ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7021. Zaterdag 24 Juli 1920. 60e Jaargang. ilMSElTlBA&B. MILITIfi. Tweede ziuiug van den Militieraad. TWBBDH BLAD. BINNENIAND. BUITENLAND. Geneeskundig onderzoek. Vrijstelling. Uitspraken. Bezwaren tegen de uitspraken van den Militieraad. SAMENWERKING VAN VRIJZINNIGEN Door de Tel. werd Woensdag gerneld, dat door de vrij-liberale, unie liberate, neti- trale en eeonotnische bond-Kamerleden eene fnsie was aangegaan, en dat de heer Mr. P. Rink voorzitter was geworden en de heer Mr. Dresselhuijs fractie-leider. De N. R. Crt. meldt thans, dat dit be- richt van a tot z onjuist is. Het is een bekend feit, dat bjj concrete onderwerpen samenwerking tusschen de verscbillende vrjjzinnige groepen en de (feiteljjk eveneens vrjjzinnige) verzamelgroep der neutralen heeft plaats gehad zoo b.v. bij -het militaire vraagstuk, waarbjj in- tusschen de vrjjzinnig-democraten, die ook waren uitgenoodigd, zich afzjjdig hielden. Dergeljjke samenwerking is echter gansch iets anders dan eene fusie. De Unie-liberale afgevaardigden zoo werd ons verzekerd (en voor de andere fracties zal vermoedelijk wel hetzelfde gelden) zouden tot dit laatste zeer zeker niet zonder voorkennis van partjjbestuur en partjjvergadering be- sluiten. Verschillende invloedrijke Unie- liberalen (zoowel binnen als buiten de Kamer) zijn trouwens nog steeds voor- standers van een samensmelting van alie vrjjzinnige groepen. Daarom zal van die zjjde zeker niet in een vloek en een zucht besloten worden tot de voorbereiding van eene fusie, welke de vrjjzinnige-democraten buitensluit. POLEN. De Polen erkennen dat de bolsjewiki fften Noorden van Grodno" al bjj Sejny staan. welke plaats 50 K M. van de Duit- sche grens ligt. In plaats van ten Noorden van Grodno, dient men dan ook, schrjjft de N. R. Crt., nauwkeuriger te lezen ten Noordwesten van Grodno, want de bolsje wiki zijn in die buurt al de Memel Poolscb Njemen) over en hebben nu geen rnstige hindernis meer tusschen zich en de Duitscbe grens. Het ideaal van de bolsjewiki van beiderlei ricbting, de partjj van Lenin en die van Trotzky, de verbinding met Duitschland, is vrijwel verwezenlijkt. Lenin wil die verbinding om economiscbe redenen, Trotzky om de versterking van zijn militaire positie tegenover West-Europa. Men waant zich weer in de eerste dagen van den oorlog vac 1914, toen de Russen met man en macht Daar de grens van Oost- Pruisen op kwamen zetten en hun ver- nietiging bp TanDenberg tegemoet gingen. Het groote verschil is, dat de Duitschers toen tegen de Russeii en Polen samen vochten en nu onzijdig zjjn in den strjjd tusschen de twee laatsten De president van het Duitsche rjjk beeft hierop nadruk gelegd in een proclamatie, waarin hp zegt, dat iedereen in bet rjjk en elke Duitscher in het buitenland verplicht is, zich van alle handelingen te onthouden, die met de on- zij iigheid van Duitschland in strjjd zijn. Een prettige soort van onzjjdigheid is het niet, omdat de Duitschers, hoezeer zij den Polen hun nederlaag gunnen, de roode troepen vlak bij hun grens krjjgen met bet vooruitzicht, dat de Poolsche staat spoedig gemetamorfoseerd zal worden in een »pro- letarische" republiek, waarmee de Sowjet- regeering blijkbaar alleen den vrede wil sluiten. In de Berliner Lokal Anzeiger eindigt een correspondent te Warschau een artikel met de waarschuwende woorden „Europa, weet wat u wacht 1" Als PoleD, het laatste sterke bolwerk tegen den Aziatischen vlammenstroom valt, zegt hij dan steekt ook het communisme in Duitschland en Oostenrpk zegevierend het hoofd op. ,/Dan zal ook in Frankrijk, Italie en Enge- land de oprichting van de tsjereswytsjajka's (de vliegende vendels van de bolsjewiki, die de bourgeoisie in een pas bezet gebied uitmoorden met al de verfpnde martelingen. die Chineesche huurlingen kunnen uitdenken) populair worden." De redactie van het blad teekent echter bp dit artikel aan. dat bet uitgaat van de opvatting, dat