ALGEMEEN NSEUWS- EN ADVERTENTIEBUD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN Aan onze Adverteerders •Jo. 7060 Zaterdag 23 October 1920. 60e Jaargang, s u I K E R. Be Strip oa het Vuur. ~B U I T E N L A NIT W B a D B B L A o- raden die minstens e€n dag voor den verschijndag, iSiWNEMlAKO. FEUILLET0N. De invoering van den achturigen werkdag dwingt ons omjde vormen onzer courant op een vroeg uur te sluiten, teneinde met drukken gereed te zijn binnen den wettelijk toegestar.en werktijd. Ter voorkoming van teleurstelling bij hen die een advertentie op een bepaalden dag wenschen geplaatst te zier, moeten wij dringend aan- dus voor Maandag, Woensdag of Vrijdag in te zenden. Advertentien die in den morgen van den verschijndag worden toegezonden, zullen slechts in zoovcrre opgenomen kunnen worden, indien daardoor geen vertraging in het afdrukken onzer courant kan ontstaan. De Burgemeestcr van 1ER NLUZEN maaki. iekend, dat bon no. 56 van de Rijksnnkerkatut, geldig is van Maandag 25 t/m Zondag 31 October. Ter Neuzen, 22 October 1920. De Burgemeestcr voornoemd, J. HUIZINGA. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde zijn de stemmingen over de xnoties betreffende salarissen en de post- en telegraafstaking. De motie-van den Tempel (verhooging van alle salarissen van het rijkspersoneei met 5 pet. nevens de door de regeermg voorgestelde verbeteringen) wordt verwor- pen met 55 tegen 33 stemmen. De motie-van Rijzewijk (terugwerkende kracht van de verbeterde kindertoelage tot 1 Januari 1920 en wijziging in de samen- stelling van de commissie voor georgam- seerd overleg) wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De motie-v. d. Laar (minimum kinder toelage f 100) wordt verworpen met 85 tegen 3 stemmen. De motie-Qud (verhooging van den kin- derbijslag tot {75 met verhooging van al le salarissen met 5 pet.) wordt verworpen met 55 tegen 33 stemmen. De motie-Otto (spoedige herziemng en verhooging van de salarissen naast de re- geeringsvoorstellen) wordt verworpeo met 45 tegen 43 stemmen. De motie-Van den Tempel (geen ver- dere gevolgen te verbinden aan de deel- neraing aan de staking) wordt verworpen met 5/ tegen 30 stemmen. Aan de orde zijn de mterpellatie-w eit- kamp over tie zuivel-politiek en de inter- pellatie-Sannes over de brood- en melk- prijzen. De heer Weitkamp (c.-h.) vraagt, ot de regeering een onderzoek wil instellen naar de productieprijzen der melk, vooral op de anne zandgronden, en de resultaten van dat onderzoek wil mededeelen voor de behandeling van de landbouwbegroo- bng- Spreker vraagt verder, op welke wet of wetten de uitvoerverboden berusten, of de duurte niet beter te bestrijden is dan met uitvoerverboden, en of de regeerings- bemoeiingen met den zuivel zullen ophou- den, indien blijkt, dat van woekerwinsten geen sprake is. HET GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. De Telegraaf meldt nu, dat zich in de afdeelingen der Tweede Kamer bij de behandeling der begrooting van buiten- landsche zaken een levendig debat heeft ontwikkeld over het voorstel om het tijde- lijk gezantschap van Nederland bij den Paus definitief te maken. Het grootste deel der linkerzijde zal ongetwijfeld tegen het voorstel stemmen. Er is echter een groep, die er eenigszins onverschillig tegenover staat en de na- dere toelichting van den Minister zal af- wachten. De leider der Christelijk-Historischen, de heer De Savornin Lohman, heeft met beslistheid het voorstel bestreden. HET STANDBEELD VAN PIET HEIN. Zondag was het een halve eeuw gele- den, dat koning Willem 111 het standbeeld voor Piet Hein te Delftshaven onthulde. De Delft-havenaars