ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 1 No 7234. Dinsdag 24 Augustus 1920. 60e Jaargang HINDERWET. De Zwarte Galei. ABONNEMENT: ADVERTENTlEN: Telefoon 253. Bit Blad verschjjnt Maandag*, Wosnsdag- an Yrjjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bjj de Firma P. J. YAH DE 8AHDE te Ter Nenzen. ftfond- en Klauwzeer. BEKENDMAKIN6. FEUILLETOH. Gsmeentelijkfc-, tevens Districtsarbeidsbeors. H. H. Werkgevers BINNENLAND. BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland 1.60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland per 3 maanden/2,20, perjaar 8, Voor Nederland Per jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. Bureau Schoollaan 4. Geopend: alle werkdagen 9-12 en 2-4 uur. Weiidt U om arbeidskrachten tot de Beurs. Grondwerkers, Losse Arbeiders. tend gedeelte van lngeschreven staan De Directeur, J. F. DE COOKER. MOGELIJKMAKING VAN POSTTARIEF- VERHOOGINGEN. Maximum-tarieven in de wet vastgeste\U, nader te regelen bij Kon. besluit. ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- ging van de Postwet, enz.; omdat, spoedi- ger dan aanvankelijk werd gemeend, de noodzakelijkheid aan het licht is getreden, een nadere herziening mogelijk te maken van de tarieven der posterijen. De met 1 Jan. 1920 ingevoerde loonsverhoogingenj zooniede de auurte van alle bedrijfsbenoo- digdheden zullen ten gevolge hebben, dat het voor 1920 geraamde voordeelige saldo van ruim f 7.000.000 zal worden gewijzigd in een nadeelig saldo van ruim j 19.000.000. Sinds 1917 levert de exploitatie der poste rijen en telegrafie nadeelige saldo op, en er is geen vodoende grond om aan te ne- men, dat door een gunstige verandering van het verkeer deze tekorten binnen afzienba- ren tijd weer een einde zullen nemen. In het wetsontwerp wordt voorgesteld, maximumprijzen vast te leggen en de re- geiing der tarieven overigens te doen ge- schieden bij algemeenen maatregel van be- stuur. De porti en rechten, nader vast te stellen bij K. B., zullen ten hoogste mogen bedra- gen voor: Brieven: a. voor eike briefkaart 5 cent; b. voor elken anderen brief van een gewicht: van niet meer dan 20 gram 10 cgnt; van 20 t.ni. 100 gram 15 cent, voor meer dan 100 gram tot en met 500 gram 15 cent voor de eerste 100 gram, vermeerderd met 5 cent per 100 gram of restend gedeelte van 100 gram hierboven. Gedrukte stukken: voor elke zending van een gewicht van niet meer dan 50 gram 2 cent; van meer dan 50 gram tot en met 500 gram 2 cent voor de eerste 50 gram, ver- meerdeid met 2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram hierboven; voor Brail- !e-drukwerken 2 cent per 300 gram of res tend gedeelte van 300 gram. Nieuwsbladen: voor elke zending van een gewicht van niet meer dan 50 gram 1 cent, van meer dan 50 gram tot en met 500 gram 1 cent voor de eerste 50 gram, vermeerderd met 1 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram hierboven; voor Braille- nieuwsbladen 1 cent per 300 gram of res tend gedeelte van 300 gram. Monsters: 2% cent per 50 gram of res- 11 (Slot). Duizenden harten achter de muren, die Paciotti om de stad had laten bouwen, luis- terden met aandoening naar deze klanken, duizenden oogen werden vochtig. Doch 't was geen tijd van overleggen en bepeinzen: de zwarte galei had haar schoon- ste heldendaad verricht; 't kwam er nu op aan, den buit in veiligheid te brengen. BeT schermd door het vuur der zwarte galei, be- reikte Jan Norris, kapitein aan boord der Andrea Doria, het midden der Schelde en dreef stroomaf langzaam van de stad at. Zeven veroverde, kleinere vaartuigen voeren reeds met de schepen der Geuzen voorop de zwarte galei dekte den aftocht. Van Antwerpens wallen werd onophoude- lijk en krachtig gevuurd, maar de Geuzen- schepen en de Andrea Doria, die nu onder de bedelaarsvlag, met door den morgenwind gezwollen zeilen stroomaf voeren bleven het antwoord niet schuldig: Don Federigo stond radeloos over zoo ongehoorde stout- moedigheid. Vuur