GEMENBDE BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN TEH NEUZEN. een gedeelte der baver, dat door het natte weer nog niet vervoerd is kunnen worJen en waaraau eu door de musschen heel wat schade wordt toegebracht. De overvloedige regens hebben ook heel wat schade berokkend aau de suiker- beeten. Wei ziet men hier en daar goede per- ceelen, tDaar over 't algemeen staat het gewas er niet. goed voor, en schijnt aan eene ziekte te lgden, die den groei zeer belemmert. Omtrent eene groote gewichtsopbrengst xiin de verwachtingen dan ook niet hoog gespannen, terwgl het bjjna zeker is, dat het suikergehalte een heel stuk onder het middelmatige zal blgven, zoodat hoogst- waarschijnlgk de beetencultnur dit jaar niet zoo loonend zal zgn, als men wel ver- waehtte. Die gevoegd bg de zeer gedrukte vlas- prjjzen en de zeer gezakte tarweprgzen, zal 1920 zeker geen gunstig jaar voor den iandbouwer zgn. LUGHTRE1S BIJ RUW WEER. Bg het rvwe, buiige weer van de vorige week zal menigeen zich hebben afgevraagd, of in zulk weer de luchtverbinding van Nederland naar Engeland kon worden ge- handhaafd. Als bijzonderheid kan echter door de Msb. worden gemeld dat op een dier buiige dagen de Kod. Luchtv. Mij. werd t pgebeld door een dame, die vroeg of zij met twee kinderen per luchtexpress naar den overkant kon Er werd, omdat de dame wmi<?, toegestemd, en zoo vertrok j.l. Zondag de welbekende Pachard "an Sehiphol met twee dreumessen van 3 en 2 jaar en hun moeder aaa boord. Met be- grgpelgke enthousiasme werd het drietai radiotelegrafisch gevolgd. Set is behouden aangekomen. SCaiPBRECJK OP HET BERGUMER- MEER. Men schrgft aan de Std. Elstrum werd Vrjjdag in den laten avocd in groote beroering gebracbt. Van veire werden kreten en angstig geroep om hulp gehoord Het vermoeden rees, dat zich op het Bergumermeer een schip in nood bevond, welks vermoeden bevestigd wprd door de steeds iuider klinkende kreten, hoe dichter men bg het meer kwam. In het donker trok een vjjftal mannen, ge- wapend met lantaams, in twee roeibootjes ter redding uit, maar de ocstuimigheid van het meer belette hun veider te varen, Zij zagen zich genoodzaakt terng te keeren. Een half uur loopens langs den Rasin- gendijk was noodig om een groote praam te halen en eersc toen kon het reddings werk verder gaan. Het geroep hield aan en klonk steeds dichterbij, terwgl de man nen hun uiterste krachten in=panden. Het bleek, dat op een half gezonken tarfschip twee mannen halverwege in het water hingen, zich nog vastklemmend aan het tuig. Na veel moeite gelukte het den redders dichtbjj te komen en eindeigk het gezonken vaartoig ts bereiken, waarna beide drmkelingen in veiiigheid werden gebiacbt. Meer dan drie uur hadden zij in hun reielige positie verkeerd. EEN ONW1LL1GE BELASTING- BETALER. De Iandbouwer M. te Lunteren weigerde zgn gemeente belastingpenningen te be- talen met het gevolg dat gisterenmorgen ten zijnea buize een gerechtelgke verkoop zou plaats hebben. Aangezien M. gedreigd hid met stikgassen de ambtenaren te zullen verdrgven was een sterke politiemacht aan- wezig ter assistentie van den denrwaarder. Vrouwlief was echter zoo verstandig nog voor den verkoop begon, het verschuldigde te betalen. EEN EIGENAARDIGE KWESTIE. Te H&arlemmermeer doet zich een eigen- aardige kwestie toor. Bij de aanbesteding van 8 woningen voor gemeenterekening schreef J. v. Wieringen te Alphen in voor f 76,746 Bg de opening der biljttten deelde bjj mede, 96.746 bedoeid te hebben. In beide gevalieu was hg de laagste inschrijver Men is thans benieuwd naar de beslissing van den Raad in dezen. De burgemeester maakte bezwaar het biljet ter rectificatie terug te geven VAN ZIJN GELD BEROOFD. Te Tilburg is een gepensionneerd 0. I.