hebben zich dat feest feestelijk herdacht. Ze hebben het beeld een lauwerkrans omgehangen, het hek om zijn beeld met oranje en rood-wit-blauvv getooid, hun gevels versierd, vlaggen uit- gestoken en het huisje, dat thans op de plaats in de Piet Heinstraat staat, waar de „Delfthavensche kwajongen" het le- venslicht zag, extra mooi gemaakt. Maandagavond hebben ze geillumineerd en begeleid door een muziekgezelschap een ommegang gedaan. BELGISCHE PAS-VISA. Van heden af wordt door alle Belgisc'ne consulaten in ons land het nieuwe tarief van een pas-visum voor Nederlanders (gel- digheidsduur 1 jaar) toegepast. Het be- draagt f5.70 voor heenreis, f 11.50 voor 'n reis heen en terug, f 14.25 voor verschei,- dene reizen. Deze cijfers kunnen eenigs zins veranderen volgens den wisselkoers, zooals den 25sten van iedere maand door de consulaten bepaald wordt. VERHOOGING DER POSTTARIEVEN. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de Postwet, de Pakket- postwet en andere wetten, waarin bepalin- gen voorkomen, op het vervoer per post betrekking hebbende, was men nagenoeg algemeen van oordeel, dat een verhooging van de tarieven der posterijen onvermij- delijk is, daar met de thans geldende ta rieven het bedrijf zijn eigen kosten niet kan dekken. Enkele leden konden zich met tariefsverhooging niet vereenigen. Enkele leden hadden bezwaar wegens den socialen druk, welke daardoor in het bijzonder aan den kleinen handel wordt opgelegd. Enkele leden vroegen ot het evenwicht niet zou kunnen worden her- steld door een meer oordeelkundige m- richting van den dienst. Andere leden, dfe eveneens op bezuiniging aandrongen, verwachtten echter niets van speciale be- zuiniging- of enquete-commissies. Zeer vele leden, die tariefsverhooging onvermijdehjk j oordeelden, konden er zich niet mee veree- j nigen, dat ook de tarieven voor dagbladen j en tijdschriften zullen worden verhoogd. j Andere leden waren van meening, dat, nu eenmaal tot tariefsv rhooging wordt over- j gegaan, ook drukw^rken daaraan moeten j worden onderworp"n. Verscheidene leden hadden er bezwaar J (tegen, dat de wet de regeering de be- voegdheid zou geven binnen zekere gren- zen zelfstandig het tarief te bepalen en wilden de vaststelling niet zi&n onttrokken aan de medewerking der Staten-Generaal. Andere leden achtten de voorgestelde re- geling het eenige middel om het telkens ontstaan van tekorten te voorkomen. VERHOOGING DER BELEENINGS- TARIEVEN BIJ DE NEDERL. BANK. De Nederlandsche Bank heeft met in- gang van Woensdag de rente voor belee- ning van binnenlandsche effecten van 4Va tot 51. °/o, voor buitenlandsche effecten vara 5 itp't 6 °/o en de rente voor voorschot- ten in rekening-cour.nt van 5tVa tot 61/2 verhoogd. Het wisseldisconto, het promessendis- conto en de rente \an beleening op goe- deren zijn onverand* rd gebleven op resp. j 4f/2, 5 en 51/2 Het Hbl. herinner. naar aanleiding hier- van er aan, dat de Nederlandsche Bank op 20 September eect circulaire heeft ge- richt tot diegenen, die bij haar beleenm- gen op N. W. S. hebben gesloten. Deze circulaire bevatte de volgende passage: „Daar de gelden, tot verkrijging waarvan deze staatsleeningen zijn aangegaan, voor het grootste gedeelte voor crisis-uitgaven, dus voor niet-productieve doeleinden zijn besteed, acht de Bank het in het algemeen belang wenschelijk, dat die gesloten be- leeningen weder door besparing worden afgelost. Zij moet hiermede dan ook bij de respectievelijke teeners op geleidelijke aflossing aandringeh. Mocht zulks in de naaste toekomst evenwel niet tot het ge- wenschte resultaat leiden, dus in het to- taalbedrag der op deze