werd er gegeven van alle schansen en forten langs den stroom. Hoiho, hoiho, Geuzengeluk, Geuzengeluk! Wat deert het den Geuzen, of de Spanjaar- den raak of mis schieten? De gewonden bergt men onder dek, de dooden werpt men over boord hoiho hoiho, voor fort Filip laat de zwarte galei zich weer hooren! Bom bom, dat is Kruisschans op den Bra- ban tschen oever. Nu echter zaJ 'ter spannen en moet ieder der Nederlandsche mannen zijn uiterste best doen; want de laatste, maar tevens de steikste afsluiting moet nog verbroken wor den. Daar beneden in den morgennevel ligt het fort Liefkenshoek. Daar beneden in den morgennevel ligt het fort Lillo. Nu zal 'ter geducht spannen en daarom Geuzen, elk die nog mee kan helpen, op zijn post. Laat bulderen de kanonnen en ver- trouwt verder op uw geluk Alles was op fort Liefkenshoek ten aanval gereed: de kommandant had tijd genoeg ge- had zijne maatregelen te nemenreeds om 2 uur had kapitein Jeronimo hem gewekt. ..Nu, wat is er voor nieuws, Senhor?" had de overste gevraagd en de oude had de schouders opgetrokken en gezeid: ,,Mis- schien muiterij te Calloo, mogelijk wel op- roer te Antwerpen; en in alien gevalle ver zoek ik u, op den wal te willen komen." Verdrietig was de kommandant op het zuid- oostelijke bolwerk van zijn fort verschenen en had lang geluisterd. Een kwartier later had de trommel de bezetting eens weer op de wallen geroepen, doch een uur daarna had de kapitein gezegd: ,,Serthor overste, ik zou lust gevoelen om de schildwachten van dezen nacht te laten doodschieten." Hoe lang duurde nu reeds het donderen van 't geschut stroomafwaarts? Geen won der voorwaar, dat op fort Liefkenshoek al les gereed was, om de zwarte galei zoo goed mogelijk te ontvangen. Kapitein Jeronimo liep in diepe gedach- I ten verzonken voor zijn compagnie heen en gram, doch niet min der dan 5 cent per zending. Aangeteekende stukken: voor de gewone aanteekening 12% cent; voor de aanteeke- ning met aangifte van geldswaarde 2f2 cent voor elke 100 of restend gedeelte van 100 aangegeven waarde, met een minimum van 15 cent voor elken brief. Of reeds aanstonds deze verhooging voor alle onderdeelen de maxima, welke het ont- werp beheist, zal moeten bereiken, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Verder wordt voorgesteld, alle thans door onderscheidene instellingevn genoten port- vrijdommen af te schaffen. De opbrengsten van de mogelijk gemaakte wijzigingen kunnen met toepassing van alle maxima worden geraamd op totaal 11.312.550, waarinede het te kort lang niet is gedekt. Bij de raming der opbreng sten is echter geen rekening gehouden met de herziening der internationale tarieven; de baten dezer herziening kunnen echter voor het oogenblik in afwachting der in ternationale conference bezwaarlijk wor den geraamd. De Minister stelt \<ior de verhoogingen reeds 1 November 1920 in werking te laten treden. LAAG UITGESNEDEN DAMESBLOUSES. In de ,,Gemeentestem" vraagt een inzen- der: Kan een burgemeester dames, die z.i. te laag uitgesneden blouses of japonnen dra- gen, laten aanhouden lotdat zij zich bijv. an dere kleeding hebben doen verschaffen, of kan hij zoodanige vreemdelingen uit de ge meente'doen verwijderen? Wat kan uws in- ziens met het meeste succes tegen dit euvel (indien het te ver gaat) worden gedaan? De redactie antwoordt: Het dragen van minder voegzame klee ding kan o.i. hioeilijk door algemeene voor- schriften geweerd worden. In geen geval is de burgemeester, zoolang niet bepaaldelijk de eerbaarheid geschonden wordt. bevoegd de betrokkenen te laten aanhouden of, in dien zij vreemdelingen zijn, uit de gemeente te laten verwijderen (aft. 4 grondwet). DE DUURTE. Indien alle teekenen niet bedriegen, gaan wij een harden winter tegemoet, zegt de Gelderlander. Waar moet het naar toe? Als midden in den zomer alle prijzen maar steeds blijven stijgen, hoe zal het dan gaan in den winter? Hoogere loonen? Ieder weet onderhand dat