V INUEZOjNDEN stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) SCHEEPV A ART BE WEGING. 30 Aug. Italiaansch s.s. llaria, 6295 M8., fosfaat, van Tunis naar Gent. Eng. 8 s. Lizzie, 2268 M8., ledig, van Londen naar Gent. Eng s.8. Hodder, 2877 M8., stukgoed, van Antwerpen naar Gent. Eng. 8.8. Hull, 3202 M8., stukgoed, van Antwerpen naar Gent. 31 Aug. Eng. i.a. Canterbury Bell, 1988 M8., ledig, van Ter Neuzen naar Eng. s.8. Hull, 3202 M8., stukgoed, van Gent naar Hull. Van 80 tot en met 31 Augustus werden langa de Westsluis alhier 40 binnenvaar- tuigen op- en 37 afgesehutlangs de Westsluis 5 op- en 2 afgesehut. k-agten van onderhoud van den toegangsweg^, waarin elk. tier parnjen voor de hellt moet lartaien niet bdlijk. Hij zou wenschen, dat be- jji-aid werd, dat de Roomsch-Katholieken claar - yoji een aandeel betalen m verband met hun aaatai m evenredigheid der geheele bevolking en geeft daaiom de voorkeur aan bet voorstei burgemeester en wethouders ooisptoniie Ink hebben gedaan. heer NOLSON acht veel oillyks 111 het voorstei van den heer De Meijer en wil dit eaame steunen; hij ziet niet in, dat de katho- fcteken nog' moeten meebetalen voor de alge- meene toegangsweg, daar die toch uit de ge- itiientefondsen, waarin ook de Roomsch-Katno- lieiien doer hun belasting bijdragen wordt aan- V OORZITTER geeft te kennen, dat door eei. vergissing het eerste voorstei van burge meester" en wethouders aan het kerkbestuur n.ig naar den drukker is gezonden en zoodoende tegen -de bedoeling zich bij de aan de leden uirgereikte stukken bevindt. Ware dit niet het gvsval geweest, dan zou, naar hij vermoedt, dete bemerking niet gemaakt zijn. Indien bui- gemeester en wethouders hadden kunnen ver- iroeden, dat door het kerkbestuur bezwaren zotien gemaakt zijn tegen het voor haar re- kening nemen van bepaalde voor het inrichten van den toegangsweg te maken onkosten, dan zouden zij wel een anderen koopprijs voor den gnond hebben genoemd. Zij hebben nu een voor stei gedaan van 60 cent per M2. maar hadden ook even goed 70,, 80 of 90 cent kunnen zeggen. Dan zou vermoedelijk geen aanmerking daarop gemaakt zijn en hadden door de gemeente uit- die hoogere opbrengst verschillende kosten kuiraen betaald worden. Burgemeester en wet- he, aers hadden echter de bedoeling den grond geid om geld over te geven, doch dat het kerk- bostuur dan ook een evenredig deel der kosten zoli betalen. De te maken toegangsweg is geen openbare weg, die dient alleen om de begrafenisstoeten toegang te geven tot de begraafplaatsen, die behoort daar dus bij. Burgemeester en wet houders achtem, met het oog op de koopsom die zij voor den grond gevraagd hebben, niet cmbillijk, dat daarvoor door het kerkbestuur voor een derde der kosten wordt bijgedragen. De hcer NOLSON meent, dat dit niet te pas komt, om door de R.-K. bevolking een extra- bedrag in (lien weg te laten betalen, waarin zij. zooals hij reeds opmerkte door hun be- lastingpenningen in de kosten bijdragen even- als ieder ander burger. Burgemeester en wet houders mogern niet uitgaan van het idee, dat zij bij deze transactie voor de gemeente winst m-oeten betalen, dat komt hier niet te pas. Het betreft hier een weg naar de begraafplaats, die in het belang van de gemeenschlap, van al gem een belang dus. De gemeente zou den weg toch moeten maken en spreker meent, dat het voorstei van -den heer De Meijer al zeer billijk is. De VOORZITTER tot op zekere hoogte is er daarvoor wat te zeggen. De heer NOLSON: Waarom moeten de Kaiholieken nu nog in het bijzonder betalen Eere berekening overeenkomstig het zielental is _n elk geval de meest billijke. De heer DE MEIJER betoogt, dat het R.-K. kerkbestuur, door een deel van de begraaf- piaris te koopen, der gemeente reeds een voor- ueei bezorgd; van het bedrag der koopsom, ongeveer f 3720, behoeft dan geen rente meer betaald te worden, dat scheelt ook een f ISO a f 390 per jaar. Er is nu ook een naar evenre digheid te groot stuk gevraagd, opdat die meuwe begraafplaats langer toereikend zou zijn, doch da^ruit vloeit voort, dat, als de ai gemeene begraafplaats na verloop van jkren vol zal zijn, het gedeelte der Katho'lieken nog voidoende ruimte zal bieden, doch dan zullen zij toe." ook weer door hunne belasting moeten bijdragen in de kosten van aanleg eener nie we aigemeene begraafplaats. heer GEELHOEDT geeft te kennen, dat het thans gedaan voorstei een gevolg is van de besprekingen die door burgemeester en w thouders met het R.