1 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aan onze Adverteerders No. 7062. Donderdag 28 October 1920. 60e Jaargang. binnenland. fetjilleton. Be Sttijd on ket ^mT- II! BUITENLAN 0. 1 De invoering van den achturigen werkdag dwingt ons om de vormen onzer courant op een vroeg uur te sluiten, teneinde met drukken gereed te zijn binnen den wettelijk toegestanen werktijd. Ter voorkoming van teleurstelling bij hen die een advertentie op een bepaalden dag wenschen geplaatst te zien, moeten wij dringend aan- raden die minstens 66n dag voor den verschijndag, dus voor Maandag, Woensdag of Vrijdag in te zenden. Advertentien die in den morgen van den verschijndag worden toegezonden, zullen slechts in zooverre opgenomen kunnen worden, indien daardoor geen vertraging in het afdrukken onzer courant kan ontstaan. TWEEDE KAMER- Vergadering van Dinsdag. Bij den aanvang der vergadering wordt de motie-Sannes, waarin gevraagd wordt om toeslag op wittebrood en roggebrood, met 50 tegen 21 stemmen verworpen. Voor stemden de soc.-democraten en de heer Kruyt. Vervolgens wordt aan den heer Dekker (R.-K.) vergunning verleend om op een na- der te bepalen dag zijn Vrijdag aange- vraagde interpellate te houden over de waterschade in Brabant, aangebracht door de overstroomingen van Januari j.l. Wijziging van de gemeentewet. Daarna vangt de Kamer de behandeling aan van het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet en van de wet op de In- komstenbelasting. Dit ontwerp, dateert in zijn eersten vorm reeds van 1908 (Minister Heemskerk). Het is herhaaldelijk gewijzigd. In zijn allernieuwsten vorm geeft het aan de gemeenten (wat het hoofdpunt betreft) de eerst ingetrokken vrijheid terug, tot net doen heffen van een eigen inkomstenbe- De^ gemeenten krijgen toch iets minder vrijheid. Er wordt een wettelijke grens voor de progressie gesteld en een verplichte hef ting der Inkomstenbelasting gesch.edt door de Rijksadministratie. Anderzijds echter krijgt de gemeente bevoegdheid om ten hoogste 100 opcenten te heffen op de Ver- mogensbelasting en op de Rijksinkomsten- bCOet Voorzitter dringt op kortheid aan en zegt dat de Regeering hem heeft inede- "edeeld dat een wetsontwerp tot verhoo- ?in<r van de rijksuitkeering aan gemeenten Thetwelk in de Troonrede was aangekon- djgd) het departement van Binnenlandsc e 7aken reeds heeft verlaten. Bovendien is in voorbereidmg een wets- ontwerp in zake belasting op de waarde- vermeerdering ten behoeve der Semeente": De spreektiid over het ontwerp wordf b, de algemeene beschouwingen op 1 wtx gesteld. 1NKR1MP1NG VAN HET AANTAK regimenten? Naar de Tel. vemeemt, °^rweej>* legerbestuur vermindering der legersterkte in dier voege, dat het aantal regimenten infanterie met vijf zou worden verminderd. Voor opheffing zouden de reg'menten im fanterie 18—22 in aanmerking komen. Ook wordt gedacht aan vermindering der sterkt van de overblijvende regimenten. Opheffing van het brigade-verband aou uiteraard ui't deze organisatie voortvloeien. belgie en de schelde. rrn.ette en Het Laatste Nieuws verfi gen de aandacht op een stuk van Fuss Arnore, een Belgisch journalist, in de Mer- eure de France, waarin aan baron Beyens, gewezen minister van buitenlandsche zaken te Havre, verweten wordt, indertijd niet in het aanbod van Briand, die aan Belgie had voorgesteld den iinker-Scheldeoever te an- nexeeren, te zijn getreden. Tijdens de b windvoering van Briand, aldus Fuss Amore in de Mercure, stak Frankrijk ons een red- dende hand toe. Het kwam er op aan, on; na de overwinning den linkeroever der Schelde en het