verhooging der loonen geen afdoende oplossing geeft aan de moeilijkheid. Als de prijzen blijven stij gen met de loonen, verslindt de eene koe de andere en wordt er niet vetter van. Daarbij komt sinds enkele dagen het ver- somberen van den internationalen toestand, die twee jaren na'dert wapenstilstand nog maar geen neiging toont tot opklaren. De legers der Russen scheppen nu voor heel Europa een nieuw en ernstig gevaar; reeds bruit het blad van David Wijnkoop zijn vic- toriezangen bij het naderen van den inter nationalen chaos. weer, en -hoe nader het vuur kwam, hoe stil ler en nadenkender hij werd, dat was zoo zijn gewoonte. Hij had het spel al zoo lang meegespeeld, dat hij er genoeg van kreeg - neen, toch niet! maar dat het hem even onverschillig was geworden als b. v. het ademhalen. Kapitein Jeronimo had als ge- woonlijk de schouders opgetrokken, toer. een ijlbode van fort Parel de eerste, nadere, tijding over het voor Antwerpen voorgeval- lene had gebracht. Hoe boos zijne kamera- den zich ook getoond hadden, de oud-sol- daat van Alba, Requesens en Farnese had slechts den bode den rug toegekeerd en was naar zijne compagnie gegaan. ,,En dit volk meenen ze nog altijd te kun nen dwingen?" bromde hij in zich zelf Hoe lang reeds ligt de bloem der Spaan sche ridderschap, de kern van zijne kracht in dit land begraven? Wee u, arm vader- land." Door het kanongebulder van de Kruis schans werd zijn alleenspraak afgebroken. In den morgennevel begon het zachtkens te sneeuwen: men zag geen drie pas vooruit. ,,Ja, ja," bromde de oude soldaat, ,;vuurt maar in den blinde! en iuister eens daar is ze al weer, die melodie, het graflied van Spanjes macht en eer paf, paf, spaart toch je kruit, je vernietigt ze er toch niet mee -— ja, ja, vuurt maar, vuurt, het lied klinkt; nog des te duidelijker! Alle drom- mels, men kent het ten laatste zelfs van buiten." Te midden van het donderen van 't ge schut en 't schetteren der Nederlandsche trompetten neuriede kapitein Jeronimo: ,,Een prince van Oragien Ben ick vry, onverveert: Den koninck van Hispangien Heb ick altyt ghegert." Zijn wij pessimist vandaag? De feiten zijn het, niet wij. En als wij zoo 'ns om ons heenzien, en het leven van talloozen gadeslaan, dan zien wij geen reden om de feiten te verdoezelen of weg te houden. Op den Limburgschen Katholiekendag is een kreet geslaakt om levensernst. Dat de menschen toch beter den ernst van het leven zouden begrijpen en er hun daden naar richten. Is het elders beter dan bijv. in Rotter dam, waar de opbrengst der belastingen op de openbare vermakelijkheden van 1914 —1920 is gestegen met 1200 procent? In haast alle plaatsen stijgt deze opbrengst; er is om ons heen een vertoon van weelde en een drang naar genot, die ondanks alle waarschuwingen, blijven uitzetten. Levensernst, soberheid in handel en wan- del zijn de dringende eischen van den dag. Als honderd zich weelde kunnen veroorloo- ven, duizend gaan er gedrukt onder de drei- ging van de toekomst. Als de Christelijke levensbeschouwing harten en nieren door- dringt, dan tarten die honderd de duizend niet door hun uitspattingen, maar sterken zij hen door hun voorbeeld van soberen levensernst en door hun daadkrachtige hulp. F'OLEN F.N RUSLAND. In den oorlog tusschen PoleD en Rusland gaat alieg met een vaartje, schrgft de N. R. Crt., even snel als de roode vloed is komen opzetten, het land met ondergang bedrei- gende, even snel loopt ze nu terug. Zelfs zouden, op grond van de berichten, de roode legers thans reeds in meer gevaar verkeeren dan de Poolsche hoofdstad. De situatie vertoont overeenkomst met die aan de Marne in 1914, toen Parjjs were gered. De oolsjewiki zijn zoover naar het Westen in de richting van Thorn doorge- drongen hun cavalerie was den Weicbsel reeds overgetrokken ten Zuiden van die stad dat zij bedreigd worden door den Poolschen opmarsch in de richting van Brest-Litowsk, gecombineerd met een op marsch langs den spoorweg