-K. kerkbestuur gehou- den zijn en dat dit aan deze voorwaarden hare voile goedkeuring heeft gehecht. Evenwel heeft spreker er geen bezwaar in, om met het vwrstel van den heer De Meijer mee te gaan. ,j wil echter nog wel even een misverstand uit den weg ruimen, dat blijkbaar bestaat, door er op te wijzen, dat de kosten der begraaf plaats niet uit de belastingen worden bestre- den, doch dat deze gedekt worden door de op brengst der rechten, die vastgesteld worden naar evenredigheid van de kosten. De VOORZITTER bevestigt, dat de be graafplaats wordt geexploiteerd als een ge- meentebedrijf. Dit bedruipt zuiver zichzelf.. De gesneente verkeerd daarbij nog in een ongun- Stager positie dan het kerkbestuur, daar de gemeente met haar tarieven aan de wet ge- bonden is, doch bet kerkbestuur die kan vast- steilen naar eigen goeddunken en niemand haar beletten kan daarop winst te behalen. Hm herhaalt, van meening te zijn, dat burgemees ter en wethouders in dezen een ruim en billijk st&ndpunt hebben ingenomen. De heer DE JAGER voelt toch ook voor dt biliijkheid van het door den heer De Meijer aangevoerdeindien de Roomsch-Katholieken geen eigen gedeelte van de begraafplaats wenschten te koopen, zou toch ook ten behoeve van hunne dooden grafruimte moeten worden beschikbaar gesteld en een toegangsweg naar de negraai'plaats worden aangelegd. De VOORZITTER noemt die stelling voi- komen juist, maar wijst er op, dat de gemeente da ook van de Roomsch-Katholieken even goei de begrafenisrechten zou innen als van de an iere bevolking en daardoor dus voor de uit- gaven ook gedekt zou zijn; nu vallen de op h> door de Roomsch-Katholieken aan te koopen deel de rechten aan haar ten deel, terwijl de kerk daar voordeel van kan trekken omdat z\ niet door de wet aan een bedrag gebonden is, zooals het gemeentebestuur. Niettegenstaande het aangevoerde, blijft spreker van meening, dat burgemeester en wethouders een billijke transactie hebben voorgesteld. De heer NOLSON merkt op, dat het in de practijk niet denkbaar is, dat de Roomsch- Katholieken voor het begraven hunner dooden geen eigen begraafplaats zouden wenschen. Waar in onze gemeente echter 2000 katholie- ken wonen tegenover 8000 andersdenkenden, is hij van gevoelen, dat voor den toegangsweg naar evenredigheid door hen behoort te wor den bijgedragen, en zij naar rato van hun ge- betalen De heer DE RIDDER verklaart het voorstei van den heer De Meijer te zullen steunen. Alsnu wordt met aigemeene stemmen het voorstei van burgemeester en wethouders aan- genomen, met wijziging, in sub 5o., van ,,een derde" in ,;een vijfde". 10. Verkoop van grond aan P. J. Visser. Van P. J. Visser is een adres ingekomen. waarin hij verzoekt hem in koop af te staan de enkele meters grond achter het door hem en W. Bedet bewoond perceel aan de Markt, welke meters grond naar een vroeger gemaakt plan buiten het laatst door adressant gekocht perceel vallen. Aangezien die strook grond voor de gemeente zeer weinig waarde kan hebben, vertrouwt hij, dat de raad deze aan billijken prijs zal willen af staan en biedt daar voor f 7,50 per M2. In overeenstemming met het advies van den gemeente-bouwmeester stellen burgemeester en wethouders voor den gevraagden grond, ter grootte van ruim 9 M2., aan adressant voor den geboden prijs te verkoopen. Aangenomen met aigemeene stemmen. 11. Aangaan geldleening a 2600 ten be hoeve der aanschaffing van een beer- wagen. