™^EN6D£ "BERICHTEN. nogtoe anders ook een eenvoudige en na- tuurlijke verklaring voor de snelheid van den aanvankelijken opmarsch van de Rus- sen en van hun terugtocht nu. Toen zij op- rukten, gingen de Russen naar streken waar nog iets te halen viel, hoe verder zij kwa- men, hoe meer; nu zij terugtrekken, gaan zij door streken waar alles verwoest is en niets meer te haien is. De hoofdzaak is dat de Sowiet-leiders ir al hun verklaringen een diep en echt ver- langen naar den vrede verraden. Trotzky erkent, dat er niet genoeg schoenen voor de snelle voeten van zijn soldaten zijn en even- min voldoende kleeren, Vroeger hebben wij al uit Moskou vernomen, dat het dezen win ter ook met de graanvoorziening spaak dreiigt te loopen, voorzoover men daar in een land, dat toch al honger lijdt, van kan spreken. Bij die binnenlandsche moeilijk- heden komt nu nog de moreele uitwerking van de pas geleden nederlagen. De Sowjet- regeering moet zich niet meer zoo vast op het kussen voelen, al regeert zij ook over een volk, dat in zijn meerderheid van el- lende apathisch is geworden. Nadat het program van militaire overwinningen op den buitenlandschen vijand op mislukking is uitoeloopen, wil zij ernstig gaan werken aan ..Rusland's economisch herstel en cultu- reele ontwikkeling." De eiseh. dat Polen zich zou ontwapenen, is al prijsgegeven en de stronming te Moskou gaat nu in de rich- ting van een vred^, door overleg en schik- king. Ook het vredesprogram van Gromski. den aanvoerder van de Poolsche delegatie liikt heel redeliik. Het zou er dus alleen maar on aankomen, dat men te Riga einde- liik wat meer haast maakte en tegeliik alle invloeden buiten de conferentie-kamer hield, die kunnen verhinderen. dat ook daar beidc partiien ruiterlijk over de brug komen. BELGIE Eupen en Malmedy. In een hoofdartikel der Manchester Gu ardian wordt gezegd, dat de verbolgen- heid van Duitschland ten opzichte van de beslissing over den afstand van Eupen en Malmedy zeer begrijpelijk is. Het is een besliste onrechtvaardigheid met een vernisje van huichelarij. Het was niet an ders dan te verwachten, dat zeer weinig inwoners een vernietigd bestaan wilden wagen aan een twijfelachtige eer om een nuttelooze stem uit te brengen. De Vol- kenbond was gedwongen om het odium op zich te laden van grove onrechtvaar digheid en van een schijn-plehesciet. DE ZOMERTIJD, IN BELGlE. Ter gelegenheid van de veran- dering van den officieelen tijd heeft de Belgische minister van binneniandsche za- ken een circulaire rondgezonden, waarin hij zegt, dat de zomertijd is vervroegd met 60 minuten in den nacht van 14 "op 15 Februari 1.1.; hij zal opnieuw worden ver- laat met 60 minuten in den nacht van 25 op 26 October a.s. Het bureau voor industrieele onderzoe- kingen, dat uitgaat van het ministerie van economische zaken, heeft een onderzoek ingesfeld, of de economische redenen, die het voorzetten van de klok gedurende het zomertijdperk rechtvaardigden, gedurende het wintertijdperk niet bestonden, en of zij niet het handhaven van den nieuwen tijd rechtvaardigden, ook gedurende de maanden October tot Februari. Het re- sultaat van de onderzoekingen op dit ge- bied doet in elk opzicht besluiten tot hand- having van den zomertijd gedurende het geheele jaar. Er is inderdaad vastgesteld, dat, gedurende de wintermaanden, de sterkte van het kunstlicht altijd grooter is 's avonds dan 's ochtends. Uit econo misch opzicht