GEMEN6DE BERICHTEN. Hoogwatergetij te TerNeuzeo. RECHTZAKEN. DE HOLLANDRS EN VREEMDE TALEN. DE ROTTERDAMSCHE HAN DELS- EN LANDBOC WBANK. DAG E n. Voorm. Nam. Donderdag 2 Dec- 69 6.42 Vrgdag 3 7.16 7.52 Zaterdag 4 8.30 9.8 Zondag 5 9.44 10.18 Maandag 6 10.51 11.10 Dinsdag 7 11.45 VV censdag 8 0.8 12.30 GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. heeft men zich hier te dien opzichtc we! eens gevoeld als een afgesneden tronk van het oude Nederland, dan dat ik niet met groote voldoening het particulier initiatief begroet heb, dat hier deze onderwijsinrich- ting tot stand wenschte te brengen. Gij hebt gemeend, deze school op Roomsch-Katho- iieken grondslag te moeten grondvesten. Te zeer ben ik overtuigd, dat het middelbaar landbouwonderwijs een grooten invloed heeft op de vorming van den geheelen mensch, dan dat ik niet kan bcgrijpen, dat men er prijs op stelt, dat dlt onderwijs wordt gegeven in de richting, die gij noodig acht. In een streek als deze, waar zooveel leer- lingen de R. K. winterschool in Westelijk Noord-Brabant bezochten, moet het van buitengewoon gewicht geacht worden, dat gij thans in uw naaste omgeving een der- gelijke inrichting hebt gekregen. Hulde moet daarvoor gebracht worden aan de mannen, die met onverdroten ijver en met groot doorzettingsvermogen het initiatief hebben genomen, want, toen het sdieen, of alles gereed was, toen uwerzijds geldelijke offers gebracht waren om de school te kunnen stichten, toen dreigde het gebrek aan volledig bevoegde onderwijs- krachten een spaak in het wiel te steken. Ik doe zeker geen afbreuk aan de waar- deering, die ik heb voor hem dien gij ge meend hebt, aan het hoofd dezer school te n neten plaatsen, wanneer ik zeg, dat het uoor de regeering in hooge mate wenschelijk geacht wordt, dat voor directeuren van scholen als deze bij voorkeur landbouw- ingenieurs oud-leerlingen van de Landbouw- Hoogeschool, gekozen worden. Maar aan den anderen kant zijn er te veel verdienste- lijke landbouwleeraren, die niet dezen bree- den grondslag van ontwikkeling hebben om niet de hoop uit te spreken, dat het ook aan dezen, door u gekozen directeur zal geluk- ken, het peil, waarop nu eenmaal een Land- bouwwinterschool moet staan te hand- haven. Dat is wel zeker, dat, wil het bijzonder onderwijs de plaats innemen, die het ook mijus inziens toekomt, dit moet toonen de vergelijking met het overheidsonderwijs ten voile te kunnen doorstaan. Er mag dus nooit sprake kunnen zijn, dat zij. die een bijzondere Winterschool hebben afgeloopen, minder bekwaam zouden moe ten geacht worden, dan zij, die de neutrale school bezocht hebben. Die hooge eischen, ik weet het zeker, stelt ook uw bestuur en daarom vertrouw ik, dat directeur en leera- ren dezer inrichting zich met grooten ijver, niet alleen op hun gewone onderwijs-taak zullen toeleggen, maar ook hun studien zul- len voortzetten. Deze inrichting moet in deze streek wor den de plaats, waarheen iedereen, die moei- lijlcheden in zijn landbouwbedrijf onder- vindt, die voorlichting wenscht, zich als van- zelf zal kunnen rTchten; ze moet worden he brandpunt van landbouwwetenschap, zoo- als in de middeleeuwen de kloosters waren de voedsters van de vakken, die toen als wetenschap golden. Van harte hoop ik, dat de school aan de verwachtingen moge beantwoorden en met deze bede verklaar ik haar voor geopend. ZAAMSLAG. Door Ds. H. P. M. G. de Walle, predi- kant bij de Geref. kerk alhier, is het beroep naar die gemeente te Oenkerk aangenomen. AXEL. Op de Maandag alhier gehouden vee- markt waren aangevoerd 27 paarden, 65 