Hoogwatergetijte TerNeuzeo. CORRESPONDENTIE. Aan I. Wij meenen dat aan die kwestie thans plaatsruimte genoeg besteed is. Bo- vendien, uw lijstjes, ofschoon daartegen wel niets is in te brengen, zouden maar onaan- genanie gevoelens verwekken bij de zeer velen, die hun uitgaven nog niet zoover kunnen^uitzetten. Red. scheepvaartbeweging'. 4 Aug. Eng. s.s. Yolly Frank, 685 M3., stuk- goed van Gent naar Londen. Eng. s.s. Irwell, 2944 M'., stukgoed, van Gent naar Goole. 5 Aug. Belg. s.s. Feronia, 1891 Al*., hout, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Alchymist, 1080 Al8., creosoot, van Caen naar Selzaete Ned. s.s. Elisabeth, 5093 M8., steenkolen, van Sydney naar Ter Neuzen. Eng. s.s. Hodder 2877 M8., stukgoed, van Goole naar Gent. Ned. s.s. Cornelis, 6894 Al8., ledig van Ter Neuzen naar Quebec. Van 4 tot 5 Augustus zgn langs de Aliddensluis alhier 32 binnenvaartuigen op- en 31 afgeschutlangs de Westslnis 5 op- en 0 afgeschut. DAG E N. Voorm. Nam. Zaterdag 7 Augustus 6.9 6.35 Zondag 8 7.6 7.40 Alaandag 9 8.18 8.58 Dinsdag 10 9.40 10.21 Woensdag 11 11 11.35 Donderdag 12.5 Vrjjdag 13 n 0,33 12.59 tusschen de combinatie en de gemeente te tref- fen, terwijl de gemeente het dan aan het rijk in bruikleen afstaat om als landbouwschool te gebruiken. Daarbij zal vastgelegd behooren te worden, op welke wijze bijbouw van de noodige lokaliteit tot stand zal komen, wanneer de uit- breiding der landbouwwinterschool zal plaats hebben. Indien deze zaken spoedig kunnen worden geregeld, zal het wellicht nog mogelijk zijn, dit najaar te beginnen; door den Minister zal daartoe alle medewerking verleend worden. De heer Oggel komt ter vergadering. De VOORZITTER: Zooals uit het laatste schrijven blijkt komt het den Minister het beste voor. dat, teneinde een vasten basis voor de inrichting en onderhoud van het gebouw te krijgen, door de combinatie het gebouw aan de gemeente wordt aangeboden op voorwaarden die door de combinatie en gemeente nadev worden getroffen, terwijl- dan de gemeente het weer in bruikleen aan het Rijk afstaat om als landbouwschool te gebruiken. De Minister heeft zijn voile medewerking aangeboden, maar dan moet er ook een gebouw zijn.. Adressanten komen thans tot den gemeente- raad en verzoeken het gebouw te willen over- nemen. Burgemeester en Wethouders, door- drongen van het belang om tot stichting van bedoelde school over te gaan, stellen voor, aan bedoelde vereeniging een jaarlijksche subsidie te verleenen, tot een nader te bepalen bedrag. Tegen aankoop van het gebouw hebben Burgemeester en Wethouders bezwaar, ook met het oog op de onderhoudskosten. Persoonlijk zou hij het zeer op prijs stellen als een landbouwschool alhier werd gesticht, maar hij gelooft niet, dat men dit doel zal be- reiken door de vereeniging subsidie te ver leenen, daar de Minister uitdrukkelijk vermeldt, dat de gemeente de school met gebouw aan he Rijk in bruikleen afstaat. De heer VAN DIXHOORN gevoelt als voor- zitter van de vereeniging zich verplicht het woond te vragen in verband met het feit, dat de Minister gaame zou zien, dat de gemeente zelf het gebouw aankocht. Hij gevoelt, dat het de plicht der vereeniging is om alles in het werk te stellen, dat de inrichting alhier zal gevestigd worden. Het vakonderwijs is thans op elk gebied een behoefte geworden waaraan niet meer te ontkomen is en het in aller be lang geacht kan worden dit onderwijs zoo krachtig mogelijk te steunen. Allerwege sic- men dan ook vakscholen oprichten, hetgeen hij zeer toejuicht. Toen hij een jaar of 18 geleder. ijverde voor het verkrijgen van een ambachts- school te Axel, moest hij zijn pogen opgeven bij gebrek aan medewerking en wat zien wij thans, dat te Hulst een ambachtsschool ver- rees en daama Ter Neuzen niet schroomde om er nog een ambachtsschool bij te stichten, zoo- dat de kans om ook te Axel een dusdanige school te krijgen verkeken is. Ik benijd deze plaatsen hun. scholen niet, maar wat voor de ambachten noodig geoordeeld wordt, is ook noodig voor den landbouw, en daarom achtten wij den tijd gekomen om de handen ineen te slaan, temeer daar reeds een paar jaren gele- den enkele landbouwers tot overeenstemming waren gekomen over de tot stand koming van een dusdanige school, waarna