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat de gemeente tcr voldoening der kosten van een nieuwen beerwagen de beschikking noodig heeft over een bedrag van 2600, stellen vooi', te besluiten tot het aangaan eener geldlee ning van f 2600, af te lossen in hoogstens 15 jaar, te beginnen in 1921, tegen een rente van ten hoogste 6 Bij dit voorstei is gevoegd een rapport van den gemeentebouwmeester, waarin deze te kennen geeft, dat de nieuwe patentzuiger voor het ledigen van privaatputten, geleverd door de heeren Wevers Co. te Arnhem, geplaatst is op den wagen van den ouden beerketel. Deze patentzuiger voldoet zeer goed en het ledigen van privaatputten kan thans veel vlugger ge- schieden dan met den ouden beerketel. Het komt hem nog niet gewenscht voor, om den patentzuiger te plaatsen op een auto- chassis, omdat de eerste onkosten daarvoor tamelijk hoog zijn en de behandeling in de nauwe straten van Ter Neuzen minder ge- makkelijk is, dan wanneer de beerketel op een gewone wagen welke door een paard kan wor den getrokken is geplaatst. De heer NOLSON vraagt, of burgemeester en wethouders over de werking van de beer- machine tevreden zijn. Hij vraagt zulks, naar aanleiding van de vroegere gedane mededec- ling, dat deze machine tot besparing van tijd en werkkrachten zou aanleiding geven, al is het niet zijne bedoeling, dat de menschen die niet meer noodig zijn aan den dijk zouden moeten worden gezet. De VOORZITTER antwoordt, dat de nieuwe machine aan de verwachtingen voldoet. Het ruimen kan met minder menschen op korter tijd geschieden en daardoor kon meer personeel beschikbaar worden gesteld voor de straatrei- Iiiging. De heer NOLSON verklaart zich voldaan. De heer HAMELINK merkt op, dat oor- spronkelijk was besloten een leening van f 10.000 te sluiten voor de beerruiming. De VOORZITTER antwoordt, dat besloten was een leening te sluiten van ,,ten hoogste" ,f 10.000. Nu maar f 2600 blijkt noodig te zijn, wordt niet meer geleend. 12. Aangaan geldleening a f 5000 voor aan leg van een sportterrein. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat de gemeente, ter voldoening der meerdere kosten van den aanleg van een speelterrein ten dienste van het middelbaar onderwijs de beschikking noodig heeft over een bedrag van f 5000, stellen voor te besluiten tot het aan gaan eener geldleening tot dat bedrag, af te lossen in ten hoogste 15 jaar, te beginnen in 1921, tegen eene rente van ten hoogste 6 7< De heer HAMELINK vraagt, of dit een vas- ten post op de begrooting moet worden. De VOORZITTER herinnert, dat oorspron- kelijk voor het sportterrein 16.000 was ge- raamd, doch dat de omstandigheden verhoo- ging noodig hebben gemaakt. I-Iij meent, dat met het nu aangevraagde be drag zal kunnen worden volstaan. Daarmede kan worden betaald het gevorderde g-ebouwtje en de inrichting daarvoor en het ijzeren hek, terwijl het terrein dan naar het oordeel van burgemeester en wethouders ook in orde zal zijn. Dat zal dan totaal f 21.000 kosten, terwijl het, als aan alle eischen die door den toezicht- hebbenden inspecteur zijn gesteld moest wor den voldaan wel f 61.000 of misschien nog meer zou hebben gekost. Burgemeester en wethouders waren van meening, dat, gezien de voorafgaande correspondence, het rijkstoezicht niet de bevoegdheid erlangde, om van de ge meente dusdanige offers te vergen en hebben aan de regeering dit medegedeeld, daaraan toe- voegende, dat zij niet voornemens waren die eischen bij den gemeenteraad aanhangig te maken, daar het niet te voorzien was, dat deze er ooit in zou toestemmen die uitgaven te doe'ii, De regeering heeft toen ©en commissie be- noemd, om over den toestand van het sport terrein advies uit te brengen en die commissie heeft toen te kennen gegeven, dat, al moest dit niet geheel in overeenstemming zijn met de eischen die daaraan kunnen worden gesteld, de eischen die door het rijkstoezicht waren ge steld, toch ook niet in overeenstemming kon- den geacht worden met die, welke daaraan op grond van de te voren gehouden bviefwisseling konden worden gevorderd. Misschien is het terrein zooals het nu in orde gebracht is nog niet geheel voidoende, maar burgemeester en wethouders meenen, dat het nu toch wel gaan zal. De heer NOLSON vraagt, of de raad er nu op rekenen mag, dat de zaak in orde is. Over een of twee duizend gulden meer zou hij nog niet vallen, maar hij zou er wel bezwaar tegen gaan maken als er elk jaar een 5000 gulden voor op de begrooting kwam. De VOORZITTER deelt mede, dat de brief- wisseling nog gaande is, maar meent, dat he1 nu voidoende zal zijn. Het voorstei wordt aangenomen met aige meene stemmen. 13. Aangaan geldleening a f 1900 voor het stichten van 2 noodwoningen. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat de gemeente ter voldoening der kosten van het bouwen eener dubbele noodwoning de be schikking noodig heeft over een bedrag van plus minus f 1900, stellen voor te besluiten, lot het aangaan eener geldleening tot dat be drag, af te lossen in hoogstens 5 jaar, te be ginnen in 1921, tegen eene rente van ten hoog ste 6V2 Aangenomen met aigemeene stemmen. 14. Verzoek van F. H. van der Peijl om afwijking van de verordening tegen be- perking van woningruimte. Door F. H. van der Peijl wordt per adres aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat hij Zijn perceel, staande aan de Donze-Visserstraat no. 22 wenscht in te richten voor stalling en rijtuighuis; dat hem de daarvoor noodige vergunning van burgemeester en wethouders bij hun be- sluit van 2 Augustus 11. is geweigerd, op grond I van art. 1 der verordening tegen beperking van woninggelegenheid; dat genoemd gebouw laatstelijk wel als woning is gebruikt, doch in 't geheel niet vol doet aan de bpuwverordening; dat volgens art. 8 der genoemde verordening tegen beperking van woninggelegenheid deze toch binnen eenige maanden vervalt, en het voor hem met 'toog op zijn bedrijf, zeer be- zwarend is, daarop te wachten; reden waarom hij den raad verzoekt, aan hem afwijking van art. 8 van genoemde veror dening toe te staan en hem vergunning te ver- leenen om deze woning^van bestemming te doen veranderen. Burgemeester en wethouders sr.ellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, op grond, dat het, in verband met den nog bestaanden woningnood, niet wenschelijk is woningen aan hare bestemming te onttrekken. De heer DE JAGER meent, indien hij goen op de hoogte is, dat het onderhavige perceel vroeger geen woning was, doch een verkoop- lokaal, waar boven de eigenaar zich een womng had ingericht Hij meent dat, aangezien het hier geen woning betreft, de verordening tot beperking van woongelegenheid hier niet van toepassing is en hij is genegeri het verzoek in te willigen. De VOORZITTER wyst er op, dat de vraag, of het hier een woning betreft die onder de verordening valt al is uitgemaakt dat zulks het geval is, omdat de eigenaar dit verzoek tot den raad richt. Bovendien is het naar het oordeel van burgemeester en wethouders een fatsoenlijke, knappe burgerwoning en is er voor burgemeester en wethouders alle aanlei ding om het voorstei te doen, die woning niet aan het gebruik als zoodanig te onttrekken. De heer DE JAGER merkt op, dat burge meester en wethouders toch zelf in htm voor stel zeggen, dat het gebouw laatstelijk wel als woning is gebruikt, doch dat het in het geheel niet voldoet aan de bouwverordening. De heer GEELHOEDT wijst er op, dat adresanl dat in zijn request zegt en met burge meester en wethouders in hun voorstei. Ove- l-igens worden tegenwoordig veel perceelen be woond, die niet aan de voorschriften der bouw- verordening voldoen, in verband met den oe- staanden nood. In de laatste dagen heeft een gezin wel een onderdak moeten zoeken in een kectje, staande te Driekwart en is een ander gezin nog zoekende. Naar aan spreker is mede gedeeld zullen er, als de 32 woningen voltooid en bewoond zijn nog ongeveer evenveel gezin- nen niet geholpen kunnen worden en er mag dus wel bedacht worden, dat voor iedere wo ning, die aan zijne bestemming onttrokken wordt, het bouwen eener nieuwe woning noo dig is. De heer DE JAGER meent, dat, als het perceel als woning moet gebruikt worden, het daarvoor ook zal moeten worden ingericht. De heer HAMELINK antwoordt ontkennend. Het perceel is oorspronkelijk gestieht als cafe en om boven te wonen. Toen het als verkoop- lokaal gebruikt werd, woonden de menschen ook boven, maar het zou natuurlijk niet gaan om die bovenwoning te behouden, indien er be- neden een paardenstal van gemaakt werd. En wat de bemerking betreft, dat de woning niet als zoodanig aan de eischen der bouwverorde ning voldoet, merkt hij op, dat al de woningen die van voor de bouwverordening dateeren daraan niet voldoen. Als men in dit geval aan den verzoeker vergunning zou geven om van De VOORZITTER antwoordt beyestigend, de uitkeeringen van het Steun-Comite, die van Voorzorg en Recht en Plicht na de gewone werkloozenuitkeering, zijn daarmede gedekt. De heer DE JAGER: Wordt er nu ook ge- tracht van de derde uitkeering der oorlogs- winstbeiasting nog wat te krijgen De VOORZITTER: Burgemeester en wet houders zijn in deze paraat. Het voorstei wordt mat aigemeene stemmen aangenomen. 