8 UITENLA N~dT~ suiker. Als gerantsoeneerde suiker moeten geleverd worden 925.000 balen, waarvoor de producenten ontvangen 62,25 per 100 K.G. Daar deze prijs ver beneden den kostprijs ligt, wordt de niet-gerantsoeneerde suiker boven kostprijs geleverd, orn het verlies op de gerantsoeneerde suiker te dekken. In- tusscihen is ook de prijs van de niet-gerant- soeneerde suiker nog zeer belangrijk be neden den prijs op de wereldmarkt van het oogenblik. De prijs van 62,25 voor de ge rantsoeneerde suiker is 8 hooger dan die, welke de producenten het vorige jaar ont- vingen; de niet gerantsoeneerde suiker wordt tegen hetzelfde bedrag geleverd als het vorige jaar, n.l. /94 per 100 K.G. Eke vrije suiker behoeft derhalve voor het publiek niet in prijs te stijgen. Wei is dit het geval met de gerantsoeneerde suiker: deze stijgt met 10 cent per K.G. Immers behalve, dat de prijs, welken producenten er voor ontvangen, 8 cent per K.G. hooger is dan verleden jaar, is ook de winstmarge voor den winkelier met l'/2 cent en voor den grossier met /2 cent per K.G. verruimd. NEDERLAND EN BELG1E. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt. Naar aanleiding van een in De Haagsche Post verschenen artikel over de Wielingen- kwestie, waarin beweerd wordt, dat de Ne- derlandsche gezant te Brussel onlangs uit naam van zijn regeering aan de Belgische regeering meedeelde, dat Nederland zich met het voorstel tot benoeming van een ar- bitrage-commissie zou vereenigen en Belgie op zijn beurt geneigd zou zijn, indien zijn souvereiniteit op de Wielingen wordt er- kend, aan Nederlandsche oorlogsbodems te alien tijde toe te laten van de Wielingen ge- bruik te maken, schrijft de Etoile Beige van Zaterdagavond: Het bericiit van onzen Haagschen confra ter is juist. De commissie, waarvan kwestie is, zou uit vier leden: een Engelschman, een Franschinan, een Nederlander en een Belg bestaan. Deze oplossing werd van Engel- sche zijde ingegeven en wij meenen te weten, dat de Engelsche regeering het Neder- landschBelgische accoord gaarne spoedig tot stand zag komen. Men had gehoopt, dat de Fransehe regeering voor de hervatting van de onderhandelingen als bemiddelaar- ster tusschen Nederland en Belgie zou zijn opgetreden. Zijn wij goed ingelicht, dan heett de Fransehe regeering te verstaan ge- geven, dat 2ij de onderhandelingen liefst zonder hare tusschenkomst zag hernemen. Indien de Belgische regeering weinig en- thousiasme aan den dag legt voor dit voor- ste van een internationale commissie, is het, omdat zij overtuigd is, dat dergelijke cotn- binaties veelal tot een compromis leiden, dat toch geen resultaten kan geven. Zii meent dan ook, dat in een kwestie als deze van de Wielingen een formule van een defi- nitief accoord rnoet gevonden worden. Wat Frankrijk betreft, zou men niet verwonderd moeten zijn, indien de regeering van Ley- gues binnen kort pogen mocht een militaire overeenkomst te sluiten met Nederland, welke in groote lijnen zou overeenkomen met het FranschBelgisch accoord. Volgens de Independance Beige weet men in officieele Belgische kringen niets af van besprekingen tusschen Frankrijk en Ne derland met het doe! tot een militaire over eenkomst te komen. Het blad is overtuigd, dat tot nu toe geen onderhandelingen wer- den gevoerd, maar dat het idee te Pariis zeer zeker gunstig onthaald zou worden. Ook in Belgische regeeringskringen zou men er niet vijandig tegenover staan en oordeelt men, dat de veiligheid van Belgie des te beter zou verzekerd zijn en dat voor