is het niitsdien voordeeli- ger om in alle jaargetijden een nachtuur door een daguur te vervangen. De mi nister besluit met te zeggen, dat er dus belang bij is om den huidigen tijd te handhaven, d.w.z. den tijd van den me- ridiaan van Praag ter vervanging van dien van den meridiaan van Greenwich. EEN STAKING.. De mijnwerkers in Nottingham en Der byshire worden bedreigd rnet een sta king tegen hehzelven, nl. van de bus- dokters. De mijnwerkers, die zelve wette- lijk verzekerd zijn, hebben nl. fondsen voor hun familieleden. Tot dusver be- taalden zij daarvoor 16 sh. per jaar per gezin. Nu eischen de medici 26 sh. Daar de mijnwerkers aanvankelijk geweigerd hadden, hebben zij tegen 30 September hun contracten opgezegd. Sommige fond- sen hebben al toegegeven, andere bieden 20 sh. Volgens den medischen medewer- ker van de Times, zit er meer achter het geschil dan een zuivere betalingskwestie. Dr. Cox, de secretaris van de Britsche vereeniging van geneeskundigen, heeft on- langs een brief aan de mijnwerkers in Wa les gericht in hun hoedanigheid van werk- gevers van medici. Hij is van meening, dat de mijnwerkers er meer en meer op uit zijn van, de doktoren hun dienaars te maken en hun van hun zelfstandigheid te berooven. Dat is, zegt de rnedewerker van de Times, de vloek van alle fonds- practijk, gelijk ieder, die deze beoefent heeft, ondervonden heeft. Men moet ho- pen, dat dd medici, even standvastig als Smillie zelf, zullen weigeren de „loon- slaven" te worden van wie dan ook. DE BURGEMEESTER VAN CORK. Er is in het geheel geen verandering gekomen in den toestand van Mac Swi- ney, den burgemeester van Cork. Hij was Zondag reeds aan zijn 47sten hongerdag toe. Volgens de Sunday Express is hij van een zaal van de Brixton gevangenis waar ook nog andere gevangenen ver- toefden, naar een kamer overgebracht, waar hij zich nu geheel alleen bevindt. Slechts de doktoren en de ziekenverpleeg- sters, aan wier zorgen hij toevertrouwd is, mogen hem bezoeken. Het blad voegt er aan toe, dat zijn familieleden en vrienden hem slechts mogen zien en met hem mo gen spreken door de tralies, die in de deur aangebracht zijn. DE OVERVALLEN IN IERLAND. In den nacht van Zondag op Maandag is in het centrum van Cork een bom ont- ploft, gevolgd door het geknetter van mi- trailleurs en gewereni en het breken van glas. Een winkel is door de ontploffing van een bom ernstig beschadigd. Zeven personen, die zich op het moment der ontploffing in het huis bevonden, zijn op wonderbaarlijke wijze aan den dood ont- snapt. Tijdens een raid van politie en militai- ren te Dublin, werd een der meest voor- aanstaande Sinn-Fein-figuren, gravin Mar- kiewitz, gearresteerd. Er werden verschil- lende huizen doorzocht, waaronder dat van Gavan Duffy, den Sinn-Fein-agent, die on- langs bevel kreeg om Frankrijk te ver- laten. 56 Sinn-Feiners hebben Zondag, toen dt helft der bezetting naar de kerk was, een aanval gedaan op de politiekazerne te Trim. Zij veroverden die en brachten in auto's een dozijn geweren, munitie, een groot aantal revolvers, vuurpijlen, bom- men en andere militaire stukken weg. Een constabel werd ernstig gewond. Voordat zij zich uit de voeten maakten, stakert zij de kazerne in; brand, die geheel door de vlammen werd vernield. DE FINANCIEELE TOESTAND. Op de Brusselsche conference heeft de Duitsche delegatie een rapport uitge- bracht, waarin o..m. wordt gezegd, da\ Duitschland nog zucht