ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7059. Donderdag 21 October 1920. 60e Jaargang. Be Strip em bet Vuur. buitenland Leden Commissies. FETJILLETON. glKftLdLAN 0. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De lieer Kooien aanvaardt Iret voorzittei- schap met een rede, waarin hij zijn voorgan- ger huldigt en een beroep doet op de mede- werking der Kamer. Daarna is aan de orde de interpellate over de salarisverbetering van het rijksper- soneel, in het bijzonder van het postperso- De interpellant, de Iteer Van den 1 empel (s-d.) (die zeer slecht verstaanbaar is), noemt als oorzaak der ontevredenheid de af- wiiking van het rapport der salariscommis- sie. Bovendien wordt het postpeisoneel ach ter gesteld bij andere ambtenaren en be- ambten. De regeering is altijd ten aanzien van de bezoldiging van haar personeel ach- ter de feiten aangeloopen. Spreker critiseert de salarisplannen uei regeering. Door haap' houding was z.i. de staking van het postpersoneel onvermijde- lijk. Niettemin hebben de besturen der or- ganisaties het hunne gedaan om haar tegeii te houden. Scherp keurt interpellant het at, dat de regeering weigerde de besturen te ontvangen. Dr. A. KUYPER. Naar de „Stand." verneemt, is de toestand van dr. A. Kuyper langzaam achtermtgaan- de, daar teekenen van hartzwakte zich voor- doen. RI1KSU1TKEER1NG EN PERSONEEL VOLKSTELLINO. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat het in zijn bedoeling ligt te bevorderen een vergoeding van de gemeenten voor de aan- staande volkstelling van 12 ct. per gete den nersoon, tegen 4V, ct. bij de vonge tell ng Ten einde zooveel mogelijk tegenioet komen aan de moeilijkheid tot ^omen geschikt personeel hebben de Minister van Oorlog en de Minister van Marine a. i. zich bereid verklaard militairen met den graad van onderofficier, korporaal of soldaat, die daar toe geschikt en genegen zijn.tegen f 2 50 per dag voor een onderofficier en 1,25 voor een korporaal of soldaat, be- lutlpzaam te doen zijn. Voor zoover het totaal der vergoedingen aan militairen in een gemeente meer dan tien percent besparing blijkt te geven zal rijksuitkeering naar een in verhouding ren grondslag zijn te bepalen. Voor gemeenten met ver verspreid lig- gende woningen kan de rijksuitkeering iets. hooger worden bepaald. DE L1CHT1NG 1921. Afgekondigd in Staatsblad no. 786 Be- sluit van den 13en October 1920, betrer- fende de sterkte van de lichting der militle van 1921. De lichting der militie van het jaar 1921 bedraagt 25.000, waarvan 600 voor de zee- militie worden bestemd. Het getal ingeschrevenen waarnaar het aandeel der provincie volgens art. 4 der wet is berekend, bedroeg voor Zeeland 1352. Het aan deze provincie opgelegde aandeel bedraagt 932. VERRU1MING VAN WERK- GELEGENHE1D. Minister Aalberse vraagt f 2.000.000 sub- sidie aan voor gemeenten en provincien ter aanmoediging en ondersteuning bij pogin- gen om beoefenaren van een in moeilijk- heden verkeerende industrie (sigarenindu- strie) in staat te stellen een ander vak te kiezen. DE W1EL1NGEN. Wij hebben ontvangen een memorandum voor den Volkenbond van het Nederlandsche suD-comite van de Volkenbond-Unie (Lea gue of Nations Union) over het Neder- landsch-Belgische geding in zake de Wie- lingen. Daarin worden achtereenvolgens belian- deld de oorsprong van het conflict, het in- ternationaalrechtelijk en het feitelijk karak- ter daarv%n, benevens de grondslag vooi een overeenstemnung. Wat den ieitelijken aard van het gescnil beireft over de vraag, of de Wielingen De schouwd moeten worcten als territorial wns teren dan