TsrFsimnscHe Courant Zaterdag \i Sept. 1920. No. 7042. TWiEHEIiPJE] BT.a"d. 8IKNEKLAND. SEMEN6DE BERICHTEN. LIJK AANGESPOELD. ~i^(mHfENaTuT^ VAK HET KAMERLID DE SAVORN1N LOHMAN. Uit vooraanstaande parlementaire kringen verneemt het Corr.bur., dat het lid der Tweede Earner jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman voorioopig, althans tot aan de meuwe algemeene verkiezingen in het jaar 1922, teruggekomen is op zfln aan- vankeijjk voornemen, om zjjn Eauierlid- maatschap neder te leggen. Dit gerucht eond brj verdere iDformatie geen tegenspraak. DE WIELINGEN. In het Utr. Dagblad werd dezer dagen door J. d'Aulnis de Bourouil een artikel gewjjd aan »een schikking inzake de Wielingen". Hjj wjjst er op, dat bjj iedere partjj bljjkt de vrees te be9taan, dat zjj. zonder staats- gezag over de Wielingen, daar geen recht van doorvaart heeft en er afhankelijk is van de willekeur der andere. Naar de regelen van het volkenrecht eehter is die vrees ongegrond. De souve- raniteit over een zeegebied is, gelijk prof, mr. J. de Louter (Het stellig volkenrecht, 1, bl. 391), doet opmerken, iets anders dan die over het grondgebied. Juist op het stuk van doorvaart verschillen zjj. Volgens dien geleerden schrijver mag in een terri- toriale zee de gezagheboende staat de bloote of onschadeljjke doorvaart „passage inoffensifvan vreemde koopvaardjjsche- pen en van vreemde oorlogsschepen n:et Oeletten nog door heffing van rechten belemmeren. Die staat moge op de kustzee volledig jurisdictie uitoefenen en allerlei maatregelen nemen in het belang der ver- dediging, belastingheffing, handelspolitiek, kustvaart, visscherij, politie hulpverleening. veiligheidsdienst, neutraliteitmaar dfc vreedzame doorvaart van vreemden beletten of belemmeren, dit mag hjj niet. Acht men voor de verhouding tussehen Belgie en Nederland dit volkenrecht een weinig betrouwbaren grondslag, welk be- zwaar is er dan om de rechten der partjjen bjj een ondubbelzinnig verdrag vast te stellen Men behoeft strikt genomen niet eens iets nieuws te bepalenmen legt vast wat. volkenrechteljjk reeds bestaat. Te meer is er voor beide partjjen reden tot een accoord, omdat het in de Wielingen een twijftlachtig rechtsgebied geldt, een litigieus gebied, gelijk op 3 Juni 1.1. in de vergadering der Tweede Earner is gezegd. De schrpver zet dat nader uiteen. om zjjn artikel te besluiten met de volgende opmerkingen. Er i9 ongetwjjfeld, ook zonder raad- pleging van eeuwenonde documenten, voor het Nederlandsche standpunt veel aan te voeren. En toch, al had Nederland bjj de aroitrage, welke het tevergeef's heeft voorgesteld, gelijk gekregen, zou dan de toestand bevredigend zjjn geweest De onzekerheid van hetgeen men onder souvereiniteit over een zeewater moet ver- staan, zal steeds vragen kunnen doen op- rjjzen en een bron van verwarring zjjn. De beide regeeringen hebben in den tegen- woordigen stand van zaken belang om op de Vlaamsche kust het eenvoudige beginsel de territoriale zee te huldigen met dien verstande, dat, in den vorm van een schikking het Nederlandsche recht nauwkeurig om- schreven worde. Zoodanig accoord zon te beschouwen zjjn als een onderdeel van de herziening der tractaten van 1839. Maar dit verlieze men niet uit het ooghet initiatiel tot de nieuwe onderhandelingen dient van Belgie uit te gaan. Indien Nederland zich de vrjje, vreedzame door vaart door de Wielingen bjj een verdrag verzekert, en voorts omtrent de veiligheid der vaart afdoende bedingen maakt, zal ons vaderland met voile behoud van de nationale eer en met ongekrenkte hand- having der nationale belangen het staats- gezag in de Wielingen van Cadzand tot Zeebrugge kunnen prjjs geven. EEN DUURTEB1.1SLAG VOOR RIJES- PERSONEEL. Naar wjj vernemen heeft de regeering het plan binnenkort met wetsvoorstellen