Provinciale Staten van Zeeland. GEMEN6DE BERICHTEN. Laatste Berichten. RECHTZAKEN. OUDE VROUW TE HOUTEN VERMOORD. perkende bepalingen zal zijn verbonden, zai ten aanzien van pootaardappe'Jan de voorrang voor uitvoer worden gegeven aan die pootaardappeien, wetke atkomstig zijn van door een erkenden keuringsdienst in 1921 te velde goedgekeurde gewassen gewonnen uit poters, die op hun beurt afkomstig zijn van aldus in 1920 goedge keurde gewassen, of afkomstig zijn van kweekers van origineel pootgoed. 1NLICHTINGEN GEWEIGERD. Het kantongerecht te Hoogeveen heeft een dame te Beilen, die weigerde aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid de noodige inlichtingen te verschaffen, veroor- deeld tot 50 boete of 50 dagen hechtenis. Geen crediet voor paardenfokkerij. Naar aanleiding van het verzoek van het Hoofdbestuur der Z. L. M. om over 1921 en 1922 een jaarljjbsch crediet ontvangen van 4000 ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, wiizen Ged. Staten er op, dat in de vergade- ring van dat Hoofdbestuur op 23 October 1919 bealoten werd te beginnen met 1921 geen sub- sidie meer van de Provincie te vragen omdat uit fokkerskringen was vemomen ,,men zoo langzamerhund v.el op ejgen beenen kan loopen" zoo dat het niet meer aanging, nog een „fooi" van overheidswege te vragen, ter- wyl bovendien de overtuiging gevestigd. was, dat „de Staten groote moeilykhede n hebben met de regeling hunner inkomsten en uitga- vein". Op 24 Maart kwam men echter op dat besluit terug. Toegegeven werd, dat de voor- aanstaande fokkers geen geldelijken steun meer behoeven, anders was het echter met de kleine fokker, die nog niet op het hooge peil der fokker!; tar>n. Ook ging het niet in de eerste plants om de prijzen in geld, doch om de primeering zelf; er bestond vrees, dat zonder daze primeering de animo by de fokkers zou verdwijnen. En ten slotte meende men, dat „voor het cachet" een subsidie vanwege de Provincie noodig was. In 1918 werd dit argu ment reeds in de Statenvergadering gebruikt, maar toen werd ook door een lid reeds ge- spraken als in het besluit van ihet Hoofdbestuur van 23 October 1919. Ged. Staten meenen, dat dus uit een materieel oogpunt subsidie niet noodig is en wat betreft, het toekennen uit een ideeel oogpunt zeggen zij, dat men dan vele goede zakran zou kunnen en moeten steunen, terwijl men uit financieele redenen weigerde stcun te verleenen voor bestrijding van ban ker, van drankmisbruik enz. Zij adviseeren dan. ook geen crediet meer te openen. Nog eens uitstellen. Daar de desbetreffende onderzoeken nog niet zijn afgeloopen stellen Ged. Staten voor de verzoeken van J. D. de Koster te Colijnsplaat om subsidie voor een autodienst Kortgeensche VeerOoijlnsplaat en van W. de Smidt te Cadzand vcor een autodienst BreskensCad- sand over Groede, Nieuwvliet en Potjes, nog- maals aan te houden. De verkeersmiddelen. Naar aanleiding van het rapport der Com missie voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid eener reorganisatie der Prov. verkeersmiddelen, mei'ken Ged. Staten o.a. het volgende op: Punt I betreft de invoering van eene dienst-' regeling voor de Provinciale stoombootdiensten op de Ooster- en de Wester-Schelde, beter of in elk geval niet ongunstiger dan voor den oorlog. God. Staten zeggen, dat voor de Rijkssubsi- die van 80 in het tekort van den dienst op de Wester-Schelde en met den verbeterden treinenloop Icon worden ingevoerd een dienst, ongeveer geljjk met die van 1916. Daarbi.i kregen Breskens via Vlissingen, Ter Neuzen via Vlissingen en HansweertVlake en Wat- zoorden via