Landbouwberichten. 8EMENGPE BERICHTEN. ongunstig geweest. Zij hebben de zwakke Russische voorhoede-vroepen, die tot ui Praga, de voorstad op den rechteroever van de Weichsel, vvaren doorgedrongen, op Rad- zimin (25 K. M. ten N.N.O. van Praga), teruggeworpen en zich overigens in hun stei- lingen gehandhaafd. De stemming in de hoofdstad is nu als bij tooverslag veran- derd. In een telegram van den 1 len'verklaar- de de correspondent van de Morning Post nog, dat er anarchistische toestanden heerschten, en Pilsudski op het punt stond voor zijn eigen landgenooten te vlucnten. Hij gewaagde van het algemeen zedelijk ver- val der natie, van de volkomen onvoldoende leiding van het leger, welks rerugtocht hij alleen uit wellevendhei'd geen vlucht wilde noemen, in het kort van een algeheele in- zinking. Men schold te Warschau op de Westersche mogendheden die Polen iaag- hartig hadden verraden. Thans is, blijkens de telegrammen van onzen correspondent, het zelfvertrouwen teruggekeerd. Men denkt de hoofdstad te kunnen houden en is daarvoor tot de groot- ste offers bereid. Ongetwijfeld zou de val van Warschau een jammerlijken indruk op het volk maken en den weg effenen voor de bolsjewistische propaganda, die toch al zoo gemakkelijk ingang vindt. Vandaar het be- sluit om de stad tot het uiterste te ver- dedigen. Of er voor het optimisme, dat de regee- ring, de troepen en de bezetting te kennen geven, reden is zal de tijd moeten leeren. De omsingeling van Warschau duurt voort en de opmarsch van de roode troepen in de richting van Nowo Georgiefsk (Modlin), de Weichselvesting die de hoofdstad in het Noorden verdedigt, is vooral bedenkelijk. Als deze stelling valt is het lot van War schau vrijwel bezegeld. Bovendien zijn de Poolsche troepen in het nadeel, omdat zij overal met de Weichsel in den rug strijden. In Duitsche kringen van deskundigen wordt de meening verkondigd, dat de bolsjewiki geen haast maken met de verovering van Warschau omdat zij de omsingeling volko men willen maken, voor zij tot den alge- meenen aanval overgaan, ten einde zoodoen- de de Polen te verhinderen de groote voor- raden, die er zijn opgestapeld, weg te voeren. BELG1E. De bijeenkuinst der oudstrijders. Hoe tergend het was maatregexen tegeu een mogeiijke betoogmg van de Vlaamscne oudstrijders op aansticnting van de Franseu- gezinde Biusselsche pers te nemen, Dlijkt Un het feit, dat Zondag zooals trouwens ieder- een verwachtte, de orae nergens werd ge- stoora. De bestuursleden van aile ai'deenn- gen van den Vlaamsciien oudstrijdersbonu vergaderden te Brussel in' een congres en verKiaarden zich in eeri motie aan Koning en regeering, soliaair met hun gevangen ge- nonten leider Dr. Verduyn, wiens invrijheid- steiling zij eischten. Op aandringen van een aanwezig lid werd onder handgeklap besloten de woorden Verduyn vrij of wij erbij" aan de motie toe te voegen. Over het al of niet zich neerteggen bij ue dotatiewet, oniangs door de Kaaner aangenomen, be- stond meeningsverschil. Een deel der leden wenschte de toegekende 4000 francs te wei- geren en vast te houden aan het eigen wets- voorstel, dat 10.000 francs geeft, dat men desnooas met geweld moest afdwingen. Doch ten sloite werd met overgroote meer- derheid van stemnien een motie aangeno men, waarin de Vlaamsche oudstrijders zich met de dotatie voorloopig tevreden verkla- ren, onder voorbehoud van zelf een bewe- ging op touw te zetten tot het ontdekken van ooriogswoekeraars, wier geld aan de oud strijders een supplement van vergoeding moet verzekeren. Om half vijf ging de ver- gadering uiteen. In de stad bleven de troe pen tot 6 uur ge,consigneerd. De pers, die tegen de Vlamingen stookt, heeft nu een blunder meer te boeken, doch zal zich waar- schijnlijk er trachten uit te redden door te beweren, dat niets gebeurd is, omdat de ge nomen maatregelen de voorgenomen plan- nen hebben verijdeld. OORLOGSSCHEPEN VERNIETIGEN. De Amerikaansche marine heeft een Arne- rikaansche manier bedacht om de Dtptsche ui .