GEMEN6DE BERICHTEN. Laatste Berichten. DANZIG AFGESNEDEN. Danzig is door de Pooische spoorweg- idere van bet goedereuvervoer van uit P i afgesneden. Dit is het antwoord op de weigering der Danziger dokwerkers, Pooische wapens en munitie te lossen. ONTEVREDENHEID IN RIJNLAND EN WESTFALEN. Uit Frankfort a/M. wordt gemeldt, dat onder de arbeiders in Rijnland en WestfaRn een krachtige actie is op touw gezet tegen den loonsaftrek van 10 pCt. voor de belas- ting. In versehillende steden werden pro- testvergaderingen gehouden. Te Frankfort organiseerden de arbeiders der chemische fanrieken een protescbetouging zij eischten de invoering der 48 urige werkweck, bet overnemen der loonsveruriudering duor de werkgevers en een loonsverhooging van 25 pCt. Er hadden geen ordeverstoringen plaatsde veiligbeidspolitie had krachtige maatregelcn genomen LIEFDE VOOR FRANKRUK. Te Doornik had jl. Zondag een Fransch- Belgische betooging plaats, waar baron Hontart o.a. sprak over „de banden, die Jeanne d'Arc aan Doornik binden en over de loyauteit der Doornikers jegens Frank- rijk, waaraan zg trouw wilden bljjven, enz." »Zgn de Doornikers geen Belgen?" vraagt /rde Scbelde", iren als zg Belgen zgn, wat komt die trouw aan ,/Sinte de France'"' hier dan doen?" Ea het Antwerp- sche blad voegt er bg H Als weer eens ooit Hollanders, het moe- ten daarom niet eens generalen of admiralen zgn, maar Holl. kunstenaars en schrgvers, samen koogresseeren met Vlamingen, hier te Antwerprn of te Gent of te Brussel, en de flamingantiscbe burgemeester de Vos of Braun of Max herinnert aan den Geuzen- tgd of aan 1815—1830 en... laat zich bg ongeluk ontvalleo, datde Vlamingen toen getrouw waren aan het Huis Oranje zelfs zonder er bg te voegenPE i zg zgn dat nog!" Wat zal dan La Nation bei ge", wat zal dan de heele franskiljonsche pers wel zeggen Nn echter drukt die zeltde pers met wel- gevallen die verklaringen van fidelite "a la France" en geen van al hun woordvoerders heeft er het minste op te merken HET VERVOER DER DUITSCHE STEENKOOL. Volgens het Petit Journal" werd ten gevolge van de talrijke conferences, de vo- rige week in het ministerie van Arbeid ge houden, met betrekking tot de uitvoering van het verdrag van Spa over de steenkool, waaraan voornamelijk Duitsche afgevaar- digden deelnamen, vastgesteld, dat het grootste deel der steenkool zal worden ver- voerd over de Belgisch-Nederlandsche ha vens oni den weg over zee te gebruiken. HET E1NDE VAN DEN BURGER- OORLOG IN CHINA. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de president het aftreden van den ultra-mili- tairen maarschalk Toean-Sji-Joei aanvaard en last gegeven tot het in hechtenis nemen van tien Anfoeleiders, Hsoe-Sjoe-Song en de ministers van financien, justitie en ver- keerswezen inbegrepen. Tsjang-Tso-Lin, de leider der Tsjili-partij, die thans inderdaad de militaire dictator van China is, heeft in een interview ver- klaard, dat hij streefde naar het herstel van de eenheid van China en niet naar het her stel van de Mandsjoedynastie of naar het vervangen van de Anfoepartij door de over- heersching van een andere militaire kliek. Hij streeft niet naar het presidentschap en is vastbesloten de aanhangers der Anfoe partij ernstig te straffen. TER NEUZEN, 4 AUG. 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 765.1 Munchen. Laagste barometerstand 752.1 Lerwick. Verwachting tot den avond van 5 Aug.: Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met regen, later opklarend, zelfde temperatuur. BILJARTEN. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, heeft de Biljartclub alhier het initia- tief genomen voor een wedstrijd zooals deze naar wij vermoeden in deze stre'ken nog niet gehouden is en die daardoor zeker niet zal nalaten de belangstelling der liefhebbers te trekken. Die belangrijkheid geldt zoowel de wijze waarop deze is georganiseerd als de prijzen. O- m. is uitgeloofd een zilveren wissel- beker, die om de twee jaar zal worden ver- speeld. Daar onze streek vele goede lief hebbers telt, mag naar wij meenen een flinke deelname verwacht worden. KLERK TER SECRETARIE. Door Burg, en Weth. is uit de 15 sol- lieitanten benoemd tot klerk ter secretarie alhier, de beer J. C. J. Olieslager, thans werkzaam als schrgver ter secretarie te Axel. MIDDENSTANDSWONINGBOUW. |De aan deze gemeente toegekende sub- sidie voor het bouwen van 12 middenstands- woningen is nader bepaald op ten hoogste 72 690. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan den heer P. van Es, leonderwgzer aan de Chr. school in de Jozinastraat alhier, is wegens vertrek naar De Steeg tegen 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend. CONCERT. V Het jl. Maandagavond, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin- Moeder door het muziekgezelschap ,/De Vereenigde Werklieden" op de Markt ge geven concert, is goed geslaagd. Het pro- gramma werd onder leiding van den directeur, deD heer A. Schirris, goed uitgevoerd. Het weer werkte goed mede en er was groote langstelling. Naar we vernemen bestaat het voornemen het eerstvolgende openbaar concert te geven ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin en bij die gelegenheid voor afwisseling van het programma weder de ■elodieen van enkele nationale liederen uit te voeren, die dan kunnen worden meege- zoDgen. Al is daarvoor ook de medewerking der ouderen welkotn, vooral op die van de jeugd wordt gerekend. POLDERBESTUREN. Bg Kon. besluit zgn benoemd in de prov. Zeelandtot gezworene van den polder Willem III. P. B. Mel te Boschkapelle tot gezworene van den Van Lgndenpolder, A. de Feijter teZaamslag tot gezworene van den Melopolder, J. F. Verstraaten te Graauw tot gezworene vau den Elisabethpolder (Biervliet), C. A. Cadon te Biervliet. EX AMEN FRANSCHE TAAL. Bg het examen voor de Fransehe taal m.o. is geslaagd de heer J. L J. Basting van Zuidzande. SCHEEPVA ARTBEWEGING. Gedurende de maand Juli 1920 passeerden door de Westsluis Zeevaart schepen Zeilvaart schepen Stoomvaart schepen Zeilvaart schepen schip 146934 M3. 8478 935 156047 Ms. 94208 M3. 66821 549 161578 Ms. 9811 MJ 15797 25608 M3. Stoomvaart Geladen op 49 Ledig 9 Geladen op 2 Ledig - Totaal 60 Geladen af 37 Ledig n 19 Geladen af Ledig n 1 Totaal 57 Binnenvaart In opvaart 21 vaartuigen t afvaart 23 Totaal 44 Voor TerNeuzen 3 stoomschepen 8027 M8. Van Ter Neuzen 2 stoomschepen 1133 PASPOORTEN VOOR BELGIE. Het Belgische gezantschap bericht: Daar bij het publiek nog steeds de ver- keerde meening heerscht, als zouden aan het verkrijgen yan pasvisums ontzaglijke moei- lijkheden verbonden zijn en de daarvoor te vervullen formaliteiten zeer ingewikkeld zijn, is het van belang de volgende gegevens onder de oogen te brengen van hen, die naar of door Belgie wenschen te reizen, zulks om misverstanden uit den weg te ruimen en tijd- verlies voor de aanvragers te voorkomen. Vooreerst zij vermeld, dat iedereen het visum kan bekomen zonder dat daarvoor een bijzonder geval aanleiding geeft. Vi- sums worden even gemakkelijk verstrekt voor excursies, familie- en vriendenbezoe- ken, pleiziertochten, als voorzakenmenschen enz. Degenen, die voor de eerste maal een Belgisch visum op hun paspoort verlangen moeten een vragenlijst invullen en eene photo plakken op de daartoe aangeduide plaats. Deze lijsten zijn verkrijgbaar aan het Belgisch gezantschap en aan alle Bel gische consulaten in Nederiand. Zij kun nen per post worden aangevraagd en inge- vuld langs denzelfden weg aan de consu laten worden teruggezonden. Het is voldoende een aanvraag per familie in te vullen met de noodige photo's en de inlichtingen aangaande de versehil lende leden. In normale gevallen krijgt men 3 a 4 