ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7030. Zaterdag 14 Augustus 1920. 60e Jaar guru SH I De Zwarte Galex. ill I'r'mi ABONNEMENT ADVERTENTlfiN: Kamer van Koopbandel en Fabrieken 1 Dit Blad yerschijnt Maandag-, Woensdag^ ea Vrtjdagavond, uitgezondsrd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. EOBEE^STE BLAD Mond- en Kiauwzeer. Bruinbroodkaarten. Suikerkaarten. Openbare Vergadering Gemeentelijke-, tevens Districtsarbeidsbeors. H. H. Werkgevers £}|NNENLAND. FEUILLETOS. BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland/1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland per 3 maanden/2,20, perjaar 8, Voor Nederland Per jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Telefoon Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer Orootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. 0,20. hetweik De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat voor het 147e tjjdvak (17 t/m 25 Augustus) geldig zjjn de groen gekleurde kaarteu met grijzen onder- groDd. Ter Neuzen, 13 Aug. 1920. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEJ1 maakt bekeud, dat bou no. 46 der Rjjks- surkerkaart gelditj is van Maandag 1(5 t/m Zondag 22 Augustus a. s. Ter Neuzen, 13 Aug. 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. te Ter Neuzen. op Dinsdag 17 Augustus 1920, des avonds 8 uur. H. W. R. KRAMER, Voorzitter. N. J. HARTE, Secretaris. TER NEUZEN. Bureau Schoollaau 4. Geopeud: alle werkdagen 9-12 en 2-4 uur. Wendt U om arbeidskrachteu tot de Beurs. Grond workers, Losse Arbeiders. Ingeschreven staan Gevraagd een Pakhuisknecht. De Directeur, J. F. DE COOKER. SALARISCOMMISS1E BURGERLIJKE RIJKSAMBTENAREN. De salariscommissie voor Burgerlijke „AHe drommels, wat is dat?" riep de lui- tenant. ,,Nu, dat treft niet slecht! dat is een zeldzaam geluk dat noem ik twee vlie- gen in een klap vangen., Halo Antonio, maak je nu meester van je geliefde. Stellig had je nooit vennoed, zoo'n medeminnaar te hebben! Steek hem dood! Hang hem op!" De degen der Genueezen vlogen op dit woord uit de scheede. ,,God moge je beschennen, Myga," riep Jan Norris, zijn zwaard zwaaiend. ,,Terug, gij Italiaansche schurken!" Hierna liep de stuurman der zwarte galei onder het zwaard van Leone op, een stoot en met een luiden schreeuw draaide zich de kapitein van de Andrea Doria om en tuimelde: kletterend ontviel het zwaard zijne hand en Antonio Valani viel op den vloer. Over't lichaam des gevallenen sprang de Watergeus, doch een tweede sla,g ver- wondde slechts heel licht den linkerschouder des luitenants. Matrozen der Andrea Doria, hun scheepsmessen zwaaiend, stormden den trap op. Een wilde, bloedige strijd ontbrand- de nu in de kleine ruimte, in zwijm lag Myga van Bergen op den vloer. Spaansche en Albanesische soldaten vermeerderden nog het tumult, lampen en fakkels werden ge- bluscht, lagen rookend op den vloer en wer den weer aangestoken. Maar weinigen wis- ten juist, wat er eigenlijk gebeurde en waar 'torn ging, en toen eensklaps het geroep .brand! brand!" door het huis weerklonk, loste zich het verwarde kluwen in een pa- Rflktambtenaren heeft in haar algemeene vergadering van Dinsdag 10 Augustus 1920 haar advies vastgesteld betreffende het voor- stei tot verhooging van enkele schalen van bezoldiging. Zjj besloot de uitvoering van1 dit voorstel te ontraden, wjjl daaraan on verbrekelijk een algemeene herziening ver bonden is, maar in afwachting van zoo- danige herziening een belangrjjke verhoo ging voor te stellen van het minimum en maximum van alle schalen. Voorts bracht zij advies uit nopens de wijziging der be- staande salarisregelirg voor enkele ambten DE BEER VAN AALST EEREDOCTOR, De Berlijntche juridische faculteit heeft volgens de //Tel." den heer C. J. K. van Aalst, de waardigbeid van doctor in de rechten verleend, in verband met zgn ver- diensten bjj het tot sttnd komen van de eredietovereenkomst tussehen Nederland en Duitschland en den bewonderenswaardigen juridischen vorm van dit verdrag. DE TOESTAND. Frankrijk heeft Lloyd George op het oogenblik dat hij hemel en aarde bewoog om vrede in Oost-Europa te stichten schrijft de N. R. Crt. een leelijken stoot toegebracht