bij een bezoek aan Goes met den heer Stevens, directeur van de landbouwwinterschool aldaar, gesproken werd over den geest die alhier aan het ontwa- ken was. Bij dit onderhoud werd de vraag ge- stekl of bij flinke toeloop van leerlingen uit alle deelen der provincie de school te Goes hen alien zou kunnen opnemen, waarop door den heer Stevens werd geantwoord, dat dit niet mo gelijk zou zijn. Dit is ook zeer goed te begrij- pen. als men weet dat in Zeeland 116 gemeen- ten zijn, waarvan vele met een overwegende 1 andbnuwbevolking. Ook moet het in het be lang van het onderwijs zijn als die scholen meer verspreid over de provincie zijn. De heer Stevens wees hem toen op het plan, dat be- stond voor het stichten van meer uitgebreide cursussen, die van de avondcursussen zouden doen veranderen in dagscholen waarvoor een vast hoofd als leider zou benoemd worden. In den winter zouden dan cursussen gegeven worden aan jongelieden en in den zomer aan jongedochters landbouwhuishoudonderwijs. Dat was dan ook de bcdoeling der vereeniging en toer. de gelegenheid zich voordeed om een ge- schikt gebouw aan te koopen, heeft de veree niging niet geaarzeld om ihiervan werk te maken en heeft zij zich in contact gesteld met den inspecteur van het landbouwonderwijs. H- blijkt, dat het gebouw, behoudens kleine wij- zigingen geschikt werd bevonden voor het doel dat de vereeniging nastreeft, althans zeker in den beginne. Dat een dusdanige school noodig geoordeeld wordt, blijkt uit de vele handteeke ningen die reeds verzameld zijn, zoodat hij meent, dat de tijd gekomen is om hierop ver der door te gaan, en daar de Minister er de voorkeur aan geeft. dat de gemeente de school ovemeemt, achtte de vereeniging het de meest rationeele weg om het verzoekschrift aan den raad in te zenden. De heer DIELEMAN moet na de toelichting door den heer Van Dixhoom de vraag stellen, daar dit niet door hem is medegedeeld, welk bedrag het is waarvoor de Normaalschool kan worden overgenomen. De heer VAN DIXHOORN wil met genoegen dit mededeelen. De gevraagde som is f 13,500, waarvoor de vereeniging in een voorloopig contract de beschikking over dit gebouw heeft gekregen. (Hij overhandigt den Voorzitter het desbetreffend contract). De heer DE FEIJTER meent, als hij goed heeft geluisterd, dat het schrijven, dat na het bezoek van den heer Van de Zande is ingeko- men over de voorwaarden, niet is voorgelezen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit schrij ven aan hem persoonlijk is gericht, maar wil den inhoud wel mededeelen. De heer Van de Zande geeft in zijn schrij ven d.d. 25 Mei 1.1., te kennen, dat na zijn ver- trek nog eens te hebben nagedacht over de geschiktheid van de oude Normaalschool om ingericht te worden voor een eventueel te Ave' te stichten lagere landbouwschool, en hij is tot de conclusie gekomen, dat het toch veel be zwaar zal ontmoeten het voorste huis te ver anderen. Wel zal het achterste gebouw, dat nu gymnastieklokaal is, met weinig kosten kun nen ingericht worden voor twee goe-de klasse- lokalen, en daarmede kan dan gewerkt worden, totdat er sprake is van een landbouwwinter school. Wordt er dan een scheikundelokaal met een eenvoudig laboratorium bijgebouwd en een kamer voor de leeraren, dan zou op goedkoope wijze een winterschool met enkele klassen, die voor Axel wel voldoende zal blijven, zijn in te richten. Het voorste huis zou zonder verbou- wing alleen na behoorlijk Iherstel geschikt te maken ziin als woning voor het hoofd der la gere landbouwschool en door dezen tegen een billijke huur kunnen worden gebruikt. Op deze wijze zou een bevredigende oplos- sing. waarbij alles geheel tot zijn recht komt, worden verkregen. Ik heb hetzelfde aan den heer Van Dixhoom geschreven en stel u voor, de zaak in dezen geest te willen overwegen. Dezer dagen zal ik den heer Minister rap port uitbrengen en ik vertrouw, dat u dan spoedig nader bericht op het schrijven van 15 Maart 11. zult ontvangen. De VOORZITTER: Het loopt thans over de vraag of de gemeente het gebouw zal aan- koopen en dit zal inrichten voor landbouwwin terschool om het daama aan het rijk aan te bieden. De heer OGGEL zou gaame vooraleer hier op verder wordt jngegaan, beter worden inge- licht, daar het uit