dagen daarna per post een genummerde briefkaart, waarbij men opgeroepen wordt aan het consulaat te komen om er het visum te bekomen. Met het oog op deze convocatie per post is het volstrekt noodig zeer duide- lijk de lijsten in te vullen en zijn volledig adres op te geven. Voor het eerste visum komt men per- soonlijk. Het hoofd van een gezin of een der leden daarvan kan voor zijn familie komen, terwijl een bediende des huizes dit eveneens kan doen. Voor bijzondere en ern- stige redenen kan aan het consulaat toe- lating worden gevraagd om het paspoort per post te laten viseeren. In dit geval zendt men het paspoort, de bovengenoemde genummerde briefkaart, de visumkosten en een franco couvert voor terugzending. Het is in het welbegrepen belang van den aanvrager steeds zelf met het consulaat zijne zaken te behandelen. Een gewoon visum is geldig voor af- reis tot een maand na de afgifte. Vertrekt men dus niet in den loop dezer 30 eerst volgende dagen, dan moet een nieuw visum worden gehaald. Tijdelijk is het tarief voor visumkosten vastgesteld op /0,75 voor enkele reis, f 1,50 voor heen en terug. Tenslotte kan nog vermeld, dat dringende gevallen, ernstige ziekte van een familielirt sterfgeval of dringend zakenbelang, met d noodige bescheiden aan het consulaat kun nen worden voorgelegd ter eventueele be spoediging van het te verkrijgen visum De versehillende Belgische consulaten in Nederiand zijn gevestigd te Amsterdam, Breda, Dordrecht, Gfoningen, Hansweert, 's Hertogenbosch, Maastricht, Roosendaal, Rotterdam, Sluis, Ter Neuzen, Tiel, Tilburg, Vlissingen en Zwolle. SCHIETWEDSTRIJD BURGER- WACHTEN. Zaterdag had te Vlissingen plaats de Prov. schietwedstrgd voor vrijwillige Burger- wachten in Zeeland. De wisselbeker werd behaald door Kruiningen met 521 punten. Voorts be- baalde Middelburg 469 p., Vlissingen 350 p. en Axel 276 p. De wisselbeker komt in het bezit van de burgerwacht die hem drie maal achter- een of vijfpjaal in geheel verwerft. Personeele wedstrijd le prgs L. Meger, Kruiningen, 45 p.2e F. v. d. Pegl Kruiningen, 44 p.3e C. de Jong. Mid delburg, 43 p. (laatste schoten 10.10); 4e A. de Klerk, Ax-I, 43 p. (9,9); 5e J. Frank, Middelburg, 43 p. (7,9); 6e C. Duindam, Kruiningen, 42 p. (8,7); 7e F. Mayaard, Kruiningen, 41 p (9,9); 8e G. v. d. Leede, Middelburg, 41 p. (9,7); 9e H. A. Enklaar, MiddelOurg, 41 p. (8,8) lOe S. Minderhout, Vlissingen, 41 p. (6,9) lie A. Kogeler. Middelburg, 10 p.; i2e W. Jacobs, Middelburg. 37 p. SAS VAN GENT. In de Dinsdagavond gehouden bestuurs- vergadering van het Wit Gele Kruis werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: Me- vrouw Bril, presidente; mevrouw Stevens, vice-presidente; mej. De Kok, secretaresse, en de heeren Maertens, Michielsen, A. Leem- put en Tack, commissarissen. Het muziekgezelschap „De Vereenigde Vrienden" zal met een extraboot Zondag" a.s. een pleziertocht maken naar Vlissingen. ST. JANSTEEN. Bij den heer Th. Voet zijn in den afgeloo- pen nacht een zevental drijfriemen en een partijtje vlas gestolen, ter waarde van onge- veer f 500. De dadfers zijn onbekend. STOPPELDIJK. Onze dorpsgenoot de heer J. A. M. Staal, leerling van het Canisius-College te Ngme- gen, slaagde aldaar bg het eindexamen H. B. S. met 5jarige cursus. BOSCHKAPELLE. De heer Th. Verbist is door Z. D. H. den Bisschop van Breda benoemd tot lid van bet R. K. Kerkbestuur, in plaats van den heer J. Heyens, die als zoodanig heeft kedankt. D0M1NEE IN EEN WEESHU1S. De Ned. Herv. gemeente te Groningen benoemde tot een harer predikanten ds. J. Roos te N. Dordrecht. Dominee had daar een pracht pastorie met tuin, zei deze vaarwel en stond te Groningen, in weerwil van het langdorig en veelvuldig zoeken van zgn a s. gemeenteleden om 'n woning, op de keien. Dat kon toch waarlgk nietDan maar in 't wees- huis. En zoo trekt het gezin