te komen, ten einde den Rjjksambtenaren een bjjslag te kunnen verstrekken. Zjjn wjj juist ingelicht, dan zal een onderscheid worden gemaakt tussehen ongebuwden, gehuwden zonder en gehuwden met kinderen. (H bl.) ANTWERPEN EN ROTTERDAM. De redacteur van //de Maasbode' te Brussel seint d.d. 7 dezer Eenige dagen geleden hebben we gemeid, dat de Belgische regeering maatregelen in voorbereiding had, waardoor Antwerpen in Btaat zou gesteld worden met Rotterdam op den Rjjn te concurreeren. Thans maakt de Belgische regeering het volgende bekend Ingevolge de vrjjstelling van de verhoogde entrepotrechten voor alle te Antwerpen ontscheepte goederen, welke langs de rivier Straatsberg bereiken, staat de Belgische regeering aan de schepen, welke voor dit doel gebruikt wordeD, een kosteloozen sleepdienst toe van Antwerpen naar Dor drecht en terug. Deze dienst, welke door het beheer van vervoer over binnenlandsche wateren is ingericht, is eergisteren in werkinggetreden. TEGEN DE TAB A KSBELA8TING. Het landelijk congres van den Eersten Ned™ Bond van kleinfabrikanten in de si- garen-industrie heeft een motie aangenomeu, waarin het ontwerp banderollen-systeem, tot heffiDg van tabaksaccjjns, verklaard wordt als te beteekenen de algeheele onder- gang voor de alreeds kwjjnende sigaren- industrie. NEDERLAND EN BELGIE. Het Comite ter protesteering tegen het Hollandsch Belgisch verdrag te Brussel na kennis te hebben genomen van een inlich- ting, volgens welke de minister van buiten- landsche zaken ad interim van plan zou zjjn om van de laatste dagen van zjjn be- wind gebruik te maken om de door de openbare meening veroordeelde herziening van het verdrag van 1939 haar beslag te doen krjjgen, protesteert met klem daar- tegen en verklaavt, dat het, als die inlich- ting waar mocht bljjken, met de meeste energie de actie zal hervatten, die in Mei jl. heeft geleid tot de schorsing van de be- sprekingen over het verdrag, bjj welke actie het zal steunen op de 200 groote vereeni v gingen, die het hebben gevormd. gSNsffSg! Hervatting der onderhandelingen aanstaande. Ik ben in staat u uit de beste bron mede te deelen, meldt de Brusselsche corresp. van de Tel. dat Delacroix, minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken ad intetim, besloten is de onderhandelingen tussehen Nederland en Belgie over de herziening van de verdragen van 1839 te hervatten, zoodra de kwestie van het Fransch-Belgische militair verdrag definitiel zal zjjn geregeld. Ik geloof, dat Delacroix gaarne een ingrjjpen van Frankrjjk had gezien, doch Millerand is van meening, dat een oplossing van de geschillen door Belgie en Nederland onderling, de voorkeur ver- dient. Hjj gelooft, dat een dergeljjke kwestie gemakkeljjk kan worden opgelost met eenigen goeden wil van beide partjjen. Delacroix zal ongetwjjfeld een vurig onder- handelaar zjjn, doch met ruime opvattingen en die de belangen van Belgie zal ver- dedigen zonder zich te laten beinvloeden door de inblazingen van het //Comite de Politique Nationale". TER NEUZEN, 10 Sept. 1920. HET BEZOEK VAN MINISTER DE VISSER AAN WESTELIJK ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De Minister was Dinsdag op zijn reis naar Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vergezeld van de heeren Jhr. Mr. C. Feith, secretaris-gen., W. de Boer, chef van de afdeeling middelbaar on- derwijs en Dr. G. H. Coops, inspecteur van het M. 0., terwijl zich bij deze heeren later voeg- den de leden van Ged. Staten de heeren J. H. Blum waamemend Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot en J. A. van Rompu. Bij aankomst van de boot te Breskens, wa- ren ter begroeting aanwezig de heeren A. Mrjs uit Oostburg, voorzitter, D.s. J. N. Pattist, uit Aardenburg, secret .iris en D. H. van Zuijen uit Breskens, lid van