m I i j BUITENLAN D. Engeland, dat in 1914 onder de leus „Voor de neutraliteit van Belgie" ten strijde trok, kijkt heden toe, hoe Frankrijk deze zelfde neutraliteit definitief te zijnen voor- deele doet verdwijnen. EEN OVERBOD1GE INTERPELLATIE. De Nation Beige, schrijvend over het HollandsohBelgisch verdrag, zegt, dat senator Digniffe in de vergadering van de liberate linkerzijde opdracht had gekregen, den Minister van Buitenlandsche Zaken ad interim te interpelleeren over het voorne- nren, dat men hem toeschrijft, n.l. de over- eenkomst te teekenen, zooals zij thans ont- worpen is. De interpellate ging echter niet door, deelt het blad mede, wijl Minister Delacroix aan senator Digniffe verzekerd had, dat er geen sprake van was, het verdrag in zijn huidigen vorm te teekenen. VAARD1GHEIDS-D1PLOMA. De Minister van Oorlog is voornemens om aan vrijwillig dienende, die voor de e'er- ste maal voldoen aan de eischen, welke het Ned. Olympis'ch Comite stelt ter verkrijging van het door dat Comite ingestelde vaar- digheids-diploma een premie uit te keeren van 100 en voorts J50 elk volgend jaar waarin aan die eischen wordt voldaan. 'liberale UNIE. De Liberale Unie-Kamerclub heeft be noemd tot haar voorzitter Mr. P. Rink en tot haar secretaris Jhr. R. R. L. de Muralt, Tijdens de afwezigheid van den heer De Muralt is het secretariaat waargenomen door Dr. C. Lely. NEDERLAND EN BELGIE. De Action Nationale, het Antwerpsche or- gaan van het Comite de Politique Nationale, critiseert zeer scherp, in een hoofdartikel aan, wat het noemt, „le traite fatal" gewijd, de verzoeningsgezinde politiek van minister Delacroix fen opzichte van Nederland. Waar verscheidene Brusselsohe bladen in den laatsten tijd van hun anti-Nederlandsch ge- stook afzagen en betere wegen opgingen, waar nu in de geheele Belgische pers en niet meer in de Vlaamsche alleen een kentering ten goede merkbaar is, zal het niet zoo lang meer duren of de direct of in direct van het C. P. N. afhangende bladen: Nation Beige, Action Nationale, Metropole en Neptune zullen weldra geheel alleen staan om zich aan het oprakelen van oude veeten te bezondigen. In het artikel van de Action Nationale wordt, voor de zooveelste maal beweerd, dat de heer Delacroix van zijn diplomatiek interim en de afwezigheid van koning Al bert gebruik wil maken om het Neder- landsch-Belgisch tractaat te onderteekenen, de abdicatie, door Belgie, van „zijne rech- ten op de Schelde, Zeeland, de Maas en Limburg te bekrachtigen en een militair verbond met Nederland te sluiten". „Men vertelt, aldus de Action, dat de Fransche regeering, te Brussel, den wensch zou hebben uitgedrukt ons spoedig weer in goede verstandhouding te zien met de bc- volking van benoorden den Moerdijk. Men vertelt ten slotte nog, dat de heer Millerand en zijn omgeving een drievaudig Fransch Belgisch-Nederlandsch verbond zouden heb ben ontworpen. Volgens de door ons ingc- wonnen inlichtingen drijven de heeren Char les Benoist en Philippe Berthelot hun land, met aandrang, in deze richting". Na een aanvalletje op den Franschen ge- zant te 's-Gravenhage en de secretaris-gene- raal van de quai d'Orsay, welke beiden be- schuldigd worden van al te groote Neder- landschgezindheid ten koste van Belgie, gaat het blad aldus voort: „Deze heeren beelden zich ongetwijfeld in zeer behendig te zijn. „Wij willen ons wel de moeite doen hier mede te deelen, dat zij zich vergissen. "Belgie kan een zeer groote rol spelen in de Fransch-Belgische groepee- ring, weet