beheer van haar uitmonding terug te geven. Briand stelde voor aan onzen minister van buitenlandsche zaken, baron Beyens, aan den heer Cambon, den Franschen gezant te Londen, onderrichtingen te geven, er naar strevend om de Engelsche regeering te winnen' voor die teruggave van onze natuurlijke verdedigingsmiddelen. Ba ron Beyens weigerde, en het is terecht, dat Briand in een brief aan Cambon, onlangs overgedrukt door L'Eclair, zich over die weigering verbaasde. Men mocht hem nochtans niet verzoeken, meer bezorgd te zijn voor de Belgische nationale belangen, dan de man, die zeer beneden zijn taak stond en die opdracht had ze te verdedigen. Het Laatste Nieuws, dat steeds tegen alle annexionisme g&kant bleef, commenteert dit stuk als volgt: Zoodus, omdat de neer Beyens geem land wou fooven en ons »n geen oorlog wou meesleepen met Nederland, was hij voor zijn taak niet berekend. An- nexionisten, zooals Fuss Amore, houden er inderdaad een zonderlinge mentahlteit en een bijzonder proza op na. Zij zouden gansch Nederland annexeeren en met het onnoozelste gezicht van de wereld beweren, dat het Engelsch grondgebied was. W wenschen integendeej den heer Beyens m zijn waardige houding geluk, en alle eer- lijke lieden zullen er dezelfde opvatting op nahouden. DE ZEVENDE ROODE KRUISTREIN. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat het door ge- brek aan de noodige fondsen niet meer mogelijk zal zijn een geheelen trein voor Oostenrijk en Hongarije op de wijze zooals dit tot dusver geschiedde, uit te rusten. Toch zullen nog acht wagons gevuld kun nen worden, welke begin November afge- zonden worden. Het hoofdbestuur ver- zoekt alle voor de noodlijdenden in die landen bestemde goederen ten spoedigste te willen afzenden naar de loods Sumatra van den Rotterdamschen Lloyd, Lloydka- de, Rotterdam. De dag van vertrek zal nog nader worden bekend gemaakt. Romf-i "it den Oertijd door H. ROSNY. 23) Het was een soort nest van boomschors, van binnen bezet met platte steenen;het geheel getuigde van ruwen, maar geduldi gen handenarbeid, er leefde nog een bee klein vlammetje in. Ofschoon Naohi vuur- korven kon maken, beter dan lemandan- ders van zijn stam, zou het hem n"™oe lijk vallen, zooiets volmaakts samen te stellen. Daartoe zou hij een gennmen tijd noodig hebben, em nauwkeurig en voorzichtig de steenen moeten kiezen, zou hij zijn werk voortdurend moeten kunnen verbeteren en veranderen, eer hi] het als voltooid kon beschouwen De korf der Kzamms bestond uit een driedubbele laag van dunne leisteenen, die aan den buiten- kant bijeen werd gehouden door arbors van den groenen eik, waar omheen weer buigzame twijgen gevlochten waren. Een spleet bevorderde den trek. Die korven vereischten een voortdurende zorg; de vlam moest tegen regen en wind beschut worden, en er moest voor ge- DE RE1S VAN KON1NG ALBERT VAN BELGIE. Toen onze vorsten onder zeil gingen naar Brazilie, dedcn wij opmerken, zoo schrijft het Belgische blad „De Schelde", dat hun reis wei wat anders ten doel had dan een simpei uitstapje op de Zuid-Amerikaansche kust. Ze moesten de financieele positie van Belgie helpen opkalefateren. Dit is hun gelukt. Onder het laatste bericlit over de reis van Koning Albert en waarin wordt mede- gedeeld, dat de vorstelijke personen 16 October met de „Sao Paulo" de reis naar het vaderland aanvaardden, staat het voor- naamste, de zaak waar alles om draaide! Brazilie zal voor Belgie een crediet openen! Ziehier hoe het beicht luidt: ..President Pessoa heeft met dt Ministers van Buiten landsche Zaken en Financien een onderhoud gehad