n AlOEiEEN MSEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7065. Bonder dag 4 November 1920. 60e Jaargang. m m i I L I T I E. Aankondiging. tflond- en Klauwzeer. He Strijd om hei Vuur. voetpaden. B U I T E N STaTdT~ Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst, F E U I L L E T 0 N. 8INNENLAND. l m Het is nooriig, zich ten minste een half uur voor her, vertrek van don trein, de tram of de stoomboot aan het sta tion of de aanlegplaats te bevinden BIJZONDERE BEPAL1NGEN. Hij, die zonder g-id)ge reden met voldoet aan deze oproepiag. wordt, ra daartoe door den .Minister van Oorlog (Maiine) verstrekten last, als deserteur ufgev erd. Bfl, die zoDder geldige reden zich te laut bij zjjn koips aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Bet ciet-ontvaLgen van eeu persooniykc kennisgevipg van de opioeping ootbeft den verlofganger g>ebszins van zyn verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de oper-bar* kennisgeving. althans zoo de ver- lofzanger zicb op den dag van laafstbe- doelde kennisgeitmg niet bnitenslands op- houdt en zjjn aires bij den Burgemeesier bekend ,s, EENIG en ALLEEN als BE W1JS geldt, dat hij beboorlijk is opge roepen. Verdere inlichtingen zoowel nopens de reis als nopens het aan vragen van vergoeding kunnen gevraagd worden, ter gemeentesecretarie tussehen 10 en 12 uur voormiddags. R<wiww uit den Oertijd door H. ROSNY. 25) De grond werd harder; de rotsbodem kwam te voorschyn onder dunne humus- laag van blauwachtige ideur; toen stuitte Naoh op een steilen heuvel, dien hij be- sioot te beklimmen, want de sporen wa- ren nu zoo versch, dat hij kon hopen van den top af de gestalte van Gaw of een ge- deelte zijner vervolgers te zfen opdoenien. De nomade gleed tussehen het struikge- was en kwam op den kam van den heu vel. Hij stict een zachten kreet uit; Gaw kwam te voorschijn op een stuk aarde, rood als menie, dat wel bespfoeid scheen met het bloed van een duizendtallige kudde. Achter hem, op duizend vaam afstand, kwamen in verspreide orde mannen met forsche rompen en korte beenen; naar het Noorden versperde een tweede groep den weg. In ieder geval scheen de zoon van den Saiga nog niet uitgeput, niettegen- staande den langen duur van de achtervol- ging. De Kzamms vertoonden teekenen van vermoeidlftid, die tenminste die van Gaw evenaarde. In den langen herfst- nacht had de Oulhamr slechts zijn uiterste snelheid te baat genomen, als het ging om aan hinderlagen te ontkomen of zijn vii- anden te verontrusten. Helaas, hadden Burgemeester en Wetbouders van ZAAM- SLAG, brengen ter a gemeeue kennis, dat te beginnen op Qonderdag ll Mo- vember 8620, vanwege de Gemeente bewegingen der Kzamms hem doen dwa- len; hij liep nu maar op goed geluk, zon der meer te weten, of hij zich bevond ten westen of ten zuiden van de rots, waar hij zijn leider zou vinden. Naoh kon alle wendingen van de jacht volgen. Gaw snelde naar een dennebosch in het noordoosten. De eerste troep volg- de hem in gebroken lija over een front van duizend vaam, en sneed hem den te- rugtocht af. De tweede groep, die den weg naar het noorden versperde, boog zich om op een wijze, die hen gelijk met den vluchteling bij het bosch zou brengen. Maar terwijl de Oulhamr van het zuid- westen kwam, moesten zij de dennen van uit het oosten bereiken. Deze stand was niet wanhopig, zelfs niet heel ongunstig voor den vluchteling, indien hij slechts nair het noordwesten afsloeg, zoodra n, zich onder dekking bevond. Daar hij zoo snel was, zou het hem gemakkelijk vallen een grooten voorsprong te krijgen en als Naoh zich dan bij hem voegde, zouden zij