HansweertVlake, aansluiting van en op de voomaamste treinen. Door in- leggen van avondbooten, kan men omstreeks 4 uur uit Amsterdam vea'trekkende des avonds ongeveer 10 uur in Hulst of Ter Neuzen aan- komen en uit het grootste deel van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kan men op een dag Amsterdam bezoeken met voldoende tijdruimte om zaken te doen. Voor den dienst op de Ooster-Schelde werd na nauwgezette overweging nu het Rijk daar- voor geen subsidie wilde beschikbaar stellen, besloten, dien met een boot te blijven uito fe nen. Door dat men thans van Goes naar het Katsche Veer per autobus gaat, lcreeg men op de mcoste daven aansluiting op den trein die van Goes vertrebt te 8 uur, te 1 uur en te half zeven en werd het mogelijk op een dag van Zierikzee Zeeuwsch-Vlaanderen te bezoe ken en omgekeerd. Met de winterdienstrege- ling werd de toestand minder gunstig daar Zie rikzee nngeneigd bleef op den Oostelijken ha- vendam een licht te plaatsen, waardoor de boot zonder gevaar de haven binnen kan loo pen, dit veroorzaaLt minder aansluitingen te Goes. De ochtendboot is van Zierikzee ver- vroegd, zoodat men te Goes den trein van 7.36 lean ihalen. Uit een en ander blijkt, dat de be- perkte geldmiddelen in oogenschouw genomen. de Ooster-Scheldedienst zoo goed mogelijk wordt uitgevoerd. Ten tweede vraagt de oommissie vervanging van het s.s. ,,Walzoorden" dienstdoende tus- schen Hansweert en Walzoorden door een groo- tere boot. Ged. Staten hebben eerst overwogen de ,,Luctor et Emergo" daar dienst te laten doen, maar doze boot moest toch ook reserveboot biijven en als zij daarvoor noodig was zou de Walzoorden weer moeten varen; maar bij die regeling zou een raderboot op de lijn Vlissin genTer NeuzenHansweert moeten varen, wat aanzienlijk meer uitgaven zou vorderen. Uit de opgaven blijkt, dat niet dikwijls zooveel passagiers met de Walzoorden medegaan, dat zij geen behoorlijke plaats in de kajuiten heb ben, wat nog verder zal worden ondervangen door verbouwing van de voorhut op het schip. icii derde vraagt de commissie ovemame in onderhoud door de Provincie van het havenka- naal en de zwaaiplaats te Zierikzee of ver- hooging van het subsidie in de kosten van dat onderhoud. Ovememing van het onderhoud zouden Ged. Staten het scheppen van een gevaarlijk prece dent achten en dit is h. i. ook niet noodig, de haven is een openbaar gemeentewerk, -vvaarvan het onderhoud overeenkomstig art. 231 der ge- meentewet een gemeentelast is en voor welk onderhoud volgens art. 2051 dier wet, een uit- gaafpost op de gemeente-begrooting moet voor- komen. Ged. Staten zullen toezien, dat vol doende gelden worden uitgetrokken. Tegen een verhoogd subsidie hebben Ged. Staten geen bezwaar als vaststaat, dat het onderhoud zoo zal gescliieden, dat haven en zwaaiplaats te alien tijde voor de provinciale booten bruik- baar zijn. Het vierde punt der commissie was verzeke- ring bij de vaststelling van dienstregelingen van goede aansluitingen van booten en tram- men enz. onderling en aan de spoorwegen. Ged. Staten meenen, dat daamaar steeds wordt gestreeft bij het vaststellen of beoor- deelen van dienstregelingen, waarbij trammen zioh dienen te regelen naar de booten, omdat daze laatste weer afhankelijlc zijn van de treinen. Het vijfde punt was overneming van het veer VeereKamperland door de Provincie. Volgens Ged. Staten zullen veren als dit al- tijd aanleiding geven tot algemeene klachten, zeifs als de dienst op vaste uren plaats heeft, doch tot dusver zijn noch bij Ged. Staten, noch bij de commissie van toezicht op de stoomboot