-.cieverde ooriogsschepen te vernietigen. De schepen zullen daarbij met vastgezet roer met voile kracht de Oceaan ingezonden wor- den. De Amerikaansche vloot zal hun dan met 'kanonnen en torpedo's in den grond boren. Het bericht vermeld niet wat er gebeuren gaat wanneer de met voile kracht stoomende Duitsche schepen, ongedeerd de Amerikaan sche vloot passeeren. Die mogelijkheid toch bestaat. Voor dit geval zal men tevens de Spaansche, Portugeesche, Fransche en En- gelsche vloot moeten mobiliseeren om in de tweede linie voor de vernietiging zorg te dragen. En dan bestaat de kans, dat een enkeling om Engeland stoomend, een Duit sche Oostzeehaven binnenloopt. Schepen in doodsnood kunnen zonderlinge tochten ma ken! TER NEUZEN, 18 Augustus 1920. Het wembericht van hec rneteoroiogisch iustituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 764.8 Seydisijord. Laagste barometerstand 746.8 Haparanda. Yerwachticg tot den avond van 19 Aug. Matige, later wellicht krachtige Zuid- westeljjke tot Noordwesteljjke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, kans op regen, later dating van temperatuur. HOOGERE BURGERSCHOOL. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lee- raar aan de Riiks hoogere burgerschool alhier de heer P. Westerhof, thans tijdelijk leeraar aan die school.- POST- EN TELEGRAFIE. Bij het dezer dagen gehouden examen voor kantoorbediende der posterijen en tele- grafie is o.m. geslaagd de heer Chr. Allaart Hz. alhier. CONCERT OP 31 AUGUSTUS. Naar wij vernemen zullen op het door het muziekgezelschap ,,De vereenigde werk- lieden" uit te voeren programma ter ge- legenheid van Koningins jaardag voorko- men: ,,Sta pal!" en uit den liederenbundc ,,Wie zingt er mee?", ,,Wij willen Holland houen", Vlaggeiied", ,,Mijn Nederland", ,,Wij leven vrij!", Voor Nederland", terwij! natuurlijk ook op het programma voorko- men het Wilhelmus" en het ;;Volkslied' DAM DOORGEBROKEN.' 'Bij de voorbereiding der werken voor de hersteliing der Oostsiuis alhier, trekt vooral de wijze van afdamming dergenen die reeds vele rnalen dat werk ten behoeve van de middensluis hebben zien verrichten, daar zulks hier volgens een geheei andere metho- de geschiedt, de aandacht. Vooral de breede,, aardendam in het kanaal trok belangstel- ling, gewoon als men was aan een dam van damplanken met aarde daar tusschen. Sedert het laatst der vorige week was die dam eindelijk dicht gemaakt en was begon- nen met het water in de. sluis af te laten. Toch bleek, dat de dam aan den kant van de Heerengracht niet geheei dicht was, daar sijpelde water door, vermoedelijk omdat de de aansluiting van den dam met de paal- fundeering van den basaltmuur niet vol komen sloot. In den laten avond van gisteren werd een toenemend geruisch van stroomend water gehoord en werden de betrokken vertegen- woordigers van den aannemer der werken, de ingenieur van 's rijkswaterstaat en de opzichters gewaarschuwd. Geconstateerd werd, dat het water in een steeds sterker wordenden stroom onder den dam doordrong en dezen uitholde, met ge- volg dat ten slotte een deel van den dam tot de kruin in het water verdween,. bijna nog een der nieuwsgierigen die op den dam stonden te kijken meesleurende. Nadat de pogingen om het lek te dichten ijdel bleken, heeft men ten slotte zelf een opening in den dam gemaakt en was de kom tusschen dam en sluishoofd betrekkelijk spoedig gevuld met water. Van den dam is een betrekkelijk klein ge- deelte weggestroomd. Het zal echter wel overleg kosten om ter plaatse den dam ge heei dicht te krijgen. ST. RAPHAEL. Naar wij vernemen zal alhier op aan- staanden Zondag weder eene algemeene vergadering worden gehouden van den R.K. bond van spoor- en tramwegpersoneel ,,St. Raphael" waarvoor eenige honderden leden van afdeelingen benoorden de Schelde naar hier komen. Na aankomst der bezoekers ui: den vreemde, omstreeks half twaalf uur des voormiddags, zal een optocht worden ge houden door verschillende straten der stad. waarvoor weder de medewerking van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklie- den" is ingeroepen, welke welwillend is toegezegd. EXAMEN FRANSCHE TAAL. Bij het examen voor de Fransche taal 1. o. is geslaagd de heer E. S. Cuelenaere te Aardenburg. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Middelburg Ds. J. Fraanje te Barneveld. HULDE AAN DE VRIJWILL1GE LAND STORMERS. Door *de Nationale Landstormcommissie is een gedenkplaat uitgegeven, welke aan aile vrijwillige landstormers zal worden toe- gczonden. De plaat is geteekend door Willy Sluijters en geeft een landstormer te zien die door o. Nederlandsche Maagd de hand wordt ge- drukt, terwijl hem tevens een krans op he. hoofd wordt gezet. Hiermede wordt de dank gesymboliseerd die de Nederlandsche natie aan de vrijwil lige landstormers verschuldigd is. Boven de pfaat staat ,,Den Vaderlam ghetrouwe, Blijt ick tot in den doet". Het onderschrift luidt als volgt: Uit waard«e- ring voor het zich in woelige tijden ter be- schikking stellen van de regeering om hei grondwettig .gezag te handhaven, worth deze gedenkplaat aangeboden door de Na tionale Landstormcommissie." De platen zullen geteekend worden dooi het bestuur van de Nationale Landstorm commissie en ook van de betrokken provin ciate commissie. Voor Zeeland teekenen de heeren A. Klontje en P. G. Laernoes. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Naar wij vernemen ligt in het voornemen van de propaganda-commissie Zeeuwsch- Vlaanderen O.D. van den buitengewoon vrij- willigen landstorm op 31 Augustus a.s. den veertigsten verjaardag van H. M. de Ko- ningin, de verschillende afdeelingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen O.D. bijeen te laten komen te Hulst, en aan deze bijeenkomst een feestelijk karakter te geven. Sctiietwedstrij- den zullen worden gehouden, waarvoor prij- zen bes.chikbaar zijn. Na afloop zullen landstormers en genoo- dlgden zich vereenigen in 't hotel ,,De Graanbeurs", waar uitreiking der prijzen zal plaats vinden, een of meer korte toe- spraken zullen worden gehouden, verver- schingen rondgediend, enz. terwijl een en ander zal worden opgeluisterd door muziek. Doel van deze bijeenkomst is geen ander dan tusschen de verschillende afdeelingen en de leden onderling een band te leggen, 't gevoel van saamhoorigheid aan te kwee- ken. Kader en rnansehappen moeten meer dan tot nu toe met elkaar in aanraking wor den gebracht, ten einde tot onderlinge waar- deering en zoo tot krachtige samenwerking te komen. (Z.-Vl.) OPENING JACHT. Door Ged. Staten is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt: a. in de Dames-, Anna Maria- en Vol- ckerpolders op patrijzen en kwartels op Za- terdag 21 Augustus, op korhoenders en houtsnippen op Zaterdag 28 Augustus, op hazen en fazanten op Zaterdag 25 Septem ber met Zonsopgang; b. in het overige deel der Provincie op Maandag 13 September a.s. met uitzonde- ring van de jacht op patrijzen, welke Maan dag 30 Augustus wordt geopend en deelen zij mede, dat door de geheele pro vincie de korte jacht zal geoorlpofd zijn dagelijks en de lange op Maandag, Woens- dag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de 4 dagen voorafgaande aan de sluiting der jacht alles met ultzondering van de Zondagen. HET ARGENTiJNSCH VLEESCH. Te VlissingCii zullen de samenwerkende slagers met medewerking van het gemeente- bestuur ook Argentijnseh yleesch verkrijg- haar stellen. VR1JZINNIG DEMOCRAT 1SCHE LAND- DAG TE SCHOOND1JKE. Op een daartoe-door den heer J. de Hui- ster belangeloos aigestane boomrijke weide te Schoondijke, heeft Zondag een van de afdeelingen