ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7058 Dinsdag 19 October 1920. 60e Jaargang. Gemeente Ter Eeuzen. ~b~u T t TnTa n d Strijd om, het Vuur. Uitgifte van 24000, 672 percent Obligation. B^kendmaking. i I iOl il H it il. FETJILLETON. Burgemeester en Wethouders stellen de inschvijving op bovenstaande bening open op Woentdag 20 October 1920, van des voormiddags 9 uur tot des na- middags I uur, tot dan koers van 100 percent. Gezegelde insehrgvingahiljetten in te zendeii teo Ira r tore van d-m Gemeente- Outran..er te IVr Nnuasn, <vaar de voor- waarden ter inzage liggeD. Burgeineester en Wethoudejs van Tar Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeeater. B. I. ZONNEVIJLLE, Stcretaris Burgnmee-ter en Waihouders >au HOBS makrn bekend, dat de jongens die deei wenschen te nemeu aan h'et op 1 Mow. a. s. aan te vangen herluilingsonder- wige, zicb daurtoe tot en met ill dezet* *>f) het Hoofd der Openbare school kunnen aanmetuen. Hoeb, 8 October 1920. Burgemeeater eci Wethoudera voornoerad, A. WOLFERT, Burgemeeater. J. M. DREGMANS, Secretaria. DE NIEUWE PENSIOENWET. De indiening van de nieuwe burgerlijke Pensioenwet bij de Tweede Kamer kan, zoo meldt de „Nieuwe Crt.", binnenkort worden tegenioet gezien. Het ontwerp wijkt slechts op enkele on- derdeelen af van dat, hetwelk de Staats- comniissie ter voorbereiding van een alge- meene herziening van de niet-militaire pen- soenwetgeving had gevoegd bij haar rap port aan de Koningin. De biidrage voor pensioen van 7 van den grondslag is in het ontwerp gehandhaafti: het percentage van het weduwenpensioen is verhoogd tot 50 tot een maximum van f 1500; dat voor de halve weezen is verhoogd tot 10 ONZE KOLEN-POSITIE. Zooals men zich herinneren zal, stond het er voor eenige maanden met onze kolen- voorziening minder rooskleurig voor, schrijft de „Maasb.". Uit Amerika kwamen geen ko- len wegens gebrek aan spoorwegmaterieel, waardoor de groote hoeveelheden, welke daar door de Regeering waren aangekocht, niet naar de havens konden worden ver- voerd. De levering van kolen door Duitsch land ging weliswaar nog vrij geregeld, maar men verwachtte elk oogenblik stopzetting daarvan, in verband met de groote hoeveel heden, welke als uitvloeisel van het vredes- verdrag door Duitschland aan de Entente- landen moesten worden geleverd. Thans is echter onze kolenpositie en zijn ook de vooruitzichten aanmerkelijk verbe- terd. De moeilijkheden, welke voor Amerika golden, zijn nu geheel opgeheven. Amerika Roman uit den Oertijd 20) door H ROSNY. Evenals Ret Vuur, scheen het water den Oulhamr een wezen van oncindige veelvoudigheid; evenals het Vuur werd het water opeens nietig en schijnbaar krachteloos, om dan weer te groeien tot een vernietigende macht; beide schenen nergens vandaan te komen, zij spoedden zich door de ruimte; zij verslonden die- ren en menschen;, zij kwamen van den hemel en vervulden de aarde. Het wa ter sleep de rotsen uit, sleurde zand, kie- zel en steenen mede; dier noch plant kon er zonder leven; het floot, het riep, het brulde, het zong, lachte en snikte; soms was het niet krachtiger dan het nietigste insect; onder de aarde kon men het hoo- ren, teer en krachteloos was het in de bronnen, het zwol aan in de beken en de rivier was reeds sterker dan de mamrnoeths, de stroom scheen groot als het woud. Het water slaapt in de moerassen, het rust uit in de meren en stormt voort in den vloed; het stort zich dan in den berg- stroom; en vlug als een tijger is het in de stroomversnellingen. Zoo voelde Naoh zich tegenover den machtigen stroom. Maar hij moest een schuilplaats zoeken. Er waren veel eilan- den; zij boden bescherming tegen roofdie- ren en menschen, maar zij belemnierden de bewegingen, maakten