ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7073. Dinsdag 23 November 1930. dOe Jaargang. binnehiand. 8U IT E N L A nIT HET OARNIZOEN TE VLISSINGEN. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over hoofdstuk oorlog, werd naar aanleiding van de voorgenomen opheffing van eenige kleinere garinzoenen, op hand- having van dat te Vlissingen aangedrongen. MEER DAN 8 IJREN PER DAG. Dit het nader antwoord van den Minis ter van Waterstaat op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Brautigam, betreffende den arbeidsduur bij uitvoe- ring van Rijkswerken, blijkt o.tn., dat op verschillende werken, met instemming der arbeidcrs, langer dan 8 uur per dag is gewerkt, in verband met den aard van het werk. GEEN VERHOOGING RIJKSPOST- SPAARBANKRENFE. De mogelijkheid van verhooging der spaarbankrente werd reeds het vorige jaar overwogen. Het is eehter gebleken, zegt de Minister, dat de jaarlijks gemaaktt rentewinst reeds thans niet voldoende is om de risico van het bedrijf te dekken. De balans sluit met een jaarlijks grooter wordend tekort t> en laste van den StaT jer Nederlanden. 'Op 31 December 1918 f 25.358.396,361/2op 31 December 1919 volgens de voorloopige balans op dien da tum f 46.052.312,08). Met die cijfers voor oogen zal het duide- lijk zijn, dat verhooging der rente thans niet wel te verantvvoorden zou zijn. DE ACT IE DER ONDERWIJZERS. Een onderhoud met minister de Visser. Vrijdag hebben de heeren den Hertog, de Zeeuw en Albarda, wethouders van Onderwijs te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die bijeen waren gekomen voor de bespreking van een andere on- derwijsaangelegenheid, een onderhoud ge- vraagd en gekregen met den minister van Onderwijs, Dr. de Visser, over de sala- risregeling der onderwijzers. De drie heeren, die uitdrukkelijk ver- klaarden, voor hun persoon te spreken, aangezien zij over deze zaak geen overleg met hun colleges hadden kunnen plegen, spraken hun bezorgdheid uit over de ge- volgen van de nieuwe salarisregeling. Zij vreesden, dat de groote teleursteilingen, welke deze regeling bij de onderwijzers heeft teweeggebracht, zeer nadeelige ge- volgen zal hebben. Zij achtten die teleur- stelhng begrijpelijk, aangezien de regeling ook huns inziens de hoog noodige lotsver- betering niet in voldoende mate zal bren- gen. Ook verwachten zij, dat in het bijzon- der de groote steden bij de voorziening van haar scholen met de noodige leer- krachten groote moeilijkheden zuilen on- dervinden. De minister zei den heeren toe, dat hij hun bezwaren ter kennis van den minister- raad brengen zou. De meening in parlementaire kringen. Van verschillende zijden heeft de Tel. nopens de nieuwe onderwijzers-salarisre- geling de meening hooren uitspreken, dat de minister van Onderwijs met hoogere salarissen had willen komen, doch dat zalks is afgestuit op financieele bezwaren. In parlementaire kringen is men er van overtuigd, dat de interpellatie-Ossendorp geen positief resultaat zal hebben en het niet zal gelukken, de salaris-bedragen ver- hoogd te krijgen. TE KORT. In het Dagboek van een Amsterdammer in de Tel. lezen wij: Laten wij ons heden bezighouden met het begrip „tekort." Wij leven namelijk in de Eeuw van het Tekort. ledereen komt tekort, de kapitalist, zoowel als de arbeider, de intellectueel zoowel als de man zonder hersenen. Regeeringen drij- ven op tekorten en gemeentebesturen ba- den er zich in. Het te kort is overal. Zoowel in de productie als in de consump- tie. Er is een tekort aan gezonde ideeen en een tekort aan groote mannen. AI- leen de rokken der vrouwen zijn niet te kort. Heur haren daarentegen weer wel. Wat beteekent „tekort" eigenlijk? Wan- neer heeft men 'n tekort? Wanneer men niet genoeg heeft en nu is het fnuikende, dat de mensch nooit weet, wanneer hij genoeg heeft voor hij te veel heeft. Met andere woorden: menschen, die het ge- voel hebben, dat zij niet te veel hebben, meenen, dat