Landbouwberichten.. PREDIKBEtr&TEH &EMEN6DE BERICHTEN. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. BESMETTELI.JKE ZIEKTfiX. Het aantal gevallen van besmettelyke ziekten in de provincie Zeeland over de week van 25 tot en met 31 Juli J 920 bedroeg diphtheritisBreskens 1, Groede 1, Middelburg 1, Ter Neuzen 1, Philippine 1. Febris typho'idea (buiktyphus) Oad Vossemeer 1. STAA.TKUND1G GEREFORMEERUE PART1J. Gisteren werd te Middelburg een al gemeene vergade.ing gehouden van de Staatkundig Gereforineerde party onder voorzitterschap van Ds. Kei sten uit Ierseke. lnzake het vrouwenkiesrecht werd be- sloten de vrouwen te adviseeren niet ter stembus te gaan, hetgeea men in d acht met de beginselen van de party. lnzake den vaceined wang werd besloten zieb daartegea te verzetten, door het doen rondgaan van lysten door het geheele land voor het verzamelen san namen van tegen standers van vaccinedwang en deze lysten door een deputatie, bestaande uit Ds. Kersten en Ds. Kok, aan den Minister te doen aanbieden. Geadviseerd werd voor 1 Januari a.s. nog zooveel mogelyk scuolen te bouwen, die dan nog niet onder den verzekeriugs dwang zullen vallen De party zal beginnen met de uitgifte van een dnemaandelyksch orgaan. Op de agenda kwam nog voor bet vast steilen van een gemeenteprogramdit program werd echter ter verdere uitwerking in Canden van het boofdbestuur gesteld. MONUMENT VORSTERMAN VAN OYEN. Donderuag is op de markt te Aardenburg het monument voor wijlen G. A. Vorsterman van Oyen onthuld. Het bestaat uit een hardsteenen zuil, rustende op een van voren rond voetstuk. In dat voetstuk, dat op een grond van zeer ruw behakte steenen rust, waarornheen de begane grond ook be- legd is met ruwe stukken arduin, staat de ploeger gebeeldhouwd. De kunstenaar Puype, de ontwerper en vervaardiger van het monument, heeft hierin willen uitdruk- ken, dat van Oyen op landbouwgebied door zijn organiseerend talent heeft geploegd in de nog onbewerkte njassa. Tevens heeft van Oyen daarin gezaaid, vandaar op den ach- terkant van het middenstuk de afbeelding van een zaaier. De driehoek, waarin de zaaier staat, wijst op het naar de hoogte streven. Het middenstuk heeft aan de onderzijde eenige trappen, er op duidend, dat van Oyen eenige trappen op de maatschappelijke lad- dei gestegen is. Van daaruit gaan verticale lnnen naar boven, symboliseerend dat hij gearbeid heeft, zonder om te zien, lijnrecht op zijn doel afgaande. Daarboven staat zijn beeltenis en profiel, eveneens in den steen uitgehouwen. De kunstenaar heeft het monument ge- da?ht als een vereering van de tijdgenooten voji het nageslacht. De groote, krachtige arbeid, de organiseerende geest van den overledene, moet dus in het monument meer op den voorgrond treden, dan de uitwendige bee'tenis van den gehuldigde, die uit den aard der zaak alleen waarde heeft voor het gestacht, dat dezen gekend heeft. Aan de voorzijde, onder het gelaat staat de naam in gouden letters op het midden stuk: hij leefde van 11 Juli 1836 tot 13 Oc tober 1915. .Aan den eenen zijkant: Land- bouw, Onderwijs, Historie, Bestuur van Land, Gewest en Gemeente; aan den ande- ren zijkant: Facile princeps erat. Ten raadhuize waar de commissie voor het monument met genoodigden door B. en W. officieel ontvangen vverden, voerde de Commissaris der Koningin in Zeeland het woord, Vorsterman van Oyen huldigend als een man van zeldzame werkkracht en ener- gie, voor Zeeland. Hij wenschte de gemeente Aardenburg geluk met het monument. Op het terrein werd bij de onthulling het eerst het woord gevoerd door mr. P. Diefe- man. voorzitter van de Zeeuwsche Land- bouw Mij. Hij schetste van Oyen als een man van zeldzame werkkracht en energie, meer exact dan wijsgeerig van