ma lit ilp ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. hincerwet. Yaccinaiie en Reyaccinatie. No. 7056 Donderdag 14 October 1920. 60e Jaargaag jW. ABONNEMENT A DVERTENTlfiN I L 1 T I E. Be Strijd est het Vwti. 3a kendmaking. Bekendmaking. B I N N E L~A nIT BUITENLAND. Telefoon 25. bij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen nit mad verscbilnt Maandaa-, WoansdaB- en YrUiagaviini. uttamntod op Faestdaaeii, FEHIIiLETOH, M I L m E. snmaBBn *sb®£ .uesiraaps Per 3 maanden binnen de stad j 1,40. Franco per post voor Nederland 1,60. Bij vooruitbetalingvoor het Buitenland per 3 maanden 2,20, per jaar Voor Nederland Per jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20 Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetweli op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor do llitgave. Onderzoek betreffende voorgeoefendieid. Roo>a>n uit den Oertijd door I H. ROSNY. 19 Voorkeur omtrent de Inlijving. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens die deel wenschen te nemen aan het op 8 Wfiov* a. S. aan te vangen hevhalingsonder- wijs, zich daartoe tot en met 28 dexei* bij het Hoofd der Openbare school kunnen aanmelden. Hoek, 8 October 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Ge meente ZAAM8LAG maken bekend, dat op a.a. Donderdag 21 OcioSier en op SWaandag I ifcuremhen, telkens des namiddags ten twee urevoor ingezetenen dezer gemeente ten Gemeente huize gelegenheid zal bestaan tot kostelooie Burgemeester en Wethouders van Zaamslag, J OH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lz., Secretaris. Toen de maan een derde gedeelte van haar baan had afgelegd, bevonden de Oul- hamr zich voor een netwerk van poelen. Deze omstandigheid scheen hun niet on- gunstig; zij hefkenden een weg, dien zij reeds eens gevolgd hadden, een weg, die hun de aanwezigheid der Kzamms had doen ontdekken. Het was een nauw, kron- kelend pad, maar het was betrouwbaar, want de bodem was van porphier. Zij sloegen het zonder aarzelen in en hielden halt Twee mannen konden nauwelijks naast elkaar dezen weg betreden, vooral niet, indien zij wilden strijden; de Kzamms zou- den groot gevaar loopen of een omtrek- kende beweging maken; het zou voor de Oulhamr dan gemakkelijk zijn om ze voor te komen. Naoh, die alle kansen bere- kende met zijn dubbel instinct van dier en mensch, wist, dat hij tijd had om het Vuur te voeden. Het rood-gloeiende houtskool scheen nog ingekrompen; het werd doffer, het taande. De nomaden zochten gras en droog hout. Verwelkt riet, geel reukgras, dorre wil- gentakken waren er in overvloed, maar alle gewassen waren vochtig. Zij zochten wat twijgjes met dorre punten, droge bla- deren en heel fijne rijsjes. Het houtskool wilde nauwefijks meer e aangloeien, toen de Leider er tegen blies. Verscheiden malen begonnen grassprietjes even te gloeien aan het uiteinae, een oog- KOLOSSALE GEMEENTE- WERKEN TE ROTTERDAM. Burg, en Weth. van Rotterdam hebben een voorstel bjj den gemeenteraad ingediend om het vraagstuk der verbinding van rechter- en linker-Maasoever volledig op te lossen. De kosten van de verschillende wenk werd de gloed helderder, aarzel- de, flikkerde aan de punt van een rijsje, verflauwde en doofde, gebluscht door de vochtige atmosfeer. Toen probeerde-Na oh het met het haar van de jakhalzen. Hij rukte bossen uit, en trachtte er de vlam in te krijgen. Enkele haren schroei- den; stil van angst en vreugde zagen de Oulhamr toe; en iederen keer weer, niet- tegenstaande oneindige voorzorgeu, aar- zelde het zwakke vlammetje en dootde. Er was geen hoop meerDe asch gloeide nog zwak na; pog een laatste vonkje kwijn- de, eerst was het nog zoo groot als een wesp, toen als een vlieg, toen als nietige insectjes, die over het water glijden. Ein- delijk doofde het, een oneindige droefheid verstarde de ziel van de Oulhamr, zij voelden zich van alles beroofd Het zwakke schijnsel was voor hen de schoone werkelijkheid der wereld; het zou groeien, het zou machtig en duurzaam wor den; het zou de wachtvuren op hun pleis- terplaatsen ontsteken, den reuzenleeuw, den tijger en den grijzen beer verdrijven, de