troepen naar het front van Wrangel deze week nog zooveel inogelijk in de war te sturen. Dat geeft dien generaal nog wat respijt en tegelijk krijgen de troepen van generaal Perriikin, die .net de Polen had samengewerkt, maar zich nu onder bevel van Wrangel heeft gesteld, gelegenheid am naar de Oekraine af te 2akken. Een andere groep, die van generaal Balacho- witsj, blijft opereeren in het noordelijke gedeel'te van het oorlogsterrein bij Minsk en Witebsk in de hoop, daar toeloop te krijgen van in opstand gekomen boeren. In Sowjet-Rusland zijn er altijd boeren- opstanden aan den gang, omdat de boe ren het graan en vee niet willen afge- ven, dat de boljsjewiki moeten rekwiree- ren, nu hun papieren roebel geen koop- kracht genoeg meer heeft, om de boeren m de steden vrijwilgig ter markt te iaten Women. Het geschii tusschen Polen en Lithauen is nog geen stap dichter bij zijn oplos- sing. De Lithauers willen om Wilna vech- ten, en ZelSgofski antvvoordt hierop met een ultimatum aan hen, om hun troepen uit de buurt terug te trekken. De Pool- sehe regeering is bereid om den generaal te verloochenen, maar blijft het gebied van Centraalj-Lithauen (dat is de naam waannee Zeligotski het veroverde gebied gedoopt heeft) voor Polen opeiscnen, dat wil zeggen zij wil wel een volksstemming, maar aangezien, volgens haar eigen sta- tistiek, in Wilna en omliggende disiricten de Polen sterk in de meercierheid zijn (te Wilna bijv. wonen 74.000 Polen, 2700 Lithauers en 48.000 joden), kan de uit- sliag ervati niet twijfelachtig zijn. Het laatste bericht is, dat ook de commissie van de geallieerden overhelt tot het denk- beefd van de volksstemming, zoodat er kans is, dat de Polen hun zin krijgen. De eenigen die de macht zouden hedden om de Poles, uit Wilna te krijgen, waar zij zullen blijven met of zonder volksstem ming, met of zonder het etiket Centraai, Lithauen, omdat het in hun corridor ligt, zijn de bolsjewiki, maar een retour offen- sif van hen heeft nog den tijd. Er is in de berichten van het oorlogs terrein nog een belangwekkende bijzon- derheid. Uit Warschau wordt gemeld, dat Zeligofski naar het Noorden naar Swenzjany oprukt en daarbij de llde sow- jet-divisie met wat Lithauers erbij ver- strooid heeft. Tegelijk zegt het Poolsche stafbericht, dat de noordelijke vieugel van de Polen Nieuw-Swenzjany heeft bereiki. Het eene Swenzjany ligt aan den spoor- veg Wilna-Dunaburg, het andere 15 K.M. Qostelijker aan een spoorweg die zijwaarts loopt. Het kan dus niet lang meer du- ren ,of de Centraalj-Lithausche Polen en de andere Polen zullen tegenover elkaai staan en elkaar in de armen vallen. 1ERLAND. y ojuag verti'okKcu van Mullingor per auiomoDiel 2 overheidspersonen naar castle Ponaru oin uaar ue zimngen van net pontie gerecntshot bij te wonen. up vier mijlen vmi laaistgenoemde plaats werd hun auto- mobiel door een troep gemaskerden aange- houuen, zij zen geblinddoekt en wegge- voerd. Men heeft sinds geen spoor van nen ontdekt. DE VEEPEST IN BELGIE. Blijkens een mededeeiing, welke door het ministene van ianuoouw verstrekt wordt, zijn er nog slechts vier haarden van besme. ting met veepest over, drie in uost- en een in Wesr-Vlaanderen. De toestand mag dus als zeer gunstig worden beschouwd. Bin- nenkort zai net vervoer van vee opnieuw warden toegelaten. BETAlINGEN GESTAAKT. Aanzienlijk tekort. Te Brussel heeft, naar de correspondent der N. R. Crt., aldaar meldt, een ban- ktersnuis op ue Ennie Lernonmeriaan zijn betalingen gestaakt. Drie financiers, onder wie twee vrouwen, weruen gearresteeiu. Het tekort wordt op verscheidene millioe- nen geraamd. Tal van bankiersnmzen in de stad verliezen aanzienlijke sommen. HET ANTI-BOLSjEWld/vtE IN RUSLAND. Volgens de te Petrograd verschijnende Krasnaja Gazeta heett ue sowjet-regeering troepen gezoriden naar die districten, waar de boeren