het comite tot het ver- krijgen van een Hoogere Burgerschool in Wes- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de haven stonden drie auto's voor het hooge gezelschap gereed en door de bevlagde straten werd het dorp uit en over Groede, Nieuwvliet en het gehucht I'otjes naar Cad zand gereden. Hier werd bij de kerk halt ge- houden en uitgestegen, daar Z. Exc. De Visser de wensch te kennen had gegeven even een kijkje te nemen in de kerk, waar hij den vorl- gen predikant, Ds. Breen, eenmaal heeft be- vestigd. In het kerkgebouw werd de Minister opgewacht door den predikant Ds. Dupuy en den kerkeraad. De predikant heette den hoogen gast welkom en bracht hem dank voor zijn bezoek, dat op hoogen prijs wordt gesteld. De Minister dankte voor de ontvangst en de leden van den kerke raad voor hun aanwezigheid en uitte de hoop, dat de Ned. Herv. kerk te Cadzand moge blij- ven het licht bij den kandelaar. Slechts kor- ten tijd kon vertoefd worden en nu ging het over Retranchement en het gehucht Ten Hof- stede naar Sluis, waar voor het Stadhuis werd halt gehouden. Hier was het de buigemeester, de heer J. C. L. A. Berkers, die den Minister en zijn gezelschap verwelkomden. Eerst werd nu een bezoek gebracht aan de Koninklijke Kantwerkschool, waar de heer Kerbenstein namens het bestuur het welkom uitsprak, mededeelde dat het juist vacantie was, maar dat toch alle leerlingen aan het werk waren gegaan. Met groote belangstelling sloeg Z. Exc. eenige oogenblikken het vlugge werk d< r werksters, waaronder vooral twee oude van dagen in zijn bijzondere belangstel ling mocbten deelen, gade en hoorde met aan- dacht de mededeelingen over de financieele moeilijkheden waarmede ook hier gekampt wordt aan. Door een der dames bestuursleden werd den Minister een fraai bewerkt kleedje aangeboden, wat deze mede namens zijn echt- genoote in dank aanvaardde, terwijl hij gaarne een tweede mede nam voor Minister Ruijs de Beerenbrouck, die men ook verwacht had, doch wiens tegenwoordigheid elders vereischt werd. Alvorens het gebouw te verlaten sprak de Minister de hoop uit, dat het de school goed moge gaan en dat men in Noord Nederland steeds meer het werk, dat hier gewrocht wordt, zal gaan op prijs stellen. In de fraaie raadzaal met zijn rijk verleden, werden enkele ververschingen aangeboden, waama spoedig de reis werd voortgezet naar het doel van de tocht, het evenals de andere gepasseerde plaatsen door vlaggentooi in feest- gewaad g-estoken Oostburg. Nadat Minister De Visser een kijkje had ge nomen in het gebouw van de Ambachtsschool, waar voorioopig de lessen van de R. H. B. S. zullen plaats hebben, kwam hij te ruim half twee in het Beursgebouw. Dit gebouw, waar reeds meermalen plechtige en ook koninklijke ontvangsten plaats hadden, was geheel gevuld door de talrijke genoodig- den, als gemeentebesturen, directeur en leera- ren, leerlingen en hun ouders, kortom honder- den mannen en vrouwen, die gevoelden dat het voor het vierde district van het oude Zeeland een zeer belangrijke dag was. Alvorens de burgemeester, de heer H. S. Gratama, de reeds vermelde verwelkomihg uit sprak, werd door het Oostburgsche meisjes- koor onder ieiding van Ds. E. van Ruytenberg, het eerste couplet van het Z,eeuwsch-Vlaam- sche Volkslied ten gehoore gebracht. Nadat de heer A. Mijs de ook reeds vermelde toespraak had gehouden, waarbij hjj nog mede deelde, dat 61 leerlingen tot de school zijn toe- gelaten, nam de heer J. H. Blum als waar- nemend Commissaris der Koningin het woord en zeide, dat de Commissaris door uitste- digheid tot zijn spijt niet tegenwoordig kan zijn. Maar dat de heer Mr. Dijckmeester, al is hij met verlof, toch aan de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen denkt. blijkt volgens spreker uit hiet volgende door het gemeentebe- stuur