het en staat er dan ook op, pro- fijt uit deze situatie te trekken. Het is niet uit vriendschap, maar om onze veiligheid ten opzichte van Duitschland te vermeerde- ren en ook nog om' de oplossing, in ons voordeel, van het Nederlandsch-Belgische geschil te bespoedigen, dat wij overtuigde voorstanders zijn van het accoord tusschen Brussel en Parijs." Toeh zou, volgens de Action, de politiek door den Belgischen „premier" ten opzichte van Nederland gevolgd niet alleen aan de tussohenkomst van Frankrijk en Engeland te wijten zijn, maar vooral aan „de werkelijke meesters der regeering, die op een toenade- ring. tot Nederland aansturen, omdat deze een eerste stap zou zijn in de richting van een toenadering tot Duitschland, aan welk land zekere machtige Belgische financieele kringen sedert lang gebonden zijn. „De eischen der Vlaamschgezinden zijn alleen maar een voorwendsel, waarvan met vreugde gebruik wordt gemaakt. Eeuwen- lang zijn wij een bedrogen, verdrukt en ui gebuit volk geweest. Nieuwe pogingen wor den nu weer in het werk gesteld om ons aan den band te leggen. Zullen wij dit alles laten begaan?" DE „DROOGLEGGING" IN VERBAND MET DE VERVALSCHINGEN. Onder bovenstaand opschrift schrijft de heer Dr. Van Hamel Roos in het ,,Maand- blad tegen de Vervalschingen" het volgende: Waar het „droogleggen" in de verschil- lende landen aan de orde van den dag is, en terecht een brandende quaestie genoemd mag worden, achten wij het den plicht van hen die daartoe, hetzij door werkkring of ervaring, bevoegd mogen heeten, hunne meening in deze zoo hoogst belangrijke aan- gelegenheid mede te deelen, ter voorkoming van overhaaste en voor land en volk nood- lottige beslissingen. Indien wij spreken van „noodlottige" be slissingen, wenschen wij ons uitsluitend te beperken, tot ons terrein, en derhalve de drooglegging slechts te beschouwen in ver- band met de vervalschingen van alcoholi- sche dranken, daarbij overwegende, dat de voorstanders der drooglegging ons uitslui tend practisch terrein steeds zooveel moge- lijk vermeden hebben, en zich in de eerste plaats beroepen op de, door ieder welden- kend mensch erkende, ellende door het drank-misbruik veroorzaakt, zonder even- wel te kunnen bewijzen, dat het matig en verstandig gebruik, eveneens voor het wel- zijn der menschheid in het algemeen, scha- delijke gevolgen na zicfi zoude slepen. Wij hebben alien nog kersversch in ons geheugen den ellendigen oorlogstijd, toen het gebruik van zoovele voorname voedings- en genot-artikelen verboden of gerantsoe- neerd was, en wij weten ook, dat voor geld en goede woorden (maar vooral voor het eerste!) eveneens zoowat alles zij het ook clandestien te krijgen was, en... verkre- gen werd. En welk een zee van „Ersatz"- geknoei en vervalschingen moesten wij daar bij doorzwemmen! Nu de consequentie: naar alle verboden vruchten zooals zij eeuwen bestaan hebben engoed smaken wordt gretig gegrepen, en daar zij juist door het verbod zeer duur zijn, worden zij vol gens onze lange ervaring, tevens helaas! op cle meest onbeschaamde wijze vervalscht- Het bewijs wordt in deze dagen geleverd door „Droog-Amerika" en ,,Droog-Belgie" waar allerlei schadelijke mengsels o.a. de zoo giftige methylalcohol (houtgeest) gebezigd worden, nu de publieke fabricage verboden is, om in de dringende vraag der clandestiene clientele te voorzien. Wij vinden te dier zake ook zeer interes- sante bewijzen in den „Medical Record" (overgenomen jn de laatste aflevering van het „Ned. Tijdschr. v. Geneesk.) waaruit blijkt, dat de politie heeft bevonden, dat sedert het drankverbod is ingevoerd, de smokkelhandel in verboden geneesmiddeler. in West-Canada is verdubbeld, en op zulke middelen beslag is gelegd voor een waarde van 300.000 dollars. Hoewel al de in beslag genomen vergiften vernietigd zijn, is het ver- bruik toch sterk gestegen, zoodat de ge- zondheidscommissie met veel meer gevallen van verslaafdheid in aanraking komt dan vroeger. Het aantal aan vergiften als mor phine, opium, heriolne, cocaine en strychnine verslaafde personen, bedroeg Voor de droog legging (in 1917) 21 en in 1920 134! Com- mentaren zijn hierbij waarlijk overbodig. Waar nu in alle niet droge, beschaafde landen een behoorlijk toezicht op alcohol- houdende dranken bestaat, vervalt dit na- tuurlijk geheel waar de verkoop in het ge- heim geschiedt, en heeft de vervalscher wei- nig te vreezen en vrij spel, daar zijn client tevens zijn medeplichtige wordt. Wij zijn overtuigd, dat in het bijzonder in een land als het onze, waar sedert eeuwen alcoholhoudende dranken gebruikt werden, en waar misbruik, dank zij vooral onzen voortreffelijk werkenden Volksbond tegen drankmisbruik, om van tal van andere hulp te zwijgen, gelukkig hoe langer hoe minder voorkomt een drooglegging als een ge- vaar voor de volksgezondheid beschouwd moet worden, in een voorname plaats we- gens de bevordering van vervalschingen en den clandestienen verkoop van bedwelmen- de vergiften. SPICESNAGE IN LIMBURG. De Limburger Koerier schrjjft In de Libre Parole schrjjft, naar luid van een telegram uic Parps aan de N. R. Ctde Fransche publicist des Ombiaux Het pan-Neerlandisme heeft de begeerten van de Hollandsche kaaskoopers gewekt, die het Flacningantisme aanmoedigden en subsidieerdeE, om er voordeel uit te tiek- keD. Wat echter meer vc-baast is. dat Engelsche agenten, bij Maastricht gevestigd, de leiders der Flaminganten steunen, wier oorverdoovend geschreeuw in Belgie het ge'ond verstand overstemt. Uit dit stukje blpkt drieerlei Ten eerste, dat hier een Fransch jonr- nalist, die niet tot den eersreu de beaten kan gerekend worden, de aanwezigheid van Engelsche wagenten" in Zuid-Limburg er- kent. Het feit was ons bekend, zooals ons ook de aan*ezigheid vau andere agenten" in deze streek b«kend is. 'i Is echter van belang, dat het van bondgenootschappelijke zjjde wordt toegegeven. Ten tweede, dat de stemming in den Parjjschen kring, waarvan des Ombiaux zic-h tot toik maakt, verre van pro Neder- landsch is. De wjjce, waarop de achrijver alt bans volgens het telegrafisch lesume zich zoowel over Hollanders als Via mingen uitlaat, neemt elken twjjfel dieu- aangaande weg. Ten derde en dit is wel het voornaamste, dat de sti verdoken sluipgangen der Engel sche agenten in Ned -Limburg met wan- trouwen en aehterdocht door gerllieerde collega's, van wie Parijs zjjne inlichtingen betrekt, worden gadegeslagen. Wij hebben goede reden om te kunnen vermoeden, op welk feit de meeniDg van des Ombiaux be- rust dat van Engelsche zpae de Vlaamsche beweging gesteund wordt en gelooven, dat de Franschman een vlotte bans loopt zich te vergissen. Zoo dit laatste niet het ge- val is, des te beter. In elk geval verraadt de uitlating in de Libre Par de, dat de Engelsche en Fransche agenten in Limburg thans naarstig bezig zijn elkander te bespionneeren. BESCHIKBAARSTELL1NG VAN LEVENSMIDDELEN. Bij het atdeelingsonderzoek van het wet- ontwerp tot aanvulling en verhooging van de landbonwbegrootiDg voor 1920 