zij een tekort hebben. Daar draait thans de wereld om en als wij de geleerde en economisten niet met ge- weld tegenhouden, zuilen zij alles in het werk stellen, om ons een wereld te be- zorgon, die aan een „Teveel" zal on- dergaan. A1 ons streven moet er op gerieht zijn, het menschdom bij te brengen, dat het genoeg aan „genoeg" heeft. Wat is eigenlijk de stam van het woord „genoeg"? Het komt af van „ge-nieten" en ge-nieten wijst reeds op een zekere overdaad. Want wanneer geniet een mensch? Gewoonlijk a.s ie te veel krijgt. Waaruit zou volgen, dat „genoeg" reeds teveel is. Wat ondersteuning vindt inme- nig dialect waarin men niet spreekt van „genoeg", doch van „ge-nog", wat zeggen wil nog meer. Waaruit weer zou volgen, dat menschen, die thans schreeuwen, dat zij niet genoeg hebben, eigenlijk bedoelen, dat zij naar het te-veel verlangen. Dit nu dient onderdrukt en het doet mij ge- noegen, dat de Regeering, wat de onder- wijzerssalarissen betreft, dien weg reeds op gaat. De Staat heeft een tekort en de stad eveneens. Om dit tekort te dekken, plun- deren zij den belastingbetaler, die op zijn beurt een tekort krijgt, dat hij weer qp den Staat en de stad tracht te verhalen en aldus al maar kortende, zal het resultaat zijn, dat er tenslotte niets meer overblijft dan het ideaal Tekort, het Niets. Wat met een Russisch woord heet „Commu- nisme". Wat een genoeglijk vooruitzicht is DE VOLKENBOND. Tot tweede vice-president van den Vol- kenbond te Geneve is benoemd de heer jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, mi nister van Buitenlandsche Zaken in Ne- derland, met 31 stemmen. DE TOESTAND DER GEWEZEN KEIZERIN. Vergezeld door burgemeester Kolff van Wieringen en een zijner adjudanten, is de Duitsche ex-kroonprins in Doom gear- riveerd. Het bezoek gold in hoofdzaak de gewezen keizerin, wier gezondheids- toestand zeer veel zorg baart. Het lag aanvankelijk in het voornemen, d.at de ex-kroonprins 's avonds te vijf of zes uur pexr auto naar Wieringen zou terugkee- ren; de toestand der zieke was echter van dien aard, dat de prins he.t niet raadzaam achtte, zoo spoedig te vertrek- i per auto naar Wieringen zou terugkee- dagmiddag op het kasteel zal blijven. Er worden ook nog andere Hohenzollern- prinsen verwacht. DE TOESTAND. Het nieuwe Grieksche ministerie zit in elkaar en uit de Iijst met de namen blijkt, dat ook Goenaris, de leider der oppositie, die voor deze verkiezing na een langdurige ballingschap in Griekenland terug was ge- keerd en dien de Entente als haren vinnig- sten tegenstander beschouwde, er deel van uitmaakt. Er kan schrijft de N. R. Crt. iets waars schuilen in de verzekering van den correspondent van, de Temps, dat de vroe- gere oppositie nog niet goed weg weet met haar overwinning en al stappen bij de En tente gedaan heeft, om zich in geval van ernstige gebeurtenissen te dekken. Bij de verkiezing was de lens: voor of tegen Kon- stantijn, maar nu die vraag in den eersten zin is beantwoord, komt de moeilijker kwes- tie aan de orde, of de nieuwe regeering voor of tegen de politick van Venizelos zal zijn. Venizelos is de staatsman die het Konink- rijk in twee oorlogen dubbel zoo groo* gc maakt heeft. In 1913 kwamen Epirus en Macedonie met Saloniki in feen breede strook van de Adriatische Zee tot aan de Egei'sche Zee bij Thasos bij het oude Grie kenland, in 1920 voegde hij het grootste gedeelte van Thracie met Adrianopel en ir Klein-Azie een groot gebied om Smirna been erbij. De eerste verovering vyas het gevolg van den Balkan-oorlog, in welken Koning Konstantijn als legeraanvoerder de Grieksche volksheld werd, de tweede komt uitsluitend voor rekening van de politick van Venizelos tijdens de ballingschap vn den Koning. De Matin waarschuwt, dat de terugkeer van Koning Konstantijn zou be- teekenen, dat Griekenland terug zou kee- ren tot „zijn bescheiden grenzen van 1914" (dus zonder Thracie en Smirna), de Gau- lois