GEMENSDE BERICHTEN. lURGERLIJKE STAND Provinciale Staten van Zeeland. Geen register houden als opkooper, Leerplicht wet. Jtietsen zander lie/it. Fietsen zonder rem. Motor- en rijwielwet. Openbare dronkenschap. Te Axel voetbalwedstrijd houden o/> Zondag voor het publiek toegankelijk Trek ho ndenwet Geen voldoende zorg dragen voor een geoaarlijk bekend staanden hond Rijden met gekoppelde wag ens. Reg lenient op de wegen en voet- paden in Zee land. Zeeuwsche Stroomenreglement. Strooperij. Loopen over eens anders grond. Vissvherijwet. Hinnenvisscherij-reg lement. Frifgesproken. Ontslag en van rechtsvervolgi g. Teruggave ann de ouders bevolen TEGENSPRAAK. Voor eenigen tijd overleed te Rotterdam Mej, van Leeuwen. Deze vermaakte een groot deel van haar vermogen aan de Geref. Kerk van Rotterdam en aan eenige Kerke- lijke liefdadige instellingen. Zeer spoedig begon het gerucht te loopen, dat deze juf- frouw van Leeuwen dezelfde was als een zekere naamgenoote, welke als „slaapster" haar metier had uitgeoefend aan den Croos- wijkschen Singel te Rotterdam en te Oost- voorne. Verschillende liberate bladen acht- ten het noodig hun lezers bekend te maken hoe de Geret. Kerk van Rotterdam niet ge- schroomd had geld, afkomstig van een bt roep, in strijd met de opvattingen van die- zeltde Kerk, te aanvaarden. Het soeialistisch dagblad „Het Volk" ging natuurlijk nog war verder en verbreidde het bericht met het opschrift; ,,Het geld stinkt niet". He bedoelde bericht eindigde aldus: „De des- betreffende reglementsbepaling, die het mo- gelijk maakt erfenissen en schenkingen uit troebele bron te weigeren, schijnt buiten werking te zijn gesteld, omdat het in het onderhavige geval niet mbgelijk was aan de rechthebbenden de gelden, die de juf- frouw hen uit de zak had geklopt, weer te geven' Van talrijke zijden van binnen en buiten Rotterdam wordt ons gevraagd of dit ge rucht inderdaad waarheid bevat. Wij hebben ons in verbinding gesteld met den Kerkeraad der Geref. Kerk te Rotterdam en kunnen tot ons genoegen mededeelen wie zou er trouwens aan hebben getwijfeld? dat de overleden zuster der gemeente, mejuffrouw van Leeuwen, gewoond hebben- de in de Boomgaardstraat, verward wordt met een andere geiijknamige juffrouw, die het beroep van ,,slaapster" uitoefende. Wij twijfelen niet of de bladen, die het bericht verspreid hebben, zullen uit pieteit tegenover den naam der overledene en hare familie, maar ook om recht te doen aan de Geref. Kerk van Rotterdam, hunne mede- deelingen willen herroepen voor zoover zij zulks nog niet deden. Tot dusver stond ge- lukkiglijk de Rotterdamsche Geref. Kerk als genoegzaam milddadig bekend om haar eigen armen, naar het voorschrift van den Koning der Kerk, te onderhouden en voor den Eeredienst zorg te dragen. Geld, afkom stig uit troebele bron zou voorzeker niet worden aangenomen. DURE VOOGD1J. Wij lezen in de „Leeuw. Crt.": Zondags komen wij ze op onze buiten- wegen nog al eens tegen als ze, in groepjes, bezig zijn van de noodige lichaamsbeweging zich te voorzien de jongelui, die een staatseducatie genieten. Laten wij ze met een eerbiedig ontzag uit den weg gaan, want tot onze kostelijke burgers mogen zij worden geteld. Wij hebben het dezer dagen gelezen hoe aan de Rijkstuchtschool te Nijmegen 3? menschen dagelijks bezig zijn aan 28 jonge lui hun zorg te besteden. Welnu, wij doen het niet minder. Voor 400 jongens rekent men hier (het rijksop- voedingsgesticht te Leeuwarden) op twee honderd vijftig man personeel We mogen ze dus vel in waarde houden. wanneer die staatsopvoedelingen eenmaal aan de maatschappij weer worden afge- leverd en minstens onze ministersposten voor hen reserveeren. Ze zijn een duur bezit. DE VARKENS BEGINNEN TE VLIEGEN. Dezer dagen landde er in een der voorste- den van Parijs een Handley Page-vliegtuig met aan boord twee Berkshire varkens. De dieren, die bestemd waren voor een bekende Fransche boerderij, kwamen in den besten welstand uit Engeland aan. Voordat ze hun reis voortzetten, werden de vliegende varkens voor de Parijsche cinema's gefilmd. (Nadruk verboden TER N E U Z E N. GEMEENTEUAAD VAN TER NEUZEN. Tli. v C., opkooper te Philippine, tot eene boete vam /5, subs. 10 dagen hecht. H K., vebiarbeider te Axel, tot eene boete van 15, subs. .'