door de erkenning van generaal Wrangel als feitelijke regeering van Zuid Rusland. De Parijsche bladen zeggen dat die erkenning berust op Wrangel's militaire successen, zijn demokratisch program en zijn beloften tot nakoming der oude ver- plichtingen van den Russischen staat. Hoe zwaarwichtig die redenen, vooral de laatst genoemde, voor Frankrijk ook mogen zijn, het had nietterpin de Engelsche regeering met wie pas twee dagen tevoren overleg was gepleegd over een gemeenschappelijke en eensgezinde hooding tegenover Rusland, moeten waarschuwen. Meer dan ooit is de passage in het officieele communique over de volkomen overeenstamming, te Hythe be- reikt, een fraze gebleken. Terecht heeft Lloyd George gister in het Lagerhuis zijn verbazing en bezorgdheid te kennen gegeven over dezen onverwachten stap van de Fransche regeering, waarvan Millerand te Hythe met geen woord had ge- rept. Hij heeft verder te Parijs een zachten wenk gegeven, deze tout ongedaan te ma- ken en het overigens volkomen ondubbel- zinnig Havas-telegram te verloochenen. ,,Ik ben van oordeel, zeide hij, dat er een tout is geslopen in het bericht van een overigens volstrekt betrouwbaar persagentschap en dat de Fransche regeering er geen machti- ging toe heeft gegeven." De Engelsche eerste minister heeft den laatsten tijd geen geluk. Niet alleen Frank rijk, doch ook Amerika rijdt hem in de wie- len. De nota van Washington a'an den Italiaanschen gezant zegt onomwonden, dat de regeering der Ver. Staten de politiek, die ten nadeele van Polen gericht is op toenade- ring tot Sowjet-Rusland, afkeurt en alle be- schikbare middelen zal aanwenden om Po- len's politieke onafhankelijkheid en territo- nischen schrik op en vloog weer de trap at. Een verstikkende rook vulde het geheele huis; daardoor heen sleepten Genueesche zeelieden den doodelijk verwonden kapitein en den geboeiden Watergeus Jan Norris! ook Leone della Rota droeg daardoor de bewustelooze Myga de trap at op straat, waar een nieuwe strijd stond uit te breken tussehen de matrozen van de Andrea Doria en de Spaansche soldaten, welke voor zich aanspraak maakten op de gevangenen. Doch eensklaps verkondde trommelslag de aan- komst van den hoogen bevelhebber, aan wien Leone verslag deed van 't gebeurde, zoo goed de verdooving, waarin hij zich nog altijd bevond, het hem mogelijk maakte. Deftig gat de Don als zijne meening te ken nen, dat het het beste was, den verwonden kapitein, den Geus en de vrouw aan boord te brengen, dan had men morgen bij 't ver- hoor alles dadelijk bijeen; bovendien moest de gevangene, als zijnde een zeeroo- ver, toch aan de ra worden opgehangen en was het dus ook uit dat oogpunt gezien aangewezen hem aan boord van het galioen te brengen. De menigte zette zich nu in beweging naar de kade. Fakkels verlichtten den ruwen stoet en wierpen hun flakkerend schijnsel op den verwonden Antonio, de bewustelooze Myga en den geboeiden Jan Norris, die zich als een gevoellooze door zijn vijanden liet voortsleepen. Nog steeds droeg Leone della Rota Myga op den arm, zonder goed te weten, hoe het gekomen was. Alles draaide hem in 't hoofd als in een droom droeg hij zijn lichten last aan boord van het gal- joen. In de kajuit werd voor den gewonden ka pitein een leger in gereedheid gebracht. riale ongeschondenh-zid te handhaven. Van een erkenning der Sowjet-republiek wil Washington niets weten en het kant zich tevens tegen de randstatenpolitiek, die op een verbrokkeling van Rusland neer komt. Alleen Finland, ethnografisch Polen en de Russische provincies van Armenie hebben recht op een zelfstandig bestaan. Litauen, Estland, Letland, de Oekraine en de Kauka- sische republieken moeten bij Rusland blij- ven. Aan de conferentie te Londen, waarop de Engelsche regeering aanstuurt, zal Ame rika dan ook niet deelnemen. Het is wel eigenaardig, dat deze nota ge richt is aan Italie, welks minister van bui- tenlandsche zaken zich dezer dagen zoo te- gemoetkomend jegens Sowjet-Rusland heeft uitgelaten. Ze mag dan ook wel worden op- gevat als een waarschuwing om niet te hard van stapel te loopen en geen vertrouwen te stellen in de beloften en voorspiegelingen van de bolsjewiki. Om de