Polen tegen zjjn verplettering door bolsjewisme beschermd moet worden. Maar Polen is door zpn ofiensie! niI schuld aan den tegen woordigen toeetand en moet de waar- heid maar ondervinden, dat alle schnld zich op aarde wreekt. Intusschen heeft Lloyd George opnieuw plechtig verklaard, dat de geallieerden de Polen /rinet aj hun xnacht" zullen bpstaan, als de Sowjat-reeeftring niet naar rede wil luisteren. Uit de commentaren van de Engelsche pers weet men reeds, dat het echter geen hulp met soldaten zal zijn. Het zal de *beste ofheieren" van de entente krpgen, misschien zal Poch er zelf wel heengaan generaal Weygand, de chef van zi]n staf, is er al heen en verder zal men het de kaDonnen en munitie aanbieden, die in het oosten van Duitschland opgestapeld liggen en aan de Entente uitgeleverd zijn. Er mag dan wel gauw bevel gegeven worden, om op te houden met de vernietiging van de kanonDen, die volgens Lloyd George, onbruikbaar worden gemaakt met een snel- heid van duizend in de week. Wp vreezen dat zelfs deze problematieke hulp te laat sal komen en aan Polen het lot niet bespaard zal bljjven van andere heldhaftige kleine naties, die de Entente niet heeft kunnen redden. Dan wordt het land de vooruitgesehoven post van het bolsjewisme tegen West- en Midden-Europa. Als het maar naar de pjjpen van Moskou danst, kan Polen immers nog betere grenzen krpgen dan volgens het tractaat van Versailles. Het antwoord vac de Sowjet-regeering aan Engeland is. volgens de lezing die de Manchester Guardian ervan geeft, een meesterstuk van sareasme. De bolsjewiki hebben niet alleen de geheime diplomatic afgeschaft, maar ook een nieuwen toon in de openbare diplomatic ingevoerd, waarmee zjj hoogst onaangename waarheden zeggen, o. a. over hun twjjfel aan de onpartpdigheid van Engeland, dat vroeger de witten heeft geholpen, over den volkenbond, waarvan zij alleen iets weten uit de kranten en die naar hun opvatting slechts een bond van de geallieerden is enz. Engeland laat de conferentie te Londen dadeljjk schieten, heeft ingezied, dat het zelf geen wapen- stilstand meer kan bewerken en daarom Polen aangeraden, met hangende pootjes zich tot Moskou te wenden. Het is alsof men iemand, die in een crisis van zpn leven handen wringend bp u om hulp komt, met een zoet ljjntje tot vertrekken aanspoort en hem aanraadt strjjd uw eigen strjjd Polen voor welks verdwjjning de geallieerden zoo bezorgd zpn, zal niet verdwjjnen, maar vermoedeljjk krijgt het een ander aangezicht dan de geallieerden gewenscht hadden. Of er nog veel zal komen van een voortzetting van de onderhandelingen over de hervatting van den handel met Rusland te Londen, is ook al twijfelachtig geworden. ITALIE. Onlangs hebben te Rome eenige onge- egeldheden plaats gehad. Een groote menigte trok eerst naar het Paleis van de Koningin-Moeder die in gezelschap van den koning op het balkon verscheen. Later hadden bloedige botsiDgen tusschen arbeiders en burgers plaats. Gendarmen te paard konden de orde herstellen. De politie beschermde de zetels van de sociaal-democratische partpen en het re- dactie-bureau van de Avanti. De drnkkerp van dit blad werd echter door de menigte bestormd en verwoest. Te Rome zal. Daar aanleiding van deze feiten, een proteststaking van 24 uur ge houden worden. Ook te Milaan zal men uit solidariteit het werk neerleggen. In de Kamer hebben de incidenten met het stakende trampersoneel aanleiding tot een dehat gegeten. De radicale socialisten verdedigden het trampersoneel, dat de tramwagens met roode vlaggen had ver- sierd, terwjjl de gematigde socialisten, zooals Turafi, verklaarden dat zp elke provocatie van welke zijde ook openlijk afkeurden. BEGRAFENJS VAN EX-KE1ZERIN EUGENIE. Zondag kwam het stoffeljjk overschot van ex keizerm Eugenie te Southampton aan. Donderdag-avond was de lpkkist uit Spanje verzonden en naar Parijs overgebracht, waar dnizenden een laatste hulde brachten aan de Dagedachtenis der keizerin. Het