dreigt, dat Frankriik, nu het geen ver- trouwen meer kan stellen in de Grieksche politiek, zich Zou kunnen afvragen. of het niet tot zijn traditioneele beleid moet terug- keeren, dat gerieht is op het behoud van den invloed, dien het eeuwen lang in Tur- kije bezeten heeft. Het dilemma voor de nieuwe reereering te Athene is dus, dat een -afzwenken van de Entente en het zoeken van een goede verstandhouding met Tur- kije betaald zou moeten worden met het verscheuren van het tractaat van Sevres, maar dat het gebied van 1920 niet te behou- den is. zonder dat Griekenland aan de ziide van de Entente blijft en de politiek van Venizelos in dit opzicht voortzet. Al vroe- ger is onnemerkt, dat, indien het Grieksche volk ditmaal voor Konstantijn en Venizelos tegelijk had kunnen kiezen. het beiden ge- kozen zou hebben. Venizelos is nu heen, maar men kan er zeker van zijn, dat zi'n politiek nog niet dood is. De terugkeer van Konstantijn zou niets oplossen als hij uH liep op een verloochening van hetgeen Ve nizelos in den wereldoorlon voor Grieken land bereikt heeft, en voor de opvatting der pessimisten, dat het in dit geval tot een burger-oorlog zou komen, is misschien meer reden dan men on het oonenblik, dat Veni zelos zijn tweede vaderland verlaat, zou meenen. Het is ook zeer goed denkbaar. da* derol van den 56jarigen staatsman In Griekenland met deze verkiezingsnederlaag, die een schervengericht voor hem was, nog niet uitgespeeld is. TUNNEL ONDER HET KANAAL. De Engelsche bladen melden, dat er nu eindelijk voortgang gemaakt zal worden Tnet de plannen voor een tunnel onder het Kanaal. Een blad zegt: De vroegere militaire b denkingen bestaan niet meer. Het gevaar voor een inval is terzijde gesteld, sedert de vliegtuigen zulk een een groote rol spelen, en zal men ales zetten op de bereiking van het eene groote doel van een snefie en ge- makkelijke verbinding onder het Kanaal. F1UME KRIJGT GENOEG VAN D'ANNUNZIO. De „Epoca" verneemt uit Fiume, dat de gemeenteraad aldaar aan d'Annunzio heeft verzocht van verdere militaire actle af te zien, en gedreigd heeft en bloc te zuilen aftreden indien hij verdere pogingen in het werk stelde. D'Aunnunzio zou geneigd zijn aa dit verzoek ge >lg te geven en ook naar den raad van adniiraal Milo te hebben ge- luisterd, die hem er van overtuigd heeft, dat hij in geen geval op den steun van de vloot en de geregelde troepen kan rekenen. ALCOHOLBESTR1JDNG. IN DE V. S. De voorstanders der alcoholbestrijding in de V. S. dringen er op aan, dat het congres in de bijeenkomst van December zal beslui- *en, dat a!le alcohol thans nog in het land aanwezig zal worden opgekocht en ver- nietigd. Daarvoor zou een bedrag van 200.000,000 noodig zijn. De kosten der instandhouding van de droogte in de V. S. door de overheid wor den geschat op 310,000,000. ZW1TSERLAND. Het hof van koning Konstantijn. Uit Luzern wordt gemeld, dat ondanks het late seizoen, deze stad eensklaps een zeer geanimeerd centrum is geworden. Het Hotel National, waar ex-koning Konstan tijn sedert geruimen tijd zijn intrek heeft genomen, heeft de allures van een hof aangenomen. Ordonance-officieren, aides de camps, ministers loopen af en aan. De voornaamste raad&nan van den koning is de oud-minister Streit, die gedurende den geheelen oorlog de chef van het politieke kabinet van den ex-koning Konstantijn is geweest. Streit ontvangt als minister van Buiten landsche Zaken de uit alle oorden toege- snelde journalistenhij licht ze in, staat hun interviews toe en verzekert, dat de ex-koning slechts naar Griekenland zal te- rugkeeren, wanneer -zijn volk hem op for- meele wjjze zal hebben teruggeroepen. Op het oogenblik Verkiest .Konstantijn den loop der gebeurttmissen af te wachten. Kroonprin- George, die met prinses Eli sabeth van Roemenie is verloofd, wordt uit Boekarest in Luzern verwacht. RUSLAND. Een interview met Wrangel. De correspondent van de Evening News te