BUITENLAND. Landbouwberichten. GEMEN6PE BEB1CHTEW. iiedien, welke gemeenten ondervinden by de voorziening in haar behoeften aan kas- geld. In een ibepaali opzicht zyn reeds resultaten van <m bemoeiingen bereikt, waarvan. naar valt aan te nemen, weldra zai blykeu. Bestanddeel van de te ver- wackten organisatie zal ook uitmaken de vestiging van een bureau der vereeniging, hetwelb o.m. gegevens aanlegt betreSende de financieele positie van gemeenten. Nog kan worden medegedeeld, dat de vereeniging heeft besloten tot de installing van* een comou3sie, die tot taak zal hebben te onderzoeken, in welk opzicht maatregelen door gemeenten zijn tetreffen orn te strekken tot een economisch beheer by de gemeenten in het algemeen en by haar bedryven en diensten in het byzonder. STEUN AAN BURGERWACHTEN EN C^l^WkULlGE LANDSTORM. By suppletoire begrootiug van Binnen- landsche Zaken worden nieuwe gelden aan- v°or burgerwachten. In sommigegemeenten eischt het opleggeo, onderhond enz. van de wapenen der burgerwachten kosten, welke niet uit de ten dienste staande geldmiddelen gekweten kunneB"-worden. Een tegemoetkoming uit 's Rjjks kas is dan onvermydelyk. Voor dit doel wordt nog aangevraagd 100.000. oorts blykt het aanvankelyk uitgetrokken bedrag van f 100.000 in verband met de ontwikkeling van vele burgerwachten niet toereikend voor de vereischte steunverltening. De minister meent daarotn ijjdig hec voorstel te moeten doen tot verhoogmg van dec post met bet bedrag het welk uit dezen boofde m»er noodig zal zyn, nml f 810.000. Met inoegnp vau 't bedrag van f 100.000, hierboven aangevraagd, ware 'tartikel in totaa! te verhoogen met 410.000 eu mitsdien vast te stellen op 510.000. Er worden voorts ingevoerd twee nieuwe artikelen Kosten voor werving voor den Vrywilligen Landsrorm 303.400.eu kosten van oprichting, verplaatsing, onder- houd en herstel van radio-telegraafstations en verdere kosten 108 700. Het artikel uitkeeringen aan militairen en aan leden van burgerwachien, of aan hun nagelaten betrekkingen ter zake vau ongevallen bun overkomen ny de bandhaving vac de open bare orde f i 00.000, wordt gewyzigH en verhoogd als volgtUit keeringen aan militairen. aan leden van burgerwachten en op andere wyze ge- organiseerde personen of aan hun nagelaten betrekkingen, t.erzake van ongevallen hun overkomen by de handhaving van de open- bare orde 150.000 ENGELAND. Er loopen gerucbten over ffofficienze" stappen, die gedaan worden om in de Ea- gelsche steenkoolcrisis achter de schermen onderhandelingen te beginnen. Wy ge- looven echter, schryft de N. R. Crt dat die stappen uitgaan van het hoofdkwartier van het drievoudig verbond dan van de regeering Deze zit, dank zy de onbandige takttek van de leiders van de mynwerkers, om de jongste conferentie met minister Home op bun botte weigering te laten strandeo, op flnweel. Zy bewaart zoo- genaamd het diepste 3tilzwijgsn over de maatregelen, die zij voorbereidt om het land, in geval van een staking in de rnynen, niet te laten verhongeren, rnaar laat toch bekend worden, dat er vijftigduizend auto's, in slagorda worden opgesteld, die als even zoovele tanks zullen dienen om door het front van de mynwerkers heen te broken. Om haar positie verder te versterken, zendt de regeering, na de mislukte conferentie, den mynwerkers een Parthen-pyl achtema in deo vorm van een officieele statistiek. die aantoont, dat er in de maanden April, Mei en ,)uni in de mjjnen weer ergerlyk geslabakt most zyn, want, ondauks een //groote vermeerdering" vau het aantal del vers, is er in dien tyd, by een geheele productie van 58 millioen ton, 4 millioen ton minder geproduceerd dan in de drie eerste maanden van het jaar. De kostende pry» van de steenkool is daardoor zooveel hooger geworden, dat er