onder de gevol- gen van den ongelukkig afgeloopen oor log. De bevolking is gedaald van 67.5 millioen tot op 60.8 millioen. Door het vredesverdrag verliest Duitschland een derde zijner kali-productie en de ijzer- ertswinning is van 2.3 millioen ton op 0.4 millioen ton gedaald. Door het ver- lies zijner kolonien en handelsvloot is Duitschland van de wereldmarkt uitgeslo- ten, terwijl Duitsche eigendommen in het buitenland zijn geliquideerd. Van 5 mil liard kwam de schuldenlast tot 31 Augus tus 1920 op 240 milliard, waarvan 91 mil liard geconsolideerd. De begrooting in 1919 sloot met 16 mil- hard. De rekening over 1919 is thans nog niet afgesloten. Na^r schatting bedragen echter de inkomsten uit belastingen slechts 16 milliard, de uitgaven daarentegen 75 milliard. De tweede begrooting sinds het einde van den oorlog toont een geheel ander beeld. Zij berust wat het &actief aangaat, op de resultaten der groote be- lastinghervorming, die in 1919 en 1920 werd doorgevoerd, dus op zekerder ba sis. Leger en vloot eischen 5 milliard, daarvan zijn 3 milliard bestemd voor de volgens het vredesverdrag te vormen weermacht. Een soldaat kostte het rijk voor den oorlog 700 en thans 12.000 mark per jaar. Het bezettingsleger zal zeker verscheidene milliarden kosten. Met toepassing van de nieuwe heffingen hoopt men uit de be lastingen 37 milliard te trekken, tegen vroeger 5. Echter blijft dan nog op&de voorloopige begrooting 38 milliard door leening te dekken. Een enorme post der uitvoering van het vredesverdrag, bij v. voor schadeloosstelling, is nog niet te overzien. TER NEUZEN, 29 September 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 777.4 Stockholm. Laagste barometerst. 750.2 Vestmanoer. Verwaehting tot den avond van 30 Sept.: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschiinlijk droog weer, zelfde temperatuur. VERMOEID EN AFGEMAT. De vorige week stond in de Avondpost: „Men schrijft ons uit Ter Neuzen: Wij hebben in het Overjordaansche de Z. V. 1M., die O.- en W. Zeeuwsch-Vlaancte- ren verbindt en doorkruist. Dat die tramverbinding eene goede en ge- wenschte verbetering is, die in een bestaan- de behoefte voorziet, staat als een paal bo- ven water. Jammer echter, dat die tram wel eens last van vermoeidheid heeft. Mis schien wat kortademig. Zooeven zag ik een paar oudjes bezweet aankomen loopen. Niet met de tram gekomen? Ja, maar voor de brug moesten wij uitstappen, omdat de stoomvoorraad verbruikt was. Dat gebrek aan stoom schijnt ook op een ander gebied wel eens voor te komen. Voor een jaar of twee drie, werd door het bestuur besloten, de obligatien te verkoo- pen voor 100 op voorwaarde, dat als de obligatien binnen kort aan de beurs werden gebracht voor een lager procent, dit ver- schil dan aan de koopers terugbetaald 2ou worden. Op die voorwaarde kocht ik een paar obligatien, en nu zij nog aan die verplich- .ting niet voldaan heeft, begin ik te geloo- ven, dat men dit „ad calendas Graecas" ge- plaatst heeft misschien ook door gebrek aan stoom." BRUTALE OPL1CHTER. De politie te Kaatsheuvel heeft een goede vangst gedaan. De vorige week vervoegde zich bij verschillende leerfabrieken iemand, zich coemende van den Maagdenburg, in- genieur van den Waterstaat, die verklaarde vrije steenkolen te kunnen leveren voor 900 per 15 ton, dus ongeveer f 300 lager dan het Kodibu. Als waarborgsom moest een derde van den prijs tegen kwitantie gestort worden. Vier