Schoondijke en Breskens uit- gaande Vrijzinnig Democratische Landdag plaats gehad, welke door een 800tal mannen en vrouwen werd bijgewoond en opgeluis terd werd door het muziek^ezelschkp ,,Ons Genoegen" uit Vlissingen. De bijeenkomst werd geopend door den heer D. N. van Ge'deren, voorzitter der fe- deratie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond, die hetgeen thans op voorstel van Mr. Treub staat te geschieden, het samenvoegen van partijen over de hoofden der kiezers heen, on-democratisch noemt. De eerste spreker was de heer Jac. WeL leman, lid der Prov. Staten, die het geluk- kig achtte, dat deze landdag in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gehouden. Hier in de streek waar men eerst met aile man op den vrij liberaal Mr. Hennequin stemde, toen cp den Vrijz. Dlmocraat Vorsterman van Oyen en toen op den Unie-liberaal De Mu- ralt. Was dit vroeger nog te billijken thans met de Evenredige Vertegenwoordiging gaat (dit niet meer, waar er tusschen de vrijzin- "nige partijen toch een groot verschil bestaat. Spreker wil verder voornamelijk over het werken van de Prov. Staten spreken en herinnert er aan hoe zijn beschouwingen b. de begrooting voor 1920 in de zomerzitting 1'JlQ e. n cngekend geluid in de Abdij wa- ren, een inluiding van den nieuwen tijd. Spreker hekelde de houding van de U. L. bij de herkiezing van de leden van Ged. Staten en vraagt waarom geen enkele kiesvereeni- giug jc heeren ter verantwoording riep. Vv'at geschiedde is een groote ironie. Gee Staten zijn volgens spreker een conserva- tief college, waarbij de heer Dieleman dan wellicht moeten worden uitgezonderd. Spreker heeft niet, doch de kiezers hebben wel dc taak over een en ander een vonnis te vellen. Er wordt in de Staten veel te snei gewerkt en Ged. Staten reageeren nooit op hetgeen in de afdeelingen wordt gezegd, men leesr alleen het steriotiepe: ,,Ged. Sta ten vinden in dit verslag geen aanleiding w.'iziging te brengen in hun voorstel". Spre- ker herinnerde aan het werk der Vrijz. Dem. op hei verschillend gebied en betoogde, dar de Vrijz. Dem. geen bijwagen zijn van de S. D. A. P., maar, dat deze partij j.uist in de Staten met de V. D. meestemt. Nadat mevrouw BergsmaBergsma van Zoutelande de vrouwen had aangespoord, zich bij de V. D. partij aan te siuiten, nam het woord Mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Kamer. Spreker noemde het goect mans een dag als deze te houden,»omdai er eene beweging gaande is, die aile reden geett het stanapunt der Vrijz. Dem. eens scherp te ondijnen., Er is e^ri beweging om vier partijen tot een te maken, en ait zai zeker gelukken met 3 ervan, maar niet met de Vrijz. Dem. Dit zal niet gebeuren en kan ook met gebehren. Het is wel eigenaardig, dat enkele heeren zeggen tot de kiezers, je hebt gestemd op een Economische partij, op een vermakelijke partij, ot een vrij liberale, een onaeiotiiciers, een piattetanders of een Unie liberate partij, maar wij gooien die nu maar dooreen tot een partij. Vier dezer par tijen hebben gezegd tot de kiezers: wij doen niet aan politiek, maar nu werken zij met po- litieke partijen samen. Jhr. de Muralt, noem de Unie de groote vrjjzinnige partij en nu schrijft Mr. Rink, dat er geen groote partij is, maar alleen enkele dwergpartijtjes. Nu worden de verschilen weggedoezeld en een partij gemaakt. Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen wil spreker even stil staan bij zijn uitlating, dat men alleen vechtende een stuk van Nederland kan atnemen. Men heeft hem toen rammelen met den sabel verweten en miiitairisme, maar spreker heeft dit gezegd omdat hij be- greep, zooals nu ook blijkt, dat men niet meer zou willen gaan vechten in het westen en opdat de Belgen dan wisten dat zij op andere wijze geen stuk van Nederland zou- den krijgen. Het verschil met andere .partijen, zeide spreker tenslotte, is dat het program der V. D. gedragen wordt door een bepaalde overtuiging die het gevolg is van een gevoel van liefde. De heer Van Gelderen slpot hierna de vergadering. (G. Crt.) SLUISKIL. De kermis bracht alhier heel wat druktt en beweging. Voor ieder was er wat te ge- nieten. Voor tie leerlingen der R.K. school wsas er een- kerinisteestje bereid, bestaande in verschillende spelen. Ook werden zij met een prijsje bedacht. Liefhebbers van boog- schieten konden hun hart ophalen met schie- ten op de staande en de iiggende stang. De wielrijdersclub ,,De Herleving" gai een wielrijdersfeest. Ingeschreven waren 600 deelnemers. De uitslag der verschillende wedstrijden was als volgt: Ringrijden. le prijs 4 J. Sillies te Sluis- kil, 2e pr. f 3 Alf. Vettenburg te Axel, 3e pr. f 2,50 L. Bracke te Stuiskil, 4e pr. f 1,50 j. Jansen te Sluiskil. Vogelpik. le prijs 4 J. van Doeselaar te Sluiskil, 2e pr. 3 S. Bareman te Sluiskil, 3e pr. 2,50 Em. Willems te Sluiskil, '4e pr. /1,50 Fr. Staal te Sluiskil. Dameswedstrijd. le prijs 3 Anna van Leuven te Sluiskil, 2e pr. 2,50 P. Nijssen Sd. te Sluiskil, 3e pr. /2,25 Emma Lafort te Sluiskil, 4e pr. f 2 lrma v. d. Bos te Sluis kil, 5e pr. 1,50 Maria Nijssen te Sluiskil, 6e pr. 1,25 Maria Vermeulen te Sluiskil, 7e pr. 1 L. Nijssen Jd. te Sluiskil, 8e pr. 0,75 Cor. Faas te Sluiskil en 9e pr. Com. Vermeulen te Sluiskil. Het rijwiel, dat onder de deelnemers ver- loot werd", viel ten deel aan L. d'Hert te Ter Neuzen. De netto opbrengst van de wielrijderswed- strijden komt ten bate van het gezin van Honore de Smet te Stroodorpe. Voor het jonge volk was volop gelegen- heid om zich te amuseeren met muziek en dans. ZAAMSLAG. In de Dinsdag alhier op initiatief van den burgemeester gehouden vergadering van in- gezetenen, om besprekingen te houden over een feestelijke viering van den 40sten ver- jaardag van H. M. de Koningin werd geen overeenstemming verkregen, zoodat zeer waarschijnlijk geen feest zal worden gevierd. Bij de Dinsdag door den Notaris.Van der Moer gehouden veiling van het woon- huis van den heer H. Overdulve in de Roze- marijnstraat alhier, was het hoogste bos. f 1700, waarvoor het perceel wdrd inge- houden. Maandag reed het dochtertje van j. J. W. per rijwiel over den Veerweg toen een wagen, dien zij inhaalde een ziiweg insloeg, waardoor zij met de paarden in botsing kwam en van haar fiets viel. Het rijwiel werd vernield, doch het meisje kwam er ge- lukkig goed af. SAS VAN GENT. Ongeluk. In de glasfabriek had Vrijdag 1.1. een on geluk plaats, dat betrekkelijk nog gunstig is afgeloopen. Een werkman kreeg bij het laden van een groote hoeveelheid glas deze geheei op het lijf doordat een ketting brak. Hem werd het been op twee plaatsen ge- broken. Na het aanleggen van een noodverband werd hij op last van den fungeerenden ge- neesheer naar het gasthuis te Gent vervoerd. KOEWACHT. Zondag werd op de bovenzaal van de Zusterschool eene vergadering gehouden van de vrouwelijke leden der R.-K. kiesver- eeniging tot hehverkiezen van drie leden van het bestuur. Na een inleiding van den gees- telijken adviseur ging men over tot stem ming. De uitslag was, dat gekozen werden nievr. Dierick-Konings en de dames E. Die- rick en A. IJsebaert, die verklaarden de be- noeming te aanvaarden. ST. JANSTEEN. Door de politic werd Zondagavond een Belg in het arrestantenlokaal alhier onder gebracht. Hij had zich bij een landbouwer te Absdale eenige kleederen van het werk- volk toegeeindigd. Bij den landbouwer H. Breijaert wercl Vrijdagnacht een varken gestolen. De kop en afval werd achtergelaten in den koesta!. RECHTZAKEN. MiSDRlJVEN TEQEN DE ZEDEN. Het gereohtshof te 's-Gravenhage heeft, in zake zedenmisdrijf, aan D. O., koopman te 's-Gravenhage, opgelegd een gevangenis- straf van 1 jaar voorwaardelijk, met bepa- ling dat de veroordeelde zich onder genees- kundige