maar een batig slot van 750,000 pst. over het fcw«ede kwartaal overgebleven is, terwyl de mynwerkers rekening houden met een win9t van lG1^ millioen pst. per kwartaal en op dit cyfer zoowel hun eisch van loonsverhooging als dien van verlaging van den prys van de huishoudkolen gronden. De nu behaalde winst zou echter niet eens voldoende zyn, om de gevraagde loons verhooging te dekken, laat staan den prijs van de steenkool te verlagen. Men mag benieuwd zyn, wat de propaganda-afdeeling van de mynwerkers hierop te antwoorden heeft. De regeering heeft by de ver- dediging van haar standpunt aldoor ge- tamboereerd op verhooging van de productie, welke een verhooging van de loonen en een verlaging van den prys veel gemakkelijker maken. In plaats daarvan wordt er met meer handen minder geproduceerd en ver- dwynt daarmee het vooruitzicht, dat de schatkist nog oorlogswinst maakt, ja wordt zelfs de kans op verzwaring van de be- lastingen grooter. Als deze regeeringsstatistiek niet met deugdeljjke getallen weerlegd kan worden, wordt de zaak van de mynwerkers er niet populairder op. Men zou dan de houding van de kolendelveis by Sheffield die eenige dagen lang het werk lieteu liggen, om wedrennen in de buurt by te gaan wonen, als verschjjnsel van een soort ca'eannj-geest onder de kolendelvers in het algemeen gaan besc'nouwen. Er is intusschen nog altjjd hoop, dat de bezadigde elementen onder de arbeidersparty alle raoeite zullen doen om de staking te terhinderen, welke, naar al meermalen uit- eengezet is, alleen het verzwakte gezag van de coalitie-regeering ten koste van de ar- beiders zou versterken. Loonsverhooging kunnen de mynwerkers vermoedeljjk ook zonder staking bereikeu, en de verlaging van den kolenprijs wordt heeiemaal proble- matiek, als er na invoering van de loons verhooging geen winst overbljjft om de vermindering aan ontvangsten te dekken. Er gaan van alle kanten stemmen op, om, nu het land voor zulk een ernstige crisis staat, het parlement bjjeen te roepen, maar de regeering bljjft er voorloopig doof voor en zegt dat het parlement vroeger in een grondige beraadslaging de prjjstaktiek van de regeering goed heeft gekeurd en er daarom geen reden is om aan te nemen, dat het parlement er nu auders over zou denken. Er zyn voor de twee parryen nog twaalf dagen over, om over de zaak ua te denken. DE OPLOSS1NG DER IERSCHE KWESTIE. De correspondent van de (/Times" te Dublin onthult, dat sedert drie weken in stilte onderhandelingen in Ierland werden gevoerd tusschen de meest betrouwbare leiders van gematigde opinie en invloedrijke mannen van de lersche republikeinsche beweging, op de basis van volledig zelfbe- stuur voor Ierland biunen het kader van het Britsche rjjk. Deze onderhandelingen zouden binnenkort hun beslag hebben ge- kregen by de overhandiging van een be- paald voorstel aan Lloyd George, doch zjj dreigen nu spaak te zullen loopen. De vertegenwoordigers van Sinn Fein gaven den anderen onderbaudelareu onverholen te kennen, dat de zaak geen voortgang kan hebben, zoolang de burgemeester van Cork in de gevangenis tusschen leven en. dood zweeft en indien hy srerft, zou de oplos- sing op de voorgestelde basis onmogeljjk worden. Om deze reden acht de corres pondent het gewenscht, de gevoerde onder handelingen publiek te maken. DE FRANSCH-BELG1SCHE MitATAlRE OVEREENKOMST. olgens een mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken is de overeenkomst aangegaan voor het geval vaD een niet uit- gelokten Duitschen aanval. De Belgische regeering verklaart, dat de overeenkomst gesloten is met de bedoeling de vredes- en veiligheidswaarborgen, voortvloeiend uit den Volkenbond te versterken. Betgie zal het recht voorbehouden worden uit te maken of het geval door de overeenkomst