naar Danzig. Onmiddellijk ten Oosten en Noord-Oosten van Warscbau moeten- de roode troepen zoo haastig terug trekken, dat zij batterijen moesten achterlaren en duizenden manschap- pen aan gevangenen verloren. Bovendien hebben de Polen tusschen Thorn en P'-sen een reserveleger g^vormd, dat gereed is, elk oogenblik tot den aanval over tegaan, zoodat de roode troepen naar de Oost- Pruissische grens zouden kunnen worden gedrongen door een Poolsch offensief uit drie richtiDgen. Volgens de Temps ontwikkelt zich op het hoofdtooneel der krijgsoperaties de beweging der Poolsche troepen, om de in verwarring vluehtende bolsjewistische legers te omsin- gelen, met het succes, waarop men rekenaej In de richting van Ostrolenka heeft het Hij had nog niet gedaan, toen een kogel in zijn onmiddeilijke nabijheid in zijn com pagnie viel en zes manschappen doodde ot verwondde. Van het Genueesche galjoen kwam deze kogel; Jan Norris op de Andrea Doria opende in 't voorbijvaren van fort Liefkenshoek opnieuw het vuur. Dit weru door het fort direct zoo krachtig mogelijk beantwoord, evenwel bracht het den Geuzen geen noamenswaardige schade toe. Op het dek van de Andrea Doria stond Myga van Bergen naast haar beminde. Hun oogen schitterden; wat deerden hun de Spaansche kogels? Boven de hoofden van het bruidspaar woei zegerijk de Geu- zenbanier; de neergerukte vlag van Spino- la traden ze met de voeten. .Nog eens de voile laag, jongens! Vuur! vuur! vuur! ter eere van Myga, mijne bruid! riep Jan Norris, den hoed zwaai-ende. ,,Daar gaat de bramzeilsra over boord! 'tbeteekent echter niets! Hoiho Myga, lieve bruid vrij water! vrij water! Hoor eens, hoe de zwarte galei zich voor Lillo laat gelden! Hoiho, Hoiho! Vrij water! vrije zee! O Myga, lieve Myga, o lieftallige, beminnelijke bruid, hoe zeer heb ik je lief!" >.0 Jan, Jan, op zoo trotsche wijze is nog nooit eene bruid veroverd geworden! Wat heb je niet al gedaan voor mij!" ,,ls dat dan wel zooveel?" lachte Jan Norris." Een Italiaanschen luitenant heb ik doodgeslagen en het lijk van een Italiaan schen kapitein over boord geworpen! De zwarte galei heeft jou en mij gered hoera voor de zwarte galei!" Hoera voor de zwarte galei!" juichte de bemanning der Andrea Doria en verder links beantwoordde het zwarte schip, onder de muren van het fort Lillo voorbijvarend, den aanval. I Poolsche leger onder aanvoering ran Fran- sche officiertn zich na harden strjjd meester gemaakt van de forten van Pultusk. Tege- ljjkertjjd achtervolgen andere troepen langs de Boeg den vluchtenden vjjand in ie richting van den hoofdweg Waschau BialystokGrodno. Tengevolge van deze beweging en de manoeuvre, welke Pilsoedski op de linie DemblinBrest-Litowsk heeft nitgevoerd, zjjn de vjjandeljjke troepen, die voor War- schau stonden, thans van drie zgden in- gesloten. Den 19en Augustus hebben de Poolsche troepen Siedice bezet, zoodat zij thans alle wegen beheerschen, welke van Warschau en Demblin naar Brest-Litowsk voeien. Zij zrjn opgerakt tot ten Noorden van de rivier de Krzna, welke zich hjj Brest- Litowsk met de Boeg vereenigt. De voor- hoede zal weldra den middenloop van Ae Boeg bereiken, stroomopwaarts van Brest- Litowsk, welke vesting ook de Poolsche rechtervleugel van uit het Zuiden is genaderd. Zoo zjjn dus alle verbindingen tuaechen de roode strjjdkrachten, welke ten Zuiden van Brest-Litowsk opereeren en de hoofd macht van het bolsjewistiche leger, ten Gosten van Warschau verbroken. Het Poolsche succes schjjnt thans van zoodanigen aard te zjjn, dat het noodig geacbt wordt, de Polen te waarschuwen om niet overmoedig te worden en zich ou- geveer bjj het bereikte te bepalen. In politieke kringen te Parjjs begint jno daarvoor, volgens den correspondent van de //Daily News" al te vreezen. In de hoop aan het Poolsche ofifsnsief een grens te kunnen stellen zjjn lord Dabemon en Jules JusseraDd van Posen naar Warschau gegaan om met generaal Weygand, //wiens woord thans in de