maat vol te meten heeft het comite van actie der Engelsche arbeiderspartij de verklaring van Lloyd George onbevredigend genoemd en besloten het congres van vak- vereenigingen Vrijdag te laten beslissen over maatregelen, die ingeval van een con flict met Rusland, genomen zullen worden. Verder zal het comite voorstellen van de re geering te eischen, dat zij terstond na den wapenstilstand met Polen Sowjet-Rusland zal erkennen en er handelsbetrekkingen mee aankoopen. De Fransche socialistische par- tij neemt dezelfde houding aan en het A. V. A. wil het Internationaal Vakverbond in den arm nemen, om het verzet tegen een oorlog met Rusland internationaal te orga- niseeren. Lloyd George is das wel tussehen twee vuren geraakt: het Fransch-Amerikaansche en het arbeidersvuur. Zijn eenige goede kans om er zonder kleerscheuren uit te komen, lijkt gelegen in het weislagen van de onderhandelingen te Minsk. Te Parijs ver- luidt, dat hij de Polen onderhands heeft aangeraden, de bolsjewistische voorwaar- den aan te ncmen en dit heeft, naar. onze Parijsche correspondent seint, zooveel ont- stemming verwekt, dat er verdere gedach- tenwisseiing met Londen er stellig door be- inoeilijkt zal worden. Vermoedelijk zal die ontstemming nog aangroeien, als het draad- loos bericht uit Moskou bekend wordt, waarin staat, dat Engeland de Sowjet-re- geering heeft verwittigd van de voorwaar- den, waarop hei bereid is 4iaar te erkennen. Het te Beriijn ontvangen telegram geefl deze voorwaarden als volgt weer: Beide partijen zullen zich van alle recht- streeksche en zijdelingsche vijandehjkheden tegen elkaar onthouden. De wederzijdsche krijgs- en burgerlijke gevangenen worden naar hun land teruggezonden. Er zal een overeenkomst worden aangegaan tot ver- goeding der aan particulieren toegebrachte schade, waarbij Engeland niet zal aandrin- gen op onmiddellijke betaling. Engeland aanvaardt de door de Sowjet-regeering voor den wederzijdschen goederenhandel gestelde voorwaarden. ,Tsjitsjerin zegt het draadlooze be richt uit Moskou heeft Kamenef meege- deeld, dat de Sowjets deze voorwaarden Een heelmeester kwani, om de wonden van den nog steeds bewusteloozen Antonio te onderzoeken; hij schudde, na onderzoek, hex hoofd. Myga van Bergen hurkte neer in een hoek der kajuit, zonder dat zich iemand om ticidi bekommerde. Aan den grootcn mast had men den stuurman der zwarte galei ge- bonden en spottend omringden hem de on- rneedoogende vijanden. Eerst laat eindigde de onrust in de stad, nudat de brand in 't huis achter den haven- muur gebluscht was; maar reeds veel vroe- gei was het rustig aan boord van de Andrea Doria. Bewegingloos lag Antonio op zijn leger; bewegingloos zat Leone aan zijne snonde; bewegingloos hurkte Myga in den donkersten, verst verwijderden hoek. Op het schip hoorde men bijna niets anders dan het ruischen van den stroom, het gekiapper der touwen in den wind en den eentonigen stap der wacht, die met geladen geweer en bran- dende lont heen en weer liep en den gevan gene aan den mast geen oogenblik uit het oog verloor. Om twee uur in den morgen ging de wind geheei liggen, zoodat zelfs het klapperen der touwen ophield. Er heerschte een doo- delijke stilte aan boord van de Andrea Doria, een diepe stilte, die op het aller- onverwachtst werd afgebroken door een schreeuw en het knalien van een geweer- schot. De Untenant Rota vloog uit de kajuit naar het dek; het scheepsvolk vloog uit zijn kooien en hangmatten naar boven. De plaats van den gevangene aan den grooten mast was leeg. Met afgeschoten geweer stond de schildwacht, verward rond- kijkende, ondeFde vragen; vloeken en ver- wenschingen van officieren en bemanning. ,,Daar! daar! over boord!" ontwrong zich aannemen, zoodat er een grondslag is ge- legd voor onverwijlde vredesonderhandelin- gen tussehen Sowjet-Rusland en Engeland.' In Frankrijk zal dit aanbod, als het authen- tiek blijkt, wel worden opgevat als een tee ken dat Engeland voortaan zijn eigen weg wenscht te gaan. Vaststaat in elk geval dat de wegen van de twee bondgenooten ver uiteen beginnen te loopen. Engeland stuurt op erkenning van de Sowjet-regee ring aan, Frankrijk bewijst met de erken ning van Wrangel, dat