behandeling zal moeten stellen. De rechtbank had hem (onvoorwaardelijk) tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor J. A. te 's Gravenhage, die, wegens het gelegenheid geven tot het plegen van ontucht, door de rechtbank tot 1 /2 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, heeft het Hof die straf teruggebracht tot 1 jaar met aftrek van drie maanden vodrarrest. Voor de rechtbank te Zwolle stonden vier personen terecht, beschuldigd van mis- drijf tegen de zeden, waar'van drie wegens het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen. Tegen hen werd geeischt resp. 1J4 jaar, 1 jaar en l/2 jaar. MAATREGELEN TEGEN DE VEEPEST. De Minister van Landbouw, Handel en Ngverheid heeft met ingang van heden als streek, waarbinnen het verboden is rund- vee, sehapen of geiien t,e vervoeren of te doen vervoeren, aangewezen een streek in de proviucies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg langs de Nederlandsch-Belgiscbe grens ter breedte van een kilometer. U1TV0ER VAN ZAA1TARWE EN ZAAIROGGE. De Ned. Uitvoer Maatschappjj brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij in staat is, concenten te endosseeren voor deu uitvoer eener beperkte hoeveelheid zaai- tarwe en zaairogge, afkomstig van gewas, dat door een der daartoe aangewezen keuringsdiensten te velde is goedgekeurd. Nadere inlichtingen te dezer zake verstrekt op d»sbetreffend verzoek afd. 11 der Ver eenigde Kamers van bovengenoemde maat- schappp. EEN GELUKKIG SCHOT. Maandagochtend omstreeks half zeven arresteerden een paar politieagenten op de Prinsegracht. te Amsterdam een inbreker. Onderweg naar het politiebureau aan de Riviervischmarkt wist hjj ter hoogte van de Beestenmarkt te ontsnappen. Toen hij de bevelen om te bljjven staan niet ge- hoorzaamde, maakre een der agenten van zjjii revolver gebruik. Eerst loste hjj een schot in de lucht. Toen dit nog niet hielp. richtte hjj zijn wapen op den gevluchte en trof hem in den hak van zjjn schoen. Dit bracht den schrik er in. Hjj waagde het niet verder te, loopen en liet zich opnienw arrest'»n. Geboeid werd hg daarna naar het politie bureau vervoerd. MET EEN ZEILBOOTJE OMGESLAGEN. Zaterdagavond maakten twee jonge mannen, een Duitseher en een Scheveninger, in een klein bootje een tochtje op de zee langs de kust te Scheveningen. Ze hadden aan een stok of mast een zeil bevestigd. Bjj het manoeuvreeren is het bootje ter hoogte van de Wandelpier omgeslagen en geraakten de opvarenden met een hond, dien zjj bij zich hadden. te water. Het drietal wist door zwemmen behouden aan wal te komen. Een inmiddels uitgezonden reddingboot behoefde niet tot hulp te dienen. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het hotel Nassau Bergeti te Bergen aan Zee. Uit de kamer van Jhr. v. L. en diens echtgenoote werdea geldswaard.ge papieren en eenige sieradeo ontvreeaid. Een man die zeide Tsjeeho- Slowaak te zjjn, maar vrjj goed Hollandsch spreekt. is geurresteerd. IN EEN SABEL GELOOPEN. In het St. Eiisabeths-gasttiuis te Haarlem is overleden de 23jarige Zivndvoorter K., die bg een relletje met de politie te Zand- voort in ten sabel van een agent liep en daardoor ernstig in den buik gewoud werd. BRAND. Maandagoiiddag half vijf is te Amster dam brand uitgebroken in het perceel Prin- sengracht 226, in het benedenhuis waarvan de papierhandet van den heer Jacobs ge- vesf.igd was. Diens echtgenoote verkochfc aan een buurvrouw een doosje beDgaalsche lucifers, waarvan zjj er een aanstreek. De bracdende kop is daarbjj in een hoop papier gevlogen, welke vlarn vatte. Onmiddelljjk stond de heele winkel in liehtte laaie. Bj) pogin«en om het vuur te blusschen kregen de beide vrouwen brandwonden. Een politie- agent begat zich in het brandende huis eD is er in geslaagd, de bej aarde be wooers van de d'-rde verdieping te redden, waarbij ook hij eeriige brandwonden