ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. BEKENDMAKING. No. 7063 Zaterdag 30 October 1920 60e Jaargang S 11 K E R. 1 (I N K L A H D. BUITENLAN 0. TWIEZETOIE De Burgemeester van rIER NEUZEN ojaukf bekend, dat bon no. 57 van de Rflksuiikerkaart, geldig is van Jtaaudag 1 f/m Zitndag 7 November. Ter Neuzen, 29 October 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUlZiNGA. DE PASPOORTEN. De conclusies van de transito-coinmissie in zake de paspoorten-quaestie, grensfor- maliteiten en rechtstreeksche plaatsbewij- zen, wclke de Raad van den Volkenbond Maandag behandelde, leidden tot de vast- stelling van een uniform soort pas, waar- van de tekst en de kosten voor alle lander, dezelfde zullen zijn. De passen zullen in het Fransch gesteld worden, maar voorzien zijn van een vertaling in de taal van he. land, welke de passen afgeeft. Ook is de gelijkmaking van de douane- formaliteiten vastgesteld. Men verwacht, dat het nieuwe stelsel bin- nen drie maanden in werking kan treden. Een commissie, die te Parijs onder voor- zitterschap van Jhr. Loudon, den Nederland- scfaen gezant, vergaderd heeft, heeft zich bezig gehouden met de regeling tfan de pas- poort-kwestie. Het bestaande tarief der pas- poorten zal binnenkort verlaagd worden, a Is gevolg van de Parijsche confeentie, waarop Engelschen en Belgen gezamenlijk voorgesteld hebben voor een visum niel meer dan 10 frank te laten betalen en voor eea visum van een land, waar men slechts doorheen reist 1 frank. Le Trocquer, Fransche Minister van Openbare Werken, heeft betoogd, dat er geen sprake van kon zijn de passen af te schaffen; de Engelsche aigevaardigde deelde zijn meening. DE 7 LEENING VAN AMSTERDAM. Volgens de Telegr. is slechts 20 van de door de gemeente Amsterdam uitge- sehreven leening van 15 millioen geplaatst. GEEN NEDERLANDSCHE VALUTA- LEEN1NG. Volgens het „Berl. Tageblatt" zouden er onderhandelingen gaande zijn over het akiiten van een Nederlandsche valuta- leening in Amerika tot een bedrag van min- stens 250 millioen gulden. Naar het Hbl. van zeer bevoegde zijde verneemt, is dit bericht volkomen onjuisK Vermoedelijk berust het bericht op aanbie- dmgen welke reeds verschillende keeren van Asaerikaansche zijde zijn gedaan, maar d i van zoodanigen aard waren, dat men hier te lande geen termen heeft kunnen vinden, om ernstige besprekingen over deze aan- biedlng te openen. DE LAGER-ONDERWIjS-WET AFGE- KOND1GD. Donderdag is afgekondigd de Wet van 9 Oct. j.l., tot regeling van het Algemeen Vormend Lager Onderwijs (Stbl. 778). Bij K. B. is de Staats-Commissie, aan welke was opgedragen het onderzoek, in hoever een algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering^ van het bijzonder onderwijs en de voor-" waarden, welke daaraan verbonden moeten worden, ontbonden, onder dankbetuiging aan den onder-Voorzitter, tevens waar- nemend Voorzitter, de overige leden, den Seceretaris en den adjunct-Secretaris voor de hoogst belangrijke door hen bewezen diensten. Naar het Ned. Correspondentiebureau vernam, ontving Minister De Visser bij deze gelegenheid tal van huldetelegrammen. BUITENLANDSCHE CONCURRENTIE. Nederlandsche industrieelen klagen, da htm bedrijf ernstig benadeeld wordt door- dat men uit den vreemde hier de stoffen goedkooper kan invoeren, daar de buiten- landers de grondstoffen goedkoop kunnen koopen tegen den marktprijs in hun land en dus bij verkoop hier te lande het voordeel hebben van den hoogen stand van het Ne derlandsche geld, waarin hun product wordt betaald. Nu doet zich echter het merk- waardig feit voor, dat Belgische firma's ondanks het verschil in de valuta hier vlas komen koopen en daar te lande laten verwerken en tot linnen bereiden en j het