het den strijd tegen de bolsjewiki wil voortzetten. Onder die omstandigheden zal de verdere gedachtenwisseling inderdaad niet gemak- kelijk zijn. De kans toch dai- de Polen ze gemakkelijker zullen maken door aanvaar- ding van de Russische vredesvoorwaarden, is uiterst klein. Poolsche bladen achten de onderhandelingen te Minsk bij voorbaat tot mislukking gedoemd omdat Polen niet kan berusten in de geeischte ontwapening. En dan zal de houding van Frankrijk en Ame rika de regeering te Warschau tot een nieuwe krachtsinspanning aansporen. De militaire gebeurtenissen in het Oosten zijn derhalve thans van het grootste gewicht en de bolsjewiki, die dat zeer goed inzien, zet- ten alles op haren en snaren om de Polen een verpletterende nederlaag toe te brengen. Hetgeen onze Berlijnsche correspondent er over seint laat daaromtrent geen twijfel. HET BELGISCHE KONINGSPAAR NAAR BRAZIL1E. Den Isten September zullen de koning en de koningin van Belgie zich inschepen naar Brazilie. Ter NEUZEN, 13 Aug. 1920. Het weerbericht van het meteoroiogisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 769,5 Helder en Groningen. Laagste barometerstand 749,0 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 14 Aug.: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Noord- oostelijke wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog weer; zelfde temperatuur. WEER EEN JUBILEUM. Gisterenvoormiddag werden de werk- zaamlieden ter drukkerij van de firma P. J. van de Sande voor enkele uren onderbroken en waren te 11 uur op uitnoodiging der pa- trones het geheele personeel, de gehuwden met hunne vrouwen, in de huiskamer ver- eenigd, teneinde daar te huldigen den heer C. T. Vermast, winkelchef, die op dat tijd- stip met zijne echtgenoote daar was ver- zocht. Toen de jubilaris met zijne vrouw ver- schenen, werd hun een welkomstlied toege- zongen en werd hij daarna door den heer I. van de Sande mede namens zijne familie in harteiijke bewoordingen gefeliciteerd met dezen voor Vermast zoo gedenkwaardigen dag, dat het hem gegeven is zij het met een tijdperk van een 9tal jaren onderbroken zijn 25jarig jubile als bediende in deze zaak te vieren, terwijl hij hem dank bracht als het ware eindelijk een heesche kreet aan de borst van den ontstelden man. ,,Waar? waar? waar?" Alles vloog naar het aangeduide boord. ,,Neer de boot! vlug! vlug!" klorrk het bevel des luitenants. Opeens werd het levendig aan de Schelde, lantaarns wierpen hun licht in de duisternis, maar de Novembernachten zijn duister. Wel vischte men een stroomaf drijvend lijk op, doch het was niet dat van Jan Norris. Aan beide oevers der Schelde werden alarmsig- nalen geblazen; maar alle pogingen van alle voor Antwerpen liggende schepen wa ren vergeefsch. Had Jan Norris zich gered? Had hij den dood in de golven gevonden? Wie zoii he: zeggen? Maar Myga van Bergen richtte zich in haar hoek scherp luisterend op, toen zij hoorde, dat de Geus zijne banden had verbroken en over boord was gesprongen. De morgen brak eindelijk aan, doch ook deze bracht geen nadei bericht over den over boord gesprongen Watergeus. Op het dek van de Andrea Doria liep Leone della Rota met over de borst ge- kruiste armen heen en weer, in zich zelf mijmerend. ,Als hij het maar niet gezegd had! Hij zal sterven door mijne schuld o Antonio, arme Antonio! Hij heeft het voorspeld; ik kapitein van de Andera Doria, en hij hij een lijk op den bodem der zee." De luitenant stond eensklaps stil. ,,Maar Leone is niet misschien spoedig misschien morgen overmorgen u het- zelfde lot bereid? Wie vreest den dood1? Dood is vernietiging; leve het leven! Daar komt de zon boven de kim, ik adem voor de wijze waarop hij met ijver en toe- wijding zijn werk in de verschillende takken van dienst, oorspronkelijk als letterzetter op de drukkerij, later in het magazijn en thans in den winkel, heeft verricht. Als blijk van erkentelijkheid bood hij hem een marmeren pendule met coupes aan. Vervolgens verkreeg namens de gezellen het woord de heer Harte, die, zich bij vele woorden door den patroon gesproken, kun- nende aansluiten, den makker met dezen dag gelukwenschte, er op wijzende, dat hem wel bijzondere