppen en hem in bedwaog te houden tot de politie aan- kwam, die hem wegleidde, anders zouden er zeker nog slachtoffers gevallen zjjn. Dadelijk werd de schoonmoeder van Heir brandt, het oude vrouwtje, naar het hos- pitaal gevoerd. Een noodlottige afloop is te verwachten. DIEFSTAL VAN SIERADEN. Eenigen tjjd geleden werd de R.-K. kerk te Wollbeck bij Minister, bestolen van tal van sieraden, kelken, misge.wad.en, enz., van veel waarde. Op de aanwijzing, welke tot arresta- tie der dieven zou leiden, was een belooning van 50.000 Mark gesteld. In verband met de- zen diefstal zijn thans te Oldenzaal drie per sonen in arrest gesteld, die bij het overbren- gen der gestolen goederen naar ons land hulp hebben verleend. Bij een hunner werd een prachtige gouden kelk, van dien diefstal af- komstig, gevonden. Mede zijn gearresteerd twee personen uit de Lutte bij Oldenzaal. B1JZONDER TAA1 Li bent lang niet meer, in m'n win- kel geweest, zei de slager, toen hij een vroegeren klant ontmoette. Neen, want het laatste stuk vleesch, dat ik van u gekregen heb, was zoo taai, dat ik er m'n sclioenen mee verzolen kon. Had 't dan gedaan, zei de slager boos. Ik kon geen spijkers krijgen, die er doorheen gingen, was 't antwoord. (Nadruk verboden). T E R NEUZ E N. Huwelijks-voltrekkhigen. 2 Dec. Salomon van Doeselaar, oud 28 j jin. en Sara Dubbeldam, oud 27 j.. jd. Geboorten. 29 Nov. Dirk, z. van Dirk van Dixhoorn en van Pieternella Scheele. 30 Nov. .lohau Conrad, z. van Ludolf Theodoras van llasselt en van Catha- rina Carolina van Lidth de Jeude. Leonardos Lau- rentius, z. van Leonardus Laurentius van Hoorn en van Maatje de Kraker. 2 Dec. Jan George, z. van Kornelis Jacobus Hiiineman en van Cornelia lvaus. Overlyderi. 30 Nov. /.acharias Verhage, oud 8ij., wedn. van Elizabeth Moggre. 2 Dec. Cliarlotta Jo hanna Feijen, oud 52j.,echtg. van Augustus Govaert. Cornelis Remijn, oud 12 j., z. van Krijn en van Cornelia Maatje Harte. WEERDERICHT van 10 December 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barotneterstand 772.6 Herno- sand. Laagste barometerstand 747.8 Vestma- noer. Verwachting tot den avond van 11 Dec.: Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of _geen sneeuw, lichte vorst. SCHEEPV AARTBEWEGING. 8 December: Eng. s.s. Natuna, 2143 M3., stukgoed, van Antwerpen naar Gent. Duitsch s.s. Betty, 398 M3., ledig, van Gent naar Sundsvall. Duitsche zeel. R, 1773 M3., ledig, van Gent naar Sundsvall. Eng. s.s. Arderisa, 2641 M3., stukgoed, van Leith naar Gent. Eng. s.s. Hodder, 277 M3., stukgoefl, van Gent naar Goole. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Noorsch s.s. Askelad, 2148 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Duitsch s.s. Lucie Woermann, 13115 M3., kainite, van Antotagasta naar Gent. Eng. s.s. Jolly David, 1037 M3., stuk goed, van Antwerpen naar Gent. Ned. zeetjalk Alfa, 320 M3., hout, van Christiansund naar Gent. 9 December: Zweedsch s.s. Baltzar, 2048, hout, van Umea naar Gent. Duitsch s.s. Vulcan, 393 M3., ledig, van IJmuiden naar Gent. Duitsche zeel. Reichsanzeiger, 1903 M3., van IJmuiden naar Gent. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen naar Gent. Van 8 tot 9 Dec. werden langs de Mid- densluis alhier 32 binnenvaartuigen op- en 37 afgeschut; langs de Westsluis 23 op- en 27 afgeschut. D A G E N. Voorni. Nam. Zi«ierdag 11 Utv. 2.5 2.21 Z«t,dag 12 2 38 2.55 AGaadag 13 V 3.12 3.28 Diusdag 14 n 3.45 4 2 vYensdag 15 a 4.19 437 Dondardug 16 n 4 55 5.6 V rpdag 17 n 5.39 6. (Vervolg). 9. Verzoek van R. F. S. von Brucken Fock om eervol on&lag als onbezoldigd amb- tenaar van den Burgerlijken Stand. Ingekomen is een verzoek van B. S. F. von Brucken Fock, adjunct-commies ter secretarie om hem, wegens vertrek naar elders, ontslag te verleenen als ambtenaar ter secretarie. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt dit verslag eervol verleend, onder dank- betuiging van de in die functie verrichte diensten. 10. Vaststellen kohier schoolgeld 2e lijdvak 1920. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders wordt het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onder- wijs voor het tweede tjjdvak 1920 vastgesteld op een bedrag van 1340,71%. 11. Omvraag. a. De heer COLSEN merkt op, dat verge- ten is, om bij de begrooting- te beslissen om- trent een door hen in de afdeelingen gedaan voorstel, tot het verleenen eener subsidie aan den rijksveldwachter te Sluiskil. De VOORZITTER raadt hem aan, dit tot later aan te houden; de begrooting zal toch nog- wel eens opnieuw aan de orde komen en dan kan tegelijkertijd over dat voorstel be- slist worden. De heer COLSEN legt zich daarbij neer. b. De heer DE RIDDER vraagt, of men zich naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering reeds tot de bewoners van de villa's" aan den Catspolder heeft gewend, om te spreken over het opknappen en verhuren. De woningen verkeeren nu in een ondeugdelijken toestand, die het bewonen bijna niet motgelijk maakt. Er zijn ruiten reeds se- dert anderhalf jaar stuk. Voorziening is drin- gend noodig. De VOORZITTER: Er zal werk van worden gemaakt, zoowel van het een, als van het ander. De heer HAMELINK is het toch nog niet eens over dat verhuren. c. De heer SCHEELE herinnert, al eens belooft te hebben, nog eens te zullen terug- komen op het Sluisbilsche adres; de voorlaatste vergadering was de heer Colsen niet meer tegenwoordig en de laatste vergadering gaf de voorzitter geen gelegenheid voor de rondvraag. Hij kan nu echter, na gehouden onderzoek mededeelen, dat er geen naam op het adres tegen de kermis staat die er niet door of met toestemming van de onderteekenaars opgezet is en dat er ook niemand kan genoemd wor den, bij wie de persoon die met het adres rond ging aan Ihuis is geweest. Een was er die niet te spreken was, waarom het met diens vrouw is afgehandeld. De VOORZITTER meent, dat den heer Scheele voor zijn mededeeling dank loan wor den gezegd en de discussie hierover nu als ge sloten kan worden beschouwd, De heer COLSEN is daarmee niet tevreden; hij was niet van plan er op terug te komen, maar nu de heer Scheele die verklaring aflegt, wil hij daartegenover stellen, dat hij al zijne verklaringen betreffende dat adres volkomen handhaaft en daarvan geen woord terugtrekt. Hij heeft verschillende punten aangeteelcend. Ik heb nu echter vervolgt sprekser ver schillende namcn genoemd, maar nu zou ik alvorens verder te gaan van den heer Scheele ook wel eens den naam willen weten van den herborgier die tegen de kermis was. Kom. mijnheer Scheele, noem nu dien naam ook eens! De heer SCHEELE: Ik sta hier niet voor de balie! De heer COLSENMaar ik wi! u even vra- gen namen te noemen. De VOORZITTER merkt op. dat de heeren niet tegen elkaar moeten praten. De heer SCHEELE wil, afgezien van hot onbescheidene der vraag, er wel op antwoor- den. Bfi wijst er op, dat de heer Colsen in zijn be- toog- over het teekenen van dat adres beleedi- g'ingen had geuit, en daarom heeft spi-eker hem uitgenoodigd namen te noemen, opdat een onderzoek daarnaar mogelijk was, Met de me dedeeling evenwel, dat een herberg-ier van Sluiskil aan spreker zelf verklaarde tegen uit- breiding der kermis te zijn werd niemand be- leedigd. Dit was slechts een zakelijke mededee ling en daarom heeft de heer Colsen met dien naam niets te maken. De heer COLSEN: En dan hebt u nog niet geantwoord op het teekenen voor aardappels! De heer SCHEELE: Van dat heele relaas dat de heer Colsen daaromtrent hier heeft zit- ten opdisschen is niets waar. Laat men eene commissie uit den raad benoemen en het zelf eens onderzoeken. De heer DE MEIJER: Ik zou je danken! De heer SCHEELE: Een vroirw vroeg aan den persoom die met het adres rond ging om kleine aardappelen, die hij ook aan andere menschen op Sluiskil levert; hij zeide die op dat oogenblik niet te hebben, maar dat hjj later eens zou zien. Hij kwam later tot de ont- dekking er nog te hebben en heeft er toen aan de vrouw verkocht, zooals hij ook aan anderen dost. De heer COLSEN verldaart er maar niet verder op te zullen ingaan; hij heeft namen genoemd. Waar hij voomamelijk het oog op heeft gehad was, dat verschillende