stuks hoornvee, 54 varkens en 6 geiten. De uitslag was als volgt: Voor het schoonste phard van 37 jaren oud: le prijs groote zilveren medaille aan S. van Hoeve; 2e prijs kleine zilveren me daille F. Dekker Pzn.; 3e prijs kleine zilve ren medaille aan C. A. Dekker; 4e prijs groote bronzen medaille aan C. A. Dekker; 5e prijs kleine bronzen medaille aan F. Dekker Pzn. Voor het schoonste hengst- of nieriieveu- len een prijs van f 2,50 aan F. Dekker Pzn. Voor het schoonste veulen van 23 jaren oud: le prijs kleine zilveren medaille aan F. Dekker Pzn.; 2e prijs groote bronzen medaille aan D. Dees Azn. te Zaamslag. Voor het schoonste veulen van 12 jaren oud: le prijs kleine zilveren medaille 'Hengst) aan H. Puylaert te Zuiddorpe; 2e kleine bronzen" medaille (merrie) aan P. Dieleman te Zaamslag. Voor den schoonsten 2jarigen dekhengst een kleine zilveren medaille aan Jac. van CadSand. Voor den schoonsten dekhengst 37 jaren oud een groote zilveren medaille aan de ,vereeniging Verwachting te Axel. Voor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe: le prijs groote zilveren me daille aan Wed. W. de Feiiter; 2e prijs sroo- te bronzen medaille aan Iz. Leijnse te Hoek. Voor de schoonste kalfdragende vaars: le prijs groote zilveren medaille; 2e prijs groote bronzen medaille. beiden aan A. van Hoeve Pz. Voor het schoonste 2jarige rund een be drag van f 5, aan A. Schelleman—Boel. Voor den schoonsten hokkeling een be- drag van f 3, aan P. B. van Hoeve. Voor den schoonsten springstier een be- drag van f 5, aan wed. W. de Feijter. Voor het vetste stuk hoornvee een bedrag van f 10. aan Iz. Leijnse te Hoek. Voor de beste melkgevende geit: le priis een bedrag van f 2.50. aan M. W. Mille- naar; 2e prijs een bedrag van f 1, aan lac. Verooorte; 3e prijs een bedrag van fl. aan k. Wijna. Handel onbeduidend. De oersonen achter wier naam geen woon- plaats is vermeld wonen te Axel. Zondag hield voor een in grooten getale opgekomen menigte de Chr. Zangvereeni- ging Hoop oo Zegen in de Ned. Herv. kerk alhier een welgeslaagde uitvoering. In de pauze hield de heer Dek van Sluis- kil eene rede over de Oude Adel. VERORDENING TEGEN BEPERKJMG DER WONINGRUIMTE. De kantonrechter te Middelburg heeft Zaterdag uitspraak geda^n in de zaak te- aen J- L. v. d. H. notaris te Vlissingen te- gen wien op 13 dezer f5 boete subs 5 da- gen hehtenics werd gevorderd wegens het zonder vergunning van B. en W. onttrek- ken van een deel van een benedenwoning aan de bewoning door dit deel voor kan- toor in te richten. De kantonrechter overwoog o. a. dat de verordening niet zooals bekl. had be- pleit in strijd is met art. 135 der gemeen- tewet of art. 625 B. VV. en ontkende, dat bekl. bij weigering van de vergunning genoodzaakt zou zijn geweest in strijd te handelen met art. 5 alinea 1 van de wet op het notarisambt, vorklaarde beklaagde schuldig en veroordeelde hem tot 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. Tegen den 29-jarjgen varensgezel J. P. F. de G., wonende te Ter Neuzen werd 4 maanden gevangenisstraf gerequireerd, deze beklaagde had in Juli 1919 te Amei- de een kist met blikjes sardines, toebe- hoorende aan de firm a J. Tas en Zoon, en welke kist door een paar knechts van de lading eener op de rivier de Lek voor an- k-er liggende vrachtboot waren ontvreemd als geschenk aangenomen, hoewel hi] wist, dat het geen eerlijke zaak gold, althans dat hij een bedrag van de opbrengst had aan genomen. Bekl. was niet verschenen/ EEN ZIGEUNER VERMOORD. Te venloo ontstond ruzie in een cafe tusschen bezoekers en zigeunersmuzikan- ten. Plotseling