(0 dagen hecht. H. M., slager te Ter Neuzen. tot eene boete van /15. subs. 30 dagen hecht. D. /.under beroep er H. G. W., gymnasiast, beiden te l'er Nell/en, ieder tot eene boeie van J 10, subs. 20 dagen hecht. voor elk S. B.- W. d. F.J. C. d. H.F. D. J. fe d. P en F. landhouwers, J. C. .1,, bankwerker, l> i. P., vlaswerker. J. C. S., workman, M. d. E., arbeider en J. C. S., werkman, alien te Axel, ieder tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. voor elk. L. i. 0 landbouwer te Axel, tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht R. J. A. B.. zonder beroep te Axel, tot eene boete van j 10, subs. 1 maand tuchtschool. A K., landbouwer, P. d. M., zonder beroep, A. d. landbouwerskuecht, 11. 0., landbouwer, alien te Hoek ieder tot eene boete Van 10, subs. 20 dagen hecht. voor elk. J. A. 0. en F. C. D landbouwersknechts, J. J. W smidsknecht, i. D., landbouwer en J M., landbouwer, alien te_ Zaamslag, ieder tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. voor elk. W. J. v. d. Harbeider te Zaamslag, tot eene boete van f 15, subs. 30 dagen hecht M. T., zonder beroep en E. v. (1., smid, beiden te Philippine, ieder tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht voor elk. L. F. K. en G. J. L. G., klerken,_L. E. G., en W. D. L., telephonisten, alien te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. voor elk. Th. Vlandbouwersknecht te krabbendijke, tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen hecht. E. G., fabrii ksarbeider te Assenede, tot eene boete vau f 10, subs. 20 dagen hecht. P. V., arbeider te Axel, tot eene boete van 10, sut»s 20 dagen hecht. H. 0., chauffeur te Ter Neuzen, tot eene boete van /10, subs. 20 d igen hecht. A. K.. vlaswerker te Axel, tot twee boeten van f 5, subs 10 dagen hecht. voor iedere boete. •J. G. d. F., bootwerker te Ter Neuzen (2e herhalingl tot hecht. van 2 weken. P. 0., werkman te Ter Neuzen, tot eene boete van 15, snbs. 30 dagen hecht. L. J., zadelmaker te Ter Neuzen en E. J. d'H., landbouwer te Zuiddorpe, ieder tot eene boete van 15. subs. 30 dagen hecht. voor elk. J. M., scharenslijper te Middelburg, tot eene ivoete vau f 15, subs. 30 dagen hecht. P. A. W., werkman en J. E. d W., inosselvisscher. beiden te Philippine, ieder tot eene boete van 15. subs. 30 dagen hecht voor elk. H. L., veekoopman te Selzaete, tot eene boete van 15, subs 30 dagen hecht. W. d. E., landbouwersknecht te Axel, tat eene boete van f 15, subs. 30 dagen hecht. L R werkman te Sas van Gent, tot eene boete van 15, subs. 30 dagen hecht. J. L. G., molenaar te Zaamslag, tot eene boete van f 15, subs 30 dagen hecht. J. C., ainbtenaar ter secretarieA. C. I J., landbouwer; A. F. 'tG., koopmau A. v. R., loodgieterJ. A. d. S klerkA, J. v. H., metselaar, alien wonende te Axel, ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elk. J. C., A. C. IJ„ A. F. tG., A. v. R., J. A. d. S., A i. v. II., ter zake alsvoren, ieder tot eene boete van 0,50, sabs. 1 dag hecht. voor elk. L.