van Oostburg van uit Amhem van den Commissaris ontvangen telegram: ,Ontvangt mijne gelukwenschen bij de ope ning der Hoogere Burgerschool, moge de in- stelling de ontwikkeling van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bevorderen". De heer Blum wees op de eigenaardige sa- menstelling van de provincie Zeeland, zoo ge heel anders dan die der andere provincies, Zee- land heeft geen bepaald centrum en is nu eeu- maal in 5 deelen (eiger.lijk zeven) vootmalige districten verdeeld, geheel door breede wate ren gescheiden, hetgeen vele moeilijkheden op- levert, ook bij het onderwijs, dat uitgaat boven het gewone volksonderwjjs, dus bij ambachts- schiolen en hoogere burgerscholen, Walcheren, Zuid-Beveland, Schouwen hebben een als cen trum vanzelf aangewezen plaats, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen, inzonderheid in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is dit niet het geval, waar geen enkele gemeente boven de 10.000 inwoners telt. Spreker is geen bewonderaar van het Bur- gerschoolonderwijs en hoopt, dat de Minister De Visser bij het vele goede, dat hij reeds deed, ook een algemeene herziening van de wet op het M". O. zal voegen. Maar waar de burger scholen in hun huidige vorm er eenmaal zijn mag geen streek deze ontberen. Nu heeft Zeeuwsch-Vlaanderen in'de crisisjaren krachtig getoond deel van Nederland te willen zijn, maar heeft dan ook aanspraak er op in de ge- legenheid te worden gesteld zich eigen te ma ken de Nederlandsche cultuur. Spreker meent, dat Oostburg gunstiger ge- legen is voor de school dan bijv. Sluis, daar het van alle kanten, vooral nu een ieder fietst, te bereiken is, tevens is het een oude plaats, die geheel de geschiedenis door bewezen heeft te willen behooren tot bij Nederland. Nu 12 jaar geleden werd de Ambachtsschool geopend en het is toe te juichen, dat het comite, in zonderheid zijn energieken voorzitter, de heer Mijs, zoo gewerkt heeft en nu zulk een groot succes heeft te boeken. Maar ook is dank ver- schuldigd aan de Rijksregeering, die toont de belangen van verder afgelegen streken beter te gaan begrijpen, dan vroeger wel het geval is geweest. Het gewestelijk bestuur brengt dank aan den Minister en de andere heeren voor hunne tegenwoordigheid, waardoor aan de plechitigheid hoogen luister wordt bijgezet; maar naast de raadslieden van den Kroon, mogen wij ook de Hooge Vrouwe zelf niet ver- geten die steeds zooveel belangstelt in alles wat haar volk betreft. Toen Ged. Staten op 11 Maart in het paleis in Den Haag op au- dientie waren en H. M. zich eenige oogen blikken met spreker onderhield, waarbij het onderwijs ter sprake kwam, heeft de Lands- vrouwe zonder eenige aanleiding van spreker's zijde geheel spontaan Haar blijdschap uitge- sproken, dat de bezwaren, die oorspronkelijk bestonden voor het stichten der school te Oostburg, geheel uit den weg waren gemimd. Wat een voorrecht voor een volk, zulk .een vorstin te hebben. Met een gelukwensch en het uitspreken van den hoop, dat de school tot bloei van de streek moge medewerken, eindigde de heer Blum. Rede van den Minister: Vervolgens nam Z.Exc. Minister De Visser het woord en sloot zich aan bij de eerbiedige hulde door den vorigem spreker gebracht aan H. M. de Komngm, vooral in dit deel van ons vaderland, vol van historische herinneringen, waar. een telg uit het Oranjehuis streed voor de vrijheid en roemrijke overwinningen behiaal- de. Gelukkig is Nederland met een vorstin als Koningin Wilhelmina. God geve Haar nog lang een zelfstandig vrij volk en Nederland, in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen, schare zich rond haar troon en kroon. Dank brengt spre ker aan het comite voor haar arbeid. Het zou met geicund hebben, dat de regeering geen steun verleende, het was