van ds. J. Roos, dankbaar mogende zgn, dat hg onder - dak komt, in het #Groene Weeshuis". ERNSTIGE BRAND TE TILBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Tilburg de magazgnen der fabriek van de firma N. A. Mokaers Zu. afge- brand. De geheele voorraad garens, wol en afgewerkte stukken ging verloren. De schade wordt op ruim een half millioen geschat. A lies was verzekerd op beurspolis. De oorzaak is onbekend. VERMOORD. Te Muntendam is Zaterdagavond een be- rucht straatfiguur, terwijl hij zgn roes uit- sliep, vermoord. Met een mes is hem de hals afgesneden. Als vermoedelrjke Qader is aangehouden B. V., een niet minder berucht type. Er schgnt broodngd in het spel te zgn geweest. VERGIFTIGING. Te Beemster werd een Belgische arbeider onwel na het gebruik van melk. Bg on- derzoek bleek dat zich in de melk kort geknipt haar (waarschgnlgk menschenhaar) bevond. Men vermoedt hier met een geval van opzettelgke vergiftiging te doen te hebben. De rgkspolitie stelt daarom een onder- zoek in. FAMILIEDRAMA. Een bewoner van de Pathmosstraat te Enschede heeft zgn vrouw, moeder van ze- ven kinderen, onverhoeds van achteren bg het hoofd gegrepenhg bracbt haar met een vlgmscherp knipmes een levensgevaar- lgke wonde toe aan den hals. De man meldde zich daarna op het bu reau van politie aan. Het slachtoffer is naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was hopeloos. De dader heeft bg zgn verboor verklaard reeds geruimen tgd met het plan tot moord op zgn vrouw te hebben rondgeloopen. WAT DE UITSLUITING IN DE BOUW- VAKKEN KOST. In Amsterdam zgn ongeveer 32U0 wo- ningen in aanbouw, gemiddeld half afge- bouwd; een kostpigs van /8000 aannemen de, vertegenwoordigc di, een bedrag vau 12 millioen gulden, door de uitsluiting vastgelegd of een renteverlies van /2000 per dag, alleen vo^r Amsterdam. Dat ver- lies draagt niet den aannemer, maar de bouwheer. fin dan spreekt men nog niet eens over het verlengen van de woning- ellende voor duizenden gezinnen. GEEN OFFICIEEL VLAGVERTOON. Dezer dagen vermeldden wij, dat B. en W. van Purmerend hadden besloten om voortaan bij geen enkele gelegenheid van de openbare gebouwen te vlaggen. In de laatstgehouden raadsvergadering werd hierover gei'nterpelleerd door den heer De Wolf (R.-K.), waarop burgemeester Kooi- man onder meer het volgende antwoordde: „Het is niet juist, dat B. en W. gelast of besloten zouden hebben, op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis niet te vlaggen. Wel is op voorstel van den burge meester eenstemmig het besluit genomen, om voortaan bij geen enkele gelegenheid meer van de openbare gebouwen de vlag uit te steken. Het ligt naar de meening van B. en W., niet op hun weg, om door het al of niet uitsteken van vlaggen, hun meerdere of min- dere ingenomenheid met bepaalde gebeurte- nissen in de gemeente of in den lande te kennen te geven. Voor de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis meenen zij op deze regel geen uitzondering te moeten maken. Het uit steken van vlaggen moet toch zeker eenige beteekenis hebben. Dat kan zijn, betuiging van ingenomenheid met de wijze waarop de regeerende Koningin haar taak vervult, of met het behoud van den monarchalen regee- ringsvorm, of misschien nog iets anders. De beteekenis stond in onze gemeente geens- zins vast. Nu zouden B. en W. voor het tegenwoor- dige niet het minste bezwaar hebben om door vlaggen, ingenomenheid te betuigen met de wijze, waarop Koningin Wilhelmina regeert. Zij vertrouwen dat haar regeering een goede mag blijven. Maar de nuchtere werkelijkheid in andere landen leerde, dat niet langer blinde vereering onder alle om- standigheden alle handelingen van staats- hoofden aanvaardt. B. en W. meenden goed te doen, thans het besluit te nemen, omdat daaraan nu door den goedwillenden beoordeelaar geen enkele verkeerde