firma's stortten sa- rnen f 1200. Een gezien persoon stelde hij als hoofdagent aan, logeerde in gerenom- meerde hotels, maakte autotochten, kocht een fiets, alles natuurlijk zonder te betalen, en liet zich door zijn „vertegenwoordiger" introduceeren in gegoede kringen. Men merkte bedrogen te zijn, toen men vernam, dat de levering van kolen buiten het Kodibu om, onmogelijk was. Na lang zoeken is de ingenieur gearresteerd. Hij had Duitsche en Belgische passen in zijn bezit. In de Lang- straat wist hij f2400 los te maken, uit Til- burg kwam reeds een geval van /200 ter kennisse van de politie. Te Hontenisse heeft hij f 295 en een fiets gestolen. Hij is een Belgisch deserteur, die in zijn vaderland een vonnis van 4 maanden achter den rug heeft. (Tel.). AXEL. Zaterdagmiddag werd alhier in het cafe van den heer H. de Moor, door notaris van der Moer te Ter Neuzen, ten verzoe- ke van de erven van den heer Honorines J. W. de Moor, in het openbaar verkocht: Een hofstede, bestaande in woonhuis, schuur, erf en tuin, benevens bouwland en weiland, gelegen in den polder Beoos- tenblij Benoorden, tegen den ouden zee- dijk, gemeente Axel, samen groot 7 hec- taren 22 aren 45 centiaren, of 16 geme- ten 55 roeden. Het hoogste bod was f 19700, benevens f 1000 boomprijs. Het perceel werd opgehouden. De herveiling zal over 14 dagen plaats hebben. ZAAMSLAG. Dezer dagen slaagde bij het te 's Gra- venhage gehouden examen voor tweede stuurman, de heer J. Vermast, leerling van de zeevaartschaal te Vlissingen en zoon van den alhier gestationeerde ma- joor der rijksveldwacht. SAS VAN GENT. Naar wij van welingelichte zijde verne- men zullen met 1 Januari a.s. de treinen van de lijn Gent—-Ter Neuzen en die ko- mende uit de riehting EeclooGem .gfet meer aan de stations Dampoort en Zuid aan komen, doch langs een anderen weg naar het station Sint Pieters gevoerd worden. Deze regeling staat in verband met de herstellingswerken aan de brug te Muiden en zal ongeveer een jaar duren. BETER LAAT DAN NOOIT. Volgens officieele niededeeling in de ver schillende Belgische gemeenten zal eerlang overgegaan worden tot het uitbetalen van de geleden oorlogsschade. Te dien einde moeten voor 1 Octbber alle noodige stuk ken, betrekking hebbende op de geleden schade bij de gemeentebesturen worden in- geleverd. Misschien bestaat er nu ook weer het vooruitzicht, dat de aan de grens liggende mines op het Staakje, die nog altijd aan den oorlogstoestand herinneren, worden opgeruimd. Men ziet, de bureaucratische molen maalt niet alleen bij ons langzaam. En als er dan nog maar van de geleden schade veel terecht komt. De Nederlandsche onderdanen, die tengevolge van den oorlog in Belgie schade hebben geleden en wier declaraties reeds voor 1 Maart 1.1. moesten worden ingediend, zijn evenwel nog lang niet zeker, dat van hun vorderingen iets zal uitbetaald worden, aangezien de Neder landsche Regeering met de oorlogvoerenden geen overeenkomst gesloten heeft. CLINGE. In het verslag van de jongste gemeente- raadszitting stond, dat de heer Bolsens voor- stelde om het tarief van den hoofdelijken omslag van inkomens van f 4000 en hooger meer progressief te maken, dit moet zijn f2000 en hooger. HULST.. Zaterdag overleed alhier de heer A. J. d'Haens, hoofd der openbare school al hier en onderwijzer aan de normaallessen te Axel. Het onderwijs in deze streek lijdt een groot verlies hierdoor. De heer d'Haens toch