Handelsberi chtaw BURGEBLI1KE STAND. PHILIPPINE. STOPPELDIJK. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 6 Aug. Eng. s s. Nautilus, 2033 M3., stukgoed, van Antwerpen naar GeDt. Eng. s,9. Stanislas, 3075 M8., stukgoed, van Antwerpen naar Gem. Eng s.s. Thurland Castle 13402 M8., foafaat, van FernandiDa naar Gent. Deensche motorsch. Jnliane, 259 M3., briketten, van Ter Neuzen naar Kopen- hagen. Eng. s.s. York, 3202 Ms., stukgoed, van Hull naar Gent. 7 Aug.; Eng. s.s. Arigarroch, 2728 M3., ledig, van Antwerpen naar Gent. Eng. motorsch. Argosy Lersal, 719 Ms., bout, van Gent naar West Hartlepool. Belg. zeetjalk Eliane, 264 M3., fosfaat, van Gent naar St. Brieux. Ned. s.s. Agneta, 3293 M8., ledig, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Alchymist, 1080 M8., ledig, van Selzaete naar Londen. Eng. 9.s. Hodder 2877 van Gent naar Goole. Eng. s s. York. 3202* van Gent naar Hull. Eng. s.s. Stanislas. 3075 van Gent naar Leith. 8 Aug.: Eng. zeilschip Cecilia, 283 M3., fosfaat, van Gent naar Ipswich, Eng. s.s. Nautilus, 2033 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stuk goed, van Londen naar Gent. Van 6 tot 8 Augustus zjjn laDgs de Middensluis alhier 51 binnenvaartuigeo op- en 47 afgeschutlaDgs de Westsluis 1 op- en 0 afgeschut. M3., stukgoed, M3., stukgoed, stukgoed. M ring, waarin de wensch wordt te konnen ge geven, dat de aftrek voor noodzakelijk levens- "inderhoud niet de som van f 900 te boven ,,-nag gaan, van meening, dat dit een in- menging van de Regeering is, welke in strijd ,,mag worden geacht met het zelfbestemmings ,,recht der gemeenten; „overtuigd dat €en aftrek als bovenge- noemd te gering mag worden geacht, gezien „de huidige duuite en dat het speciaal de „.roote gezinnen zijn, die daardoor worden „getroffen; dringt er bij de Regeering op aan de ge ,Tieenten in deze vrij te laten en verzoekt an iere gemeenten hieraan adhaesie te betui- 3urgemeester en Wethouders, van oordeel, c at het hier betreft een geschil tusschen het g-emeentebestuur van Termunten en de Regee- - ng stellen voor op het verzoek niet in te gaan. ■let algemeene stemmen aldus besloten. e. Een adres A 240 van den Bond van Ge- to eenteveld waohters en aanverwante Politiebe- anbten luidende als voigt: Geven eerbiedig te kennen: M. v. d. Molen, 2e Voorzitter en J. Dijk, Seer., van den Bond van Gemeenteveldwachters en aanverwante Politiebeambten en handelende namens deze Organisatie; dat met dankbaarheid kennis is genomen van de circulaire der Commissaris van de Ko- -ungin, en het feit dat enkele Gemeentebestu- ren tot verhooging der jaarvvedde zijn overge- g'aan, doch dat hiermede nog niet bereikt is wat redelijker wijze noodig is, doch in ver band met een blijvende duurte die nog in om- vang toeneemt; dat de aanvangsjaarwcdde worde be- paald op f 1600,— vrije bovenkleeding en wapenen, vrije geneeskundige behandeling en wanneer hij gehuwd is vrije woning of bij gemis daarvan eene overeenkomstige redelijke vergoeding, een premievrij pen- sioen, vrij rijwiel en 50,voor het poli- tiediploma. Deze jaarwedde worde aange- vuld met vier twee-jaarlijksche verhoo- gingen van f 200,tot een maximum van f 2400,—. Het bekomen van een verlof voor den tijd van 14 dagen, met eene verlofstoe- lage gelijkstaande met 14/30 van het maandsalaris. De toestand over 1919/20 heeft ons geleerd, dat de loonen der gemeenteveldwachters moe- ten worden verbeterd, wil men voorkomen, dat getracht wordt het inkomen te vermeerderen, door toepassing van middelen, waardoor het moreel van een politieman in gevaar komt. Het korps Gemeenteveldwachters heeft zich een goede naam weten te verwerven, en wij moeten zorgen, dat deze blijft gehandhaafd door het geven van eene voldoende jaarwedde. Met bovenstaande regeling beoogen wij, dat het salaris van een jongste gemeente-veld- wachter zeker hooger moet zijn dan van ge- scboolde