beteekenis kan worden gehecht. Persoonlijk zal het^mij aangenaam zijn, als op den aanstaanden Koninginnedag meer dan tot nog toe, burgers door het uit steken van de driekleur blijk geven van hun- ne ingenomenheid met het beleid va"n onze tegenwoordige vorstin en van hun gehecht- heid aan onze bestaande staatsinstellingen". EINDEXAMEN H. B. S. Bij het heden te Middelburg gehouden eindexamen der H. B. S. iso.m. ge slaagd de heer A. F. H. M." Koch te Ter Neuzen, leerling van de R. H. B. S. alhier. WINSCHOTEN. Te Ottde-Pekela zijn van de strookartonfabriek Union", op welke fabriek gestaakt wordt, de turf- en stroovoorraden afgebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid. Thans zijn samenscho- lingen van meer dan drie personen ver- boden. LUGANO. Te Napels is een algemeene havenarbeiderstaking uitgebroken. KONINGSBERGEN. De Bolsjewieken maken verdere vorderingen. Een groot deel van den weg van Melnitz naar Brest Li- towsk is door roode troepen bezet. BERLIJN. Het front der bolsjewieken is tot op 50 K.M. van de hoofdstad van Polen, Warschau, genaderd. Zondagavond ont- stond in de stad een paniek, terwijl thans velen de stad verlaten. GEMEENTERAAD VAN WESTDORPE. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. H H v Vergadering van 29 Juli 1920. Tegenwoordig de heeren Voorzitter, alle leden en de Secretaris. De notulen der vorige vergadering werden onver- anderd goedgekeurd. Als ingekomen stukken werden rnedegedeeld a. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van de vastgestelde motorverordening. b. Van Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug- ontvangen besluiten d.d. 10 Juni tot wijziging der gemeentehegrootingen 1919 en 1920. c. Bericht van heeren Gedeputeerde Staten dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit van 10 Juni 1.1. betreffende verhooging der kasgeldleening. d. Het van Gedeputeerde Staten goedgekenrde terug ontvangen kohier van Hoofdeliiken Omslag 1920. e. Berichten van de heeren P. van Haelst, A. Puvlaert en R. Kieboom dat zij hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armhestuur aannemen f. Proces-verhaal van opneming van boeken en kas hi] den gemeente-ontvanger. d.d. 30 Juni 1.1. wanneer deze in orde werden bevonden. q. Bericht van den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Ter Neiizen. dat van 3 Juli 11. af de kosten van bestelling van telegrammen, hestemd voor personen wonende buiten den kosteloozen he- stelkring. voor rekening der gemeente znllen worden gebracht. h. Door den Raad van Termunten aangenomen motie inzake inmenging der Regeering in de b«paling van het bedrag van aftrek voor noodzakelijk levens- onderhoud bij de vaststelling der plaatselijke be- lastingen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aan genomen. i. Missive van Gedeputeerde Staten betieffende gepieentelijke geldleeningen. Begrooting van de Gezondheids-Pommissie voor 1921 werd goedgekeurd. Aan P. F. D'haene werd wegens zijne verhuizing naar Sas van Gent, ont.beffing verleend over 7 maanden van zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Een verzoek van G. Talboom om ontbeffing werd afgewezen. Op de voordracht ter benoeming van zetters werden geplaatst de aftredende heeren A. L. de Munck en G. I. Kamoen, benevens de heeren J. H Gilissen en CI. Gijsel. Ten beboeve van de te Hulst te openen R.-K. Landbouwwinterschool en R.-K. MiddelhareHandels- dagsrhool werd voor dit jaar een subsidie toegestaan van f7S,elk. Voorgestelde wijzigingen der gemeentebegrooting voor 1920 werden goedgekeurd. De jaarwedde van den Ontvanger van het Rnrger- lijk Armhestuur werd vastgesteld op f70.