Landbouwberichten. GEMENBDE BERICHTEN. ste serie 23, gem. 4.76) J. Donze 126; C. de Pauw 200 (hoogste serie 26, gem. 3,33); Spinhof 148; A. Standaert 200 (hoogste se rie 28, gem. 4.65) J. Bierle 113. EERSTE KAMER. Stoombootdiensten op de Wester-Schelde. Het vooiioopig verslag beantwoordende over het wetsontwerp inzake een subsidie van 215.000 aan de provincie Zeeiand, voor net door haar op de exploitatie van stoombootdiensten op de Wester-Schelde, met inbegrip van de stoomtrain Hansweert- Vlake, te lijden verlies, en een bedrag van f 1000 voor een Regeenngs-commissaris, merkte de Minister van Waterstaat op, dat de taak van den commissaris anders ruinier zal zijn dan men zich blijkbaar voorstelde. Vooral wanneer het gaat orn naar verhou- ding tot het geheel zoo aanzienlijke bedra- gen als in dit geval noodig zijn, kan er niet mee worden volstaan enkel achterna con- trole te oefenen over het gevoerde geldeiijk beneer. Door aanhoudend toezicht over de uitoefening van den dienst zal van de werk- zaamheid van den Regeerings-commissaris preventieve kracht uitgaan en de Staat zich zooveel doenlijk zekerheid verschaffen, dat de beschikbaar gestelde sommen op de juiste wijze worden besteed voor het doel waartoe zij werden bestemd. EERSTE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE LANDDAG. Zaterdaginiddag werd te Zaamslag op de weide van den heer A. de Feijter de eerste Zeeuwsch-V laamsche Landdag gehouden. Een groot getal belangstellenden was op- gekomen om naar de sprekers te luisteren. i\adat een paar coupletten van het Wil- heimus warcn gezongen, opende Ds. G. van Dis van Zaamslag, na het lezen van 1 Petrus 2 1317, den Landdag met gebed. Vervolgeas riep hij alien een hartelijk welkom toe en sprak het uit, dat het hier gaat om de belangen van land en volk, da, ue geesreiijke belangen onzer miiitairen ook door ons behartigd dienen te worden. Na het zingen van het eerste couplet van het Zeeuwsch Volkslied kreeg Ds. jansen, de legerpredikant in algemeenen dienst, het woord, om te spreken over ,,Volk en leger' Spreker begon met op te merken, dat er te Versailles wel lets zal zijn gebeurd, mam dat het toch nog geen vrede is geworden. Het is voor dit oogenblik dan ook nog maar zaak om ons kruit droog te houden en volk en leger dichter bij elkaar te brengen. In de mobilisatie is het wel beter gewor den, maar wat hebben wij anders voor onze miiitairen gedaan? En ook nu is de zaak nog mei in orue. Wij heboen thans te wa ken, met name tegen de partij van „geen man en geen cent", en de opvoeding zoodanig in te richten, dat wordt aangekweekt iieide voor Oranje, Vaderland, tucht en orde. De tweede spreker, kapitein Roell, adju- dant van den Minister van Oorlog, had tot onderwerp van zijn rede: ,,Waakt voor uw zaak". Spr. herinnerde aan de Zeeuwsche helaenfeiten uit vroegere tijden en besprak voorts de oniangs gepubiiceerde Dunsche documenten over een inval in Zeeiand. Heb ben wij dus steeds op onze hoede te zijn voor een buitenlandsche vijand, we hebben eveneens te waken tegen binneniandschc driestheid van een kleine minderheid. De derde spreker Ds. Crousaz, oud-veldpre- diker zette in zijn rede „Des Konings heer- lijkheid" breedvoerig het doel en streven van de nationale vereeniging „Pra Rege" uit- een, zijn hoop was, dat er straks geen plaats meer in ons vaderland is, waar geen a 1 dee- ling daarvan wordt gevonden. Dat is noo dig, hetgeen gebleken is in 1918, toen een groot deel van ons volk onze weermacht en ons leger had losgelaten. Wij hebben daarom een schuld aan onze landszonen goed te inaken en hebben ons leger in onze gebeden te gedenken. Op de rede van deze drie sprekers volgde telkens een hartelijk applaus. Ds. L. de Bruijne van Zaamslag was dan ook ongetwijfeld de tolk van alien, toen de