diensten deugdelijke, goed geformuleerde klachten ingekomen, welke aanleiding zouden geven tot de opvatting, dat op de belangen van het reizend publiek niet zou worden gelet. In- dien verbetering noodig is, zou deze trouwens allereerst liggen op den weg van het Rijk, dat het veer van Veere op Kamperland in eigen- dom bezit, Ged. Staten achten voor overneming geene termen aanwezig-. De laatste wensch van het voorloopig rap port der commissie is het voomemen van het veer VianeStavenisse. Het komt Ged. Sta ten voor, dat eene verbetering in de bediening van dit veer geen zin heeft, zoolang er geen goede verbinding tussehen Viane en Zierikzee bestaat. Bovenbedoelde beschouwingen hebben Ged. Staten ter kennis van de commissie gebracht en haar gelegenheid gegeven tot mondelinge toelichting van haar voorloopig rapport en tot bespreking dezer beschouwingen. Het eind resultaat van de daarna gehouden overweging is geweest, dat Ged. Staten ofschoon met groo te belangstelling kennis genomen hebbende van de voorloopige voorstellen der commissie en in vele opzichten instemmende met hare op vatting omtrent den minder voldoenden toe- stand der verkeersmiddelen in Zeeland, ten slotte toch niet in de gelegenheid zijn om voor stellen te doen, die deze punten tot snelle op- lossing brengen, omdat alles beheerscht wordt door de financieele gevolgen, welke de uitvoe- ring van ook in het oog van Ged. Staten wen- scbelijke maatregelen met zich zoude brengen. B v zou het inleggen van een tweede boot op de Ooster-Schelde 147.000 kosten. Het ver- keer met Zeeuwsch-Vlaanderen door een mo- torboot als aan de Moerdijk in gebruik zou groote sommen eischen en deed men dit op de lijn WalzoordenVlake dan kwam direct een verzoek het ook- voor BreskensVlissingen te doen. Tot het voorstellen van maatregelen, welke dergelijke groote kosten zouden veroor- zaken, gevoelen Ged. Staten alsnog geen vri.j- heid, Zy zijn evenwel gaarne bereid om hunne aandacht blijvend te geven aan onderdeelen, welke binnen het bereik van de financieele krachten der Provincie blijven. De belangen van Ter Neuzen. Naar aanleiding van het in de zomerver- gadering ingekomen adres van het Comite voor bevordering van de belangen van Ter Neuzen, welk adres vooral het oog heeft ge- richt op betere verbindingen per boot en per spoor van Zeeuwsch-Vlaanderen in het alge- nieen en van Ter Neuzen in het bijzonder met overig Zeeland en Nederland alsook op betere verkeer sm ogel ijkheden in Zeeuwsch-Vlaande ren zelf, merken Ged. Staten o.a. het vol gende op. Wat betreft de gewenschte verbeteringen per boot en spoor deze zijn reeds ingevoerd, ter wijl de wijze van exploitatie der spoor- en tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen of ook maar de dienstregelingen dier verkeersmidde len niet aan de beslissing van de Prov. Staten onderworpen zijn. Het comite bracht echter ten slotte het plan te berde een stoombootdienst Ter Neuzen Ellewoutsdijk in te richten, ten einde de korst mogelijke verbinding te water te scheppen tussehen Ter Neuzen en Zuid-Beveland en zoo- doende met Goes en overig Nederland. De afstand immers tussehen Ter Neuzen en El lewoutsdijk is niet onaanzienlijk korter dan tussehen Ter Neuzen en Hoedekenskerke, ter wijl bovendien eerstgenoemde verbinding ten aanzien van het kolenverbraik meer economisch zou zijn. hetgelen misschien een voldoende equivalent zoude zijn voor de werken, die te Ellewoutsdijk zouden moeten worden uitge voerd". Het Comite wijst er op, dat deze plan- nen zouden kunnen afstuiten op technische be- zwaren en daar deze er volgens