zekere tusschen Nederland en Belgie aanhangig zijnde kwes ties zoodoende makkeliik een oplossing zou kunnen gevonden worden. Het blad vraagt zich af, of de Nederlandsche autoriteiten, die hetzelfde denken, over genoeg invloed beschikken om hun meening te doen zege- vieren. Het betreurt dat nog niet opgeloste vraagstukken de goede betrekkingen tus schen Belgie en Nederland eenigszins heb- ben geschaad en stelt vast, dat, mocht een nauwe unie tusschen beide staten tot stand komen, Belgie alsdan in zekeren zin als verbindingsteeken tusschen de entente Nederland dienst zou kunnen doen. en De Etoile Beige heeft een onderhoud ee- had met mr. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, Nederlandsch gedelegeerde op de financieele conferentie. Op de vraag, wat de openbare opinie in Nederland over de BelgischNederlandsche betrekkingen denkt, antwoordde mr. Zimmerman: De openbare meening in Nederland stelt veel beiang in het NederlandschBelgische vraagstuk, dat haar in haar nationaal gevoel treft. Of de reden tot ongerustheid, welke zii gehad heeft of nog steeds meent te moe ten hebben, gegrond is, zal een Belg wel beter weten dan ik. Wat er ook van zij, vast staat in ieder geval, dat zij onbegrensd vertrouwen stelt in de huidige regeering en in jhr. Van Karnebeek, den minister van buitenlandsche zaken. Zij weet, dat deze steeds zullen handelen in het beiang van hun land. De man van de Etoile vestigde verder de aandacht van den burgemeester op het ver- wijt in Belgie tot Nederlandsche autoriteiten gericht in zake het goed onthaal, dat de Vlaantsche activisten er mochten vinden en in het bizo.nder op de benoeming van pro fessor de Vreese tot bibliothecaris van de stad Rotterdam. De heer Zimmerman gaf de verzekering, dat alleen de wetenschappelijke waarde van den candidaat de Rotterdamsche autoritei ten tot een benoeming heeft doen besluiten. In ieder geval was deze geenszins bedoeld als anti-Belgische daad en werd ze niet on- der invloed van een enkele politieke over- weging gedaan. Ondervraagd over den toestand van de haven te Rotterdam verklaarde de burge meester nog, dat, al is de voorspoed van voor den oorlog nog niet teruggekeerd, de Rotterdamsche havenbeweging toch geleide- lijk toeneemt. Vooral het gemis aan uitvoer van Duitschland en de nadeelige stand van de valuta worden zeer sterk gevoeld. De heer Zimmerman verwacht veel van het her- stel van de normale wisselkoersen en drukte de hoop uit, dat de conferentie op dit gebied tot tastbare resultaten moge leiden. DUITSCHLAND ALS CONCURRENT VAN ONS LAND IN DE TYPOGRAF1E. Bekend is, dat een aantal Nederlandsche tirma's hun drukwerken in Duitschland laten vervaardigen, omdat dit hun met het oog op den lagen markenkoers goedkooper uitkomt. Het schijnt, dat nu ook de Neder landsche overheid aldus is gaan handelen. Gevraagd is n.l. door het Tweede Kamerlid H. G. M. Hermans aan den Minister van Binnenlandsche Zaken of het juist is, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek drukwerken in Duitschland bestelt en dar langs officieelen weg bij de hoofden van meerdere takken van 's Rijks dienst er op aangedrongen is, om eveneens hun drukwer ken in Duitschland te laten vervaardigen, en zoo ja, of de Minister hieraan zijn goed- keuring kan hechten. EEN R.-K. WERELD-FEDERATIE. Van doorluchtige zijde wordt aan het „Centrum" gemeld, dat een internationaal comite, waarin ook Nederland vertegen- woordig is, zich reeds geruimen tijd be- zig houdt en zulks onder instemming van den Paus en met goedkeuring van de hoogste kerkelijke waardigheidsbekleeders in verschillende landen, met de voorberei- ding van een wereld-federatie der R.