obligation opgeno- inen gelden geen merkbare vermindering komen, dan zal zij zich genoodzaakt zien, andere maatregelen te treffen, die voor het aanhouden dezer posten zijn aantrek- kelijkheid zouden doen verliezen." Uit de sedert gepubliceerde weekstaten is gebleken, dai van een belangrijken te- ruggang der beleeningen vooralsnog geen sprake is geweest. De Ned. Bank heeft thans derhalve gevolg gegeven aan het voornemen, in de bovengenoemde circu laire geuit, om door verhooging der be- leeningsrente vermindering der vrijwel immobiele voorschotten op N. W. S. te verkrijgen. Daarentegen ligt het, naar het blad meent, blijkbaar vooralsnog niet in de bedoeling ook het wisseldisconto te verhoogen. Rowan uit den Oertijd door H. ROSNY. 22) De grootste wierp, zoodra hij binnen draagwijdte was, zijn werpspies met vuur- steenen punt. Hij gooide met kracht en behendigheid. Het wapen scheerde langs Naoh's schouder en viel op den vochti- gen grond. De Oulhamr, die zijn eigen wapens wilden sparen, raapte het werk- tuig op en gooide o|? zijn beurt. 1 lui- tend beschreef het wapen een boog en doorboorde de keel van een der Kzamms, die wankelde en viel. Zijn makkers, die een gejank als van een hond aanhieven, vielen nu gelijktijdig aan. Naoh had nog den tijd om zich ter aarde te werpen, ten einde de scherpe punten te vermijden en de Verslinders der Menschen, die meen- den„ dat hij getroffen was, snelden op hem toe om hem af te maken. Reeds was hij weer opgesprongen en deed een nieu- wen uitval. Een Kzamm werd in den buik getroffen en staakte de vervolgmg, terwijl de beide anderen spies na spies wierpen; bloed vloeide uit Naoh's heup, maar hij voelde, dat de wonde nietdiep was en hij begon om zijn tegenstanders heen te draaien, want thans vreesde hij geen omsingeiing meer. Hij liep weg, hij kwam weder en wel zoo behandig, dat hij zich bevond tusschen het Vuur en zijn vijanden. „Naoh is sneller dan de Kzamms," riep hii, „Hij zal het Vuur nemen en de Kzamms hebben twee krijgers verloren." Hij deed wederom een sprang, die hem tot vlak bij het Vuur bracht. Reeds strekte hij de hand uit om. een brandend hout te grijpen, toen hij sidderend be- merkte, dat alles reeds bijna verkoold was. Hij liep om het wachtvuur heen in de hoop een tak te vinden, die hij kon hanteeren; tevergeefs. En de Kzamms kwamen reeds. Hij wilde vluchten, hij stiet tegen een stronk en struikelde, zoodat zijn vijan den er in slaagden hem den weg te ver- sperren, door hem tegen het Vuur aan te drijven. Ofschoon het wachtvuur een groote oppervlakte besloeg en hoog op- gestapeld was, zou hij er over heen kun nen springen. Maar wanhoop vervulde zijn ziel, de gedachte om overwonnen, door de duistemis terug te sluipen, was hem ondragelijk. En zijn bijl en knots tegelijk omhoog heffend, aanvaardde hij den strijd. V. Om het Vuur! De beide Kzamms naderden gestadig ofschoon hun pas zich matigde. De sterk DE TOESTAND. Het gevaar, dat de staking in de Engel- sche kolenmijnen op andere groepen van arbeiders overslaat, is, schrijft de N. R. Crt., lang niet denkbeeldig. De spoorweg- beambten zijn al moeilijk in bedwang te houden. Nu men zuinig moet zijn met de kolen, wordt het spoorwegverkeer be- perkt en komen er toch een aantal man- nen van dat personeel leeg te loopen. Dat is geen aanvuring voor hun kamera- den, die geen vacantie krijgen, om aan het werk te blijven. De hoofdzaak is echter, dat de stemming onder de spoor- wegmannen militant is. In een vorige bij- eenkomst, zoo heeft men nu vernomen, is een voorstel om het spoorwegpersoneel uit sympathie voor de kolendelvers het werk te laten neerleggen maar met een stem