het bijna onmogelijk levert volop; groote hoeveelheden komen vandaar binnen. Niettegenstanade de kolen- markt in Amerika een vallenden tendenz vertoont, zijn deze kolen toch vrij duur ten- gevolge van den hoogen dollarkoers. De onzekere vooruitzichten betreffende de kolenlevering door Duitschland zijn Ook vrij- wei opgeheven. De levering van de over- eengekoinen hoeveelheden vindt geregeld plaats. In Engeland wordt, wegens de hooge prij- zen, die daar voor de kolen gevraagd wor den, door het Rijkskiolenbureau nog steeds niet gekocht; wel worden door particulieren vandaar eenige partijen cokes en gruis inge voerd. ON DERH U U R-WOEK ER ue huurcommissie Vi te Amsterdam schrijlt: Het mag als bekend verondersteld wor den, uat tengevolgt van den neeisciienden wonnignoou, de zoogenaamde onderhuur, u.w.z. het verhuren door een nuurdei van een gedeeite van zijn woning aan een an- der is ioegenomen. En evenzeer is het be kend, dat, vooral in den laatsten tijd, de onderhuur-woeker schrikbarende afmetin- gen heett aangenomen. Gevalien zijn der Huurcommissie ter oore gekomen waarin de onderverhuurder tot viermaal het bedrag wat hijzelt aan huur aan zijn verhuurder betaalt, aan onderhuur int. Minder bekend is het, dat dit alles door de Huurcommissiewet zeer nadrukkelijk verboden is en wel op straffe van 'n boete van ten hoogste f 10U0. De Huurcommissie wet is evenzeer toepasselijk op de onder huur, als op de huur zelf. Het is bovendien onverschillig, of de onderhuur geschiedt met of zonder gebruik van meubels. De wet is toepasselijk zoowel op gemeubileer- de als op oitgemeubileerde kamers. Het is dus op straffe van de bovenge- melde boete verboden, een bestaanden on- derhuurprijs te verhoogen, zonder vooraf- gaande goedkeuring van de Huurcommis sie. Bovendien kan de onderhuurder vol- staan met doorbetaling van den ouden prijs zoolang niet de nieuwe hoogere huur door de Huurcommissie is goedgekeurd. indien men voor het eerst tot onderverhuring overgaat, behoort men, eveneens op straffe van bovengenoemde boete schatting van de huurwaarde aan de Huurcommissie te vragen. DAL1NG DER SCHEEPSVRACHTEN. De scheepsvrachtenmarkt is voortdurend dalende en charters worden tot steeds lager prijzen afgesloten. Voor steenkolentrans- porten van de Atlantische havens der Ver- eenigde Staten naar West-Italiaansche ha vens wordt in den laatsten tijd 131/2 dol lar en voor transporten naar Venetie en Triest 141/2 dollar genoteerd. Ook de graanvrachtprijzen zijn dalende en het ge- volg daarvan is, dat ook de prijzen voor aanbouw van nieuwe schepen voortdurend lager worden. De Amerikaansche scheeps- werven vragen op het oogenblik voor den aanbouw van nieuwe stoomschepen 150 a 160 dollar per ton, doch Engelsche scheeps- werven maken reeds offerten van 130 dol lar per ton. De Amerikaansche scheepswerf Hog Issland, de grootste der wereld, zal binnenkort bij gebrek aan orders gesloten worden. HONGERSTAKING. In het interneeringskamp te Harderwijk is om het Vuur te veroveren en zouden het drietal blootstellen aan allerlei hiiiderlagen. Naoh gat de voorkeur aan den oeverkant. Hij koos een leirots, die eenigszins boven alles uitstak. De hellingen waren steil en het bovengedeelte vormde een plateau, waar wel zes menschen zich konden uit- strekken. De toebereidselen tot het kamp waren jnet de schemering gereed. En tusschen de Oulhamr en hun vervolgers was nu een afstand groot genoeg om althans de helft van den nacht zonder vrees te kunnen rusten. Het was koud. Er hingen maar weinig wolken op de plaats, waar ae zon scharla- kenrood onderdook. En terwijl zij hun maal van rauw vleesch, noten en cham pignons nuttigden, keken de krijgers naar de al duister wordende aarde. Zoo