het rapport van den hoofdingenieur van den Prov. Water staat zeker zijn, stellen Ged. Staten voor het Comite te berichten, dat een onderzoek heeft uitgemaakt, dat het maken van een aanleg- plaats in de nabijheid van de haven van Elle woutsdijk onraadzaam is, en dat mitsdien geene termen gevonden worden, om den aan- leg van zulk een werk vanwege de Provincie te bevorderen. Autodienst IvortgeneKamperland. Ged. Staten stellen voor f 2000 subsidie over 1921 te geven voor bovengenoemden dienst als de gemeenten 750 geven en niet Wissekerke en Kortgene resp. f 500 en f 62,50, zooals door die gemeenten is besloten. Tram BreskensNederlandsche grens. Voorgesteld wordt de termijn waar binnen de lijn BreskensNederlandsche grens in de richting Knocke moet zijn aangelegd weder te verlengen en wel van 25 Juni 1921 tot 25 Juni 1923. De electriciteitsvoorziening. Van den raad van commissarissen van de N. V. „Provineiale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij" is een schrijven ingekomen, bevattende het resultaat van de onderhande- lingen met den Minister en het besluit der aandeelhoudersvergadering van de P. Z. E. M., volgens welke de Provincie direct zal aamvangen met den bouw van een electrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen en het overige deel van Zeeland van uit Noord- Brabant zal worden voorzien van electriciteit. ERNSTIG SPOORWEGONGELUk BIJ BREUKELEN. Maandagavond, omstreeks halfzes, heeft bij de aansluiting Breukelen waar de lij- nen UtrechtAmsterdam en Harmelen— Breukelen samenkomen, op ongeveek 5 mi- nuten van het station Breukelen een ern- stig spoorwegongeluk plaats gevonden. De sneltrein No. 255 welke om 4.39 u. n.m. van Rotterdam (Maas) naar Amster dam vertrekt om aldaar te 6 u. n.m. aan de Weesperpoort te arriveeren is door tot nu toe onbekende oorzaak in trein No. 257, welke om 5.05 u. n.m. van Amsterdam W. P. naar Utrecht gereden. De schok moet geweldig zijn geweest. De trein uit Amsterdam werd in het midden geraakt. Een drietal wagens, 2 tweede klasse rijtuigen en 1 derde klasse rijtuig van de N. C. S. werden verbrijzeld. Van de wagens was niets dan een vornie- looze massa over. De machinist en stoker van den trein uit Rotterdam kwamen \rijwel me! den schrik vrij. De machine, een tenderjumbo, werd aan de voorzijde beschadigd. Op de hulpkreten van de ontstelde pas sagiers snelde men van het station te hulp. Een geluk was, dat in de verbrijzelde wagens slechts enkele passagiers zaten. Een passagier, vermoedelijk een han- delsreiziger uit Amsterdam, werd op slag gedood, terwiji twee aiidere reizigcrszwaar verwond werden, die later zijn overleden, en een aantal andere onbeduidende kwets- uren opliepen. DE ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Op initiatief van de Rotterdamsche jnsti- tie hebben justitieele- en politie-ambtena- ren uit Rotterdam, Zutphen en Apeldoorn een uitgebreid onderzoek ingesteld ten hui- ze van den heer Broekhuijs, Basibackerlaan 44 te Apeldoorn, zulks in verband met de eventueele vervolging tegen de Rotter damsche Handels- en Landbouwbank in te stellen. Een groot aantal bescheiden, die betrekking hebben op de administrate de zer onderneming zijn in beslag genomen. Tevens bracht men een bezoek aan eenige door de combinatie Broekhuijs aangekochte panden, waaronder het huis Bosch en Veld aan den Oud Elburgsche weg, waar men zich kon overtuigen in hoeverre de gead- verteerde waarde van het pand ad f 16.000 juist is. GASTVR1J AMSTERDAM. Een hoofd in Amsterdam ontving naar het ,,Amst. Schoolblad" meldt, van een pas be- noemd onderwijzer een schrijven, waarin het volgende: „Bij onderzoek bleek mij in Amsterdam geen kamer of kosthuis te kunnen krij- gen voor een prijs die minder bedraagt dan mijn heele inkomen. Met zulke voor- uitzichten kan ik de betrekking onmoge- lijk aanvaarden." EEN ONTAARDE VADER. De sigarenmaker H. te Linunen (N.