16. Omvraag. de verordening tot het tegengaan van womng- beperking af te wijken kan de verordening wel geheel op zij gezet worden. Hij is daar sterk tegen. Adressant kan er zich in deze niet op be- roepen, dat hij door de verordening benadeeld wordt, want hij heeft geweten, dat de verorde ning bestond, voor hij onlangs het perceel kocht. De heer DE RIDDER is ook van gevoelen, dat vele woningen niet aan de bepalingen der bouwverordening voldoen, en dat, als hier ver gunning gegeven wordt, de verordening beter geheel kan worden ingetrokken. Het voorstei van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met aigemeene stem- 15. Wijziging hegroofing dienstjaar 1920. Burgemeester en wethouders stellen voo1 de begrooting voor 1920 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verhoogen de vol- gende posten: hoofdeli.ike omslag 2000, bij- rlrage van het rijk krachtens art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs f 565.50. subsidie van het rijk voor het stichten van 12 mkldenstandswoningen f 72.690, bijdrage van het rijk voor het stichten van 2 noodwoningen f 6227, uitkeering van het rijk als aandeel der Oorlogswinstbelasting 15.832, geldleening in den vorm van rijksvoorschotten ten behoeve van den bouw van 32 woningen f 54.600, geld leening voor aankoop van een beerwagen 2600, idem ten behoeve van aanleg van een sportterrein ten dienste van bet middelbaar onderwijs f 5000, idem tot dekking der stich- tingskosten van twee noodwoningen en van den grondaankoop daarvoor 1900, idem van de te verleenen bijdrage aan Werkmansbelang voor de stichting van 12 middenstandswonin- gen f 24.000, rente van ter leen verstrekt voor- schot, aan Werkmansbelang" f 2000, totaal ,f 192.506,52%; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: schrijfloonen f 200, dienstreizen f 150, briefporten, vrachten, zegels en andere kleine uitgaven f 200, vertei-ingskosten voor vergade- ringen f 150, teruggaaf van belasting f 1000, kosten aankoop beerwagen f 2665,55, toelage aan den oudgrafdelver P. de Rijk over een hall jaar f 25, kosten van aanleg van een sportter rein ten dienste van het middelbaar onder wijs f 5000, jaarwedden der onderwijzers, pen- sioensbijdragen f 4840, instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen (school C) 710, kosten vallende op het aanstellen van een provisioned bewindvoerder over de krank- zinnigen J: H: Hiebels 35, kosten van het Steuncomite voor zoover ze komen ten laste der gemeente over de jaren 1918 en 1919 f 11.630,37%, kosten komende ten laste der gemeente door de opheffing van het Kon. Nationaal Steuncomite f 4232,97, grond-, dijk- en polderlasten f 333,16%, rente van geleend kasgeld f 3000, 40 toeslag op pensioenen der gemeenteambtenaren (inc. weduwenpensioen) f 271,44, kosten vallende op het aangaan van geldleeningen f 100, aflossing van niet tij dig ingediende obligatie f 250, voorschot aan ;Werkmansbelang" voor hqt bouwen van 32 arbeiderswoningen in het belang der volkshuis- vesting 54,600, subsidie aan ^Werkmansbe lang" voor de stichting van 12 middenstands- woningen f 96.920, kosten vallende op de stich ting van 2 noodwoningen f 8127,02%, bijdrage aan de vereeniging van burgemeesters en secretarissen f 9,80. bijdrage aan de vereeni ging Rust- en Vacantieoord der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen f 15; totaal f 194.465,32%; onder deuitgaven te verminderen; bedrag (der onvoorziene uitgaven) waarover alleen met goedkeuring van gedeputeerde staten kan worden beschdkt met f 1958,80, blijft eene ver- hooging der uitgaven met 192.506,5.2%. De heer DE JAGER dankt voor de goede toezending der te behandelen stukken, doch merkt op, dat hij in het vervolg ook gaarae de voorstellcn tot wijziging der begrooting zag toegezonden. Hij weet wel, dat men hem kan toegeven dat dit voorstei voor de leden ter visie lag, doch, nu de stukken worden toegezonden ligt het in den aard der zaak, dat de leden niet meer naar de secretarie komen, tenzij ze na- dere inlichtingen