stond bekend als een uitstekend onderwijzer, iemand, die zich geheel gaf aan zijne taak. De openbare school te Hulst, waaraan, hij werkzaam was, heeft hier en in de om- geving een zeer goeden naam. Ook was hij jarenlang voorzitter van de Afdeeling Hulst van, het N. O. G. en se cretaris van de „Vereeniging van onder- wijzers in het Arrondissement Hulst". In deze vereeniging ging groote kracht van hem uit, was hij een zeer verdienstelijk lid. Wij hebben hem Maandag naar zijne Jaatste rustplaats gebracht onder groote deelneming en belangsteliing. Tal van kransen dekten de baar. Bij de groeve voerde de heer Van Hou- te, hoofd der school te Axel, het woord en schetste den overledene als goed on derwijzer, warm kindervriend, hoogstaand mensch en vader. De heer Eggermont, hoofd der school te Clinge, herdacht den overledene als den man, die zich in het vereenigings- leven geheel wijdde aan de belangen van het onderwijs en de onderwijzers. Hij ruste in vrede. Diep bewogen verlieten alien den doo- denakker. KAPELLEBRUG. De op Zondag 1.1. gehouden voetbal- seriewedstrijden zijn als volgt verloopen: „Seolto" won van „Wilhelmina" met 3-1. Beide partijen speelden zeer goed, hoe- wel de scheidsrechter verscheidene ma- len voor ruw spel moest fluiten. De „Grensstrijders" wonnen met 40 van „Mayella". Deze match leverde minder mooi spel, daar er weinig pit in zat. Na afloop van de matchen werden de prij- zen uitgereikt. De eerste prijs was een verguld zilveren medaille, de tweede een zilveren, de derde een verguld bronzen en de vierde een bronzen medaillfc. Even- als de vorige Zondagen was ook nu weer een talrijk publiek aanwezig. BEDROG. Een landbouwer uit Abswoude, die te Delft voor 800 een koe had gekocht, had den tegenslag, dat het dibr na verloop van eenige dagen ziek werd. Hij ontbood 'n jachtslager, die 't dier meenam. Na eenigen tijd kwam deze den boer mededeelen, dat de koe aan miltvuur had geleden, datJhij het vleesch verdonkeremaand had en dat hij nu zeker veel last zou krijgen, om zijn geheele boerderij te laten ontsmetten. De boer volgde zijn raad echter niet op om over de quaestie te zwijgen en gaf de zaak aan. Het bleek nu, dat het verhaal geheel ver- zonnen was; het vleesch was verkocht en het geld opgestreken. De jachtslager krijgt behalve zijn straf wegens diefstal, nu ook nog een proces-verbaal wegens frauduleus slachten. DEN VELDWACHTER TE SLIM AF. In het arrestantenlokaal te Rhenen wer den Dinsdag een man en een vrouw inge- sloten, kermisreizigers, die te Amerongen gearresteerd werden' wegens te Rhenen ge- pleegde inbraken. Er werden in hun woon- wagen waarmede zij door het land trokken tal van voorwerpen, die te Rhenen gestolen waren, in beslag genomen. Men zocht nog een derden persoon. Deze is er in geslaagd. in de woning van den veld- wachter, die aan het arrestantenlokaal grenst, de sleutels der cellen machtig te worden; zoo kon hij 's nachts de beide ar- restanten bevrijden. Woensdagmorgen vond de veidwachter zijn huisdeur afgesloten en de cellen ledig. (Hbl.) DURE SCHOOL, le Maastricht is de bouw van een open- bare school aanbesteed. Laagste inschrij- ving f 322.000. Daarin is nog niet begre- pen: verwarming, verlichting, waterleid'ing, verfwerk, glaswerk, granietvloeren. Met dat alles er bij rekent men op een klein half millioen. Er komen behalve de 16 leslokalen 2.1 bijlokalen, waaronder twee ver- gaderlokalen, een keuken en een