- militair F A. de J., door een drietai per- sonen, met wie hg 'eerst was uitgeweest, op s'raat onverhoeds aangevallen en van een portefeuille met geld beroofd. EEN DRAADLOOS BE RIGHT RONDOM DE AARDE: Een correspondent van het ffHbl." meldtZaterdagmorgen, 10 45 seinde het groote Radiokrachtstation Lafayette, bg Bordeaux vgfmaal een radiogram, waarvan de inhoud, vertaald luidt»Dit is het eer- ste draadlooze bericht, dat rond de geheele aarde gehoord kan wordenhet beteekent een nieuwe mglpaal op den weg van weten- schappelgk succss". Deze raededeeling werd op een tot dus- verre nooit gebruikte groote golflengte van 24 K.M. en met zeer groote energie door middel van het booglamp seinsysteem uit- gestraald door het gedurende den oorlog door de Amerikanen gebouwde en onlangs door de Fransche regeering overgenomen station Lafayette. Ieder amateur binnen Europa met een eenvoudige ontvanginrichting en elk ama teur elders op den aardbol met een meer volledige, moderne ontvanginstallatie heeft de signalen kunnen opvangen. In Neder land zgn zg zoo sterk gehoord, dat aan de hoorbaarheid over den geheelen aardbol niet behoefde te worden getwgfeld. RUSSISCHE STAD AFGEBRAND. Volgens een berich' uit Moskou, is Saratov nagenoeg gebeel door een hevigen brand verwoest, Er zgn 100 dooden en 25000 per- sonen zgn dakloos geworden. EEN REUZENGAAl. Een visscber vertrok Zaterdagavond uit Cette met drie man op de vichvangst. Bij het optrekken der netten ondervonden zg een buitengewonen tegenstand. Zg be- merkten een haai gevangen te hebben en slaagde er slechts na de grootste kraehtsin- spanning in de reuzenvisch naar de baveu van Cette te slepen, doch eerst na den visch te hebben doodgeslagen. De haai weegt 960 kilo en is vgf meter lang. GEMASKERDE ATUO BANDIETEN. In de buurt van Recklinghausen hebben vier onbekend gebleven gemaskerde auto- bandieten een wagen, waarin 2 millioen Mark naar de mjjnen Emscher-Lippe werd vervoerd, overvallen. Zjj schoten den koetsier en twee mgnbeambten dood roof- den 1 millioen mark en gingen er in bun auto vandoor. Het geld was bestemd voor uitbetaling van loonen. Bg Bochun is een dergelgke aanval ge- pleegd. Daar zgn twee beambten die met groote bedragen op weg waren naar de mjjn Konstanza, neergeschoten, de een is dood, de ander zwaar gewond. Ook in dit geval hebben de bandieten een goeden 3lag gestagen. ZELDZAME POSTZEGELS. Een opzienbarende ontdekking van zeld- zime postzegels is onlangs in het dak- kamertje van een oud huis in Walnutstreat te Philadelphia gedaan. Men vond hier zes groote koffers, gevuld met duizenden brieven, de correspondence van een zekeren William Meredith. Op de enveloppen komen alie postzegels voor die in de Vereenigde Stateu zijn uitgegeven en voorts andere oude zegels, waarvan de directeur van het Pennsylvania-museum de waardeop honderd- duizenden dollars schat. De zegels, die de postmeester van New-York en de andere Amerikaansche Staten voor de centralisatie der posterijen hebben uitgegeven, evenals de carrierzegels, die van 1849 tot 1851 dienden. om de zendingen van en aanoffi- cieele lichamen te frankeeren. Yele zjjn thans buitengewoon zeldzaam en hebben een waarde van 500 tot 2500 dollars per stuk. Ook zgn alle opeenvolgenjle uitgaven der Vereenigde Staten van 1847 tot den Burgeroorlog volledig aanwezig. De ver- zameling telt zoovele en velerlei zegels, dat het weken zal duren, voor zg gerangschikt en geklassificeerd zjjn en voor men ougeveer de waarde van dezen postzegelschat zal kunnen opgeven. William