-K. organisaties. DE DUURTE. Het bestuur der Chr. Historische Kies- vereeniging in den Kamerkring Amsterdam, heett er bij de Christelijk-Historische leden der Tweede Kamer op aangedrongen, dat zij, naar vermogen, zullen meewerken, op- dat er Overheidsmaatregelen tegen de duurte tot stand komen. Het weet wel, dat zulke maatregelen niet geheel afdoende hel- pen kunnen, maar is niet minder overtuigd, dat zij toch wel groot nut kunnen stichten en tijdelijk verlichting geven. Ned. DE VACATURE DR. KUYPER. De heer Idenburg opvolger Naar de Chr. Amsterdammer verneemt, rnoet't de bedoeling zijn de vacature-Kuyper te doen vervullen door de verkiezing van den heer A. W. F. Idenburg, oud-Minister van Kolonien. Diens gezondheid is gelukkig weer van die,n aard, dat deze hem niet be- letten zal een e.v. verkiezing tot Eerste Ka merlid te aanvaarden. RUSSISCH GOUD. Naar aanleiding van een bericht van de Daily Telegraph, betreffende pogingen der bolsjewiki om vasten voet in Nederl.Indie te krijgen, o.a. door middel van goudzen- dingen via Amsterdam naar Java, heeft het Haagsche Aneta-kantoor -een onderzoek doen instellen naar wat daaromtrent hier te lande en in Indie bekend is. Uit Amsterdam wordt daaromtrent het volgende vernomen: Groote partijen Russische goudroebels zijn naar Amsterdam overgemaakt, doch vrij zeker is het, dat men hierbij met han- delstransacties te doen heeft. De mogelijk- heid ligt voor de hand, dat de staten, die vroeger aan Rusland behoorden maar nu onafhankelijk zijn (Esthland, Finland enz.) waar nog zeer veel Russisch geld in om- loop is, in goudroebels betalen voor het geen zij noodig hebben: De autoriteiten gelooven niet, dat het goud van Amsterdam naar Java wordt ge- zonden voor bolsjewistische propaganda, veeleer gelooven zij aan goudzendingen voor handelstransacties. Ter plaatse, waar men van een en ander op de hoogte zou kunnen zijn, deelde men mede, dat de bolsjewistische propaganda in Indie de voile aandacht van de Nederl. en de Indische Regeering heeft. Het is onjuist te zeggen, dat de bolsjewis- ten in Indie vasten voet trachten te krijgen. Zij hebben er al vasten voet. Dat een en ander de aandacht der auto riteiten ter plaatse niet ontgaat, moge blij- ken. uit het feit, dat aan een aantal ver- dachte Chineezen en Russen reeds de toe gang is geweigerd. Wat geldzendingen voor bolsjewistische propaganda betreft. deze zullen natuurlijk zooveel doenlijk worden tegengegaan, maar indien bolsjewistische Europeanen met hun geestverwanten in Indie, onder een hoedie spelen, is dit al heel moeilijk te beletten wanneer die Europeanen Nederlanders ziin die in de gelegenheid zijn, geld voor bols jewistische oropaganda naar Indie te zen- den. Intusschen wordt op een en ander na tuurlijk scherp gelet. DE TOESTAND. De dag van Vrijdag heeft in de houding van de Engelsche mijnwerkers de wending gebracht, die niets verrassends meer hau toen zij bekend werd, maar toch aanmer- kelijke opluchting teweegbrengt- Het is geen geringe overwinning voor Lloyd George en de gematigde leiders van de vakvereeoigin- gen, dat zij door hun overredingskunst he besluit van de kolendelvers, om vandaag het werk tot nader order neer te leggen, hetwelk door hun meerderheid genomen en pas nog door hun oongres bekrachtigd was, herroe- pen hebben gekregen. De staking wordt een week uitgesteld, om beide partijen, den