weder naar Nederland uit te voerc Volgens de berekening komt dus en de valuta-prijs van de grondstof en het dubbe! vervoer, zoowel van de ruwe grondstof als van het bewerkte product in hun nadeel en toch leveren nu de Belgen linnen van fijner kwaliteit tegen goedkooper prijs, dan de Twentsche fabrikanten de mindere kwali teit kunnen leveren, ook nu, al wordt het vlas in Friesland zoo goedkoop afgeleverd dat het om zoo te zeggen geen waarCe meer heeft. De Nederl. fabrikantdh hebben allengs de werktijden in hun fabrieken moeten stel- len, in overeenstemming met de nieuwe Arbeidswef! Te verwachten is, dat eerlang de groot-industrie de werkplaatsen zal moe ten sluiten. BELGIE EN DE SCHELDE. De bewering van den Belgischen journa list Fuss Amore in de Mercure de France, als zou aan baron Beyens, die tijdenS' het verblijf van de Belgische regeering te Havre Minister van Buitenlandsche Zaken was door Briand voorgesteld zijn den linker Schelde-oever te annexeeren, wordt door baron Beyens zelf in La Gazette gelogen- straft. Moeten wij daaruit afleiden, schrijft Het Laatste Nieuws, dat het schaamteloos aanbod aan een anderen Belgischen Mi nister werd gedaan? Het was daar in Le Havre een zoo onsamenhangende boel. In elk geval moeten wij in die voorwaarden de gelnkwenschen intrekken, die wij aan baron Beyens bij deze gelegenheid hadden gericht, wat niet wegneemt, dat Beyens niet onder de annexionisten mag gerekend wor den, vermits het onder zijn beleid was, da' de Belgische regeering, zooals de pers het bekend maakte, aan de Nederlandsche re geering verzekerde, dat in geen geval ge- biedsuitbreiding werd nagestreefd. GRIEKENLAND. Omtrent den dood van Koning Alexan der, schrijft het Hbl. nog het volgende: Over deze gebeurtenis zijn allerlei ge- ruchten de wereld ingezonden. Men zou hier te doen hebben met een politieke wraakneming: het beest zou van te voren besmet zijn met hondsdolheid. Volgens een ander verhaa! heeft de vorst gepoogd de aap, die aan het vechten was met een hond, van zijn slachtoffer af te trekken, waarbij hij door het woedende beest ge- beten werd. Hetgeen wel de eenvoudigste en meest aannemelijke verklaring van het gebeurde is. Het overlijden van den jeugdigen koning plaatst zijn volk voor een moeilijke kwes- tie, n.l. voor de vraag of Griekenland een monarchic zal blijven of wel een republiek zal worden. Waarschijnlijk zal de kroon worden .aangeboden aan den 19jarigen jongeren broeder van den overledene, prins Paul, (met uitsluiting van den ver- dreven ex-koning Konstantijn en diens oudsten zoon George), daar koning Alex ander geen mannelijke nakomelingen heeft nagejaten. Zooals men weet, had de vorst een morganatisch huwelijk gesloten met de dochter van een Grieksch hoofdofficier, Man<ts,,uit welk huwelijk trouwens ook geen kinderen zijn gesproten. Deze aan- bieding zal.echter slechts plaats hebben, in- dienpex-koning Konstantijn en zijn oud- ste zoon definitief afstand doen van alle aanspraken. Deze oplossing van de kwes- tie d'er opvolgtng schijnt over het alge meen iip', Griekenland als de meest wen- schelijke te worden beschouwd. Mocht Konstantijn weigeren de genoem- de voorwaarden te aanvaarden, dan zou het voornemen bestaan de geheele dynas- tie vervallen te verklaren, waarna een na- tionale vergadering zou moeten beslissen over den toekomstigen regeeringsvorm. In het tegenovergestelde geval verwacht men, dat Venizelos zal voorstellen een tijdelijke regent te benoemen, waarvoor dan admi- raal Kondoenriatis de aangewezen man wordt geacht. Admiraal Kondoeriatis toch geldt in Griekenland als de rechterhand van den minister-president en eigenlijken bestuur- der van het land, Venizelos. Beide man- nen zijn nauw met