stak zekere K. zijn mes een der zigeuners in de hersnen zoodat het bloed den dader bespatte. Eenige oogenbliikken later overled de getroffene. De dader is gearresteerd. TWEE VROUWEN IN BRAND. Woensdagmiddag heeft zich te Amster dam in perceel Goudbloemstraat een tra- gisch incident afgespeeld. De 17-jarige M. H. Bosch, die bezig was zich te klee- den, naderde te dicht bij een fel brandnde kachel, waardoor haar onderrok vlam vatte 1 erwijl het meisje tevergeefs poogde de vlammen te blusschen, vatten ook haar andere kleeren reeds vuur. Op haar hulp- geschreeuw, snelde haar nioeder toe, die alles in het werk stefde, om het vuur te blusschen, met het noodlottig gevolg, dat ook haar kleeren met de vlammen in aan- raking kwamen en beiden in korten tijd door het vur omringd waren. Eenige personen, die de vrouwen hoor- den gillen, snelden ter hulp en mochten er in slagen, het vuur te doooven. Beide slachtoffers echter waren zoodanig met brandwonden bedekt, dat de hulp van den Geneeekundigen Dfjnst moest ingeroepen worden. Na te zijn verbonden vvcrcrji de vrouwen per auto-brancard naar het Bin- nengasthuis overgebracht. OP ZIJN KIND. Te Assen is Vrijdag gevankelijk binnenge- bracht een arbeider uit Emmer Erfseheiden- veen, verdaclit van poging tot doodslag van zijn dochter Jantje, door met een revolver op haar te schieten. ONDER HET PAARD. Te Zuidlaren is Donderdag het lljarig doch- tertje van den heer Weitering onder een op hoi zijnd paard geraakt en onmiddellijb ge- dood. ONGELUK BIJ EEN HUWELIJKS- PLECHTIGHEID. Tijdens een huwelijksplechtigheid is heden- ochtend te Oud-Zevenaar een der volg- rijtuigen met zes bruiloftsgasten van den hoogen bandijk getuimeld. De inzittenden be- kwameti emstige kwetsuren, een meisje moest met levensgev&arlijke verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Een 30- a 40tal reizigers ontsnapten Zon- dagavond halfnegen aan zeer dreigend levens- gevaar op 't station Lage Zwaluwe. Terwijl op iijn III de trein voor 's Bosch reeds drie kwartier stond te wachten op dien van Rotterdam, kwam deze eindelijk. Direct stapten de passagiers uit en liepen langs den gewonen overweg (die niet was afgesloten) naar den trein voor 's Bosch. Op 't zelfde oogenblik passeerde een sneltrein; vermoede- lijk, die, welke om 8,55 uur in Dordt moet zijn full speed het station, terwijl de reizigers hem niet bemerkften, voor hij mischien op 10 a 15 M. afstand was. Wonder boven wonder wist ieder het lijf te bergen doch de meesten op 't kantje af Dat het publlek verontwaardigd was laat zich denken en geen wonder. Was de sneitrein 1/10 minuut eerder gekomen, het aantal ver- morzelden zou niet gering geweest zijn. ('sBossche Crt.) DE VROUW IN 'TJACHTVELD. In het jachtveld bij Makkinga (Fr.) is een jongedochter op heetei-daad betrapt met wild- stroopen met een Iichtbak. EEN PURITEINSCHE ZONDAG. De „Daily Mail" verneemt uit New1- York, dat het publiek is opgeschrikt door een mededeeling van den „Anti Saloon (League", dat deze voornerjiens is zijn machtigen steun te verleenen aan de „Lord Day's Alliance", om een strikt puritein- schen Zondag bij de wet af te dwingen. Dat zou beteekenen: verbod van alle sportwedstrijden, kinema, nieuwsbladen, auto-rijden voor genoegen, enz. op Zon- dagen. De „New-York World" wijst erop, dat men dergelijke plannen niet als louter fan- tasie moet behandelen, want diegene, die tien jaar geleden zou geloofd hebben in een „droog leggen", zou toen ook uit- gelachen zijn. Op het Internationaal Vakvereenigings- congres, dat thans te Londen wordt rjr- houden, zijn