vakarbeiders. Welnu dezer dagen is het loon voor de bouw- vakarbeiders vastgesteld op 90 cent per uur, bij een werkweek van 45 uren, dat is derhalve f 40.50. per week, terwijl de loonen van andere arbeiders zelfs dat der landarbeiders woidt geleidelijk op die hoogte gebracht. tVanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat van de gemeente-veldwachter wordt ge vraagd, dat hij des nachts en Zondags dienst doer zonder buitengewone bijbetaling; alle deze zijn ons aanleiding de raad beleefd te vragen de jaarwedde der gemeenteveld- w&chter te bepalen op het bedrag boven voor- gesseld. Burgemeester en Wethouders, gelet op het in de vorig-e vergadering door den raad ge nomen besluit, stellen voor op het verzoek af- wjizend te beschikken. De heer KAIJSER merkt op, een vorige ma?l hierover reeds iets te hebben gezegd; hij zal nu wachten om over de jaarwedde van den veld- wac'hter te spreken tot bij de begrooting. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange- nomen. f. een schrijven A 260 van de Gezondheids- commissie te Ter Neuzen, houdende toezen ding harer begrooting over 1921 waarop voor Zaamslag is uitgetrokken eene bijdrage van f 226,72. De heer WISSE: Het bedrag is weer aan- merkelijk venneerderd; is goed gemotiveerd wat daarvan de oorzaak is? De VOORZITTER: We krijgen ieder jaar de begrooting en ook de rekening toegazonden sommige posten, o.m. die voor reis- en verblijf- kosten zijn verbazend in de hoogte gebracht. Men kan er wel op reclameeren, maar zooals vrrv ger ondei-vonden is, het helpt toch niet. De heer WISSE: Het is toch erg ongelukkig, dat de gemeente zich er maar bij moet neer- leggen en die gelden uitbetalen. Hij zou het noodig achten, dat daartegen geprotesteerd wordt. Het is nog al veel. De heer SCHEELE: Hoeveel bezoeken brengt de commissie aan de gemeente De VOORZITTER: Dat kan ik zoo niet zeg gen. daar geven ze geen kennis van. Ik geloof, dait ze maar een paar maal per jaar komen, of er moet iets bijzonders zijn en als ze ergens voor geroepen worsen. Ze maken het niet druk. De heer FAAS: In de buurt waar ik woon, weten ze ten minste niet cens, dat er een ■Gezond heid scomm i ssie bestaat. Mijnentwege kur.nen ze die commissie wel afschaffen; zc bo lemmeren eerder de gezondheid. Als ze een kledn huisje zien, waarin ze met mdeite binnen kunnen komen, verklaren ze het onbewoonbaar. De heer VAN HOEVE: Als er op de begroo ting posten voorkomen die te duur zijn, kan daa-op toch gereclameerd worden. De VOORZITTER: Ik kan niet zeggen, dat de posten bepaald hoog zijn, daar alles duur- der is geworden. Alleen de reis- en verblijf- kosten en de kosten der vergaderingen hangen er nog al ih. De heer WISSE: Het zou toch nuttig zijn, er eens op te wijzen, het kan misschien een toenemende stijging der reis- en verblijfkosten tegenhouden. Hij stelt voor, dit aan de Ge- zoiKiheidscommissie te berichten. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. S. een schrijven A 253 van de vereeniging van S. P. van Burgerlijke Armbesturen in N. en Zuid-Beveland luidende als volgt: Het zij ons, als zijdelingsche gemeente-amb- t-naren vergund uwen gewaardeerden steun te verzoeken, ter verkrijging van een betere sa- iansregeling voor den in uw gemeente werk zaam gestelde secretaris-penningmeester van het Burger!ijk Armbestuur. Mogen de onder- scheidene groepen van ambtenaren en beamb- ten in dienst bij Ri.jk, Provincie of Gemeente zmh in den laatsten tijd betere bezoldiging z?en toegekend, berekend naar vaste grond- f'agen, niet alzoo ons corps, waarbij ieder systeem van bezoldiging ontbreekt. Het ge- v ..g is, dat wij geheel afhankelijk zijn van de canst onzer besturen, slechts bij hooge uit- zondering constateeren wij een bezoldiging welke eenigszins geevenredigd is aan den om- vangrijken en verantwoordelijken arbeid, welke onze betrekking vordert. Wij hebben de eer u hierbij