plicht na den y ver en toewijding voor deze zaak. Het was om be- paalde redenen nog een duurdere plicht, omdat de hoogere burgerscholen een schakel is ge- worden in de volksontwikkeling, die Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen niet mag missen. De H. B. S. is thans tweeledig, zij leidt onze jongelui op voor den handel, de industrie enz., maar van lieverlede doet zij ook iets anders, dat wellicht nog meer preadomineert, zij is de opleidingsschopi voor media, pharmaceuten, seheikundigen en wellicht binnenkort ook voor juristen. Zij is dus een groot belang voor alle rangen en standen. Er is zelden een onderwijs- inrichting geweest, zooveei omvattend als de burgerschool. Zij leidt op voor handel, univer- siteit en voor technisch onderwijs. Het was plichlt van de rijksregeering, omdat bleek, dat er allerlei moeilijkheden waren bij het schoolgaan over de Schelde, en een derge- lijke onderwysmrichting hier tot stand te brengen. Oostburg was als centraal punt de aangewezen plaats en het heeft spreker ver- heugd, dat de andere gemeenten geen naijver toonden. Dank brengt spreker aan de ge meentebesturen voor de groote belangstelling, die ook in de toekomst niet mag yerflauwen. Naast de voldoening aan een maatschappe- lijke noodzakelykheid, was er nog een ancter motief voor de regeering om te steunen. De voorzitter van het comite heeft het reeds ge zegd, dat Nederland met zijn naburen in de beste vriendschap wil leven en geen agres- sivisme op zijn plaats is. Wij willen vrij zijn en vnj biijven. Naast de zucht naar vrede, staat een begeerte om steeds meer zich zelf te zijn, omdat Nederland heeft zijn eigen volks- aard, zijn eigen nationaliteit heeft. Nederland is door den Alierhoogste tot een eigen taak, een eigen roeping bestemd. Het heeft de Ko ningin en de regeering zeer verheugd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen dit gevoelt. Het is spre ker een genoegen en een eer hartelijk dank te brengen voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen in dk opzicht heeft betoond. Het zou een beleediging zijn dit ook voor de toekomst te vragen. Groote dank brengt spreker aan de beide Kamers der Staten-Generaal, die zonder een vraag, zonder een opmerking het wetsontwerp tot stichting der school hebben aangenomen, aaarin ligt een vingerwijzing, dat het Zeeuwsch-Vlaanderen ook in de toekomst niet aan steun zal ontbreken. Als praetisch man verzekert spreker oprecht, dat hij alle moeite zal doen, opdat zoo spoedig mogelijk een vast gebouw zal verrijzen, tevens een bouwkundig sieraad voor deze streek. Spreker zou hiermede kunnen besluiten, maar dit zou blijk geven van weinig paedagogiseh inzicht. De onderwijzer maakt de school, men kan nog zooveel regblen, nog zulke mooie leer- plannen voorleggen, maar van dit alles komt niets terecht als het onderwijs niet gedragen wordt door den persoon van den onderwijzer. Hij hoopt, dat de directeur dit zal voelen en door eensgezindheid met zijn leeraren zal ko men tot hetgeen verwacht wordt, dat hij niet zal zijn hoofd door dwang, maar men hem zal eeren om zijn zedelijke autoriteit. Tot de ouders van de leerlingen zegt de Mi nister, dat zij als hun kinderen met klachten thuis komen, zij die niet direct moeten be- antwoorden. maar zich eerst in verbinding moeten stellen met den directeur of de leera ren, dit behoudt de harmonie. Tot de leerlin gen zegt hij, gij krijgt een goede opleidings- sehool, en gij zult er steeds met vreugde aan terug kunnen denken. Spreker hoopt ten slotte dat onder Hooger Zegen de school moge groeien en bloeien. De heer Spruijt, de directeur der zoo juist geopende school, sprak ongeveer als volgt: Ook namens leeraren, mijn hartelijken dank, Excellentie voor Uwe welgemeende woorden. Van harte hoop ik, dat de H. B. S. de band