licht was het nog, dat rij de eilwndjes konden onderscheiden, ofschoon niet meer dan anderen oever. Wilde ezels trokken voor- bij; een kudde paarden daalde naar de rivier af tot vlak aan den waterkant; het waren korte, gedrongen dieren, waarvan de koppen bovenmatig groot schenen door de ruige verwarde manen. Hun bewegin gen waren van een bijzondere schoonheid; uit hun groote oogen, met hun wilden blik schenen blauwe vonken te spatten; zij waren onrustig; trillend bogen zij zich over het water, intusschen snoven zij vol wantrouwen de Iucht op. Zij dronken snel en galoppeerden weer verder. De nacht spreidde zijn vale wieken uit; het Oosten was reeds omsluierd, maar in het Westen lichtte nog een bleek-purperen glans; een gebrul weerklonk over de vlakte. „Een leeuw", mompelde Oaw. „Er is overvloed van prooi aan de oevers!" antwoordde Naoh. „De leeuw is wijs; hij zal eerder een antilope of een Zaterdagmorgen een hongerstaking uitge- brokerf orndat de kwaliteit van het eten reeds eenigen tijd niet naar den zin der ge- interneerden was. Door het kampbestuur is het voorradige eten aan het Burgerlijk Armbestuur ter uitdeeling aan de armen aangeboden. NEDERLAND EN BELGIE. I De correspondent der N. R. Crt. te Brus- sel meldt: In verband met de reis van Delacroix naar Londen zegt men, dat de Nederlandsch-Bel- gische kwesties ook uitvoerig ter sprake ge- komen zijn tusschen Delacroix en Lloyd George, onder meer «k de Wielingerkwes- tie. De Engelsche premier zou er van afge- zien hebben deel te nemen aan eenigen stap j tyj Nederland. Men verzekert, dat de bespekingen tus schen Belgie en Nederland zeer spoedig hervat zullen worden. Maar Engeland heett in elk geval verklaard. dat het op geen en- kel punt tusschenbeide zou komen. DE TOESTAND. Het is zoo goed a!s zeker, dat de Engel- sche inijnwerkersstaking zal doorgaan. Ge- durende de langdurige crisis hebben de j bladen niet o^gehouden te verklaren, dat er steeds nog een uitweg zou zijn om de staking te voorkomen en dat als alle mid- delen hadden gefaald, Lloyd George nog 1 wel een achterdeurtje wist te openen. De eerste-minister, bijgenaamd de „tooyenaar uit Wales", zou, naar men stellig ver wachtte, de macht en de invloed bezit- ten om de ramp van een algemeene stop zetting der kolenmijnen af te wenden. Dat laatste oogenblik is aangebroken. In ant- woord op de kennisgeving., dat de mijn- werkers de voorstellen der mijneigenaars verwierpen, heett Lloyd George een uit voerig schrijven aan Smillie, den voor- zitter van den mijnwerkersbond gezonden. De conferentie der mijnwerkers, die Vrij- dag te Londen bijeenkwam, heett uitge- maakt, dat het antwoord der regeering niet bevredigend is. Daarop zijn telegram- men, bevattende de stakingsorder naar de mijnvelden gezonden. Dit laatste beteekent de staking, die Za- terdag zou ingaan. In den brief van Lloyd George aan Smil lie, wordt o.m. gezegd, dat de staking het grootst mogelijke onheil over het land zal brengen, daar de industrie reeds met zoo- vele moeilijkheden te kampen heett. Voor een groote massa beteekent de staking ge- dwongen werkloosheid. Ook de volken van Europa, wier productie afhankelijk is van de Engelsche kolen, zullen nadeel onder- vinden. „De regeering, gaat het schrijven ver der, heett niets ongedaan gelaten om de staking af te wenden. Vooreerst is voor- gesteld het geschil voor te leggen aan een onpartijdig scheidsgerecht. Zulk een wij- ze van oplossen van geschillen is thans zeer gebruikelijk in ons land; voor een beschaafde maatschappij is deze methode zeer aan te prijzen. Er mag wel op gewezen worden, dat eenigfe der meest vooraanstaande leiders van uw federatie dit voorstel gunstig ge- zind waren en dat hun zienswijze door vele anderen