opgestaan zijn orn die opstanden te onderdrukken. Nisjni Novgorod moei door de opstandelingen bezet zijn, nadai in de straten bloedige gevechten geleverd wa ren. Volkscominissaris Podwoiski is voor- zien van bijzondere volmachten om de orde te herstellen, naar Saratof vertrokken. Ook in Smolensk was een nieuwe op- stand uitgebroken. Daar waren ongeveer 8000 man van het boljewistische garnizoen aan het muiten geslagen. Deze beweging breidde zich tot de arbeidersbevolking uit. De opstandelingen bezetfen de regeerings- geoouwen en verdreven den plaatselijken sowjet. Vervolgens zonden ze afgevaardig- den naar de garnizoenen in de andere ste den ont deze te overreden zich bij hen aan te sluiten. Volgens een bericht uit Helsing- tors is deze opstand echter in bloed ge- smoord. Toen de sowjet-troepen de stad naderden, ontwikkelden zich bloedige ge vechten. De 69ste brigade der roode scherp- schutters moet meer dan 1200 opstandige soidaten en duizenden burgers gefusileerd hebben. Ten slotte moet de stad Smolensk 24 uur lang met zwaar geschut gebombar- deerd zijn. DRANKSMOKKELAR1JEN iN HET DROGE AMER1KA. De pogingen, aangewend om whisky te bemachtigen en te transporteeren, zijn in Amerika zeer talrijk, maar het volgende ge- val is al een heel brutaal staaltje van d.ank- smokkelarij. Te St. George, Staten Island, is volgens de „Times", den lOden dezer een partii whisky ter waarde van 5000 p.st. in beslag genomen, die op de volgende wijze werd vervoerd. Een goederenwagen was geladen met ha- ringvaten, die met haringschubben bedekt waren en een tamelijk onsmakelijken geur verspreidden. De zending was bestemd voor Chicago en trok niet.de minste aandacht, totdat een der vaten op een gegeven oogen- blik sprong en er zich een heel andere Tucht dan die van pekel en visch verspreidde. - Men bemerkte, dat de vaten geen haring, maar whisky inhielden. Dat de smokkelaars niet van gisteren waren, bewees een hunner, die na de ont- dekking brutaalweg de drank-oolitie opbel- de en 5000 p. st. aanbood, indien de whisky naar Chicago mocht worden doorgezonden. De politie meent thans een uitgebreide drank-smokkelpartij op het spoor te zijn. DE NIEUWE LEENING EN DE KARDINAALS. De Fransche kardinaals richten tot de be- volking een uitnoodiging om het land te steunen door in te schrijven op de nieuwe leening. DE UITLEVERING VAN DE MELK- KOEIEN. De Duitsche bladen zijn zeer verontwaar- digd over den nieuwen eisch der Entente, dat Duitschland 810.000 melkkoeien zal uit- leveren. De Lokai Anzeiger spreekt van een ,,Massamoord op de Duitsche kinderen". De bladen wijzen er op, dat de uitlevering een jaarlijksch verlies van twee millioen liter koemelk zal beteekenen, hetgeen vrij nauwkeurig met de behoeffe voor de voe- ding der Duitsche kinderen overeenkomt. De Vorwarts verneemt, dat de eerste Amerikaansche melkkoeien thans onderweg zijn. Zij zouden voor Saksen zijn bestemd. De Amerikanen hebben ook de transport- kosten betaald. DE DURE VREDESPIJP. Ten tijde van de conferentie van Spa was overeengekomen, dat de Belgische regee ring alle kosten voor het verblijf en de voe- ding van de talrijke daar aanwezige gede legeerden zou voorschieten, om ze later ge- restitueerd te krijgen. De regeering heeft evenwel thans bij het bureau van den Vol- kenbond een rekening ingediend van 3200 pond sterling voor desigaren, welke de heeren gedelegeerden en de hen bege- leidende deskundigen en ambtenaren in die veertien dagen hebben opgerookt, of mis- schien wel meegenomen. Het bureau van den Volkenbond heeft de rekening echter, naar het blad Paris-Midi weet te vertellen. afgewezen met de mede deeiing, dat het over niet genoeg gelden beschikt om ook sigaren te betalen. Naar verluidt zou de Belgische regeering naar den Oppersten Raad zijn verwezen. DUITSCHLAND. De Dieselmotoren. Met betrekking tot het vraagstuk