stoffe- lijk overschot werd daama via Havre naar Engeland getransporteerd waar eergister de begrafenis te Farnborough plaats had. De lpkkist, geplaatst op een afluit, reed tus schen twee rpen soldaten door tot aan de Michaelskapel, waar zp in de crypte werd gezet en waar een plechtige lijkdienst werd gehouden. Aanwezig waren prins Victor Napoleon, prinses Murat en de hertog van Alva. Volgende week wordt de lpkkist in den grafkelder geplaatst, waar ook Napoleon III en Eugenie's zoon begraven liggen. MEN VERWACHT WAT! De redactie van de Rote Fahne deelt mede, dat zp talrpke brieven ontvangt van Duitsche arbeiders, die naar Rusland willen en die vragen hoe zp daarheen kunnen komen. De redactie antwoordt met de verklaring, dat het plicht is van elken be- wasten revolutionnair op dit oogen- blik iD Duitschland te bljjven. Deze laatste woorden zpn ook in het com- munistische orgaan gespatieerd. EEN 1TAL1AANSCH O0RDEEL OVER HET BOLSJEWISME. De Italiaansche socialistische partij heeft 15 leden naar Rusland gezondec, teneinde daar de resultaten der practische toepassing van het bolsjewisme na te gaan. Daarvan zpn er thans 7 teruggekeerd, terwjjl er 8 te Moskou bleven om het cocgres der Derde Internationale bij te wonen, dat deze maand daar bjjeenkomt. De teruggekeerden hebben hun beviDdiDgen neergelegd in een rapport, waarin zjj erkennen, lang niet geestdriftig gestemd te zpn over hetgeen zjj zagen. De afgevaardigde DugODi noemt den toestand in Rusland »noodiottig en verderfelpk" en zegt, dat hp er, na een ernstig onderzoek ter plaatse, aan twpfelt of het communisme in de praktjjk wel ergens kon worden toe- gepast. Bp gelooft veel eer, dat het voor Rusland evenmin bruikbaar is als voor andere landen en zeker niet voor Italie. En Ferrali, de hoofdredacteur van de Avanti, noemt Rusland een uitgestorven land en zegt, dat het volk zoo lui is geworden, dat een Zuid-Italiaan er nog vljjtig bp is. TER NEUZEN, 23 Juli 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 761.0 Munchen. Laagste barometerstand 741.6 Lerwick Verwachting tot den avond van 24 Juli: Aanvankelijk krachtige, later weer af- nemende Zuidelijke tot Westelijke wind, be- trokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlii regenbuien, zelfde temperatuur. GEMEENTERAAD. In de op Maandag a. s. des narniddags 7 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgen de punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Stemmen over het voorstel Hamelink op lid 1 van art. 82 van het concept- politiereglement en verdere behande ling der andere leden van dat artikel. 3. Stemmen over het voorstel De Meijer om art. 83, lid 1 van het concept- politiereglement te schrappen en ver dere behandeling der andere leden van dat artikel. AVONDTEEKENSCHOOL TE TER NEUZEN. Van betrouwbare zijde vernamen wij, dat binnen enkele weken de inschrijving van leerlingen der waarschijnlijk begin October a.s. te openen avondteekenschool, te houden in de ambachtsschool is te verwachten en dat naast de cursussen voor jongelui die den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt en voor gevorderden, ook cursussen voor volwas- senen in 't leVen zullen worden geroepen. Wij twijfelen niet of de aangiften zullen de verwachtingen overtreffen gezien als wij die hebben met de ambachtsschool zeive, waar nu reeds na een ruiin halfjaar te zijn ontsloten 65 leerlingen de lessen voigen. Spreken wij den wensch uit, dat velen van het a.s. winteronderwijs zullen profi teered wat ongetwijfeld bij het personeei der ambachtsschool in goede handen zal zijn. PADV1NDERS. Zaterdagavond a.s. te half negen hee.i er een installatie plaats van adspirant- padvinders der afdeeling ,,Ter Neuzen" der Ned. Padvinders Vereeniging. Genoemde installatie zal plaats hebben door hopman O. Jonker van Kapeile-Bieze- linge (vroeger hopman le Middeiburg), achter de Rijks H. B. S. te dezer stede. De padvindersbeweging, uit zich zelve gegroeid, heeft thans ook hier