-H.) heeft dezer dagen zijn vrouw met zes kin- deren verlaten, na eerst in de echtelijke woning het schamelijke meubilair te heb ben vernield. De gemeente, die zich reeds eerder over het gezin had ontfermd, heeft de ziekgeworden vrouw in het ziekenhuis te Alkmaar doen opnemen. Twee van de kinderen zijn door ingezetenen van Lim- men ter verzorging aangenomen. De vier andere verblijven in het R. K. Weeshuis te Alkmaar. Te Culemborg werden op telefonisch be- richt van den burgemeester te Houten twee zvververs, een man en een vrouw, aangehouden, de vermoedelijke daders van een aldaar des nachts gepleegden moord op een oude, alleenwonende vrouw. Ze zijn beiden naar Houten gebracht, waar het parket van Utrecht aanwezig was. Omtrent den vermoedelijken moord ver- neemt de Tel., daf in een droge sloot langs den weg Honten-Utrecht het lijk van een oude vrouw uit Houten werd ge vonden. Aan de onderkaak had zij een gapende wonde. Op het gras is een plek geronnen bloed bespeurd. HET ONGEVAL TE SCHIEDAM. Vrijdagnacht zijn te Schiedam onder de puinhoopen van het ingestorte gedeelte der schepenlooas de lijken van de 2 nog ver- miste mannen gevonden. Tijdens het ongeluk voorviel is een der werklieden die zijn kameraden onder de vallende betonmassa zag verdwijnen van schrik krankzinnig geworden. EEN VEELBELOVEND(?) JONGMENSCH! De recherche te Breda heeft Vrijdag aan gehouden den 16-jarigen J. A. L., wonende te Spekholzerheide, die door zijn buiten- sporige uitgaven de aandacht op zich ge vestigd had. Bij zijn aanhouding werd op hem bevonden ca. f 3000 en een met zes scherpe patronen geladen revolver. Hij er- kende, de ouderlijke woning te zijn ontvlucht met medenenting van ongeveer f 5000, die hij ten nadeele van zijn ouders gestolen had. Hij was voornemens, naar Amerika te ver- trekken. De jongen is Zaterdag door de politie naar de ouderlijke woning teruggebracht. EEN BEEN VERBRIJZELD. Een wieirijder is in de Noteboomenlaan te Utrecht aangereden door een vrachtauto, waarbij een van zijn beenen versplinterd werd. Een geluk bij een ongeluk was het, dat dit beenvan hout is! ZIJN VRIENDJE DOODGESCHOTEN. Drie jongens van 10 tot 12 jaar waren in een griend onder Groote Lindt aan het ver- zamelen van brandhout, toen een hunner een dubbelloops jachtgeweer zag liggen. De lOjarige H„ die daarmede een spreeuw wilde schieten trof zijn 12jarig vriendje in het hoofd met het noodlottig gevolg, dat het knaapje onmiddellijk overieed. Het geweer was het eigendom van een oom van den jongen, die verlof had om schadelijk wild te schieten en het geweer bij het naar huis gaan in den griend had laten liggen, omdat hij 's middags weer op jacht wilde gaan. (Ned.) EEN INBRAAK TE GRONINGEN. 's Avonds laat is ingebroken in de kan- toren van de firma Gorter en Bolte, ijzer- handelaren aan 't A-kerkl'.of te Groningen. De twee inbrekers hebben zich door 't uit- snijden van een glasruit toegang verschaft tot het perceel. De brandkast is geforceerd en eenige schrijfbureaux en laden doorsnuf- feld. De chef der zaak, de heer Pryty, en diens echtgenoote, die boven de kantoren wonen, zijn slaags geweest met de inbre kers. Deze zijn ontkomen. SPELEN MET VUURWAPENS. De arbeider S. te Collurn (Fr.), legde schertsend met een geweer aan op zijn beide neefjes