zeventien verschillende naties vertegenwoordigd. De r edevoeringen worden vertolkt in vijf talen: Engelsch, Fransch, Duitsch, Ita- liaansch en een der Scandinavische talen. Harry Gosling zeide er van tegen een vertegenwoordiger der Daily Chronicle": „Het is de meest polyglottische bijeen- komst, die ooit werd gehouden en men staat verbaasd over de vriendschappelijke atmosfeer, die bestaat tusschen de verte- genwoordigers dezer achttien natien. Ik heb opgemerkt, dat de Hollanders de beste kenners van vreemde talen zijn; s'ommigen hunner kunnen vloeiend vier of vijf talen spreken. De Engelsche ge- delegeerden zijn in dit opzicht het meest achterlijk, maar gelukkig voor ons verstaat iedereen in de vergadring eenig Engelsch. BRAND BIJ DE DORDTSCHE PETRO LEUM Ml j. Dc Locomotief meldt, dat bij de Dordt- sche Petroleum MJij. op 21 Oct. te Sema- rang een brand heeft gewoed, waarbij 21,000 blikken petroleum en 4000 blikken benzine verloren zijn gegaan. Deze voor- raden waren niet verzekerd. De schade bedraagt global 4 ton. Het Eindhcvensch Dagblad meldt, dat Zaterdagmiadag te circa 4 uur de rijks- politie van Eindhoven zich toegang ver- schafie tot de lokalen van de drukkerij De Meierij, om daar eventueele wetsovertreding te constateeren. Ter zake van overtreding van de Arbeidswet werd procea-verbaal opgemaakt. Maar deze overtreding der Arbeidswet was gepleegd om de trekkingslijsten te vervaardigen van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Een zekere K. K., aan bedoelde bank verbonden. werd even- eens ter drukkerij aangetroffen. Deze heer was haastig met de orders naar Eindhoven gegaan, waar hjj op de aflevering waehtle. Hij had het plan het geleverde werk per- soonljjk mee te nemen. GEVAARLIJKE M1JN. Te Sandgate zjjn twee mensehen gedood en is veel scbade aan eigendommen ont- staan door het ontploffen van een Fransche mjjn, die bjj Folkestone was aangrspoeld. GESTORVEN BIJ HET OMGAAN MET X-STRALEN. Men meldt uit Pargs Dr. Infroit. chef van het centrale labo- ratorium van radiologie, is gestorven aan de gevolgen van oude brandwonden, op- geloopen ojj bet omgaan met X-stralen. Hg was er 22 jaar mee aan het werk geweest. Dr. Infreit was twintig maal wegens X-straalkanker geopereerd. Vroeger waren reeds de reehter arm en de linkerhand bg den pols bij hem geampateerd. Hij is 46 jaar geworden. WEEKBERICHT van I Dec. 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.3 Hernosand. Laagste barometerstand 743.3 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 2 Dec. Zwakke tot matige, later toenemende zuidwestelgke tot zuidelijke wind, tijdelijk 'pklarend, later weilicht weer regen. aan- vankelijk iets kouder. SCHEEPVAARTBEWEGING. 29 Nov. Eng. s s. Egret, 3945 Ms., stnkg., van Manchester naar Gent. SO Nov. Araerik. s.s. Cambridge, 10308 MC, vmengd. van New-Orleans naar Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M8., otukg., van Antwerpen naar Gent. Amerik. s.s. Edgewood, 19812 M3., rest- lading, van Gent naar Hamburg. Van 29 tot en met 30 November werden langs de Middensluis 26 binnenvaartuigen op- en 34 afgescbutlangs de Westsluis 22 op- en 18 afgeschut. H H K r IS Vergadering van Donderdag 4 November 1920, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen en N. A. Hamelink. Afwezig de heeren P. van Cadsand, P. C. Geensen en mevrouw G. B. Duiker-Blekkink. 