wei als de monding van de Schel- de, wordt de geschiedenis van de souverei- niteit over de inonden van de Schelde weer- gegeven; met betrekking tot de rechtsbasis vinuen wij de historische rechten van Neder- land getoetst aan het volkenrecht van ver- leden en heden, en het reactionaire betoogd van het beroep van Belgie op den drie-mij- lenregel tegenover den door Nederland in- geroepen regel met betrekking tot de rivier- mondingen. Voor den grondslag van een overeen- stemming wordt verwezen naar de door de Nederlandsche regeering adhgeboden con- cessie om de Wielingen te verdeelen langs den zgn. Dalweg, zoodat de Belgische be- langen gewaarborgd zouden worden door de verkrijging door Belgie van de zuidelijke helft van het vaarwater. Het stuk is namens het genoemde sub- comite geteekend door de heeren H. Colijn (voorz.), prof. dr. P. Geil, J. C. H. Krop- veld en G. Gerretson. Als bijlagen zijn daaraan toegevoegd de redevoering van Minister Van Karnebeek op 3 Juni in de Tweede Kamer, een uiteenzet- ting over de uitoefening van de souvereim- teitsrechten sedert 1830, en de brief van den Belgisehen Minister van Buitenlandsche zaken, houdende een dankbetuiging voor de niet-toepassing van de neutraliteit op oe Wielingen (Aug. 1914). Wij zullen in de gelegenheid zijn,op dit memorandum terug te komen. (N. R. Urt. NEDERLAND EN BELGIE. De Brusselsche correspondent van het Hbl., meldt: Arthur Rotsaert, die de „Histoire de 1 Es- caut depuis 1648" schreef, betoogt in de ..Nation Beige" de onmogelijkheid om Ant- werpen door een kanaal met Zeebrugge te verbinden. Hij meent dat, indien werd afge- zien van de Schelde boven Antwerpen, dit zou beteekenen, dat Belgie afziet van zijn rechten tegenover Nederland. Na de tech- nische moeilijkheden te hebben aangetoond, drukt Rotsaert de meening uit, dat Neder land toch niet zou toetaten, dat de Schelde benoorden Antwerpen afgesloten zou wor den. Ten slotte geeft Rotsaert te kennen, dat in dit geval er weinig of niets zou terechtko- men van Belgische betrekkingen met den Rijn. De ..Nation Beige" kondigt aan, dat zij nog het oordeel van andere deskundigen over dezelfde quaestie zal inwinnen. U1TBARSTING MERAPI. (Officieel). Het departement van Kolo- nien ontving yan den gouverneur-generaal het volgende telegram: Kleine mtbarsting Merap: maakte 35 slachtoffers. alien grassnijders en veldar- beiders die werkendc op 2 paal van hun kampong, in bekende gevaarlijke zone wer- den verrast door ncerdalende warmen lucht- stroom, gemengd met verpoederde lava. SALARJSSEN R1JKSPERSONEEL. De roorgenomen voorzieningen. De Minister vau Financien heefi aan den voozitter van de Tweede Kamer den voi- genden brief doen toekomen (/8-Gra»enhage, 15 Oct. 1920. Ik beb de eer, U Boogedelgestrenge te verzoeken wel ter kennis van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wilien bren gen, dat, bet kabinet, ter tegemoetkoming aan de moeilgkheden, welke het Rijksper- soneel, en meer in het bijzonder gezinnen met kinderen, ODder de bestaaude omstan- digheden ondervouden, besloot de volgende voorzieningen te treffen a. de schaien 2 6n 3 van bet bezoldi- gingsbesluit burgerlgke Rijksambtenaren 1920 (Staateblad No. 37) worden in maxi mum verboogd met 100, ingaande 1 Jannari 1920 b. de korting van 7 pet. voor weduwen- en weezenpensioen komt van 1 Januari 1920 af te vervallen. c. de kintertoelage wordt, te rekenen van I Jul) 1920, voor elk kind benedeu den leeftpd van achttien jaren toegekend, dus reeds te beginnen met het eerste^ kind. De toelage wordt genoten ocgeacht het bedrag der wedde, zoodat de bestaande grens van 5000 komt te vervallen. De toelage bedraagt voor e'k kind als voren bedceid 21/s pCt. van het bruto sa- laris, met inbegup van vaste toelagen, met een minimum van f 50 en maximum van 200 per kind. Als maatstaf worden genomen de wedde en het aantal kinderen op 1 Jan. 1920. d. de salaiissen van gehuwde manne- Rocvwi wit den Oertijd door H. ROSNY. 