meerderheid geketst, en voor de be- keering van de weifelaars was het noo- dig, dat Thomas eerst een krachtige rede hield. Het congres van de nationale ume van spoorwegbeambten blijft eenige dagen bijeen, om den loop van zaken af te wach- ten en daarnaar zijn houding te bepalen. Tegelijkertijd kondigt zich een staking van transportarbeiders aan. Ook een deel van hen wordt tengevolge van de staking werkloos, omdat er geen steenkolen meer te sjouwen, te lossen en te laden zijn. Dat zijn de bootwerkers. Maar een andere ca- tegorie van de transportarbeiders, op wie juist in de tegenwoordige crisis alles aan- komt, de voerlieden, sleepers en bestuur- ders van vrachtauto's, dus de mannen die het vervoer op den grooten weg bedienen, het vervoer dat niet van steenkolen af- hankelijk is, hebben tegen Zaterdag het werk opgezegd, wanneer er voor dien tijd niet aan hun looneisch voldaan is. Het zijn ongeveer 150,000 man, die 4.7 pond ster ling in de week als minimum-loon verlan- gen en de grief hebben, dat de werkge- vers dien eisch niet alleen niet willen inwilligen, maar er ook niet met hen over willen beraadslagen. Te Leeds zouden vandaag al 5000 voerlieden en chauffeurs geen dienst meer doen. De mannen uit Yorkshire willen, zooals in ons ochtend- blad is gemeld, morgen met staken begin- nen en de bijeenkomst te Londen, waar in over al of niet staken van de transport arbeiders bij het verkeer op de wegen be- slist zou worden, is uiteengegaan, zonder het eens te zijn geworden. Belangrijke groepen staken dus in elk geval. in het steenkoolconflict komt men niet verder, omdat er wantrouwen over en weer is. De leiders van de mijnwerkers blijven staan op hun eisch dat de twee shillings meer per schoft onvoorwaardelijk aan de delvers moeten toegestaan worden; daarnaast zijn zij bereid de verzekering te geven, dat de werklieden onder hun in- vloed mee zullen werken aan het verhoo gen van de productie. Noch de regee ring, noch de eigenaars nemen voorloopig met die verzekering genoegen. In plaats van een verzekering willen zij een waar- borg. De mijnwerkers vreezen, dat het stelsel van de eigenaars en de regeering tenslotte op overproductie en werkloosheid voor een deel hunner zou uitloopen. Het klinkt vreemd in een tijd, waarin alles om productie schreeuwt, van de mogelijkheid van overproductie te hooren spreken. Maar de steenkolen zijn duur, ook voor den En- gelschman, die er minder voor betaalt dar. de buiteniander, vele industrieen lij- den onder gebrek aan bestellingen en ver- bruiken minder steenkolen, en het bui- tenland, dat den extra hoogen prijs moet betalen, neemt alleen het strikt noodige. Eindelijk concurreert de steenkolenproduc- tie van de halve wereld tegenwoordig met de Engelsche, wat zich nog meer zal laten voelen, wanneer de vrachten verder dalen. De groote welvaart van den En- felschen kolenuitvoerhandel is eenigszins unstmatig, daar zij berust op een nood, die het gevolg van den oorlog is. Wegens de vrees voor overproductie bij de kolen delvers, hebben de eigenaars niet veel vertrouwen in de medewerking van de leiders der arbeiders aan het verhoogen van de productie. Zij weten ook, dat de leiders dan aan het toezicht op de ont- ginning hun aandeel zullen eischen en niet zullen toelaten, dat er vooral ki de minst rendeerende beddingen gewerkt wordt. Bekend is, dat nu reeds van den kant van de delvers geklaagd is, dat ite eigenaars de beste lagen onaangeroerd ta- ten, om, zoodra het regeeringstoezicht af- geschaft en de kolenhandel vrij is, door een sr.elle en ruime productie van de gun- stige conjunctuur te kunnen profiteeren. Degenen, die daar bang voor