mijneigenaars en den mijnwerkers, gelegen heid te geven, zich over het bemiddelings- voorstel van den eerste-Minister te .verstaan, en daarmee is alles gewonnen, wat er op dit oogenblik in het beiang van een verzoe- ning te winnen viel. De tegenstanders van Lloyd George hebben hem wel den pruritus disputandi, de ziekelijk-overdreven neiging tot debatteeren, verweten, die deingeschapen eigenschap van alle mannen uit Wales heet, maar het lgnd heeft er ditmaal toch maar baat bij gehad, dat hij, onvermoeid tot het vinden van telkens nieuwe argumenten te gen een staking, de onderhandelingen in het goede spoor heeft weten te leiden en ter- loops een oplossing aan de hand heeft ge daan, die ertoe kan strekken, om de produc- tie op te voeren, zonder dat men, althans in naam, tot het bij de werklieden minder populaire stelsel van stukwerk behoeft terug te keeren. Goede berichten in het beiang van d steenkool-productie komen ook uit Duitsch land over de plannen van het rijksdeparte- ment voor econotnische aangelegenheden, die van de gezonde gedachte uitgaan, dat Duitschland zijn papieren tnarken! niet met het gele goud, dat het niet voldoende heeft, maar met het zwarte goud rnoet dekken. Er zal weliswaar een radicaal middel als na tional dienstpioht voor alle geschikte jon- gelieden tot het verichten van werk in de kolenrnijnen voor noodig zijn, maar die dienstplicht heeft den betrekkelijken kant, dat hij Duitschland zal helpen zich te her- stellen, in stede van den militairen dienst plicht, die de arbeidskracht van het jonge- lingschap voor het improductieve oorlogs- werk verbruikte. Een voorproef van een dergelijken maatregel heeft men trouwens in Duitschland al in oorlogstijd gehad, toen daar de burgerlijke dienstplicht naast den militairen werd ingevoerd. De maatregel zal natuurlijk niet uilvoerbaar zijn, zonder dat er even doortastende maatregelen worden genomen tot voorziening in het gebrek aan huisvesting voor de. nieuwe arbeidskrach- ten. Het bouwen van arbeiderskazernes of van aantrekkelijker woningen in de stee"- kooldistricten zou eraan vooraf moeten gaan. De vroegere neutralen hebben reden, om aan de pogingen, die nu zoowel in Enge- land als in Duitschland gedaan worden, om de steenkolenproductie op te voeren, be- langstelling te schenken, te meer omdat de stijgen de wisselkoersen op New-York de Amerikaansche steenkolen steeds duurder dreigen te tnaken, MILLERAND IS TOT PRESIDENT VAN FRANKRIJK GEKOZEN. De verkiezing van Millerand tot president van Frankrijk met 695 van de 892 stemmen is geen verrassing geweest. Hij behaalde dus een groote meerderheid in de Nationale Vergadering te Versailes, daar aileen de socialisten een protesl-candidaat stelden, terwijl de radicalen hun aanvankelijk verzet tegen Millerand op het beslissende oogen blik lieten varen. Millerand heeft belooft krachtig de teu- gels van het bewind te zullen aanvatten en niet terug te schrikken van het breken met ouden sleur. In zijn toespraak tot de Natio nale Vergadering zei Millerand na zijn ver kiezing, de kampioen te willen zijn voor de vrijheid, die gebaseerd is op de verdeeling van de bevoegdheden, n.l. die van de wetge- vende en van de uitvoerende macht. In zijn verkiezingsrede van 7 November 1919 dien- de Millerand zich aan als een verstokt voor- stander van het parlementaire stelsel, maar hij meent, dat het parlement sinds jaar en dag bezig is de voorrechten op te slokken, die aan de uitvoerende macht (in dit geval den president der republiek) toekomen. Het is zelfs