Meredith, die veraehillende open- bare amoten bekleed heeft, had de gewoonte, elken brief, dien hg ontving, te bewaren. De koffers zgn niet geopend sedert hjj voor ODgeveer vgftig jaren stierf. Een toeval het repareeren van een dakgoot leidde tot de ontdekking. EEN ft ROOT GEZIN. Donderdag is te Joure eenpaartje in den echt verbonden, dat niet „alleen op de wereld staat". Hg, H. Woudstra, had 14, heeft nog 10 kinderen, van wie 5 gehuwd, met 13 kleinkindereu, maakt met de be- huwdkinderen samen 28; zg, Hiltje Hoekstra, had 16 kinderen, heeft nog 10 kinderen, van wie gehuwd 7, met 28 klein- kinderen, is met de aangetrouwden 45. Samen heeft dus het nieuwe echtpaar Woudstra 73 kinderen, behuwd- en klein- kinderen. EEN GEVAARLIJK SINJEUR Door de gendarmes te Bergen (Belgie) is een 22-jarige kerel aangehouden, die reeds heel wat misdaden op zgn rekening heeft. Te Marpent drong hg gedurende den nacht een woning binnen, dwong de be- woners op te staan, voor hem een avond- maal gereed te maken en hem geld te geven. Op een dergelgke wijze behandelde hg nog andere inwonars dier gemeente. Te Gerfontaine kwarn bg gemaskerd en met een revolver in de hand bg iemaad binnen en stal er 250 fr. Den volgenden nacht krt?gen nog twee burgers d"r gemeente een bezoek. Bij hen stal hij geld en likeuren. Op den weg van Farriere-la- Petite dwong hg twee vrouwen hun geld af te geven, ontuam een jongen zijn rgwiel en loste schoten op een voorbgganger. Daags nadien kwarn hg te Colleret een hoeve biDnen, dwong denjuistthuiskomenden pachter hem geld te geven en boveDdien nog een geweer, waarmede hij den pachter neerschoot. Men verdenkt hem nog v^n een menigte andere misdaden. 'i Was hoog tgd, dat hg gevat werd. DE JUISTE TITEL. jjlen antiquair bezat vijf beelden vrouwefiguren die hg niet kwijt kon raken. Hg dachtde juiste titel voor die beelden onibreektdan kan ik ze verkoopen. Toen een kooper in zijn winkel kwatu wees op die figuren en zei De vgf zinnen. De liefhebber voelde ongelukkigerwjjs maar voor een der beelden iets, zoodat er vier overbleven. De volgende klant kwam. De vier jaargetjjden, zeide de antiquair. Weer werd er een gekocht. De drie gratien. Nu bleven er nog twee over. Dag en nacht. Tenslotte had hg er nog een (.E^nzaim- heid". (Vad.) Vergadering: van Donderdag 26 Augustus 1920, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen en N. A. Hamelink. Afwezig de heeren L. T. van Hasselt, D. Scheele, R. J. van den Ouden, P. van Cadsand en P. C. Geensen en. mevr. G. B. Duiker- Blekkink. (Vervolg.) De financieele commissie rapporteert in hare vei-gadering- de gemeenterekening' over 1919 en de distributierekening 1919 te hebben na- gezien. De ontvangsten der rekening kwamen overeen met de overgelegde bijlage. Het viei de commissie op, dat enkele erfpachten, loo- pende reeds van het jaar 1914, nog niet waren aangezuiverd. Aan ourgemtester en wethou- ders wordt in overweging gegeven te zorgen, dat die achterstallige bedragen alsnog spoedig worden aangezuiverd. Wat de uitgaven betreft, deze klopten met de overgelegde mandaten. Een post in de uit gaven voorkomende ad 806,75 voor 25 kie- zerslijsten kwam de commissie hoog voor. De distributierekening gaf tot geene opmer- kingen aanleiding. De commissie geeft dan ook den raad in overweging de rekening voorloopig vast te steilen op de vastgestelde bedragen. De VOORZITTER geeft naar aanleiding der bemerking op den prijs der kiezerslijst te ken- nen, dat die, in verband met de wetswijziging niet meer ieder jaar, doch slechts eens in de 4 jaar zal behoeven gedrukt te worden. Het feit, dat er het vorig jaar die som voor