gekregen heeft Het wiDkelhuis en de twee daarboven gelegen verdiepii gen zjjn geheei uitgebrand. ftet in den winkel aauwezige vuurwerk veroot- zaakte herhaakleljjk ontploflSngeu. De braud- weer was in een half uur het vuur meester. AFSCHU WELIJKE KINDERMOORD. Te Musselkanaa! heeft een gehuwde vrouw, bjj haar moeder inwonende en van haar man gescheiden levende, op een ge- raffineeide wgze haar kind, waarvan zjj j.l. Zondag is bevallen, vermoord. Zjj wierp het kind in het privaat, waar het den dood vond. Zuiks evenwel niet afdoecde ach- tende, heeft de moeder der jonge vrouw het Ijjkje daar weer uitgenomeu en in een mandje gelegd. Zjj begaf er zich mede naar een schoonzoon in den Exloermond, wien zjj volgens de »Tel." verzocht of ze het Ijjkje voor de zwjjuen mocht werpeD. Deze schoonzoon weigerde, waarna de ont- aarde grootmoeder het lgkje in het wafer wierp. De politie heeft de vrouwen in verhoor genomen, waarna zij geyac-keljjk naar Winscboten werden vervoerd. Naar meD mededeelt heeft de moeder bekeDd. HARTJESDAG. De Hartje dag is Maandagavond te Am sterdam iuidruchtiger herdacht, dan de laatste jaren het geval is geweest. De straat- jeugd vooral heeft zich weer danig ge- weerd. In de volksbuurten was het den ge- heelen avond buitengewoon «n m-oo vermaakte zich daar op de gebruikeljjke wjjze, nl. met het afsteken van vuurwerk. Natuurlijk heeft de baldadige jeugd niet nugelateu, de brandweer handen vol werk te geven. E- zgn o.m. in het Muiderpoort- kwartier, op Kattenburg, in de jlrdaan en in de buurt Y.Y. niet minder dan 25 brand- jes door de brandweer gebluscht. Vaak moest de politie bovendien optreden tegen tal van jongens, die er vermaak in vonden, de lichten der straatlantaarns te dooven. EEN GEMEENTE IN STAAT VAN FAILLISSEMENT. Naar de Tel. meldt verkeert de gemeent Hoensbroek in groote inancieele moeiljjk heden. lodertjjd had deze gemeente vooi de aan re leggen waterleidii g, in Duitsch- land een party mannesmannbtxizen aan- gekocht tegen een, gezien de toen geldende markenkoers, betrekteljjk lagen prgs. De koopson. werd tgdeljjk voorgeschoten door de Geldersche Credietvereeniging. Toen de Bank het geld opvroeg, werden pogingen aangewend de som (circa 80.0G! gulden) van het Rjjk voorgeschoten te krjjgeu, een en ander zonder sucees. De Geldersche Credietvereeniging gaf nog drie maanden uitstel van betaling, doch wil nn onmiddelljjke afdoening der scbuld en hetft de gemeente in staat van faillissement doen verklaren. Zooais wij reeds vroeger berichtten, heeft ook de Heerlener Bank eene vordermg op de gemeente Hoensbroek, die de gemeenkj niet wil voldoen, omdat de vroegett Burgemeester zonder voorkeonis Raad de schuld aanging. AUTO-SLACHTOFFER! Op het Frederiksplein te Amsterdam had een jongen een defect aan zijn rijwiel ge kregen en werd daarom door een kameraad op sleeptouw genomen, die zijn fiets door middel van een touw aan die van den andet vastmaakte. Op een gegeven oogentriik naderde et* zware vrachtauto van de bierbrouwerij ,,D Amstel". De eerre wielrijder wilde recht van dien auto uitwijken, de ander daarer tegen naar den linkerkant, wat natuurlijk een botsing tengevolge moest hebben. De jbngen van het defecte rijwiel viel er kwam onder het achterwiel van den aytti Zwaar gewond moest de jongen naar het 01 L. Vr. Gasthuis worden vervoerd, waar hijl overleden is. DE DUITSCHE R1JKSBELAST1NG. De arbeiders uit Dinxperlo die in de mel taalfabrieken te Anholt-lsselborg werken* werden de vorige week onaangenaam verl past door het feit, dat hun 10 van hul loon werd afgehouden, evenals den DuifF schen arbeiders, als bijdrage in de Duitsc* rijksbelasting. Zij wenschen zich hierbij niet neer te leg gen en worden in hun houding gesteur door de directies zelf, die tot de Duitscht regeering het verzoek zullen richten om de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2