zoo ver gekomen, dat de Kameraf- gevaardigde in zijn arroridissement de baas is over de benoemingen en in een post wordt niet voorzien zonder dat rekening is gehou- den met den afgevaardigde van het district. Millerand acht dit een verachtelijk stelsel, en hij zei verder: „De verantwoordelijkheid van de uitvoerende macht, die in theorie kiest en benoemt, verdwijnt fataal den dag waarop, in plaats van vrijelijk te kiezen, zij feitelijk zich bepaalt tot het onderschrij- ven der verlangens, die men haar in het oor blaast, dikwijls onder nauwelijks verholen bedreigingen. Met dat stelsel rnoet gebroken worden. Hoe? Door iedere bevoegdheid volledig haar rechten en plichten te laten. De president van de republiek is de gekozene door 900 leden van het parlement. Hij is niet grond- wettelijk de zaakwaarnemer der parlements- leden, maar wel de eerste vertegenwoordi ger van Frankrijk". Van het nieuwe staatshoofd is zoowel voor de binnenlandsche als ook voor de buiten landsche politiek een krachtig regime te verwachten, hetgeen zijn ernstige vijanden reeds bestempelen met den naam dictatuur. Jegens Duitschland zal Millerand de po litiek van den gedicteerden vrede voortzet- ten. De Duitsche bladen maken zich van zijn verkiezing geen illusies. De „Lokal Anz." is over Millerand's verkiezing niet verrast, daar Frankrijk als president een staatsman noodig heeft, die de tegenwoor- dige politiek der dictatuur en weerwraak tegen Duitschland bestendigt. Millerand was de man, die hiervoor de beste waar- borgen scheen te geven. Het ,,Berl. Tbl." meent, dat Millerand's politiek, zijnde de strikte uitvoering van het verdrag van Versailles, zal worden voortge- zet. Bliikbaar mist men het besef, dat deze politiek aan Duitschland de rechten ont- houdt, die elk voik op de wereld, met inbe- grip der Papoea-negers, nog wel geniet. Hef heengaan van Millerand als premier zal in dien koers geen verandering brengen. EEN BOLSJEWISTISCHE AGENTE MET TACHTIG MILLI0EN MARK GEARRESTEERD. De Poolsche bladen berichten, dat te Warschau een Weensche vrouw Hertha Mahler genaamd, gearresteerd is, die in haar bagage een bedrag van tachtig rnil- lioen Poolsche marken verborgen had, be- nevens een lij'st van Poolsche cominunisten en socialisten, die voor de vestiging van een sovjet-republiek zijn. Toen de arre- statie plaats vond, trachtte de bolsjewisti sche agente den beambte te bewegen door hem een millioeri aan te bieden, haar vrij te laten. Zekere documenten, die op haar gevonden zijn, zullen de gevangenneming van verscheidene revolutionnairen ten ge- volge hebben. 'wi DE OEKRAINE EN DE BOLSJEWIKI. Over de krijgsverrichtingen der Oekrai- ners, die in nauw verband met den Pool- schen rechtervleugel tegen de bolsjewisti sche legers ageeren, meldt het Oekrainsch Persbureau d.d. 21 dezer: Onder persoonlijke leiding van den op- perbevelhebber Petljoera heeft 't Oekrain- sche leger den tegenstand der bolsjewi ki gebroken en hen teruggejaagd over de Zbroetsj; het regiment 363 is geheel ver- nietigd, 1200 gevangenen werden gemaakt, waaronder 3 bolsjewistische commissaris- sen; 3 mitrailleuses en 100 wagens met le- vensmiddelen vielen in handen der Oekrai- ners. Op het oogenblik, dat zij Kamenetz ontruiinden, hebben de bolsjewiki alle ma- gazijnen in brand gestoken, want zij kon- den hun voorraden niet vervoeren, we- gens de werkstaking der spoorwegbeamb- ten in bezet Oekraine. Over deze spoorwegstaking meldt ge- noemd persbureau nog, dat zij in dat deel der Oekraine, dat door de