be- taald is, staat echter vast. De heer COLSON merkt op, dat onder de ontvangsten epn post van 400 voorkomt als batig saldo op den verkoop van meel. Hij meent, dat de raad dit niet kan accepteeren en dat die som door de bakkers te veel is uitbe- taald en dus aan hen zou jnoeten uitgekeerd zijn. De VOORZITTER noemt dat onjuist; bo- vendien in een in den loop der maand Mei ge- houden vergaderingen heeft de gemeenteraad die f 400 reeds in de begrooting voor 1919 onder de ontvangsten opgenomen en aan de gelden een begemming gegeven. Hij geef: toe, dat het bedrag wel onder een eenigszins eigenaardige omschrijving in de rekening is opgenomen. Hij wil thans wel zeggen, dat he. geld niet aan de bakkers behoort, doch daar- omtrent zal de raad binnenkort uitvoerig wor den ingelicht, door het rapport uit te brengen naar aanleiding van het destijds door de bak kers ingezonden request. De heer COLSEN herinnert ook aan de me- dedeeling omtrent den varkenspot; toen hij daamaar vroeg, niet beter wetende of die be- stond nog, deelde de voorzitter ook mee, dat die al verbruikt was. De VOORZITTER: Nog niet, daarin had ik abuis! De heer COLSEN: De slagers kunnen er op rekenen, dat dit nog in hun kas zal terecht komen? Dat geld komt hun toch toe? De VOORZITTER: Die meening is onjuist. De heer COLSEN: Ik zal er nu maar niet meer van zeggen, maar ik ben van meening, dat ze aan de slagers moesten uitgekeerd worden. De VOORZITTER: De meeningen kunnen daarover uiteenloopen. De heer DE JAGER: Ik wil herinneren, dat indertijd de veronderstelling is uitgesproken, dat voor het instellen van een deskundig on- derzoek naar de eleetrische centrale met een f 500 zou kunnen worden volstaam, maar dat dit blijkens de rekening f 940, dus bijna de helft meer heeft gekost. Nu zal dat wel be- taald zijn, maar het is toch de vraag, of het niet eenige afkeuring verdient, dat burge meester en wethouders het toegestaan bedrag zoover hebben overschreden of, was daarvoor een bijzondere aanleiding? De VOORZITTER: Het was voor burge meester en wethouders ook wel een eenigszins pijnlijke historie, toen ze tot de wetenschap kwamen, dat het salaris van de deskundigen zoo hoog zou loopen, maar zij begrepen toch ook, dat de raad wel niet meer op zijn besluit om een volledig onderzoek in te steilen zou wil- len terugkomen. De betrokken adviseurs hebben aangetoond, dat het door hen gedeclareerde bedrag behoorde betaald te wordenj* Overigens is deze post door den gemeenteraad bij de wij- ziging der begrooting voor 1919 ook. reeds goedgekeurd. De heer DE JAGER: Het kan een vinger- wijzing zijn, dat, als we nog eens voor zulke gevallen komen te staan, eerst eens te onder- zoeken wat de kosten zullen worden, eer we een besluit nemen. De heer HAMELINK: Ik had hetzelfde wil- len zeggen als de heer Colsen. Ik begrijp niet, dat er, met het oog op de distributieregeling, een overschot kan zijn, want het was juist de bedoeling van den minister, dat geen winst zou gemaakt worden. Is dat dan nog van voor dien tijd Ik zou hierover gaame nadere in- lichtingen ontvangen. De heer DE JAGER: Enkele maanden ge- leden hebben we reeds over het bedrag, dat over was beschikt, het aanzien van de raad- zaal is er mee veranderd, de stoelen "waar we nu op zitten daarvan betaald. Burgemeester en wethouders meenden toen, dat geld, waar ze geen goeden weg mee wisten, productief te moeten maken. De VOORZITTER: Het overschot is van de regeling van voor 1916. De heer DE JAGEjR: Toen is er winst ge maakt; 'men had het ook in de consignatiekas kunnen storten, daar was het dan eeuwig in gebleven. De heer NOLSON: Het verwondert mij, den