wenschen. De heer NOLSON sluit zich hierbij aan; in andere gevallen werd dat voorstei ook toege zonden. Hij had er nog op gerekend, dat h later zou komen, maar werd teleurgesteld. Indien het immer mogelijk is, zou hij het in het vervolg ook gaame ontvangen. De VOORZITTER zegt dit toe, het voorstei was te laat klqar, om dit nog voor de raads- zitting toe te zenden. De heer DE JAGER merkt op, dat, indien hij goed heeft gehoord, de opbrengst der oor logswinstbelasting die aan de gemeente is uitgekeerd ongeveer gebruikt wordt voor het betalen der onkosten "van het Steun-eomite. a. De heer DE RIDDER vraagt hoe het nu tocli staat met de reorganisatie van de brand weer en of burgemeester en wethouders niet kunnen tusschenbeide komen in de onaange- name verhouding die bestaat tusschen de com- misarissen en brandmeesters. Indien dit nu geschiedt voorziet hy dat er ten slotte een groot verloop van brandeesters zal plaats heb ben en het op den duur moeilijk zal worden geschikte menschen daarvoor te vinden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders reeds handelend zijn opgetreden, zij hebben nu nog een afvaardiging van de brandmeesters te wachten. Hij is van meening dat we op een weg zijn naar een be- teren toestand. b. De heer COLSEN wenscht thans te be- spreken het adres, in de vorige vergadering ingekomen ter bestrijding van zijn voorstei tot uitbreiding van de kermis te Sluiskil en de daarop voorkomende handteekeningen. Hij ueemt het de menschen die werkelijk tegen de kermis zijn volstrekt niet kwahjk, dat ze daar op hebben geteekend, daarin moet ieder vol- komen vrij zijn, maar dan moet het ook uit overtuiging voortkomen. Er staan op dat request echter namen van menschen die niet thuis waren toen ze er mede geweest zijn en die er hun naam dus zelf nici op gezet hebben. Ook staan er menschen op die met kunnen schrijven en geen vergunning ge- geven hebben er hun naam op te zetten. Bii een weduwvrouw wilde de moeder niet teeke- nen maar de dochters wel en die hebben he; toen voor de moeder ook maar gedaan. Bij een ander is er de naam van vader en zoon op gezet zander dat deze er van wisten. Bij weer een ander kwamen ze voor de derde keer en vertelden toen, evenals onder het van den heer Van Wijck, dat Colsen ook de. Zondags kermis wilde. Dat was dus misleidend en geheel in strijd met de wa'arheid. Ook staan er twee menschen op, bij wien ze nooit met het adres aan de deur geweest zijn. Dat zijn dus valsche handteekeningen. Spreker vond het flink, dat de namen der onderteekenaars in het verslag stonden, want nu kwam dit alles aan het licht. De menschen kwamen het hem zelf vertellcn. Er waren er die er van schrokken, toen ze hun naam in de courant zagen. Hij vindt het jammer, dat de heeren Scheele en Van Cadsand, die het de vorige maal voor dat adres opnamen er niet zijn. De heer Scheele heeft spreker toegevoegd, dat hij getui recht zou hebben om te spreken namens Sluiskil, maar als men nagaat, dat er ten slotte maar een 24 goede handteekeningen van de 76 op het request overbiijven, als er dus maar 2i personen, nog niet eens alle kiezers, op de on geveer 2000 inwoners per adres verklaren i niet met spreker eens te zijn, dan meent hij dat daaruit allerminst voortvloeit, dat hij niet zou mogen spreken namens de menschen van Sluiskil. Volgens den heer Van Cadsand zouden vele menschen nog gaame op het adres geteekend hebben, maar als men nagaat, dat men bij iemand 9 keer geweest is om er zijn naam op te krijgen, getuigt dat toch niet, dat men ze zoo maar voor het grijpen had. Hij stelt thans eene motie voor, waarin de gemeenteraad zijn afkeuring uitspreekt voor het op deze wijze imzeinden van een adres, waarop valsche handteekeningen voorkomen. De heer NOLSON merkt op, dat de heer Colsen ook nog van balen aardappelen heeft gesproken, die de menschen cadeau zouden hebben gekregen. De heer COLSEN zegt, dat de door hem be- doelde menschen geen balen aardappelen ca deau hebben gekregen, maar ze konden er eerst geen bekomen, en nadat ze geteekend hadden werdeu ze in de gelegenheid gesteld aardap pelen te koopen. Spreker heeft dit vemomen van den iandbouwer Joz. Haak. Er is dus veei aandrang uitgeoefend voor het verkrijgen der