duisternis vaneen scheuren en aan het vleesch een heerlijken geur ontlokken. Zij zouden het in schitterende pracht bij hun stam brengen en de stam zou hun opper- macht erkennen. En nu was het nog nau welijks veroverd en al weer gebluscht en de Oulhamr zouden na de gevaren van de aarde, de wateren en de dieren, ook de valstrikken der menschen leeren kennen. III. Aan de oevers van den Grooten Stroom. Naoh vluchtte voor de Kzamms. Acht dagen duurde de achtervolging nu reeds, vol bitterheid werd zij hardnekkig voort gezet, terwijl tal van listen te baat werden genomen. De Verslinders der Menschen, hetzij uit vrees voor de toekomst de Oulhamr zouden de verspieders van een stam kunnen zijn hetzij uit een soort werken worden op 34 millioen gulden ge- raamd, wasrvan j 13 500,000 voor den 1 aanleg van een hooge, moderne brug tegen- over den Parallel weg. DAGZEGELS INVAL1D1TE1TSWET Naar wij vernemen, is zeer binnenkort te verwachten de uitvaardiging van een algemeenen maatregei van bestuur be treffende de invoering van dagzegels voor de premiebetaling krachtens de Invaliditeits- wet ten beboeve van arbeiders, die op enkele dagen van de week bp verschillende werkgevers werkzaam zpn, zooals b.v. werk- vrouwen. Voor deze dagzegels zullen de bestaande rentezegels worden gebezigd met een overdruk, welke de waarde aangeeft. (N. R. Crt.) EEN ONDERHOUD MET MINISTER RHYS. De tpdelijke voorzittbr van den Raad van ministers verleende heden een korte audien'tie aan de vertegenwoordigers van den R. K. Bond van P. T. T. personeel ,/St. Petrus" en die van ,/Door Plicht tot Recht", eveneens bestaande uit personeel van dat staatsbedrpf. De heeren kregen den indruk, dat de Regeeringzich op het oogen- blik ernstig bezig houdt met het vraagstuk der tractementsregeliDg en dat spoedig de oplossing is te verwachten. UN1FORMKLEEDING. De minister van Waterstaat heeft be- paald, dat een voor rpksbetrekking van rpkswege verstrekte or'formkleeding, ook al wordt deze gedeeltelpk door de ambte- naren betaald, niet bestemd is om te worden gedragen bp betoogingen en optochten, weshalve zulks wordt verbodeD, tenzp daarvoor bipzondere vergun n i n g wordt gegeven. VEIL1GHE1DSM A AT REGE LEN BIJ LUCHTVAARTVERTOON1NGEN. De Minister van Waterstaat heeft een regeling vastgesteld voor het verstrekken van deskundige voorlichting bp vliegver- tooningen. Aan burgemeesiers, die zulks verlangen, wordt aan de hand dezer rege ling door een deskundige voorlichting ver- strekt. Een door de deskundige in te stel- len onderzoek betreft de gesfeldheid der terreinen, de deugdeipkheid der viiegt.uigen j en de bekwaamheid der bestuurders. \erder kunnen de burgemeesters overeenkomstig deze regeling aan het toestaan van lucht- vaartvertooningen veiligheidsvoorschriften verbinden, o m. betreffende het vliegen boven een bebouwde kom, het vliegen boven een groote groep van toeschouwers, het naar beneden werpen van voorwerpen, parachute- sprongen, enz. DE TOESTAND. Zaterdag hebben wij er de aandacht op gevestigd, schrijt de N. R. Crt., dat de Po- len, ondanks den wapenstilstand met Li- thauen, kalm hun opmarsch naar Wilna voortzetten, en vandaag is alles in rep en roer nu de Polen daar metterdaad blijken aangekomen te zijn. Het geval heeft alleen iets verrassends voor wien geen oogen had om te zien. De eerste berichten uit Warschau verzekeren, dat de Poolsche regeering de daad van haren „eigengereiden" generaal Zelfgowski en zijn gecamoufleerde Li- thausch-Witrussische troepen, die in wer kelijkheid Grootpoolsche idealen verwezen- lijken, zal verloochenen en dat de War- schausche pers, zonder onderscheid vaii partijkeur, de ,,baldaad" van den generaal gestreng afkeurt, maar er is vandaag een ander berieht uit Warschau, van Reuter, dat gewag maakt van een storm van geestdrift, dien de bezetting van Wilna in heel Polen verwekt heeft. Dat klinkt veel echter dan de eerste telegrammen uit Warschau. Wij heb ben al eerder laten uitkomen, dat Wilna in den Poolschen corridor tot aan de Duna ligt, dien de Polen van de bolsjewiki ge- kregen hebben, en die volgens de voorwaar- den van Riga dus toch, vroeg