* M., leurder te Philippine, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. met ontslag van rechts- vervolging voor het tweede feit; G. M. J., veld- arbeider en J. P. J., werkman. beiden te Axel, ieder tot eene boete van 5,' subs. 10 dagen hecht. W. J. M. d. K., Directrice van het Ziekenhuis te Ter Neuzen, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht. P. A. H. voermansknecht te lioewacht, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen he, ht. G. M. J., veldarbeider te Axel, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht. A. R., visscher en G. V., werkman, beiden te Bouchuuie, ieder tot eene boete van f 10, subs. 20 dagen voor elk, met verbeurdverklaring der niet in beslag .genomen rieken, met bevel tot uitlevering of beta ling der waarde ad 5 voor elke riek, subs. 10 dagen hecht voor elk. J. M. d. B., zonder beroep te Sas van Gent, tot eene boete van f 3, subs. 0 dagen hecht. L. d. M., oil S. C. W. d. R., beiden zonder beroep ■e Ter Neuzen, ieder tot eene boete van 3, subs. 6 dagen hecht. voor elk. P. i. E., visscher te Philippine, tot eene boete van 10, subs. 20 dagen hecht., met verbeurdverklaring eu Vernietiging vau het kruisnet. P. v. U arbeider te Zaamslag, tot eene boete van 5, subs. 10 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernietiging van den hengel. F. H., vlasbewerker te Zaamslag, tot eene boete van /5,'subs. 10 dag-n hechtmet verbeurdverklaring en vernietiging van den hengel. W. M. R., visscher te Ter Neuzen, tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. J- 8., werkinan te Ter Neuzen, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. T. V., herbergier te Axel, B. F. v. H., land bouwer te Philippine en H. d. Rmachinist te (Jzendijke. A. v. LJ„ veldarbeider te Axel en J. M., slagers- kBeeht te Ter Neuzen. zonder straf in de zaak van J. B., werkman te Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 29 Oct. Abraham Frede- riksen, oud 23j.,jiu.en Helena liieleman,oud22j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Oct Anthonie Pieter van Aalst, oud 24 j., jm. en Lamberta Jacoba Hui- zinga, oud 23 j., jd. 28 Oct. Petrus Bernard us van der Walle, oud 50 j., jm. en Angelica Maiia Galle, oud 38 j., jd. Petrus Albertus van Bouchaute, oud 28 j jm eu Anna Incoba Galle, oud 31 j jd. Willem Dees, oud 23 j., jm. en Rachel Elisabeth Versluijs, oud 24 j., jd. Adrianu- Arie Antonius van Driel. oud 24 j., jm. en Leijntje Johanna Faas, oud 23 j., jd. Geboorten. 25 Oct. Maria Clemence, d. van Al- fons Roeland en van Eliza Cappaert. 26 Oct. Cor nelia Frederika, d. van Jacobus Pieter Marinus Adri- anus Cornelis de Rnijter en van Pieternella Helena Frederiksen. Simon Jan, z. van Jacobus de Visser en van Elisabeth Maria de Bree. Overlijderi. 27 Oct. Huhertina Irma Elisabeth Lahau, oud 4 m., d. van Thomas en van Johanna Lisa de Schepper. 29 Oct. Elisa Maria Remerij, oud 2 tv., d. van Johannes Aloijsius en van Catha- rina Baert. Vergadering van Donderdag 28 October 1920, des namiddags 2 uur. (Vervolg). Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, I.. T. van HasselL J- J. f'e Jager, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. GH E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en P. C. Geensen; later ook de heer D. Scheele. Afwezig mevrouw G. B. Duiker-Blekkink. 3. Trekken afdeelingen voor het onrier- zoek der gemeente-begrooting voor 1921. Overgegaan wordt tot het trekken der af- deelingen voor het onderzoek der ge- meentebegrooting voor 1921. Tot de eerste afdeeling zullen behooren de heeren Van den Ouden, Van Cadsand, De Rid der, Colsen en Hamelink. Tot de tweede de heeren: De Jager, Scheele, Nolson, De Meijer en Geensen. 