bolsjewiki be zet is, algemeen is. Zelfs de militaire trei- nen loopen niet. De staking draagt het ka- rakter van een politieke beweging, maar zekere economische eischen spelen ook een rol. De spoorwegbeambten weigeren geld aan te nemen van de sowjets, die ge- boycot worden door de landbouwers. Ge- steund door de bevolking, die hun sympa- thiek is gezind, verzetten de stakers zich tegen alle draconische bevelen, zoodat er voortdurend hevige gevechten plaats heb ben tusschen de spoorwegbeambten en de roode troepen. De buitengewone vlugge opmarsch der Oekrainsche en Poolsche troepen wordt o.a. veroorzaakt door de onmogelijkheid voor de bolsjewiki om re serves te zenden wegens de staking der spoorwegbeambten. SUCCESSEN VAN WRANGEL. •In den sector Marioepol (aan de zee van Azof) gingen de troepen van gene- raal Wrangel tot het offensief over, over- wonnen den tegenstand van den vijand en veroverden verscheidene dorpen. Twee kanonnen, machinegeweren en gevangenen vielen in hun handen. Een telegram uit Sebastopol van 11 dezer vermeldt de ge vangenneming van drie volledige regimen- ten met kanonnen en materiaal op dit front. Den 15den September zetten de troepen van generaal Wrangel hun offen sief voort en veroverden een viertal dor- pen; de bolsjewiki werden verder ver- volgd. Een groot aantal gevangenen werd gemaakt; de buit is aanzienlijk. EEN ITALIAANSCIIE KRUITFABRIEK IN DE LUCHT GEVL0GEN. Een op vijf K.M. afstand van de stad Mantua gelegen kruitmagazijn is in de lucht gevlogen. Er zijn zeven dooden en talrijke gewonden. Talrijke huizen stort- ten ineen. DE BURGEMEESTER VAN CORK. De burgemeester van Cork, die nu reeds 40 dagen „hongerstaakt" en die, naar het heette, reeds lang op het uiterste lag, gaat nu wonderlijkerwijze wat vooruit. Men meent dat wonder aldus te moeten ver* klaren, dat de burgemeester voedsel aan- neemt van familieleden en kennissen, die hem bezoeken. ANTWERPEN.. IN FRANKRIJK. In de voormalige „Theatre des Varie- tes", thans het socialistische Volksgebouw, te Antwerpen, wordt een anti-militaristisch stuk opgevoerd, „Het licht in den Nacht", dat, in het Pruisisch militarisme, alle mi- litarisme zonder meer bestrijdt. Nog voor de eerste vertooning, zegt de „Volksgazet", heeft de Fransehe con sul te Antwerpen, een klacht neergel'egd bij burgemeester De Vos, met verzoek na- tuurlijk, het stuk te doen verbieden Wie is tenslotte meester in Belgie? DE M0N ARCHISTISCHE ACT IE IN BEIEREN. De „Freiheit" wijst er op, dat terzelf- dertijd, dat in het overige Duitschland de arbeiders worden gedwongen hun wape- nen in te leveren, er in Munchen „ko- ningschieten" plaats heeft, waarbij elk deelnemer der burgerwachten tien scher- pe patronen ontvangt. Dit geschiedt ter wijl de monarchisten en contra-revolution- nairen op den loer liggen en de aangewe- zen nieuwen koning bereid is naar de hoofdstad te komen. De dag voor de tegenomwenteling schijnt te zijn verscho- ven, maar dat het er vroeger of later toe zal komen, staat vast, althans in het oog van alle monarchisten en contra-revo- lutionnairen. STEENKOOL OP SPITSBERGEN. Volgens een telegram van Spitsbergen aan Aftendposten te Christiania, zijn er in de Koningsbaai groote hoeveelheden kolen ontdekt. Het kolenveld strekt zich uit over een gebied van 150 vierkante kilometers. De kwaliteit van de kolen is zoo goed, als de gewone soort Engel sche kolen. Met de exploitatie zal, ge- zien de gunstige ligging der mijnen, spoe dig kunnen begonnen worden. De mijnen zijn het eiger.donr van de Kingsbay