— Enkele posten wegens Hoofdeliiken Omslag. Honden- belasting en Schoolgeld 1919 werden oninbaar verklaard. Aangeboden werd jde gemeenterekening over 1919 en gesteld in handen eener Commissie van onderzoek De heer Dhert verklaarde dat het onderzoek der Distributie-rekening over 1919 tot geene opmerkingen heeft aanleiding gegeven. Goedgevonden werd in den loop der maand Augustus eene samenspreking te honden met de Commissie van den steenweg tot hettreffen eener regeling inzake het schoonhouden van den weg gedurende de winter- maanden. Besloten werd op de nog niet verharde deelen van het voetpad langs den hoofdweg sintels te voeren ter verbetering Nog informeerde de heer Verhoosel naar den onderhoudsplicht der sloot achter Alex, van Keulen- hroeek en drong de heer Tngels aan op melkonderzoek. Waarna de Voorzitter de vergadering sloot. Vergadering yan Donderdag 2 Juli 1920, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden; L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en P. C. Geensen. Afwezig mevrouw G. B. Duiker-Blekkink. 3. Vaststelling algemeene politieverorde- ning. Vervolg.) Art. 105. Alle eigenaren of gebruikers van slooten of wateren zijn verplicht, indien die slooten of of wateren, na ontvangen schriftelijk bevel lijk of sehadelijk worden geacht volgens het oordeel van burgemeester en wethouders ge- hoord de gezondheidscommissie die slooten of wateren, na ontvangen schriftelijk bevel van burgemeester en wethouders te dempen, of door riolen te doen vervangen, binnen zoo- danigen tijd als in het bevel wordt aange- geven. Ongeacht het vonnis, dat uitgesproken zal worden tegen overtreding van de bepaling in dit artikel, zullen burgemeester en wethouders bij weigerutg van de uitvoering, het werk doen uitvoeren op kostea van den betrokken eigenaar of gebruiker. Art. 106. Het is verboden zonder vergunning van bur gemeester en wethouders binnen de kom van Ter Neuzen, eenig gebouw hoe ook genaamd, tot koe-, paarden- of varkensstal in te richten of daarvoor te gebruiken. Dit verbod is niet van toepassing op be staande gebouwen, die voor of op 1 Ja- nuari 1920 geheel of gedeeltelijk voor stal ling' van paarden, varkens of vee waren mge- richt, zoolang die gebouwen in handen van den zelfden eigenaar bljjven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hoofdstuk VIII, betreffende het keuren van levensmiddelen, de artikelen 106 tot en met 128 worden teruggenomen, in verband met de te verwachten wettelijke maatregelen op de keuring-. in verband daarmede kunnen ook de daar- op door de heeren De Meijer en Colsen inge- drende amendementen veivallen. HOOFDSTUK IX. Besmettelijke ziekten. Art. 124. Het is verboden lijders aan besmettelijke ziekte, langs den openbaren weg te geleiden anders dan met in achtneming van de voor- schriften in de Volgende artikelen vervat. Art. 125. Gevallen van diingenden spoed uitgezonderd is een ieder, die een lijder aan een besmette- lr|lce ziekte lan^s den openbaren weg wil doen yeivoeren, verplicht van zijn voornemen schrif telijk minstens een uur voor het vervoer ken- nrs te geven aan den burgemeester onder overlegiring van eene schriftel(jke van een geneeskundige, dat de toestand van den lijder het vervoer gedoogt, of noodzakelijk maakt. Art. 126. Het vervoer mag alleen plaats hebben in daartoe bestemde voertuigen of overdekte draagbar-en. voorzien van een van buiten dui ^Hik zichtbaar en door den burgemeester te bepalen kenteeken. Zoolang voertuigen of draagbaren voor dit vervoer zijn bestemd, blij ven zij dit kenteeken dragen. Andere voertuigen of draagbaren, mits geene openbare middelen van vervoer zijnde, mogen alleen worden gebezigd. wanneer de genees kundige scbriftelijk verklaart, dat dit vervoer zonder gevaar voor besmetting kan geschieden. Art. 127. De kleedingstukken van hen, die hij het vervoer behulpzaam zjjn geweest, moeten, in dien de geneeskundige het noodig oord'eelt, worden ontsmet. Art. 128. Het is verboden op of aan den openbaren weg, voorwerpen, behoorende tot het huisraad