vasteren vorm gekregen. De afdeeling Ter Neuzen van de Neder landsche Padvinders-Vereeniging is opge- richt, weldra zal de Koninklijke goedkeu- ring op de Statuten zijn verkregen. Het bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren: Ph. J. Callenfels, voorzitter, H. J. van den Ouden, penningmeester, R. Nolson, C. Ribbens en D. Daane Bolier, secretaris. Laatstgenoemde fungeert voorioopig tevens als hopman. Militairistisch streven is der beweging vreemd, het doel is om met eerbiediging van elke godsdienstige gezindte door onder- ling vertrouwen en samenwerking, doch ook door tucht en orde de jongens te vormen tot flinke eerlijke knapen. Exerceeren en commandeeren zijn daar voor slechts ondergeschikte hulpmi^delen, terwijl de uniform het -symbool der geiijk- heid is. De beweging verdient aller steun. ook geldelijk; voor het verkrijgen van de laatste zal het bestuur middelen beramen. EXAMEN HOOFDAKTE. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd de heer E. B. van Hecke van Axel. ONDERWIJS. Te Ossenisse wordt dit jaar nog begon- nen met den bouw eener R. K. school van vijf lokalen, met patronaatsgebouw en on- derwijzerswoning. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. In de-week van 11 tot en met 17 juli kwamen in Zeeland voor 3 gevallen van roodvonk en wel een fn elk der gemeenten Goes, Sluis en Vlissingen en 3 gevallen van diphteritis, 2 te Sluis en 1 te Kruiningen. EEN VERDACHT GEZELSCHAP. Naar men ons mededeelt, is het als ver- dacht gesignaleerde gezelschap, dat alhier vertoefde, jl. Woensaagvoormiddag. nadat de maDneljjke en de vrouweljjke belften langs veischillende wegeu bp de aanlegplaats der stoombooten waren gekomen, met de boot naar Vlissingen vertrokken. Vermoe delpk hebben ze 3n de gaten gekregen. dat ze werden nagegaan. BEVORDERD. Te Utrecht werd 16 dezer tot arts bevorderd Dr. Van Bockstaele, chirurg, voormalig bestuurder van het heelkundig gesticht en sanatorium te Geeraardsbergen, gewezen professor aan de Vlaamsche Hooge- school te Gent. HET BELG1SCHE TREKPAARD. De Vereeniging Het Beigische Trekpaard te Roosendaal heeft het voornemen opgevat tjjdens de kermis in September een groote harddraverij te houden. AXEL. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot voorzitter der Gezondheids- commissie, zetel Ter Neuzen, de heer A. E. C. Krujjsse, lid van den Raad te Axel, ter vervanging van den heer A. J. Klaassen, die de aanwpzing tot voorzitter met heeft aangenomen. ZAAMSLAG. Op de verkooping van den inspan van den landbouwer W. Scheele werden ^per hooge prijzen besteed. Een 1-jarige merrie bracht op /930; eene 3-jarige 1850; eene 4-jarige /2575; eene 4-jarige met veulen 2825; eene 8-jarige /2000; eene 8-jarige met veulen f 2575. Drie koeien brachten respectievelijk op /610; f 710 en f 630; vier runderen 650; f400; /370 en /430; drie kalveren 160; 170 en f 180. Hierbij komen nog de op- centen, SAS VAN GENT. Bij Kon. besluit van 3 Juli is aan de ge meente Sas van Gent, ingevolge de bepa lingen der Woningwet, tegen een rente van 5 pCt., een voorschot uit 's Rijks kas ver- leend van ten hoogste 116.200 (annuiteit 5,478 pCt., gedurende 50 jaren te voldoen); ten einde die gemeente in staat te stellen een voorschot van een gelijk bedrag te ver- leenen aan de bouwvereeniging ,,Sas van Gent", aldaar, ten behoeve van den bouv. van 20 arbeiderswoningen; en is voorts toe- gekend een jaarlijksche bijdrage in de be- taling van de annuiteit van het bouwvoor- schot van ten hoogste 3938,19. TER NEUZENSCHE COURANT. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend. dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op naaixlag 3d .full I»SO, des narniddags ten 7 ure. Ter Neuzen, den 23 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUEN maakt be kend, dat de tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschreveuen voor de militie, liehting 1921, dezer gemeente zal plaats hebben te GOES, in het Gymnastieklokaal der school voor M U L 0, op Vrijdag 6 Augustus 1920, des narniddags te 1,30 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: io. gmchiktheid voor den dienst van hente wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van.gelijke strekking was; 2o geschiktheid voor den dienst van henvan wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange- vraagd 3o vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o vrijstelling waaromtrent buiten schuld van henwie zij geldtin de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan 5o uitsluiting van hente wier aanzien sedert de eerste fitting van den Militiera'ad eene reden tot uitsluiting bekend geworden isvoor zoo- ver zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt bevondenzijn. In het algemeen is ieder ingeschrevene, omtrent wiens geschiktheid voor den dienst het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van ge- ijjke strekking was of omtrent wien na de uitspraak van den Keuringsraad binnen den voorgesehreven tijd en op de voorgesehreven wijze een nieuw ge neeskundig onderzoek is aangevraagd, verplicht op den bepaalden tijd voor den Militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het onderzoek te onderwerpen. Zoonoodig kan hij met den sterken arm voor den Raad worden gebracht. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de Proviucie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Militieraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzondeu. worden. In afwijking van den algemeenen regel behoeven voor den Militieraad niet te verschijnen de inge- schrevenen, voor wien door hen zelf dan wel door hun vader, moeder voogd of curator een nieuw ge neeskundig onderzoek is aangevraagd en die bij naoer inzien zich niet aan een nieuw geneeskundig onderzoek wenschen te onderwerpen, daar, ingeval zij niet verschijnen en zij niet verkeeren in een der gevallen ondei* lo. en 2o. vermeld de aanvrage als vervallen wordt beschouwd. Voorts behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen lo. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn: 'De hier bedoelde ingeschrevenen worden onder- zocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zijzij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichling, een njksopvoedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van inge schrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie, onder 1o. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht Voor het onderzoek van deze categorie vfcn in geschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder lo. vermeld. 4o. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands Dezen ingeschrevenen staat het vrij, al dan niet op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, voor den Militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het geneeskundig onderzoek te onder werpen. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter niet voor den Militieraad verschijnen of, aldaar ver- schenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig on derzoek onderwerpen, worden zij voor geschikt ge houden. 5o. die woonplaats hebben of verblijf houdenin het buitenland. Voor deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder 4o vermeld. Voor zooveel de ingeschrevenen van de categorie, onder 5o. vermeld, echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij dien Raad voor de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring waaruit blijkt a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duidcn wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor de Militieraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de ver klaring hebben afgegeven, ongesehikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte oevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heel- kunde. In de Nederlandsche kolonien mag de ver klaring door enkel dokters djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan een ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokter-djawa of mede-onder- teekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Werd door den buitenslands woonplaats hebbenden of verblijf houdenden ingeschrevene ook bij de Keu ringsraad eene dergelijke verklaring ingediend, dan moet de verklaring, bestemd voor de Miliiieraad, zijn afgegeven door twee andere geneeskundigen dan die de eerste verklaring hebben afgegeven. Indien het vanwege den Militieraad te houden geneeskundig onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt ge houden, De ingeschrevene, die verplicht is voor den Militie raad te verschijnen en aldaar niet op de daarvoor aangewezen tijd en plaats verschijnt of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zicli niet aan het geneeskundig onder zoek onderwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of qeldboete van ten hoogste lionderd vijftig guldentenzij hij het feit opzettelijk pleegt, in welk geval hij wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of yeldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. De ingeschrevenen die vermeenen aanspraak te hebben op vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst en omtrent wier aanvrage om zoodanige vrijstelling in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak is gedaan kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekend making vermeld, hunne aanvrage toeliehten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in hetzelfde jaar geboren broeders en vermeenen aanspraak te hebben op vrijstelling, hetzij enkel op grond van deze; omstandigheid, hetzij wegens broederdienst. kunnen bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie van hen de vrijstelling zal ten deel vallen. Hebben zij deze overeenkomst niet te vorenschriftelijk aangegaan dan moeten zij daartoe op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, in de tweede zitting van den Militieraad verschijnen. Tevens moet, voor zooveel het minderjarigen geldt hij, of zij, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, op genoem- den tijd en plaats verschijnen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzij deze reeds te voren schriftelijk is gegeven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts gevolg gegeven, indien de andere broeder of broeders dan die, welke volgens de overeenkomst zal of zullen worden vrijgesteld lo. niet om eene andere reden hetzij voorgoed, hetzij tijdelijk is of zijn vrijgesteld 2o. niet hetzij voorgoed, hetzij voorioopig van den dienst is of zijn uitgesloten 3o. voor den dienst geschikt is of zijn. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bovendien worden zij door den Burgemeester schriftelijk medegedeeld aan hen. wie zij gelden of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent de geschiktheid voor den dienst kan geen bezwaar worden ingebracht. Tegen de omtrent vrijstelling of uitsluiting door den Miiitieraad gedane uitspraak kan binnen tien dagen te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Stateu be zwaar worden ingebracht door den Militiecommis- saris en lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De behandeling der aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst, welke gegrond zijn op dienst van broeders bij den Randstorm, zal geschieden in een nader daarvoor te hepalen zitting. Hij of zij, die bezwaren inbrengt levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk metredenen omkleed moet zijn, in bij den Burgemeester der ge meente, waardeingeschrevene wien de uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven "Verzoek- schriften, niet fngeleverd op den tijd en de wijze hier omschreven, kunnen geen gevolg hebber,. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door den Burgemeester ter algemeene kennis gebracht en bovendien medegedeeld aan den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de be zwaren inbracht. Ter Neuzen, 21 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5