Konstantinopel heeft aan boord van de Korniloff, die. met zeventig" andere sche- pen in de Zee van Marmora ligt, welke gezamenlijk 120.000 vluchtelingen bevat- ten, die alien om brood vragen, een inter view gehad. Wrangel wees erop, dat zijn leger intact is gebleven om de kern te vor- men van een nieuw leger en bereid is aan de bolsjewisten op een of ander front weerstand te bieden. Hij zeide, dat het alle geweren en machinegeweren had ge- red en de pantserwagens en tanks had vernield, doch niet in staat was geweest de munitie te vernietigen, en zich genoopt had gezien, 15.000 gewonde soidaten ach- ter te laten, ofschoon het er in geslaagd is, 6000 gewonde officieren mede te voe- ren. Voorloopig wordt de infanterie naar Gallipoli gezonden, terwijl de Kozakken naar Lemmos worden gedirigeerd. Hij sprak de hoop uit, dat de burgervluch- telingen naar Zuid-Slavie zouden worden gezonden. Wrangel zelf zou zich weer bij de infanterie voegen. De correspondent voegt hieraan toe, dat 10.000 menschen als haringen op een Russisch transportschip zitten, verstoken van water en voedingsmiddelen, en dat er in vele gevallen plotselinge krankzin- nigheid optreedt en zelfmoord wordt ge- pleegd. ENGELAND EN RUSLAND. De erkenning van de Russische staats- schuld. In een artikel ovef de kwestie der han- delsbetrekkingen met Rusland, merkt de Daily Telegraph o.a. op: De oplossing van het gevangenen-vraag- stuk kan als zeer nabij worden beschouwd, terwijl op den ministerraad geen gerin- ge indruk is gemaakt door het feit, dat de Sovjet-regeering bereid is de schulden van het oude tsaristische regime te er- kennen. Wat dit punt betreft, staat vooral Frank- rijk er op, dat zijn groot aandeel' in die schuld zal worden erkend en zekere pan- den zuilen worden gegeven voor de papier- schuldvorderingen, die het bezit. Er zuilen dienaangaande verdere bespre- kingen met Rusland gevoerd moeten wor den, nu Krassin verklaard heeft, dat hij, niet gemachtigd is, om in dezen eenige belofte te doen of waarborg te geven. GRIEKENLAND. Frankrljk heeft niet gewacht tot de En gelsche regeering hare politiek ten aanzien van den terugkeer. van Koning Konstantijn bekend had gemaakt, maar er botweg zijn veto tegen uitgesproken, wat beteekent, dat het de diplomatieke betrekkingen met de nieuwe Grieksche regeering, die dien te rugkeer wenscht verbreekt. De vraag is, of dif overijlde besluit van de Fransche regee ring voor de Engelsche een prikkel kan zijn. om een politiek te volgen, die daarmee in overeenstemming is clan wel of het de goe de verstandhouding tusschen beiden op een nieuwe proef zal stellen. Wij hebben Vrij dag al uiteengezet, dat de nieuwe Grieksche regeering, als zij de winsten behouden wil, die Griekenland uit de deelneming aan den wereldoorlog heeft verkregen, van zelf den leant van de Entente opgedrongen moet worden en het ligt meer in het karakter van de Engelsche diplomatic, om af te wachten tot van die zijde pogingen tot toenadering gedaan worden dan zich nu al in een be- paalde richting te binden. Het is trouwens opmerkelijk, hoe vriendelijk Koning Kon stantijn's uitlatingen te Luzern, na den uit- slag van de verkiezing, tegenover Engeland zijn geweest. Hij heeft er zich op beroepen, dat de Koning van Engeland zijn neef was. dat hij nooit anti-Engelsch was geweest, dat Engelsch de eerste vreemde taal was geweest, die hij geleerd had, en dat Grieken land en Engeland als zeevarende naties gemeenschappelijke belangen hadden. Da leek alles een captatio benevolentiae om den weg te banen tot een goede verstandhouding met de Entente, die het hem of anders zijn oudsten zoon, den hertog van Sparta, moge- lijk zou maken, den troon te beklimmen. EEN BETOOG1NG VOOR EX-KONING KONSTANTIJN. Te Athene is Woensdag een betooging gehouden ten gunste van ex-Koning Kon stantijn. Soidaten en politie namen er deel aan. De stad is overstroontd met portretten van den ex-Koning. WRANGELS