21) IV. Het verbond tusschen Mensch en Mammoeth. Nam en Gaw hadden den mammoeth op hnn leider zien toeschrijden; wel heel duidelijk beseften zij toen de weertooze nietigheid van den mensch en toen de geweldige slurf op Naoh nederdaalde, murmelden zij: Nu wordt Naoh vermorzeld, Nam en Gaw zullen alleen staan tegenover de Kzamms, de dieren en het water. Maar toen zagen zij, dat Naoh s hand het dier streelde en hun hart sprong p van vreugde en trots en zij juichten: „Naoh heeft een verbond gesloteni met den mammoeth. Naoh is de machtigs e der menschen." Toen riep de zoon van den I anter. Dat Nam en Gaw op hun beurt na- de'r'sluipen, gelijk Naoh is nadergeslopen Laat ze gras en jonge loten vergaren, en deze den mammoeth bieden. Zij luisterden met klpppend hart, inaar vol vertrouwen; zij naderden uiterst lang zaam, naar het voorbeeld van den leider en op hun weg plukten zij nu eens^s, groeven dan weer een maluwe wortel U1Toen zij diciht bij het dier waren, reik- ten ze het hun oogst toe en Naoh deed tegelijkertijd hetzellde; de mammoi2 - Zoo werd het verbond gesloten tus- te schen de Qulhamr en den mammoeth. De nieuwe maan was grooter gewor- den; de nacht naderde, dat zij zou opko- men groot als de zon. Nu kampeerden in een dezer nachten de Kzamms en de Oul- hamr op twintig duizend vaam afstand van elkaar. Zij trokken langs den oever van den stroom. De Kzamms hadden hun legerplaats op een droog gedeelte opge- slagen; zij warmden zich bij het loeien- de Vuur en aten groote stukken vleesch, want de jacht was goed geweest, terwijl de Oulhamr in de vochtige duisternis stil- lekens met elkaar wat wortelen deelden en het rauwe vleesch van een houtduif. Op tienduizend vaam van den oever sliepen de mammoeths onder de esv-h- doorns. Overdag verdroegen zij de nalbij- heid van de nomaden, maar des n.ichts waren zij' meer prikkel^iaar; misschien kenden zij de listen en lagen der men schen, misschien ook werden zij in hun rust gestoord door de aanwezigheid van andere levende wezens, dan die tot hun ras behoorden. Iederen avond trokken de Oulhamr dus weg naar een plek, waar hun lichaamreuk niet meer hmderlijk kon Nu vroeg Naoh ditmaal aan zijn mdic kers: „Zijn Nam en Gaw gereed om groote vermoeienissen te doorstaan Zijn hun ledematen soepel en lenig; en is hun ademhaling krachtig en rustig?" De zoon van den Populier antwoordde: „Nam heeft een gedeelte van den dag geslapen. Waarom zo(i hij dan niet ge reed zijn tot den strijd?" En Gaw kwam op zijn beurt: „De zoon van den Sa'igo kan met zijn grootste snelheid den afstand afleggen, die hem van de Kzamms scheidt." „Dat is goed. Naoh en zijn makkers zullen naar de Kzamms gaan. Zij zullen den ganschen nacht strijden om het Vuur ljjke auabteuaren zullen, te rekeuen van 1 October 1920, ongeacht eventueele kinder- toelage, niet minder bedragen dan 1600 in standplaatsen der le kiasse, f 1540 in standplaatsen der 2e kiasse en j 1480 in standplaatsen der 3e kiasse e. de maatregelen sub c. en d. zullen ook gelden voor de lijdelijke ambtenaren. Dezen zullen bovendien over het tijdvak 1 Januari 1920—1 Juli 1920 alsnog kinder- toelage ontvangen, overeenkomstig de voor dat tjjdvak geldende regeling f. op de werklieden in 's Rijks dienst, wier