over een BelgischBraziliaansche overeenkomst, in den trant van het verdrag, dat in Maart 192(1 met Italie gesloten is. Krachtens deze overeenkomst zal Brazilie voor Belgie ten crediet openen, dat bestemd is voor den aankoop van verschillende producten op de Braziliaansche markten." Bij de ontscheping van onzen vorst zul len de patriotten natuurlijk de lofbazuin steken ter eere van zijn diplomatiek door- zicht. Die geestdrift zal de aandacht aflei- den van de kabinetscrisis welke met de terugkomst van den Koning en de Konin- gin samenvalt. EEN STRIJD OM VOEDSEL. De regeering van Schaumburg-Lippe heeft bevolen, dat alle boeren die aard- appelen duurder dan 25 mark per centenaar verkoopen, wegens woeker vervolgd moeten worden. In Ludwigshaven en omgeving trekken de arbeiders er bij duizenden op uit om de boeren tot het leveren der aardappelen te gen een behoorlijken prijs te dwingen. Hierbij komt het dikwijls tot ongeregeld- heden. Zoo zijn te Oggersheim, waar de landbouwers zich niet inschi'kkelijk betoon- den, de schuren opengebroken en de aard appelen geroofd. Het 4000 man sterke personeel van de mijn Matthias Stinnes te Essen dreigt met staking als niet voor voldoenden aanvoer van aardappelen tegen matige prijzen wordt gezorgd. KABINETSCRISIS IN BELGIE. Wegens het mttrederr van de liberale Ministers uit het Katholiek-socialistisch- liberale kabinet Delacroix, heeft het Mini- sterie besloten, nu de coalitie verbroken was, maar in zijn geheel heen te gaan. De leden van het kabinet zouden vandaag voor het laatst bijeenkomen, en dan het besluit ne- men om den Koning langs draadloos tele- grafischen weg te verwittigen van het be sluit van alle leden der regeering, om hem bij zijn terugkeer op 2 November uit Bra zilie hun collectief orttslag aan te bieden. De heer Delacroix heeft verklaard, dat hij niet opnieuw de opdracht voor de vor- ming van een kabinet zou aanvaarden. De Nation Beige neemt de crisis niet in ernst. Niemand, zegt het blad, hecht geloof aan het heengaan van de thans aan het be- wind zijnde Ministers, die vermoedelijk al ien, of nagenoeg alien, weer in het vol- gende kabinet zullen worden opgenomen. GEVOLGEN VAN DE ENGELSCHE MIJNWERKERSST AK1NG. De Weekly Despatch" zegt, dat Enge- land door de eerste zes dagen staking 4.500.000 ton kolen achterop gekomen is. De mijnwerkers hebben 5.400.000 pond ster ling loon gede-fd en minstens 220.000 werk- lieden uit ar.dere industrieen zijn zonder werk. Volgens het ministerie van arbeid waren Donderdag der vorige week al werkeloos: 50.602 werkliedcn door de sluiting van som- mige fabrieken en 102-062 door verminde waakt worden, dat zij met zwakker werd en ook niet uitflikkerde boven een zekere grens, die door een duizendvoudige on- dervinding was vastgesteld; en heel vaak moest de boomschors vernieuwd worden. Naoh kende ieder ceremonieel, dat van zijn voorvaders tot op zijn geslacht \vas overgeleverd; hij rakelde zachtkens het Vuur wat op, hij besprenkelde den buiten- kant met een weinig water, dat hij uit een pl'as schepte, hij bekeek de spleet en ging na, of de leisteen nog in een goe- den staat verkeerde. Eer hij vluchtte, maak- te hij zich meester van strijdbijlen en de werpspiesen, die overal verspreid lagen, daarop wierp hij voor het laatst nog een blik op het kamp en de vlakte. Twee zijner tegenstanders hadden het verstard gelaat naar de steenen gekeerd; de beide anderen hielden zich mettegen- staande hun hevige pijnen onbewegelijk, om den schijn te wekken, dat zij dood waren. De voorzichtigheid en de wet der menschen, gebood dat zij zouden