sprekers hartelijk dank bracht voor hun schoone en leerzame woorden. Voorts bracht hij in het bijzonder dank aan den heer A. de Feijter en het muziekgezelschap van Zaamslag, dat op zoo welwiliende wijze zijn medewerking had verleend. Nadat nog was gezongen ,,Halleluja, eeuwig dank en eere", sloot hij dezen wel- geslaagden Landdag met dankgebed. De zang werd begeleid door het muziek gezelschap ,,De Volharding" van Zaam slag. dingen te maken, die voor onmogelijk wer den geacht. Het was reeds vroeg in den morgen te Ijzendijke te zien, dat er iets bijzonoers aoen zou zijn, alierwege werd 'de Neder [•landsche driekleur ontpiooid en de Oranje zon zorgde er voor om alien feestelijk te stemmen. Vandaag zou gevlogen worden ondanks de geruchten die de rondte deden, dat de demonstraties niet zouden doorgaan, welk gerucht zijn oorzaak vond in het af- keuren van een terrein door den Neder- landschen vliegenier tuit. jongbloed, van het vliegkamp te Soesterberg, die het terrein voor het maken van passagierstochten hau afgekeurd. Hieruit merkt men op, dat de Nederlandsche Regeering waakt over haar vlieglustige onderaanen. Het terrein'was ook door de Belgischen aviateur voor dit doel algekeurd, uaar het te klein was en onge- lukken hieruit zouuen Kunnen voortvloeien. Een terrein waarop alleen opgestegen en geuaald door den aviateur, zonder passa- giers, wordt niet gekeurd door de Neder landsche Regeering, en de risico genet, oVergelaten aan den vliegenier zelve. Hoewel de vliegenier het terrein wel wat klein had gevonden, had hij geen bezwaar hiertegen gemaakt, alleen moesten een paar kopboompjes aan het einde van de weide, tot vliegveld gepromoveerd, worden omver- gehaald. Hoe meer het naar den middag liep hoe drukker het in de straten werd, en toen oe tram van uit de richting Philippine binnen reed met 11 overvolle wagens, was het zwar, van de menschen. De commissie, die de de monstraties in elkaar had gezet, giunderde bij dit voor haar zoo hoopvol teeken, want er is veel risico verbonden aan het daar stellen van een vliegdemonstratie, en zou b, ai haar werken en zwoegen haar garantie toads er nog bij in kunnen schieten. Er waren te Ijzendijke duizenden uit het land van Cadsand en ook uit Oostehjk Z.-Vlaanderen saamgestroomd. De tram koii te uauwernood voidoen aan oe eischen van het verkeer. Door het mooie weer waren de passagiers evenwel goed gehumeurd en men was al tevreden als men maar mee kon, ai was htet dan ook gepakt als haringen in een ton. voor net amusement der aanwezigen ook buiten het vliegen werd gezorgd door ik., muziekgezelschap van ijzendijke en door de daarvoor genoodigde gezelschappen van Schoondijke en Ter Neuzen. Het vliegterrein was eene weide van den heer P. F. Doens, even buiten de kom der gemeente. Velen bewogen zich op dat uit- gestrekte terrein, doch talloos waren de- genen die buiten het terrein op den dijk langs den weg naar Schoondijke hadden postgevat, om, zooals zulks bij vliegdemon- straties over het algemeen zal voorkomen, zich een gratis kijkplaatsje te verschaffen. Door de marechaussee te paard werd voorkomen, dat ook de weg zeli als staan- plaats werd gebruikt en zoo namen wij op zeker oogenblik van af het terrein waar, dat er gechargeerd werd om ruim baan te ma ken, hetgeen, naar wij later hoorden, nog een oogenblik tot catastrophe's dreigde te leiden. Door de tusschenkomst van den burge- meester werd, naar wij vernemen, erger ver- meden. VLIEGEN TE IJZENDIJKE. Het was in Juni 1914, dat te Ijzendijke een comite werd gevormd met het doel om den bekenden Belgischen vlieger Jan Olie- slagers te verzoeken aldaar eenige vluchten te maken. Men ieefde toen nog in den tljd, dat alleen reeds het vliegen, iets zoo aantrekkelijks was, dat van alle zijden de menschen toe- stroomden om getuige te zijn van dit won- derbaarlijke, het zich verheffen in de lucht en het weer op de plaats van opstijgen ne- derdalen. Hoe snel leven wij echter en hoe gaat met rassche schreden de "techniek en niet het minst op het gebied der aviatiek vooruit. 