met be- trekking tot de beschikbaarstelling van levensmiddelen, werd de wenscheljjkheid uit- gesproken dat, niettegenstaande door den heer Sannes in de Tweede kamer aange kondigde interpellate over het streven des Ministers tot terugkeer tot het vrjje bedrijf en verkeer, ten opzichte van bepaalde pun- ten ten deze ook thans reeds inlichtingen door den Minister worden verstrekt. Ten eerste betreffende de broodprjjzen, die voor de arbeiders en den kleinen middenstand t-ene onrustbarende hoogte hebben bereikt. Ten tweede aangaande den melkprjjs en in verband daarmede dien van boter en kaas. Ten derde omtrent de aardappelen, waarvan de prjjzen wel eenigszins aan schommeling onderhevig zjjn, maar die ten slotte hoogzjja gebleven. Ten vierde wat aanbelangt de prjjzen van kleedingstnkken. Door verschillende leden werden voorts ernstige bezwaren te berde gebracht tegen de door de Regeering gevoerde steenkolen- politiek. Er werd op gewezen, dat onder" de in- dustviekolen ook de kolen voor de gasfa- brieken zjjn begrepen, zoodat het opvoeren van den prijs der iodustriekolen staging van den gasprjjs noodwendig met zich meebrengt. Hiertegen had men ernstig bezwaar en men sprak de hoop uit, dat hierin spoedig wijziging zoude worden gebracht, al was het, dat verhoogiug van den prjjs van huis- brand daardoor noodzakeljjk zou worden. Verder werd de vraag gesteld, wat de Minister ter bestrjjding van de duurte over het tweede halfjaar van 1920 denkt te doen. Ook werd in dit verband de wen- schelijkheid betoogd, dat deze minister een nieuw ontwerp dunrtewet bjj de Stateu- Generaal aanhangig zou maken ter beteu- geling van het nog steeds voortdurend streven om de prpzen der eerste Levens middelen op te drijven. Hiertegenover werd echter betoogd, dat van een duurte- wet weinig heil is te verwachten. Men meende, dat zoo vrjj mogelijke coocurrentie het beste middel is om de prjjzen zoo laag mogelijk te doen worden. DE TOESTAND.. De Polen hebben te Riga van Sowjet- Rusland zoo'n groot gebied gekregen, schrijft de N. R. Crt. dat er ernstig ge- vaar bestaat dat hun Sinterklaas-maag in opstand zal komen en imperialistische in- digestie er het gevolg van zal zijn. De bolsjewiki zagen niet op een kleinigheid, toen zij eenmaal tot likwidatie van het Poolsche-Russische front hadden besloten. Alle verdeelingen van Polen, alle onrecht dat het in het verleden is aangedaan, is op royale wijze goedgemaakt door deniild- heid van de bolsjewiki, die juist echter om hare overdrevenheid een kwaden bij- smaak heeft. De Boeg, die de traditionee- le grenslijn tusschen Polen en Rusland was, vail niet alleen van zijn uitmonding in den Weichsel tot aan zijn oorsprong binnen het nieuwe Poolsche gebied, maar aan zijn rechteroever zet Polen zich op een punt zelfs 250 K.M. voort, waardoor het tot het dubbele van zijn ouden om- vang uitdijt. De nieuwe grens begint in het Noorden bij Disna, ten Oosten van Du- naburg en loopt dan in zuidwestelijke rich ting naar een punt vlak ten Oosten van Molodetsjno; dan zet zij zich voort naar Baranowitsje, dat ook Poolsch wordt, en sluit hier pas aan op de oude Duitsche verdedigingslinie. Naar het Zuiden toe zet de grens zich voort langs een lijn die Pinsk en Rovno nog binnen het Poolsche gebied laat vallen en zij eindigt pas bij een dorp aan de OoSt-Galicische grensrivier de Zbrucz. Een van de Engelsche correspondenten te Riga, die de nieuwe aanwinsten van Polen aan zijn blad meldt, spreekt van een „opmerkelijk succes voor de Poolsche* di