ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7040. Dinsdag 7 September 1920. 60e Jaar gang. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN: KenrJng iengdige personeo en vronwen. Ite Strijd om kit Vuur. Bit Blad verschGnt Maandag-, Woensdag- en Yrijdagavond, aitgezcnsSeni op Feestdagen, by de Firma P. J. YAK DE 8AHDE te Ter Neuzen. FEUILLETON. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland/1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland per 3 maanden/2,20, per jaar 8, Voor NederlandPer jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de* Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. ait W N E N L A N Q. ORNiEUW BKUOD MET AARuAPPEL- MEEL? Naar de Tel. verneemt moet dour Mi nister van tjsselsteijn ernstig overwogen zijn, om opnieuw aardappeimeel toe te voegen aan de tarwebloemmeiange, zoo dat wij voor ons wittebrood een mengse, zouden krijgen van gemalen buuenlandsehe tarwe, rogge en aaraappelmeei. De oorzaak, dat de Minister .opnieuw zijn toevlucht wilde- zoeken bij het aardappei meel, moet met liggen in een sehaarsehte aan tarwe ot buiteniandsche bloem, zooals men aan het blad van wel-ingelichte zijut mededeelt, doch verband houden met de thans door den Minister gevolgde prijs- politiek ten opzichte van meel en bloem. Zooals reeds meermalen door den neer Van Ijsseist'eijn naar voren werd gebracht, is de Kamer met bereid sommen te voteeren voor bijslag op den bloemprijs; maar inaien Ministei doet, hetgeen hi] in uitzicht heeti gesteld en den prijs van de bloem voor de bakkerijen regelt naar den wereldprijs, dan is een belangrijke broodprijsverhoo- ging ten eenenmale onvermijdelijk. En dit is net nu, waarvoor de Minister terug senrikt. Teneinde de kool en tie gertj in easu de schatkist en de voiksportemonnaie te Kun- nen sparen heeft de Minister als eenig re- dingsmiddel aardappeimeel wilien aanwen- den. inmiddels verneemt de Tel., dat van ver- schillende zijden, o. a. ook uit de naaste omgeving van den Minister, sterke aan- drang op hem is uitgeoefend, om van dit voornemen ten minste af te zien, daar men onder de huidige omstandigheden, terwijl door de N. U. M. zelfs uitvoerconsenten voor tarwe verstrekt worden, een al te groo- te verbittermg van het publiek vreest indien men het nu opnieuw brood, gedeeltelijk van aardappeimeel gebakken, voorzette. MAATREGELEN TEGEN PRIJS- OPDRIJVING. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Schaik, betreffende de voornemens der Regeering ten opzichte van wettelijke maatregelen tegen prijsopdrijving en het maken van onredelijke winsten, heeft de Mi nister van Landbouw geantwoord, thans nog geen positief antwoord te kunnen ge- ven. Het overleg, dat te dien opzichte m zijn ambtgenoot van Justitie moest plaats Roman uit den Oertijd door J. H. ROSNY. Een heuvel verhief zich, een vallei deed den bodem dalen; een stilstaande poel we- melde van insekten en reptielen; een zwerf- blok lag daar als een mastodont; antilopen, hazen en saiga's snelden heen, wolven en honden sprongen te voorschijn, trapganzen of patrijzen fladderden omhoog, houtduiven, kraanvogels en kraaien streken neer; paar- den, muildieren en elanden galoppeerden in kudden. Een grijze beer, die gebaarde als een groote aap en als een rhinoceros, sterker dan een tijger en welhaast even ver- schrikkelijk als de Reuzenleeuw zwierf over een groene vlakte; oerossen doemden op aan den horizon. Naoh, Nam en Gaw sloegen in den avond hun kamp op aan den voet van een heu- veltje; zij hadden nog geen tiende gedeelte van de savanna doorgetrokken, om zich heen zagen zij slechts