4. Voorst el-Hamelnk tot het verleenen van een duurte-toeslag. Van den 'heer HAMELINK is een achrijven ingekomen, luidende als volgt: Waar het zich laat aanzien, dat er nog wel eenigen tjjd zal verloopen voor een nieuwe loon- en salarisregeling zal worden vastge- steld en ondergeteekende van meening is, dat het onverantwoordelijk is intusschen de no"d- stand welke in verschillende gezinnen der minst-bezoldigden in gemeentedienst moet fce- staan langer te bestendigen, heeft hij de eer het volgende voor te stellen met het verzoek dit in de eerstvolgende vergadering te willen behandelen. Een voorschot te verleenen op de te verwachten salaris- en loonregeling van f 150. Mocht in tegenstelling der verwachting aan de nieuwe regeling geen terugwerkende kracht worden verleend het voorschot te beschouwen als een duurtetoeslag over 1920. Bedoeld voorschot te willen verleenen onder de volgende voorwaarden: a. dat voorschot en salaris over 1920 in totaal niet meer dan 2000 bedragen; b. dat dit voorschot enkel wordt verstrekt aan diegenen welke geheel en al in dienst der gemeente zijn en hun inko- men door den aard der hun opgedragen werkzaamheden niet kunnen vermeer- deren; c. dat met het bepalen van het bedrag van het voorschot rekening wordt ge- houden met den tijd, welke de betrofe- kene sinds J. Jan. 1920 in dienst der ge- meeiiLC werkzaani .s; d. dat ook de zoogenaamde los-vaste ar- beiders over de weken welke zij in dienst der gemeente in het jaar 1920 geweest zijn of nog zullen zijn een toe slag wordt verstrekt van f 3. Hoewel ondergeteekende van meening is, dat het in de eerste plaats niet op zijn weg ligt, de bronnen aan te moeten wijzen, noodig voor de kosten van zijn voorstel omdat uit den aard der zaak burgemeester en wethouders een beter overzicht kunnen, hebben welke posten vermoedelijk een batig- saldo kunnen opleveren en alzoo voor vejdaging in aanmerking zouden kunnen komen,wil hij, in dezen zoo vrij zijn de aandacht er op te Vestigen, dat op de ioo- pende begrooting een post voorkomt voor een vol jaar loon voor een aan te stellen gemeente- werkrr.an en eveneens voor drie aan te stellen politieagenten, welke alien belangrijk later dan 1 Januari 1920 zijn aangesteld zoodat uit deze posten een belangrijk deel der kosten zou be- streden kunnen worden. Ook wil het hem voorkomen, dat de uitga- ven voor straatverlichting belangrijk lager zullen zijn dan er voor uitgetrokken is zoodat dit saldo mede aangewend .zou kunnen wor den om verlichting te brengen in den donke- ren toestand van de betrokken gezinnen voor wie 'dit voorstel in de eerste plaats is bedoeld. Door burgemeester en wethouders is naar aanleiding van dit voorstel aan den raad toe- gezonden a. een berekening der kosten van het voor stel van den heer HAMELINK, tot het verleenen van een voorschot ad f 150, aan hen wier salaris over 1920 in totaal niet meer dan 2000 bedraagt. De ambtenaren met achter hun naam ver- melde jaarwedde zijn: D. Tholens f 1850, W. van Dijke f 1400, P. F. van Hootegem f 1400, J. C. J. Olijslager f 1175 (voorschot te verleenen voor een derde), H. Sonnevijlle f 1300, Adra. Koene f 350, C. Meulbroek 1402, M. A. Kwaak f 1352, W. van Doom 1402, J. C. Sol f 1315,17, B. van der Wal t 1254,50, M. de Bart f 1254,50, G. N. Verbiesen f 1248 (voorschot te verleenen over 10 maanden), A. M. Verpoorte f 1248 (voorschot te verleenen over 10 maanden), L. Bierens f 1248 (voorschot te verleenen over 9 maanden), A. L. de Bruijne f 1300, E. J. Bakker f 1196, G. Faas j 1196, A. C. Rie- mens f 988, P. J. Smolders f 1092, C. Hangoor f 1300, R. ICurvink f 1196, P. van den Hout f 1109,32%, W. H. van Doeselaar 1092, A. E. van der Heijden 900, J. S. Nijssen f 350, N Bouterse 650, W. T. van de Putte .f 600, J. F. de Cooker .f 1200, I. de Lijser 52 X f 3, K. Oppeneer 40 X f 3 120), C. van Dijke 40 X f S (f 120), F. J. van den Bulck 16 X f 3 (j 48), in totaal f 5088 aan voorschot. b. Een berekening' van kosten volgens het voorstel van den heer COLSEN. Ingevolge dat voorstel zouden aan toeslag ontvangen A. P. de Vos 100, B. F. S. von Brucken Fock f 75, W. van Dijke j 50. P. F. van Hootegem f 50, J. C. J. Olijslager (1/3 van) f 50, H. Soimevijlle f Aura. Koene ,f 75, C. Meulbroek f 75. J. Witte (1 kind) f 100, M A Kwaak f 75, W van Doom (2 kinderen) f 125, J. C. Sol (1 kind) f 100, B. van der AVal f 75 M. de Bart (3 kinderen) f 150, L. Bierens (1 kind) f 100 (over 9 maanden), A M. Verpoorte (2 kinderen) j 125 (over 10 maanden), G. W. Verbiezen (1 kind) f100 tover 10 maanden), A. L. de Bruijne i5. E. J. Bakker f 75, G. Faas f 75, J. A. Adriaansen (1 kind) j 100, A. C. Riemens (1 kind) 100, J J. Doorenbos 100, P. J. Smolders j 75, C. Hangoor f 75, R. Kurvink f 75, P. van den Hout (1 kind) f 100, W. A. van Doeselaar (1 kind) 100, N. Bouterse 50, W. T. van de Putte 50, 4 losse arbeiders a 50 f 200, P J. IClaaijssen f 50, W. Oostdijk f 50, totaal f '2850. c. Een ontwerp aan burgemeester en wet houders aangeboden. Dit ontwerp berust op het beginsel, dat aan alie gemeente-ambtenaren een uitkeering wordt verleend ten bedrage van 5 hunner jaarwed de met een minimum van 100 voor gehuw- den, benevens aan gehuwden met kinderen be- neden 14 jaar 2% voor ieder kind beneden die leeftijd, een en ander tot eep maximum van f 300. De toeslagen zouden dan worden verleend als volgt: J. Huizinga (jaarwedde f 3900) f 300, B. I. Zonnevijiie (jaai#«»ddt 3400) 300, D. Tholens f 92,50, JT P. de Vos (jaarwedde f 2800) 140, B. F. S. von Brucken Fock (jaarwedde 2000) 100, W. van Dijke 70, P. F. van Hootgem f 70, J. C. J. Olijslager f 58,75, H. Sonnevijlle f 100, Adra. Koene 100, C. Klaassen (jaarwedde f 2400) 120, C. Meulbroek f 100, J. Witte f 135,05, M. Kwaak 100, W. van Doom f 170,10, J. C. Sol 132,88, B. van der Wal 100, M. de Bart f ]94,08y2, L. Bierens 131,20, A. M. Verpoorte 162,40, G. W. Verbiezen f 131,20, A. L. de Bruijne 100, E. J. Bakker f 100, G. Faas 59,80, J. A. Adriaansen j 129,90, A. C. Riemens 124,70, J. J. Doorenbos (jaar wedde j 2600) f 130, P. J. Smolders f 54,60, C. Hangoor 100, R. Kurvink 100, P. van den Hout f 127,73, W. H. van Doeselaar f 127,30, A. E. van der Heijden f 45, J. S. Nijssen f 108,75, N. Bouterse f 100, W. T. van de Putte 148,75, J. F. de Cooker f 100, 4 losse arbeiders ieder f 100, totaal (4864,69%. Gaat salarisverhooging over een deel van 1920 in dan wordt de uitkeering beschouwd als een voorschot, anders als toeslag. Voor de ambtenaren achter wier naam geen jaarwedde is vemeld zie men de berekening van bet voorstel-Hamelink. Burgemeester en wethouders geven als hun ne meening te kennen, dat, indien tot een duurtebijslag besloten wordt, dat het onder i letter c rieegedeelde concept-voorstel hun het meest billijk voorkomt. De ko3ten kunnen gevonden worden uit de opbrengst supp'etoir kohier hoofde'ijken om- slag 1919/20, dat geheel komt ten dienste van 1920 en bedraagt /3076; en uit de navorderin- gen over 1919 welke zeker op 3500 geschat kunnen worden. De heer HAMELINK zou op zijn voorstel geen uitgebreide toelidhting noodig achten, dan dit als het ware voor zichzelf spreekt, ware het niet, dat de raad eenigszins vast zat aan het besluit, genomen in de vorige verga dering, waarbij het voorstel-Colsen werd ver- wezen naar de behandeling der begrooting. Hij meent, dat het doen eener uitkeering niet acnterwege kan blijven, na de aanneming der motie-Van der Tempel in de Tweede Kamer, waarbij ook door de regeering- is erkend, a er een noodtoestand heerscht in gezinnen die minder verdienen dan f 1600. Hij wil er ook de aandacht op vestigen, dat het niet zijn bedoeling is een duurtetoeslag te verleenen, doeh een voorschot op salarisverhoo ging, en dat reeds op 15 Juni hier in den raad de meening is uitgesproken, dat een jaarwedde- herziening noodig was. Zijn bedoeling is thans, waar die herziening is uitgebleven, in eerste behoeften van de gezinnen der laagst bezol- digden te voorzien, en hij acht dat te meer noodig, waar hier door een lid, dat voor