bezoldiging geregeld is in de loonre- geling van de Rpkswerklieden, zullen de onder b., c. en d. get oemde maatregelen van toepassing zgn. Met het oog op de toekenning van weekloon zullen ech'er de onder c. en d. bedoelde bedragen eenigzins gewjjzigd moeten worden en als volgt luiden c. de gehuwde Rijkswerklieden ontvan gen, te rekenen van af 1 Juli 1920, een toelage van j 1 per week voor eik kind beoeden den leeftijd van 18 jaar; d. de loonen van gehuwde Rjjkswerk- lieden (uitsluitend manneD) zulien, te reke nen vanaf 1 Oct. '20 ongeacht eventueele kinderfoelage niet minder bedragen dan 30,60 per week in standplaatsen der le kiasse, van 29,70 per week in standplaat sen der 2e kiasse en van J 28,35 per week in standplaatsen der 3e kiasse g. voor de militairen en onderwpzers zullen maatregelen van soortgelijke strek- king worden genomen. In het vertrouwen, dat de Staten-Gene raal zich met deze voorzieningen zullen kunren vereenigen, is de Regeering voor- nemecs, de noodige maatregelen te treflen, dat de betaliDgen, welke uit de hierboven omschreven voorzieningen voortvloeien, zeer spoedig zullen kunnen geschieden. Supletoire begrootingen tot beschikbaar stellen van de noodige bedragen worden met den meesten spoed in gereedheid ge- bracht en zullen, zoodra mogelijk, bij de Tweede Kamer worden ingediend. HET ENGELSCH U1TVOERVERBOD VAN STEENKOOL. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelsche regeering den uitvoer van steen- kool in verband met de mijnwerkersstaking heeft verboden, en het bunkeren van steen- kolen is stopgezet, hebben wij ons om in- lichtingen gewend tot de Nederl. Stoom- vaart maatschappijen, inhoeverre onze ■scheepvaart daardoor moeilijkheden zal on- dervinden. Naar men ons mededeelde zal de vaart op Nederl. Indie daardoor geen hinder on- dervinden. Men heeft met een uitbreken van een mijnwerkersstaking rekening ge- houden en daarom de verschillende kolen stations ruim van kolen voorzien. Ook de vaart naar andere werelddeelen zal niet gestagneerd worden. Wat de scheepvaart op Groot-Brittannie en lerland betreft, ook deze meende de maatschappijen te kunnen blijven voortzet- ten. Kan men niet in Engeland bunkeren, dan zal men dat in ons land of elders doen. Hoewel moeilijkheden niet zullen uitblij- ven, hoopte men toch de verbindingen in stand te kunnen houden. Men ontveinsde zich evenwel niet, dat een langdurige mijnwerkersstaking zijn in- vloed over de geheele wereld zal doen voe- len. EEN PARTIJFONDS VAN EEN MILLIOEN. Op een Vrijdag door het Centr. Couute van Anti-Rev. Kiesvereenigingen gehouden vergadering in Den Haag is nader bespro- ken het plan van den Partijvoorzitter, den heer H. Colijn, in de Deputatenvergadenng van April jl. aan de orde gesteld, om door een stevige actie in den lande gelden bijeen te brengen voor den noodzakelijken uitbouw der organisatie en de voortdurende propa ganda der beginselen van de anti-rvolutio- naire partij. Uit de rente van dat kapitaal zullen al die maatregelen bekostigd moeten worden, die het C. C. noodig acht: intense propaganda, het bijeenbrengen van materiaal voor lie propaganda en voor een inlichtingenui-n i ten behoeve van onze vertegenwoordigers Kamers, Staten en Raden. Voorts zal de stichting van den Kuyper-zetel aan de V. U. voor de beoefening van het staatsrecht be- langrijke uitgaven vragen. In de namiddagvergadering had de s-a- menstelling van de organisatie ad hoc en beraadslaging over /le quota voor de kies- kringen plaats.