donkere kamer voor fotografie. Wie zal dat betalen? HET ONGELUK MET DE BRANDWEER-AUTO. „Het Volk" schrijft: Men herinnert zich het geval van den man, die een paar weken geleden op de Nieuwe Achtergracht door een auto van de brandweer werd doodgereden. De brand- weerman, bestuurder van den wagen, was zeer onder den indruk van het ongeiuk en moest op medisch advies rust nemen. De commandant van de brandweer, de heer Gordijn, moest een rapport over de zaak in leveren en heeft den betrokken brandweerman bij zich geroepen en hem laten optreden in een opnieuw in scene ge- zette vertooning van het ongeiuk. Hiertoe was, naar ons ter oore komt, niet de toe- stemming, of zelfs maar het advies ge- vraagd van een geneesheer. De brandweerman werd op den bok van een auto gezet naast den bestuurder en maakte op deze wijze nog eens de emotie door van het oogenblik der ramp. Den dag daarna is hij krankzinnig gewor- dcn en verschijnselen maken het zeer waarschijnlijk, dat deze vreeselijke gebetir- tenis moet worden beschouwd als een gevolg van de proefneming door den commandanL De zaak is in onderzoek bij de autori- teiten. De brandweercommandant, wien het Hbl over dit verhaal om inlichtingen vroegj achtte zich niet bevoegd. daarover buiten medeweten van zijne superieuren, mededee- lingen te verstrekken. Tot zoolang hij daar- toe geen machtiging heeft verkregen, zal hij de onjuiste voorstellingen in het bericht op zich moeten laten rusten. GRIEZELIGE VONDST. Sinds den nacht van 4 op 5 Juli jl. werd een 32-jarige man uit Helmond, die laaf- stelijk verpleegd in het krankzinnigenge- sticht te Venray, heimelijk de ouderlijke wo ning verlaten had, vermist. Alle nasporin- gen bleven zonder eenig resultaat, totdat dezer dagen een landbouwer bij het aard- appelrooien in het naburige Bal<el met een riek op een manshoofd stiet, hetwelk in ver- ren staat van ontbinding verkeerde. Na deze griezelige vondst werd terstond ter plaatse een onderzoek ingesteld met het re sultaat, dat men in een lichtbegroeid kreu- oelboschje, niet ver van de plaats, waar het hoofd gevonden werd, de overige lichaams- deelen vond. Deze verkeerden eveneens in verren staat van ontbinding. Bii onder zoek bleek het de vermiste man te zijn. Men vermoedt, dat hij in een vlaag van waanzin door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt heeft. VERGIFTIGD? Uit Lisse is Zondag gevankelijk rjaar Haarlem overgebracht vrouw Van den Burg, verdacht haar man die dezer dagen is overleden, vergiftigd te hebben. DURE PEREN. Te Poeldijk kwamen dezer dagen exem- plaren van de tafelpeer „President Roose velt' aan de veiling en deze brachten 78 cts. per stuk op. SPR1NGM1DDELEN IN DE STEEN KOLEN. Van deskundige zijde heeft men aan uen Limb. Koerier verzekerd, dat bij het aan wezig zijn van springmiddelen in de steen kolen in meerdere gevallen boos opzet in het spel moet zijn. Zeer vermoedelijk schui- len er onder de mijnwerkers enkele indivi- duen, die zich op de een of andere onrecht- matige wijze in het bezit van hoeveelheden springmiddelen weten te stellen en deze in de te verzenden wagonladingen koleri wefpen. DE GEVOLGEN VAN EEN BEROOV1NG! Men meldt uit Amsterdam: Toen het al begon te schemeren, kwam J. A. H., een bewoner van de Van der Duynstraat, 'smorgens thuis: zooals begrijpeljjk is, was moeder de vrpuw daarover niet ge- sticht. Haar man scheen bij zijne nachtelijke liefdesontmoeting, vermoedelijk in een