elkaar verbonden, niet alleen door een groote vriendschap, maar ook door een onafgebroken samenwerking. Toen Venizelos bij koning Konstantijn en diens partij in ongenade was gevalien we- gens zijn Entente-gezinde hooding, en zich naar Saloniki begaf, volgde de vlootvoogd hem dadelijk en werd een der krachtig- ste leden van het directorium, dat hier werd ingesteld tot den val van de regee ring van Konstantijn. In de verklaring, welke Venizelos dezer dagen aan den Atheenschen correspondent van de Temps heeft gedaan over de even- tueele opvolging van prins Paul zeide de premier ook, dat, indien de koning kwam te overlijden voor den 29en October, de af- tredende Kamer zou worden samengeroe- pen voor de aanwijzing van een regent; en anders de Kamer, die op 7 Nov. a.s. door het volk in algemeene verkiezingen zal worden benoemd. De Kamer, welker zittingsperiode thans is geeindigd, is voortgekomen uit de ver kiezingen van 1915, die Venizelos aan het bewind hebben gebracht, waarmede eerst goed de bekende strijd begon tusschen den Duitsch-gezinden koning Konstantijn en den Entente-vriend Venizelos. Toen de breuk tusschen souverein en premier een feit was geworden, werd de Kamer, in haar meerderheid op de hand van Venizelos, ontbonden. Bij de daarop volgende verkiezingen onthielden zich de Venizelisten van stemming; na den val van Konstantijn riep de te Saloniki gevormde regeering, naar Athene teruggekeerd, de Kamer van 1915 weer naar het parlements- gebouw. Op 7 Nov. zou de krachtproef plaats hebben tusschen de Venizelisten en de Konstantinisten. Met groote intensiteit wordt van weerskanten de campagne ge- voerd. De voorstanders van den premier wijzen erop, dat, terwijl zijn vijanden on- langs een aanslag op zijn leven deden (in Sc^rt. te Parijs), hij de grootmoedig- heid heeft een Ogenstander als den oud- premier Goenaris, die uit zijn land voort- vluchtig is machtiging heeft verleend tij- delijk terug te keeren, teneinde aan de veridezingsveldtocht te kunnen deelnemen. Het proces oc|c tegen de leden van het kabinet-Scoeloedis is geschorst tot na de verkiezingen. Verwacht wordt, dat van de 370 zetels de liberalen (Venizelisten) een 250 of 300 plaatsen zullen krijgen, waardoor natuurlijk het gezag van den man, die Griekenland zijn tegenwoordige positie heeft verschaft, nog steviger ge- vestigd zou worden. Onder die omstandigheden schijnt het dan ook nog niet zoo heel zeker of de jeugdige Paul een eventueele aanwijzing tot troonopvolger zou wenschen te aan vaarden. In afwachting van de verdere ontwikke- ling van den toestand bevestigen de nade- re berichten van Havas-Reuter, hetgeen wij boven schreven omtrent den waar- schijnlijken persoon van den te benoemen regent. DE GEVOLGEN DER STAKING. Wegens de staking der mijnwerkers is het verkeer met het continent zoo goed als geheel gestaakt. DE DUURTE EN HARE GEVOLGEN. Dr. Kempthome, bisschop van Lich field, heeft zijn voornemen te kennen ge- geven, zijn bissehfcppelijk pal^eis te ver- laten om in een kl'einer huis te gaan wo- nen. Volgens de Times geeft hij als re- den hiervoor op, dat zijn inkomen, dat slechts 50,400 gulden bedraagt, hem niet toelaat zulk een groot huis te bewonen. ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND. Minister Bonar Law heeft in antwoord op eerf desbetreffende vraag gisteren in het Lagerhuis nogmaals verklaard, dat de vrijlating van alle Britsche onderdanen in Rusland, die naar hun land wenschten te rug te keeren, de eerste voorwaarde is voor de hervatting der onderhandelingen over de handelsbetrekkingen met Rusland. Verder zeide hij, dat de regeering steeds van oordeel was geweest, dat de hervat ting van den handel met Rusland zeer wenschel'ijk is en thans met het oog op de uitbreiding van de werklloosheid des te noodzakelijker is geworden. De andere landen zijn thans bezig den handel met Rusland te hervatten en Engeland moet zijn best doen, om ook zijn aandeel daar- in te krijgen. EEN WAARSCHUWING TEGEN ALLE IMPER1AL1SME. In een toespraak tot een republikeinsche delegatie voor den Volkenbond verklaarde president Wilson, dat Amerika's groote oppfferingen, welke het gedurende den oorlog heeft gebracht, zouden worden te niet gedaan, mdien het niet den arbeid vo'ltooide, welken het is begonnen. Wilspn waarschuwde de leden der dele gatie tegen de veronderstelling, dat Duitschlahd het eenige land was, dat imperialistisdhe plannen koesterde, om de beschaving te overrompelen. Er waren nog andere landpa'geweest, welke grooten handelsnaijver koest.erden en naar uitbrei ding van inacht streefden. Deze moesten worden berispt en men diende hun kenbaar te maken, dat de ge heele wereld zich tegen hen zal keeren indien zij mochten pogen te doen, hetgeen Duitschland heeft gedaan. De president voegde er aan toe, dat de Volkenbond het eenige middel is, om den vrede te waarborgen. EEN BOLSJEWISTISCHE NAAM. De correspondent van de „Times" te Bern meldt, dat de gemeente-autoriteiten te Zurich na langdurige beraadslagingen tusschen de ambtenaren van den burger- lijken stand, geweigerd hebben, dat een vader, die aangifte kwam doen van de ge- boorte van een zoon, dezen jonggeborene wilde laten inschrijven met den voornaam Lenin en zulks op grond, dat het geven van voornamen, onbekend in het laud, on- geoorloofd is volgens het gewoonterecht. Bovendien verklaarden de ambtenaren dat Lenin de naam is van den man, wiens poli- tiek programma thans veel besproken wordt en dat het geven daarvan aan een kind, diens belangen Thans en in volgen de jaren zou kunnen benadeelen. De socialisten brengen daartegen in, dat de overheid op dezelfde gronden moet weigeren dat een kind Albert zal genoemd worden naar den koning van Belgie, of Hindenburg, en een felle discussie over deze kwestie is thans begonnen. DE BINNENLANDSCHE TOESTAND IN RUSLAND. Uit verschillende steden van sowjet-Rus- land worden weer aanslagen tegen voor- aanstaande bolsjewiki gepleegd. Te Wiat- ka is een bom gesprongen in het lokaal van het uitvoerend comite; drie leden van dit comite werden gedood, verschillende anderen min of meer ernstig gewond. Te Tsaritsin is de militaire commissaris Tik- honof op straat vermoord. Te Kabansk vond men den militairen commissaris vermoord in zijn bed liggen. Te Zlatoest waren twee leden van de plaatselijke sow- jet op geheimzinnige wijze verdwenen, hun lijken vond men later afschuwelijk ver- minkt terug. In de departementen Perna en Ekateri- nenburg zijn ernstige plaatselijke opstari- den tegen de sowjet uitgebroken. Deze op- standige beweging schijnt vanuit een be- paald centrum geleid te worden, watgele- gen moet zijn in de buurt van Perm. Ge- wapende afdeelingen trekken door de dor- pen tusschen Wiatka en Perm, vermoor- den de communisten bij bosjes, zetten de bevolking tegen de bolsjewistische regee ring op en nemen de boeren in hun gele- deren op, daar deze wanhopig geworden zijn door de laatste maatregelen der bol sjewiki, n.l. het beslag leggen op den oogst. De bolsjewistische legers in die streken, die nog slechts zeer zwak zijn, dank zij het feit, dat de meeste troepen in Zuid-Rusland tegenover Wrangel staan, zijn er niet in geslaagd deze opstanden te onderdrukken. DE DUITSCHE EIGENDOMMEN IN ENGELAND. Reuter verneemt, dat men in Fransche officieele kringen ten zeerste verrast is over het besluit van Engeland, om de rech- ten, welke over het volgens het verdrag van Versailles op deeigendommen derDuitschers