aanleg, van buitengewoon organisatorisch talent, in zijn denkbeelden zijn tiid ver vooruit. Zijn telle hartstochtelijke strijdwijze op politiek ter rein heeft hem vele onverzoenlijke' vijanden bezorgd. Onbetwistbaar is zijn groote ver- dienste voor landbouw en veeteelt, land- bouwcooperatie en landbouwonderwijs. Een kleindochter van den gehuldigde ont- hulde daarop het monument. Nu voerden achtereenvolgens het woord Jhr. Van Vredenburch namens het Ned. Trekpaarden stamboek. de heer H. A. Han- ken, directeur van de Wilhelminapolder als vriend en vereerder en namens de fokkers van het Zeeuwsche paard en de Zeeuwsche Onderlinge. De heer I. A. Risseeuw sprak namens de Mij. van Oogst- en Tuinbouw, de heer A. de Hullu namens oud-leerlingen, ds. J. N. Pattist over van Oyen als ge- schiedkundige. Daarna aanvaardde de burgemeester het monument, waarna de oudste zoon van den gehuldigde bedankte. Tal van kransen van vereenigingen werden aan den voet van het monument gelegd. SLUISKIL. Het plan bestaat bier om een afd. van het Wit-Gele krnis op te richten. Dezer dagen zal bij de ingezetenen aangeklopt "worden tot vrjjwillige bjjdragen tot het aanschaffen van verbandartikelen en om leden dezer afdeeling te winnen. AXEL. Onler voorzitterschap van den heer A. E. C. Kruysse werd Dinsdagavond albier jaarvergadering gehonden van het „Groene Krnis". De secretaris braeht jaareers'ag uit, waaruit bleek, Hat er tbans 525 leden zyn! Met dank werd gewezen op de verkregen subsidie van de gemeente ad 1000,—en op de aanstelling van een wjjkverpleegster, die niet alleen onmisbaar bljjkt, maar zelfs hnlp za! moeten hebben van een collega Wat zjj thans doet, is voor een persoon te veel. Aangeschaft is een brancard, terwjjl de verplegingsarttkelen thaDS worden ondergebracht in de oude kazerne, waardoor de heer Le Feber met dankzeggiug werd ontheven voor zjjn zorgen en moeit-< daarvoor. Er werden hfet vorig jaar 218 artikelen uitgeleend. De rekening sloot met een batig saldo van f 656,13. aa een uitg&ve van 150,31. Als bestuurslid werd met groote meerder- heid herkozen de heer Kruysse. Op voorstel van het bestuur zal een contributie-verhooging plaats hebben, zooals voor ieder op de komende quitantie is aangewezen. Ook zal het bestuur plannen overwegen om in een eerstdaags te houden vergadering met een voorstel te komen tot het bouwen van een magazijn met of zonder verpleeghuis of wjjkgebouw. waarvan de teekening reeds ter inzage werd gegeven De raming daarvan was f 30,000. Bjj de rondvraag werd nog een commissie samengesteld, die door middel van huis- bezoek meer gegoede leden zal trachten aan te werven, dit met het oog daarop. dat nog zoo weinig landbouwers lid vaa deze nuttige vereeniging zijn. De heer Johs. ten Kaate alhier, is geslaagd voor het te Rotterdam gehouden examen voor boekhouden vanwege ,,Mer- cunus GRAAUW. By het inspannen van een paard ward den knecbt van den landbouwer B. het voorste lid van een vinger geheel tusscben een der strengen afgeklemd. RUNDERPEST IN BELGIE. In Belgie is runderpest nitgebroken Talryke gevalien met doodelyken afloop, zoo meldt men aan de Maasb. uit Brussel, zijn geconstateerd te Sint Truiden, Luik, Oharleroi en in de omstreken van Gent. Deze ziekte, welke de vreeseljjkste plaag is, die den veestapel kan treffen, zou door Amerikaansch vee, dat door het ministerie van bevoorrading was ingevoerd, in het land zyn gebracht. De eerste berichten hebben groote opschudding veroorzaakt onder de landbouw-bevolking. Het ministerie van landbouw heeft on- middellyk de strengste maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Besmet vee wordt onmiddellyk afgemaakr. Verder zal een besluit worden afgekondigd, waarbij alle transport van vee en invoer van vee in Belgie, uitgenomen slachtvee, verboden wordt. In kringen van het ministerie van land bouw hoopt men door dezen maatregel een ramp te voorkomen. Zondag 8 Augustus 1920. (Ylooswjjkstraatj. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u. (oude tijd), Ds. Schorthorst van Lunteren. DE DOODGESCHOTEN GE1NTERNEERDE. Omtrent het doodschieten van een Britsch geinterneerde in het interneeringskamp te Harderwijk, kunnen we nog het volgende mededeelen: De man was daags tevoren aangekomen en vermoedelijk nog niet voldoende bekend met de kamp-voorschriften, in strijd met welke hij zich 's ochtends om vijf uur buiten zijn ba- rak bevond. De schildwacht heeft den gein terneerde, die in nachtgewaad was en der- halve waarschijnlijk niet het voornemen had het kamp te ontviuchten, herhaaldelijk aan- geroepen. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven, vuurde de schildwacht, tengevolge waarvan de schedel van den geinterneerde werd verbrijzeld. De getroffene was vader van zes kinderen. EEN MIJN IN HET NET. Men meldt van Terschelling: De stoomtrawler ..Hollandia" van de Maatschappij Hollandia te IJmuiden kreeg op 15 mijl uit de kust een mijn in het net, welke ontplofte en het achterschip vernielde, zoodat het schip zonk. De geheele beman- ning redde zich met eigen sloep en landde op Terschelling. DE GEDAALDE 'MORALITE1T. De recherche te Utrecht heeft sedert eeni ge dagen een zestal personen gearresteerd wegens het plegen van onzedelijke hande- lingen met jongens uit burgergezinnen. De jongens werden onthaald. medegenomen naar de bioscoop enz., waarna ze werden meegetroond. Alle aangehoudenen hebben bekend. Te Dirksland heeft een ernstig zeden- schandaal plaats gehad. Op verschiilende. vermoedeltjke sehuldigen heeft de politie de hand gelegd, terwijl van de politie te Rot terdam de arrestatie van eenige personen is gevraagd. TEGEN EEN PAAL GEREDEN. Te Raamsdonk is de motorrijder v. L. in volie vaart tegen een paal gereden. Enkele uren later is hij overleden. EEN BRANDBR1EF. Door de recherche te IJmuiden is een jongmensch, genaamd G. K. en woonachtig te Santpoort, gearresteerd. Hij had mevr. Wuste aldaar een anoniem schrijven gezon- den, waarin medegedeeld werd, dat op een bepaalde piaats een enveloppe met geld moest worden gedeponeerd. De politie werd echter gewaarschuwd, zoodat het jong mensch gearresteerd kon worden op het moment, dat hij den brief, welke met waar- delooze papieren was neergelegd, in zijn be- zit wilde nernen. Hij heeft voiledig bekend getracht te hebben op deze wijze aan geld te komen, hetgeen hem echter niet gelukte. RELLETJES TE W1NSCHOTEN. Naar aanleiding van de te Winschoten voorgevallen stakingsrelletjes is daar ter plaatse de staat van beleg afgekondigd. Desniettemin waren er Woensdagavond weer honderden stakers. ook uit Oude Pe- kela, en veel nieuwsgierig publiek bij het station, terwijl een sterke pplitiemacht mede aanwezig was, die de mfcnigte uiteen dreef, hetgeen niet zonder verzet ging. Een jeug- dig belhamel diende een agent van politie een schop toe; hij werd ingerekend. De mi- litaire politie maakte van de wapens ge- bruik. Er vielen schoten, maar zonder ern- stige gevolgfen. De sportfeesten worden vermoedelijk af- gelast. ZIJN ZOONTJE DOOD GESCHOTEN. De veldwachter W. te Den Hout heeft bij het schoonmaken van zijn revolver per on- geluk zijn zevenjarig zoontje doodge- schoten. DE GEVAARLIJKE REVOLVER. Terwyl de moeder haar man op zyn ar beid het middageten bracht, wist de 8 jarige v. Rooy te Oss een revolver uit een kast te be- machtigen. Met z'n 12-jarig vriendje Huberts gingen ze er samen mede spelen, tot op een gegeven oogenbiik de met scherp geladen revolver afging en de 12-jarige Huberts