zijn, geloo- ven niet aan de belofte van de regeermg, dat de afschaffing van haar toezicht nog lang op zich zal laten wachten, Dat zijn, in het kort gezegd, de elementen van wantrouwen, die het moeilijk maken, snel en afdoende tot een beschikking te ko men. Het is daarom ook veel gemakkelij- ker het gros van de niet gecompliceerd denkene mijnwerkers mee te krijgend voor een looneisch zonder meer dan voor een plan met loon- en productie-schaien en allerlei ditjes en datjes. De eomrhunistische propaganda, die met de komst van de Russen in Engeland wel een opmerkelijke uitbreiding heeft gekre- gen, heeft bovendien in de vakvereenigin- gen al een aardig stuk ondermijningswerk gedaan. Sylvia Pankhurst heeft te Lon den terechtgestaan, omdat zij in haar blad de matrozen van de vloot had opgehitst om de roode vlag in top te hijschen (me- thode B van de derde internationale), de massa heeft aangezet om het parlement naar huis te jagen en de bootwerkers om de pakhuizen en entrepots aan de havens te plunderen, die, volgens haar, minder dan de paleizen in het Westend, de eigeniijke „bastilles" van de kapitalisten zijn. Zij is gisteren op vrije voeten gelaten tegen een borgtocht van 2000 pond sterling. De roode kas is er vermoedelijk goed voor. Dezelfde dame ijvert zonder ophouden voor stakingen om de samenleving te ver- lammen, al weet zij heel goed, dat in een latere bolsjewistische samenleving werk lieden, die dit deden, aan den lijve ge- straft of zelfs doodgeschoten zouden wor den. De propaganda uit Rusland heeft de oude voorbeeldige tucht van de Engelsche vakvereenigingen een deuk gegeven en het gezag van de leiders is niet meer het- zelfde van vroeger. Bij de jongste re ferendum is gebleken, dat de overgroote meerderheid van hun volgelingen niets van een voorstel wilden weten, dat de leiders wel niet rechtstreeks durfden aan- bevelen, maar toch meerendeels als een bruikbaren uitweg beschouwden. Zij zel- ven worden op deze wijze in de richting van de radicalen gedreven. Het is mogelijk, dat Lloyd George het daarom beter acht, den strijd maar uit te vechten, dan op een compromis aan te sturen, dat hem tot later verdagen zou. DE VERKIEZ1NGEN IN OOSTENR1JK. De uitslag van de verkiezingen voor de Oostenrijksche Nationale Vergadering was gisteren (op 2 kiesdistricten na) Christen-socialisten: 83 zetels (winst 20 zetels)sociaal-democraten 65 zetels (ver- lies 4 zetels); Groot-Duitschers21 zetels (verlies 3 zetels). De niet-socialistische bladen betuigen hun vreugde over de nederlaag der so- cialisten, wier partij thans van het _-er- ste op het tweede plan is gekomen. De Neue Freie Presse zegt, dat de verkiezin gen duidelijk aantoonen, dat het volk te gen radicale proefnemingen en communis- tische wandaden gekeerd is. De Arbei- terzeitung, die met veel misbaar tegen de tegenstanders der socialisten uitpakt, schrijft, dat de communisten bij deze ver- kiezing de arbeiders in den rug hebben aangevallen en veel tot de Christelijk- sociale overwinning hebben bijgedragen, wat hen tot verraders van het proletariaat stempelt. ste wierp voor het laatst zijn spies, toen hij reeds vlak bij was. Naoh weerde haar af met zijn bijl. het lichte wapen viel tus- j schen de vlammen. Op hetzelfde oogen- blik zwaaiden de drie knotsen. Die van Naoh trbf tegelijkertijd de bei- j de anderen en de schok brak de strijd- j vaardigheid der tegenstanders. De zwak- ste der Kzamms wankelde. Naoh be- merkte dit, stortte zich op hem, en met een geweldigen slag brak hij hem den nek. j Maar hij werd zelf ook getroffen; een I knoest van de knots reet hem ruw zijn i linkerschouder open, nauwelijks