samen de richting van den Grooten Stroom uit kunnen gaan. Met een oogopslag zag/le leider, welken weg hij moest nemen: een streek, bezet met dicht struikgewas, waartusschen hij zich verbergen kon en dat hem ter hoog- te van het bosch bracht, aan den oost- kant. Reeds maakte hij zich gereed om den heuvel af te dalen, toen er iets voor- viel, dat hem verschrikkelijker scheen dan alles te voren en hem deed trillen van angst; een derde groep verscheen thans in het noordwesten. Gaw kon nu de om- singeling der Kzamms nog sfechts ver- mijden door zoo snel mogelijk naar het westen te vluchten. Hij scheen zich niet eene algemeene upt.eminj ;al worden ge- houden va i de Zaamslag 29 October 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd. JOH. DE FEIJTER Pz.v., VoorzitteV. L. STOLE Lzn. Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadermg van Dinsdag. De voorzitter zal voorstellen Dinsdag 9 November te beginnen met de behandeling van de staatsbegrooting. Donderdagavond en zoo noodig in avondvergaderingen in de volgende week, zullen ae huurwetten aan de orde worden gesteld. Van 16 No vember af zullen 1 of 2 avondvergaderin gen per week worden gehouden. Vrij- dag wordt een reeks kleine ontwerpen af- gedaan. Voortgegaan wordt met de behandeling van de uitbrgiding van het gemeentelijk belastinggebied. De heer J. ter Laan (s.-d.) licht het amendement toe om de grens voor af- trek voor noodzakelijk levensonderhoud in gemeentelijke mkomstenbelastingen te laten vervallen, subs, te verhoogen van f 800,tot f 1000,—, De voorzitter stelt voor, het amende- <ment-de Geer betreffende een hoo,gere rijksuitkeering aan gemeenten met zeer hooge inkomstenbelasting niet toelaatbaar te verklaren. Dit voorstel wordt verw'orpen met 40 tegen 35 stemmen. Dr. KUYPER. De toestand van Dr. Kuyper is lang- zaam achteruitgaande. De patient neemt zeer weinig voedsel en sluimert veel. DE VERLAGING VAN DEN PRIJS DER REGEERINGSBLOEM. Het Haagsche Correspondentiebureau schrijft: In verschiilende bladen is dezer dagen een bericht verschenen, dat de verlaging van den prijs der Regeeringsbloem van f 43 cp f 41.50 per 100 K.G., welke met 1 Nov. in werking is getreden, geenerleid invloed op den broodprijs zal hebben, aangezien tengevolge van de bijmenging van rogge- en aardappehneel het verbruik van Regee ringsbloem sterk is afgenomen en de bak- kers thans nagenoeg uitsluitend vrij tarwe- bloem verwerken, zoodat de prijs van het wittebrood niet meer door den prijs der Regeeringsbloem, maar door dien van de vrije bloem wordt bepaalld. In dit verband wijst men ons erqp, dat tot dusverre nog niet tot de vervverking van aardappelmeel in de Regeeringsbloem is overgegaan, zoodat geconstateerde kwa- liteitsvermindering tengevolge van aard appelmeel tot het rijk der verbeelding be hoort. In de toekomst zal de vermenging met aardappelmeel bovendien slechts op zoo geringe schaal geschieden, dat de aanwe- zigheid daarvan uitsluitend bij microsco- pisch enderzoek zal kunnen worden waar- genomen; de voedingswaarde, smaak en kleur van het brood, zullen er geen on- gunstigen invloed door ondergaan. De beweerde ininderwaardigheid der Regee ringsbloem moet voor een goed deel ge- rekend worden te behooren tot een pro- pagandamiddel van degenen, die er be- lang bij hebben de vrije bloem te plaat- van het gevaar bewust en volgde een rechte lijn. Nog eenmaal aarzelde Naoh tussehen de noodzakelijkheid om het Vuur, Nam en zich zelf te behoeden en de verzoeking, dien geheimzinnigen drang, die mensch en dier drijft om het eens begonnen werk te voltooien. Toen daalde de zoon van den Panter den