plomatic". Jawel, daf lijkt zoo, maar het moet nog blijken, of de eindoverwinning niet aan de bolsjewistische diplomatic zal zijn, die den Polen dit pak op de schou- ders geladen heeft. Om dit te begrijpen, behoeft men in de eerste plaats slechts even in herinnering te brengen, dat Ala- dyn, de agent van Wrangel, toen hij kort- geleden te Londen aankwani, te verstaan heeft gegeven, dat de Polen niet op, ex- pansie over den Boeg mochten rekenen, als zijn meester de bolsjewiki wegjoeg en baas in Rusland werd. De kloof die er nu tusschen hetgeen de Polen willen en Wran gel hun zou toestaan gaapt, is voor de bolsjewiki een voldoende waarborg dat zij in Zuid-Rusland tegen dezen opvolger van Denikin verder hun gang kunnen gaan, zonder dat zij behoeven te duchten dat de Polen zich door hem laten belezen, den vrede te verbreken en met hem samen te werken. De Polen schijnen zich, uit wan- trouwen jegens Moskou, voorloopig voor- behouden te hebben, dat zij den wapen- stilstand elk oogenblik kunnen opzeggen, maar de bolsjewiki zullen wel oppassen, dat zij niets tegen de Polen beginnen, voor zij met Wrangel afgerekend hebben. Het is misschien geen toeval, dat hun legerbericht juist nu, na van een voort- zetting van den methodischen terugtocht tegenover de Polen gesproken te hebben, het eerste kleine succes tegen de troepen van Wrangel meldt, omdat zij van het Poolsche front alle roode soldaten die nog vechten willen, naar het Zuiden brengen. Ten Zuidoosten van Jekaterinoslaf en ten Oosten van de watervallen van Porogi, in den Djnepr, melden zij de bezetting van het station Sinelnikowo. Tegelijkertijd be- haalden zij, volgens het bericht, een voor deel op een divisie van Wrangel in het Don-gebied. Maar dit terloops. Bij de schikking tus schen Polen en de Sowjet schijnt ook be- paald te zijn, behalve dat de Oost-Galici- sche kwestie Sowjet-Rusland niet aan- gaat, dat beiden de onafhankelijkheid van de Oekraine en Wit-Rusland erkennen. De correspondent van de Times te Riga merkt hierbij op, dat die erkenning maar op het papier staat en geen van beiden er ernstig over denkt, aan die staten voorloopig het aanzijn te geven. Polen verstaat onder de Oekraine de regeering van Petloera, de bolsjewiki die van Rakofski. „Geen van beiden", zegt de correspondent, „spreekt van Wrangel, die op het oogenblik de machtigste man in de Oekraine is." Ook over de Oekraine kunnen de Polen licht nog met Wrangel in botsing komen. Wat de Sowjet-regeering verder aan de Polen heeft toegestaan om hen aan den corridor ten Oosten van Lithauen naar de Duna en Letland te helpen, schijnt de concessies die de bolsjewiki in hun trac taat van Juli 1.1. met Lithauen hadden ge- daan, weer ongedaan te maken. Dat ki? nieuwe haken en oogen tusschen de Po len en de Lithauers geven. Zoo is naar twee kanten toe, het nieuwe Poolsche gebied reeds een onzeker bezit. Nog daargelaten, of de bolsjewiki later, als de regeering te Moskou haar tegen- woordige moeilijkheden eens te boven kwam en Wrangel overwon, den heelen vrede van Riga niet als een imperialistisch verfoeisel zoL verloochenen en de Polen naar hun oude grenzen terugverwijzen. Voor de merkwaardigheid vermelden wij tenslotte nog den argwaari van de Daily Mail, dat de bolsjewiki zelven hun toestand als ongunstig helpen voorstellen en zich, op de manier van een kever, die een uit- weg zoekt, maar tijdelijk „dood houden", na welk kunstje zij, evenals de Duitschers, telkens wanneer zij het uitgehaald had den, dubbel gevaarlijk zouden kunnen blij ken. Sedert den zomer van 1Q18 zijn im- mers de geruchten niet van de luchf ge weest, dat de bolsjewiki op hun laatste beenen liepen. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL LOOPT OP NIETS UIT. De besloten beraadslagingen der corn- missies werd gisteren den ganschen dag voortgezet, TToch wat men eerst kon be schouwen als een streven naar degelijkheid, blijkt hoe langer hoe meer een duidelijk teeken van onvermogen te wezen. Men zegt reeds alom hardop, aldus meldt de Brussel sche correspondent van de Nieuwe Crt., dat de conference hoegenaamd niets zal ople- veren. De landen met lage valuta hadden vooraf op onbaatzuchtigen steun met hooge valuta gerekend. Het gebaar der Vereenigde Staten heeft echter navolging gevonden en niemand schijnt bereid om zichzelven te be perken ten einde den buurman er weer bo- venop te helpen. Dit heeft natuurlijk bij velen ontstemming verwekt. Er wordt gezegd, dat de groote hoffelijkheid der openbare vergaderingen in de commissie zoowat verdwenen is, daar spreekt men veel ronder en vermijdt de over- bodige rhetoriek. Tusschen de Duitsche en de Fransche afgevaardigden zou het ook niet willen vlotten. Eigenaardig is het be richt, dat de staten van den Volkenbond diens uitgaven in verhouding van hun eigen militaire begrooting zullen moeten helpen bekostigen. Het schijnt verder vast te staan, dat de conference zich beslist voor een onbelemmerd handelsverkeer zal uit- spreken. DE AARDAPPELEN IN BELGIE. De aardappeloogst, ofschoon door uit- muntend weer begunstigd, is in Oost- Vlaanderen niet schitterend. Door de lang- durige regens is de opbrengst beneden het normale. Op goede gronden onder Aalst, Oudenaarde, ook in West-Vlaanderen, bij Thiet en Kortrijk, zijn veel aardappelen rot. Op den zandigen bodem heeft men minder te klagen. In West- en Oost-Vlaan- deren bedraagt de oogst slechts 40 pet. van vroegere opbrengsten. EEN WATERWEO VAN ZEEBRUGGE NAAR ANTWERPEN. Sedert eenigen tijd wordt in de locale pers van Brugge en Zeebrugge propagan da gemaakt voor een waterweg van Zee brugge naar Antwerpen over Belgisch grondgebied. De Standaard, die reeds in- stemming met het plan heeft betuigd, schrijft hierover thans het volgende: ,,Het ware zeer belangrijk, het oordeel van Ne derland over dit plan te hooren, om te we ten, of dit het ontwerp succes ol njisluk- king zo,u voorspellen. Wat ons vooral tot de verdediging van een eigen zeeverbin- ding met Antwerpen aanspoorf, is het na- tionaal belang. Eigen zee en eigen land, eigen scheepvaart, zonder vreemde be- moeii'ngen. Heeft de koning dit beginsel niet gehuldigd, toen hij zich te Zeebrug ge iuscheepte? Verder weet iedereen, hoe moeilijk en hoe duur de scheepvaart op de Beneden-Schelde isDe vaargeul wordt er door ontelbare boeien aangeduid, wat een uitgebreide loodsdienst vereischt, die ten voordeele komt van Vlissingetv, waar de dienst gevestigd is. Voor den oorlog bewogen de Nederlanders hemel en aarde om de Scheldeloodsen te Vlis- singen te houden, toen er sprake van was, den dienst naar Zeebrugge over te bren gen. Zij zijn iri hun pogingen geslaagd. Zeebrugge moet thans echter uit zijn ver- latenheid tot bloei komen en alleen de verbinding met Antwerpen kan de haven van Zeebrugge redden." DE ANARCHIE IN 1ERLAND. Volgens een bericht uit lerland werd te Schiill, in het graafschap Cork, een poli- tiekazerne overrompeld door een gewa- pende bende, die vijftien politiemannen ge- vankelijk wegvoerde en geweren, machi- negeweren