ontkwam hij aan een slag op den schedel. Hij- gend deed hij een sprang naar achte- ren, om weer een gunstigen stand te vinden. Daarop wachtte hij met geheven wapen. Ofschoon hem nu nog slechts een tegen- stander overbleef, was dit toch een ha- chelijk oogenblik. Want zijn linkerarm kon hij nauwelijks meer gebruiken, terwijl de Kzamm dubbel geWapend was en nog niets van zijn kracht had ingeboet. Het was de forsch gebouwde krijger met de breede borst, wiens lendenen meer gele- ken op dien van een Oeros, dan op den romp van een mensch, wiens armen veel verder reikten dan die van Naoh. Zijn beenen, die naar binnen bogen en te kort waren om hem een groote snelheid te geven, maakten, dat hij gemakkelijk zijn evenwicht hield. Voor hij tot den beslissenden aanval overging, keek hij loerend den Oulhamr aan. En oordeelend, dat hij te zekerder van zijn overwinning zou zijn, indien hij met beide handen toesloeg, wilde hij slechts gebruik maken van zijn knots. Toen viel hij aan. De wapens, die nagenoeg gelijk van ge- wicht waren, van hetzelfde hout gesne- den, botsten tegen elkaar. De slag van den Kzamm was heviger, dan van Naoh, die zijn linkerhand niet gebruiken kon. Maar de zoon van den Panter had den slag gepareerd met een overdwarse be- wegjing. Toen de Kzamm den aanval her- nieuwde, sloeg hij slechts ieege lucht; Naoh was hem ontdoken. Daarop vie) de Oulhamr aan; bij het derde treffen kwam zijn knots neer met de raakheid van een vallend rotsblok. De schedel van den tegenstander zou gespleten zijn, als zijn lange, gespierde armen zich niet bij- tijds omhoog geheven hadden; opnieuw botsten de knotsen, en de Kzamm sprong terug. Hij antwoordde met een woeden- den slag, die bijkans de knots uit Naoh's hand beukte; en eer deze zich had kun nen herstellen, waren de handen van den Verslinder der Menschen omhoog gehe ven en kwamen met kracht neer. De Oulhamr kon den slag breken, maar niet stuiten; hij werd op het hoofd getroffen, hij trilde in de knieen, aarde, hemel en boomen draaiden in woeste vaart om hein heen. Maar in dit oogenblik van doods- gevaar, verliet het instinct tot zelfbehoud hem niet, met een laatste uiterste krachts- inspanning zwaaide hij zijn knots, eer nog zijn tegenstander op iets bedacht kon zijn. Beenderen kraakten; de Kzamm kromp ineen; zijn kreet verstierf in een doods- gerochel. Toen brak de vreugde van Naoh zich onweerstaanbaar baan; met een rauw ge- lach keek hij naar het wachtvuur, \v rin de vlammen flikkerden. Onder de rustige sterren, bij het geluid van den stroom en het gefluister van het koeltje, terwijS nu en dan het gelach van jakhalzen of het gebrul van een leeuw weerklonk, te mid den van al deze natuurgeluiden, kon Na oh nauwelijks zijn triomf beseffen. En hij stamelde: „Naoh is heer van het Vuur." Het scheen hem de almacht der we reld. Hij liep langzaam om "het roode dier, hij strekte er de hand naar uit, hij liet zijn borst streelen door den gloed, dien hij zoo lan^- had moeten ontberen. Toen mompelde hij weer, uitzinnig van vreugde „Naoh is heer van het Vuur." Langzamerhand werd zijn wilde blijd- schap rustiger. Hij begon de terugkomst der Kzamms te vreezen; hij moest zijn buit met zich voeren. Een voor een legde hij de dunne, platte steentjes neer, die hij onderweg verzameld had en maakte zich gereed om ze met behulp van twijg- jes, boomschors en biezen samen te voe- gen. Toen hij het kamp weer rondsloop, vond hij een nieuwe reden tot verheuge- nis; in een terreinplooi zag hij den korf, waarin de Verslinders der Menschen het Vuur borgen. (Wordt vervolgd.) UZENSCHE ",<t WBL' r?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5