of laat, onder Poolsch bestuur moet komen, zoodra die voorwaarden uitgevoerd worden. Het con flict met Lithauen, dat uit deze toewijzing van Wilna aan de Polen moest voortvloeien, is alleen maar wat verhaast door de inbreuk op den Poolsch-Lithauschen wapenstilstand, die generaal Zeligowski in de soldatenlaar- zen wordt geschoven. Wilna ligt nog 110 K.M. Westelijker dan Wileika, dat op die hemelsbreedte nog juist binnen de nieuwe Poolsche grens valt. Het is niet duidelijk, waarom de generaal nu nog een volksstem- ming wil gaan houden, welke de bolsjewiki niet eens in den vrede hebben voorgeschre- ven. Voor de Lithausche regeering zelve kan de Poolsche coup evenmin een verrassing geweest zijn, want zij heeft tot Vrijdag den zetel van hare regeering te Wilna gehad en is toen ijlings naar Kovno verhuisd. De correspondent van de Manchester Guardian tp Riga vermoedt achter het heele corridor-plan en den aanval op Wilna Fran- schen invloed. In Russische aangelegenhe- den zijn de berichten en beschouwingen van dit blad altijd wat bolsjewistisch gezind, sedert haar medewerker prof. Goode over zijn bezoek in Sowjet-Rusland zoo vriende- lijk heeft geschreven. In dit licht moet men ook de verklaring van den correspondent bezien, dat Frankrijk op het oogenblik zoo wel aan de Oostzee als in Zuid-Rusland ,,oommandeert". Het is een ernstige grief van de bolsjewiki tegen Frankrijk, dat dit land aan Polen en Wrangel zulken uitste- kenden militairen raad verschaft. Het kan wel, dat Fransche militaire adviseurs den Polen den corridor-eisch hebben ingegeven, maar dat de Fransche politiek zoo kort- instinct tot verdelgen of uit haat tegen vreemden, legden een weergaloos door- zettingsvermogen aan den dag. De taai- heid der vluchtelingen, deed niet onder voor hun snelheid; iederen dag zouden zij vijf of zes duizend vaam kunnen zijn voor gekomen. Maar Naoh hield nu een- maal hardnekkig vast aan de verovering van het Vuur. Iederen avond, alfc hij had toegezien, dat Nam en Gaw een be- hoorl'jjken voorsprong op den vijand had den, Zwierf hij om het vijandetyjk kamp. Hij sliep weinig, maar hij slie'p vast. De wisselvalligheden van de achtervol ging noodzaakten hen om verscheidene omwegen te maken en zoo werd de zoon van den Panter gedwongen om een heel; eind naar het Oosten af te dwafen en wel zoo ver, dat hij den achtsten dag den Grooten Stroom ontwaarde. Op den top van een kegefyormigen heuvel stond hij, een stolsel van porfier, waar over; stroomingen, regens en planten groeven in hadden uitgevreten, gaten in hadden geslagen, blokken hadden uitgerukt, maar dat duizenden eSuwen de hevige slagen der elementen had weerstaan. De stroom was daar op zijn breedst. Hij was door duizenden streken ge- stroomd, door rotsen, langs grasland, door wouden, hij had alle bronnen .gedronken, beken verzwolgen, rivieren meegesleurd. Voor hem hoopten zich de gletschers op in de sombere ravijhen der bergen, bron nen siepelden uit de holen, bergstroomen jaagden de granietblokken na, de wolken zonden haar waterstroomen neer, meren stuwden er hun kahne zilveren ^olven heen. Onstuimig, wit van schuim, danste hij tusschen zijn nauwe rotsige oevers, of verbreedde zich tot kalme meren op vlakker terrein, of siepelde door moeras- sen; hij kronkelde zich om eilanden, stort- te zich daverend neer in woeste water- vallen of klaterde in stroomversnellingen. Vol leven was hij en hij schiep om zich 1 zichtig zou zijn, om den Poolschen land- honger aan te wakkeren is moeilijk te ge- looven. Onschuldige stervelingen, die ge- looven, dat de bolsjewiki het met dezen vrede oprecht meenen, of dat een andere Russische regeering die in hun plaats komt. hem zou handhaven, kunnen er niet veel zijn. Met een vrede die kiemen van nieuwen strijd inhoudt, is Europa niet gebaat. De Echo de Paris verneemt al, dat Londen en parijs met elkaar van gedachten wisselen over een nota aan Polen, waarin zij) ,ge- matigdheid aanraden. Met welke gevoelens de bolsjewiki uit Riga heen zullen gaan, verraadt in een ver- beten telegram de correspondent daar van de, hun in den geest verwante Daily Herald. Hij zegt, dat de