Provinciale Staten van Zeeland. RE0HTZAKEN. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzer te Graauw (Z.- VI.) de heer Poppe, thans onderwijzer aan de St. Jozefschool te Bergen op Zoom. Wegens het heerschen van besmette- lijke keelziekte is de Kath. meisjesschool te Sluis gesloten. (N. Z. Crt.) FIETSONGELUK. Maandagavond reed de heer Van O. met mej. De B. uit Aardenburg met zijn motor- fiets op den weg tusschen Breskens en Schoondijke. Door het breken van het ach- terstuur viel mej. De B. achterover van den niet hard rijdenden motor, doch moest hevig bloedende en bewusteloos op een hoeve worden binnengedragen, van waar zij per auto naar hare woonplaats is vervoerd. DE GROOTE ZEEUWSCHE LAND- BOUWTENTOONSTELLING. Naar de M. Crt. meldt, bestaat het ge- vaar, dat de groote Zeeuwsche landbouw- tentoonstelling, die volgens het plan a.s. jaar te Middelburg zou worden gehouden niet zal kunnen doorgaan wegens de veel- eischendheid van den pachter van de voor die tentoonstelling geschikte weide. ZAAMSLAG. Zaterdag j.l. werd een groote hoeveelheid water door een windhoos uit de Schelde opgenomen, terwijl over den dijk in de Kleinen Huissenspolder verschillende gersteschoven hoog in de lucht werden gevoerd en geheel uit elkaar sloegen. De aren waren al vernietigd. Het vlas trekken is op enkele uitzon- deringen na geheel afgeloopen. Dat dit voor veel menschen een loonend bedrijf is, blijkt maar al te zeer als men in aanmerking neemt, dat hier de vorige week een arbeider op een dag 1600 schrangen trok aan een en een halven cent per stuk. SAS VAN GENT Wit-Gele-Kruis. Maandag 1.1. is op initiatief van de hee- ren Baetenj kapelaan en Temmerman, arts, alhier, na eene duidelijke uiteenzetting door den Aalmoezenier van den Arbeid, den Eerw. heer Hack, eene afdeeling van het Wit-Gele-Kruis opgericht met een aanvan- kelijk ledental van ruim 70 gezinshoofden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de dames mevrouw Stevens, mevr. Bril, mej. De Cock en de heeren L. Martens; Michiei- sen, Tak en A. van Leemput. Als geriees- kundig adviseur zal de heer Temmerman het bestuur ter zijde staan. KOEWACHT. Zondag namiddag werd op de bovenzaal van de zusterschool eene vergadering ge houden van de mannelijke leden der R. K. kiesvereeniging ter verkiezlng van een nieuw bestuur. Het oude bestuur had met het oog de reorganisatie van de vereeniging in het geheel ontslag genomen. Besloten werd, dat de nieuwe kiesvereeniging zou tellen 7 bestuursleden, waarvan 4 zouden gekozen worden door de mannelijke leden en 3 door de vrouwelijke. De gekozenen zouden dan de functies onder elkaar ver- deelen. Gekozen warden de heeren A. Die- rick, H. Bonte, Alph. de Waele en A. Gee- rards, die verklaarden hunne benoeming te aanvaarden. Binnenkort zal nu eene verga dering der vrouwelijke leden worden ge houden, waarin drie vrouwelijke leden zul- len worden gekozen. Zondag-werd in de kerk op het Bel- gische gedeelte voorgelezen een schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Gent, waar in hij de ingezetenen bedankte voor de hartelijke; ontvangst hem verleden Woens- dag bereid en dat hij zou trachten aan hun verzoek, n.l. het verkrijgen van een eigen parochie onder bisdom van Gent, zou trach ten te voldoen. Vroeger waren priesters uit het Bisdom Breda belast met de geeste- lijke leiding der inwoners van het Belgisch gedeelte. BIERVLIET. In de raadsvergadering werd tot ge- meente-geneesheer benoemd de heer Tals- ma, arts te