in uw afgevaardigden-con- ferentie gedeeld werd. Er is ook een ander voorstel ingediend hert aanvallen dan menschen." Het gebrul klonk nu verder verwijderd; jakhalzen lachten en men zag hun tengere gestalten voortsluipen. Beurtelings sliepen de Oulhamr tot den ochtend aanbrak. Toen gingen zij weder langs den oever van den Grooten Vloed; stroomafwaarts trokken zij. Mamrnoeths versperden hun den weg. Hun kudde besloeg een breed- te van duizenden vamen en was driemaal zoo lang; zij graasden, zij rukten mal- sche planten uit, groeven wortels op en hun bestaan leek de drie mannen rustig, gelukkig en schoon. Nu en dan liepen ze elkaar na over den zachten grond, genie- tend van eigen kracht ot s'loegen elkaar met hun harige trompen. Onder hun ge* weldige pooten was de reuzenleeuw niet meer dan een kiezelsteen; hun slagtanen ontwortelden eiken, hun koppen, hard als graniet, vermorzelden ze. En toen hij hun lenige slurven beschouwde, kon Naoh niet nalaten te zeggen: „De mammoeth is meester van al wat op aarde leeft." Hij vreesde niets; hij wist dat zij nim- mer een dier aanvallen, als het hen, niet hindert. Hij zeide nog: „Aoum, de zoon van den Raaf, had een verbond gesloten met de mamrnoeths." „Waarom zouden wij niet gelijk Aoum doen?" vroeg Gaw. „Aoum begreep de mamrnoeths", wierp Naoh tegen. ,,Wij begrijpen ze niet." Toch was hij door deze vraag getrof- fen; hij peinsde er over, terwijl hij voor- zichtig op een afstand om de kudde heen trok. En eindelijk sprak hij zijn gedach- te overluid uit: „De mamrnoeths hebben geen spraak, zooals de menschen. Zij begrijpen el kaar. Zij kennen den kreet van hun lei ders; Gou zegt, dat zij op bevel de plaats innemen, die hun wordt aangewezen en betreffende productie. We vroegen in ruil voor het verleenen van de gevraagde loonsverhooging het productiecijfer van de eerste drie maanden van dit jaar. De mijn eigenaars steunden dit voorstel. Het zou en voor u en voor het volk voordeelig geweest zijn. Het zou 's lands inkom- sten verineerderd en de kosten voor le- vensonderhoud verminderd hebben. Het is een groote teleurs'telling voor mij, dfit dit voorstel verworpen werd. Het gehee- le land zal het betreuren, dat in dezen de mijnwerkersfederatie uw advies niet ge- volgd heett. Wij hebben elken weg verkend, die tot een minnelijke schikking zou kunnen lei- den en blijven daartoe bere'id. Ik kan voor het oogenblik slechts herhalen, dat het mij ten zeerste spijt, dat voorstellen die uiterst redelijk waren, vandaag door uw conferentie definitief verworpen wer- den. Terwijl sommige bladen hoop koesteren dat de andere kategorieen van het drievou- dig arbeidsverbond, de transportarbeiders en het spoorpersoneel, de mijnwerkers van hun staking zullen afbrengen, door hen geen steun te beloven, rekenen de mijn werkers er stellig op, dat, voordat hun staking veertien dagen aan den gang zal zijn, de beide andere genoemde bonden zich bij hen zullen hebben aangesloten. Zaterdag zou het spoorwegpersoneel zijn houding vaststellen. De eerste maatregel der regeering was Vrijdag reeds alien uitvoer van kolen stop te zetten. Strenge rantsoeneering van ko len zal in het heele land worden door- gevoerd. De regeering zal haar uiterste best doen om het vervoer van levensmid- delen gaande te houden. Een speciale dienst zal voor de voedselvoorziening wor den ingesteld, op grooter schaal dan tij- dens de spoorstaking. Te Londen zal Hy- depark weer worden ingericht als cen- traal depot voor melk en levensmiddelen. Men rekent er op, dat de vakorganisaties over het algemeen aan de maatre.gelen tot het distribueeren van voedsel zullen mee- werken, daar deze dienen ter bescher ming van de belangen der gemeenschap en niet gericht zijn op het tot