Sowjet nu alles zal zetten op den veldtocht tegen Wrangei en op het behoud van het kolenbekken van de Donets en het graangebied van den Koeban; dat de Oekrainsche boeren-aanvoerder Mach. zich met de Sowjet-regeering verbonden schijnt te hebben; en dat de Russen al he; oorlogsmaterieel, dat zij bij hun terugtocht in Polen verloren hebben, tot de viervoudige hoeveelheid van Wrangel terug zullen ne men. En hij besluit: „Voor Polen eindigt deze episode vrij slecht. De ring van vijan- den voor haar is nu gesloten". Beweringen van correspondenten hebben niet altijd even- veel waarde, maar men kan aan nemen, dat de berichtgever van dit Engelsche blad bij de Russische commissarissen als kind aan huis is en dat hij, zijns ondanks verklapt dat de bolsjewiki den vrede van Riga enkei als een bestand beschouwen, dat zij op een voor hen gunstiger oogenblik zullen op- zeggen. HEVIGE BRAND TE ANT WERPEN. Maandagmiddag brak een felle brand nit in het magaajjn der Noordnatie in de Lange Brilstraat te Antwerpen, dat geheel gevtild was met verscbillecde goederen. Spoedig had het vuur het geheele gebouw aangetast, en hegon het woedend om zich heen te grijpen. Verschillende andere pabhuizen en woningen hadden reeds vlam gevat. Om half een stortte de gevel van het magazijn der Noordnatie in. De jreheele overzijde van de straat verd bedreigd en door do groote hitte was het r^et mogeiijk de meubelen te redden. De brandweer was met al haar materiaai ter plaatse. De buren beweren, dat er zich menschen in bet brandende gebouw be vonden, hetgeen de brandweer echter met geloofde. Om drie uur was de brandweer net vuur meester. PR1JSVERLAGING VAN PETROLEUM IN ENGELAND. De Shell Marketing Company" dee-It mede, dat de kleinhandelprjjren rati petroleum in EDgeland met 3 d. per gallon zullen worden verlaagd. een onuitputteljijk leven. Van warme tot ,in koude streken, van aanslibbingen, die uit myriaden bronnen hun vruchtbaarheiu putten tot in dorre vlakten rezen krach- tige woudreuzen omhoog, gansche bos- schen van vijgeboomen, olijfboomen, pij- nen, terpentijnboomen, steeneiken, hoog- stammige eschdoorns, platanen, kastan- je's, ahorns, beuken en eiken, weelderi- ge groepen noteboomen, dennen, esschen, berken, lange rijen van populieren, wit, zwart, grijs, zilver- entrilpeppels en el- zeboschjes, wilgen met zilverwitte, met purperen, met zeegroene bladeren en treur- wilgen. In de diepten van den stroom wemelde het van weekdieren, verscholen in hun woningen van kalk en paarlemoer, schaal- dieren in hun gelede wapenrustingen, snel wegschietende visschen, die met een en- kelen staartslag het trage water kliefden, even rap als een fregatvogel de wolken, weeke visschen, die zich langzaam wen- telden in het slijk, reptielen, buigzaam als riet of log, ondoorschijnend en gerimpeld. Van het jaargetijde, van orkanen, van na- tuurrampen of zelfs van den krijg hing het af of kraanvogels neerstreken in wig- vormige vluchten of logge ganzen, groen- glanzende eenden, talingen, wigstaarten, pluvieren en reigers, gansche vluchten zwa- luwen, meeuwen en waterloopers; trap- ganzen, ooievaars, zwanen, wulpen,sprie- ten, ijsvogels, en een nooit eindigende vlucht van musschen. Gieren, kraaien en raven deden zich te goed aan het lijken- vleesch, dat overvloedig rondlag; hoog in de wolken loerden de adelaars; valken dre- ven rond op hun spitse wieken; sperwers of torenvalken vlogen over de hooge toppen; kiekendieven doken plotseling op, en scho- ten weer even snel weg, laf als zij wa ren, en een schuifuil, een steenuiltje of een kerkuil wiekten door de duisternis op geruischlooze vleugels. En soms waggelde een hippopotamus te voorschijn, geluideloos gleden mar- ters tusschen de biezen, waterratten met schedels als konijnen, terwijl de schuwe dieren, als elanden, reetjes, herten, me- gaceros en tengere saiga's, paarden en muilezels luchtig voort snelden. Log draafden de mammoeths, oerossen en urus- sen over de vlakte. Een rhinoceros plons- de in een baai; een everzwijn vernielde de oude wilgen; de holenbeer, niettegen- staande zijn geweldige kracht zelden tot strijd geneigd, sjokte over