der Diesel-motoren wordt door een vertegen- woordiger van het rijkseconomische bureau meegedeeld,, dat de eisch der Entente tot verniefTging der Diesel-motoren niet alleen de vernietiging inhoudt van een bijzonder .tnel loonend tvpe, doch vernietiging "an al- les wat men in Duitschland aan Diesel- motoren heeft. daar men deze motoren bijna uitslu'tend van dit tvpe vervaardigd. Er is geen kenmerkend onderscheid, waardoor de motoren uitsluitend geschikt zouden zijn voor de voortbewecinn van duikbooten. want er zijn geen benaalde duii'boot-moto- ren. De waarde van het Tn de Duitsche on- dernemingen gestoken kapitaal bedraagt naar schatting a^derhalf milliard zood-at indien tot vernietiging van deze fabrieken werd overgenaan, de schade met inaohtne- minc van hetueen uitgekeerd zou moeten worden aan de duizenden arbeiders, die +er- stond broodeloos zouden worden 3 mili'ard zou beloopen. De schade door de vernieti ging toenebracht aan een belannri;ke i~ dustrie, die nog tot groote ontwikkeling staat is, zou niet te overzien zijn. DE ONLUSTEN IN IERLAND. Te Londonderry hebben Woensdagavond weer ernstige opstootjes plaats gehad, waarbij o.a. drie personen gewond werden. Het uur waarop alle licht gedoofd moet worden, had reeds geslagen, toen de mili- tairen moesten optreden om de straten te ontruimen. Te Dunmanway werd de politie- kazerne aangevallen. De aanvallers werden echter afgeslagen, na een gevecht van eenige uren. Er werd een politie-agent gewond. Te Colly is er een aanval gedaan op een posttrein. De postzakken werden er uitge- haald, maar later teruggegeven. Er werd eenmaal gevuurd en een man en een jongen werden gewond. In het Phoenixpark te Du blin is er op een schildwacht geschoten, cli gewond werd. Eenige burgers zijn gearre- steerd. Te Earliscjuay, in het district Dublin, hebben de onruststokers een aantal winkels vernield. De staking der zeelieden te Dublin, waar door de handel in die stad bijna twee weken heeft stilgestaan, is gister geeindigd. De lord-mayor ontving een deputatie van zee lieden en stokers, die er op zijn verzoek in toestemfien het werk te hervatten. Uit Dublin wordt verder bericht, dat sir Eric Geddes, de minister van Transportwe- zen, gister naar Londen is vertrokken. Naar verluidt hebben de militaire autoriteiten be- sloten hun voile rechten te doen gelden op het vrije gebruik der spoorwegen voor het transport der troepen, politietroepen en mu- nitie, en zij besloten de spoorwegarbeiders te ontslaan, die zouden weiger.en op de trei- nen, voor deze transporten bestemd, te wer- ken. Men is van meening, dat binnen twee weken alle zuidelijke lijnen gesloten zullen zijn en de vooruitzichten ten aanzien van de voedselvoorziening zijn dan weinig aan- ,/noedigend. PUSSYFOOT AAN HET WOORD. „Pussyfoot" Jhonson, de bekende Ameri kaansche ijveraar voor het drankverbod, is op een rondreis door Schotland om propa ganda te maken voor de drooglegging. Op de jaarvergadering van de Tempe rance Association in Glasgow, deelde de voorzitter, sir Donald Maclean, mee, dat ge- durende de acht maanden van dit jaar in Engeland en Wales 58.1248 en in Schotland 42.112 gevallen van dronkenschap zijn voor- gekomen, en dat dit als een trompetsignaal voor de strijders voor drooglegging moet worden beschouwd. Pussyfoot zei, dat er veel onzekerheid en verwarring bestaat aan gene zijde van den Oceaan ten opzichte van het alkohol- verbod. Alles wat de voorstanders in Ame rika hebben gedaan was het doen stopzetten van het dronken maken van menschen uit winstbejag, doch zij zijn niet tusschenbeide gekomen wat betreft het gebruik van alkohol op medisch gebied. Na afloop der vergadering had een vijan- dige betooging tegen Pussyfoot plaats; de politie wist echter de orde te handhaven. FRANKR1 Jk. Maatregelen tegen de amine. De toeneinende duurte begint ailer aan dacht