een staat van lansregeling voor den in uw gemeente werk- gesteld, over te leggen. Wij vleien ons dan ook met de hoop, dat uw college ontvankelijk zal zijn voor onze bil- ■jke verzoeken en de vervulling hiervan mede suit helpen bevorderen. Regeling der jaarwedden van secretarissen penningmeester van Burgerlijke Arm bestu ren in Zeeland: Omschrijving der ontvangsten der Armbesturen. Aanvang- salaris. Vy f drie- jaar- lijksche ver- hoogirigen ten bed ra ge van Salaris na 15 dienst- jaren tot 3000 van 3000 tot 50''0 r> 5000 7000 7000 9000 9000 11000 11000 15000 15000 20000 20000 25000 25000 30000 i) 30000 en hooger. 100 200 300 i) 400 500 520 700 900 1100 3 procent der ontvang sten 10 15 25 30 40 50 55 60 70 100 15U 275 425 550 700 770 977 1200 1450 Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres aan te houden tot de behandeling der begrooting dienst 1921. -Viet algemeene stemmen wordt aldus besloten. h. Een schrijven A 103/18 van Ged. Staten houdende toezending beslissing tegen reclame hoofdelijken omslag betreffende wed. J. de Putter waaruit blijkt, dat reclamant's aanslag is teruggebracht tot de 50ste klasse. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven A 103/23 van als voren betreffende aanslag W. Dieleman en waaruit blijkt, dat reclamant's aanslag is teruggebracht naar de 56ste klasse. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven A 108/24 van als voren betreffende aanslag M. Dekker en waaruit blijkt, dat reclamant's beroep ongegrond is verklaard. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een schrijven A 103/25 van als voren betreffende aanslag K. de Koeijer en waaruit blijkt, dat reclamant's aanslag is terugge bracht naar de 52ste klasse. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven A 225/4 van als voren houdende toezending voorzien van bewijs van goedkeuring van het kohier hoofdelijken om slag dienst 1920. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een schrijven A 266 van het Bestuur van de Gewestelijke Afdeeling Zeeuwsch- Vlaanderen O.D. van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond luidende als volgt: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, het Bestuur van de Gewestelijke Afdee ling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. van den Chris telijken Boeren- en Tuindersbond in Neder- land, gevestigd te Axel: dat het voomemens is, zoo mogelijk, in deze streek een landbouwschool te stichten; dat het bereids aan Zijne Excellence den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel subsidie heeft aangevraagd; d'at bedoelde Minister zich bereids heeft ver- klaard^voor een Christelijke Landbouwschool te Zaamslag- subsidie te willen verleenen; dat het Bestuur, om voor die subsidie in aanmerking te komen, over lokaliteit voor be- doeld onderwijs moet kunnen beschikken; dat het ons bekend is, dat in de openbare school, G. H. P. ten uwent, lokalen ledig staan; dat het ongetwijfeld van groot belang voor Zaamslag zou zijp, zoo bedoelde school in uwe gemeente werd gevestigd; reden, waarom het Bestuur, voornoemd, u beleefd verzoekt, bedoelde lokaliteiten voor het geven van meer uitgebreid lager landbouw- onderwijs te onzer beschikking te willen stellen. Wordt voorgesteld het navolgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Zaamslag, Gelet op een schrijven A 266 van het Be stuur van de Gewestelijke Afdeeling Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, houdende verzoek om aan haar in gebruik af te staan de niet gebruikt wor- dende lokalen der openbare lagere school in den Grooten-Huissenspolder voor het geven van meer uitgebreid lager landbouw-onderwijs; overwegende, dat Zaamslag als centrumge- meente is de aangewezen gemeente voor het hebben van een inrichting voor het geven van meergemeld onderwijs; dat bedoelde lokalen inderdaad ongebruikt staan; op voorstel van Burgemeester