1 hans zouden de menschen zich niet meer zoo warm maken als een vlieger gewoon kwain vliegen. Het zou zoo alledaagsch zijn. Had men niet tijdens den wereldoorlog alle dagen zien vliegen? Soms met heele luchteskaders. En juist het uitbreken van die wereldoorlog was oorzaak, dat in 1914 Jan Olieslagers, hoewel reeds ailes was beklonken, niet kwam. Het Belgisch leger- bestuur zou zijn diensten helaas welara noodig hebben, om te helpen het land te verdedigen vanuit de lucht. I hans na zes jaren was Jan Olieslagers weer vrij om te vliegen waar hij wilde, en zoo vatte de commissie te Ijzendijke weder het plan op om hem uit te noodjgen. Nu niet meer om te vliegen zooals hij in 1914 zou hebben gedaan, neen, het zouden moeten zijn demonstraties als nooit door een vlieger te zien gegeven. Van een hoogte van 500 Meter zou hij als een blad, dat met de herist van de boonten op de aarde valt, neer- komen om dan plots weer op te stijgen tot hoog in de lucht om daarna holderde- bolder kopje te duikelen, rond te draaien op de staart van het vliegtuig, kortom wen- Zoo vonden wij het vliegterrein en hier- mede den vliegenier, evenwel niet Jan Oiie- slagers, maar een ander aviateur, den heer Prosper Georges uit Brussel, een vriende- lijke jongeman van 28 jaren, die ons wel- willend te woord stond en zijn machine toonde. De machine waarmede hij straks opstijgen zou was een Fokker jachtvliegtuig, van 180 Paardekracht met 6 cylinders waarmede een snelheid kon bereikt wordui van 180 K. M. per uur. Op de vleugels en aan den zijwand was zij gemerkt O- Bill en op hei roer was de Beigische vlag geschil- derd. De machine was nog gecamoufleerd, want het hao dienst gedaan ujdens aen we reldoorlog, evenals de heer Georges zelve, die vanai 1915 als oorlogsvlieger aan hei Fransche front was gestationneerd gewees, en zeer vele malen in hooger sferen zijn vaderland had verdedigd en beschermd. h,, was om 11 uur op het vliegveld te Evere b, Brussel opgestegen en te 11.35 te Ijzendijke gedaald. Nadat de aviateur, zooals gebruikelijk is, met machine gekiekt was, besteeg hij haar, zette den Wotan-propeller aan, liet de ma- chiene even warm worden, groette met de hand en om 3.40 uur verhief het vliegtuig zich statig in de lucht om te landen op hei terrein waarboven hij straks zijn evoluties zou maken. Na een 5 minuten in de iucm te zijn geweest en de aviateur door een oogenblik op een zijvleugel verticaal te vlie gen, had getoond de machine meester te zijn, daalde hij op het terrein, doch de ma chine hep zoo lang uit, dat zij even de boo- inenrij raakte die aan het eind van de weide stond. De aviateur zeide, dat het veld wel wat kort was, vooral daar hij met wind mede moest dalen, zoodat de machine een groote uitloop had, uoch als straks bij hc-i dalen de machine aan het eind maar wen tegengehouden, zou het wel gaan. De maat regelen werden hiervoor getroffen en thans zou hij zijn demonstraties aanvangen, aoce niet dan nadat hem namens het comite eenige oioemen weroen aaugeoouen en v. schillende foto's werden gemaakt. Toen hiermede een geruimen tijd verstre- ken was, besteeg.de aviateur zijn machine, maar de schroef weigerde aan te slaan, na vele pogingen gelukte dit, de groote vogel kwam los van de aarde en in steeds kleiner wordende cirkels steeg hij hooger en hooger tot 6 a 700 meter en tot verbazing van al ien duikelde de heer Georges met zijn vlieg tuig twee, drie, viermaal achter elkaar over de kop, daarna steeg hij weer hooger, en liet zijn machine op een vleugel drijven, waarna