in beslag te nemen en dringt zelfs die van de schadevergoeding tijdelijk naar den achtergrond. De ernst van den toestauu blijkt uit de dezer dagen gepubliceerde re- geeringsniaatregelen. Men overweegt thans de oprichting van permanente oonsumentenvereenigingen, die rnei de regeering moeten samenwerken in den strijd tegen de hooge prijzen. In elk de- partement zou dan zulk een consumenten- vereeniging worden opgericht, met een op persten raad van consumenten tet Pariis. Het is verder te voorzien, dat uitvoeren van melk, boter, kaas, aardappelen, enz., spoedig zullen worden verboden. Bijna alle bladen dringen aan op de in- voering van vleeschlobze dagen of weken, terwijl verschillende bladen ook een ernstig beroep doen op het publiek om zooveel maar eenigszins mogelijk is hun vleeschgebruik te beperken. De Parijsche coi respondent van de Etoile Beige betreurt, dat geen krachtiger en door- tastender maatregelen worden genomen. De reden, dat niet krachtiger wordt opgetreden tegen woekeraars enz., zegt de correspon dent, is dat deze regeering het orgaan en de vertegenwoordigster is van al degenen, die bezitten en verkoopen. Zoo b.v. het voorbeeld van de vischvangst. Aanbevolen werd weer visch op de markt te brengen; 150 Hollandsche visschersvaartuigen bieden hun diensten aan, zij worden echter gewei- gerd om den Franschen visschers geen con- currenten te geven. die echter niet voldoen aan de eischen van het oogenblik. Ook de boeren, die toch reeds zulke goede zaken hebben gedaan, weten van geen verminde- ring der prijzen, integendeel. De correspondent spreekt van een sociale crisis, welke nimmer zal kunnen worden op- geheven door de maatregelen, welke tot dus- ver genomen zijn. DON AU LAN DEN. Gravin Ladislaus Szechenyi, geboren Gladys Vanderbilt, heeft den bond ter be- scherming van het Hongaarsche kind, 100.000 dollars geschonken. Dat is in Hongaarsch geld 25 millioen kronen. MOEDWILLIGE VERNIELING VAN VOORRADEN UIT WINSTBEJAG. Naar uit New-York wordt gemeld, heb ben de „ruiters van den nacht" aan hun plan gevolg gegeven door verschillende pakhuizen, waar katoen was opgeslagen, in brand te steken op gropd hiervan,, dat de eigenaars weigerden mee te doen aan het plan, om geen voorraden op de markt te brengen tot weer een stapelprijs van 40 dollarcent is bereikt. Dit optreden der „ruiters van den nacht" heeft tengevolge gehad, dat de gouverneurs van Arkansas, Alabama, Georgie en Zuid-Carolina de sheriffs i n verschillende graafschappen hebben bevolen, aan deze gewelddadig- heden met alle hun ten dienste staande middelen een einde te maken. Vermoede- lijk zullen soidaten te hunner beschik- king worden gesteld, om aan deze beve- len kracht bij te zetten. VERONGELUKTE VLIEGTUIGEN. Reuter meldt uit Geneve: Drie vliegtuigen, welke door Finland in Italie gekocht werden, om tegen het roo de leger te gebruiken, verongelukten op weg naar Finland, toen ze de vorige maand door de lucht via Zwitserland, Fin land wilden bereiken. Een machine viel op een gletscher, twee in het meer van Zurich. Drie Italiaansche en drie Finsche vliegers werden gedood. Een deskundi- ge, die de vliegtuigen onderzocht, is van meening, dat de ongelukken te wijten zijn aan sabotage van Italiaansche werklieden, die de machines met voorbedachten rade fouten gaven, opdat zij niet tegen de bolsjewiki gebruikt zouden kunnen wor den. TER NEUZEN, 18 Oct. 1920. Het weerbericht van het Meteorologisch Instituu't te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.8 Skudes- neas. Laagste barometerstand 754.4 Parijs. Verwachting tot den avond van 19 Oct.: Aanvankelijk nog krachtige, tijdelijk wel- licht stormachtige noordoostelijke totoos- telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. SCHAKEN. Op de bovenzaal van het Hotel der Ne- derlanden had gister de simultaanwedstrijd plaats, die