voorzien, bestaat. De overeenkomst stelt de volledige vrijheid voor de twee staten vast om te bepalen welke militaire lasten er noodig geacht worden om de verdediging van hun gebied te verzekeren. EEN VROUWELUKE COMM1SSARIS VOOR HET DISTRICT COLUMBIA President Wilson heeft mejuffmnw Mabel Boardman benoemd tot, comraissaris van het district Columbia. Washington vormt met zyn buicenwykeu het districc Columbia, waarvoor uitsluitend de jurisdictie der Unie geldt. In tegenstelling met iedere andere Amerikaansche stad hebben de bewoners der hoofdstad van de V. S. geen kiesrecht, geen stem in de plaatselyke aangelegeD- heden, hun //gemeenteraad" is het congres, dat al hun wetten maakt en deze worden toegepast door een raad van drie commis- sarissen, benoemd door den president. De positie van commissaris komt overeen met die van //mayor" van een groote stad of gouverneur van een staat. Dit is de eer9te maal, dat een vrouw tot lid van dien raad is benoemd. Zjj heeft zich jaren bezig gehonden met Roode Kruis-werk; alsdocbter van welgestelde ouders heeft zy haar leven gewijd aan liefdadig werk en werk voor de gemeenschap. UIT IERLAND. Zaterdagmorgen is een machinist, die te Dublin uit een cafe kwam, door drie mannen aangepakt, geboeid en met kettingen aan een lantaarnpaal in een drukke straat ge- bonden. Op zyn gezicht werd een papier geplakt, waarop stond dat hy een munitie- trein vervoerd had. Honderden aanschouwden het tooneei, zouder een poging te doen, bem uit zyn hachelyke positie te bevrjjden. Zy beschoawden het geval als een koste Ijjke grap. Na een half uur Oevrydde hem de politie. RUSLAND. Wrangel verzoekt om hulp. Uit^Sebastopol wordt g^meldGeneraal Wrangel zegt in een verzoek om hulp, dat door het maken van een eenheidsfront '-an Polen, Oekrainers en Witte Ruasen, een eind gemaakt zou kunnen worden aan de bolsjewistische heerscbappjj, maar dat er niets gedaan kan worden om aan het ool- sjewisme, waarvan ieder mi genoeg heeft, een einde te maken, zoo lang er geen hulp van buiten komt. Zijn eigen leger is thans bezig zich te berstellen, aadat het 25 dagen aan een stuk gestreden heeft. TER NEUZEN, 15 September 1920. Het weerbericht van het rneteorologisch instituut te De Bildt van beden luidt als volgt Hoogste barometerstand 764.8 Miiachen en Frankfort. Laagste barometerstand 754.8 Lerwick. Verwacbting tot den a7or^d van 16 Sept. Mtest maiige Zufdeljjke tot Wtstelijke wind, zwaar bewolat tot Oeirokkeo, waar- acnynlijk •.-eoige regen, zelfde temperatuur. X-STRALEN. Naar wij vernemen is de vereeniging tot Ziekenverzorginig voor haar ziekenhuis in de gelegenheid een Rontgen-toestel te beko- men tegen een prijs zoo gering, dat het werkelijk jammer zou zijn, als de koop moest mislukken wegens gemis aan het noodige bedrag. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat er met Rontgen-stralen onderzoek moet ge daan worden vooral voor patienten der Rijksverzekeringsbank is dat voorgeschre- ven bij kwetsuren, bij arm- of beenbreu- ken, bij de aanwezigheid in het lichaam van hout- of metaalsplinters, bij ontstekingen! In dergelijke gevallen moeten de dokters hier hunne patienten naar den vreemde stu- ren, wat veel kosten geeft, oponthoud in de beh an deling, te weegbrengt, verlenging van ongemak of pijn tengevolge heeft. De lijders moeten korter of langer tijd, noodgedwon- gen elders vertoeven, in plaats van in de eigen omgeving te kunnen blijven, waar verwanten en vrienden hen meermalen kun nen bezoeken. Een zegen zou het zijn voor onze streek, als hier de omstandigheden van dien aard waren, dat de meest voorkomende gevallen van ziekte of verwonding in Ter Neuzen zelf konden behandeld warden. Waar het bestuur pogen zal door vrii willige giften der ingezetenen een voldoend fondsje bijeen