heuvel af, na nog .een langen blik op de omgeving, waardoor hij zich iedere bijzonderheid van het ter- rein in het geheugen prentte. Hij kroop langs het kreupelhout en bleet aan den westelijken rand, toen glipte hij tussehen het hooge gras, dat blauw en rossig van kleur was; en daar zijn snel heid die der Kzamms en die van Gaw, welke zich bovendien spaarde, verre over- trof, kwam hij bij het bosch eer de vluch teling het bereikt had. Nu moest hij hem zijn tegenwoordigheid kenbaar maken. Hij deed den roep van den eland driemaal achter elkaar hooren; dit was een welbekend sein der Oulhamr. Maar de afstand was te groot; onder ge- wone omstandigheden zou Gaw het waar- schijnlijk wel gehoord hebben, maar nu was al zijn aandacht gespannen op zijn vervolgers en hij was bovendien moede; de kreet ging du9 voor hem verloren. Toen besloot Naoh te voorschijn te tre- den; hij sprong op tussehen het hooge gras, vertoonde zich voor den vijand en stiet zijn oorlogskreet uit. Een lang-aan- gehouden gehuil, herhaald door de groe- pen der Kzamms, die van het westen en het oosten kwamen, weerkaatste over de vlakte. Met knikkende knieen stond Gaw stil, trillend van vreugde en verba- zing daarop snelde hij uit al zijn macht sen of die naar redenen zoeken om den broodprijs niet te verlagen. Met den meesten nadruk zij verzekerd, dat van de bloem, door de Regeering ter beschikking gesteld, een wittebrood van uitstekende hcedanigheid is te bakken. Dank zij de geringe toevoeging van aardappelmeel en rogge en een weinig hoogere uitmaling, kan deze bloem on- geveer f3 per 100 K.G. goedkooper ge- leverd worden dan de vrije bloem. De Regeering stelt de bakkerij hierdoor in staat wittebrood te vervaardigen, dat eeni- ge centen per K.G. goedkooper is dan dat uit vrije bloem vervaardigd. GR1EKENLAND. Prins Paul weigert de opvolging. De bladen vernemen uit Luzern: De Grieksche gezant te Bern heeft prins Paul meegedeeld, dat de Grieksche regeering hem aangewezen achtte om den troon te bestijgen; zij wenschte echter eerst te we ten of dit recht erkend wordt door zijn vader en prins George. Prins Paul heeft geantwoord, dat hij slechts erin zou toestemmen de troon te bestijgen, indien het Grieksche volk zijn wensch zal hebben kenbaar gemaakt ex- koning Konstantijn en den kroonprins pit te sluiten. Het Journal des Debats schrijft naar aanleiding van prins Paul's weijgering, dat de dood van koning Alexander gelukkig plaats heeft gevonden aan het. einde van een parlementaire periode. De algemeene verkiezingen zullen dus het karakter van een plebisciet dragen, zonder dat men behoeft over te gaan tot het houden van een speciaal plebisciet. Het blad is van oordeel, dat Konstantijn niet de minste kansen heeft. De Temps vraagt zich af, of de Grie- ken zich tevreden zullen stellen met de voorwaardelijke aanneming door den prins en of de regeering dit antwoord niet zal uitleggen als een weigering. Met het re- gentschap van Kondoeriotis doet Grieken- land ondervinding op met het republikein- sche stelsel; hoe langer deze ervaring duurt, des te grooter zal de kans zijn, dat de Grieken dit stelsel zullen bijvallen. Het blad is tegen een benoeming van den kroonprins. DE VERKIEZ1NG VAN EEN REGENT IN GRIEKENLAND. Bij het begin van de Kamerzitting bracht Venizelos hulde aan den gestorven koning. Hij voegde er aan toe, dat, volgens de Grondwet prins Paul koning van Grieken- land moest worden, maar dat de troonsbe- stijging de verkiezing van een regent eischte. Venizelos besloot met te zeggen, dat Griekenland behoefte heeft aan binnen- landschen vrede om zich te wijden aan zijn taak