zeer democratisch wil doorgaan gezegd is, dat er naar zfjn gevoelen geen nood in die gezinnen heerscht. Spreker zou met een massa cijfers kunnen komen, om aan te toonen, dat dit wel degelijk het geval is, maar hij gelooft, dat het niet. noodig is. Hij kan zich indenken, dat er leden zijn, die met hem hierover van meening verschillen, maar men moet het hem dan maar eens duidelijk maken, hoe men in den tegen- woordigen tijd kan rondkomen met een week- geld van f 20 tot f 24. En als het soms aan iemand zou kunnen gelukken spreker daarvan te overtuigen, dan zou deze een vraagstuk heb ben opgelost, dat tegenwoordig duizenden be zig houdt, die zich de vraag stellen hoe ze zich met een gering' inkomen kunnen redden. Spreker is van meening, dat de het vorig' jaar vastgestelde loonregeling te laag was, en dat eene vast te stellen verhooging dus terugwerkende kracht moet hebben. Indien dat echter bij de begrooting moet worden vastgc steld, gaan er weer maanden overheen, eer het besluit wordt uitgevoerd, en daarom moet er voor den tijd die nog verloopt iets gedaan worden. Hij kan niet aannemen, dat het bij de meerderheid van den raad vast staat, dat er geen verandering in de loonen noodig i: althans voor de laagst bezoldigden. Hij heeft gemeend het voorschot voor alien gelijk te moeten stellen en heeft natuurlijk een willekieurig.cijfer moeten stellen als grens. Men kan daarover van meening verschillen, doch dan moet men zijn voorstel maar araen- deeren. Wel kan hij verklaren niet te kunnen instem- men met het voorstel van burgemeester en wethouders, waaruit zou voortvloeien, dat de hoogst bezoldigden ook weer de grootste uit keering zouden krijgen. Zijn idee is geweest iets te geven aan de menschen die het slechtst worden betaald, maar niet, dat de best bezoldigden met de vetste kluiven zouden gaan schuiven. Het valt hem wel op, dat er eerst geen voorstel is gedaan tot het doen van eenige uit keering en dat burgemeester en wethouders nu door hem een voorstel is ingezonden een voorstel doen van nog veel verdere strekking, doch niet zoo voordeelig- voor de laagst be zoldigden. Er moet dan nu op korten tijd in het college van burgemeester en wethouders wel een groote ommekeer zijn gekomen. Hij eindigt met de verklaring, dat hij de voorg-estelde uitkeering niet beschouwt als een gift, doch als een recht op hetgeen hij be schouwt als achterstallig ioon. De heer NOLSON wijst er op, dat de raad in zijn groote meerderheid besloten heeft om het voorstel van den heer Colsen te behande len bij de vaststelling der begrooting voor 1921 en nu g'aat het volgens hem niet aan een voorstel, dat, hoewel andere cijfers noemende, van gelijke strekiking is, thans af te hande- len. Bij de begrooting zullen in behandeling komen de verhoogingen van jaarwedde die voorgesteld zijn door de financieele commissie. Hij meent, dat het niet aangaat, om maar te hiooi en te gras iedere vergadering met voorstellen te komen die van zoo grooten in- vioed kunnen zijn op de later ten opzichte van de jaarwedden-herziening in behandeling ko- mende voorstellen. Hij meent, dat de raad aan zichzelf verplicht is, ook dit voorstel te verwijzen naar de begrooting. Ondanks alles wat de heer Hamelink heeft te berde gebracht, is sprekier nog niet over- tuigd, dat eene beslissing hierover nog niet twee of drie weken zou kunnen worden uitge- steld. Over de uitvoering behoeven geen maan den te verloopen, als de raad eenmaal omtrent de jaarwedden besliSt heeft en zou meenen, dat aan verhoogingen terugwerkende kracht moet worden gegeven, kan daaraan ook terstond uit voering gegeven worden. Hij acht het niet raadzaam thans misschien ondoordacht, be- slissingen te gaan nemen, die op latere beslis- singen vooruitloopen. De begrooting moet in de maand November worden