Kull Company te Aalesund. B0MAANSLAG TE GENT. Te Gent ontplofte een bom voor de woning van senator Ligy, rapporteur van het wetsvoorstel betreffende het gebruik van het Nederlandsch in bestuurszaken, dat, naar het heet, door hem in voor de Vlamingen ongunstigen zin zou worden ge^mendeerd. Een vrouw, die voorbij- kwani op het oogenblik van de ontplof- fing, werd zwaar gewond. Verder be- perkt zich alles tot stoffelijke schade. De daders van den aanslag bleven tot nu toe onbekend. RUM0ERIGE VERGADERING VAN 0NAFH ANKELIJKEN. Uit Essen wordt gemeld, dat in een Vrijdagavond gehouden vergadering der Onafhankelijken, de Onafh. afgevaardigde Cohen (Reuss) verklaarde: dat het bolsje- wisme niet in staat zou zijn, een nieuwen econoinischen toestand te scheppen. Zij die het kapitalisme willen uitroeien, weten niet, dat ook de kapitalisten niet alien overvloed uit de productie halen, doch dezen voor het grootste gedeelte weer aan de productie teruggeven. Deze uitlating veroorzaakte bij de talrijke communisten heftige tegenwerpingen, welke, bij zijn verdere uitlatingen betreffende de onmo gelijkheid van het Russische experiment voor West-Europa, steeds luider werden. Na hem sprak de communistenleider Ham mer, wiens rede tot een onbeschrijflijk tu mult bij de communisten en tot ontbinding van de vergadering leidde. NIEUWE MISDADEN IN IERLAND. Nabij Miltown in het lersche graafschap Clare werden zes agenten van het hulp- politiekorps, die in een motorwagen op patrouille waren, op een eenzame plek van den weg van uit een hinderlaag door een talrijke bende beschoten. Vier der agenten werden op slag gedood, een vijfde levensgevaarlijk gewond, terwijl de zesde wordt vermist. De chaufeur van een te hulp gesnelde lorrie met militairen werd later ook doodgeschoten. De militairen arresteerden 36 vermoedelijke daders. Uit weerwraak staken vannacht politie- agenten m uniform zeven huizen in de stad in brand, alsmede enkele huizen in naburige plaatsen. Vele inwoners namen de vlucht. EEN WONINGBESTORMING TE ROME. De nijpende woningnood, en het voor- beeld van de bezetting der fabrieken heb- oen in Rome aanleiding gegeven tot zon- derlmge gebeurtenissen. Dinsdag en Woensdag jl. hebben dakloozen vele onbewoonde en in aanbouw zijnde huizen bezet Dinsdagavond drong de menigte zelfs de beroemde villa Albani binnen. In een der parken werd op een standbeeld ten roode vlag geplaatst. De vreugde was echter slechtsi van korten duur, daar weldra de politie ten tooneele verscheen wen en t'TrS' °'lder wie z'ch veel vrou- \ven en kinderen bevonden, die zelfs ina- E", ei? het noodige huisraad meege- sleept hadden, orn het zich zoo gemakke- Iijk mogelijk te maken, weer on straat zette Ongerveer 20 personen wSen ge arresteerd. De villa van graaf Cellere TtlUUT la"^.bezet daarna ook door de politie ontrumid. P0LEN EN LITAUEN. De Poolsche regeering verklaart in een nota aan den Volkenbond, dat, daar de Litauers de Poolsche voorstellen in over- ter",T1I"S met de beslissing van den Volkenbond, hebben afgewezen, de vvapen- stilstand moest worden verbroken hi; nm de.Lltauers voorts toestaan, dat, Oost Pmfil g?vapende bolsjewiki in gebied dnnrrrguin neerd' het Lita"SCht gebied doortrekken en zoodoende het roo de leger in West-Rusland versterkeS wordt de linkervleugel van het Poolsche gefr. voortdurend bedreigd en blijft de hootdstad in gevaar verkeeren. Daarom is rieL n i -eger &edw°ngen, tegenover eze vijandelijke en deloyale houding van L.tauen de noodige voorzorgen te ill-men