tussehen Zeeuwsch-Vlaanderen en het overige Nederland nog zal versterken en hoop ik het mijne daartoe bij te dragen. De behoefte naar een H. B. S. was groot, zeer groot zell's. Uwe Excellentie kan dan ook verzekerd zijn van de dankbaarheid der bevolking voor hetgeen U er toe hebt bij gedragen hun wensch naar een H. B. S. te verwezenlijken. Dat de R. H. B. S. tot bloei zal komen, zal ir.ijn streven zijn. Nog' een enkel woordje tot mijn leerlingen. Jongens, wij hebben nu een gescbenk gekre gen, zoo groot, dat juist door die grootheid de waarde daarvan jullie ontgaat, jullie krijgen daar op die H. B. S. een kapitaal mede waar- van de rentevoet ongelooflijk groot is. Houdt onze H. B. S. hoog en toon dat je weet te waardeeren hetgeen de Nederlandsche staat voor jullie doet, door flink te gaan werken, tot het geluk van je zelf, tot het geluk van je ouders, tot het geluk van Nederland. Nadat de heer Ds. Pattist de reeds Woens- dag vermelde toespraak had gehouden, was het de leerlinge, Madelaine Martens uit Aarden burg, die den Minister een album overhandig- de, vervaardigd door den heer Aalbregse uit dezelfde gemeente. Het keurig gebonden al bum bevat de volgende opdraclit, vervat in een rand, waarin van boven een afbeelding van het Beursgebouw en verder in het voorkant de wapens der gemeenten van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Aangeboden aan Zijne Excellentie den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. Th. de Visser, bjj gelegenheid van de officieele opening van de Rijlas Hoogere Bur gerschool voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Jongejuffrouw Martens bood het album aan met de volgende woorden: Excellentie! In naam der Zeeuwseh-Vlaam- sche jeugd heb ik de eer U dit album aan te bieden. Wjj bieden U dit aan, uit dankbare erkentelijkheid, voor Uwe hoogstgewaardeerde tegemoetkoming in de ontwikkeling onzer jeugd, door de oprichting eener Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Nog eens te meer mogen wij ons verblijden, dat de hooge autoriteiten in Den Haag steeds met de Zeeuwsch-Vlamin- gen medeleven en ook daar onze belangen op hoogen prijs stellen. Moge Uwe Excellentie nog vele jaren terugzien op het goede werk, dat U hier hebt verricht. Dat de stichting dezer Hoogere Burgerschool met Gods genade be- gunstigd worde tot bloei en vooruitgang eener gezonde maatschappij, tot welvaart van het Zeeuwsch-Vlaamsche volk, aanhankelijk aan het Vorstelijk Huis, aan onze geeerbiedigde Koningin. Hell U, Excellentie, wij bedanken U. De zangvereeniging zette het oude Wilhel- mus in, dat staande werd aangehoord, terwijl het tweede couplet ,,Uw schild en de betrouwe op voorstel van Minister De Visser door alien werd medegezongen. Door vlugge dameshanden werden nu ver verschingen en versnaperingen in groote ve. scheidenheid de aanwezigen aangebod'en, De Minister onderhield zich met de sprekers en de kleine spreekster, met den directeur en de leeraren, terwijl de indrukwekkende en tevens opwekkende samenkomst werd besloten met het laatste vers van het Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied, dat moest worden herhaald, en waar- van de laatste woorden uit voile borst werden mede ingezet. Ware het uit het applaus tijdens en na de redevoeiingen, uit de vriendelijkie groeten van de bewoners van deze landouwen nog niet ge- noeg bewezen, de woorden zouden het den Mi nister nog eens zeggen, dat van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand, Dat is ons eigen landje Maar deel van Nederland. Was hiermede de plechtigheid in de beurs afgeloopen, de gasten zouden nog- niet schei- den, doch vereenigden zich met de leden van het comite en enkele andere genoodigden aan een keurig versierde tafel in de raadszaai ten gemeentehuize, waar de door de goede