door den heer E. Colle uit Gent gegeven werd tegen een 15tal spe- lers uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De wedstrijd, die door velen werd bij - gewoond, bleek voor den heer Colle weer een succes te zijn, w ant slechts twee deel- neiners, nl. de heeren Broekkamp uit Ter Neuzen en Risseeuw Jr. uit Zuidzan- de, hebben van den simultaanspeler kun nen winnen, zoodat hij 13 partijen won, daar er aan geen enkel bord remise werd gespeeld. Na afloop van den wedstrijd werd den heer Colle dank gebracht voor zijn sean ce en hem, namens de deelnemers, een souvenir aangeboden. VOETBAL. Gisteren zijn te Hulst de seriewedstrij- den begonnen. Er werd gespeeld door „T. S. C." I van Ter Neuzen tegert „S. E. O. L. T. O.'' I van Hulst met een 2—0 overwinning voor de Ter Neuzensche dub, en door „Wilhelmina" van Axel te gen „De Vrijheid" van Kuitaart, waarbij „Wilnelmina'' won met 30. GEREF. KERR. Bij de Geref. kerk te Berkel is tot predi- kant beroepen Ds. A. Thielen te Axel. DE FOkPAARDENDAG OP DE FILM. Zooais was aangekondigu werd jt. Za un dag in het „Hotel Centraal" in twee voorstellingen vertoond de film van den eer- sten Zeeuwsch-vlaamschen lokpaardendag te Axel. Bij de eerste vertooning was de zaal goed en bij de tweede tamelijk bezet. Namens de commissie heette de heer A. de Feijter de opgekomenen weikom en deelde een en ander mede over 'tontstaan en 't doel van de film: bekendheid geven aan het fok- materiaal dat de Zeeuwsch-Vlaamsche fok- kers bezitten, teneinde daarvan in verschil- lend opzicht de vruchten te plukken die hun toekomen, daar het meermalen is voorge- komen, dat Belgische handeiaars met uit deze streken afkomstige dieren, onder ande- ren naam en met andere papieren aan de markt gebracht groot succes hadden en mooie verdiensten maakten en welke dieren dan als Belgische paarden werden verkocht. Kenrters uit het buitenland, die den fok- paardendag bezoohten, moesten erkennen, nimmer een dergelijke collectie waardevolle dieren te hebben aanschouwU. Men wil in ons land en vooral in het buitenland de be- teekenis van de Zeeuwsch-Vlaamsche paar- denfokkerij doen doordringen. Men meende zulks niet beter te kunnen doen, dan door den fokpaardendag in beeld te laten bren gen en door de bioscoop te laten versprei- den. Moeilijkheden, vooral financieele, wa ren te overwinnen, maar men heeft dit aan- gedurfd. Of het doel door de opname bereikt is, liet hij ter beoordeeling aan de bezoekers over, doch tot hiertoe had de vertooning overal groot succes. Teneinde de belangstelling voor de ver tooning te verhoogen, daar de burgers ook gaarne wat anders zien dan paarden, had de commissie gezorgd, dat ook nog een na- tuuropname en verschillende comische films zouden worden vertoond. Met de laatste werd eerst begonnen. De eerste film voerde ons mede op een tocht naar de Niagara watervallen en gat een mooi beeld van dat overweldigend natuur- tafereel. Daarna volgden eenige comische films, die de opgekomenen hartelijk deden lachen. Tot slot kwamen de twee afdeelingen van den fokpaardendag. Als inleiding kreeg men een kijkje op Axel en voorts in de straten tijdens den morgen van dien dag, als de fokkers met hunne dieren naar het terrein beginnen te komen, waarbij o.m. onze stadgenoot C. Zegers met zijn hengst werd opgemerkt. Vervolgens krijgt men een kijkje op het ruime terrein en ziet daarna hoe de paarden letterlijk komen toestroomen, overzichten op het later in den voormiddag geheel bezette terrein en de werkzaamheden der keurings- commissies, terwijl specTale opnamen zijn gemaakt en grootere beelden worden ge geven van bekende prijswinners en paarden uit de verschillende gunstig bekende Zeeuwsch-Vlaamsche ^fallen. Een en ander wordt afgewisseld met beelden van verschillende kleederdrachten uit Zeeland. Vervolgens ziet men ook het voorbrer.gen der