heer De Jager zoo te hooren spreken, waar deze als lid der vroegere commissie voor de distributieregeling toch weet, dat bij het be- heer steeds voorgezeten heeft, dat zoodanig te regelen, dat de gemeente er geen nadeel door zou lijden. We kunnen over dat principe nu wel een groot debat gaan voeren, maar hoort, naar ik meen, bij de vaststelling der gemeenterekening niet thuis. Dat kan ge- schieden bij het te verwachten rapport over het adres der bakkers en de centen van den vleeschpot. Wat de gemeenterekening betreft, de aangegeven bedragen zijn uitgegeven, dc bewijsstukken zijn daarvan overgelegd. De heer DE JAGER: Het is juist, dat het overschot gemaakt is voor het inwerking- treden der distributie. De heer NOLSON: De gelden zijn bovendien reeds in de wijzigingen der begrooting verant- woord; of men het met die verantwoording niet eens is, is een andere kwestie. Ik meen, dat het beter is, dat de heeren maar zwijgen, want als wij, als leden van de commissie van de distributieregeling eens een boekje wilden opendoen over de bakkers en slagers zou men misschien nog wel wat anders hooren. De heer HAMELINK: Als de gelden zijn van voor de regeling, maakt het een verschil, maar het kwam mij zoo vreemd voor, dat gel den van voor '17 pas in '20 verantwoord wor den. Ik wilde er ook maar op wijzen, omdat K een later debat over het adres der bakkers niet zou kunnen worden gezegd, dat, door voor goedkeuring dezer rekening te stemmen, wij reeds over de gelden zouden hebben beschikt. De VOORZITTER: De in de gemeentereke ning voorkomende gelden zijn daar in geko- men krachtens een besluit van den gemeente raad. Dat is echiter geen wet van Rerzen en Meden en vvanneer de raad nader van oordeei was, dat de bestemming der gelden onjuist was, kan daar nog op worden teruggekomen. De heer HAMELINK: Het is voor mij in hoofdzaak de vraag, of de gelden zyn verkre- gen vo6r 1917. De VOORZITTER: De distributiewet heeft hier mede niets te maken. We hebben een sommetje verkregen, waarmede we net hebben gedaan als een zuinige huisvnouw, die dat ter zijde legt, om ex iets extra's mede te kunnen betalen. De heer DE MEIJER: Ik moet ook zeggen, dat we hier dikwijls zitten te boomen over het voteeren van uitgaven en trachten daarop te bezuinigen en dat een overschrijding van het geraamde bedrag met ongeveer 100 zooals voor die deskundigen toch nogal ingTijpt. De VOORZITTER: Ik wil ilat gaame toe- geven, maar maeu toch dat, al was de raad daarmede in kennis gesteld, deze, nu eenmaal het besluit genomen was, daarop toch ook wel niet meer zou hebben willen terugkomen. De heer NOLSON: Ik heb met de heeren ook nog gesproken. Zij hebben gevraagd: welk onderzoek wenscht u. Indien met een opper- vlakkig onderzoek kan worden volstaan, wordt het goedkooper. Wenscht u een degelijk onder zoek zooals het geweest is dan komt het hooger. Als men dan berekent de tijd dien de heeren aan het onderzoek hebben moeten be- steden, de reiskosten enz. dan zijn de kosten naar mij'he meening niet overdreven. We had- dgi goedkooper terecht gekund, maar, naar ik meen hebben de heeren ook waar geleverd voor hun geld. De heer DE JAGER: Een der heeren was blijkens de correspondentie ook nog bang voor zijn geld en was zeker bevreesd, dat de ge meente door zijn vordering failliet zou gaan. De VOORZITTER: In dien zin genomen was het wel een lastige crediteur. De gemeenterekening wordt alsnu met alge- meene stemmen voorloopig vastgesteld zooals die is ingediend. Eveneens wordt met algemeene stemmen goedkeuring verleend aan de rekening van het distributiebedrijf. 