mislukking brengen der staking. De bevolking van Karinthie heett zich voor Oostenrijk uitgesprbken. De meerder- heid bedroeg ongeveer 60 pet. De Zuid- Slaven konden hun teleurstelling nietver- kroppen en een paar bataljons zijn het stemmingsgebied binnengerukt. Het heet, dat dit een eigenmachtige daad van de Sloveensche landsregeering te Laibach is en dat de regeering te Belgrade daarvoor geen toestemming gat. De begeerigheid der Zuid-Slaven heett nog een ander ge- volg. Ook de Italianen meenen rechten te hebben in Karinthie en een Italiaansche afdeeling staat te Villach gereed om het stemmingsgebied binnen te rukken als te- genmaatregel tegen de Zuid-Slavische be- zetting. Deze kvvestie wordt weer een kluifje voor den Volkenbond, die de Lithausche kwestie nog steeds niet opgelost heelt, want de Poolsche generaal Zeligowski zet, ondanks alle officieele protesten, zijn op- marsch voort naar Kowno. In Oostenrijk hadden gisteren de ver- kiezingen voor de Nationale Vergadering plaats. De coalitie-regeering van christe- lijk-sociale partij (anders gezegd anti-se- mietische), sociaal-democraten en Groot- dat zij met elkaar beraadslagen eer zij naar een nieuw gebied trekkenAls wij hun teekenen verstonden, zouden wij een verbond met hen kunnen sluiten." Hij zag een reusachtigen mammoeth, die naar hen keek, terwijl zij voorbij trok ken. Eenzaam, iets lager dan de oever, tusschen de jonge peppels graasde hij en knabbelde de jonge loten af. Nimmer te voren had Naoh zulk een geweldig dier ontmoet. Zijn lichaam was twaalf vaam hoog. Dikke manen, zooals die van een leeuw, groeiden op zijn nek; zijn harige slurf scheen een wezen op zichzelf, een tusschending tusschen een boom en een slang. De aanblik der drie mannen scheen hem belang in te boezemen, want het was niet mogelijk, dat zij hem vrees aanjoegen. En Naoh riep uit: „De mamrnoeths zijn sterk. De groote mamoeth is sterker dan alle andere; hij zal tijger en leeuw vermorzelen, hij kan tien oerossen tegeijjjk vellen met een stoot van zijn borst. Naoh, Nam en Gaw zijn vrienden van den Grooten Mammoeth." De mammoeth spitste zijn groote vlie- zige ooren; hij viiig de gearticuleerde klanken va>n het rechtopstaande dier op, sehuddc langzaam zijn slurf en stiet een getrompet uit. „De mammoeth heett het begrepen", riep Naoh vol vreugde. „Hij weet, dat de Oulhamr zijn macht erkennen." Hij riep weer uit: „Als de zoon van den Panter, den Saiga en den Populier het Vuui weer vinden, zullen zij kastanjes en eikels ko- ken om den Grooten Mammoeth ten ge- schenke te geven." Terwijl hij sprak, kreeg hij een poel in het oog, waar lotussen groeiden. Na oh wist zeer wel, dat mamrnoeths ver- zot waren op de stengels, die onder. wa- Duitschers is dezen zomer uiteengevallen. De regeering, waarin de sociaal-demokra- ten de eerste viool speelden, heeft het ge- teisterde en verminkte Oostenrijk niet uit zijn staat van wanhoop kunnen opheffen. Velen zien reikhaizend uit naar de aan- sluiting bij Duitschland, daar zij overtuigd zijn dat Oostenrijk niet meer op eigen beenen kan staan. De strijd aan de stembus gaat in hoofd- zaak om de vraag of de socialisten dan wel de anti-semieten voortaan de leiding in de staatszaken zullen krijgen. In dit laatste geval zal eerder toenadering tot Hongerije dan tot Duitschland in de eerste jaren na- gestreefd worden. De ziekte van den Griekschen koning geeft tot ernstige zorg aanleiding, zoo zelfs, dat politieke kringen te Athene zich al bezig houden met de gevolgen, die het eventueel overlijden van den koning voor Griekenland zou hebben. Na de afzet- ting van koning Konstantijn werd deGriek- sche troonsopvolging niet geregeld, zoo- dat door koning Alexander's dood een moeilijk probleem