NEDERLAAG. Het militaire bolsjewistische communique van 15 dezer meldt//Den 14en Novem ber hebben onze troepen Sebastopol bezet. Revolutionnaire comites worden gevormd te Sebastopol en te Yalta, en de ^revolu- sionnaire orde" beert terug. Wij hebben tienduizeoden voormalige soidaten vau Wrangel ingelijfd, die hun generaals in den steek hebben gelaten." Reuter's correspondent te Konstantinopel heeft een onderhoud gehai met den Engel- schen bapitein Trealor, die als luitenant- kolonel in Wrangels legor heeft rneege- vochten. Hjj verteide, dat bet legercorps van generaal Scalon, waarbij hjj diende, 75 percent van zijn sterkte had verloren in de voortdurende verwoede achterhoede ge- vechten. Trealor zette uiteen, dat de opmarsch van generaal Wrangels leger noodzakeigb was j/pwees' om graan te rerbrijgen voor de voedseivoorzieniDg vau de Krim. Een regiment Duitsche bolonisten behoorde tot de dappersten van Wrangels troepen. Het brak herhaaldeljjk door de vijandelijke linie heen toen bet tijdens den terugtocht werd omsingeld. Terwijl het hard vroor en er zware sneeuwbuien vielen, hadden de troepen geen dekens en ook zoo goed als geen voedsel Trealor was langs dozjjnen doode paaiden, die langs den weg lagen, getrokken en ook langs so'daten, die op hun geweer geleund, den dood afwachtten. Te Konstantinopel waren Woensdag reeijs 40 000 vluchtelingen uit de Krim door 50 stoomschepen aangebracbt. Volgens dit- zelfde Reuterbericht zou generaal Wrangel nog steeds voor de kust van de Krim bruisen om vluchtelingen op te nemen. GEEN TUNNEL ONDER DESCHELDE. De cossespondent van het //Handelsblad van Antwerpen" te Brussel zegt van offi- cieele zjjde te kunnen verzekeren, dat het depanemert van openbare werken defioitief heeft afgezien van het bouwen van een tunnel onder de Schelde tusschen Antwer pen en het Vlaamsche Hoofd. HET DRANKVERBOD IN BELGIE. Volgens de #Soir" is teDgevolge vaD het drankverbod bet totaal aantal veroordee- hngen, waaibjj de alcohol een tol speelde van 21000 in 1913 gedaald tot 1700 in 1919 De gevallen van krankzinnigheid, ver- oorzaakt door alcobol in de ziekeDbuizen en gesticbten, zpn met 98 °/0 verminderd vergehben bjj voor den oorlog. EEN NIEUW OFFENSIEF TEGEN POLEN De bolsjewiki hebben volgens de Duitsche bladen. 30 dtvisies nabjj de Poolsche grens geconcentreerd. Een nieuw offensief tegen de Oekrame. TER NEUZEN, 22 NOV. 1920. EEN LEGAAT. Mej. de wed. J. Verdonk—Wieland, dezer dagen alhier overleden, heeft aan de Herv. Kerk alhier f 1000 gelegateerd en aan de Diaconiearmen dier gemeente 1500. BENOEMD. Tot adjunct-commies ter gemeente-secreta- rie te Goes is benoemd de heer B. F. S. von Brucken Fock, thans in gelijke betrekking te Ter Neuzen. RI.JKSPOSTSPAAREANK. Aan het pbstkantoor te Tec Neuzen "4 gedurende de maand October op de Hijkspo.: spaarbank ingelegd 19.968,61 (waarender 2 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 182 formulieren ad 1 in spaarbank- zegels van 1 cent (schoolsparen)terugbetaaid werd f 23.923,23, zoodat minder ingelegd dan terugbetaald werd een bedrag van 3.954,62. Het aantal uitgegeven nieuwe boekjes be- draagt 27. j Door tusschenkomst van het kantoor alhier werd op staatsschuldboekjes ingesohreven eea bedrag van f 200 nominaal. ACTIE DER ONDERWIJZERS. In de laatstgehouden vergadering' van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken van dew Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd j met algemeene stemmen de volgende motie i aangenomen: ,,De afdeeling Ter Neuzen en Omstreken vao den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, in vergadering bijeen op Zondag 21 November, i protesteert ten sterkste tegen de vemederende salarisregeling, die eene miskenning is van 1 't heele corps en van bun werk, verzoekf. deze j geen ingang te verleenen en dringen alsnog I aan op uitvoering van de voorstellen der com missie van geonganiseerd overleg, en besluit deze motie