zorgen van de heeren Maltha uit Middelburg en Btamperius uit Oostburg opgediende spijzen en dranken zich in ieder opzicht uitstekend deden smaken. Tijdens den maaltijd bracht de heer Mijs een dronx uit op H. M. de Koningin en zeide dat een telegram van hulde zal worden verzonden. De heer Pattist bracht als secretaris van het comite een dronk uit op den Minister en hoop- te dat deze nog iang voor het onderwijs moge gespaard biijven. Als voorzjtte* van het anu- annexatie comite bracht hy dank voor de hem verleende decoratie, die hij beschouwt als ge- schonken aan geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Had men hier ridderorden te vergeven dan gaf men de Ministers een Militaire Willemsorde, omdat daar op staat voor Moed, Beieid en Trouw, en deze drie eigenschappen heDben zy bewezen te bezitten bij de verdediging van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Blum vond gelegenheid er op te wijzen, dat naast het onderwijs ook de kunsten en wetenschappen in Zeeland veel belangstel ling hebben en hjj ook op dit gebied Zeeland onder de aandacht van den Minister brengt. De Minister bracht in hartelijke woorden dank voor de ontvangst, hij zegde toe aan Mi nister IJselstein het verlangen naar een land- bouwschool te zullen overbrengen, bracht hulde aan de groote blijk van eensgezindheid die hier aan den dag is gelegd. De heer Coops wees op den woningnood in het belang van de leeraren en meende dat in deze de gemeente een taak heeft te vervullen. De heer Gratama sprak enkele woorden van dank en toen was het tijd voor den Minister en de andere heeren van over de Schelde om Oost burg te verlaten. Hartelijk werd van alien, die nog bijeen bleven afscheid genomen. De Tramwegmaatschappij, BreskensMai deghem, had een extratram, bestaande uit een. locomotief en het Koninklyke rytuig voor de terugtocht naar Breskens aangeboden en in 20 minuten was de haven van Breskens bereiki, waar op de ponton afscheid werd genomen van de heeren Mijs, Gratama en Van Zuyen. Aan boord mochten wjj van den Minister persoonlijk vernemen, dat de tocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen een diepen indruk op hem heeft gemaakt, hij bewonderde in het by- zonder de wijze waarop de regeling was ge- troffen, zoodat alles precies op tijd plaats had. Te 6.04 reed de trein met de hooge bezoekers naar de residentie terug en wjj gingen weer naar Middelburg, de overtuiging met ons dra- gende, dat de 7 September 1920 een onver- getelijke dag zal biijven voor ieder die het be zoek ten deele of geheel medemaakte en dat in met gouden letters in de annalen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, in die van Oostburg in het bijzonder zal worden geboekstaafd. DE KLOMPEN MAKERS IN Z.-VLAANDEREN. V erieden Maandag vergaderden, naar Zel. meldt, te Hulst de klompenmaker- patroons van Zeeuwsch-Vlaanderen Ooste- ljjk Deel. De heer v. d. Berg uit De Hoeven, voorzitter der dioeesane organisatie voerde het woord en gaf vier redenen aan voor het ontstaan en de voortduring der malaise in de afgeloopen maanden. lo. het opslaan van groote voorraden klompen door de grossiers in de laatste oorlogsjareD. 2o. het toenemen der machinale klom pen bedrgven. 3o. het steuncomite, dat oorzaak werd, dat ook de menschen zelf groote voorraden van klompen insloegen. 