(N. H. Lit.» BE TOESTAND. Door de staking in de steenkoolmgnen van Engeland, Schotland en Wales lag Maandag het werk van meer dan een millioen kolendelvers stil. Dnurt zjj langer dan een week dan houdt meD er rekening mede, schigft de N. R. Crt., dat millioenen andere arbeiders tot werkloosheid gedwongen worden. Deze getallen zgn voldoende om een denkbeeld te geven van de groote be- teekenis van bet conflict, dat, als net aan de leiders alleen gelegen bad, wel te ver- mjjdeu geweest zou zgn. Men hennnert zich hoe de twee partgen in langdurige, moeieljjke onderhandelingen, met tusschen- komst van de regeering, steeds nader tot elkaar gebracht waren tot er over het be- middelingsvoorst-el om de loonsverhooging van een vermeerdeiing van de productie afhankelgk te maken, geen verschil van meening meer bestond. A lies kwam .fcH slotte nog aan op de uitspraak van bet biezersvolk van de mijnwerkers en die heeft, nadat velen, afgaande op den aunstigeD loop van de onderbandelinger, de staking al afgeschreveu hadden, de verrassing gebracht dat de mijnweikers nie's van het com- piomis wiiden weten. Tegenover dit duidelijke votum konden de leider- uiets anders doen dan de staking afKor.dig-n, als zg zelven nitt alle leiding wiiden ver- liezen. Men spreekt nu nog altijd van bemiddelingspogingen, maar de machinerie daarvoor is, bg een eenmaal begonnen staking veel moeieljjker in beweging te brecgen. veroveren. Nam en Gaw sprongen op en volgden hun leider. Er viel niet te rekenen op de duisternis om den vijand te verrassen. Bijna vol was de maan, die achter den anderen oever van den Grooten Stroom op rees. Nu eens scheen zij bloedrood over de lage eilanden, dan weer, was het als rees zij achter een traliewerk, wan- neer zij lichtte door de toppen der hoog- ste populieren, of wel zij spiegelde zich in de donkere golven, waar haar tlakke- rend beeld nu eens herinnerde aan een- bewegelijke wolk, dan weer voortkroop als een geel koperen slang of statig deinde als een slanke zw-aan; glanzend als een schelp lag het watervlak, waar het door het blanke manelicht werd bescheneti. In het eerst snelden de Oulhamr voort; zij kozen hun weg over getnakkelijk ter- rein, waar het struikgewas kort was. Naarmate' zij het kamp der Kzamms na derden, matigden zij hun loop; zij gingen evenwijdig aan elkaar op vrij grooten af stand om een zoo groot mogelijk terrein te bestrijken en toch niet omsingeld te worden. Plotseling, toen zij een biezen- stoel voorbij waren, zagen zij de vlam- men flikkeren, heel in de verte; het hel- dere maanlicht verbleekte hun gloed. De Kzamms sliepen, drie wachters on- derhielden het vuur en waakten. De Oul hamr, die tusschen het struikgewas ver- scholen lagen, bespiedden het kamp vol afgunstige begeerte. O, als zij slechts een vonk konden rooven. Zij hielden droge takjes gereed, fijne twijgjes; het Vuur zou niet meer sterven onder hun handen, totdat ze het zouden kunnen bergen in een korf van boomschors, van binnen bekleed met platte steenen. Maar hoe konden zij de Vlam bereiken; Hoe kon den ze de aandacht afleiden van de Kzamms, wier waakzaamheid verdubbeld was, sinds de zoon van den Panter voor hun wachtvuur verscheen? Naoh sprak: „Hoort. Terwijl Naoh stroomopwaarts gaat langs den oever, moeten Nam en Gaw op de vlakte om het kamp van de Verslinders der Menschen dwalen. Nu eens moeten zij zich verbergen dan weer zich vertoonenV Als de vijand op hen los stormen, moeten zij vluchten, maar niet zoo snel als zij kunnen, want zij moeten bij de Kzamms de hoop wekken, dat zij de Oulhamr kunnen grijpen, op- dat de vervolging lang dure. Nam en Gaw moeten hun moed bijeen rapen, op- dat hun vlucht niet te snel zijZij zul len