1. Vaststelling der gemeentebegrooting dienst 1921. (Vervolg). De heer DE MEIJER meent, dat de heer Hamelink met het aanhalen van verschillende toestanden zich ook eenigszins op de hoogte moet stellen van de practische werkelijlsheid. In Amsterdam, waar zijne partij invloed heeft, kon men voor de leening maar voor 20 dek- king vinden in Nederland en moet nu, mis- schien wel ten koste van 10 rente trachten die in Amerika te plaatsen. In Zaandam heeft de S. D. A. P. een hoogen toon aangeslagen over het bouwen van woningen. Ze hebben daar van gemeentewege zelf woningen gebouwd die op f 8250 kwamen. terwijl ze het hadden voorgesteld, dat die niet meer dan 5500 zou den hosten. Spreker meent, dat het een verkeerde poli- tiek is, om maar steeds te zitten aandringen op verhooging van loonen. De heer HAMELINK: Ik heb er maar op ge- wezen, waj in dat opzicht de Katholieke af- gevaardigden doen. De heer SCHEELE meent tegenover het be- toog van den voorzitter met voile vrijmoedig- heid te kunnen verklaren, dat hij met zijn van de regeling van gedeputeerde staten afwijk'end voorstel van de jaarwedderegeling voor burge- meester en secretaris in het geheel niet op een revolutionair standpunt staat. Dat college vraagt het advies van den gemeenteraad en dan heeft die gemeenteraad ook het voile recht om een van die regeling afwijkend advies te geven. Hoe komt de voorzitter er bij om spre ker nu juist op dit punt als revolutionair voor te stellen? Er zijn toch wel eens meer afwii- kingen wegens verschil van gevoelen, De oor- zaak, dat de voorzitter thans op dusdanige wiize voor die regeling van gedeputeerde sta ten pleit is, dat het ten voordeele van zijn eiven zak komt. De VOORZITTER kan zich wel voorstellen. dat de heer Schee'e eenigszins geprikkeld is door ziin opmerUng, maar meent, dat zijn voorstelling van zaken toch juist is. Volgens de Gemeentewet stellen gedeputeerde staten de cijfers vast, den gemeenteraad gehoord, Vol gens de rege'en mag de raad wel een afwijkend advies van die cijfers geven naar boven, maar do minimumcijfers staan vast. Er ban voor deze gemeente eenige kwestie ziin in de rege- hng der dien si jaren, maar voor spreker zelf is oat wegens zijn dienstjaren in deze gemeente van weinig beteekenis, daar hij reeds op 4 ter- mijnen van verhooging recht heeft. Het gaat dus niet aan. dat de heer Soheele hem in de schoenen schuift, dat hij hier thans voor zijn eigen belang zou pleiten. Hij meent, dat de verhooging wegens dienstjaren, ongeacht de klasse der gemeente waarin de vorige dienst jaren zijn doorgebracht, in het belang der ge meente, daar anders titularissen uit kleinere gemeenten niet naar de grootere zouden solli- citeeren als zijncte zulks voor hen niet voordee- ligei en het is toch in ihet belang eener ge meente, dat men goede krachten brijgen kan. Aan den heer Colsen zegt spreker, dat de secretaris les geeft in de gemeenteadministra- tie, hetgeen ook moet geacht worden in het belang der gemeente, daar hij daardoor zichzelf voortdurend op de hoogte houdt met alle vraag- stulcken die zich daarin voordoen en jonge men sehen in deze streek in de gelegenhfiid stelt zich op het gebied der gemeenteadminislratie te ontwikbelem, ongeacht de vraag of dit den secretaris zooveel zoden aan den dijk brengt. Spreker zelf heeft als bijbaantje het lidmaat- schap der commissie veor de ouderdomsi-ente dit was van dien aard, dat hij destijds met zijn boterhammen in den zak op stap ging, teneinde zijn vacatiegeld te kunnen overhouden wat hij wel moest doen, omdat zijn vroegere werk- gever hem niet voldoende betaalde om met zijn gezin van te leven. Dan is spreker ook nog redacteur van het orgaan der gemeentepolitie, waarvoor hij geen cent ontvangt, en dat hij waarneemt tot steun der vereeniging. Ambts- halve is hij