te krijgen, spreken wij de hoop uit, dat velen zich opgewekt zullen gevoelen een grooter of kleiner bedrag voor het goede doel at te staan. De geschiedenis met de ligtenten van het Groene Kruis bewijst genoegzaam, dat er offervaardigheid is, zoodra maar de be- hoefte wordt ingezien. Welnu, ook hier kun nen wij van eene behoefte spreken! Doe ieder in zijn kring wat hij kan, en weinige honderden guldens komen bij el- kaar! VLIEGDEMONSTRATIE TE IJZEND1JKE. Tegen Maandag waren, zooals we in ons vorig nummer meldden, de passagiersvluch- ten bepaald op de weide van den heer De Miliano. Toen de vliegenier Wouters daar even- wel op den bepaalden tijd met zijn machine daalde, had hij aanstonds pech. Een grep- pel was oorzaak, dat een der voorwielen van het vliegtoestel brak en de as verbogen werd. Het toestel moest daardoor werke- loos blijven. Afspraak werd gemaakt, dat nieuwe onderdeelen zouden worden aange vraagd en na reparatie het toestel Woens- dag door de lucht zou terugkeeren. Ondertusschen hebben de velen die ook Maandag naar IJzendijke waren getogen om het vliegen waar te nemen, zich aldaar best geamuseerd. Door het muziekgezeischap aldaar werd des avonds op de markt een concert gegeven, waarbij de mooie muaiek- nummers werden afgewisseld door een bal champetre. Blijkbaar is de herstelling van het jl. Maandag besohadigde passagiersvliegtuig goed gestaagd. Althanfe het is heden mid dag over deze gemeente komen zweven en heeft daarover eenige kringen beschreven. Blijkbaar is het onzen stadgenoot, den heer Nobels, gelukt als passagier een plaatsje te krijgen. Het vlieigtuig vloog laag boven onze stad, een der inzittenden wuifde met de hand en wierp een groot aantal reclame biljetjcs uit ter aanpriizing van Nobets' rolluiken. EEN ONDERSCHEIDING. Aan den heer P. F. Heijens-Bal te Hulst, is alsnog een diploma voor een verguld zil- veren medaille toegekend voor zijne inzen- ding op de Bakkerij- en Kruidenierswaren- tentoonstelling te Middelburg. DE INWERK1NGTRED1NG DER ARBE1DSWET 1919. De bepalingen die van kracht worden. Wanneer over enkele weken de Arbeids- wet 1919 in werking zal treden, worden nog niet ingevoerd de werktijdregelingen buiten fabrieken of werkplaatsen. Wei worden o, buiten deze inrichtingen, behalve in land-, tuin- en boschbouw alle overige bepalingen van de wet en van het oniangs atgekondigde arbeidsbesluit van kracht. De voornaamste daarvan zijn de volgende artikelen der wet: Artikel 9, betreffende verbod van kinder- arbeid beneden 14 jaren of nog leerplichtig met een overgangsbepaling voor dertien- jarigen en voor die twaalfjarigen, waarvoor een verklaring is afgegeven, dat voor hen geen plaats meer op school is na het einde hunner leerplichtigheid. Artikel 11, betreffende kraamvrouwen ten aanzien waarvan bepaald is, dat zij 8 weken rust moeten hebben, waarvan ten minste zes weken na de bevalling. Artikel 12, betreffende godsdienst-, voort- gezet-, herhalings- en vakonderwijs, tot het ontvangen waarvan aan jeugdige personen ten hoogste 8 uren per week vrijheid moet worden gegeven. Art. 67, betreffende arbeidskaarten, voor schrijvende, dat alle in een onderneming werkende jeugdige personen en gehuwde vrouwen een arbeidskaart moet hebben, af gegeven door den burgemeester hunner woonplaats. Voorloopig alleen voor fabrieken of werk plaatsen wordt artikel 68 van kracht, be treffende arbeidslijsten en arbeidsregisters, aangezien ook alleen voor deze inrichtingen de werktijdsbepalingen direct in werking treden. Het Arbeidsbesluit (algemeene maatregel van bestuur als bedoeld in art. 10 der Ar- beidswet '19) bevat meerendeels bepalingen die reeds sedert jaren op grond der be- .staande Arbeidswet geldend zijn. Nieuw zijn o.a. de volgende bepalingen: Art. 4c. Een persoon