van reorganisatie en bevestiging van de nationale gebiedsaanwinsten. Daar toe i s het noodzakelijk, dat Konstantijn een einde maakt aan zijn intriges en dat hij in prins Paul niet een plaatsvervanger ziet, die bestemd is hem den terugkeer naar den troon te vergemakkelijken. Venizelos gaf aan een lid van de oppo site, die voorstelde den ex-koning Kon stantijn terug te roepen, ten antwoord: „Wat men aan Konstantijn verwijt zijn niet zijn fouten, zijn politieke, anti-geal- lieerde of neutrale besiissingen, maar het feit, dat hij de theorie van het goddelijk recht van den koning gesteld heeft tegen- over de raadgevingen van zijn verantwoor- delijke regeering. Tussehen die twee op- op den zoon van den Panter toe. Deze, die er zeker van was gevolgd te worden, vluchtte reeds langs den eenig mogelijken weg. Maar de derde groep der Kzamms, thans gewaarschuwd, was ook van rich- ting veranderd en haaste zich om hun den pas af te snijden, terwijl de eerste achter- volgers zich zoo snel mogelijk voortbewo- gen in een richting evenwijdig aan die der vluchtelingen. Deze bewegingen slaag- den volkomen, de weg naar het westen was afgesneden door de Kzamms en door een nagenoeg ontoegankelijk rotsgebergte en het was onmogelijk om naar het zuid- westen af te slaan, waar de krijgslieden een halven cirkel vormden. Daar Naoh Gaw onmiddellijk naar de rots voerde, stieten de Kzamms, hun kring nauwer makend, een woesten triomfkreet uit; verscheidenen waren nu reeds op vijf- tig vaam afstand van de Oulhamr en wier- pen hun spiesen. Maar Naoh kroop ach ter een dekking van kreupelhout en trok zijn makker mede, door een bergengte, die hij van zijn heuveltop had gespeurd. De Kzamms huilden; enkelen hunner heschen zich ook tot aan de bergengte; de anderen trokken de hindernis om. Toch vluchtten Naoh en Gaw nog met hun grootste snelheid; zij zouden een aan- zienlijken voorsprong hebben gekregen, als het terrein niet zoo oneffen, zoo ruw en zoo heuvelig was geweest. Toen zij aan de andere zijde van de rotsmassa weder te voorschijn kwamen, doken drie Kzamms aan den noordkant op en sneden hun den pas af. Naoh zou kunnen ontkomen door weer naar het zuiden af te slaan, maar het gerucht zijner vervolgers werd al ster- ker; hij wist, dat hij ook aan dien kant vattingen gaapt een onoverkomenlijke kloof. Het demokratische Griekenland zou zichzelf veroordeelen wanneer het die kloof vergat. Wanneer er slechts een man die dienaangaande beginselvast is, overblijft, besloot Venizelos, zal ik het zijn. De Kamer juichte hem geestdriftig toe. Admiraal Condoeriotis werd met bijna algemeene stemmen tot regent gekozen. De admiraal heeft daarop den e«l als re gent afgelegd. Kraehtens een nieuwe wet, in werking sinds 14 October, wordt mevrouw Manos beschouwd als de.wettige echtgenoote \;an den overleden koning, ofschoon het huwe- lijk voltrokken is zonder vervulling der ge- bruikelijke kerkelijke formaliteiten. De j kwestie van de erfenis van de persoonlijke bezittingen des konings is aldus geregeld. DE OPLOSSING VAN HET MIJNCONFL1KT. Hoewel men niet verwacht, dat de kolen- overeenkomst, algemeene bevrediging wekken, melden de berichten uit verschii lende mijndistrikten dat, niettegenstaande veel kritiek, vooral uit Zuid-Wales, een groote meerderheid voor aanvaarding der voorwaarden is. Het punt, dat in officieele kringen het meest van belang wordt geacht, is de ver plichting van mijneigenaars en mijnwerkers om samen te werken om de productieve kracht te verhoogen en de loonen op een goeden grondslag te brengen. In regeerings- kringen acht men deze belofte een van de meest hoopvolle