voorzitter van het college van zet- ters. evenals van het college van schatters. Wat de heer De Vos aangaat, die heeft nog alleeri wat assuranties, maar heeft destijds voor polders e.d. moeten bedanken. Den heer Hamelink meent spreker een op- merking te moeten maken; in het gewone leven gaan zeker alle leden van den raad gaarne met hem om. Als hij echter in het vuur van het debat geraakt laat hij zich verlokken tot uitdrukkingen waarvan er beter gezwegen waren en vervalt hij ook in een betoogtrant, die de zaken waarvoor hij ijvert zeker schaden. De raad ziet in hem zeker een respectabel man, niet van kennis ontbloot, maar als hij in het door spreker geschetste euvel vervalt, mat ■ncn zijn betoogen eenvoudig over zich been loopen. De heer HAMELINK: Een enfant terrible dus! De VOORZITTER geeft den heer Hamelink den raad zich te houden aan zijn wijze van op- treden zooals in den aanvang van dit debat, dit zal zijn in het belang- der door hem beoogde zaken. Hij noemt den (beer Hamelink voorts wel een goeden rekenmeester, maar- betoogt, dat deze zich toch heeft vergist, in zijne bewering, dat voor spreker een jaarweddeverhooging van 33 zou zijn voorgesteld, want deze verhoudt zich slechts van 20 tot 25 De heer HAMELINK merkt op, dat de jaar- wedde van den burgemeester thans 3900 bedraagt en verhoogt wordt tot f 5200. Een derde of 33 van f 3900 is 1300 en 3900 plus /loOO maakt juist f 5200. De VOORZITTER zou moeten toegeven dat daartegen weinig valt in te brengen, indien de basis juist ware. Er behoort hier naar zijn meening rekening te worden, gehouden met de verhooging van het minimum en het maximum. Het minimum bedraagt thans f 3400 en het maximum f 4400; die worden thans voorge steld te verhoogen tot 4200 en 5200, het geen dus eene verhooging is van ongeveer 25 Als men er rekiening mede houdt, dat door burgemeester en wethouders reeds was voorgesteld de jaarwedde op 4400 uit te trekken, is het maar eene verhooging met 20 Het komt er maar op aan, hoe men de cijfers gfoepeert. Thans wenscht de VOORZITTER in stem ming te brengen het voorstel betreffende de jaarwedden, zooals dit door burgemeester en wethouders op advies der financieele commis sie is ingediend. Daarop is een amendement van den heer Hamelink, een van den heer Colsen en een van den heer Scheele, welke laatste geen premie- vrij pensioen wil. De heer HAMELINK was van meening, dat de jaarwedden zouden behandeld worden bij de betrokken artikels der begrooting en niet in en bloc. Geschiedt dit, dan zal hij de verga dering verlaten. De VOORZITTER meent, dat er tegen een behandeling van het geheele voorstel geen be- zwaar ban zijn, dan hoeft daarover niet meer hij elk artikel te worden gesproken. De voor- gestelde verhoogingen zijn vervat in een voor stel en daarop kunnen toch amendementen wor den ingediend? De heer SCHEELE is het eens met den heer Hamelink; er kunnen zich voor sommige titularissen bijzondere punten voordoen, waar- od men wenscht te wijzen. De heer COLSEN wenscht ook afzonderlijke behandeling bij de artikels. De VOORZITTER wil, in het belang der zaak, wel voldoen aan den wensch der leden en de verschillende categorien ambtenaren af- z^iderlijk behandelen. In de eerste plaats stelt hij aan de orde het beginsel van premievrij pensioen. Wordt dit aangenomen, dan zal dat voor alle ambtenaren gelden. Met 7 tegen 4 stemmen verklaart de raad zich voor het verleenen van premievrij pensioen. Voor stemmen de heeren Nolson, De Ridder, De Meijer, Hamelink, Geelhoedt, Van Hasselt en Van den Ouden; tegen stemmen de heeren Colsen, De Jager, Scheele en Van Cadsand. Alsnu wordt overgegaan tot artikelsgewijze behandeling van de begrooting beginnende bij de U ITGAVE N Hoofdstub I. Nadeelige sloten van vorige dienstjaren. Nihil. Hoofdstuk II. Bestuur der gemeente. Afdeeling I. Jaarwedden, presentiegeld. en schrijfloonen. f 23.140- Art. 1. Jaarwedde van den burgemeester. j 4400,(dit jaar 3900). Nader wordt voorgesteld die overeenkomsti.