8. Aanbieding begrooting 1921. Door burgemeester en wethouders wordt de begrooting voor 1921 aangeboden op een eind- cijfer van f 243.283,07. De hoofdelijken omslag is uitgetrokken op 141.294,14%. De heer DE JAGER: Ik wil hieromtrent al- leen opmerken, dat ik wel wat onaangename verrast ben, door het cijfer van den hoofdelij ken omslag. Maar, dat is zeker nog wel voor wijziging vatbaar? De VOORZITTER: Ja, dat zal vermoedelijk nog wel iets hooger worden. 9. Verkoop grond aan het R. K. Kerk- bestuur. Een schrijven van den gemeente-bouwmees- ter, luidende als volgt: De ondergeteekende heei't de eer uw college te adviseeren om aan het R.-Katholiek kerk- bestuur der Parochie van den H. Willebrordus te Ter Neuzen, een gedeelte van het voor be- graafplaats bestemde terrein, kadastraal be- kend in sectie D, no. 487, aan de Oostelijke Rijks Waterleiding te Ter Neuzen, te verkoo pen onder de navolgende voorwaarden: 1. Het aan voomoemd R. K. Kerkbestuur te verkoopen gedeelte van het terrein, ka dastraal bekend in sectie D, no. 487, te Ter Neuzen, wordt verkocht zooals het op bijgaan- de situatieteekening met.een gele kleur is aan gegeven, voor den eenheidsprijs van 0,60 per M2. De oppervlakte van dat gedeelte is on geveer 6200 M2.; de juiste oppervlakte wordt na den verkoop, op kosten van den kooper, door een landmeter van het kadaster vast gesteld. 2. Het aan het R.-K. Kerkbestuur te ver koopen gedeelte van dat terrein moet worden bestemd voor begraafplaats, met een laan breed 5 M., toegang- gevende naar deze be graafplaats. 3. De aanleg van en de beplanting op de voor de R.-Katholieken bestemde begraafplaats is geheel voor rekening van het R.-K. Kerk bestuur. Door den aankoop verbindt het Be- stuur zich om bij den ingang van de laan een ijzeren hek c. a. te plaatsen en verder langs de grenzen van het terrein eene heg te plan- ten en te onderhouden ter nadere goedkeuring door burgemeester en wethouders van Ter Neuzen. 4. De gemeente Ter Neuzdm behoudt het recht om tot aan de grenzen der algemeene begraafplaats boomen of heesters te planten, 5. Het R.-K. Kerkbestuur betaalt de helft der kosten voor den aanleg van een toegangs- weg vanaf den openbaren weg over het ter rein, g-elegen ten Noorden van het sportterrein, naar de beide begraafplaatsen. Deze toegangsweg wordt over een breedte van 3 M. en een lengte van 100 M. verhard met Waalstraatklinkers op minstens 10 c.M. zuiver zand. Aan beide kanten van deze klin- kerbestrating wordt, over eene breedte van 1.50 M., een voetpad aangelegd en verhard met grint of steenslag. Voor het R.-K. Kerk bestuur zijn de kosten daarvoor 1400. 6. De kosten der acte betrdffende deze over- eenkomst zijn voor rekening van het R.-K. Kerkbestuur. Een schrijven van burgemeester en wet houders aan het R.-K. Kerkbestuur. als volgt: Naar aanleiding der met uw bestuur ge- houden besprekingen inzake den verkoop van een perceel g-emeentegrond, behoudens natuur- lijk hoogere goedkeuring, om te bestemmen voor R.-K. begraafplaats hebben wij de eer u hieronder de nadere voorwaarden aan te bieden welke over het algemeen, in overleg met uw bestuur zijn vastgesteld: 10. De gemeente Ter Neuzen zal verkoopen aan het R.-K. Kerkbestuur een gedeelte grond van het perceel kadastraal' bekend gemeente Ter Neuzen, sectie D no. 488 ter grootte van ongeveer 6000 M2. tegen een eenheidsprijs van f 0,60 per M2. De juiste oppervlakte wordt na den verkoop, doch voor het passeeren der koopakte, door een landmeter van het kadaster vastgesteld. De kosten hiervan worden door kooper en verkooper ieder voor de helft gedragen! 