gevoelens zullen bezielen, waar in een tijdperk dat nu meer dan een kwart eeuw achter ons ligt, herhaalde ziekte niet deed voorzien, dat den jubilaris ook het voorrecht zou te beurt vallen, dat inmiddels reeds anderen genoten: het vieren van een zilveren jubile als typograaf, en het was voor alle kameraden uit dien tijd een groot genoegen geweest, hun makker, die als krantenjongen begonnen was, weer als voi- wassene aan de zaak verbonden te zien. Als souvenir bood hij hem namens het personeel een voorwerp aan, dat voor den jubilaris ook onontbeerlijk wordt: een pince-nez. In gepaste woorden dankte de jubilaris de familie Van de Sande voor de welwiliend- heid die hij steeds van haar heeft ondervon- den en de hem ook heden betoonde eer, dien dank eveneens uitsprekende tegenover zijne metgezellen. Hij verklaarde door een en ander zeer getroffen te zijn, te meer waar hij Ook den tijd herdenkt, die reeds is aangestipt, dat hij moest vreezen een voor recht als hetweik hem thans te beurt valt, niet te zullen beleven. Vervolgens werden op guile wijze ver- verschingen toegediend en de tijd aangevuld met vroolijken kout, het ophalen van herin- neringen en het zingen van verdere feest- liederen, tot den tijd van scheiden daar was, teneinde zich weer gereed te maken voor den wachtenden arbeid, met uitzondering van den jubilaris welke dien dag een welver- diende vacantie kreeg, die hij echter ook weer noodig had, om de vele blijken van be- langstelling, die hem zoowel persoonlijk als door middel van telegrammen, kaartjes en brieven ten deel vielen, in ontvangst te nemen. In de zaak zijn thans zes gezellen werk- zaam, die hun zilveren jubile vierden. een daarvan heeft reeds een staat van dienst van 47 jaar, 1 van 46 jaar en 1 van 37 jaar. CIRCUS ROBERT1. Zooals in ons blad was geannonceerd, zou gisteravond in het circus Roberti de eerste voorstelling alhier worden gegeven. Er was in de laatste dagen al eenige belang- stelling voor te bespeuren. Het circus liet zich echter wachten. Daarvan was gister- morgen nog geen paal te zien, zoodat men al zeer pessimitisch gestemd werd omtrent een optreden op gisteravond. Evenwel, in den loop van den voormiddag arriveerden attributen van het circus, dat den vorigen avond nog een voorstelling had gegeven te Biervliet. De schooljeugd, die vacantie heeft hielp flink mede, en het was al spoedig te zien, dat, tegen den avond, de tent zou ge reed zijn. weder vrij, de bloedige nevels voor mijn oogen verdwijnen! Met een glas vurigen Syrakuserwijn wil ik den morgen het wel- kom toedrinken, al ware 't ook de laatste, dien ik aanschouwen mag." De scheepsjongen bracht een vollen beker van den kostelijken drank. Leone della Rota hield het glas hoog te gen den gloeienden zonnebol, ledigde het daarna in een teug en smeet het vervolgens in den stroom, en, terwijl hij met den voet op het dek stampte; sprak hij: ,Kapitein aan boord der Andrea Doria", en P3s hoorbaar liet hij er op volgen: Kapitein der Andrea Doria en Myga de kroon der Vlaamsche vrouwen de mijne de mijne". V. Koortsdroomen. Voor de derde maal sedert den nacht, waarin de bezetting van fort Liefkenshoek het kanongedonder der zwarte galei en "an de Esparanzo en 't in de lucht vliegen van de laatste hoorde, daalde de avond neer, dood- stil en ongewoon warm. Weerkundigen be- weerden, misschien terecht, dat er we! eens veel sneeuw kon vallen. Nadat de zon in den vroegen morgen helder aan den vrij <mbe- wolkten hemel was verrezen, had zu zich tegen den middag achter, dikke, grijze wol- ken verscholen. Deze wolken hadden zich steeds meer saamgepakt en tegen den avond kwamen ze steeds lager en dreigender te hangen boven de stad Antwerpen, het land de rivier en de zee. Weer bevinden we ons aan boord van de Andra Doria, in de kajuit des kapiteins. (Wordt vervolgd.) mXS&MBmmxmBmPZOUESmaBa r?rSC3B6SJB De Burgemeester van TER NEUZEN inaakt bekend dat het vee van den landbouwer L. B VAN KERK VOORDE, wonende in deze gerneente, Dijkstraat 51 door het niond- en kiauwzeer is aangetast. Ter Neuzen, den 12 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, L. J. GEELHOEDT, L.B.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1