het laatste schrijven blijkt, dat de lokalen ongeschikt zijn, en er veel ver- anderingen aan het gebouw zullen moeten wor den verricht, waardoor de prijs werkelijk hoog wordt. De VOORZITTER: De inspecteur schrijft zulks niet. De landbouwwintercursussen zou den in elk geval een aanvang kunnen nemen. Ik meen uit de conferentie te hebben opge- maakt, dat het bouwen van een woning voor het hoofd der school er altijd bij zal moeten komen. De heer VAN DIXHOORN: Ik geloof, dat zulks niet verplichtend is, want op het oogen- blik bouwt het Rijk voor de leeraren te Goes een woning. De inspecteur meent, dat van de oude school gemakkelijk een woning zou kun nen worden ingericht, wat dan weer ten goede zou komen van het kapitaal. Het gebouw zelve is niet verouderd; zeer zeker zijn herstellingen noodig, maar de kosten hiervan zullen niet zoo hoog loopen. Deze wijzigingen zijn dan ook reeds in een onderhoud met het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschap- pij, den heer Van de Zande en de directeur van de landbouwwinterschool te Goes, den heer Stevens, besproken en met een kleinighei zullen van het gymnastieklokaal twee lokalen kunnen worden gemaakt. Tevens wil hij nog verklaren, dat hij gaame als hoofd van de landbouwwinterschool zou zien de heer Le Feber, die reeds gedurende 20 jaren hier tot aller tevredenheid werkzaam is, en geacht wordt zoowel door superieuren als door de leerlingen. Het is wel een ver- eischte, *dat hij, die als hoofd van zoo'n. in richting staat, de hoofdacte moet hebben. maar hi; meent, dat waar het hier een bijzonder geval is. bij een emstig pogen daartoe de heer Le Feber wel benoemd zou kunnen worden, temeer waar hij bij niet-benoeming overal bui- ten zal komen, wat bij zijn jarenlange practijk zeer te betreuren zou zijn. De VOORZITTER zou bet ten zeerste toe- juichen als de school hier kwam, omdat de landbouwwinterschool en aanvankelijk de lanri- bouwwintercursussen voordeelen voor de ge meente zullen opleveren. De heer VAN DE BILT zou eerst van a! willen weten wat de kosten zullen bedragen De heer WEIJNS zou zulks ook; wij heb ben op het oogenblik geen cijfers in ons bezit. Toen de school van Hulst om subsidie vroeg, kwam zij met een balans van de inkomsten en uitgaven. Hij gelooft, dat het de gemeente zeer veel geld zal kosten. De VOORZTTTER merkt op. dat het uit de stukken niet gebleken is. dat de gemeente het gebouw geheel kant en klaar zal worden aan geboden. De heer VAN DIXHOORN gelooft, dat wat de kosten betreft, deze heusch niet hoog zdl- len zijn. De aankoopsom en het bedrag dat aan veranderingen aan het gebouw zal moeten worden besteed, zullen z. i. de f 20.000 niet te boven gaan. Als men ziet naar Goes, dat slechts een 2000 inwoners meer telt, wat heeft deze plaats wel niet gedaan om de landbouw winterschool aldaar te krijgen, overtuigd van het nut van een dergelijke inrichting. Zij heeft een geheel nieuw gebouw aangeboden aan het Rijk, terwijl zij ook de onderhoudskosten be- kostigt. Wij hebben hier een zeer goedkoope gelegenheid om de school alhier gevestigd te krijgen. Axel, dat het centrum is van het land van Axel, de landbouwstreek bij uitnemend- heid, is de plaats voor een landbouwwinter school, terwijl de offers voor de gemeente zoo gering zijn, dat dit geen motief kan zijn om de stichting te belemmeren. De heer BAERT: Het cijfer van aankoop heb ik wel hooren noemen, maar wat de verdere bykomende kosten betreft, is nog niets gezegd. In geval wij a zeggen, moeten wij later ook b zeggen. Thans weten wij niet waarvoor wij staan en zou het de voorkeur verdienen, dat de vereeniging er voor zorgde, dat zy zelf voor de uitgaven kon zorgen. Wanneer dit alles op de belastingbetalers zal moeten worden ge- schoven, dan moeten wij er wel degelijk reke- ning mede houden, dat verbouwing enz. enorm veel geld zal kosten en zullen de belastingbe talers dit ter dege gevoelen. De heer WEIJNS: ik ga geheel met de woor- den van den heer Baert mede. Voor de weinige leerlingen, die er gebniik van zullen maken, zullen de kosten te hoog blijken, want men moet niet uit het oog verliezen, dat te Hulst reeds een school bestaat, terwijl er in deze omgeving pogingen worden aangewend om een chnstelijke landbouwschool te