beneden 16 jaar mag geen transport-driewielen door trap- pen voortbewegen. Art. 5d. Een persoon beneden 15 jaar mag niet in stukloon werken. Art. 9, 10, 11, 12, 13 en 14. Bepalingen betreffende verwarming, zindelijkheid en drinkwater, die tot nog toe alleen golden in fabrieken en werkplaatsen, gelden voortaan ten aanzien van jeugdige personen en vrouwen ook in andere lokalen (keukens, winkels, kantoren, pakhuizen, enzy. Art. 58, 59 en 60. In winkels en apothe- ken, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd worden voor zitge- legenheden, luohtverversching, verwarming, privaten. Art. 61, 62, 63, 64, 65, 66. In kantoren, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd worden voor verlichting, luchtverversching, verwarming, luchtruimte, privaten. De werktijdbepalingen, die voor fabrieken of werkplaatsen behoudens de eerstdaags t publiceeren afwijkingen zullen gelden, zijn in beginsel: 8 uren per dag en 45 uren per week'. Zondagsrust, vrije Zaterdagmiddag, bedrijfsstilstand van 6 uur 's avonds tot 7 uur s morgens, ten minste 3 afwisselende ploegen in bedrijven met continu-arbeid. UITSLAG AANBESTEDING. Heden werd aan het bureau van de genie te Vlissingen aanbesteed, het bouwen van een marechaussee-kazerne te llzendiike. Ra ining 86.000. Ingeschreven werd o.a. door de heeren C. H. H. Wisse te Zaamslag voor f 96.462, F. C. Herrebout te Ter Neuzen voor f 95.200, A. A. van der Walle te Hulst voor 192.850, Gebr. Nieuwelink en J. van 't Hoff te Hoek voor f 92.700, terwij! minste inschrijver was de heer Reuling te Breskens voor f 88.500. AXEL. De koopman Ch. de K., gistervoormiddag op den weg naar Axel zijn motorrijwiel met den voet willende stoppen, had het ongeluk dat zijn linkerbeen omzwikte en hem de knie werd ontwricht. Hij werd in de remise aan de Drie Schouwen binnengebracht en daar- na per rijtuig huiswaarts vervoerd. SAS VAN GENT. Maandag reed een auto uit Ter Neuzen, bestuurd door den heer J. van R., bij de hrug aan de cooperatieve suikerfabriek tegen een der den auto tegemoetkomende koeien, en botste daarna tegen het elec- trisch spoor der genoemde fabriek. De auto werd ernstig beschadigd en de chauffeur Van 0., uit Ter Neuzen, die zich ook in de auto bevond, brak bij den schok een zijner beenen. Hij is naar het ziekenhuis te Ter Neuzen overgebracht. KAPELLEBRUG. Alhier worden vier achtereenvolgende Zondagen seriewedstrijden gehouden. De eerste had plaats op 5 Sept. tusschen S. E. O. L. T. O. van Hulst en O. D. I. O. van St. Jansteen, waarbij eerstgenoemde won met 21. Op 12 September speelde „Wilhelmina" van Axel tegen „Blauwwit" van Klooster- zande en won met 4—1, terwijl dien dag ook in 'tkrijt traden ,,De Grensstrijders" van Kapellebrug en „De Vrijheid" van Kuitaart, welke strijd met 10—0 in het voor- deel van „De Grensstrijders" werd beslist. 19 September zal het gaan tusschen „De Grensstrijders" en Wilhelmina" en ,,S. E. O. L. T. O." en „Mejella", beide laatsten uit Hulst. De wedstrijden trekken zeer de aandacht van het publiek. OOSTBURG. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend: dat, met ingang van 15 September 1920, het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Oostburg op werk- dagen voor den postdienst zal zijn open- gesteld van 8 uur v.m.7.30 uur n.m. en voor den telegraaf- en telefoondienst van 8 uur v.m.8 uur n.m. SUPERFOSFAAT. De heer Weitkamp vraagt aan den Mi nister van Landbonw Is bet den Minister bekend. dat wegem het te geringe kwantnm superfosfaat, het- welk voor den Nederl. landbnuw disponibel is gesteld, de prijs van bedoelde mestsiof in den bandel zoodanig is tfestegen, dat van een looneod gebruiken van euperfosfaat by- ra geen sprake meer kan zjju Is de Minister bereid om, evenals hij dat ten beboeve der