Pool sche hoofdstad wet is", overleg te plegen. De correspondent «an de Daily News" verneemt aan den Quai d'Orsay, dat maar- schalk Foch die de ontwerper zou zjjn van het door den chef van zijn stal zoo sehitte- rend uitgevoerde strategisch plan, tegen een voortzetting is van den opmarsch op Rus- sisch gebied, zooals hij tegenstander was van den opmarsch naar Kiejef. Het Poolsche doel moet z. i. zjjn, de rooden te verarjjren uit het eigenljjke Polen en Poolsche troepen zcuden in geen geval de Poolsche grens moeten overschrgden, tenzg de strategisehe behoeften van het oogenblik het noodzake- Ijjk maken de linie te verplaatsen, welke de Opperste Raad als de oostgrens van Polen had vastgesteld. Met de besprekingen te Minsk schjjnt niet veel voortgang gemaakt te worden. Wederzjjds beschuldigt men elkaar van vertragicg, doch het schynt wel vast te staan, dat de Poolsche gedelegeerden zich niet mtt hun regeering in verbinding mot-h- ten stellen. De Sovjet-delegatie te Londen publiceerde ,,Doet het niet," zei kapitein Jeronimo tot zijn makkers, die hem van den wai wil- den aidragen. ,,Laat mij in de frissche bu - tenlucht sterven, dan zai het mij gemakke- lijker vallen. Vaartwel, kameraden vaart alien wel en doet uw best. Ik zie slechts j°n£e. jeugdige gezichten rondom mij kameraden, ik wensch u meer geluk, dan cie oude armee ten deel is gevallen. Wij hebben onzen plicht gedaan de slagvelden van Jemmingen, Mookerheide, Gemblours en bij Antwerpen kunnen het getuigen niet onze schuld is het, dat - wij nog op dezelfde plaats staan! Vaart wel, ka- me raden, het oude leger gaat ten gronde! Vaart wel en leve Spanje het arme Spanje!" Kapitein Jeronimo was dood, en officieren en soldaten der bezetting van het fort Lief kenshoek stonden geroerd en sprakeloos om hem heen. Het geschut zweeg. Alle Nederlandsche schepen waren met den rijken buit gelukkig aan de aanvallen der Spaansche versterkin- gen ontkomen. Uit de verte klonk echter nog altijd het lied van vijftien-honderd-acht- en-zestig: Voor God, wil ick belyden Ende syn grooter macht, Dat ick tot gheenen- tyden Den Coninck heb veracht, Dan dat ick Godt den Heere Der hoogster Majesteyt, Heb moeten obedieren, In der gherechtigheyt. Steeds verder zeewaarts klonken die to- nen langzamerhand zwakker, toen het stout- moedige Geuzen-eskader met zijn buit, zijn gewonden en zijn roem in den steeds dich- ter wordenden nevel verdween. I De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN *j8akt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehonden op Denderflag SB Aug. IBSO. des namiddags ten 2 lire. Ter Nenzen, den '23 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente- secretane ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. SLU1S EN GROOT SZaadhandel en Zaadteelt. gevestigd te Enkhuizen, ora VEltG XJXNIXG tot het plaatsen van diverse machinerien in het per- eeel kadastraal bekend in sectie L, no. 1494. Op Maandag, 6 September a s., des namiddags 3 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor hetboven- gemelde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente ken nis n e m e n van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebcstuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 23 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat het vee van den landbouwer JAC. DE BRUIJNE, wonende alhier O 65 en van JAC VAN DOESELAAR, wonende in deze gemeente, P 88a, door het m-ond- en Iclauwzeeiis aangetast. Ter Nenzen, den 23 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbende, dat het door den Directeur der Direote Belastingen enz. te BREDA den 19 Augustus 1920 invorderbaar verkiaard kohier der PERSONEELE BELASTING dezer gemeente, over het jaar 1920, No. 364, heden aan deh Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te vol- doen. Ter Neuzen, den 23 Augustus 1920. De Burgemeester voprnoemd, J. HUIZINGA. TER NEUZEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1