zoodanig werd getroffen. dat hjj na enkele uren overleed. GEBIT- EN KROPGEZWELLEN. By een Amerikaansch tandarts, Frensch genaamd, was een 22jarig jongmensch in behandeling, wi-ns rechter verstandskies niet doorgebroken was. .Deze man had een vergrooting van de schildklier aan den rechterkant zonder kenmerken van een ont- steking. Na de verwjjdering van de nog niet doorgebroken verstandskies verminderde het gezwel en was 14 maanden later weg. Er schijnt dus samenhang re bestaan tusschen de schildklier en het gebit. (Vox Medieorum.) LONDEN. Een bericht uit Moskou meldt, dat de bolsjewisten van meening zijn, dat de opmarsch naar Warschau moet worden voortgezet. De minister-president deelde aan Kame- nef en Xrassin mede, dat orders zijn gegeven voor de weder afkondiging van de blokkade op Rusland. WEENEN. De Poolsche regeering en de vertegenwoordigers der entente hebbe Warschau verlaten en bevinden zich op weg naar Krakau. In Warschau heerscht een paniekstem- ming en men vreest, dat de Raden R bliek zal worden uitgeroepen. Daar de Russische cavalarie in de laatste dagen on- onderbroken oprukt van Baranowitschi in de richting van Ziedoe, houdt men het bin- nenrukken van de stad door de kozakken binnen eenige uren mogelijk. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. HONTENISSE. ZAAMSLAG. Hervormde Berk. let Neuzen. 9J- u., Ds. A. Timinerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. 'savonds 6 u., Pastor Zauleck. mededeelingen over den toestand in Duitschland tenge- volge van den oorlog. Sluiskil. 9> u., dhr. L. Dek. Hoek. 9| u. en a., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9J u. en 2£ Ds. G. van Dis. Aid 91 u., leeskerk en 2 u dhr. L. Dek. Sas van Gent. 91u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. ►mist. ID u., Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Gerefortneerde Berken. Hoek. 10 u. en 3 u., Candidast Scheele van Ter Neuzen. C/ir. Gereformeerde Berk. Zaamslag 91 u. en 21 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente. Oud-Gereforrneerde gemeente (Vlooswykstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 a. (oude tijd) leeskerk Lokaal „Eben-Ha&zer". (Kerkhoflaan.) ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. it. K. Kerkdienaten te Ter Aeuzett Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 81 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Huwelijks-aangiften. 30 Juli. Gerardus Johannes lliiniik, oud 24 j., jnu. en Cornelia van Kerkvoorde, °ud 23 j., jd. Krijn Harte, oud 22 j., jm. en Suzanna de Lijser, oud 21 j., jd. Huwelijks-volti'ekkingen. 29 Juli. Pieter Simon Pladdet, oud 25 j., jm. en Geertje de Bruin, oud 23 j., jd. Geboorten. 28 Juli. Jacobus, z. van Francois Eekman en van Jacobs Dieleman. 21 Juli. Grietje, d. van Gerard Snap en van Teuntje Adriana van der Klooster. Huwelijks-aangiften. 1 Jaii. Eduardus Marinus ICouijzer, oud 4! j., weduwn. en Juliana Potters, oud 33 j., jd. 3 Juli. Gonstantinus Bogaert, oud 25 j., jm. en Emilia Mathilda Maria Brassel, oud 24 j., jd. 15 Juli. Eduardus Augustinus de Kort, oud 24 j., jm. en Louisa Bogaert, oud 26 j., jd. 29 Juli. Joseph Aloijsius de Rijk. oud 27 j., jm.en Paulina Catharina iMaas, oud 25 j.. jd. Petriis De- siri Aarssen, oud 24 j.. jm. en Louisa Petronella Maria Lambert, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Albertus Cor nelius Blommaert, oud 24 j., jm. en Maria de Weste- linck, oud 19 j., jd. 20 Juli. Eduardus Marinus Kouijzer, oud 41 j, weduwn. en Juliana Potters, oud 33 j., jd. 21 Juli. Coustantinus Bogaert, oud 25 j., jm. en Maria Emilia Mathilda Brassel. oud 24j.jd. 31 Juli. Eduardus 4ugustinus de Kort, oud 24 j jm en Louisa Bogaert, oud 26 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Ludovicus. z. van P. A. Stal- laert en van M. L. Hiel. 6 Juli. Margaretha Pha- railda. d. van F. Baert en van B. C. de Poorter. 