het veld; lyn- xen, panters, luipaarden, grijze beren, tij- gers, gele en zwarte leeuwen lagen hon- gerig op de loer of verscheurden reeds het warme vleesch; vossen, jakhalzen en hyena's verrieden zich door hun stank wolven en honden toonden hun slimheid en hun geduld tegenover zwakke en ge- wonde of uitgeputte dieren. Overal wemelde het van hazen, ko nijnen, veldmuizen, veldratten, wezels en marmotten... padden, kikvorschen, hage- dissen, adders en ringslangenpieren, larven, slakken sprinkhanen, mieren.ke- vers, snuitkevers, libellen en muggen, hom- mels en wespen, bijen, horzels en vlie gen, onrustvlinders, koolwitjes, nachtvlin- ders, krekeltjes, glimwormpjes, meikevers, kakkerlakken In woeste vaart sleurde de stroom half- vergane boomen, zand, kiezelsteenen, kar- kassen, bladeren, stengels en wortels mee. Naoh hield van de onstuimige golven. Hij zag ze voortbruisen in haar woesten herfstroes. Zij schuimden om de eilanden en klotsten tegen hun oevers, nu eens spatten zij omhoog, dan weer stuwden zij zich voort als onbewogen, gehjk kal me meren, dan weer dansten zij als dof in draaikolken van malachiet, of parel- moer, of schenen te verstuiven als rook; zij waren het beeld van de krachtige, al les willende jeugd. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, d^t ter Gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. BREVET te Ter Neuzen, ora VERG (7.1 N1 A b tot plaatsing van een electromotor in het perceel. kadastraal bekend in sectie L, no. 1606. Op Maandag, 25 October a s,, des namiddags te 3 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor hetboven- t-emelde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente k e n- n i s n e m e n van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 11 October 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. H U I Z I N G A. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. De Burgemeester van TER NEf ZEN maakt be kend, dat op Dinsdag 9 November u.s. zal aanvangen het onderzoek tot het ver- w&rven van het bewijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefend- heid, bedoeld in art. 70 der Militiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewtjzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Geme- troepen (uitgezonderd telegrafisten en telephomsten) aanspraak op een twee maanden korteren eerste- oefeningstijdvoorts geeft het bewijs aanspraak op inliiving bij het korps en in het garnizoen ter keuze van den dienstplichtige, voor zoover hij voor zoo- danige inlijving geschikt is en deze met de belangen van den dieust is overeen te brengen. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Konmklijk besluit van 17 Juni 1912 (Staatsblad no. 188.) In- lichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter secretarie dezer gemeente. Het onderzoek zal, zoo noodig, op twee ol meer dagen, volgende op genoemden datum, worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garmzoens- plaatsen AMSTERDAM, DEN B ELDER, 's-G RAVENH AGE, GORIN CHEM, BREDA, VENLO, ARNHEM, KAM- BEN, LEEUWARDEN, ASSEN en Z7T&1CQH T, Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lote- lingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotelingen, die aan het onderzoek wen- schen deel te nemen, moeten zich voor 15 October a.s. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenscheo deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor bet onder zoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later berieht gezonden van" de plaats (localiteit), waar en van bet tijdstip, waarop zij zich voor -deelneming aan bet onderzoek moeten vervoegen. Ter Neuzen, 9 October 1920. De Burgemeester voornoemd, (Get.) J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de lotelingen der lichting 192! hun wenschen met betrekking tot de inlijving alsnog voor 15 October e. A. kunnen kenbaar maken bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Wie zich opgeeft voor de zeemilitie, kan bovendien opgeven, wanneer hij het liefst zou worden ingelijfd, in Maart of Augustus 1921. Ter Neuzen, 13 October 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1