hij overdwars omkantelde, zooals kinderen gewoon zijn van den dljk te rollen, het was te zien, dat de vlieger zijn machine volko- men in zijn macht had. Nu steeg hij weder hooger tot de machine op de staart naar be- neden kwam om daarna weer hooger te gaan en bijna loodrecht met stilstaanden motor naar beneden te komen over de boo- menrij heen en weer op stijgen en rondom vliegterrein te cirkelen. Het was een prach- tig zicht en de verrichtingen werden gedaan met een zekerheid, die een oorlogsvlieger kenmerken. Een oogenblik ontstond er op het terrein waar de toeschouwers zich bevonden eenige sensatie, toen de vliegenier, met zijn grooten vogel met stil gezetten motor zicii in wen telingen als een boomblad, naar beneden liet vallen tot betrekkelijk Laag bij den grond en het als het ware leek dat hij moest landen en alsdan tusschen het volk zou neer gekomen zijn. Het was inderdaad voor velen een verrassing, toen de motor weer begon te snorren en de vlieger zijn vliegtuig om hoog stuurde. Kort daarop zwenkte het vliegtuig weer en bleek, dat de vliegenier voornemens was op de daarvoor aange wezen plaats te dalen. Hij stuurde prachtig in de goede richting, maar bleef te lang om- hoog en met schrik bemerkten wij, dat de vlucht te groot zou wezen om voor de bewuste boompjes te dalen en even eens om de machine in zijn vaart te stuiren. Men zag het aankomen en gebeuren, de ma chine reed met de vleugels tegen de stam men der boomen waardoor zij braken. De aviateur stapte uit zijn machine en verklaar- de, dat hij te laat bemerkte, dat de vaart te Sf°ot was en door de boomen niet meer tijdig zich zoo hoog kon verheffen, dat hij nogmaals de lucht inging. Een seconde la ter en het vliegtuig was onbruikbaar. loch was het nog een voordeel, dat de remmende boompjes daar stonden, daar an ders het vliegtuig zou zijn doorgeloopen tusschen de daar buiten de omheining staan- de toeschouwers en ongelukken bijna niet hadden kunnen uitblijver,. Jammer, zeer jammer, voor den sympa- thieken jongen vlieger die zooveel staaltjes van meesterschap over zijn vliegtuig en Juri had ten toon gespreid. Gelukkig had de machine zelf en de schroef niets geleden, zoodat het meest kost- bare bleef gespaard. Hij zal thans Dinsdag of Woensdag met nieuwe vleugels uit Brus sel terugkeeren, die op het terrein weer in zijn Fokker plaat9en en daarna door de lucht naar Evere vliegen, waar hij dezen dag nog had gehoopt weer te keeren. Gedurende de vliegvertooning hadden de gezelschappen van Ijzendijke" en Schoon dijke eenige muzieknummers gespeeld. Na de catastrophe was de beurt aan 'het Ter Neuzensch gezelschap. Velen waren ondertusschen reeds naar Ijzendijke getrokken waar de cafe's het bij zonder druk hadden en velen hun honger en dorst zoohten te stillen- De genoemde muziekgezelschappen maak ten, van het terrein koinende onder groote belangstelling een omwandeling door de stad. Des avonds 7 uur werd op de kiosk op de markt concert gegeven. Rondom de mu- ziektent schaarden zich groepen muzieklief- hebbers, doch overigens was het vrij rumoe- rig en hadden vooral later op den avond de concerteerende gezelschappen, die veel bij- val hadden bij de luisteraars grooten hinder van het afsteken van klein vuurwerk, dat een enkele maal zelfs tot op de muziektent geworpen werd. Bij deze gelegenheid werd weinig be- speurd van maatregelen om het publiek in dit opzicht binnen behooriijke perken te houden, in tegenstelling met hetgeen des namiddags gebleken was. Ruim 8 uur vertrok een volgeladen tram naar Schoondijke en tegen 10 uur een trein met 12 passagiersrijtuigen in de richting Philippine, welke aldaar gesplitst werd in een trein via Ter Neuzen en een naar Sas van Gent. In het algemeen kan het comite naar we meenen met voldoening op den dag