vastgesteld, dus zoolang zal het niet meer duren. Over het al of niet heerschen van een nood toestand wil spreker niet veel meer zeggeu, doch alleen meedeelen, dat dezer dagen een ambtenaar bij hem kwam, die met een lijstje aantoonde, dat hij met zijn gezin iedere week minstens f 39 noodig had om van te leven. Een werkman zou dus ,f 2000 's jaars moeten verdienen. Als men dat in aanmerking necmt, laat de heer Hamelink, die met voorstellen komt van f 32 per week, de menschen toch ook nog in nood zitten. De heer DE JAGER is van dezeffde meening als de heer Nolson, dat, waar het voorstel van den heer Colsen is uitgesteld tot bij de be grooting, dit ook met het voorstel-Hamelink behoort te geschieden, want dat gaat in de zelfde lijn. En al zou spreker nu misschien meenen, dat niet beslist van een noodtoestand behoeft' te worden gesproken, kan hij zich toch wel indenken, dat er voor de gemeente- werldieden en de politie werkelijk iets behoort te worden gedaan. De zaak is echter moeilijk op te lossen, want men kan voor alle ambte naren de lijn niet gelijk aanleggen. Hij mne1 toegeven, dat de menschen er voor het oo?en- blilc niet mede geholpen zijn, als de beslissing tot bij de begrooting wordt uitgesteld, maar het is tegenwoordig een akelige miserabele wereld, ipen moet ook beraden waar het van- daan moet komen en hij vraagt zich ook w eens af: waar is ten slotte het eind van die verhoogingen Burgemeester en wethouders zeggen nu wel, dat de onkosten gedekt kunnen worden door de opbrengst van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, maar hij wil er op wijzen, dat de raad onlangs ook 187 recla mes tegen den hoofdelijken omslag heeft be- handeld, waarvan een groot aantal zoo ma"1 voetstoots is verminderd, hetgeen aanleiding heeft, dat het aanvankelijk vastgesteld cijfer van het kohier daalt. Hij ziet niet in, dat men maar zal kunnen blijven voo/'tgaan, alles op den hoofdelijken omslag te verhaien, die voor het loopende jaar reeds f 132.000 bedroeg en nu bij de nieuwe begrooting voorloopig al moet worden opgevoerd tot jio6.000.Er moet dus 24.000 meer komen en die meerdere gelden moeten met alieen verhaaid worden op de groote in- komens, maar daarvan worden ook bydragen gevergd van een talrijke klasse mgezetenen, die op het concept-kohier van den hoofdelijken omslag 46 bladzijden vullen, welke nog min der heoben dan degenen die in stadsdienst zijn: Hij zou gaarne zien, dat het eens mogelijk was hiervoor een afdoend besluit te nemen, want mj acht het een onmogelijken toestand, dut men iedere vergadering bij vemieuwing i'Omt te staan voor voorstellen of verzoeken omtrent j at;rwedde-verhoog-i ng'QTi De heer VAN CADSAND geeft te kennen, dat hiJj noch aan het voorstel van den heer Hamelink, noch aan dat van burgemeester en wetliouders zijn stem kan geven. Er zijn bij hem ook ambtenaren geweest, die zijn 3teun hebben gevraagd voor verhoog'ing van jaar wedde, maar als hij hun dan de vraag stelde wet ze zouden doen als ze zich eens in de plaats van de raadsleden stelden en dan om aan het verlangen van de gemeente-ambtena- ren te voldoen dat meerdere geld moesten ha- len bij de 'oevolking, waarvan, zooals het ko hier van den hoofdelijken omslag aantoont, de helft het nog slechter heeft dan zij, moesten ze het antvioord schuldig blijven. Spreker wil echter toch wat doen, en heeft daarop den heer lolsen me-egedeeld, dat hij diens voor stel, in de vorige vergadering gedaan, wil steunen, indien hij de toelagen beperkt tot de werklieden en de politieagenten. (Wordt vervolgd). WEERBERICHT van 5 November 1926. Het weerberieht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand: 774.1 WiSby. Laag .u barometerstand 754.3 Vestmancer en Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Nov.: Xwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, r.evelig tot half bewolkt of licht be- wolkt. weinig- of geen neerslag, iets zachter SCHEEPVAARTBEWEGING. 