vierspannen, achtspannen en ten slotte een 16span uit den stal van den heer Van Dixhoorn, terwijl met de uitreiking der prij zen door den burgemeester van Axel en Jhr. Van Vredenburch de film wordt be sloten. Naar onze meening kan de commissie uit de fokkers die hiervoor het initiatief nam geluk worden gewenscht met het resul- taat van haar pogen, daar de film ongetwij- feld ten zeerste aan het doel beantwoordt en blijk geeft oordeelkundlg te zijn opge- nomen en ineengezet. W!aar zij ook zal ver toond worden, zal zij zeker een besten in- druk nalaten omtrent de Zeeuwsch-Vlaam sche paarden. Maar ook afgedacht van het propagan- distisch doel, dat bij deze vertooning voorzit, is de film ook op zichzelf zeer bezienswaard en kan zij volkomen op een lijn gesteld wor den met verschillende films van actueele ge- beurtenissen die wij de laatste jaren zagen. De opgekomenen gaven door applaus blijk van hun tevredenheid. STAKING VOOR DE MAATSCHAPPIJ „VRACHTVAART". De maatschappij „Vrachtvaart" heeft een groot aantal binnenschepen in de vaart. Den laatsten tijd is er onder de ,,zetschippers" dier maatschappij een actie ontstaan voor lotsverbetering. Deze genieten op schepen beneden 300 ton J'20 per week, waarvan zij ook hun knecht moeten nemen of hun vrouw daarvoor laten dienst doen en op de schepen van 300 tot 400 ton f 30. Benevens een minimumloon voor de sehippers (J 30) wordt als eisch gesfeld een voldoende vergoeding voor het aanne- men van een knecht, hetgeen door de an dere reederijen als billijk wordt erkend. Die zetschippers zijn reeds geruimen tijd georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders. Gisteren was hunner- zijds alhier in het „Vereenigingsgebouw'' eene vergadering belegd, die door een aan tal sehippers die met de onder hun beheer staande vaartuigen liggen in havens in Zeeuwsch-Vlaanderen of Zuid-Beveland, werd bijgewoond, waarin als spreker optrad namens den bond de heer Van 't Hoff u:t Dordrecht. Evenals op andere plaatsen werd beslo ten te staken. Als gevolg daarvan liggen eenige schepen der Vrachtvaartmaatschap- pij alhier in de haven, geladen met beet- wortelen, terwijl de sehippers weigeren 1e varen. VOOR DE WEENSCHE KINDEREN. Het blijkt dat de kinderen te Weenen nog ontzettend te lijden hebben en daarom wordt weer een krachtige actie gevoerd om deze kinderen te heljren. Er zijn reeds enkele pleegouders die zich bereid verklaard heb- oen hun pleegkinderen weer eenigen tijd tot zich te nemen. Het Nederlandsch comite te Weenen ver- zoekt echter dringend niet dezelfde kinderen uit te noodigen. Er wachten nog 42000 kin deren hun beurt af en zij, die hier reeds ge ruimen tijd gevoed en verzorga zijn kunnen daarginds nog wel een stootje velen. Wil merr in de familie blijven, zoo vraagt men broertjes oi zusjes, liefst voor de winter- maanden December, Januari en Februari. Mocht het te bezwaarlijk blijken een kind tot zich te nemen, dan wil men misschien wel een bijdrage afstaan ter tegemoetko- ming in de transportkosten, die" per kind been en terug f 30 bedragen. De leden van het Zeeuwsch sub-comite van het A.N.C.O. (Algeineen Nederlandsch Comite voor Oostenrijk) nemen gaarne git- ten en aanvragen voor huisvesting in ont vangst. Wij herinneren er aan dat het comite be staat uit de dames: mevr. AlbertsSalberg, penningmeesteresse; mevr. HillerKist, mevr. HioolenMac Leod; mevr. Schliiter—- de Nijs; mevr. Weijl—Snuijf en mevr. Stfit- terheim—Thieme, secretaresse, alien te Mid- delburg en de heeren F. A. Hiller, voorzitter te Middelburg; D. L. H. van Raalte te Vlis- singen; ds. J. H. de Roode te Zierikzee; G. Amsing Jr. te Tholen; J. Berkers, burge meester te Sluis; ds. J. N. Pattist te Aarden- burg; ds. Joh. Raams te Breskens; Ph. J. Callenfels te Ter Neuzen; J. de Kraker te Zaamslag en A. Th. A. Wagtho te Kloetinge. BELGISCHE PAS-VISA. Naar gemeld wordt, zouden van af heden alle Belgische consulaten in Nederland het nieuwe tarief voor een pas-visum toepassen en zal tevens onder zekere voorwaarden een visum, voor een geldigheidsduur van 1 jaar, verleend worden aan Nederlandsche onder- danen. Het tarief is verhoogd voor alle personen en wordt toegepast, onafhankelijk van de nationaliteit. Het is, voor het grootste ge- deelte van de niet-Belgische onderdanen en met name voor Nederlanders, vastgesteld als volgt: 5,70 voor een visum geldig voor een heenreis (ook doortrekkende reis; 11.