in Engeland heeft, prijs te geven. Frank- rijk, zoo wordt gezegd,i is voor een fait accompli gesteld, en heeft geen gelegen heid gekregen, om de kwestie te bespre- ken. Men verklaart met nadruk, dat, in dien Duitschland een dergelijk verzoek tot Frankrijk zou richten, dit beslist zou wor den geweigerd. DE STAKING 1N.DE ENGELSCHE KOLENMIJNEN. De onderhandelingen tusschen het be- stuur van de mijnwerkers en de regeering zijn Woensdag voortgezet en men verwacht- te dat des avonds het ontwerp van een overeenkomst gereed zou komen en de voorwaarden ervan openbaar gemaakt zou den worden. Op het laatste oogenblik echter rezen moeilijkheden en bleek het noodig, de be raadslagingen tot Donderdag uit te stellen. Er is geen officieele mededeeling ver- schenen, maar deze nieuwe verdaging was een verrassing voor velen, die vertrouwc! waren met hetgeen er vroeger op den dag gebeurd was. Naar verluidt, bestaat er verschil Van meening over de kwestie van de loonen. die betaald zullen worden in den proeftijd waarin de productie geen basis voor de re geling van het loon zal zijn. tot de nationale loonraad den toestand herziet. De nieuwe eisch op dit punt is gesteld door Zuid-a Wales. Volgens de Daily Chronicle, komt de nieuwe eisch van de mijnwerkers, die een moeiliikheid in de onderhandelingen heeft gebracht, hierop neer, dat, indien de pro ductie gedurende de voorloopige periode waarvoor de loonsverhooging met twee shillings onmiddeilijk wordt toegestaan, de geraamde opbrengst mocht overtreffen, een nieuwe verhooging dadelijk zal worden gegeven. Het blad voegt er bij, dat beide partijen den toestand als ernstig beschouwen. EEN HOLLANDSCHE DOMINEE AANGEHOUDEN. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: Onze lezers hebben niet zonder verstom- ming een plakkaat gelezen, allerwege aan- geplakt en uitgaande van een ..Internatio- naal anti-militairistisch Verbond" en waar- - in op oproerige wijze dienstweigering werd aangepredikt. Een Hollandsche dominee, de genaamde N. J. C. Schemerhorn, zou hier het woord voeren op een meeting in de zaal :,Van Wesenbeke' De man zou ook spreken te Leuven, Mechelen en Brussel. Op last van den Minister van Justitie heeft men dat personage aan de grens bij zijn kraag gepakt en hem, met al de eer, die hem toekwam, teruggezonden naar Hol land. DE BELGISCHE. MIJNWERKERS. De mijnwerkers uit het bekken van Charleroi hebben vergaderd over het voor- stel om de staking tot 1 December uit te stellen, waardoor den Minister gele?enh< gegeven zou worden een onderzoek in te stellen naar den toestand. De mijnwerkers hebben het voorstel verworpen en uitge- maakt, dat de staking op 1 November zou beginnen. TER NEUZEN, 29 OCT. 1920. TRACTOR-DEMONSTRATIE. Zooals was aangekondigd is j.l. Woens dag op land van den heer A. de Bruijne een demonstratie gehouden van het ploegen met een tractor, vanwege de firtna De Bruijne Dieleman. Er was veel belangstelling. Jammer was het voor het effect van het werk, dat de driescharploeg, bestemd om achter de trac tor gehangen te worden niet tijdig was ge- arriveerd en men zich nu met een gewone ploeg - moest behelpen, waardoor de be werkte oppervlakte nu niet zoo groot was. De machine trok de ploeg met een mooi gangetje door den stevigen bodem. Zooals steeds met nieuwigheden, waren de meening over de voortdurende resultaten bij de landbouwers, voor wie de proevcn gehouden werden, verschillend. De demon stratie dient dan ook alleen om te laten zien, wat men op die wijze verrichten kan. Hoe het in de dagelijksche praktijk gaat, zal de toekomst moeten aantoonen. Juist is, hetgeen we ook hoorden oprner- ken, dat in het landbouwbedrijf thans reeds tal van machines gebruikt worden waarvan men in den beginne niets wilde weten, en die men thans niet meer zou willen missen, ja, die men, door veranderde economische toestanden en beschikbare werkkrachten niet meer zou kunnen missen. RIJKSBELASTIN'GEN. Bij resolutie van den Minister van Fi- nancien is met ingang van 1 November 1920, de tijdelijke adjuct-inspecteur der di- recte belastingen H. M. de Groot Te Ter Neuzen, Iste afdeeling, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van inspec- teur dier middelen op zijn tegenwoordige standplaats. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Naar aanleiding van een dezer dagen "gehouden examen voor surnumerair der posterijen en telegrafie komt voor een be- noeming in aanmerking de heer j. J. Kolijn, kantoorbediende ten kantore te Ter Neuzen. TELEGRAFIE. Benoemd tot adspirant-monteur der telegrafie te Sittard met ingang van 1 No vember a.s. de heer M. Herrebout te Sehoon- dijke. POSTVERVOER. Van Belgische zijde worden eveneens pogingen aangewend om gedaan te krijgen dat het postvervoer van Belgie naar Z.- Vlaanderen over de lijn MechelenTer Neuzen ten spoedigste worde hersteid. Het ware te hopen, dat daaraan on- verwijld gevolg werde gegeven. (Zel.) VERB1NDING MET ZEELAND. De heer Juten vraagt aan den Minister van Waterstaat: Is het Uwe Excellence bekend, dat door de nieuwe dienstregeling der Nederl. Spoorwegen de verbinding tusschen de plaatsen aan de Zeeuwsche lijn en het ove- rig deel van Nederland (uitgezonderd Zuid- en Noord-Holland) buitengewoon is be- moeil'ijkt? Meent Uwe Excellence ook niet, dat het te bezwarend is, dat men des winters reeds om kwart voor zes Vlissingen moet verlaten, wanneer men omstreeks den mid- dag te Nijmegen, Arnhem, Utrecht, enz. moet zijn? Wil de Minister niet bevorderen, dat een trein wordt ingelegd, die te Rozen- daal aansluiting geeft op den sneltrein, die ruim 7 uur te Vlissingen vertrekt, en die aansjuiting zou moeten geven met Breda en verder gelegen stations. WATERSCHAPSBENOEM1NGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in h<;t bestuur van den Clarapolder, tot dijkgraaf Th. M. J. de Clerck, en tot ge- zworene Th. van de Vijver, bdden te Ijzendijke; in het bestuur van den Dun- i ndpolder, tot dijkgraaf Th. M. J. de Clerck te Ijzendijke en tot gezworene A. Ctaeys te Biervliet; tot gezworene van den Kruis- polder R. A. Vereecken te Hontenisse; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder A. van Hoeve Jzn. te Ter Neuzen; tot gezworene van den Paulinapolder J. Die leman te Biervliet; tot gezworene van den Hertogin Hedwigepolder D. Ph. F. Ver- cauteren te Clinge. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. Het aantal gevalien van besmettelijke /iekten in de provincie Zeeiand, over week van 17 tot en met 23 October 1920 bedroeg: Febris typhoidea (buiktypiius) Eede 1, Ijzendijke 1, Noordgouwe 1, Oud- Vossemeer 1. Roodvonk: Aardenburg 1. Diphtheritis: Aagtekerke 1, Brouwersha- ven 1, Graauw en Langendam 2, Tholen 1, Vlissingen 1. VRIJE- EN ORDEOEFENINGEN. Geslaagd te Rotterdam voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames E. Cambier te Retranchement, S. A. Versluys te Oostburg, M. J. le Grand te Zuidzande en S. J. Polderman te Oostburg. •r*<9 De Bargemeester van TER NEUZEN, vestigt bij \einieuvving de aandacht op de groote voordeelen.. die met het deelnemen aan de vooroefeningen worden verkregen. Bjj voldoende geoefendlieid kan voor de Infanterie de diensttijd worden verkort met 4 maanden en dus worden teruggebracht tot 2 maanden. Voor de andere wapenen zal in dit opzicht nog een nadore regeling worden getroffen. 'Fer Neuzen, den 28 October 1920. De Burgemeester voor*oemd, .1. HUlZiNGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5