3 November. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Belg. s.s. Loodsboot No. 6, 587 MS., ledig, van Gent naar Vlissingen. Eng s.s. Hornby Castle, 11916 M3., gemengd. van Gent naar Antwerpen. 4 November. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Ant werpen voor Gent. Noors. s.s. Isbjorn, 1638 M3., ijzer, van Gent naar Newport Mon. Eng. s.s. Wear, 3293 M3., ledig, van Gent naar Paullac. Eng. s.s. Pendragon Castle, 12320 M3., ge mengd, van Galveston voor Gent. Eng. s.s. Jolly Frank, 685 M3., stukgoed. van Gent naar Londen. Fransch s.s. Toulouse, 5655 M3., ledig, van Bordeaux voor Gent. Duitsch s.s. Gortrude Sailing, 2640 M3., hout. van Koirusaari voor Gent. Van 3 tot en met 4 November werden lange de Middensluis alhier 38 binnenvaartuigen op en 45 afgeschut; langs de Westsluis 14 op- 19 afgeschut. POST- EN TELEGRAFIE. Met ingang van Maandag 8 November a.s. zullen de post- en telegraafkantoren in ons land van af des namiddags 1,30 tot 2 uur voor den postdienst gesioten zijn. Daar te 3 uur in den namiddag ten kantore alhier de loketten ook gesioten worden voor verschillende met geldzaken in verband staande afdeelingen is het voor het publiek in het al- gemeen zaak, met bovenstaande rekening te houden. STOOMSCHIP OMHOOG. Door mist is hedenmorgen nabij den Mar garethapolder een Engelsch stoomschip op het strand omhoog gevaren. Aan de stukken voor de op 30 November a.s. te openen Statenzitting is het volgende ontieend Subsidie Handelsdagschool te Hulst. In de zomeivergadoring werd in handen van Ged. Staten gesteld een adres van het bestuur der Katholieke Middelbare Schoolvereeniging te Hulst tot heit verkrijgen van een subsidie uit de Provinciale kas ten hehoeve der door haar op te richten handelsdagschool, met de bedoeling, dat daaromtrent in de eerstvolgende vergadering een nader voorstel zou worden gedaan. Ter voldoening aan deze opdracht en onder overlegging der hiertoe betrekking hebbende bescheiden, waaronder adviezen van Burg, en Weth. van Hulst en van den Inspecteur van het M. 0., belast met het toezicht op de han- delsscholen, zeggen Ged. Staten, dat naar hun meening, de stichting en instandhouding dezer school, die voor de streek harer vestiging in een werkelijke behoefte voorziet, van voldoend Provinciaal belang is te achten, om een sub sidie uit de Provinciale kas te wettigen. Door het bestuur werd gevraagd eene tege- moetkoming van 20 der netto-kosten (uitgaven na aftrek van het schoolgeld) over 1920 en 1921, onder mededeeling, dat van Rijkswege 50 der kosten zal worden ver- goed. Het totaal dier kosten wordt door het bestuur voor 1920 geraamd op j 13500 en voor 1921 op 22000. Ged. Staten merken hierbij op, dat in de bij het adres overgelegde begroo ting voor 1920 een post van 6000 en in die voor 1921 een post van 4000 voor verbou- wingskosten en schoolmeubelen is opgenomen, welke posten blijkens nadere inlichtingen. uit- eenvallen in f 3500 en f 2500, zoomede f 1500 en f 2500, waarvan telkens eerstgenoemde be dragen zullen dienen voor verbouwingskosten en derhalve, naar het Ged. Staten wil voor komen, voor de berekening van het subsidie niet in aanmerking genomen zullen m»ge» worden. Wordt op deze wijze het van de Provineie gevorderde bedrag reeds eenigszins lager dan het oorspronkeliik geraamde, in verband met de vele en velerlei eischen, welke bereids aan de Provinciale financien worden gesteld, kun nen Ged. Staten geen vrijhekl vinden, verder te gaan dan geschied is voor de inrichtingen van handelsonderwijs in andere plaatse". in welk geval kan worden volstaan met een Prov.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2