stichten. Daarbij komt nog, dat het grootste percentage van de landbouwende beyolking tegen het openbaar onderwijs is. Hij gaat daarom mede met het voorste! van Burgemeester en Wethouders, maar zou op het in de vorige vergadering af- gewezen verzoek om subsidie voor de school te Hulst willen terugkomen en haar evenals aan de Christelijke landbouwschool subsidie willen toekennen, tot een bedrag, dat later door den raad kan worden vastgesteld. Zoodoende wor den alien over een kam geschoren. De VOORZITTER: Het kan toch niet de be- doeling zijn om aan een landbouwschool staan- de in een andere gemeente dezelfde subsidie te geven als aan een school staande in de ge meente zelf? Hierin is een groot verschil, daar er te Hulst reeds een R. K. landbouwschool bestaat, terwijl pogingen worden aangewenu om een Christelijke landbouwschool in de om- geving te stichten. Als wij zien naar Oostburg, dat zich zeer groote offers getroost om di landbouwschool in de gemeente te hebben, zij geeft f 9000 subsidie, dan blijkt hier wel un dat Axel betrekkelijk goedkoop in de gemeente gevestigd kan krijgen, en wij wel ter dege re kening -moeten houden waar de school geves tigd wordt. De heer WEIJNS stemt hiermede in, maar zou daarom ook het bedrag der subsidie later willen vaststellen. De VOORZITTER moet er op wijzen, dat zulks niet gaat. De gemeenteraad van Axel moet zich thans uitspreken of hij er prijs op stelt of hier een landbouwschool gesticht wordt, ja dan neen, en als hij zich geen finan- cieele offers wil getroosten dan komt er hier geen school. De Minister vraagt in zijn schrij ven of de gemeente bereid is op de voorwaar den in het verzoekschrift van de vereeniging in te gaan en zoo niet welke bezwaren er dan tegen bestaan. Wij kunnen thans niet aan den Minister gaan schrijven, dat wat de subsidie betreft wij dit later zullen regelen. Dit is zeker, dat, wanneer de gemeente niet voldoenden steun verleent, hier geen landbouwschool zal worden gesticht. De heer WEIJNS: Ik zou het dan liever uitgesteld zien tot een volgende vergadering, dan kan de vereeniging een begrooting inzen- den, en weten wij meer van de kosten die het aan de gemeente zal vergen. Toen de school te Hulst om steun verzocht, is dit verzoek ook uitgesteld geworden. De VOORZITTER: Wij kunnen deze ge- vallen toch niet gelijk stellen en als w een inrichting hier willen tot stand bren- gen, moeten wy een ander standpunt innemen. Van uit Axel zelf moet thans de stoot hieraan gegeven worden om tot inrichting van een landbouwschool te komen. Wanneer het den Minister nu blijkt, dat de gemeente Axel er prijs op stelt, dat hier de school gevestigd wordt en er voldoende financieele offers voor oceit, ua.i zai ue inncnung hier komen. uti .Minister o.euc ons tnans mervoor de ge- legenneid, maar wordt door de gemeente zell iiM-L von-oenucii sieun toegezegd, uan komt de school iner met. Zonder twijfel zullen andere piaauen er wel prys op stellen een landbouw- ocnool in de gemeente te heDben, en de noodige steun willen verleenen. --vis burgemeester wil ik wel verklaren, dat ik gaarne zou zien, dat ue landbouwschool hier kwam. De heer WEIJNS wyst er nog op, dat over de uitgaven geen cyfers zijn medegedeeld. riovenclien gevoelen de meeste landoouwers niets voor openbaar onderwijs, maar wel voor Christelijk onderwijs. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Wfeijns spreekt alsof hier reeds Christelijk lancibouwondfcrwijs is. De heer VAN DIXHOORN: Mijnheer de Voorzitter, hoe is het toch mogelijk, dat hier gesproken wordt over Christelijk of openbaar landbouwonderwijs. Het is vakonderwijs even als aan de ambachtsscholen. Te Hulst is een am bachtsschool, maar daar zegt men toch met van dat het 'n Roomsch-Katholieke ambachtsschool is, evenmin spreekt men van de ambachtsschool te Ter Neuzen als van de openbare of Christe lijke school. Vakonderwijs is vakonderwijs en daar komt geen godsdienst bij te pas. Het is een economisch belang voor een streek als een vakschool wordt gesticht en moeten wij het dan ook als zoodanig opvatten. Wij zitten hier als inwoners van Axel en moeten de belangen van de plaats als zoodanig behartigen. Het Christe lijke wordt er steeds bij de haren bijgesleept om dit of dat te