handteekeningen en daarvoor zijn lage hande; wijzen en gemeenigheden aangewend, Het is daarom goed, dat de namen in de krant ge- komen zijn. De menschen zijn aan spreker zeli een en ander komen meedeelen. E11 dan is het aan spreker ook opgevallen, dat ter1 gelegen heid van de kermis verschillende menschen die op het adres geteekend hebben beschonken rondliepen. Dat had hij van hen toch zeker niet verwacht. De heer DE JAGER vindt de mededeehng van den heer Colsen wel interessant. Sprekei kan niet anders, dan de mededeelingen ob- jectief aanhool-en. Aanmerkingen kan hij daar op niet maken, om dat hij het tegenbewijs niet kanjpveren.. De heer Colsen dient eene motie in en spreekt namens menschen, wier naam op het adres voorkomt, doch die niet zouden hebben. geteekend. Spreker is van meening, dat id namen zouden behooren genoemd te worden of de heer Colsen aan die menschen den raad moest geven, dat ze zelf een protest daaromtrent in een onderteekend adres bij den gemeenteraad moesten inzenden, dan had men een overtuigend bewijs en kwam er zui- verheid in de leer. De motie zoude spreker wenschen aan te houden tet de heeren Scheele en Van Cadsand aanwezig zijn, die omtrent deze zaak beter op de hoogte zullen zijn. De heer COLSEN geeft te kennen, dat hij hier in openbare vergadering die namen niet kan noemen, hij wil dat wel in een besloten vergadering doen. En wat het zenden van een adres aangaat, het betreft hier alle min-ont- wikkelde menschen die zelf niet geteekem hebben. Naar sprekers meening, zou de per- soon die met de lijst rondgeloopen heeft straf- baar zijn, door er die namen op te zetten. En wat betreft den door den heer Scheele aange- haalden herbergier, die tegen de kermis was. dat is een herbergier bij wien nimmer iemand komt. De heer DE JAGER is sterk voor uitstel dezer kwestie, opdat de waarheid zegeviere. De heer NOLSON heeft met genoegen o- uiteenzetting van den heer Colsen gehoord; hij moet echter ontraden, diens motie te stemmen. Hij gelooft de mededeelingen van den heer Colsen vol]^>men, maar weet die fei- ten toch niet uit eigen onderzoek of weten- schap en kan dat dus door zijn stem niet ver klaren. 1 Hij gelooft evehwel ook, dat de motie over- bodig is en de heer Colsen, door de gedane mededeelingen zijn doel reeds heeft bereikt. Uit zijne mededeelingen is nu publiek gewor- den, welke. dwangmiddelen zijn gebruikt, voor het verwerven van handteekeningen. De leden die niet in Sluiskil wonen, kunnen zonder meer de mededeelingen van den heer Colsen niet onderschrijven, dit zal hij zelf moeten begrijpen. Zijn doel is echter bereikt. Door de mededeeling in openbare raadszitting weet men nu, hoe het in Sluiskil is toegegaan. Hij geeft hem in overweging de motie in te trekken. tie heer DE MEIJER vindt de zaak van geen erg groot belang. Er zijn feiten voorgekomen. die zelfs strafbaar zouden zijn. Maar om nu hier voor de voorgestelde motie te stemmen, zonder dat een nader onderzoek is ingesteki, kan spreker niet doen. Hij zou ook het best ach- ten, als de heer Colsen van de menschen kon verkrijgen, dat ze hier gezamenlijk per request te kennen gaven, dat hun namen ten onrechte op het request voorkomen. De heer DE JAGER merkt op, dat de heer Nolson zooeven zeide; het doel is bereikt. Welk doel? De heer NOLSON: Het doel van den heer Colsen. De heer DE JAGER: De zaak gaat volgens mij verder. Wanneer de medegedeelde feiten waar zijn, zijn ze ten zeerste laakbaar en zai spreker niet schroomen er zijn verontwaardl- ging over uit te spreken, maar dan moet na tuurlijk eerst positief uitgemaakt zijn. of het waarheid is. Nu kan de rurwl er niet over stemmen. De heer COLSEN geeft te kennen, dat hij de menschen zal zeggen, dat ze een adres moeten inzenden en heeft na de gemaakte opmerkin- gen geen bezwaar, zijn motie in te trekken. De VOORZITTER wil den heer Colsen toch nog wel iets zeggen. Hij heeft het blijicbaar den heer Scheele kwalijk genomen, dat deze hem zeide, voorzichtig te moeten zijn met zijn spreken namens de bevolking van Sluiskil. Als de heer Colsen in de toekomst wil voorkomen, dat hem zulke opmerkingen worden gemaakt. dan zal hij er zich ook van moeten onthouden om zich voor te doen speciaal ale afgevaardigde