en munitie buitmaakte. De ka- zerne werd in brand gestoken. ZILVERGELD IN ZW1TSERLAND. Het verdrag tusschen Frankrijk en Zwit- serland, waarbij na 1 October de Zwitser- sche munt niet langer wettig betaalmiddel zal zijn in Frankrijk en Fransche munt niet langer in Zwitserland zal worden aan- genomen, is thans van kracht geworden en heeft nieuw licht geworpen op het mvsterie van de verdwijning van Fransch zilvergeld. Het was bekend, dat groote hoeveelheden frank-, tweefrank- en vijf- frankstukken over de grens gingen, maar een idee van den omvang, welke deze praktijk had aangenomen, kan nu verkre- gen worden uit het feit, dat sedert 1 Oc tober niet minder dan 5 millioen franken Fransch zilvergeld alleen in de banken te Geneve gevloeid is. In den loop van Juli, Augustus en September ontving de Fransche nationale bank 2,500,000 franken. Smokkelaars in zilveren munten ontvingen van 2300 tot 2500 franken papieren geld, naar mate van de valuta, voor 1000 fran ken Fransch zilvergeld. Het feit, dat zoo veel Fransch zilvergeld tot het begin van de maand in Zwitserland circuleerde, toont aan, dat, ofschoon de smokkelaars zulke hooge prijzen ontvingen, niet alle munten in de smeltkroes gingen. Een groot deel ging in circulatie, waarschijnlijk als een ge volg van het optreden der politie, welke toen het euvel toenam, van geldsmelten een gevaarlijk bedrijf maakte, dat niet ge- makkelijk was uit te voeren. DE ON VEILIGHEID VAN HAMBURG. In den Hamburgschen gemeenteraad is de groote persoonlijke onveiligheid in de stad ter sprake gebracht. Een der leden zeide, dat de beroovingen in de vrijstad zoodanig toenamen, dat reeds verschillen de buitenlandsche firma's geweigerd had den, voorloopig goederen aan de havens van Hamburg toe te vertrouwen. De senator voor de politie verklaarde hier- ojp, dat al deze klachten helaas gerecht- vaardigd waren. De zeden waren inder- daad buitengewoon diep gezonken en de veiligheidspolitic en de burgerwachten wa ren door den opgedwongen vrede der ge- allieerden zoo verzwakt, dat ze eenvoudig machtelcjos staan tegen de vele diefstal- len en andere tnisdaden. Deze verklariiig is dus niets minder dan een erkenning, dat de openbare veiligheid in de tweede stad van het Duitsche rijk niet gewaarborgd kan worden. Elken dag komen openbare berooviagen op straat voor. In enkele gevallen heeft men met goed georganiseerde dievenbenden te doen, die meestal gebruik maken van een auto. Zoo drongen dezer dagen 's avonds zes gemaskerde roovers een hulppostkan- toor binnen. Ze knevelden de dienstdoen- de beambten;, lieten de brandkast springen en namen voor rond 365.000 m. aan postzegels en 221.000 mark aan con- tanten mede. Van de daders heeft men, zooals in de meeste gevallen, geen spoor kunnen vinden. CHINEESCHE STEENKOOL. Naar men uit London meldt, is van de 100.000 ton steenkool, welke te Hankou met bestemming naar Liverpool zijn ver- scheept, de eerste lading van 1000 ton aan- gekomen. Deze Chineesche steenkool is van uitmlintende hoedanigheid en komt bij vol doende vrachtgelegenheid veel goedkooper dan de Engelsche. HET ATLANTISCH LUCHTSCHIP OPGEVORDERD. De Parijscbe New-York Herald meldt, dat vertegenwoordigers van de geallieerde ontwapeningscommissie in Duitschland Donderdag naar Staaken zijn geweest om het rfieuwe groote luchtschip, dat vervaar- digd is, voor den dienst tusschen Amerika en Duitschland, uitgeleverd te krijgen. De Zeppelin luchtvaart-maatschappij weigerde de uitlevering op grond van het