der nachtholen, een bedrag van circa 800 te zijn kwijtgeraakt. De man was zeer onder den indruk en de vrouw woedend. Er ontstond natuurlijk twist en in een vlaag van waan zin schoot de man zijn revolver, op het hoofd gericht houdend, af. Hij kreeg een niet doo- delijke schotwond in het voorhoofd en werd naar het Binnengasthuis overgebracht. NOODLOTTIGE SPRONG. Hoe gevaarlijk het springen van in be- weging zijnde trams is, bleek Zaterdag- avond weer, toen een passagier even half 12 einde Laan van Meerdervoort te 's Hage van lijn 3 sprong en daarbij onder den aan- hangwagen geraakte. Deongelukkige verloor daarbij een voet en moest met den E. H. D. naar het Ziekenhuis worden gebracht. VAN DE WAL IN DE SLOOT. Een passagier van de Westlandsche stoomtram sprong Maandagochtend om- streeks half zes van een in voile vaart zijnde tram. Doordat hij zich niet kon inhouden kwam hij in de Loosduinsche vaart terecht. Voorbijgangers om hem te helpen waren er niet, terwijl ook de steilen oever zich niet bijster leende om uit het water te komen. Eerst na even gezwommen te hebben, kon hij een ondiepe plek vinden, van waaruit hij zich op het droge kon werken. NA DE BEGRAFENIS! Onder Tilburg werd de afgeloopen week een afgestorvene door de diepbedroefde tamilie ter aarde besteld. Volgens een oqd Tilburgsch gebruik, werden de belangstellenden na afloop der droeve plechtigheid op jenever met kaas getracteerd, waarbij echter de deugd van matigheid allerminst werd betracht. 1 oen de bedroefde familie-leden dan ook ongeveer 3 uur huiswaarts gingen, alien nog m rouweostuum met hoogen hoed op, bleek dat eenigen hunner in verregaanden staat van dronkenschap verkeerden. Als gewoon- hjk kreeg men onderling ruzie, welke zoo noog liep, dat de politie meende tusschen- beide te moeten komen. Een drietal, dat wel het meest aan Bac chus geofferd had, werd door de potitie gearresteerd, waarbij zij zich nog vrij hevig verzetten. En zoo gcbcurde het, dat het drietal in vol begrafenis-ornaat met hoogen hoed op of langs het hoofd, natuurlijk onder groote hi- lariteit van het talrijke pu&liek, in het poli- tiebureau werd ondergebracht, teneinde daar te bekomen van de einoties van dezen droevigen dag. v_ j HOLBEM^ONER. In de bosschen bij Beekbergen onder Apeldoorn heeft een landbouwer een onder- grondsche holwoning ontdekt, waaruit, toen hij naderde, een man ontvluchtte. Een vijf- tal marechaussees, die een onderzoek in- stelden, zijn er niet in geslaagd, den be woner, die »niet terugkeerde op te sporen. DOLKMESSEN. De militaire grenspolitie aan het station te Oldenzaal heeft bij aankomst van een trein uit Duitschland in beslag genomen drie groote en vijf kleine dotkmessen, toebe- hoorende aan den heer Troelstra Jr., zoon van het Kamerlid. De heer Troelstra, die een dezer rr.essen bij zich droeg en de ove rige in zijn kofers had geborgen, verklaarde deze messen als een souvenir uit Finland te hebben medegebraoht. Tegen hem is wegens het dragen en meevoeren van verboden wa- penen proces-verbaal opgemaakt. WIE IN EEN GLAZEN HUIS WOONT... Hij was nog jong, een jaar of twintig, en hij wilde wel eens iets van de wereld zien. Geld had hij echter niet. Maar de brandkast van zijn patroon stond wel eens open en hij, de bediende, zag kans, drie malen er een ban kbit jetje van 1000 uit te halen. Met dat geld ging hij op stap naar's Gra- venhage en hij nam een vriend mee. De vriend hieip niet alleen