van den nieuwen toestand. De stembiljetten voor het referendum der mijnwerkers zijn Vrijdag ip zee gegaan. De uitslag van de stemming die op Dinsdag plaats haeft, zal Woensdag worden bekend gemaakt. Indien de meerderheid der mijn werkers zich voor de hervatting van het werk verldaart, zal op zijn vroegst Donder- dag hier en daar kunnen worden begonnen. Van een algemeene hervatting van het wer'-: kan eerst op Maandag 8 November sprake zijn. WRANGEL. Het gaat met Wrangel, zooals wij voor zien hadden, schrijft de N. R. Crt. Zijn geheele legermacht stroomt voor de over- winnende bolsjewiki, die met hem gemak kelijk spel hebben, uit Taurie over de slechts 4 K.M. breede landengte bij Pere- kop naar het schiereiland van de Krim terug. Een bericht uit Konstantinopel spreekt de verwachting uit, dat zijn te- rugtocht heden voltooid zal zijn, maar laat in het midden hoeveel troepen hij dan uit de debacle gered zal hebben. Een divisie, zoo zegt het, heeft zware verliezen geleden. Wij vreezen, dat dit met meer dan een het geval is, nog gezwegen van de gevangenen, omdat de gevaarlijke stoot, die de rooden over den benedenloop van j3en Dnjepr heen tegen hem hebben on- dernomen, hun een goede kans gaf, om voor een deel van zijn troepen den te- rugtocht af te snijden. Het is zelfs de vraag, of de barriere van Perekop aan Wrangel ditmaa! de veiligheid zal verschaf- fen, die zij Denikin na zijn nederlaag be- zorgde, zoodat hij later z/jn troepen cru der den nieuwen opperbevelhebber zich kalm kon laten reorganiseeren. De bolsje wiki hebben, daar zij ontslagen zijn van de zorgen voor het Poolsche front, alle gelegenheid om zich op zijn verplettering toe te leggen en met eenige gemakkeiijke oorlogslauweren hun prestige weer wat op te lappen. Het noordelijke gedeelte van de Krim is voor het overige met zijn steppen gn zoutmeren geen terrein, dat kant zou worden tegengehouden. Iedere aarzeling was thans noodlottig. Hij stormde regelrecht op de drie on- verwachte verschijningen in, de knots in een hand en de bijl in de ander, terw'ijl Gaw zijn harpoen gereed hield. Daar zij vreesden dat de Oulhamr zouden ontsnap- pen, hadden de drie Kzamms zich ver- spreid. Naoh sprong toe op dengene, die links van hem was. Deze was heel jong, slank en lenig; om den aanval af te wen- den, hief hij zijn strijdbijl omhoog. Een knotssiag ontrukte hem zijn wapen, een tweede slag velde hem. De beide andere Verslinders van Men- schen hadden zich op Gaw geworpen en rekenden er op, dat zij hem spoedig ge- noeg zouden hebben neergeleg.d, om hun vereende krachten tegen Naoh te keeren. De jonge Oulhamr had zijn spies gewor pen en een zijner aanvallers licht gewond. En eer hij zijn jachtspies kon georuiken, werd hij in de borst getroffen. Een snelle achterwaartsche beweging, gevolgd door een zijsprong stelde hem in staat om zich opnieuw te verweren. Terwijl een der Kzamms hem met groote snelheid van voren aanviel, zocht de an der hem van achter te treffen; Gaw zou het onderspit moeten delven, toen Naoh kwam toegeloopen. De reusachtige knots daalde neer met het geluid van een boom die neersloeg; een Kzamm kromp in een en viel neer; de andere trok strijdende te rug naar een groep krijgslieden, die pit het noorden kwam opzetten en vol strijd- lust naderde. (Wordt vervolgd.) macBnmoa *«iM«BB«««raH«B»»ns«prexj«MissBEHsnMS(MBSB«BBJW "rr: tSBBBamaac: S5ES2»3KaBas«wry. V-, De Burgemeester van TER NEU7.F.N maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer ge- mee«te nige clireven verlofgangers. hieronder vermeld, bij dezen worden opgeroepen on zich op den datum en voor den