het volgende gras. De aar- de scheen vlak, eentonig en triest, alle vor- men lijnen en tinten werden geschapen en weder herschapen door de oneindige nevels van de avondschemering. En door die on- telbare vlammen droomde Naoh van het kleine vonkje, dat hij zou veroveren. Het scheen hem als had hij slechts een heuvelrij te beklimmen, een pijnboomtak op te heffen om een vonk te grijpen van den vuurgloed, die het Westen verteerde. De wolken werden donkerder; een purpe- ren afgrond lichtte nog langen tijd in de duistere oneindigheid; de lichtende puntjes der sterren doemden op, de een na den vinden, heeft tt ngevolge van het verjof, zoo- wel van dezen Minister als van den Minister van Landbouw, nog slechts een uiterst voor- loopig karakter gedragen. EEN GESCHENK VAN DEN EX-KEIZER. Door den ex-Keizer is aan de gemeente Anierorigen, waar hij anderhalf jaar ver- toefde, een ziekenhuis geschonken, Het ge- bouw nadert snel zijn voltooiing en men hoopt het binnen enkele weken te kunnen openen. Het gebouw is in hout uitgevoerd door de fabriek van Christoph und Unmack te Niefeky in Silezie. Het krijgt 3 kamers met 3, 3 kamers met 2 en 2 kamers met 1 bed, benevens zusterwoning, operatiezaal, kli- niekkamer. badkamer, enz. EEN ,,NATTE" KERMiS ZONDER DRONKENSCHAP. De drankbestrijders te Alkmaar hadden het voorstel gedaan om dit jaar ook le Alkmaar de kermis ,,droog te leggen". De raad is daartoe echter niet overgegaan en heeft zich destijds vereenigd met het prae- advies van Burg, en Weth. om zich te be- paien tot het tegengaan van drankmisbruik met behulp van de vergunning- en verlof- houders. Thans, nu de kermis is afgeloopen, kan geconstateerd worden, dat deze proef uit- stekend is gelukt. Ergerlijke tooneelen heb- ben nergens plaats gevonden; bijzonder krachtig is de politie niet opgetreden, maar dat behoefde ook niet. Wel was het de be- volking bekend, dat de politie zeer strenge mstructies had om op den eersten oproep der drankbestrijders terstond de noodige maatregelen te nemen. Het resultaat is ge- weest, dat op de kermis nagenoeg geen dronken lieden werden aangetroffen. LOEVESTEIN. Het Tweede Kamerlid. de heer Ter Hall heeft aan den Minister van Onderwijs enz. eenige vragen gesteld betreffende den ,,er- gerlijk vervallen staat van het slot Loeve- stein". Hij dringt aan op maatregelen ,,om dit het meest tot de herinnering der Neder- landers sprekend historisch monument" te restamreeren en in waardigen toestand te onderh'ouden. DE STIJG1NG VAN DEN DOLLAR. KOERS. Een fatale invloed voor N e - land gevreesd. Enkele maanden geleden vestigde de Staatscommissie inzake de dnurte de aan- dacht van den Minister van Landbonw enz. op de ontwikkeling der wisselkoersen en met name op die van den Amerikaanschen dollar en den Argentgnschen peso. Het verloop, dat de wisselkoersen sedert dien heoben genomen, in het bgzonder de voortgaande stgging van den dollarkoers, heeft thans de Staatscommissie aanleiding gegeven, zich wederom tot den Minister te wenden. ander, de adem van den nacht blies over het veld. Naoh, gewend aan de wachtvuren, die des nachts werden ontstoken, een vlammende dam als verweer tegen de zee der duisfer- nis, Naoh werd zich zijn zwakheid bewust. Een grijze beer zou kunnen komen, of een panter, tijger, een leeuw wellicht, ofschoon wel zelden deze dieren zich waagden in de open vlakte; een kudde oerossen zou in haar vaart de zwakke menschelijke wezens kunnen verpletteren; wolven vonden de kracht van groote roofdieren door hun aan- tal, de honger gat hun moed. De krijgers voedden zich met rauw vleesch. Het was een