stedelijke cansumenten met de producten der boeren deed, thans, ten behoeve der boeien, aan de chemische fabrieken den uitvoer van superfostaat te verbieden „DliOOG" A ME RIKA EN ONS VEEVOEDER. Een uit. voerverbod gevraagd. Naar de „Tel." verneemt is een der ge volgen van de drooglegging van Amerika, dat er een groot gebrek aan vee- voeder ontstaan is door de sluiting der branderyen en dergelyke inrichtingen. Dit gem is doet. zich zoo nijpend gevoelen dat. o. a. ir ons land groote voorraden pulp en ander veevoeder tot hooge prjjzen voor Amerikaansche rekening worden opgekocht. In verband m«t de toch reeds zoo veel duurdere exploitatie van het melkveehou dersbedrjjf. zou deze groote uitvoer naar de overzyd" van den Oceaau, ongetwijfeld van grooten invloed op de melkproductie zoowel wat prjjs als omvang betreft in den aanstaanden winter kunnen zyn. Door het Oestuur »an de Pulp Uomrai"ie uit den Algemeenen Melkveehoudersbond is dan ook naar aanleiding van de boven- b'doelde pulp-aankoopen door Amerika, aan den min. van Landbouw, een adres gericht, waarin het vorenbednelde bestuur »kennis genomen hebbende van debericbten, dat veel gedroogde pulp voor uitvoer naar Amerika wordt verkocht, gezien de groote diensten, die dit artikel voor de melkwin- ning in Nederland en in het bijzonder voor de melkvoorziening in den winter kan heb ben, beleefd verzoekt maatregelen te wil- len nemen, opdat dit voedermiddel voor den Nederlandscben veehouder behouden kan blyven DE POSITIE VAN DE SUIKER IN NEDERLAND. OnBer dezen titel schrijft Dr. H. C. Prinseq Geerligs in het jongste nummer van In- en Uitvoer een beschouwing over onze suiker- positie. De schrijver toont aan hoe in de laatstc oorlogsjaren de in Nederland met beetwor- telen beplante oppervlakte is afgenomen, maar ook. hoe onmiddellijk na het ruimer beschik- baar worden van levensmiddelen de teelt van het handelsgewas, den beetwortel, weer is uii- gebreid. Voor de nu aanstaande campagne zijn 63.468 HA met beetwortelen beplant oi onge- i veer evenveel als in 1916—17 en in 1914—15,] terwijl alleen het jaar 191213 met 64.2841 HA een eenigszins grooteren aanplant konl aanwijzen. Dr. P. G. schat de oogst 192021 op 300.000 ton suiker, -als ruwe suiker be- rekend. De fabrikatie van in de ruwsuikerfabrieken bereide witte suiker neemt toe; van den in- iandschen oogst blijft er dus steeds minder voor de raffinaderijen over. Bovendien is de invoer van buitenlandsche ruwe suiker steeds bezwaarlijker geworden, waardoor de moge- lijkheid om in Nederland buitenlandsche ruwe suiker voor den uitvoer naar Engeland te rai- tineeren, sterk is verminderd. De voorraad suiker in entrepot beliep op 25 Juil j.I. 24.822 ton, voor het overgrootste dee! i uwe suiker. Daar de onzichtbare voorraad (in magazijnen, winkels enz.) naar de meening van den schrijver niet zeer groot kan zijn. en de maandelijksche consumptie ca. 13.000 tcm bedraagt, was er dus op 15 Juli nog voor on- geveer 2 niaanden in entrepot aanwezig, en aangezien de nieuwe suiker eerst tegen 1 Oc tober beschikbaar komt, zai men in Nederlanu ilit jaar juist toe kunnen komen. Reden tot ongerustheid, dat men tekort zal komen en aanleiding tot het inslaan van voorraden bover. de onmiddellijke behoefte bestaat er niet, want met de voorraden in de vrije pakhuizen mede is er genoeg om tot den nieuwen oogst aan alle redelijke eischen te voldoen en met Octo ber komt er zulk een ruime oogst beschikbaar dat er voor het binnenlandsche gebruik zeker ruiin voldoende zal zijn. Men moet echter niet vergeten, dat dit ver- bruik in de laatste jaren sterk toeneemt, name- lijk van ca. 15 KG per jaar en per hoofd in 1910 tot ca. 25 KG in 1920. De prijs van de suiker is in die jaren gestegen van 54 cent in 1910 tot 60 cent in 1920 