- de regeling van gedeputeerde staten te ver hoogen tot jf 5200. Hetzelfde wordt voorgesteld voor den re- meente-secretaris (deze geniet thans 3400, terwijl in de concept-begrooting is voorgesteld f 4000). Ter vergemakkelijking der besprekingen ver- taat de burgemeester met den secretaris de ver gadering. De heer GEELHOEDT, oudste wethouder, presideert. De heer COLSEN is van meening, dat de burgemeester meer moet verdienen als de, se cretaris, omdat hij het hoofd der gemeente is en veel verantwoording heeft. Hij stelt voor, voor den burgemeester de jaarwedde f 200 hooger te stellen. De beer - AN HASSELT steunt dit voorstel. Het wordt verworpen met 8 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren Colsen Van Hasselt en Van den Ouden; tegen stemmen de heeren Nolson, De Ridder, De Meijer, Hame link, De Jager, Scheele en Van Cadsand be- nevens de voorzitter. De heer HAMELINK verklaart op die wijze met aan de stemming over de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris te willen meewerken; hij wil daarvoor geen verantwoor ding dragen en verlaat de vergadering. Het voorstel om de jaarwedden te benalen op een mmimum van f 4200 met 5 tweejaar- lijksche verhoogingen van f 200, waarbij de dienstjaren in andere gemeenten doorgebracht meetellen, en deze alzoo terstond op f 5200 komen, wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Nolson, De Ridder, De Meijer, Van Hasselt, Van den Ouden en de voorzitter; tegen stemmen de heeren Colsen De Jager, Scheele en Van Cadsand. De stemming heeft over ieder der titularis sen afzonderlijk plaats, doch heeft denzelfden uitslag. Ov ei eenkomstig het besluit zal aan gedepu teerde staten worden geadviseerd De burgemeester, de secretaris en de heer Hamelink komen ter vergadering Eerstge- noemde herneemt het presidium. Naar aanieiding van den hem meegedeelden uitslag der stemming over de jaarwedden van hem en den secretaris, zegt hij den raad daar voor dank. Art. 4. Jaarwedde van den ontvanger f 2050 Voorgesteld wordt de jaarwedde van'dezen -itularis m minimum en maximum met f 200 te verhoogen en te stellen op 1900 tot .f2650. De heer COLSEN is daar wel voor maar onder voorwaarde, dat de ontvanger dan ook alles wat hij buitenaf doet opvouwt, dan moet hij a' die assurantiebordjes enz. opruimen. De heer VAN DEN OUDEN meent, dat dit dan ook straks omtrent? den heer De Vos zou moeten worden besloten. De heer COLSEN is het daarmee geheel eens. De heer NOLSON zet uiteen, dat de raad naar het schijnt het destijds door den ouden gemeenteraad genomen besluit betreffende het uitoefenen van bijbetrekkingen niet juist kent. De gemeenteraad heeft toen gezegd, dat hij voor de gemeente geheel over de ambtenaren wenschte te beschikken en dat zij daarom nevens hun gemeenteambt geen andere betrek- Idngen mochten bekieeden bij de gemeente zelf, of bij andere openbare lichamen of van wege de gemeente gesubsidieerde instellingen. De gemeenteraad heeft evenwel niet het recht om de ambtenaren te beletten in het al- gemeen iets anders te doen, om den ontvanger of den heer De Vos te beletten een assurantie af te sluiten of dat de vrouw van den bode aardappelen verkoopt. Als er