anti-revo- lutionairen hebben geteekend op het adres te gen uitbreiding der kermis te Sluiskil, terwijl gebleken is, dat ze zelf niet bang zijn kermis te houden. Het is wel vreemd, de peraoon die met de lijst rondliep is Van Drongelen drie maal tegeng'ekomen maar heeft hem niets ge zegd; omdat hij weet dat Van Drongelen een beetje anders is aangelegd, is hij met het adres naar diens vrouw gegaan. Het is volstrekt onwaar, als de heer Scheele beweert, dat geen aandrang op de menschen is uitgeoefend. Wat spreker hier heeft ver- klaard, is hem trouwens door verschillende menschen meegedeeld. Zelfs op dit oogenbh' wordt er nog aandrang op de menschen uit geoefend om die tegen spreker op te zetten; werkgevers jagen de menschen nog tegen hem in het hamas en jagen ze uit zijn zaak. naar aanleiding van de mededeelingen die hij hier heeft gedaan. Hij spreekt niet over de goede antirrevolu- tionairen, maar over degenen die de kermis te Sluiskil ziouden willen tegengaan en aeU elders, of zelfs ook nog te Sluiskil, kermis houden. Door het werk en dier anti-revolutionairen. op zoodanige wijze, tegen de kermis, te Sluis kil, is, zegt hij, heel onze mooie politieveror- dening gevallen, omdat hij daardoor gaan zien is, dat dit menschen zijn, die zelf alles voor zich wenschen, maar een ander niet gunnen Hij zelf wil niet alles, hij richt zich naar de meerderheid. Hij is persoonlijk ook niet voor de kermis. Zoolang echter de meerderheid van zijn volk, ja, hij spreekt nog van ,,zijn volk". doelende op de bewoners der buurt Sluiskil, omdat de oude raad, onverschillig van welke partij, zich daarvan vroeger nimmer iets heeft. aangetrokken, de heer Van Cadsand kan dat mede getuigen, als om er de stemmen weg te halen, zoolang er dus in meerderheid nog aoo over gedacht wordt, zal hij er zich bij neer- leggen. De heer SCHEELE meent alzoo begrepen te hebben, dat het er den heer Colsen om te doen geweest is, eens te doen uitkomen hoe verschillende anti-revolutionairen zich gedragen hebben; daar kunnen we, zegt hij niet in- komen. Indien de heer Colsen in dat opzicht waarheid spreekt, nemen we het die menschen J hoogst kwalijk; anti-revolutionairen behooren niet op de kermis. Dat gaat echter buiten het 1 adres. De heer Colsen spreekt hier echter al- tijd al krijgt de heer Van Cadsand nu ook een pluimpje van hem alsof hij de eenige man, de redder van Sluiskil is, maar ik geloof dat daar thans zoo'n geest heerscht, dat de beer Colsen er vreemd van zou opkijken en dat het, als er thans een stemming moest worden gehouden. wel eens zou kunnen zijn, dat ze hem met zijn broekje aan den dijk zouden zetten. De heer COLSEN betoogt, volstrekt niet t>' fl hebben beweerd, dat hij de redder van Sluiskil is, maar dat hij wil handelen in den geest van de meerderheid der bevolking. Over wat de heer Scheele verder opmerht zegt hij, dat vol- gens een bekend spreekwoord ondank Js we- relds loon is; er zijn altijd menschen die ach- teraf praten en een zaak willen afbreken, er. de heer Scheele gebruikt die woorden, omdat ze in de oourant zouden prijken. Hij herhaalt, volstrekt niet te willen beweren een redder te zijn, maar zoolang niet de meerderheid der bevolking van Sluiskil, niet een adres met slechts 24 goede handteekeningen, er voor is, zal hij er zich bij neerleggen. De VOORZITTER meent, dat deze kwestie nu als afgedaan behoort te worden beschouwd. Hij wil echter den leden een goeden raad ge ven, door, indien zich in de toekomst weer eens zoo iets zou voordoen, daaromtrent een J sohriftelijke memorie in te dienen, daar heeft men meer houvast aan voor de besprekingen. (Wordt vervolgd). VERBETER1NG. In het slot der raadszitting van 15 Nov. 1.1., opgenomen in ons vorig nummer staat (bij de behandeling der voorstellen tot het verleenen van een duurte-toeslag); De heer VAN CADSAND zou ook aan den timmerman Smolders niets willen ge ven; kunnen we vraagt hij geen toe- slag geven aan de ongehuwden tot een loongrens van f2000? Voor „ONgehuwden" moet gelezen wor den „GEHUWDEN".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2