bestrijden, maar mijns inziens staat de Godsdienst hiervoor te hoog. De heer DIELEMAN Zegt, dat de Christe lijke school op een beteren basis werkt. Zij heeft een stamkapitaal en maakt een begroo ting voor de kosten. Deze vereeniging komt echter zonder een stamkapitaal en zonder een enkel cijfer aangaande de kosten, Ten daarom vraagt hij eveneens wat zal het aan de ge meente kosten. Wij moeten terdege rekening houden met de belastingbetalers, waarvan e zeer velen zijn, die van het landbouwonderwijs niets zullen profiteeren. Wij mogen toch wer kelijk niet alles aan het landbouwonderwijs op- offeren. Hierbij komt nog-, dat zelfs vele aan- staande landbouwers deze school niet zullen bezoeken, want wij moeten het landbouwon derwijs ook niet te hoog opschroeven. Het is mij bekend, dat er onder de landbouwers men- schen zijn, die geen ander onderwijs hebben genoten dan de lagere school en waarbij zij die op een landbouwcursus zijn geweest, gerust oi> audiente kunnen gaan. Men mag dus niet zeg gen, dat Axel met het al of niet hebben vdn een landbouwschool staat of valt. Laat de ver eeniging dus zelf zorgen voor een stamkapitaal waardoor zij de kosten grootendeels kunnen bestrijden. De heer VAN DIXHOORN: Een stamkapi taal is hier niet noodig-, het Rijk geeft het land bouwonderwijs en de gemeente heeft alleen maar te zorgen, dat er een gebouw is, waarin het onderwijs kan gegeven worden. Toen ons dus bekend was, dat de Minister op deze guns- tige voorwaarden ons zijn steun zou verlee nen, meenden wij, dat de gemeente dit aanbod met beide handen zou aannemen, en hebben wij niet verder gewerkt en hebben wij een voorloopig contract gemaakt om de school aan de gemeente te kunnen aanbieden. Als de vereeniging echter voor een stamkapitaal moet zorgen, dan zal dit er wel komen, daarover ka men gerust zijn. De heer WEIJNS: Ik vind zulks ook veel beter. Als de vereeniging- de school zelf op richt, dan kan zij aan de gemeente om subsidie vragen. Ik zou daarom het volgende amende- ment aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders willen toevoegen: „De gemeenteraad van Axel besluit subsidie te verleenen aan de op te richten scholen voor uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. m- melijk aan de neutrale landbouwschool te Azel. aan de Roomsch-Katholieke te Hulst en aan dt Christelijke in het land van Axel en zulks in evenredigheid aan het aantal leerlingen der ge meente Axel, die aldaar onderwijs ontvang-en De VOORZITTER zal het eerst in stemming brengen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, daar het voorstel van den heer Weijns iets geheel anders weergeeft. De heer WEIJNS vmagt of men de beide voorstellen niet wil combineeren, daar er alleen in wordt vastgelegd, dat de andere scholen ook subsidie krijgen. De VOORZITTER merkt op, dat het niet aangaat een school die alhier gevestigd is te subsidieeren naar het aantal leerlingen. De heer OGGEL geeft in overweging het voorstel van den heer Weijns aan te vullen, zoodanig, dat een vast bedrag zal worden be- paald als de school te Axel wordt gevestigd. Naar aanleiding van de woorden door den heei Van Dixhoom gesproken over Christelijk en openbaar onderwijs bij vakscholen, moet hij opmerken, dat bij de behandeling- van het ver zoek van de School te Hulst, dat het niet zijn fractie is geweest die dit opmerkte, maar van de partij van den heer Van Dixhoorn dit vei- keerde element in het debat heeft gebracht, daar er toen gesproken werd over de Roomsche manier van bieten zaaien. Ik acht dat ook ver- keerd. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat hij op die vergadering- niet tegenwoordig was. Hij vindt het echter eigenaardig, om niet te zeggen onverantwoordelijk, dat men hier van deze plaats de belangen van andere gemeenten zit te bepleiten, waartoe het ko-mt, dat hier wel de belangen van de plaats zelve op den achter- grond worden gedrongen, en die van de ver- schillende partijen naar voren worden ge- schoven. De heer KRUIJSSE: Nu de heer Oggel mijne woorden in de vorige vergadering gesproken hier in het debat wenscht te brengen, wil il hem wel even antwoorden. Zeer zeker heb ik in de vorige vergadering gewezen op het ver- keerde om de beginselen te brengen bij het