van eene woning waarin, blijkens het kenmexk bedoelrl in art. 20 der wet van 4 December 1872, Stbl. no. 134, eene besmettelijke zieikte heerscht, op andere uren en plaatsen uit te kloppen dan door burgemeester en wethou ders daarvoor zullen worden aangewezen. Tapijten en vloerkleeden, uit zulk eene wo ning komende, mogen niet buiten die woning vervoerd worden, voordat zij volgens de be paling der wet ontsmet zijn. Art. 129. Het is aan hen, die het beheer of de zorg hebben over inrichtingen, ten doel hebbende de tijdelijke verzorging, bewaking, verstande- lijke of lichamelijke ontwikkeling van kinderen of leerlingen, verboden kinderen of leerlingen in die inrichtingen toe te laten, die lijdende zijn aan besmettelijke oogziekten, hoofdzeer of anderen huiduitslag of die blijken kleerlui- zendragers te zijn. Art. 130. Ouders, voog'den of verzorgers van krrnleren en leerlingen als in artikel bedoeld, zijn verplicht deze van de school verwijderd te houden. Onverminderd de straf, welke op overtre ding dezer bepaling bestaat, hebben de hoof- den van scholen het recht, kinderen die lijdende zijn aan eene der bovengenoemde ziekten of die dragers zijn van kleerluizen van de school te verwijderen. Art. 131. De bepaligen in de artikelen en voorkomende, zijn niet meer van toepassing, wanneer den belanghebbende het hoofd of de hoofden der instellingen genoemd in artikel eene geneeskundige verklaring wordt overgelegd, waaruit blijkt, dat gevaar voor be smetting is geweken. HOOFDSTUK X. Van het vervoeren en begraven van lrjken. Art. 132. Op de algemeene begraafpaats zal geene begraving mogen plaats hebben, dan door den daartoe van gemeentewege aangestelden graf- delver, of die hem vervangt, en zullen daarbij in acht genomen moeten worden de voorschrif- ten, door burgemeester en wethouders in het belang der openbare orde of gezondheid te geven. Art. 133. Het is verboden, lijken te begraven of te vervoeren. anders dan in gesloten kisten. Art. 134. Hij, die een lijkkist levert of ve'-vaardigt, is verplicht zorg te dragen, dat daaruit geen vocht kan loopen. Art. 135. Hij, die een lijk op de algemeene begraaf- plaats wjl doen begraven, geeft, of doet daar van kennis geven, minstens 24 uren te voren aan den grafdelver, onder overlegging van het bewijs, bedoeld bij art 4 der wet van 10 April 1869, Stbl. no. 65. Art. 136. De gewone tijd van begraven op de in de gemeente gelegen begraafplaatsen, wordt vastgesteld van des morgens 7 ure tot des na middags 3 ure. Hij, die op een buitengewoon uur wil be graven, heeft daartoe verlof noodig van bur gemeester en wethouders. Tijdens het heerschen eener besmettelijke ziekte kan de gewone tijd van begraven door burgemeester en wethouders zoodanig gewij- zigd worden, als zij in het belang der open- bare orde of gezondheid wenschelijk achten. Art. 137. Het is ieder ander dan den bestuurder ver boden plaats te nemen op een lijkwagen zoo lang zich daarin een lijk bevindt. Bij het vervoer van aan besmettelijke ziekte gestorven lijdars is het verboden zich naast de kist, die het lijk bevat in een af gesloten rij- of voertuig neer te zetten. Art. 138. Bij het heerschen van besmettelijke ziekten. worden bij bet vervoer van daaraan gestorven lijders, de voorschriften in acht genomen, vast gesteld door den burgemeester. Art. 139. Lijken in wier begraving door nabestaanden of belanghebbenden niet wordt voorzien, wor den op kosten der gemeente op doelmatige wijze in een gesloten kist, met een zwart kleed gedekt, van het sterfhuis afgehaald en in een graf op d° algemeene begraafplaats overge bracht. Art. 140. Gedurende het begraven van 1 ijken i? de toegang tot de begraafplaats verboden, behal- ve voor her. die tot den begrafenisstoet behoo- ren, of die er zich ambtshalve moeten be- vinden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2