2o. De betaling geschiedt bij onderteeke- ning der akte. 3o. De laan, toegang gevende tot de be graafplaats verkrijgt eene breedte van mins tens 5 M. De grond van bedoelde laan wordt door den verkooper kosteloos ter beschfkking gesteld van den kooper welke haar op eigen kosten aanlegt en onderhoudt. Die beschik- baarstelling eindigt wanneer het verkochte perceel van bestemming verandert. 4o. Aanleg en onderhoud der begraafplaats is voor rekening van het R.-K. Kerkbestuur. De scheiding tusschen de begraafplaatsen, ook die langs bovengenoemde laan, wordt door partijen ieder voor de helft bekostigd, terwijl ieder der partijen het onderhoud op zijn ge deelte heefW 5o. Het W.-K. Kerkbestuur betaalt 1/3 der kosten van den aanleg van een toegangsweg van af den openbaren weg naar de begraaf plaatsen tot een maximum van f 900. Het onderhoud is voor rekening der ge meente. 6o. De gemeente Ter Neuzen behoudt zich het recht yoor om tot op de grenzen der Alge meene begraafplaats boomen en heesters te planten. 7o. De kosten op de te maken akte vallende zijn voor rekening van den kooper. Gaame wordt thans vernomen of met deze voorwaarden genoegen wordt genomen ten einde het vereischte besluit in gereedheid te brengen om aan de goedkeuring van den raad en heeren gedeputeerde staten te onderwerpen. Een schrijven van het R.-K. Kerkbestuur aan burgemeester en wethouders, van den volgen- den inhoud: Onder terugzending van het rapport van den gemeente-bouwmeester, waarin zijn opgenomen de voorwaarden waaronder uw college bereid is aan ons bestuur een gedeelte van de be graafplaats, kadastraal bekend onder no. 487 van sectie D der gemeente Ter Neuzen te ver koopen, hebben wij de eer uw college het vol gende te berichten. Onder voorvvaarde 5e is opgenomen, dat buiten de begraafplaats naast den weg naar de begraafplaats een toegangsweg zal worden aangelegd ter breedte van 7.00 M. Over 100 M. lengte zal dezen weg ter breedte van 3.00 M. worden verhard met Waalstraat klinkers, terwijl aan beide zijden van dezen weg ter breedte van 1.50 M. en ter genoemde lengte een voetpad zal worden aangelegd met een verharding van grind of steenslag. Wij zouden de helft der kosten in den aanleg van dezen weg tot een bedrag van f 1400 heb ben bij te drageh. Ongeacht de omstandigheid, dat de totale kosten van aanleg van dezen toegangsweg hoogstens f 2000 zouden bedragen, komt ons de voorwaarde van ook slechts eenige tegemoet- koming inde kosten van aanleg hoogst on- billijk voor. Immers de weg ligt geheel buiten de be graafplaats en bovendien betalen wij Katholie- ken, indien deze weg van gemeentewege dus van gelden welke uit hoofde onzer belasting penningen medi? bijeenbrengen, wordt aange legd, ons deel daarin.. Wat betreft de weg toegang gevende tot de begraafplaats, ter breedte van 5.00 M. en vol gens de situatieteekening ter lengte van 100 M., meenen wij uw college het volgende t. mogen opmerken. Indien ons bestuur met uw college niet tot overeenstamming- kan komen tot het koopen van eeh begraafplaats, zal uw college ons toch een begraafplaats moeten aamvijzen. dus ook een toegangsweg, tenzij uw college een andere indeeling der twee begraafplaatsen maakt, zoo dat dan geen toegangsweg noodig zal zijn. Dat thans een toegangsweg op de begraaf plaats is ontworpen komt dus geheel voor re kening van uw college, zoodat het ook billijk is te achten, dat u en niet wij dien weg betalen. Voorts verdient nog opmerking, dat wij het vooridurend onderhoud van dien weg zullen hebben. Blijkens voorwaarde 3e komt de aanleg van en de beplanting op de voor Roomsch-Katho- lieken bestemde begraafplaats geheel voor onze rekening. Ofschoon wij met deze voorwaarde accoord gaan, meenen