de Kzamms medevoeren tot bij den Rooden Steen. Als Naoh daar niet is, moeten zij verder trekken tusschen den Grooten Stroom en het kamp der mam moeths. Naoh zal hun spoor weervin- den." De jonge nomaden huiverden; het was hard om" van Naoh gescheiden te zijn in de nabijheid van de geweldige Kzamms. Gedwee gleden zij tusschen het struik gewas, terwijl de zoon van den Panter den weg naar den rivieroever insloeg. Eeni- ge tijd ging voorbij. Toen vertoonde Nam zich onder een trompetboom en ver- dween; daarop verhief de gestalte van Gaw zich tersluiks boven het gras. De wakers maakten alarm; de Kzamms ver- rezen in de grootste wanorde onder luide kreten en schaarden zich om hun leider, een krijgsman van middelmatige grootte, gedrongen als de holenbeer. Hij hief tweemaal zijn knots omhoog, stiet een rauw geschreeuw uit en gaf het sein. De Kzamms vormden zes groepen, die zich in een halven cirkel opstelden. Na oh, die nog niet zeker van zijn zaak was en zich onrustig voelde, zag hen verdwij- nen; toen dacht hij aan niets meer dan aan dit eene groote doel; de verovering van het Vuur. Vier mannen bewaakten het, zij waren gekozen uit de sterksten van den stam. Vooral een zag er schrikwekkend uit. Hij was even zwaar van bouw als de leider, maar langer, de afmeting van zijn knots verried* zijn ontzettende kracht. Hij stond in het voile licht. Naoh zag de geweldige kaken, zijn oogen, die omsluierd werden door harige bogen, korte beenen, drie- hoekig van scheen en zwaar van kuit. Ofschoon niet zoo forsch als hij, waren de drie anderen toch ook -stevig gebouwd zij hadden alien lange armen en harde spieren. Naoh had een gunstige stelling geko zen: de lichte, aanhoudende avondwind blies in zijn richting en dreef zijn lichaams- reuk ver van de wakers; over; de savan na zwierven jakhalzen, die. een scherpen stank uitwasemden; hij had bovendien nog de huid van een der verslagen jakhalzen bij zich. Al deze omstandigheden veroor- loofden hem om tot op zestig; vaam het Vuur te naderen. Toen wachtte hij ge- ruimen tijd. De maan rees boven de po pulieren, toen hij zich oprichtte en zijn krijgskreet uitstootte. Verrast door deze plotselinge verschij- ning, bleven de Kzamms hem aanstaren. Hun verbazing duurde niet lang; zij hie- ven gezamenlijk een gehuil aan en zwaai- den hun steenen bijl, hun knots en hun werpspies. Naoh riep: „De zoon van den Panter is gekomen, over savanna's wouden, bergen en stroo- men, omdat zijn stam het Vuur verloren heeft.' Als de Kzamms hern toestaan eeni- ge brandende stukken te nemen van hun wachtvuur, zal hij zich zonder strijd te rug trekken." Zij begrepen die woorden in een vreem- de taal evenrnin als het gehuil der wol- ven. Toen ze zagen, dat hij alleen was, dachten zij er alleen aan om hem te ver- moorden. Naoh sprong terug, in de hoop, dat zij zich zouden verspreiden en dat hij hen ver van het Vuur £ou kunnen lokken; zij stortten zich gezamenlijk naar voren. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente beeft benoemd tot leden van de commissie van bijstand in net beheer <>n ondei-houd tier plaatselijke uierken en eigendommen de heeren J. J. OE JAGER, N. A. UAMELINK en G. DE R1DDER; tot leden der tinancieele commissie de heeren l>. O. GEENSEN. R. G. E. NOLSON en F. B. G. DE ME1JER; tot leden der commit"-' voor de strafvcrordeuingen de heeren 11. J. COLSEN, F. B. G. 1>E MEI.1ER en H. J. VAN DEN OUDEN. Ter Neuzen, den 18 ()etober 1920. Burgemeester-on Wethouders voornoeind( HUJ^I*GA, Burgemeester. U. 1. ZGNNEVIJLLE, Secretaris. z'jn- -i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1