triestige maaltijd; de geur van gebraden wild was hun welgevallig. Toen hield Naoh het eerst de wacht. Heel zijn wezen werd opgenomen in den nacht. Zijn zintuigen waren nu slechts daar om in te drinken al de bijzonderheden van het Heel- al; door zijn gezicht ving hij het fosfores- ceeren, de onwezenlijke lijnen, het verglijden der schaduwen en het rees tot de sterren;, door zijn gehoor onderscheidde hij de stem van den nachtwind, het kraken van de plan- ten, het vleugelgeruisch der insecten en der nachtvogels, den tred en het kruipen der roofdieren; in de verte herkende hij het jan- ken van een jakhals, het lachen van een hyena, het gehuil der wolveq, den kreet van den vischarend, het tjirpen der sprinkhanen; door zijn neusgaten drong de geur van de verliefde bloem, de vroolijke reuk van het gras, de stank van de roofdieren, de muskus- lucht van sommige reptielen. Hij huiverde van duizenderlei gewaarwordingen, hij voel- de zijn huid koud en warm, droog en nat, op iedere schakeerir»g van den nachtwind. Zoo leefde hij van wat Ruimte en Tijd vervulde. Dat leven was niet licht, maar zwaar en vol dreiging. Alles, wat het opbouwde, koh het doen vergaan; het kon slechts voortbe- staan door waakzaamheid, kracht, list, een altijd-durenden strijd tegen de dingen. Naoh ontdekte in de duisternis de tan- Zij wgst er op, h t disagio van den Nederlandschen gulden r^genover den dollar thans ongeveer 25 pOt. bedraagt en dat te- genover den ArgentgnBchen peso zelfs nog meereen deprecitacitatie van het Neder- landsche ruilmiddel, die, wanneer zij op deze wgze voortgaat, onvermgdelijk op het prgsniveau hier te lande een uiterst fatalen invloed moet uitoetenen. Voor broodgraan en van overzee aangevoerd veevoeder be- teekent een en ander een opslag op den prijs met het voile percentage van het disagio. Het ligt voor de hand, dat dit op de prijzen der binnenlandsche graansoorten en veevoederartikelen Diet zonder invloed blijft, met het gevolg, dat ook de prgzen van melk en andere eerste levensbehoetten den terugslag zullen ondervinden, zg het in den vorm van verdere prgsverhooging, zij het in den vorm vat niet tot stand komen eener prijsverlaging, die acders wellicht te ver- wachten zou zijn geweest. Wat steenkool betreft, moet, daargelaten nog, dat deze koersstgging aan de Engelsche regeering de gelegenheid zou kunnen openen tot verdere verhooging, van den exportprgs, iedere aanvoer van Ameri- kaansche kool op het niveau van den ge- stegen dollar krachtens de met buitenland gesloten overeenkomst tonmatisch zgn invloed uitoefenen op den prgs der Duit- sche steenkool. Voor verschillende belang- rijke grondstoffen, uit Amerika en andere goudlanden betrokkeD, geldt grootendeels hetzelfde als voor Let broodgraan en vee voeder. Zelfs is het de vraag. of onder de tegen- woordige omstandigbeA i de positie van Amerika op de wereldmarkt van een aantal belangrgke artikelen niet een zoodanige is, dat, ook al is Amerika misscbien niet een der voorname uitvoerlanden, toch het in- voeren van den dollar den wereldprjjs dezer ariikelen in hoogt mate bem ioedt. De Staatscommissie wijst erop, hoe onder deze omstandigheden de positie van den Nederlandschen gulden tegenover den dollar direct en indirect voor het duurtevraagstuk van de allergrootste beteekenis is en, uit een oogpunt van duurtebestrjjding, de vragen, of niet, hetzg in verband met deze koers- ontwikkeling in het algemeen maatregelen te nemen zgn, hetzg wellicht voor enkele goederen de gevolgen van het disagio ge- heel of ten deele kunnen worden onder- vangen, op den voorgrond komen. Het