worden afgemaakt. Naoh naderde dengene, die aan net dij- been gewond was, en reeds richtte hij zijn werpspies; maar hij voelde een nooit te voren gekende afkeer om te dooden, alle haat ging onder in zijn oneindige vreugde, en het was hem onmogelijk om nu opnieuw een doodsgerochel te verwek- Bovendien was het noodzakelijker om het wachtvuur te dooven; hij haalde de ring van personeel, terwijl 89.366 werklie- den korter tijd dan gewoonlijk werkten. BURGGRAVIN RHONDDA. Burggravin Rhondda heeft aan den Ko ning een verzoekschrift aangeboden, waar- 1 in zij aanspraak maakt op het recht, om in het Hoogerhuis zitting te nemen en te stemmen. i De wet tot afschaffing van sekse-dis- qualificatie heeft de seksen gelijk gesteld I voor het bekleeden van openbare ambten en naar Lady Rhondda's meening moeten j nu ook de peeresses in their own right, als lid van het Hoogerhuis worden toegelaten. Lady Rhondda is in 1918, hetzelfde jaar waarin haar vader tot pair verheven was, dezen in het pairschap opgevolgd. Er zijn in het Britsche rijk 20 „imperiale" en 5 Schotsche peeresses in their own right. DE ALG. VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. In een waarschuwing aan de zakenlieden heeft de Amerikaansche regeering ver klaard, dat de welvaart der Vereenigde Staten is gelegen in den handel met Euro- pa. Deze zal binnen een jaar sterk achter uitgaan, indien Amerika niet tot den Vol kenbond zou toetreden. EEN AANZIENL1JKE BU1T. Het legerbericht van generaal Wrangel luidt aldus: Volgens de jongste rapporten van het front heeft het eerste leger vier roode di- visies op de vlucht gedreven, en een divisie matrozen bijna geheel vernietigd. Het twee- de leger is de Dnjepr overgetrokken, en heeft twee divisies infanterie geheel ver slagen en het tweede leger roode cavalerie op de vlucht gedreven. Wij maakten meer dan 11.000 gevange nen en bemachtigden een honderdtal ka- nonnen. De tegenstand der rooden wordt zwakker. SUCCESSEN DER OEKRA1NERS. De Oekrainsche troepen van generaal Pawienko hebben thans definitief Vinitza bezet. Na een hevigen strijd werd het bols- iewistische front bij Bar en Parychet" door- broken. De vijand vlucht in wanorde over het geheele front tusschen Smerinka en Mohilef. Bij de achtervolging van den vijand bezetten de Oekrainsche troepen Djoervn. Het aantal gevangenen, dat door de Oe- krainers gedurende het laatste gevecht ge maakt is, bedraagt meer dan 3000. Ook zijn twee gepantserde treinen, zeven ka nonnen en 12 mitrailleurs op den vijand veroverd. Het bericht in de bladen te Warschau en Lentberg, betreffende een wapenstilstand tusschen de bolsjewiki en het Oekrainsche leger, is geheel ongegrond. DE DOOD VAN MC. SW1NEY. Mc. Swiney, de hongerstakende burge- meester van Cork, is, zooals wij meldden. in de Brixton-gevangenis te Londen over leden. De lijst der lersche martelaars is met een vermeerderd en die eene heeft in de bijna 2y2 maand, dat hij voedsel weigerde de voile aandacht der wereld op zich en de zaak der fersche vrijheid weten te vestigen. In Terence Mc. Swiney is schrijft de H. Crt, belichaamd al de haat en verachting die het lersche Sinn Feinnisme aan Engeland toedraagt. Het doel van zijn gevangenneming en veroordeeling tot 2 jaren opsluiting was, hem onschadelijk te maken en een voorbeeld te stellen, dat de Engelsche regeering met alle gestrengheid tegen de leiders van Sinn Fein zouden optreden. Op zeer zwakke gronden werd Mc. Swiney door den krijgs- raad veroordeeld. Hij werd n.l. schuldig bevonden aan het in bezit hebben van een politie-cijferschrift en van eenige regee ringsdocumenten. 