van Sluiskil, want dat is onjuist. Daarvan zou misschien vroeger sprake kunnen geweest zijn. onder de vorige kieswet en bij de toenmalige indeeling der districten. Nu is de heer Colsen echter afgevaardigde voor de Roomsch-Katho- lieke partij in de gemeente Ter Neuzen, hij is lid voor, de geheele gemeente en niet specif 1 voor Sluiskil, zooals ook de andere leden dat zijn. De heer DE JAGER stemt daarmede voi- komen in; men is lid van den gemeenteraad; ook spreker is afgevaardigde voor de buurt- schap Sluiskil. De heer COLSEN is het daarover riiet eens, maar zal er niet verder op ingaan. c. De heer HAMELINK vraagt, of het aan burgemeester en wethouders bekend is, dat de pomp aan de Kerkhoflaan stuk is; die pomp geeft als zij in orde is goed water en strekt tot veel gemak voor de bewoners der Kerk hoflaan en Dekkerstraat. De VOORZITER zegt, dat hij er naar zal laten zien. d. De heer DE MEIJER wijst er op, dat in verschillende stallen mond- en klauwzeer voor komt. In Holalnd heeft hij waargenomen, dat in zulke gevallen 'oorden werden geplaatst, waaruit bleek, dat in zoo'n stal die ziekte heerschte. Hij vraagt of zulks ook hier niet geschieden kan, opdat de menschen gewaar- schuwd zullen worden en geen besmette meik zullen koopen. De VOORZITTER antwoordt, dat het heer- schen dier ziekte in een stal in de courant wordt gepubliceerd. Er is maar 1 stal in de kom besinet. Het plaatsen van borden is, met andere maatregelen, door den betrokken minis ter ingetrokken. Burgemeester en wethouders zijn dus niet bevoegd die aan te brengen. De heer HAMELINK meent, dat de melk der aangetaste dieren niet mag verkocht worden. De VOORZITTER merkt op, dat dit prac- tisch weinig beteekent, want als de dieren ziek worden geven ze toah geen melk meer. De vergadering wordt gesloten. Geachle Redactie I I11 het verslag van de Raadszitting van 26 Aug. 1920 is onder de ingekomen stukken in extenso ver- ineld, eene beslissing van Ged. Staten van Zeeland op een reclame tegen den aanslag in den hoofde- lijken omslag van den heer D. J Dees, alhier. Het heeft den schijn, dat met deze publicatie wordt beoogd, een bepaald persoon als belastlngknoeier te brandmerken. Het is juist de heer Dees, die in verschillende ver- gaderingen van landbouwevs erop heeft aangedrongen^ boek te houden in het landbouwbedrijf, om te komen tot juiste aanslagen in de belastingen en te voor komen, dat men betalen moet van hetgeen niet wordt verdiend. Uit de aanslagen in de Rijks- en Gerneentebelas- tingen in den laatsten tijd is gebleken, dat de land- bouwers in vroeger jaren veei te hoog zijn aangeslagen geweest. Tot die kennis is men gekorn^n door een behoorlijke boekhouding. Aangaande de boekhouding van den heer Dees zelve zij opgemerkt, dat deze een van de meest ge- detailleerde is en bij een reclame tegen den aanslag in de Rijksinkoinstenbelasting onvoorwaardelijk is geaccepteerd. Het doet ons dan ook genoegen. dat, tusschen de regels door, uit de beslissing van Ged. Staten is te lezen, dat de bedenkingen die door B. en W. zijn geopperd ten aanzien van andere posten, zijn ge- negeerd Met het bezwaar tegen het in ontvang brengen van niet meer dan 322,voor verbruiksartikelen, welke som voor een landbouwersgezin in den tegen- woordigen tijd veel te laag moet worden geacht, gaan wij m het algemeen accoord, omdat de waarde der verbruiksartikelen in natura uit bet bedrijf voor een landbouwersgezin varieeren van f 200,-— tot 300. per persoon en per jaar. Ten aanzien van reclamant is dit anders, en voor iedereen duidelijk, die met de situatie bekend is. Onder het bestreden bedrag van 322,— is uit- gedrukt, de contante waarde van aardappelen, tarwe. fruit, benevens de eieren van eenige kippen, een en ander voor een gezin van vier personen. De waarde van voor eigen consumptie geslaclit vee, is in ontvang verantwoord als aan derden verkocht vee. Melk, boter en groenten worden aan de deur gekocht. En in bet belang van het recht, en in het belang van ons kantoor. meenden wij, op bovenstaande de aandacht te moeten vestigen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Accountantskantoor JOH. .1. MORET. Bijkantoor voor Zeeland te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 3