vakonderwijs. Onbewust was ik echter in zeer goed gezelschap, want een paar dagen nadien bij de algemeene vergadering van de Z. L. M. te Hulst. heeft de Voorzitter dier Maatschap- pij, iemand die toch zeker wel als onverdac' de anti-revoluticmaire beginselen is toegedaan, in zijne bekende rede dezelfde meening ver- kondigt, <jm in vakbelangen geen verdeelheid te brengen, doch eensgezind te werken tot ver- heffing van het vak. Ook blijkt uit de circu- laire van de landbouwschool te Hulst, hoe wei nig het Christelijk onderwijs op die vakscho len te beteekenen heeft, want er staat bij ver- meld, dat ook andersdenkenden hun kinderen kunnen zenden, waaruit voortspruit, dat niets wordt onderwezen waaraan niet-Katholieken zich kunnen krenken. Ik zou daarom ook niet gaame beweren, dat dit was om proselieten to maken. Een bewijs dus, dat het onderwijs zoo neutraal mogelijk is. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de bepaling omtrent het toelaten van kinderen van andersdenkenden er in vermeld staat, omdat zulks door den Minister als voorwaarde wordt gesteld, daar er anders geen subsidie word* verleend. De heer KRUIJSSE: De school te Hulst aan- va; rdt dus deze voorwaarden. De heer VAN DIXHOORN: Door die te aanvaai-den valt ineens het beginsel weg, en blijkt het te doen te zijn om de centen. De VOORZITTER: Over het inlasschen van beginselen bij vakonderwijs, moet hier niet ge deoatteerd v/orden. Volgens opvattingen van voocaanstaanden als Proiessor Diepennorst is wel degelijk een Christelijke landbouwschool noodig, terwijl weer andere autoriteiten deze meening met zijn toegedaan. Het is hier met ae plaats dit uit te maken, maar wel of de gemeenteraad van Axel mede wil werken tot net vericrijgen van een landbouwschool in de gemeente, en daarvoor zooveel steun wil ver leenen, dat het plan uitvoerbaar is. Burgemeester en Wethouders meenen u te moeten voorstellen het gebouw-niet aan te koopen, rtiaar een jaarlijksche subsidie te ver- ieenen tot een nader door den raad te bepalen bedrag. Hij wenscht dit thans in stemming te brengen, dan kan eventueel later over het voorstel van den heer Weijns gestemd worden. De heer VAN DE BiDX wenscht dat dn tegeajk zai gescUieden, het voorstel heeft toen dezeiide strekking. De Ueer OCUEL zou liever zien, dat het eerst over het amendement werd gestemd, dan Kan dit Dij aanneming aan het voorstel van het dagelijksch bestuur worden toegevoegd. De v UURZ1TTER heeft hiertegen bezwaar, daar het voorstel van Burgemeester en Wet houders is om het gebouw met aan te koopen, maar om een jaarlijksche subsidie te geven, terwijl het voorstel van den heer Weyns is om aan iedere school een subsidie te geven in verhouding- tot het aantal leerlingen. D,e heer OGGEL zou dit willen aanvullen, zoodamg dat een extra subsidie wordt verleend indien de school te Axel wordt gevestigd. De heer KRUIJSSE is van meening, dat het wel degelijk twee verschillende vorstellen zijn. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders is om alleen aan tie school te Axel een subsidie te geven, terwijl het voorstel van den heer Weijns behelst om ook aan alle andere scholen subsidie te verleenen en dan voor ieder leer- ling een bedrag te geven. Het gaat toch wer kelijk niet aan om aan de gemeente Axel een subsidie te geven per leerling, daar er voor 4 leerlingen wel dezelfde onkosten noodig zullen zijn als voor b.v. 20 leerlingen. De heer VAN DIXHOORN is van meening, dat het amendement van den heer Weijns niets met het verzoek vpn den Minister te maken heeft De VOORZITTER: De Minister vraagt of do gemeente bereid is het gebouw aan het Rijk aan te bieden en zoo niet welke bezwaren er tegen bestaan, hierop dient dus het ant- woord aan den Minister te slaan. Nu kan men niet tot den Minister komen met een geheel ander p'an als het voorstel van den heei Weijns inhoudt. De heer WEIJNS: Bij aanneming van mijn voorstcLkrijgen wij een betere basis, en wordt iedere partij gelijk behandeld. De heer DE FEIJTER: Allen zullen wel over het nut van het landbouwonderwijs eens zijn, daar gaat het hier echter niet over, maar wel of de gelden die hiervoor gevoteerd wor den op de meest nuttige wijze worden besteed. En juist hierover rijst bij hem twijfel, en