wij de aandacht van uw college te mogen vestigen op de omstandigheid, dat de kosten van aanleg der algemeene begraaf plaats, welke worden bestreden uit de gemeen tekas, ook door ons ten deele worden betaald, zoodat het alleszins billijk is te achten, dat wij niet alles, onze begraafplaats betreffende, tot de laatste penning betalen. Op grond van bovenstaande beschouwingen zijn wij bereid van uw college een begraaf plaats te koopen, onder de navolgende voor waarden: le. de begraafplaats zal een oppervlakte hebben van ongeveer 6200 M2., met zijden van 75 en 70.65 M., zooals op de situatieteekening is aangegeven, tegen een prijs van f 0,60 pe. vierkanten meter; de juiste oppervlakte wordt na den verkoop, op kosten van den verkooper door een landmeter van het kadaster vastge steld en daarna betaald. 2e. De laan toegang gevende tot de be graafplaats verkrijgt een breedte van minstens 5.00 M. en een lengte van 100 M.; zij wordt door den verkooper kosteloos ter beschikking gesteld van den kooper, welke haar met de aan te brengen beplantingen onderhoudt en wier eigendom zij ten alle tijde blijft. 3e. De aanleg van en de beplanting op de voor ons bestemde begraafplaats is voor reke ning van het R.-K. Kerkbestuur, met dien ver- stande, dat de scheiding tusschen de begraaf plaatsen, ook die langs de laan toegang ge vende tot de Kathblieke begraafplaats, op kosten van den verkooper wordt aangelegd en door tlen kooper wordt onderhouden. De kooper verbindt zich om bij den ingang van de laan een ijzeren hek te plaatsen. Burgemeester en Wethouders steilen voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Ter Neuzen: gezien een verzoek van het R.-K. Kerk bestuur der Parochie van den H." Willebrordus te Ter Neuzen; besluit: te verkoopen aan voornoemd Kerkbestuu het stuk grond, aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening, kadastraal bekend ge meente Ter Neuzen, sectie D no. 487, ter grootte van ongeveer 6200 M2., onder de na volgende voorwaarden: lo. de koopsom ad 0,60 per M2. moet bi de onderteekening der overeenkomst worden gestort ten kantore van den gemeente-ontvan- ger; de juiste oppervlakte van den grond wordt voor het passeeren der koopakte door een land meter van het kadaster vastgesteld. De kosten hiervan worden door kooper en verkooper ieder voor de helft gedragen. 2o. de kosten, op de levering van den grond vallende, komen voor rekening van den kooper. Alle belastingen van het verkochte komen van 1 Januari 1921 af eveneens te zijnen laste. 3o. de laan, toegang gevende tot de be graafplaats, verkrijgt een breedte van minstens 5 M. De grond van bedoelde laan wordt door de gemeente Ter Neuzen kosteloos ter be schikking gesteld van den kooper, welke haar op eigen kosten aanlegt en onderhoudt. Die beschikbaarstelling eindigt, wanneer het ver kochte perceel van bestemming verandert. 4o. aanleg en onderhoud der begraafplaats zijn voor rekening van het R.-K. Kerkbestuur. De scheiding tusschen de begraafplaatsen, ook die langs bovengenoemde laan, wordt door partijen ieder voor de helft bekostigd, terwiji ieder der partijen het onderhoud op haar ge deelte heeft. 5o. het R.-K. Kerkbestuur betaalt een derde der kosten van den aanleg van een toegangs weg van af den openbaren weg naar de be graafplaatsen, tot een maximum van f 900. Het onderhoud is voor rekening der gemeente. 6o. de gemeente Ter Neuzen behoudt zich het recht voor, om tot op de gremen der Al gemeene Begraafplaats boomen of heesters te planten. De heer DE MEIJER acht het voorstel van burgemeester en wethouders ten opzichte der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2