van gister terugzien. Vooral het weer werkte bij zonder mede voor het drukke bezoek. Maandag wordt gevlogen met passagiers op een terrein van den heer De Milliano tan de Zeven-hofstedestraat tusschen Schoon dijke en Ijzendijke. De aviateur Wouters zal bij elken tocht twee passagiers mede nemen. ZAAMSLAG. De arbeider G. H., die jl. Vrijdag bij den landbouwer De M. bezig was met graan naar den zolder te dragen, kwam te vallen, doordat de ladder waarop hij stond uitgleea. Met een zak graan belast kwam hij te val len tegen een kelderluik en bekwam een wonde aan het hoofd. Door dokter Buwal- da werd geneeskundige hulp verleend. MIDDERNACHTZENDING. Uit een verslag uitgebracht op de bijeen- komst der Nederlandsche Middernachtzen- dingsvereeniging op 't landgoed ,,Boeken- rode" te Aerdenhout gehouden, blijkt, dat in het afgeloopen jaar o.m. eene nieuwe afdee- ling dier vereeniging is opgericht te Ter Neuzen. VLISSINGEN. Het postvliegtuig Londen-Amsterdam was Vrijdagavond genoodzaakt op het vliegter rein alhier te landen, hetgeen hij, zooals ge bruikelijk, kenbaar maakte door het af steken van een vuurpijl. Met een auto werden de vliegenier en de mail afgehaald. Zaterdagmorgen om zes uur heeft hij de -reis vervolgd. Mistig weer was oorzaak, dat hij het Vrijdagavond niet raadzaam achtte den tocht naar Amsterdam voort te zetten. naar Noord-Amerika. D. W. F. Rommel, zonder, naar Gronin- gen.' H. M. van Bynen, bouwk. teek. naar Sat van Gent. C. Bakker, kantoorbediende, Lange Kerk- straat 33, naar Axel. R. B. Hillaert, dienstbode, P 114, naar I z'd Wachtebeke. M. W. E. Millenaar, bankwerker, Kerk hoflaan 11- naar Leiden. RECUTZAKEN. ONEERLIJKE P0STBEAMBTE De rechtbank te Middelburg heett tegen een besteller bij de postergen te Groede. die ter uitbetaling van hem medegegeven postwissels door een dienstbode ledereen dacht aan een ernstig ongelnk. misschien wel met doodeljjken afloop. Tot verbazing van de omstanders en de beide motorrgders krabbelde de overredene overeind, zoeht zgn fiets op en probeerde hoewel met een eerigzins pgnlgk gezicht z'n stalen ros te bestggen, wat hem na eenige moeite gelukte, waarna hg weg reed. Dat de motorrgders geschrokken waren, is wel te begrijpen, hoewel zg over den afloop van dit oDgeluk zeer tevreden waren. TWEEMAAL VRUCHTEN. Bij een landbouwer te Beemster draagt een St. Laurens-pereboom dit jaar voor de tweede maal vruchten. DE EX-KEIZER ALS METSELAAR. Ten^inde zich te bescherroen voor de Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. M. J. Voet, dienstbode, Nieuwstraat 21, uit Hulst. M. L. Darcon, dienstbode, Noordstraat 2, uit Niel. A. A. van Leuwen, timmerman, Dijkstraat 7, uit Rotterdam. A. J. de Wilde, leurder, Schuttershofweg 7, uit Hulst, C. Wind van Merkensteyn, directeur Z. V. T. M„ Noordstraat 5, uit N. O.-I. Vertrokken A. A. C. Spruitenburg, zonder, Heeren- gracht 11, naar Den Haag. S. Frelier, schipper, Tuinpad 12, naar Breskens. A. A. Hartog, zonder, Nieuwstraat 56, naar Rotterdam. J. J. Been, dienstbode, P 19; naar Am sterdam. D. L. F. Buysrogge, landbouwersknecht, DE VEEPEST IN BELGlfi. Over den stand van de veepest in Belgie schrgft het Beigische weekblad ,/De Boer" in zgn laatste nummer «,De toestand is nog weinig of niet ver- beterd en langzamerhand dringt de ver- nielende plaag nieuwe plaatsen binnen zoo b.v. de provincie Luxemburg, welke tot nu toe van besmetting gespaard bleef Daar telt men op bet oogenblik vier besmettingshaarden Nieuwe gevallen zijn ook nog voorge- komen te Veurne en in het gebied van Gent, waar de toestand allesbehalve roos- kleurig is. Te Gent—Brugge schgnt een waar broei- nest te bestaan. Elken dag doen zich daar nieuwe gevallen voor. Het wgst ten slotte op het gevaar. dat, tengevolge van de ziekte, de melk- en boter-productie zeer zal verminderen." DOOR ELECTR1CITEIT 6ED00D. Te Leeuwarden is de employe W. Boomstra uit Grouw, werkzaam aan de Provinciale Electrische Centrale met de hoogspannings- kabel in aanraking gekomen en op 9lag gedood. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. EEN WEDSTRIJD VAN JONGGEHUWDEN TE ROTTERDAM. Zooa's reeds vermeld, was voor het eerste joDggehuwd paar dat na voltrekking van huwelgk in het nieuwe stadhuis te bouwen van een muar, die waar hg werkt, zal omgeven. een aienstoode van zgn ouders met den naam vaD den geadresseer- den liet teekenen en het geld ten eigen bate onbe^c»e|aen blikken der wandelaars als hg aanwendde, acht maanden gevangenisstraf aan f hout|1Bkkfn is» is de ex-Keizer begon- geeischt met aftrek van het voorarrest. jCn ,met de plaats, zegt, de Daily Mail. WIE ZOU ZICH DAARDOOR NIET LATEN VERLEIDEN De heer Van Spengler, commandant van de Voorburgsche burgerwacht schrgft in het Voorburgsch Nieuws- en Adverteatie- blad De steun en de belangstelling die ik bij het nemen der voorbereidende maatregelen mocht ondervinden voor door de burger wacht te houden wedstrijden is zoo gering, dat ik heb moeten besluiten geen schiet- wedstrgden te houden. Als bistorisch werd mg verteld dat het bestuur eener te Voorburg bestaande ver eeniging, ook steeds een gering aantai leden op de uitgeschreven vergadering zag komen. Ten einde raad besloot het bestuur nu in de vergadering, als lokmiddel voor ge trouwe opkomst, een gerookte paling te verloten. De uitkomst was schitterend, bg de tweede vergadering waren ruim zestig leden aanwezig Zou ik in het vervolg om bg de leden de belangstelling voor de burgerwacht aan te wakkeren ook mijn toevlucht tot een gerookte paling moeten nemen HET DURE NEDERLAND. Als een sprekend staaltje van de duurte Nederland meldt de Deli Ct., dat een eigenaar van een kleedingmagazijn te Medani die met verlof in Holland is, kort geleden telegrafisch toezending verzocht van twee colbertcpstumes, aangezien deze veel goed- kooper waren dan de overeenkomstige kwa- liteit in Holland. En dan te weten, dat de stoffen voor dergeljjke costumes eerst uit Europa in Indie zjjn ingevoerd. Een ander had een s'chrijfbureau uit Rotterdam op jl. Woensdag zjjn trouwboekje meegenomen en bestelde dezer dagen in een cafe in de Jonkerfransstraat zou U0% net 7'00'n bureau> omdat een dergelgk laten atteekenen een premie van f 300 s,uk werk hem in Holland ongeveer het uitgeloofd f dubbele kosten moest Daaromtrent wordt nog gemeld Moet nog vermeld worden, dat het cafe feesteljjk was versierd en dat reeds vroeg in den morgen een aanzienlgke schare de komst van het eerste bruidspaar wachtte Na afloop van de trouwplechtigheid en nadat aan elk het trouwboekje was uitge- reikt, werden de deuren van de trouwzaal geopend en toen kon eerst de wedloop aan- vnngen. Het spreekt van zelf, dat degene, die de teste voorzorgsmaatregelen genomen had, de beste kans had, de 300 te verdienen. En dat er in een tgd als deze wel animo is om een dergelijk bedrag e»en op te strjjken, laat zich denken. Geen wonder dus dat voor den uitgang van het Stadhuis talrjjke auto's hadden post gevat, die daar waren besteld door de diverse bruidegoms. Ook een tweetal motorfietsen met zjjspan en duozitting werden in de file opgemerkt. De bruidegoms echter, die hun voorzorgs maatregelen hadden beperkt tot het bestelten van een an to. bleken zich al heel gemak- keljjk van de zaak te hebben afgemaakt. De winnaars toch, hadden zich heel wat meer moeite getroost. De jongeman had een heel plan de campagne in elkaar gezet. Vrienden van hem hadden een tweetal auto's gehuurd en daarmede hadden zjj post gevat op het Hofplein, waarlangs de auto's van alle mededingenden moesten passeeren. Toen de eerste twee auto's