zou ontstaan. Er zou niets anders overblijven dan de kroon aan een buitenlandschen prins aan te bie- den of de monarchic af te schaffen. De Venizelistische partij propageert de laat ste oplossing. Venizelos zou dan in den eersten tijd als protector, later als eerste president der republiek optreden. Zonderlinge wereld, schrijft de N. R. Crt. Twee staten sluiten wapensiilstand en voorloopigen vrede, maar dagen daar- na gaan de krijgsverrichtingen nog altijd hun gang en worden er, naar luid van het stafbericht van een van beide partijen, zelfs „verwoede" gevechten geleverd. Wij weten wel dat dit, volgens de bepalingen van den wapenstilstand volkomen in den haak is, omdat het vuren pas na 144 uur of zes etmalen gestaakt zou worden, maar zonderling moet het toch aandoen, dat de Polen prat gaan op een „nederlaag" die zij den aftrekkende Russen, na het handjes-geven te Riga, hebben toege- bracht. Joffe heeft in een onderhoud met een correspondent van de Manchester Gu ardian gezegd, dat de Russen bij hun on- derhandelingen met de Polen tot de uiter ste grens van hun tegemoetkoming waren gegaan en dat het geen haar had ge- scheeld, of de vredesconferentie was urt- eengegaan. Het wordt langzamerhand duidelijk, dat niet alleen de bepaling dat de wapenstilstand met den zeer korten termijn van 48 uur kan opgezegd worden, maar ook de voorwaarde dat het krijgs- bedrijf na de onderteekening van de oor- konden van Riga nog zes etmalen zou voortduren, een van de verregaande eischen van de Polen is geweest. De Polen nemen, partij trekkende van hun gunstigen militairen toestand, in de eerste plaats den bolsjewiki nog zooveei moge lijk oorlogsmaterieel af in den tijd die hun rest. Die buit is dan, hoewei de krijgs verrichtingen weinig zin meer hebben, wat men noemt, meegenomen. Hoe weinig zin de Poolsche opmarseh in oostelijke ch- ting anders op het oogenblik zou hebben, leert bijvoorbeeld het bericht over de be- zetting van Kojdanof (ten Z.W. van Minsk) en van Sluzk. Beide steden Iiggen, de eerste ongeveer 30, de tweede 50 K.M ten Oosten van de nieuwe Poolsche grens. In de tweede plaats zijn de Polen cr op uit, het terugtrekken van de Sowjet- ter groeiden. Hij wenkte zijn makkers; zij begonnen de lange, rossige planter) uit te rukken, waschten zij ze vol zorg en brachten ze naar den kolossus. Op vijf tig vaam afstand begon Naoh weer te praten: „Ziet. W ij hebben planten uitgerukt, opdat gij u er mee voeden kunt. Zoo kunt gij weten, dat de Oulhamr vrienden van den mammoeth zijb." En hij ging weer terug. Nieuwsgierig liep de reus op de wor tels toe. Hij kende ze en ze waren naar zijn smaak. 1 efwijl hij bedaard at, zonder zich te overhaasten, met telkens !ano-e tusschenpoozen, bespiedde hij de drie mannen. Nu en dan hief hij zijn tronip op en snoot in de Iucht, dan zwaaide hij zijn sluri weer tevreden heen en weer. oen uaderde Naoh hem ongemerkt; hij was nu vlak voor de pooten van den kolos, vlak onder den slurf, die boomen kon ontvvortelen, onder het bereik van de slagtanden, lang als het lichaam van den oeros; hij was als een veldmuisje tus schen de pooten van een panter. Met een beweging kon het beest hem ver morzelen. Maar in hem was het vertrou- wen, dat schoone dingen wekt, hij trii- de van ontroering en verwachtingDe slurf raakte hem even aan, streek langs zijn lichaam, en besnuffelde hem; Naoh iiield zijn adem in en beroerde op zijn beurt de harige tromp. Toen rukte hij gras uit, en plukte jonge loten, die hij als teeken van vriendschap aanoood; hij wist, dat hij iets verrichte wat diepe be- teekenis kon hebben en wat heel buiten- gev\ oon was en zijn hart zwol van ceest- drift. (Wordt vervolgd). i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1