en Wethou ders besluit: Aan meergemelde vereeniging de gevraagde lokalen tot wederopzegging in gebruik af te staan in den staat waarin ze zich bevinden en onder voorwaarden, dat geene veranderin- gen aan de lokalen mogen worden aangebracht dan na goedkeuring van Burgemeester en Wet houders van Zaamslag en op kosten der ver eeniging. De heer KAIJSER: Is er al advies inge- wonnen van het hoofd der school De VOORZITTER: Neen, we weten nog niet of er op ingegaan zal worden. En daarna kun nen we ons wenden tot den schoolopziener, die dan ook wel met het hoofd der school zal raad- plegen. De heer KAIJSER: Ik vindt het daar niet de gewenschte plaats; het is concurrentie tegen Hulst, waar ze voor het inrichten van een land bouwschool reusachtige kosten hebben moeten maken. Er wordt nu gevraagd om lokalen. wel- licht later nog om subsidie en ik vind, dat de vereeniging er zelf maar voor moest zorgen. Ik ben er tegen om de schoollokalen af te staan. De heer WISSE: Het spijt me wel, dat de heer Kaijser zoo spreekt; ik dacht.-dat niemand er tegen zou kunnen zijn en het zou toejuichen dat de school hier kwam. De gemeente is daar- voor, als zijnde een centrum van landbouw, gunstig gelegen, terwijl het toch veel waard is, dat de Minister van Landbouw zijne mede- werking reeds Iheeft toegezegd. Ik wil gaarne mijn stem geven om die lokalen af te staan. De heer KAIJSER: Ik ben niet tegen een landbouwschool, maar wel om die in den polder te stichten; de jongens uit de omgeving van de Val zullen er geen bezwaar tegen hebben, maar men moet toch meer op de omgeving letten en dan is het dorp daarvoor de aange wezen plaats; de vereeniging zou toch in het dorp ook wel een paar huizen kunnen aankoo- pen en een school stichten, zooals men dat ook in Hulst gedaan heeft, of er een bouwen De heer VINKE: Ik juich, met den heer Wisse, het stichten der school alhier toe, maar acht het ook niet de geschikte plaats. Hier in het dorp komen de trammen samen waar de leerlingen mee naar Zaamlsag kunnen komen, maar dan zouden ze nog lang niet aan de school zijn en dan bij winterdag! Hij kan aan het voorstel zijn stem niet geven, het zal op die mamer niets opleveren. De heer WISSE: Ik ben het er ook mee eens, dat de school, om tot bloei te komen, in de kom der gemeente moet gevestigd zijn, waar men direct bij de tram is. De heer DE JONGE: De school behoort niet in den Groote Huissenspolder, maar in de kom der gemeente. Er zouden toch ook lokalen kun nen gebouwd worden De gemeente heeft daar aan de Axelsche straat voldoende bouwterrein De heer KOOPMANHet spijt me wel, da het voorstel zooveel agitatie veroorzaakt. Ik wil de vereeniging steunen in hare pogingen om lokalen te krijgen. Bouwen, dat is goe maar dat gaat niet in eens en als ze ergens anders lokalen kunnen krijgen raken we ze kwijt, dat moeten we voorkomen. We moeten alles wat we kunnen in de gemeente houden. Als ze over die iokalen mogen beschikken kun nen ze begirmen en dan iater uitbreiden. Als iemand pas trouwt, is hij tevreden al is het met een varkenskotje, maar later denkt hij aan uitbreiding. De bewering, dat Axel beter zou gelegen zijn, beteekent niets, want als er geen bezwaar zou zijn voor onze jongens uit den Huissens polder om naar Axel te gaan dan kan er om gekeerd toch ook geen bewaar zijn, dat jon gens van Axel naar hier komen. Laat dit nu ook eens gebeuren Voor het in gebruik geven der school kunnen toch ook zekere bepalingen gesteld worden. Ik zou het gaarne hier hebben. De heer VINKE: Het is volstrekt niet gelijk of de leerlingen uit den Groote Huissens polder naar Axel zouden moeten gaan of dit van Axel naar de Groote Huissenspolder moe ten komen, want die school ligt van alles at'- gelegen. Die kan misschien gemakkelijk liggen voor 10 leerlingen, terwijl er een 50, die van elders moeten komen met de tram niet verder kunnen dan de kom van het