feit, dat niet alleen de Nederlandsche gulden, doch het meerendeel der munt- stelsels van Earopa in den laatsten tgd tegenover den dollar in zooveel ongunstiger verhouding is gekomen, maakt het vraag- stuk te ernstiger en tevens moeiljjker. Waar de Staatscommissie zich voor de den, die zich in het vleesch sloegen, de klau- wen, die het vaneen reten, het vurig oog van een groot roofdier. Velen erkenden in den mensch het machtigste wezen en stonden niet lang stil. Hyena's slopen voorbij met kaken, verschrikkelijker dan die van leeuwen; maar zij ontweken den strijd en zochten slechts het doode vleesch. Een troep wolven naderde en zij bleven staan; zij ken- den de kracht, die in hun aantal school, waanden zich schier zoo sterk als de Oul- hantr. Zij waren evenwel niet buitengewoon hongerig en volgden antilopensporen. Hon den kwamen langs; zij geleken op wolven; zij huilden langen tijd om den aardheuvei heen. Nu eens dreigden ze, dan weer nader de er een op slinksche wijze. Zij wilden niet gaarne dit rechtopstaande dier aanval- len. Eertijds hadden zij in grooten geta'e vlak bij de horde gekampeerd, zij verslonden den afval en mengden zich in de jacht. Goun had een verbond gesloten met twee honden, aan wie hij ingewanden en beende- ren afstond. Zij waren omgekomen in een gevecht met een everzwijn; een verbond met de andere bleek onmogelijk, want toen Faouhm de leiding nam, beval hij dat er een groote slachting zou worden gehouden. Dit bondgenootschap trok Naoh aan, hij voelde er een nieuwe kracht in, een grootere weiligheid en meer macht. Maar in de sa vanna, alleen met de twee krijgers, begreep hij er het gevaar van. Met eenige beesten afzonderlijk zou hij het gewaagd hebben, niet met het gansche pak. Intusschen maakten de honden hun kring nauwer; hun gejank klonk met groote tus- schenpoozen en hun adem ging snel. Naoh werd onrustig. Hij nam een handvol aarde, hij wierp die naar den stoutmoedigste, met den uitroep: Wij hebben jachtspiesen en knotsen, die den beer, den oeros en den leeuw kunnen verdelgen De hond, die aan den bek was geraakt, en verrast werd door den klank van de stem, beoordeeling van deze speciale vraagstukken niet voldoende deskundig kan achten, rekent zg zich verplicht, om, vooruitloopend op haar eindverslag. de aandacht op een en ander te vestigen en de vraag voor te leggen, of het niet wenschelgk ware, deze speciale vraagstukken te onderwerpen aan enkele terzake deskundigen, die in korten termijnen in het openbaar van hun bevindingen zouden kunnen doen blgken. DE SALARIS-ACTIE BIJ POST EN TELEGRAFIE. Een beslissing van de bissehoppen. De directeur-generaal heeft in een audien- tie aan het bestuur van wSt. "t'etrus" ver- klaard, dat het zeer moeilgk valt, mede- werking aan het personeel te verleenen, omdat hg zeker weet, voor een behoorlgke leiding van het bedrjjf van eeD groot deel van het personeel niet die medewerking te ondervindeD, waarop hij in redelgkheid aanspraak mag maken. Zoolang door tal van ambtenaren onomwonden wordt ver- klaard, dat een zeer groot deel van het personeel in arbeidsprestaties te kort schiet, is het voor een bedrgfsleider onmogelgk, met voile overtuiging voor het personeel op te komen. Ook inzake opheffing van den standplaatsaftrek is van deze autoriteit geen medewerking te verwachten. In verband met de opgewonden stem ming onder het personeel hebben de bis sehoppen, zoo lezen wg in de N. R. Crt., op advies van den geestelgken adviseur van den R.-K. P.T.T.-bond #St. Petrus", den katholieken P.T.T.