't Klinkt bijna ongelooflijk dat een burgemeester van een vrij groote stad als Cork niet krachtens zijn ambt op de hoogte zou zijn met cijferschrift der po litic, terwijl men hem in bezit daarvan als een soort landverraad aanrekent. De reden van de veroordeeling door den krijgsraa lag echter hierin, dat Mc. Swiney was een op den voorgrond tredend Sinn Fein-leider die het de regeering lastig maakte en bo vendien brigade-generaal was in het ler sche republikeinsche leger. Mc. Swiney werd niet te Cork opgesloten, maar in een Londensche gevangenis en daar is hij zijn langen lijdensweg begonnen. alle vaste voedsel weigerend, elken dag opnieuw protesteerend tegen het geweldregime der Engelschen in lerland en tevens de wereld in spanning houdend over de vraag hoe taai een lersche hongerstaking wel kan zijn. Het feit, dat aan Mc. Swiney, ter bestrijding van de scheurbuik en andere uit den honger voortkomende kwalen, vloeibaar voedsel is toegediend, neemt niet weg dat hij tenge- volge van zijn voedselweigering aan uitput- ting en uittering is gestorven, een vrijwil- ligen, langzamen hongerdood. Wat zullen de gevolgen van zijn dood zijn? Een Engelsch blad deed onlangs op merken, dat de doode Mc- Swiney, gestor ven als marteiaar in een Engelsche gevan genis, veel gevaarlijker voor Engeland zou zijn dan de levende Mc. Swiney, ook ai stond hij aan het hoofd van een lersche brigade. Sedert de oudste tijden geldt de spreekwijze, dat het bloed der martelaren het zaad der kerk is. In een bespreking van den dood van Mc. Swiney zegt de Evening Standard, dat diens einde betreurt, „ten eerste, omdat het altijd pijnlijk is om een man zijn leven zien weggooien; en wat wij ook mogen denken over andere inzichten in dezen. er kan geen twijfel bestaan aan den heiden- moed en de vastberadenheid van dezen man. Ten tweede, omdat zijn dood op geen enkele wijze goed kan doen, en missehien veel kwaads zal doen. Met verachting der natuur, in weerwil van de vermaningen van zijn eigen pries- sters, is de burgemeester gebleven bij zijn toeleg om zelfmoord te plegen. en is daar ten slotte'in geslaagd. Zijn dood is even waarlijk een geval van zelfmoord als wan- neer hij zich de polsen had afgesneden in de eerste nacht van zijn gevangenschap. Als de regeering van meening was, dat de bevrijding van Mc. Swiney tot erger ver- warring aanleiding zou geven dan zijn dood, was het haar plicht om alle zachtere op- wellingen terzijde te stellen. Zij vatte aldus haar plicht op en wij mee- ten aannemen, dat haar veel meer gegevens ten dienste stonden dan aan het gewone publiek, om haar oordeel te bepalen. Het bericht van den dood van Mc. Swiney heeft groote beroering in Cork veroorzaakt. Alle openbare diensten stonden stil, terwijl de plaatsen van vermaak werden gesloten. Algemeen werd gerouwd. EEN HUISZOEKING IN DE WONiNU VAN DEN BURGEMEESTER VAN DUBLIN. De politie en militaire troepen oinsingel- den Maandag het Mansion Flouse te Dubim, de ambtswoning van den burgemeester van Dublin. Zij doorzochten het geheele gebouw. Bovendien werden door de politie invallen gedaan in hotels en particuliere huizen. Bij deze gelegenheid werd een sol- daat bij ongeluk door een collega doodge- schoten. Tijdens de raids kwam het bericht van den dood van Mc. Swiney binnen. De geheele slad ging in rouw, doch toen de autoriteiten de vlag op de stadsgebou- wen halfstok wilden hijschen, werd dit door de troepen belet. halfverkoolde stronken uiteen met een knots, die de overwonnenen achtergelaten hadden; hij sloeg,ze -tot kleine, gloeiende spaanders, die te klejp