dorp en dan nog een half uur van de school verwijderd zijn. De heer VAN HOEVE: Waar in den regel zulke inrichtingen in andere plaatsen worden opgericht, geeft de Minister thans de voorkeur aan Zaamslag voor de landbouwschool. Ik zou het toejuichen als die hier kwam. Kwam zij in Axel, dan zouden we toch genoodzaakt wor den om subsidie te geven.. Tegenover de op- merking der heeren die beweren, dat het daar geen goede plaats is wil ik er op wijzen, dat de raad dat eigenlijk niet behoeft te beoor- deelen. Als de vereeniging er mede tevreden is en daar de school wil stichten, is dat hare zaak. Het zou van zelf mooier zijn als de school in het dorp kon komen, maardaar staan geen twee schoollokalen leeg. Als die leege lokalen in den Groote Huissenspolder gebruikt worden, lijdt er niemand srhade van. Ik hoop, dat de raad zijn toestemming zal geven. De heer KAIJSER: Ik denk, dat het de heeren maar alleen om de dubbeltjes te doen is, om goedkoop terecht te kunnen. Als ze hier moesten bouwen, zou het duizenden meer kos ten. Ik ben er tegen, dat de school in den pol der komt, maar ben niet tegen het landbouw- onderwijs. Het mag echter niet de bedoeling der vereeniging zijn, er een voordeeltje uit te slaan. De heer A. DE FEIJTER: Daar is wel iets van aan, maar wat is er tegen, dat je je voor- doel zoekt als je er de kans voor krijgt? Wat is er van gemeentewege tegen om die lokalen te geven. Dat levert nog voordeel op, want dan worden ze van wege de vereeniging ook on derhouden. De heer SCHEELE: De kom is toch de plaats voor de school om tot bloei te komen en dan zou zij ook strekken tot bloei van de gemeente. De heer DE JONGE: Ik ben het eens met den heer Scheele en als men er in den polder mee begint, zal dat terstond een terugslag zijn om de school tot bloei te krijgen. Als men er hier op het dorp mee begint, bestaat kans van bloei, maar daar niet. Hoe zal men daar lee- raars krijgen? Men heeft altijd groote moeite gehad om daar een hoofd der gewone lagere school te houden. De VOORZITTER: Ik denk, dat de heer Kaijser niet weet, wat er aan het bouwen van een school vast zit, omdat hij zoo spreekt. Een nieuwe school zou 100,000 gulden moeten kosten! De heer Kaijser zal toch moeten toe- geven, dat de Bond gelijk heeft dat ze het bouwen van zoo'n inrichting niet aan durft. Nu zouden de kosten komen op f 16.000, waar- van 4000 voor rekening der vereeniging. Het is dus begrijpelijk, dat de Bond op een koopje tracht te beginnen. De Bond heeft gemeend, dat de te Hulst te stichten school voor deze streek niet in de be- hoefte kan voorzien. Het is hier een bloeiende landbouwstreek, en het is gewenscht voor Zaamslag, Axel, Ter Neuzen en Hoek een eigen school te hebben. Overal is rond gezien, of er geen lokalen te bekomen waren en toen is het oog ten slotte gevallen op de twee leegstaande lokalen van de openbare school in den Groote Huis senspolder. Als die aan den Bond worden af- gestaan, heeft de gemeente er geen nadeel van en er is toch ook niets op tegen, dat die wor den ingebruik gegeven ten bate van de land- bouwers, die door hunne belasting zoo'n groot deel der gemeentelasten dragen Als er gevaar was yoor het daar gegeven wordend openbaar onderwijs, zou ik het niet hebben willen voorstellen, maar dat kan er geen hinder van hebben. Men heeft er naast de leslokalen een breeden gang, dan het gym- nastieklokaal en dan de twee in bruikleen ge vraagde lokalen. Die zijn dus ver genoeg van de leslokalen verwijderd. De bedoeling is niet, om daar voortdurend les te geven, maar om spoedig te kunnen be ginnen en dan later te zien wat te doen staat. Dan kan straks een nieuwe school gesticht worden. Ziet eens naar Ter Neuzen, daar heeft men cerst gesticht eene hoogere burgerschool, het heeft pas zijne ambachtsschool en toen ik deze week aan den Burgemeester namens ons bonds- bestuur informeerde, of daar ook gelegenheid