van 14 en 15 jaar. Plotseling ging het schot af, beide jongens werden in het gezicht getroffen. De een zal wellicht zijn oogen moeten missen. SPOORWEGONGEVAL. Donderdagavond is in het station Den Bosch de trein van 8.47 uit Nijmegen op een locomotief geloopen. De stoker der machine werd ernstig gekwetst, zoodat hem de 1' ste Sacrementen werden toegediend. Thans is echter het gevaar geweken. De machinist werd van de locomotief geworpen, doch bleef ongedeerd, evenals de machinist en de stoker van den aanrijdenden trein. Een personenrijtuig werd gedeeltelijk ingedrukt, waardoor vier reizigers licht gewond wer den. De materieele schade is niet groot. Het ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt door den mist. DOOR EEN RAT GEBETEN. Een kind te Houtigehage werd des nachts door een rat in haar weigie aan- gevallen en zoo erg gebeten, dat genees- kundige liuip moest worden ingeroepen. VOOR WAT, HOORT WAT? De heer L. Willems, gemeenteraadslid van Bergeijk (N.-Br.), heeft als zoodanig ontslag genomen, omdat hij ondanks zijn so'Vicitatie niet benoemd is totvo'ks- teller DE MAASTRICHTSCHE BEREN- FOKKERIJ. Zooals reeds medegedeeld, is de ge meente Maastricht door Hagenbeck voor de rechtbank gedaagd, omdat de gemeente weigerde de oeide ten behoeve van den nieuwen berenkuil geleverde beertjes te betalen, daar H. twee mannetjes inplaats van een paar gezonden had. Intusschen hebben de vroede vaderen van Maastricht een minnelijke schikking weten te verkrij- gen. Hagenbeck zal nu in het voorjaar het eene mannetje inruilen voor een heusch wijfje en dan zal de gemeente Maastricht de koopsom betalen. Voor dit oogenblik heeft Hagenbeck geen wijfjesbeer in voor- raad, maar als de lente daar is, zal de gemeentelijke berenfokkerij een aanvang kunnen nemen. DE STRIJD TEGEN DE VLEKTYPHUS Domrcrdag in ue vroegte zijn 35 lo- geergasten van een volkslogement aan de Prinsengracht hoek Flandsstraat te Am sterdam met twee „janpleziers" en on der geleide van bereden politie naar de quarantaine-inichting op Zeeburg ge bracht, om daar te worden ontluisd. Dit optreden is een gevolg van het on- langs door den raad genomen „vlek- typlius-besluit", waarbij aan den desbe- treffenden tak van dienst in het belang der volksgezondheid machtiging wordt ver- leend, bij wijze van preventieve maatregel, voikslogementen, waarvan de onreine toe- stand gevaar voor vlektyphus oplevert, tijdelijk te doen ontruimen en het huis te reinigen. De gasten sputterden wel wat, doch het moest gebeuren. Amsterdam zal nu, voor enkele dagen aithans, een aantal bedelaars moeten „missen". (Hbl.) PAARDEN- EN VEEMARKT. De heden alhier g-ehouden jaarlijksche paar- den- en veemarkt werd door bijzonder mooi nujaarsweer begnnstig'd. Aangevoerd werden: 1 hengst, 30 paarden, 2 stieren, 6 ossen, 30 koeien, 1 schaap, 150 varkens. De uitgeloofde prijzen werden door de commissie toegekend als volgf Voor den beaten hengst tussehen 1 en 2 jaar oud, le premie 5, niet aanwezig. Voor de beste ruin van miristens 2 jaar oud, be premie f 5, aan L. Dieleman; 2e premie 3, aan F. van der Peijl. Voor het beste merriepaard van mi nstens 3 jaar oud, le prijs f 8 en gedenkpenning aan H. de Regt; 2e prijs f 6, aan idem; 3e prijs f 4, aan J. P. Vercouteren. Voor het beste meriepaard tusschn 2 en 3 jaar oud 5 en gedenkpenning aan H. de Regt. Voor het beste jongpaard tussehen 1 eh 2 jaar oud, le prijs 6 en gedenkpenning aan P. A. P. Dieleman te Zaamslag; 2e premie f 4, aan P. J. van Hoeve; 3e premie f 2, aan P. A. P. Dieleman te Zaamslag. Voor het beste merrieveulen f 5 aan H. de Regt. Voor het beste hengstveulen le premie 5, aan H. de Regt; 2e premie f 3, aan J. P. Vercouteren. Voor de besite hit, le premie f 5, aan C. Warrens; 2e premie f 3, aan J. Leijnse te Hoek. Voor het grootste getal ter markt gebrachte paarden van 1 eigenaar 5, aan H. de Regt (bij loting met J. P. Vercouteren). Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f 7,50, aan J. Leijnse te Hoek; 2e premie 5, aan den zelfden. Voor de beste kennelijk dragende vaars, le premie f 5, niet toegekend; 2e premie f 4, aan J< Dieleman te Hoek. Voor het beste rund zonder tanden. le premie f 4, aan H. van den Bossche te Westdorpe; 2e premie f 2, aan P. Mattelfe te Axel. Voor het schoonste kalf f 3, aan H. J. Colsen. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uitge- zonderd, le premie f 7.50 aan P. F. Meei-t; 2e premie 4, aan P. Audenaerd te Axel; 3e nremie f 2, aan E. A. IJsebaert. Voor het grootste aantal rundvee door 1 eigenaar ter markt gebracht f 5, aan H. J. Colsen. Voor het grootste aantal schapen, boven 3 stuks, f 3. niet toegekend. Voor het grootste aantal varkons boven 6 stuks, f 2,50, aan J. de Meij te Zuiddorpe. Voor het grootste aantal varkens boven 25 stuks, f 5, aan E. Pieters. De bekroonden bij wier naain geen woon- plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen In verband met het uitvoerverbod uit Zeeuwsch-Vlaanderen was de aanvoer van rundvee klein en de handel van weinig be- teekenis AANBESTEDING. Heden werd namens Gedeputeerde Staten van Zeeland aanbsteed: het herstellen of ver- nieuwen van eenige Provinciale waterstaats- werken en wegen met hun onderhoud gedu- lende het jaar 1921, in 21 perceelen. Op de perceelen 4 tot en met 11 werd in- geschreven door Jan de Bree Fz. te Ter Neu zen, voor j 26,360; voor perceelen 12 en 13 door denzelfde voor f 5016; voor perceel 16 door J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 21,000; en K. Dees te Ter Neuzen voor f 20070; voor perceel 14 tot en met 18 was minste inschry- ver F. Cambier te Breskens voor 23,865; voor perceel 19 J. P. de Vos voor 6750 en Jan Tholens te Hoek voor 4650; en voor perceel 19 en 20 te samen K. Dees voor f 16,800; J. AdriaansenPofliet te Honte- nisse voor f 16,282; F. Cambier te Breskens voor f 16,150; en R. Verschelling te Ter Neu zen voor f 16,000; Joh. H. v. d. Ven te Vlis singen voor 15,980; J. van Drongelen te Hoek voor f 14,460. MIDDELBURG. Alhier is plotseling overleden den heer Mr A. Mijnlief, officier van justitie bij de recht bank aldaar. De overledene die den 60jarigen leeftijd bereikte was sedert 1 Aug. 1911 te Middelburg in functie, terwijl hij voor dien tijd bij de rechtbanken te Tiel en Winscboten werkzaam was. SCHEEPVAARTBEWEGING. 15 Nov. Fransch s.s. Ville de Nancy, 6805 MS,, phosphaat, van Sfax voor Gent. 16 Nov. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng s.s. Volga, 798 M3„ ledig, van Rotter dam voor Gent. Eng. s.s. Jolly Christine, 865 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Van 15 tot en met 16 November werden langs de Middensluis alhier 20 binnenvaartui- gen op- en 39 afgeschut; langs de Westshris 14 op- en 18 afgeschut. F O 1- I T 1 E. Op het bureau van politie alhier, is als gevonden gedeponeerd: een porte- tnonnaie. Rechthebbende vervoege zich aldaar. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering1 van Dinsdag 9 November 1920, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwoordig de leden: C. Th. van de Biit, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Secretaris. Afwezig de heeren J. M. Oggel, A. C. E. Kruijsse en J. de Kraker. (Vervolg). 