4o. de lage Belgische valuta, waardoor meer klompen werden ingevoerd dan andere jaren. Deze voorraden zjjn echter uitgeput meende spreker en vandaar zal het vak wederom gaan bloeien. Er werd besloten, na eenige discussie den bond wederom op te richten. Er werd besloten om benoodigde materialen als touw enz. gezamenljjk te koopen en prijsopgave te vragen aan ver- schillende zoowel Belgische als Hollandsehe fabrikanten. Te Ylissingen is uit zee aangespoeld het lgk van een onbekend manspersoon in vliegerscostuum. DOODELIJK ONGELUK. Dinsdagmiddag had aan de stoomsehelp- en zardsteenfabriek te Brielle een ernstig ongeluk plaats. Men was bezig met een door stoom bewogen grjjper zand te lessen. Door het breken van een schakel werd de losgeschoten zware ketting, welke de grijper in beweging brengt, met groote kracht weggeslingerd. Zij kwam terecht tegen het hoofd van den 30-jarigen schippers- knecht J. Dorsman en verwondde hem zoo danig, dat zj}n hoofd als 't ware gespleten werd. Hjj werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar hjj spoedig overleed. PAKKET MET GELDSWAARDE ZOEK. Aan het spoorwegpostkantoor te Maas tricht is een aangeteekend pakket, met een geldswaerde van 12,000 zoek. HET TAPVERBOD. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg was een verzoek ingekomen van 17 vergunning- houders om 100 en van een om 105 schadevergoeding uit de gemeentekas voor hetgeen zjj door het tapverbod met de kermis minder hebben ontvangen. Dinsdagnacht te ongeveer 12 uur is te Eefde bij Zutphen de heer van Rossum, ambtenaar ter secretarie van Gorssel, door een auto aangereden, bestuurd door een dronken chauffeur, zekere W. uit Gorssel, niettegenstaande de heer van R. met be- hoorljjk verlicht rjjwiel aan den kant van den weg stond. Zwaar gewond en met gebroken beenen is de heer van R. opgenomen en naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Zijn toe- stand was gistermorgen tameljjk bevredigend. De beschonken chauffeur wilde doorrjjden, doch werd daarin door den chef-veldwachter van Gorssel veihinderd, die hem een revol- verschot achterna zond. waarop hij de auto stopzette. W. is daarop gevangen genomen, maar later weer los gelaten. DRAMA TE WOENSEL. Zaterdagavond laat heeft zich te Woen- sel een afschuwelijk drama afgespeeld. Een viertal personen, twee meisjes en twee mannen, waarvan een man getrouwd, waren samen uit. Toen zij in het cafe van van H. op het Eindje, een beruchte buurt, in den volksmond ,/Zeedjjk" genoemd, binnenkwameD, kreeg een hunner, zekere S., kostganger te Woensel, van beroep grondwerker, ruzie met zekeren van E., die in kennelijken staat van dronkenschap was en S. allerlei verwjjtingen naar het hoofd slingerde. Ten gevolge van de woor- denwisseling gingen alle vier naar buiten. waar, volgens de i,Tel.". een hevige vecht- partij ontstond tussehen S. en van E., waaibjj van E. een hevige snijwonde werd toegekracht in den linker halsslagader. welke werd doorgesneden, zoodafhij kort daarna overleed. Na heel veel moeite is het de politie gelukt, den dader S. te arresteerec. De verslagene, van E., stond ongunstig be kend bjj de politie. Hjj was weduwnaar. De dader beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. HET DRANKVERBOD IN AMER1KA. De »Daily Telegraph" verneemt uit New- York dat men te Pittsburg ten zeerste cpgeiucht is door een uitspraak van het distrietsgerechtshof aldaar, dat beshste, dat de wet op het verbod van sterken drank geen volmacht geeft aan de politie om in particnliere huizen naar sterken drank te zoeken zelfs al is zjj in het algemeen ge- machtigd om huiszoeking te doen, tenzij het bewjjs van ongeoorloofden verkoop ge- leverd is. Door deze beslissing zgn tevens de talrjjke omkooperjjen van de politie van de baan, die dorstig als ze was, zich een goeden dronk en daarbjj een niet geringe bijverdienste wist te verschaffen, door met houders van gebeime likeurstokerjjen en kroegen onder een hoedje te spelen. De correspondent voegt aan dit bericht toe, dat in elke stad honderden winkels openljjk de benoodigdheden verkoopen voor het bereiden van bier en andere dranken. Het eigen bereide bier is, naar hjj zegt, dikwjjls vrjj wat beter dan de drank, die vroeger verkocht werd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5