zou zijn om twee lokalen te krijgen. omdat daar toch een school mqpt gebouwd worden, verklaaide deze zich aanstonds bereid om dat aan den gemeenteraad te vragen. Het bestuur zou ook liever eene school gezien hebben te Ter Neuzen of te Axel, maar de Minister geeft de voorkeur aan Zaamslag. Als de raad de school hier wil hebben, dan zal natuurlijk ook een offer moeten worden gebracht, als de Bond van den Minister en den fnspecteur goedkeuring krijgt om de school daar te vestigen. En wat nu de plaats der school betreft. als men des morgens ziet de groep jongens, die per fiets naar Ter Neuzen rijdt, naar de hoogere burgerschool, naar de ambachtsschool en de school van den heer Koelmans, dan kan men toch niet zeggen dat het voor de boerenjongens een bezwaar zou zijn om bij de school in den Groote Huissenspolder te komen. Durven onze jongens dan minder? Als de boeren hunne jongens maar willen geven, zie ik daar niets geen bezwaar in. Laat ons deze zaak nu aanpakken, later kunnen we dan verder zien. Men kan toch hier per tram uit Ter Neuzen en Axel aankomen en dan verder per fiets naar de school? Als we hier ook iets wenschen te bereiken, moeten we niet krenterig zijn. Er wordt altijd gezegd. dat we hier niets kunnen krijgen, laat ons nu dit aangrijpen. Als er met het oog op het on derwijs bezwaar tegen is, zal het hoofd der school, de heer Jansen, zich wel doen hooren Bovendien: we kunnen onze voorwaarden stellen, de vergunning geldt slechts tot weder- opz egg-ens. De boeren moeten nu ook eens de handen uit de mouwen steken om vooruit te komen. De Katholieke boeren zijn ons altijd een paar jaien vooruit, omdat ze over het algemeen hunne kinderen naar een pensionnaat sturen waar ze ontwikkeld worden. Het is schande van de landbouwers in deze streek dat ze zoo laks zijn. Ze moeten ook vooruit! Kennis is macht, daardoor zal de landbouw tot bloei komen en we weten het, als het den landbouw welgaat, gaat het alien wel! (Eenige teekenen van bijval). ,De heer DE JONGE: Ik wil volstrekt niet krenterig zijn; u hebt gewezen op Ter Neuzen, dat men daar dadelijk voor lokalen zou willen zorgen. Dat zou ik ook willen, maar niet in den Groote Huissenspolder. Het is verkeerd, daar te beginnen. De VOORZITTER: Ik zie niet in wat dit zou schaden, de school zal toch bezocht worden door jongens van 14, 16, 18 tot 20 jaar. Voor dezulkem is het toch geen bezwaar om van hier naar die school, een afstand van een half uur- tje, te komen. De heer SCHEELE: Ik kan het nog maar niet plaatsen, dat de Voorzitter die plaats zoo aanbeveelt. Ik laat staan de kwestie van de financien, maar anders is het daar toch niet de plaats. De VOORZITTER: We hebben geen andere keus, we moeten twee lokalen hebben en dus twee klassen, terwijl dan nog een laboratorium moet worden ingericht. Daarvoor is hier in de kom niets beschikbaar. Evenmin konden we daarvoor terstond slagen in Ter Neuzen of Axel. Waar we nu hier wel wat kunnen krij gen in den polder, heeft de Bond dat gevraagd, om de zaak aan het rollen te krijgen. De heer SCHEELE: Er zat in de eerstc toelichting van den Voorzitter wel eenige stug- heid, want het maakt bij mij een groot verschil of men zegt „we willen niet verder" of „we kunnen niet verder". De VOORZITTER: Ik heb het net zoo ge zegd, zooals het is. De lokalen staan daar on gebruikt. Laat de raad die nu ten gebruike geven voor het landbouwonderwijs, ten gebrui ke dus van de boeren, die hier het leeuwen- aandeel der belasting dragen. De heer WISSE: Er kunnen toch ook ar- beiderskinderen van profiteeren? De VOORZITTER: Zeker, en die kunnen ook nog worden tegemoet gekomen. De heer WISSE: Hoe meer gelegenheid er is, ook voor de kinderen uit den arbeiders- stand, om zich te ontwikkelen, hoe meer ge legenheid zij hebben om tot betere positie to komen. Laat ons nu toch werkelijk de gelegenheid te baat nemen, die zich