2. Benoemen lid commissie tot wering van schoolverzuim. De VOORZITTER noodigt de leden uit over te gaan tot het benoemen van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, we gens periodieke aftreding van den heer P Koole; met dezen wordt aanbevolen de heer P. Bakker. Hij noodigt de heeren Van Dixhoom ea Weijns uit met hem het stembureau te vottnen De uitslag der stemming is, dat de heer Koole wordt herbenoemd met 5 stem men. Op den heer J. M. Baert zijn 3 stemmen uitge- bracht. 3. Verzoek van den gemeente-opzichter om verhooging van jaarwedde. Van den gemeente-opzichter C. van den Broeke is een adres ingekomen, waarin hij te kennen geeft: dat bij de laatste vastgestelde gemeente- begrooting zijn salaris werd vastgesteld op f 1400 per jaar; dat dit salaris niet evenredig is aan de werkzaamheden die van hem worden verlangd; dat hy toch ten alien tyde klaar moet staan voor de gemeente, dat hij door de bij laatst vastgestelde gemeente-begrooting toegestane verhoogingen thans de minst bezoldigde amb tenaar is, niettegenstaande zijn 15 dienstjaren; dat bij den tegenwoordigen levensstandaard een salaris van f 1400 in geen geval voldoende kan worden geacht; redenen waarom hij verzoekt zijn salaris zoodanig te verhoogen, dat dit evenredig wordt aan de van hem verlangde werkzaamheden en het ambt van gemeente-opziohter een behoor- lijk best aan oplevert. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders moeten voorstellen, om dit verzoek af te wijzen, op grond, dat zij, bij de behandeling der begrooting hebben voorg-esteld de jaarwedde te verhoogen van f 1200 tot f 1400 en er zich sedert geen om standigheden hebben voorgedaan, die bun thans reeds aanleiding konden geven tot het doen van een ander voorstel. De heer BAERT verklaart het niet eens te zijn met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Naar zijne meening mag de heer Van den Broeke zeker aanspraak maken op een hoogere bezoldiging. Hij is belast met al- lerlei werkzaamheden en staat altijd voor de gemeente klaar. Hij stelt voor, de jaarwedtle met 200 te verhoogen. De heer VAN DIXHOORN kan zich met <iit voorstel vereenigen; de betrekking van ge meente-opzichter is van dien aard, dat die niet mopt behooren tot de minst bezoldigde. In het algemeen zijn de jaarwedden op hooger peil gebracht, zonder dat daarvoor bepaald de capaciteit van de ambtenaren bij in aanmer- king genomen werd, en hij nieent ook, dat, r> het oog op den algemeenen toestand, er zeker wel aanleiding bestaat, ook dat van den heer Van den Broeke hooger te stellen, te meer daar het hier een ambtenaar betreft, die veel werk voor de gemeente verricht. Hij stei het voorstel van den heer Baert. De VOORZITTER moet ook erkennen, dat het hier een zeer ijverig ambtenaar betreft die te alien tijde voor de gemeente klaar staat. het is hem nooit te vroeg, nooit te laat en nooit te veel, en daar mag in deze tijden tooh zeker ook wel rekening mede gehouden worden. Er bestaat bij Burgemeester en Wethouders wel waardeering voor het werk van dezen ambte naar, dodh hij is zoo even al begonnen te zeg gen, dat het college in verband met het pas bij de vaststelling der begrooting aangenomen voorstel, thans geen ander voorstel kon doen. In verband met de stemmen die nu uit den raad opgaan, heeft de heer Van de Bilt misschien ook geen bezwaar, het afwyzend voorstel van Burgemeester en Wethouders te wijzigen. De heer VAN DE BILT geeft te kennen, dat, indien de gemeente-opzichter van die jaarwedde geheel moest krven, het veel te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2