-ambtenaren verbodsn, langer samen te werken met het overige personeel, aangesloten bg het postale saia- ri8comite, het z.g. comite van zeven. ALG. SCHIPPERSBOND. In de Donderdag te Zwolle voortgezette buitengewone algemeene vergadering van den Algemeenen Sehippersbond is onder meer goedgekeurd een voorstel van het hoofdbestunr om op een nader te bepalen datum op alle beurzen, waar deze Bond een vertegenwoordiger heeft, een eigen werkwgze in te voeren. Aan het hoofd- bestuur werd overgelaten om, in overleg met de districtsbesturen, te zijner tgd be- doelden datum vast te stellen. Er werden aau de vergadering eenige mededeelingen gedaan nopens de onlangs opgerichte leenbank //Hulp en "Vertrouwen". De heer Van Buyte, hoofdinspecteur van de Centrale Raiffeizenbank te Utrecht, hield een lezing over het leenbankwezen, speciaal over een schippersleenbank en haar wgze van werken. De nieuwe statuten van den Bond werden vfuchtte. De andere scholen samen en schenen te beraadslagen. Naoh wierp op nieuw een handvol aarde: ,,Gij zijt te zwak om de Oulhamr te be- strijden. Haalt saiga's en verdelgt de wol ven. De hond, die mij weer nadert, zal mij zijn ingewanden moeten laten." Door de stem van den leider gewekt, richtten Nam en Gaw zich op; en deze nieuwe silhouetten beslisten over den terug- tocht der dieren. Naoh trok zeven dagen voort, en vermeed de gevaren van de wereld om zich heen. Deze namen toe, naarmate het bosch nader de. Het woud lag nog wel eenige dagreizen ver, maar toch speurde men het reeds door de eenzame boomeneilandjes, door het ver- schijnen van de groote wilde dieren; de Oulhamr zagen tijgers en den grooten Pan ter. De nachten werden moeilijk: uren lang voor de schemering inviel wrochten zij om hindernissen om zich heen op te werpen; zij zochten de vallei tusschen twee heuvels of rotsen of namen de wijk in het kreupel-. bosch; maar ze schuwden de boomen. Den achtsten en den negenden dag begon de dorst hen te kwellen. De aarde bood bron- nen noch poelen; de grasvlakte werd vaal, slangen schoten als bliksemschichten tus schen de steenen; insecten trilden in zoe- mende onrust door de ruimte; zij flitsten voorbij in spiralen van kopergeel, van olijf- groen, van parelmoer; zij zegen neer op de huid dgr krijgslieden en stieten er hun scherpe angels in. Toen de schaduwen van den negenden dag langer werden, werd de aarde weer jong en frisch, een vochtige reuk kwam van de heu- velrijen en zij zagen een kudde oerossen, die naar het Zuiden trok. Toen was het, dat Naoh tot zijn makkers sprak: ,,Wij zullen drinken, eer de zon is onder- gegaanDe oerossen gaan naar hun drink- plaats." Nam, zoon van den Populier en Gaw, zoon met enkele wgzigingen vastgesteld. Zij zullen centralisatie in den bestuursvorm brengen en bepalen onder meer, dat in het hoofdbestuur voortaan behalve een voor- zitter, secretaris en penningmeester iien varende leden zitting zullen hebben. Al gemeen was men in de vergadering van meening, dat met deze statuten aan den Algemeenen Sehippersbond een grondwet is gegeven, welke de positie van den bond naar binDen en naar buiten zal versterken. De beginselen eener transportmaatschappij werden vastgelegd. Zonder uitzondering verklaarden de afgevaardigdeD zich voor de stichting, en het besluit, dat op de a.s. jaarvergadering in Januari tot de stichting zal worden overgegaan, vond algemeen instemming. HULDEBETOON. In de wandelgangen van den Belgischen Senaat zgn de borstbeelden geplaatst van den voormaligen Nederlandschen minister- resident te Brussel, jhr. Van Vollenhoven en van den Spaanschen gezant, markies de Villalogar, als hulde voor hetgeen deze diplomaten voor de Belgische