voordoet. De VOORZITTER: Als we niet tijdig onder- dak kunnen komen met de school, aullen er weer jaren en jaren overheen gaan. En als we aan den gang willen, dan moeten we kun nen beginnen; de Minister wil helpen en Zaam slag is door de tram van alle centra's te be reiken. De heer SCHEELE: Ik ben niet tegen het in gebruik geven der lokalen, want die staan toch leeg, maar ik zag het liever hier. De VOORZITTER: Het komt mjj vreemd voor, dat er zelfs een stem zich er hier tegen verheft. De heer KAIJSER: U spreekt van stichten, mijnheer de Voorzitter, moet dat de gemeente doen of de vereeniging. De VOORZITTER: Dat kan de gemeente zelf doen of het ook aan de vereeniging over- laten, maar. als er een nieuwe school moet ge sticht worden, zal de gemeente in elk geval goed uit ilen hoek moeten komen met een flinke subsidie, daar de vereeniging dat niet kan. De heer VINKE: Ik ben het niet eens met uw pleidooi, dat het openbaar onderwijs er niet onder. lijden zal; we hebben gezien hoe het ging, toen lokalen van de openbare school waren afgestaan tijdens de verbouwing der bij- zondere school, welke gruwels er toen gebeurd zijn, dat was een schande; daar staan we nu weer aan bloot. De VOORZITTER: Ik weet niet waar u op spreekt, ik weet niet wat er toen gebeurd is. De heer VINKE: De mishandelingen waar- aan toen de leerlingen der school van de an dere hebben bloot gestaan; ze kwamen toen met zakken vol steenen, met grendels van deuren enz., om te slaan en te gooien, zonder dat daarvan door de onderwijzers iets gezegd werd, in tegendeel, de kinders werden nog aan- gezet. De heer KOOPMAN: Ook niet door de on derwijzers der openbare school? De heer VINKE: Als er dan nu grootere jongens ter school komen zijn de kleine heele- maal het schaap van de rekening. De VOORZITTER: Er komen dan alle groote jongens, en ik kan maar moeilijk ver- onder stellen, dat die de kleine kwaad zouden doen. De heer VINKE: Ik weet wel wat jongens van een jaar of veertien met kleineren doen, als ze er voor in de gelegenheid zijn, dat kan men wel eens zien aan de koewachters. Daar- om zal ik ook tegen stemmen. Ik heb er dik- wijls genoeg de gevolgen van gezien. De VOORZITTER: Het komt me onmoge- lijk voor, dat daar zulke gevolgen van te duch- ten zouden zijn. De heer VINKE: Ik heb er zelf de nadeelige gevolgen van ondervonden en zal er daarom tegen stemmen de school daar te plaatsen. De heer WISSE: Het kan misschien van tij- delijken aard wezen en als het dan minder goed zou gaan, zou dat een spoorslag kunnen worden om te spoediger hier een school te stichten. De OORZITTER: Als de raad hier niets voor voelt, gaat de stroom weer naar een an dere gemeente. De heer WISSE: Ik zou hier gaarne meer- dere scholen willen hebben, kon het zijn ook een ambachtsschool, als in Ter Neuzen. De heer VINKE: Dan zou je financieel ook in hetzelfde schuitje komen als daar. De VOORZITTER: Zoo'n inrichting kost geld; een middelbare school kost natuurlijk nog meer geld; het geld voor onderwijs uitge- geven is echter nuttig bestead, als we niet flink onderlegd zijn komen we altijd achter een ander die dit wel is. De heer VINKEIk ben niet tegen de in richting, maar ik ben er tegen, dat hij daar komt. De heer DE KOEIJER: We zijn het er alien over eens, dat de school zeer nuttig zijn zal; laat ons dan deze gelegenheid aangrijpen om die menschen op dreef te helpen, we behoeven daarvoor niet zulke gekke kosten te maken als in Ter Neuzen, maar waar het niets kost is er toch geen bezwaar tegen De iheer VINKE: Het gaat ten koste van de leerlingen der openbare school. De VOORZITTER: Als dat waar moest wor den, zeggen Burgemeester en Wethouders het gebruik op, het wordt verleend tot wederop- zeggens en dan kan het bestuur ondertusschen verder zoeken. De heer VINKE: Dat opzeggen gaat zoo gemakkelijk niet, Men zal hier een inrichting stichten, die van blijvenden aard