een nieuwe. benoeming geschiedt is het wat anders, dan zou het vooruit als voor waarde kunnen worden gesteld, dat dit niet mag. De heer COLSEN was dan ahuis; hij meende, dat alle bijbaantjes verboden waren. In elk geval blijft het toch hetzelfde, of ander werk verricht wordt in dienst van een openbare in- stelling of van het particulier bedrijf, de amb- tenaar geeft dan toch niet al zijn werkkracht aan de gemeente. Hij denkt, dat zoodanig voorstel toch niet zou aangenomen worder doch zou nog meer willen geven als hij die bij baantjes aan den kant deed. De heer VAN CADSAND verklaart het om trent de toepassing niet eens te zijn met zijn buurman en acht een agentschap van een as- surantiemaatschappij ook een dienstbetrekkina: bij een openbaar lichaam, en hij acht dat nog heel iets anders, dan dat de vrouw van den bode een zaakje drijft. De VOORZITTER bevestigt de verklaring die de heer Nolson er van heeft gegevener is toen afwijking toegestaan aan den gemeente- bouwmeester om nog teekenles te blijven geven hij de Vereenigde Handwerkslieden tot deze lessen zullen worden opgeheven en aan den ambtenaar ter secretarie Trijsburg moest toen dispensatie worden gegeven, omdat we alleen een ambtenaar als deurwaarder voor de plaatselijke belastingen kunnen aanstellen. Spreker gelooft echter, dat de ontvanger er geen bezwaar tegen hebben zal die assuran ties, die volgens hem niet veel beteekenen, te laten slippen. De heer COLSEN is van oordeel, dat het een verkeerden indruk maakt, dat ambtenaren zulke zaken doen en als concurrenten van par- ticulieren optreden. Maar als, zooals de voor zitter zegt, hij er geen bezwaar tegen heeft er mede op te houden, zal het wel in orde komen. De heer DE JAGER betoogt, dat het er in deze in de eerste plaats op aankomt, of door de bijbetrekkingen of andere werkzaamheden de belangen der gemeente worden geschaad. De werklieden dei gemeente moeten 8 uur werken en het personeel ter secretarie 7 uur. Als de secretaris dus les geeft buiten die uren, of een ambtenaar buiten dien tijd een verzeke- ring siuit, is dat niet in het nadeel der ge meente. Dat het in het verleden wel eens an ders ging en de dienst er onder ging lijden is weilicht de oorzaak, dat de gemeenteraad dien weg is opgegaan. Er behoort dus naar zijne Ineening alleen nauwkeurig te worden nage- gaan of de dienst der gemeente niet geschaad wordt. De voor den ontvanger voorgestelde jaar wedde wordt aangenomen met algemeene stem- men. Eveneens wordt met algemeene stemmen aapgenomen het voorstel van burgemeester en wethouders om den post ad 500 voor ad- ir-inistratiekosten van den ontvanger te schrap- pen, zijnde een tegemoetkoming in de kosten van een klerk, daar bij den volgenden post wordt voorgesteld den ontvanger een klerk ter zijde te stellen van wege de gemeente. Art. 6. Jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. f 8985. In verband met het voorstel tot verhooging der jaarwedden en f 1200 voor een klerk bij den gemeenteontvanger wordt voorgesteld dezen post te verhoogen tot ,f 10.693.33. De heer COLSEN acht de door de finan cieele commissie voorgestelde jaarwedden nog niet voldoende en stelt voor alle jaarwedden met 200 te verhoogen. Met name meent hij, dat de jaarwedde van den commies, den heer De Vos zeker van 2600 tot f 3200 zou be- hooren verhoogd te worden. De ambtenaar op wiens schouders een groote verantwoording rust, die als het noodig is den secretaris ver- vangen moet, mag dat zeker wel hebben. De sprong tusschen ihjem en de jaarwedde van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2