per KG Wij weten alien, zoo besluit Dr. P. G. zijn be schouwing. dat het tot voor korten tijd een soort van geloofsartikel was, dat tengevolge van den hoogeren accijns de prijs van suiker in Neder land veel hooger was dan in andere landen en met name werd Groot-Brittannie aangeha.a!a als voorbeeld van een land met lagen suiker- prijs, groot suikerverbruik en met dien tenge volge een zeer spierkrachtige arbeidersbevol- king. Ofschoon in al de iaren, die wij hier aan beschouwing onderwerpen, de suikeraccijns er onveranderd op 27 gulden per 100 kilo is ge handhaafd, is Nederland thans onder de Euro- peesche landen datgene, waar de suiker het goedkoopst is en waar zelfs de minst betaalae handwerksman maar een kwartier in zijn werk- plaats behoeft te vertoeven om het quivalen van zijn weekrantsoen van suiker als loon te kunnen eischen. Deze toestand is echter voor een deel het gevolg van den maatregel qui de bevolking op kosten van den suikerfabrikant tot een hoeveelheid van 13 KG per hoofd en per jaar beneden kostprijs en verder de onbeperkte hoeveelheid beneden den wereldprijs te voor zien en is dus van zelf bestemd eerlang te ver- anderen. N. v. d.D. MODERN BRANDSTOF VERVOER. In de veenstreken van oostelijk Drente is in de jaren van den oorlog een wijze van brandstof-uitvoer ingevoerd, die men voor den oorlog niet kende en die thans nog voortduurt. Voor dien tijd werd alle brand- stof, turf en baggelaar, met schepen uitge- voerd, maar in deze jaren werd aliengs meer gebruik gemaakt van het spoorwegver- voer. Hiervoor werd die brandstof, meestal baggerturf, per as aan de stations van den N. O. L.-spoorweg, vooral te Valthe en te Exloo, aangevoerd, welke aanvoer veel geld kostte. Nu heeft de vervener G. Dubbelboer te Exloermond, den tractor voor dit vervoer aangeschalt. Hij heeft turfwagens van een hier onbekende grootte, die een sterk paard over een harden weg nauwelijks zou kunnen voorttrekken. De tractor haalt drie, vier van die zwaarbeladen wagens tegelijk uit het veen en sjort ze over den klinkerweg naar Exloo, dat het een lust is dit reuzenwerk te zien. Men roemt den tractor als een reus, die zijn kosten van aanschaffing ruim- schoots vergoedt. Hij werkt dagelijks en stoort zich aan regen noch wind. EEN EN ANDER OVER KOUVATTEN. Het is van algemeene bekendheid, dat er nauw verband bestaat tusschen daling van temperatuur en het optreden van verkoud- heid. De Duitsche professor Shade te Kiel, heeft aan de hand van een rijk onderzoe- kings- en vergelijldngmateriaal deze kwes- tie nauwkeurig bestudeerd. Hij kwam tot het nesultaat, dat de nade^lige werking van koude zich op drie wijzen kan demonstree- ren. In de eerste plaats kent men de plaat- selijke ,bevriezings"-verschijnselen, waar bij voornamelijk veranderingen van den col- loi'de-toestand in de cellen en weefsels op treden. In normale temperatuur verandert deze toestand gauw. Overigens is hier niet alleen de kou oorzaak maar tevens wind en vocht. Een vorm van kouvatten, welke zoo niet verreweg het meest voorkomt, is die waar bij afkoeling van een bepaald lichaams- deel ziekteverschijnselen teweeg brengt in ver verwijderde deeien. De koudeprikkel is dan door 't zenuwstelsel overgebracht. Onze gewone ,neusverkoudheid" is niets anders dan een dergelijk verschijnsel. Hierbij kan bijv. een plaatselijke afkoeling van de voe- ten een ziekelijke verandering van de neus- afscheiding veroorzaken. Op dezelfde ma- nier kan ,,kou op den buik" dus afkoeling der buikhuid een ziekte der bronchien of der nieren teweegbrengen. De derde vorm, waaronder het lichaam door kou aangetast wordt, zit in het sterk verminderd weerstandsvermogen tegen in- fectie bijeen bestaand verkoudheidverschijn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2