bevolking hebben gedaan tijdens den duur van de Duitsche bezetting. DE BENZINEPRIJS. Sir Edward Mackay Edgar, bekend financieel beheerder van groote petroleum- maatschappgen, sprak in een interview naar aanleiding van de verhooging van den benzineprgs de verwachting uit, dat binnen twee jaar de benzine hier voor zes shilling per gallon zal worden verkocht. Den maatscuappgeu treft voor de verhooging geen blaam. De arbeid, de instailaties, het transport en de petroleum zijn drie-, viermaal zoo duur als voor den oorlog. Bovendien gebruikt Amerika reeds veel meer dan het voortbrengt en moet zgn uit- voer beperben en den prgs verhoogen. De voortbrenging van de nieuwe petroleum- bronnen in Amerika, Mexico, Mesopotamia zal, zoo niet onmiddellijk, op den duur een tegenwieht moeten vormen, de weten- schap en het gezond verstand moeten de rest doen. De huidige motoren zijn de meest verkwistende machines ter wereld. Deze moeten in de toekomst met minder dan de helft brandBtof dezelfde capaciteit van nu kunnen ontwikkelen. Mackay ver- oordeelt het nieuw gebruik van petroleum voor stoomschepen en locomotieven als ongeschikt en ongerechtvaardigd. UIT DEN NOOD! De gemeente Emmeli ontving, naar het #Hbl." verneemt, een voorschot van het Rgk, groot 200.000 a 6 pCt. Uitbetalingen kunnen nu weer plaats hebben. van den Saiga, strekten weder hun verdorste lichamen. Zij waren behendig, maar beslui- teloos. Hun moest moed worden ingebia- zen, berusting, bestand zijn tegen het ieed, vertrouwen; dat alles moest hun worden ge- leerd. En zij gaven in ruil hun gedweeheid; kneedbaar als leem, licht in geestdritt, snei in het vergeten van leed en impier gereed weer de vreugde te genieten. En omdat ze, als enkelingen spoedig vervaard waren voor het groote heelal en de dieren, voegden zij zich gemakkelijk in een bond; zoo had Naoh in hen een versterking van zijn eigen geest- kracht gezien. Hun hand was zeker, hun voet licht, hun gezicht scherp, hun gehoor fijn. Een leider kon op hun diensten rekenen; het was vol doende indien zij slechts zijn wilskracht en zijn moed beseften. Nu hadden hun zielen zich aan Naoh verpand sinds hun vertrek; hij was voor hen de uitkomst van hun ras, de menschelijke kracht, die het wreede mys- terie des heelals weerstond, hun toevlucht, terwijl zij den harpoen wierpen of de bijl zwaaiden. En somwijlen, als hij voor hen uitliep, dronken van de zuivere ochtend- lucht, trotsch op zijn machtige gestalte en zijn breede borst, doortrilde hen een wilde; toch schier teedere vreugd; geheel hun in stinct ging uit naar den leider, zooals de beukenboom zijn takken strekt naar het licht. Hij voelde het zuiverder, dan hij het be greep; hij klemde zich vast aan de wezens, die aan zijn lot verbonden waren; te zamen vormden zij een persoonlijkheid, die samen- gestelder en veelvoudiger was, zekerder van de overwinning en van het ontkomen aan hinderlagen. Lange schaduwen maakten zich los aan den voet der boomen, de kruiden vloeiden over van sap, en de zon, al geler en al groo- ter, naarmate hij in den duisteren afgrond zonk deed de kudde oerossen glinsteren als een onstuimige stroom. TER NEUZENSCHE COURANT. De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de mannelijke jeugdige personen en vrouwen in deze gemeente, die zich aan een geneeskundig onderzoek willen o*derwerpen, teneinde bij eventueele goed- keuring het a.s, seizoen in de handvlasserijen werk- zaam te zijn, uit, daarvan aangifte te doen ter ge meente-seer etarie voor 15 September 1920. Ter Neuzen, den 4 September 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1