dienen wij sterk te staan daar het hier gelden betreft die door de belastingbeta lers moeten worden opgebracht. Wanneer nu alhier een neutrale school komt en er in de omgeving nog een Christelijke, dan zou het hem niet verwonderen als de neutrale school weinig leerlingen zal tellen, want het grootste gedeelte der landbouwende bevolking is protestantsch-orthodox en zij zullen hun kinderen naar de Christelijke school zenden, terwijl de Katholieken de kinderen naar Hulst zullen doen. Hij zal daarom steunen het voor stel van den heer Weijns, dat beoogt een sub sidie te geven in verhouding tot het aantal leer lingen. De heer VAN DIXHOORN vmdt, dat het niet aangaat om met een dergelijk voorstel ter tafel te komen. Dit is geheel afgescheiden van de vraag van den Minister. Het is een onwaarheid als de heer De Feijter beweert, dat het geld beter zal besteed worden indien het in den vorm van subsidie naar andere gc meenten gaat. De heer WEIJNS: Dit is vroeger ook ge schied bij het subsidieeren van inrichtinge in andere gemeenten. Mijn voorstel is echter om alien gelijk te stellen. De andere vereeni ging heeft ook toezegging van steun van den Minister, dus blijft dit precies hetzelfde. De heer OGGEL: De geschiedenis is oo: zaak van dit voorstel en doet zijn invloed gel den op de besluiten van thans, zoodat ook dere inrichtingen gesubsideerd dienen te wor den. Hierdoor dienen wij de belangen van alle ingezetenen en schakelen wij niemand uit. Er kan dus geen bezwaar zijn om ook aan de an dere scholen subsidie te verleenen. De VOORZITTER stelt nu voor om het voor stel van Burgemeester en Wethouders te ver- binden aan het voorstel van den heer Weijns. De heer VAN DIXHOORN moet hiertegen ten sterkste proteSteeren. Dit is niet de wensch van den Minister. De heer WEIJNS: Ieder lid van den raad heeft toch het recht een amendement in te dienen? Ik wil de neutrale scholen absoluut niet achter- uit zetten, maar een ieder subsidie geven. Ik wil zelfs voor de school te Axel nog een extra- subsidie verleenen. Het is geen partijzaak. De heer VAN DIXHOORN: Dat is het wel, althans het wordt er van gemaakt! De heer WEIJNS: Dat maakt de partij van den heer Van Dixhoom er van! De heer OGGEL: Wanneer het voorstel v.- Burgemeester en Wethouders verbonden wordt met dat van den heer Weijns, dan kan dit toch naar den Minister gezonden worden? De heer VAN DIXHOORN: Met het oog op de financien van de gemeente komt zulks niet te pas, want ondanks, dat zij zelven spreken over het geld der belastingbetalers, gaan ze aan andere inrichtingen buiten de gemeente sub sidie verleenen. De VOORZITTER: Ik vermoed, dat er dan van de school te Axel niet veel zal komen, daar de Minister duidelijk zijn verlangen heeft ken- baar gemaakt, en hierop antwoord verwacht. De heer DE FEIJTER zou geen enkele in richting subsidie willen g-even. Als de vereeni- gingen een landbouwschool willen stichten, dan moeten zij die maar zelf bekostigen. Als de school dan te Axel kwam, dan zou hiervoor eventueel subsidie kunnen worden aange- vraagd. De heer VAN DIXHOORN: Als men naar Goes ziet, dan merkt men wel, dat men daar het wel aandurft, want de gemeente heeft daar veel geld voor over gehad om de school daar te krijgen. En wat nu de bewering van den heer Dieleman betreft, dat men het landbouwonder wijs niet te hoog moet opschroeven, daar ben ik geheel mede eens, maar het is hier geen Hooger onderwijs en zullen ons met het mid delbaar onderwijs tevreden stellen. De heer KRUIJSSE: Ik zou gaame eens de volledige namen willen vernemen van de oncler- teekenaars van het verzoekschrift-, daar er hier voortdurend wordt gesproken over de partij van den heer Van Dixhoom. De VOORZITTER wil wel aan dit verzoek voldoen en deelt mede, dat de onderteekenaars zijn de heeren Ph. J. van Dixhoom, L>A. d- Mul te Zaamslag, J. de Putter, A. de Bruijne te Ter Neuzen en F. C. Zoimevijlle. De heer VAN DIXHOORN: Ook heb ik nog den steun van twee vooraanstaande Katholie ken. Als men de namen ziet van de ondertee kenaars, dan blykt het wel, dat het is onder- teekend door menschen van verschillende rich- ting. Hier komt nog bij, dat de heeren Weijns en De Feijter hier tegenwoordig en de heer Joh. de Feijter van Zaamslag in den aanvang hun