waren om te blij- ven branden tot de terugkomst der krij- gers, en terwijl hij daarop met riet en biezen de gewonden boeide, riep hij uit: „De Kzamms hebben den zoon van den Panter geen vonkje willen geven en nu hebben de Kzamms geen vuur meer. Zij zullen in koude en duisterms rondzwer- ven totdat zij hun stam hebben weerge- von'den. Zoo zijn de Oulhamr sterker ge- worden dan de Kzamms." Naoh bevond zich alleen op de terp, waar Nam en (law zich weer bij hem zou den voegen. Dit verbaasde hem niet. De jonge krijgers hadden zeker groote omwe- gen moeten maken, toen ze achtervolgd werden. Na zijn wonde met wilgebladen te heb ben bedekt ging hij dicht bij het teere vlammetje zitten, waarvan zijn lot afhing. De tijd vergleed als de golven van den Grooten Stroom en met de stralen van de steeds hooger riizende maan. Toen deze haar hoogtepnnt had bereikt, hief Naoh het hoofd op. Onder de duizenderlei ge- ruchten, had hij een regelmatig geluid ge- hoord, dat deH mensch behoorde. Een snelle tred, niet zoo veelvoudig als die der viervoeters. Eerst was hij nog slechts nauw hoorbaar, maar weldra werd nij duidelijker; een plotseling opstekend bnes- je voerde een ttchten geur mede en de Oulhamr zeide bij zich zelven: „De zoon van den Populier heett de vijanden op een dwaalspoor gebracht." Want geen gerucht, geen geur duidde op een vervolging. Spoedig teekende een Ienige gestalte zich tusschen twee eschdoorus af; Naoh zag, dat hij zich niet had vergist: het was Nam, die nader kwam in het zilver- Iicht van de maan. Hij was spoedig aan den voet van den heuvel. En de leider vroeg: „Hebben de Kzamms het spoor van Nam verloren?" „Nam heeft ze eerst heel ver naar het Noorden gevoerd, toen is hij hun weer voorgekoinen en heeft langen tijd door de rivier gewaad. Toen heeft hij stilgestaan. Maar noch door zijn gezicht, noch door zijn gehoor, noch door zijn reuk kon hij meer de nabijheid van de Verslinders der Menschen bespeuren." „Het is goed", antwoordde Naoh, ter wijl hij zijn arm om zijn schouders sloeg, „Nam is behendig en slim geweest. Maar wat is er van Gaw geworden?" „De zoon van den Saiga is door een anderen troep der Kzamms vervolgd. Nam heeft zijn spoor niet gevonden." „Wij zullen op Gaw wachten. En nu moet Nam kijken." Naoh trok zijn makker mede. Achter den heuvel in een kuil zag Nam een klein vlammetje flikkeren; het lekte aan takjes en was warm. „Kijk", zeide de leider eenvoudig, „Na- oh heeft het Vuur veroverd." De jongeling stiet een luiden kreet uit; zijn oogen werden donker van vreugde, hij wierp zich ter aarde voor den Panter en mompelde: „Naoh is listiger dan geheel een dam. Hij zal de groote leider van de Oulhamr zijn en geen vijand kan hem vveersiand bieden. Zij zetten zich voor het kleine vuur en en het was alsof de zwakke gloed hen reeds beschermde, als waren zij reeds te rug in de streek, waar ze het levenslicht zagen, onder de koude sterren, voor de dwaallichten van het Groote Drasland. Zij vreesden den langen terugweg niet; als zij de oevers van den Grooten Stroom verlieten, zouden de Kzamms hen niet meer vervolgen; zij zouden door streken trekken, waar slechts dieren rondzwierven. Zoo droomden zij langen tijd; hun was de toekomst, en vol beloften scheen hun de atmosfeer. Maar toen de maan in het westen begon te dalen, voelden zij een vage onrust: „Waar blijft Gaw?" mompelde de lei der. „Zou hij de Kzamms niet hebben kunnen misleiden. Zou hij door een moe- ras in zijn loop zijn belemmerd, of is hij in een valstrik gelokt?" (Wordt vervolgd.) 1 UZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1