telegrafisch ter kennisse te brengen van den Minister van Onderwijs en ze te pu- bliceeren in de plaatselijke pers." Tevens werd besloten aan het hoofdbestuur van den bond adhaesie te betuigen met de motie der afdeelingen Lochem en Omstrekf* van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en LochemLaren van het N. O. G. Deze iuidt: „De afdeelingen Lochem en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers e* LochemLaren van het N. O. G., in gecombineerde spoedvergadering bijeen op Donderdag 18 November 1920, in vereeni- ging met verschillende andere collega's Wj 't openbaar en bij zonder onderwijs, protesteeren vol verontwaardiging over de onvoldoende en verfoeilijke ontwerp-salaris regeling der regeering, van meening, dat alle geoorloofde middelen energieb dienen te wor den aangewend, om, zoowel in 't belang van het onderwijs, als van den onderwijzer zoo spoedig mogelijk eene betere regeling overeen- komstig het advies van de centrale commissie voor georganiseerd overleg, te verkrijgen, van oordeel, dat de stopzetting der opleiding als een dier middelen met kracht dient te wor den voortgezet, bevelen als onder wettig ge oorloofde middelen het stopzetten d r sollicita- tie voorloopig b.v. voor de 3 grootste steden aa». om n*h voldoening aldaar, deze systematise^ ook voor andere deelen van ons land, b.v. provinciegewijze door te zetten, achten de dwangstaking en sabotage van het onderwfjs geen wenschelijke en doorvoerbare middelen ter bereiking van het doel, verzoeken het Algemeen Salsris-Comite en de betrokken hoofdbesturen, maatregelen in gemelden geest te willen ontwerpen en door te voeren, zoo noodig in samenwerking met a:- dere onderwijs-organisatie's en met de vakbe- weging van ambtenaren en arbeiders, en besluiten deze motie te publiceeren." DIEFSTALLEN. Naar de Ax. Crt. meldt, is men jl. Wone?- dagnacht blijkbaar op diefstal van fietsen uit geweest. Werd er dien avond alhier een ont- vreemd, ook in de omgeving van de Axe'.sche Sassing werden er 2 weggenomen. Ook werd en daar uit een waschhok 10 paar kouser. ire- stolen. AANGEHOUDEN. De vorige week is te Axel aangeihouden een Duitsch deserteur, die bij de Zeeuwsch-Vlaam- sche tramwegmaatscliappij in tijdelijke betrek king was. Hij genoot een groot vertrouwen en schijnt daarvan misbruik gemaakt te hebben. Althans, verduistering van gelden is volgens de Ax. Crt. aanleiding tot zijn aanbouding. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten in de provincie Zeeland over de week van 7 tot en met 13 November bedroeg: Roodvonk: Goes 1; St. Jansteen 1; Sluis 1. Diphteritis: Brouwershaven 1; Graauw en Langendam 1; Middelburg 1; Neuzen 1; Sta- venisse 1; Vlissingen 1. AXEL. Vrijdag werd alhier in de Ned. Herv. kerk de aangekondigde lezing gehouden: Te paard door het heilige land door Dr. De Groot uit Vlissingen. De heer H. Zegers, voorzitter van het Comite voor winterlezingen, liet zingen Ps. 122 1 en opende daarna de vergade ring met gebed. Vervolgens heette hij Dr. De Groot en het aanwez'ge publiek welkom en verzocht spreker zijn rede aan te vangen wat z. i. voor hem wel gemakkelijk zou zijn, aan gezien hij eenigen tijd in Palestina heeft vertoefd. In een fraaie en kemachtige rede schil- derde spreker zijn reizen te paard door het heilige land. Van punt tot punt spreker volgen, zou veel plaats vor^eren, aangezien hij on- geveer 1,x/g uur onafgebroken aan het woord was. Toch willen we even die punten aan- stippen, waarbij spreker eenigen tijd stil stond, nl. de vervallen grootheid van Je- ruzalem, het prachtige uitzicht van den Olijfberg, de gastvrijheid van sommige Bedui'nen in de woestijn, de ontvangst in een Grieksch Katholiek Klooster, waarin buiten verwachting de meest moderne za ken werden aangetroffen, en ten slotte den treurigen indruk die dat land achter- laat. Volgens spreker wordt Palestina be- TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1