handteekening plaatsten om tot aankoop van de normaalschool over te gaan voor de te stichten landbouwschool, dan merkt men wel, dat het hier geen partijzaak is. Wij beschou- wen ons in deze zaak als Nederlandsche staats- burgers, afgescheiden van de door ons toege- dane politieke overtuiging. De heer DE FEIJTER: Ik heb niet gespro ken over de richting van den heer Van Dix hoom. De heer VAN DIXHOORN: Er is hier toch over gesproken. De VOORZITTER zal thans overgaan tot het in stemming brengen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, waaraan is toe gevoegd het voorstel van den heer Weijns. Ik meen er echter op te moeten wijzen, dat de Minister zulks niet gevraagd heeft en ant woord verwacht op zijn vraag of de gemeente bereid is het gebouw aan het Rijk aan te bie den, die dan voor het geven van landbouwon derwijs zal zorgdragen. De heer WEIJNS: Bij aanneming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou dit dan ook geen goed antwoord aan den Mi nister zijn. De VOORZITTER: Als Voorzitter heb ik de besluiten van den gemeenteraad uit te voeren, doch mijn persoonlijke meening is, dat de Mi nister zijn verlangen duidelijk heeft kenbaar gemaakt. De heer OGGEL: Wij zouden er nog aan kunnen toevoegen, dat een extra-subsidie ge geven wordt indien de school te Axel gevestigd wordt. De heer WEIJNS: De Minister is toch geen vreemdeling. en zal wel weten, dat er een Christelijke landbouwschool komt en te Hulst een Katholieke is. De VOORZITTER: Zeker, maar dat vraagt de Minister- niet, en wij dienen te antwoorden op de gestelde vraag. De heer WEIJNS: Dan wordt het verworpen. De VOORZITTER: Dat is best mogelijk, maar dan blijven wij in de lijn van den brief. De heer WEIJNS: Het voorstel van Burge meester en Wethouders was toch ook om alleen subsidie te geven? De VOORZITTER: Er wordt echter geen bedrag genoemd afhankelijk van het aantal leerlingen, en hij blijft er bij, dat als dit wordt vastgehouden er te Axel geen landbouwschool kan komen, hetgeen zeer te betreuren zou zijn. De heer KOSTER zou het voorstel van Bur gemeester en Wethouders afzonderlijk in stem ming willen brengen, en kar. daama over het voorstel van den heer Weijns gestemd worden. Burgemeester en Wethouders blijven dan te- genover den Minister op hetzelfde standpunt staan. De VOORZITTER: Als het wordt aange- nomen, dan krijgt de Minister een afschrift, maar nogmaals de Minister vraagt zulks niet in zijn brief. De heer VAN DIXHOORN: De Minister krijgt dus een antwoord op een niet door hem gestelde vraag, terwijl er geen bezwaren ge noemd worden op de wel gestelde vraag. De heer WEIJNS: De bezwaren zijn de groote kosten. dat blijkt uit de discussie. De heer VAN DIXHOORN: Het komt er dus op neer, dat wij geen 1000 over hebben voor onze eigen gemeente, maar wel fl200 als het andere- gemeenten betreft! De heer BAERTZou de Minister geen ge noegen nemen als de gemeenteraad verklaart, dat hij subsidie zal verleenen? De VOORZITTER: De Minister zal eenigen basis willen hebben. De heer BAERT zou willen voorstellen in de volgende zitting- te bepalen hoe groot het be drag zal zyn. De heer OGGEL is van meening, dat het den Minister volkomen gelijk zal zijn of de ver eeniging of de gemeente de school aanbiedt. Als de vereeniging dit doet verleent de ge meente subsidie en komt zij te Axel dan kan een extra subsidie worden verleend. De VOORZITTER vraagt den heer Oggel of hij d:t in het amendement wil opgenomen zien. De heer OGGEL antwoordt bevestigend. De VOORZITTER zal thans in stemming brengen het voorstel van uen heer Weijns aan- gevuld met de toevoeging van den heer Oggel, dat een extra-subsidie zal worden verleend als de school te Axel wordt gevestigd. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren De Feijter, Koster, Baert, Weijns, Dekker, Dieleman, Og gel en Van de Bilt. Tegen stemmen de heeren Van Dixhoom, De Kraker en Kruijsse. Alsnu komt in stemming het voorstel van, Burgemeester en Wethouders, dat eveneens wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Koster, Baert, Weijns, Dekker, Dieleman, Ogg-el en Van de Bilt. Tegen stemmen de heeren Van Dix hoom, He Kraker en Kruijsse. (Wordt vervolgd). (Zonnetyd.) 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 7