het geld opmaken, maar nam van zijn makker f 300 weg. Dat was den kantoorbediende te bar. Hij liep naar de politie en zeide bestolen te zijn voor f 300 door zijn vriend. De vriend werd in arrest gesteld, maar trad nu op zijn beurt als aanklager op. „Moet hij mij beschuldigen? Hij heeft 'frgeld zelf gegapt." Toen merkte de kantoorbediende, dat hij zich zelf er had ingewerkt. Het tweetal reisde terug naar Amsterdam, ditmaal ech- t#r onder geleide, dat hen minder aange- naam was en over eenigen tijd zullen zij zich voor de rechtbank te verantwoorden hebben, de kantoorbediende weg«is dief stal, de vriend wegens heling. ELKEN DAG EEN GOEDE DAAD. De heer W. v. d. Drift schrijft in de „Haagsohe Courant": „Sederteenige dagen stond een mijner vliegtuigen op een terrein achter Houtrust, onder bewaking van een monteur. Toen deze 1.1. Zaterdagmiddag, om drie uur zich ge durende een uur verwijderd had, vond deze bij zijn terugkomst het vliegtuig absoluut vernield terug. Tijdens des monteurs afwe- zigheid waren n.l. vele heeren padvin- ders op het terrein verschenen en hadden de vleugels finaal stukgetrapt, alle instrumen- ten stukgeslagen, de stuurorganen losge- rukt. terwijl eenigen dier heeren nog bezig waren de banden aan stukken te snijden. Een groot dekkleed, dat ter bescherming om den motor gebonden was, hadden de heeren eenvoudig losgesneden en onder de machine vertrapt. Ware het vliegtuig beschadigd geworden uit onvoorzichtigheid, zoo zoude ik daarvan geen woord reppen, maar nu bleek uit alles ten zeerste, dat alleen vernielzucht de hoofd- rol had gespeeld. Ik hoop dan ook, dat door de heeren leiders dier padvindersvereenigingen een streng onderzoek zal worden ingesteld naar de schuldigen, van wie reeds meerderen bij name bekend zijn. Het speet mij nog niet zoo zeer om de machine dan wel om de des-illusie, die ik kreeg van de padvinderii, waarvan mii nu de opvoedende kracht volkomen fictief toe- schijnt.'' EEN POSTKANTOOR OP STRAAT GEZET? Het hulppost- en telegraatkantoor te Dui- vendrecht bevindt zich in een lastig parket. Daar doei zich 't eigenaardige feit voor, dat de kans bestaat, dat het postkantoor een voudig op straat gezet wordt. Wat is't ge val? In bedoeld perceel woont de brieven gaarder Van Gemert en is tevens het hulp postkantoor gevestigd. De brievengaarder had het huis gehuurd, en de huur eindigde zonder opzegging op den 14en September. Op 13 September vroeg de brievengaarder verlenging aan de Huurcommissie te Water- graafsmeer, welke ook voor Duivendrecht is ingesteld. Het blijkt, dat de huiseigenaar wat hij doen mocht— J 250 vergoeding had gevraagd, omdat bedoeld perceel tevens als hulppostkantoor gebruikt werd, terwijl het alleen als woning, ook volgens het huur- contract was verhuurd. De directie der P. en T. was evenwel van meening, dat dit be- drag te hoog was en weigerde daarom op dit voorstel in te gaan. Zoodat er alle kans bestaat, dat Van Gemert en zijn postkantoor op siraat zullen worden gezet, daar noch de huurcommissie, noch de kantonrechter het onwettige van den eisch om vergoeding zullen kunnen ont- kennen. De brievengaarder heeft tot over- maat van ramp verzuimd den wettelijken termijn in acht te nemen door drie maanden van te voren een verzoek om verlenging in te dienen. Van Gemert heeft reeds een deurwaarder op zijn dak gehad, om de ontruiming aan te zeggen. -"9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2