duur, aehter ieders naum aangegeven, kraehtens art. 01 der Militiewet in werkelijken dienst te begeven. NAMEN EN VOORNAMEN DER VERI.OFU \NGERS. EICH- TING. van Aalst 1'ieter Miehiel de Jonge Adriaan Jacob den Dikken Huibert van Aalst Miehiel Pieter van Gelderen Jacobus 1916 1917 1017 1917 1915 KORPSEN F.N ONDERLIEEl.EN. GAR N1ZOENS- PLAAT8. DATUM, DUUR VAN VOOR DE i DEN WER- OPKOMST s KELI.1KEN BEPAA1.D. DIENST. Depot Comp. 14 It. I. Vlisaingi D I 13 December j 10 dagen J^WIJZE EN UUR VAN OPKOMST. De opge roepen verlofgangers rnoeten /.org dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform jekleed- en voorzien van hun vertofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun ver- lofsuitrusting behoorende voor werpen, bij hun korps aaumeldeM uiterlijk des namiddags vier uur. Indien zij echter, orn vbor vier uur te kunnen aankomen, zich reed? den dag te voren op reis zouden moeten begeveu, behoeven zij, althans zoo zij binnen hot Rill verblijf hou'den, de reis eerst aan te vangen op den dag der opkomst en zich eerst zoo spoedig mogelijk na vier uur aan te melden. VERVOER. l)e verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen, of op de reis een of meer veren moeten passeeren en in wier zak boekje aanwezig zijn de vereisehte op wit papier gedrukle en met rouden inkt ingevulde vei voerbe- wijzen en passagebiljetten, behoeven zich voor hnn vertrek naar het korps niet ter gemoenie-secretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hnn zakboekje ter hand aan den beainbte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veermau. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk gedurende de reis nmet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet m het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet,, ingericht om daarop de reis te kunnen volbreng-n dan vvel van het veer of vail de veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag voor bun vertrek naar het korps, des voormiddags tussehen 10 en 12 uur, naar de gemeente-secretarie begeven tot het in ontvangst nenoen van de vereisehte beseheiden. DAGO ELI). De verlofgangers, die zich vier of meer uren voor het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desaewenscht op de dagen der reis een daggeld van 0.25. ongeacht den rang, dlen zij bekleeden. Zij, die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen te ontvangen, moeten het in ontvangst nemen ter gemeente-secretarie, den laatsten werkdag voor hei vertrek naar het korps. Z1EKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van den verlofganger inochten verhinderen. dient hiervan zotfttra mogelijk ter gemeente-secretarie te worden overgelegd een gelegalisoerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan Svorden gesteld. Na zijn herstel inoet hij zich onverwijld bij zijn korps vervoegen. VERGOED1NG. Indien ten gevolge vail het ver- blijf in werkelijken dienst van den opgeroepen ver lofganger voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden somen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van liloed- of aanverwantschap bestaan, kunnen belang- bebbenden in aanmerking komen voor het ontvangen van een geldelijke vergoeding. Het verdient aanbe- veling de aanvraag om vergoeding zoodra mogelijk in te dienen. Ter Neuzen. 1 November 1920. De Burgemeester voornoemd, i. HUIZINGA. De Burgemeester der getneente TER NEUZEN maakt bekend, dat het vee van den landbouwer J. J. HUIJSSEN, wonende in deze gerneente, wijk Q, no. 23, door het niond- en hlauwseer is aan- getaat. Tor Neuzen, den 1 November 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1