9 Juli. Petriis Augustus, z. van A. F. van Kerkho- ven en van C M. Blommaert. August Judith, z van Coleta Joanna de Potter. 10 Juli. Catharina Pau lina. d. van P. van Jole en van M. van Dommelen. 11 Juli Louisa Maria, d. van J. F. Platjouw en van M. C. van Himst. 12 Juli. Petrus, z. van G. Goossen en van A. R. S. Goossen. 13 Juli. Emile Petrus, z. van A. J. Rademakers en van L. M. Bogaert. 16 Juli. Wilhelmina Alberta, d. van W. J. van Lindonk en van C. P. A. van Luijk. 17 Juli. Eugene Joseph, z. van F. J. Tieleman en van E. J. Linders. Maria Louisa, d. van P. F. J. Neve en van A. C Hermans. 18 Juli. Eduard. z. van C. Neve en van L. Bogaert. 19 Juli. Eliza Maria, d. van H. J. Coenen en van R. A. Heije. 23 Juli. Alouisius, z. van J. Neve en van C. M. de Roos. 2b Juli. Gerardina Regina, d. van P. J. van der Veeken en van M. C. du Bois. 27 Juli. Augustinus, z. van A. A. Buise en van M. Kints. 31 Juli. Aloijsius, z. van P. D. de Smit en van A. P. van Waterschoot. Overlijden. 2 Juli. Ludovicus Stallaert, oud 1 d., z. van P. A. en van M. L. Hiel. 8 Juli. Petrus Andreas Bisschop. oud 5 j., z. van H. en van Ph. M. AL Poppe. 10 Juli. Franciscus Jacobus Crabbe, oud 3 io.. z. van C. L. en van F. L. Vanzantberghe. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslaeht van P. C. Broekaert en van M. J. C. Cos- termans. 12 Juli. Lucas Baart, oud 6 w., z. van Job., en van Corn. Mangnus. 19 Juli. Jacobus Broekaert, oud 56 j.. echtg. van Anna Cath. van Goethem. 23 Juli. Alfred Maas, oud 4 m., z. van A.J. en van M. C. (iracke. Petrus Asselmun (overl. te Venray). oud 27 j.. z. van J. F. en van R. Wullems. Huwelijks-aangiften. 1 Juli. Nicolaas Buyze, oud 27 j.. jm. en Suzanna Hamelink, oud 25 j.. jd. 8 Juli. Jacob Comolis Wisse, oud 23 j..jm. en Adriana Meijer, oud 19 j., jd. Pieter Cornelissen. oud 28 j.. jm. en Geertrui de Bokx, oud 39 j., jd. Abraham de Mul. oud 23 j., jm. en Jacoba Cornelia Wester- weel, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli Gelein van de Voorde, oud 23 j., jm. en Coraelia Scheele, oud 23 j., .jd. Jacobus Verstraten (van Axel), oud 22 j.,jm. en Sara Bakker, oud 19 j., jd 8 luli. Pieter Ze- gers, oud 23 j jrn. en Aaitje Jauneke de Feijter, oud 23 j., jd. 15 Juli. Nieolaas Buijze. oud "J7 j.. jm. en Suzanna Hamelink, oud 25 j., jd. 32 Juli. Jacob Cornelis Wisse, oud 23 j., jm. en Adriana Meijer, bud 19 j., jd. Pieter Cornelissen, oud 28 j., jm. en Geertrui de Bokx, oud 29 j.. jd. Abraham de Mul, oud 23 j., jm. en Jacoba Cornelia Wester- weel, oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Leendert, z. van Cornelis den Engelsman en van Catharina Schoonakker. 3 Juli. Elizabeth, d. van Krijn de Jonge en van Dina Schoon akker. 6 Juli. Joziaii Hubrecht, z. van Jan Ver- helst en vaa Martina Bakker. 1* Juhi. Jan, z. van Willein van Arenthals en van Krina Goossen. 15 Juli. Pieter, z. van Adriaan de Putter en van Chris tina Smallegang. 18 Juli. Abraham ilendrik, z. van FranfOis Verstraten en van Dingetje Jeleintje van Driel. 19 Juli. Maatje Catharina, d. van Cornelis Herrebout en van Maatje de K eijer. 36 Juli. Neeltje, d. van Martinus Dieleman en van Cornelia Verpoorte. 27 Juli. Adriaan Cornelis. x. van Jan Pieter Adriaan Risseeuw en van Cornelia Keakelaar. Overlijden. 5 Juli. Jacoba Scheele. oud 41 j., wed. van Pieter Johannes de Feijter. 17 Juli. Cor nelis Hamelink, oud 72 j., eelitg. van Catharina La- graa. 38 Juli. Cornelis Adriaan Mechielsen, oud 4 j., z. van Cornelis en van Catharina de Kraker. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Donderdag 22 Juli 1920, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, Ph. J. van Dixhoom, A. E. C. Kruijsse, J. de Kraker, J. Weijns, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster, benevens de waarnemend Secre taris. De VOORZITTER opent de vergadering met het uitspreken van het gebed. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 22 Juni worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer P. Koster, waarin hij bericht ontslag te nemen als lid van het college van zetters. De VOORZITTER merkt op, dat dit schrij ven behoort te worden gericht aan den Com missaris der Koningin, daar deze de leden voor die commissie benoemt. Hij stelt voor dit schrijven voor kennis- geving aan te nemen, hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurcl. b. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-maatschappij dd. 15 Juli 1920 aan Burgemeester en Wethouders van Axel, waarin deze naar aanleiding van een schrijven van 6 Juli 11. van dat college te kennen geeft, zeer tot haren spijt thans bezwaarlijk aan het verzoek te kunnen voldoen, om zoo noodig de laatste tram uit Ter Neuzen 15 minuten te laten wachten, kan worden tegemoetgekomen. Wij zullen bij het opmaken van een volgende dienstregeling gaarne rekening houden met de uitgesproken wenschen. De hoofdbezwaren zijn: le. het wijzigen van een pas ingevoerde dienstregeling is ongewenscht. Er moet eeni- gen tijd gegeven worden aan het publiek om zich vertrouwd te maken met het nieuwe en zich aan te passen. Wijzigt men nu vrij kort na de invoering der dienstregeling, dan wekt dat onzekerheid, onbetrouwbaarheid. 2e. „Zoo noodig wachten" zal beteekenen, wachten voor een enkelen reiziger. En in elk gevai is dit noodig? Dat zou telkens te voren moeten worden uitgemaakt om het stations- en treinpersoneel en de reizigers van de 16 stopplaatsn tusschen Philippine en Axel tijdig te kunnen inlichten. 3e. Zullen onze tramreizigers van Philip pine - Wuijckhuijzenpolder -Mauritsfort-Hoek- Westenrijkpolder - De Knol - Ter Neuzen ter wille van een enkelen bootpassagier een half uur (de boot komt 9,35 a 9,45 pas aan) in den trein en de reizigers van de verdere stop- plaatsen op den weg moeten wachten en dit op een nachtelijk uur als ieder naar huis ver- langt. 4e. Het treinpersoneel, het brugpd9soneel, vn het personeel der stations Ter Neuzen- Zaamslag—en Drie Schouwen een half uur la ter vrij zijn en dus overdag een half uur later moeten beginnen met bun werk, terwijl wij ze overdag noodig hebben; 5e. Zal de verlichting van den trein en den weg, d.i. de brug en de stations minstens een.. half uur langer moeten branden en zal de lo-'jj comotief denzelfden tijd langer onder stoom moeten staan. Tegenover al deze bezwaren staat de kans op een paar reizigers Ter NeuzenAxel. Uw college zal willen toestemmen, dit niet equilibreert. De VOORZITTER zegt, dat dit schrijven is ingekomen naar aanleiding van een schrijven van Burgemeester en Wethouders in verband met het verzoek in de laatste vergadering om de laatste tram te doen correspondeeren op de booten. Volgens het schrijven der directie kan dus niet aan het verzoek worden voldaan. De heer KRUIJSSE kan hiermede niet di rect accoord gaan, daar de boot aankomt om half elf en de tram in de richting Zaamslag Axel vertrekt om 10,25 uur. Met een klein op- onthoud zouden dus de reizigers nog 's avonds te Axel kunnen arriveeren. De Maatschappij wijst op de passagiers uit de richting Philip pine en Wuijckhuijsepolder, maar dat heeft met het vertrek naar ZaamslagAxel niets te maken. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat er thans wel 2 late booten varen, maar dat op geen van beide een tram rijdt, in tegenstel- ling met de lijn WalsoordenHulst waar wel de tram correspondentie geeft. De Maatschap pij vraagt wel subsidies, die worden toege- staan, maar aan een verlangen om de laatste tram enkele minuten te laten wachten, kan niet worden voldaan. Het komt hem werkelijk vreemd voor. Had alleen de laatste boot di- recte correspondentie met de tram, dan zou zulks ook reeds voldoende zijn. De heer KRUIJSSE vindt, dat de directie der tram er zich wel erg gemakkelijk van af maakt. Gewoonlijk is de laatste boot uit Hans- weert om 10,25 te Ter Neuzen, dus met een kleine medewerking zou aan een billijk verlan gen kunnen worden voldaan. De heer VAN DIXHOORN is van meening, dat de tram slechts enkele minuten te vroeg vertrekt en kan zich dan ook niet indenken, dat er werkelijk zulke groote bezwaren verbon- den zijn om de reizigers te gemoet te komen. De VOORZITTER bevestigt, dat de tram uit Ter Neuzen om 10,25 vertrekt, dus slechts enkele minuten te vroeg om de reizigers mede te nemen. De heer WEIJNS is van meening, dat de reizigers altijd tijdig genoeg aan de'tram kon- den zijn. De heer VAN DIXHOORN antwoordt, dat dit zoo is met de reizigers die met de voor- laatste boot om ongeveer half tien te Ter Neuzen aankomen. De heer KRUIJSSE wenscht in overweging te geven, dat Burgemeester en Wethouders nog eens met de directie der tram hierover zal on- derhandelen, dan kan in de volgende vergade ring hierover verslag worden gedaan wat de conferentie tot uitwerking heeft gehad. Mocht niet aan ons verlangen kunnen worden tege- moet gekomen, dan kunnen wij ons wenden tot den Raad van Toezicht, daar het werkelijk voor de bewoners van deze streek van groot belang is, dat zij des avonds nog thuis kun nen komen als zij met de laatste boot te Ter Neuzen aankomen. De VOORZITTER kan zich met dit denk- beeld goed vereenigen en wordt daarna met algemeene stemmen goedgevonden, dat Burge meester en Wethouders een onderhoud hebben met de directie van de tram. 2. Verzoek van de vereeniging tot bevor- dering van het uitgebreid lager- en tnid- delbaar landbouwonderwijs voor Ooste- lijk Zeeuwsch-VIaanderen te Axel en de in verband hiermede ingekomen stukken van Z. Exc. den .Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, betreffende aan koop van de nude Noirmaalschool, voor het stichten van een landbouw.school De VOORZITTER zegt, dat over dit punt de volgende bneven zijn ingekomen: a. Een schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan den Bur gemeester, waarin deze, onder toezending van een afschrift van een aan den heer Ph. J. van Dixhoom gezonden schrijven, te kennen geeft, dat hij er pnjs op zal steilen, te mogen ver- nemen, of het gemeentebestuur bereid zou zijn, op deze wijze aan de tot standkoming van ver- beterd landbouwonderwijs mede te werken Mochten er bezwaren bestaan, dan zal hij die gaarne vernemen. b. Een adres dd. 10 Juli 1920, van Ph J van Dixhoom, L. A. de Mul, Jan de Putter" A. de Bruijne en F. C. Zonnevijlle, alien leden van het bestuur der vereeniging tot bevorde- ring van het uitgebreid lager en het middel- baar landbouwonderwijs voor Zeeuwsch-VIaan deren Oosteljjk deel; dat voomoemde vereeniging in optie heeft, de oude normaaisehool in Axel, met het doel aldaar te vestigen een school voor uitgebreid landbouwonderwys, welke later in een middel- bare school zal worden omgezet; dat Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel hun plan steunt en bereid is, de school geheel voor rekening van het rijk te exploiteeren; dat bovengenoemde vereeniging het gebouw aan den Minister heeft aangeboden en beloofd heeft alle wijzigingen er aan, aan te brengen, die thans noodig zijn, of te eeniger tijd, vooral mert het oog op het overgaan der uitgebreid lagere school in eene middelbare school zullen noodig worden; dat