wordt. De VOORZITTER: Elders wordt er heel anders over gedacht; de Burgemeester van Ter Neuzen wilde wel beproeven om de school onder te brengen in de H. B. S. De heer VINKE: Het is hier iets anders, het is een streven, om met de christelijke school klaar te zijn, voor er een neutrale is; dat gaat ten koste van de andere. De VOORZITTER: Dit moet ik betwisten; er is een poging aangewend vanwege de land bouwers om te komen tot de stichting van een landbouwschool. Op de lijst van hen die daar- aan wilden medewerken, kwamen ten i 70 leden van den christelijken bond voor, wijl van neutrale zijde de belangstelling g ring bleek. Bovendien behoort de boerenbi volking toch zeker voor 75 tot de christe lijke richting. Toen inmiddels de mogelijkheid ook gebleken was van het oprichten van chris telijke scholen, hebben wij gezegd laten we het zelf aanpakken, want als we dan toch het leeuwenaandeel moeten betalen, behoeven we ons ook niet in een hoek te laten duwen. De zaak is volkomen ad rem. (Wordt vervolgd.) Rotterdam, 9 Augustus 1920. VEEMARKT. Aangevoerd werden 263 vette runderea. 204 vette- en graskalveren. 501 schapen en 'ammeien, 264 varkens. De noteering was als volgt Vette rundereu le kw. 2.20 tot 2,30 2e kw. 2,10 tot 2.—3e kw. 1.90 tot 1,80 Ossen le kw. f 2.20 tot 2,15 2e kw. 2,05 tot 1,90; 3e kw 1.85 tot 1,75Kalveren le kw. 2,30 tot 2,40 2e kw. 2.15 tot 2,- 3e kw. f 1,90 tot f 1.80; Schapen le kw. 1,60 tot 1,70 2e kw. 1,50 tot 1,40; 3e kw. 1,30 tot 1,20; Lammereu 1,60 tot 1,70Varkens le kw. 1,75 tot f 1,80; 2e kw /1.70 tot 1.60 3e kw. 1,50 tot 1,40 iicht soort /1,30. De han del in vet vee was over het al gemeen williger dan de vorige week waar door de prflzeu opliepen. In varkens was de handel eveneens williger, er waren veel goede soorten aangevoerd. Schapen en lammeren waren met matigen handel met uitrenloopende prjjzen. In vette kalveren was de handel redeljjk en de pigzen in alle kwaliteiteu iets vaster. VEILINGEN. De heden door het bestuur van het comite van graanhandeiaren in veiling aan- geboden 181 ton La Plata Mais, onden oogst, liggende te Amsterdam werden ver- kocht voor 327 per 2000 K G., terwgl voor 330 ton te Rotterdam liggende te vergeefs 310 werd geboden. Deze Mais is thans te koop voor 320 per 2000 K G. boo)dvrg voor pand, zonder veilingskosten. Verder zijn nog geveild 60 a 80 ton onbest-hadigde Amerikaansche Ignkoeken voor 20,25 a 20, benevens 120 ton afwjjkende dito, a 19,50 tot 19,95. ZADEN. Karwjjzaad 28,— tot 28,50; Koolzaad 35,tot f 36,Bruin Mosterdzaad 70, Geel Mosterdzaad 60.alles per 100 K.G. VLAS. Geen aanvoer. AARDAPPELEN. Brielsche kralen 6,tot f 6,50 Zeeuwsche Eigenheimers 4,25 tot /5,25 Spuische Eigenheimers 5,tot 5,50 Blauwe Eigenheimers 5,tot 5,50* E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 13,50 tot f 15,— per 100 stuks. Huwelijks-aangifte*. 22 Juli. Ludovicus Adrianus an den Hemel, oud 29 j., jrn. en Bertha Haers, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 J uli. Josephus Fran- ciscus Sidonia Caducque, oud 30 j., jrn. en Marie losepha Abroscheer, oud 24 j., jd. Polidoor Bergh- gracht, oud 26 j.. jrn. en Irma Marie de Graeve, oud 19 j., jd. 17 .(uli Alfred Johannes Selis, oud 27 j., jm. en Augustina Maria de Wit, oud 20 j.. jd. Geboorten 1 Juli. Suzanna. d. van Aloijsius Eduardus I'loegaert en van Ida Francisca Teirlinck. 30 Juli. Aline Eugenie, d. van Casimier Jacobus Rammeloo en Yirgenie Maria Lauret. 31 Juli. Mar- garetha Ernelie, d. van Camile Casimirus de Buck en van Anthonia Johanna den Exter. Geboorten. 20 Juni. Joseph Ferdinand, z. van Ferdinandus Josephus van Campen en van Maria Louisa Vereecken. Overlijden. 7 Juli. Petrus van Vlierberghe, oud 74 j., echtg. van Anna Catharina Strijdonck. 16 Juli. Anna Maria van Kruijssen. oud 88 j.. wed. van Ka- rolus Ludocicus de Kever.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 3