* voor een visum geldig voor een reis heen en terug (ook in transito); f 14,25 voor een visum, geldig voor verscheidene reizen. Deze cijfers kunnen eenigszins verande- ren volgens den wisselkoers, zooais die den 25sten van iedere maand door de consulaten wordt bepaald. VERVOER VAN KAAS OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN. De Minister van Financifin, overwegende, dat het ter beteugeling van de uitvoerfrau- de wenschelijk is, het vervoer van kaas op alle Zeeuwsche stroomen aan de verplich- ting tot dekking door een binnenlandsch paspoort te onderwerpen, behoudens de be- bestaande bevoegdheid van de inspecteurs der directe belastingen, invoerrechten en ac- cijnzen tot het verleenen van ontheffing daarvan heeft bepaald, in artikel 1, letter G, der gewijzigde resolutie van 16 Juli 1919, wordt na onderdeel II ingevoegd: ,,1 Ibis, op de niet onder I of II vallende Zeeuwsche stroomen en de daarmede recht- streeks in verbinding staande binnenwate- ren en havens, met inbegrip van de buiten- dijks gelegen schorren en siikken; alle ten uitvoer verboden goederen en margarine, met uitzondering van: le kaas; 2e. andere ten uitvoer verboden goede ren en margarine, bij vervoer op aanleg- plaatsen van scheepvaartondernemingen, tenzij op redelijke gronden kan worden aan- genomen, dat geen vervoer met frauduleuze oogmerken plaats vindt". Deze beschikking treedt in werking met ingang van 25 October 1920. SLUISKIL. Vrijdagnamiddag sloeg de bliksem in de schuur der hofstede bewoond door den landbouwer Verhelst, in den Visartpolder. De schuur met den ganschen oogst van dit jaar werd een prooi der vlammen. Door het flink optreden van eenige buurlieden werd het dicht bij de schuur staande woon- huis gespaard. De brandweer van Sluis- kil kwam ook ter plaatse, doch kon eerst na geruimen tijd water geven. De scha de is vrij groot, daar de oogst niet verze- kerd was. Zaterdagnamiddag werd onze brandweer opnieuw gealarmeerd, daar omstreeks twee uur brand was ontstaan in de bergplaats van reeds deels bewerkt vlas, staande op het terrein der vlasfabriek van den heer E. Buijsse <e Sas van Gent, welke fabriek staat bij Strooucipe, gemeente Westdorpe. Nadat daarvoor op telefonische aanvraag van ne+ gemeentebestuur van Ter Neuzen vergmininp was verkregen, welke noodig was, omdat het een brand in een andere gemeente betrof, trok de Sluiskifsche brand weer naar den brand. Aan blusschen van de in de bergplaats geborgen massa vlas (van een opbrengst van 65 gemeten, naar beweerd wordt ter waarde van wel 40.000) viel niet te den- ken, en men bepaalde zich tot hetnathouden van de bergplaats met bewerkt vlas enz., waardoor de brand tot eerstgenoemde berg plaats beperkt bleef. Gelukkig was er niet veel wind, indien die zoo krachtig had ge- blazen als thans het geval is, zou groot ge- vaar voor belendende perceelen zijn ont staan door het wegvliegen van brandend vlas. Aangezien telefonisch geen aansluiting kon verkregen worden met Westdorpe, is dit na eenig dralen geschiedt per auto; met een en ander is zooveel tijd verloopen, dat het eerst half negen des avonds was eer de spuit dier gemeente er arriveerde. Zondag smeulde de verbrande massa nog. Naar wij vernemen is het verbrande mat'"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2