feit, dat Duitschland alle luchtvaartuigen, welke zes maanden na het sluiten van den vrede ge maakt zijn, mag houden. EEN RAZZIA ONDER DE ANARCH1STEN IN NEW-YORK. De Daily Mail verneemt uit New-York, dat de politie een raszia onder de anar- chisten houdt. Woensdag werd een jeugdig Italiaan gearresteerd en drie leden van Ita- liaansche anarchistische groepen. In hun bezit werd verboden litteratuur gevonden van den meest opruienden aard. In den winkel van een barbier vond de politie twee koffers met ontploffingsmiddelen. De chef van den onderzoekingsdienst heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat men er niet aan behoeft te twijfelen, dat de ontploffing in Wallstreet het gevolg is geweest van een aanslag van deze anarchistische groepen. MOOI OP PAPIER. Naar onze correspondent te Parijs ons seint, berekent Tardieu in de Illustration, dat het jaarlijksch inkomen van iederen Duitscher met 275 dollar dat van iederen Amerikaan en met 355 dollar dat van iede ren Franschman overtreft. Hij betaalt daar- van 15 procent minder dan de Engelschman en 6 procent minder dan de Franschman, Duitschland heeft geen buitenlandsche schuld. Daardoor is zijn schuld, naar den huidigen koers berekend en verdeeld over 60 millioen inwoners,- 3 milliard dollar min der dan die, welke de 38 millioen Franschen hebben te torsen. Tardieu beschuldigt nog eens de tegen- woordige machthebbers, dat zij het verdrag van Versailles en vooral de financieele be- palingen niet uitvoeren, maar de Eclair brengt daar opnieuw tegen in, dat het geen dwanginaatregelen formuleert voor het ge val Duitschland zijn verplichtingen ver- waarloost. DE BURGEMEESTER VAN CORK. Terence Mc. Swiney, de hongerstakende burgemeester van Cork, is nog steeds in le- ven. Hij werd door den krijgsraad tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in zijn bezit zijn van een geheim politie- cijferschrift. Hij is een invloedrijk leider van de Sinn Feiners en ondergaat zijn straf in de Brixton-gevangenis te Londen. Een officieel bericht zegt, dat er geen reden is om zijn spoedigen dood te verwachten. Ten- zij hij kouvat, hetgeen doodelijk zou kunnen zijn voor zijn verzwakt gestel, verkeert hij niet in ynmiddellijk gevaar. Zijn hand is nog krachtig genoeg zich elken morgen te sche- ren en hij leest met belangstelling de krant. De bloedverwanten van Mc. Swiney ont- kennen, dat zij hem voedsel geven. De hou- ding der regeering wordt uitgedrukt door deze meening, dat zoo min mogelijk over den burgemeester gesproken wordt, des te beter het is. Indien sommige van zijn be- zoekers hem voedsel gaven, zou de gevan- genis-autoriteit geen stappen doen om zulks te voorkomen. Mc. Swiney is aan zijn 58en vastendag. DROEVE L1JST. Men meldt uit Brussel: Blijkens een officieele opgave heeft men in de provincien Oost- en West-Vlaanderen 27,115 en in de overige Belgische gouwen 30,255, of te zamen reeds 57,370 graven van Duitsche militairen geteld. Volgens dezelfde statistiek, welke echter nog niet volledig is. bedraagt het aantal in den vreemde begra- ven Belgische soldaten nagenoeg 7000. waarvan 4500 in Frankrijk, 400 in Engc land, 380 in Nederland, 750 in Duitschland en enkele tientallen in Rusland en Egypte. TER NEUZEN, 11 Oct. 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 772.9 Skudesnaes. Laagste barometerstand 757,9 Scilly. Verwachting tot den avond van 12 Oct.: Meest matige Noordoostelijke tot Zuid- oostelijke wind, licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2