het plan bestaat om de school reeds Sep tember a.s. te openen; dat bovengenoemde vereeniging meent, dat het op haar weg ligt, de gemeente Axel hier- van mededeeling te doen, en dat het rationed is, dat de gemeente het gebouw met de door de vereeniging aanvaarde verplichtingen over- neemt; dat zulks ook den wensch is van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; dat bovengenoemde vereenigingj handelend in overeenstemming met de verlangens van den Minister voornoemd, den genieenteraad ver- zoekt, voor rekening der gemeente het gebouw met de aangegane verplichtingen tegen den kostenden prijs over te nemen. c. Het afschrift van het door de heeren Van Dixhoom c. s. aan den Minister gezonden adres, luidende als volgt: Geven met den meesten eerbied te kennen, ondergeteekenden, alien landbouwers en be- langstellenden als landbouwonderwijzer; dat in Zeeuwsch-VIaanderen O. D. een groote behoefte gevoeld wordt aan Middelbaar Land bouwonderwijs dat reeds gedurende eenigen tijd bespre- kingen hebben plaats gehad, over de mogelijk- heid om in Zeeuwsch-VIaanderen O. D. te ko men tot oprichting van een /middelbare land- bouwschool; dat aan die besprekingen is deelgenomen door den heer Inspecteur van het landbouw onderwijs en den rijkslandbouwleeraar in Zee- land; dat zich thans een comite heeft gevormd, om in overeenstemming met de verkregen inlich- tingen definitief de zaak te helpen bevorderen; dat zij daartoe in handen hebben een gebouw, staande te Axel, tot nu toe gebruikt tot het geven van de Rijksnormaallessen en dat vol- gens door ons ontvangen schrijven van den heer Inspecteur van het landbouwonderwijs die het persoonlijk heeft bezichtigd, na eenige ver- andering op goedkoope wijze voor een winter- school met enkele klassen, die voor Axel wel voldoende zal blijven, zou zijn in te richten; dat ondergeteekenden bedoeld gebouw aan bieden aan Uwe Excellentie, ten einde na de door ons aan te brengen noodige veranderin- gen, door Uwe Excellentie te worden aange- wend tot rijkslandbouwwinterschool voor Zeeuwsch-VIaanderen O. D.; dat zij Uwe Excellentie verzoeken het ge bouw tot dat doel te willen aanvaarden, en volgens de bestaande of nog te maken rege- lingen te willen exploiteeren als rijksland bouwwinterschool Rat zij Uwe Excellentie dringend en onder- danlgst verzoeken, uwe medewerking in deze voor onze streek zoo belangrijke zaak wel to willen verleenen. d. Het afschrift van het ministerieel schrij ven aan den heer Ph. J. van Dixhoom, dd. 16 Juni 1920, waarin de Minister, naar aanlei ding van het door genoemden heer en 22 an- deren aan hem gericht verzoek, in zake eene landbouwschool te Axel de eer heeft,- te be richten, dat hij in beginsel bereid is de oprich ting van eene rijksschool te Axel te bevorderen Op grond vpn de verkregen inlichtingen. komt het den Minister voor, dat deze school zou kunnen beginnen als vaste landbouwcur- sus, waar het onderwijs overdag wordt ge geven, dus als eene lagere landbouwschool, of landbouwcursus met uitgebreid leerplan, ter wijl er op zou moeten worden gerekend, dat deze school zal kunnen worden uitgebreid tot landbouwwinterschool, zoodra mag worden aangenomen, dat daarvoor een voldoend aan- ta) leerlingen te Axel is te verwachten. zulks in den geest als onlangs door den Inspecteur van het landbouwonderwijs met den heer Van Dixhoorn, den Burgemeester der gemeente en eenige heeren is besproken, Teneinde eene vaste basis voor inrichting en onderhoud van het gebouw en voor den later noodig wordenden biibouw te verkrijgen, wil het hem voorloopig het beste voorkomen, dat door de combinatie het gebouw aan de ge meente wordt aangeboden op de voorwaarden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 6