om het gevaar te vermijden, dat Polen bo- rin"o- -1 1 liangt- De Poolsche regee ring wil er evenwel op wijzen, dat zij niet van plan is gebieden militair te bezetten ties m regeling der territoriale kwes- ties over aan een toekomstige verstand- houding met Litauen. Polen wenscht geen oorlog met Litauen, het verlangt een volken aPPel^ke verhouding der beide 1 ER NEUZEN, 27 September 1920. Het weerbericht van het meteorologisch St t€ De Bildt van heden Did! Ss Hoogste barometerstand: 772.4 Memel Laagste barometerst.: 740.8 Seydisfjord. verwachting tot den avond van 28 Sept.: Meest zwakke wind uit Oostelijke tot Zui- delijke richting, nevelig tot half of licht bt- wolkt, weinig of geen neerslag; zefde tem- peratuur. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddags t€ 2 me, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1- Notulen. 2. Ingekomen stukken. V oorstel van B. en W. tot aankoop van Domeingrond voor de volkshuis- vesting. 4. Voorstel om C. M. Leunis aan te slui ten aan het gemeenteriool. Voorstel tot wijziging van het raads- besluit van 26 Aug. 1920, in zake het aangaan eener geldleening van 2600. Voorstel tot het aanvullen van het raadsbesluit van 25 Aug. 1920 tot wijziging der begrooting dienst 1920. Benoeming raadscommissies. Benoeming onderwijzers Handelsher- halingsonderwijs. Behandeling reclames H. O. dienst 1919—1920. Behandeling schoolgeldreclames 3e tijdvak 1919. Behandeling hondenbelasting 1920. 10. DE KERMIS behoort voor dit jaar weer tot het verledene. Zij werd met uitzondering van j.l. Zaterdag begunstigd door zeer mooi weer en ook dien laatsten dag werd het, al was de voor- middag niet veel belovend nog fraai weer, ofschoon het wel eenigermate leek, dat de dreigende regen in den voormiddag van in vloed was op het bezoek van buiten de ge- meente, al was er- des avonds een groote menigte op de been. Met groot sucoes is werkzaam geweest het tooneelgezelschap van den heer Joh. Bakker. Dat iederen avond voor een uitver- kochte tent gespeeld werd, bewijst, dat de drama's die dit gezelschap op haar reper toire heeft, een groote aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen en avond aan avond waren er menschen die teleurgesteld moesten worden omdat er in de tent letter- lijk geen vuist meer binnen kon. 't Was dan ook de eenige amusement gelegenheid van dezen aard en veelvuldig hebben wij de klacht gehoord, dat er voor den kring der- genen die liefhebbers zijn van een kaim ge- noegen geen gelegenheid was zich te amu- seeren, In dit opzicht was er een tekort. Eer we van den schouwburg afstappen wil len we nog zeggen, dat de blijspelen, die tot slot der voorstelling werden uitgevoerd, algemeen zeer in den smaak vielen. Op het kermisterrein op de markt, leek ons de drukte op de verschillende dagen grooter dan anders het geval was, wellicht ook daaraan toe te schrijven, dat alles nu op de markt geconoenireerd was. Evenwel, de stoomcarrousel van de wed. Janvier kon ditmaal niet bogen op de ge wone belangstelling van het publiek. Hoe uitlokkend de fraaie inrichting daar ook weer stond, met het front des avonds ba- dende in een weelde van electrische lichtjes, de loop was ditmaal daaf niet heen. De gewone caroussel was, als steeds, een attractie voor de jeugd, terwijl jong en oud gaarne een tochtje bleek te maken in de auto-caroussel iets nieuws op onze ker mis. Een gebrek aan de machine was oor- zaak, dat (leze Donderdags gesloten moest blijven. 5. 8. 9.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2