verschenen, waarin niet de vriend gezeten was met deszelfs vrouw, bleven de auto's met de vrienden plotseling midden op den verkeersweg staan en veroorzaakten daar eenige stagnatie. Van die gelegenheid maakte de derde auto, waarin de winnaar was gezeten, ge- bruik om zjj het dan ook over den verboden rjjweg door te rjjden en zoo als eerste aan te komen. In het cafe was het nog langen tjjd een vrooljjke stemming, zjj het dan ook, dat deze in den beginne dreigde ver- stoord te worden. door kibbelarjjtjes onder de later komende paartjes, waarvan vooral de bruidegoms leeljjke verwjjten over hun onhandigheid te hooren kregen. DE MAN MET DE 1JZEREN RIBBEN. Te Steenbergen had op de Kruispoort een ongeluk met een motorfiets plaats, dat boven verwachting goed is afgeloopen. Een man, die nog al diep in 'tglaasje gekeken had, was per fiets naar de aau- komst der dpelDemers naar den betrouw- baarheidsrit gaan kjjken. Toen hg naar de sfad terugkeerde viel hem 't fietsen erg zwaar, zoo zelfs, dat hij op een oogenblik met zijn voeten tegen den grond tuimelde. Vlak achter hem reed een motorfiets be- mand met twee personen. Tgd om uit te wjjken was er niet meer, zoodat de motor tot schrik van de omstanders, in een goed gangetje over 's mans corpus rted De motorfiets kwam daarna ook te vallen EEN LIEVE JONGEN. Men schrgft uit Njjkerk Uit de landbouwkolonie onder de ge meente Njjkerk, waar jongens worden ver- pleegd, die zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt, ontsnapte op de gebruikeljjke manier, n.l. door het aaneen- knoopen van zjjn beddelakens, een der ver- pleegden. Van de keukenmeid nam hg een fiets mee maar de banden waren leeg- geloopen. Wandelende kwam de vluchteling met zjjn luchtlooze fietsbanden 's nachts tegen twee uur bg den gestichtsdokter aan, die hij opbelde voor een ernstige zieke. De dokier ging per motorfiets naar het gesticht, na den vlnchteling voor zgn leege banden riog eerst de fietspomp geleend te hebben. Onze lieve jongen peddelde nu met keiharde banden naar Utrecht vanwaar hij de fiets weer aan de keukenmeid terue- zond. Het is voor het ventje te hopen, dat het vooreerst onzen dokter niet weer noodig heeft. HANDEL IN KINDEREN. De Brusselsche bladen maken gewag van een gerechteljjk onderzoek betreffende den handel in zuigelingen, welke in de Borinage gevoerd wordt. Er zgn daar bljjkbaar onder de arbei- dersvrouwen, die hun kinderen verkoopen ten einde zoo luidt huD getuigenis hun vrjj leven verder te kunnen leiden. Men heeft gevallen geconstateerd, waarbjj een kind voor 25 francs verkocht is; in een geval kreeg de grootvader de vader van de jonge moeder 50 francs com- missieloon. De koopers en koopsters zgn niet altgd kindervrienden. Integendeel. Er zjjn, naar de XXe Siecle zegt, vrouwen, die kinderen bjj zich nemen alleen voor de winst, welke zij maken op den kinderbjjslag bjj de uit- keering aan werkloozen en behoeftigen. DE AARDBEVINGEN IN IT A LIE. De jongste, kort op elkaar volgende aard- bevingen in Noord-Italie hebben de provin- oies Lucca, Florence en Siena het zwaarst getroffen. Het aantai dooden bedraaet ruim 300. Honderden gewonden zjjn te Spezzia aan- gebracht, anderen zgn naar Lncca en Pisa vervoerd. Velen zgn tgdelgk in tenten ondergebracht. Een groot aantai dorpen, waarvan eenige verscheidene duizenden inwoners telden, zgn totaal verwoest en men gaat voort de slacht- offers van onder het puin vandaan te halen. Na den tweeden schok, Woensdagnacht, welke 25 seconden duurde, verspreide de verschrikte menigte zich in de straten onder het uitstooten van kreten van wanhoop en schrik. Telegrammen bevatten het verhaal van verschrikkeljjke tooneelen, waarbjj per sonen in doodsangst zich uit de ramen wierpen. in het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2