IJzendijke. Aan de visscherijschool te Breskens werd f 10 subsidie toegekend. Aan de Z. VI. Tramwegmaatschappij werd f 230 hooger subsidie verleend. Ter benoeming in het college van zetters werden voorgedragen de raadsleden W. d< Blaeij, J. Bliek, P. Provoost en d belaere. BRESKENS. Zaterdagavond kwam de heer S., opzich- ter van den Prov. waterstaat alhier, met zijn motorrijwiel, in botsing met de vrouw van den heer H„ ter hoogte van Kerkjes- brug. De heer S. moest zwaar gewond in een cafe worden binnengedragen. De vrouw bekwam enkele schrammen aan hoofd en linkerbeen. VLISSINGEN. Dat de kermis nog altijd een vermaak is, dat moeilijk te vervangen is, is Maandag weer overtuigend gebleken. Het was nog maar de eerste dag, doch het was reeds verbazend druk. Duizenden bewogen zich op de Zeilmarkt, Nieuwendijk, Bellamy- park; Groote Markt en de verschillende vermakelijkheden waren alien overvol. Een van de grootste attracties is de Achtbaan, staande bij de Gravenstraat. Den heelen avond waren de auto's telkens met 4 per- sonen gevuld, die een tochtje langs de baan deden, wat een aardige ontspanning schijnt te zijn. De onderzeeboot-caroussel, het hippo drome, de rutschbaan, de luchtschommel; alles was voortdurend bezet. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft van den Commissaris der Koningin bericht ontvangen, dat de gemeentebegroo- ting 1920 waaraan Ged. Staten hun goed- keuring onhouden hadden thans na be- roep bij de Kroon is goedgekeurd. Arr. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 20 Juli 1920, de volgende vonnissen uit- gesproken A. de B., oud 47 j., varkenskoopman te Sluis, is wesrens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevarg. P. A. d'H., oud 51 j., grondwerker te Bosch kapelle, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen heoht. J. A. C. v. R., oud 39 j., zonder beroep te Ter Neuzen. is wegens alsvoren ver oordeeld tot 25 boete of 25 dagen hecht, P. S., oud 58 j., schipper te Dordrecht, is wegens verboden vervoer veroordeeld tot f 20 boe<e of 20 dagen hecht. L. d. T., oua 38 j., landbouwer te Hon- tenisse, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. Ch. L. v. G., oud 70 j werkman te Stekene, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen becht. V. de S., oud 46 j., huishoudster te Assenede, is wegens poging tot uitvoer ver oordeeld tot f 5 boete of'5 dagen hecht. E. D., oud 43 j., werkman te Oostburg, gedetineerd, is wegens laudlooperij ver oordeeld tot 3 dagen hecht. en 1 jaar R W. I. J. L. H oud 25 j., poelier te Clinge, is wegens uitvoer veroordeeld tot 2 X 10 boete of 2 X 10 dagen hecht. FA1LLISSEMENTEN. De faillietverklaring van A. P., koopman te Sas van Gent, curator Mr. J. F. van Deinse te Middelburg* is in hooger beroep door het Gerechtshof te 's Gravenhage vernietigd. EEN ROOVER. Het Gerechtshof te's Hertogenbosch ver- oordeelde den 20 jarigen P. K., uit Wuersen, die met een zwart gemaakt gezicht het huis van Engels te Kerkrade binnendrong en met een revolver in de hand de huis- vrouw dwong het geld af te geven en daarna de bewoners in den kelder opsloot, tot 5 jaar gevangenisstraf. BUITENSPORIGEVERTERINGENDOOR EEN FA1LLIET. Een koopman te Arnhem, die failleerde, bleek, toen tot inventarisatie werd overge- gaan, tegenover een staat van scbuiden van .14,000 een bezit van 160 aan geld eenige onbeteekenende vorderingen te kun nen stellen. De curator vond aanleiding om een klaebt tegen den lailliet in te dienen, op grond van art. 340 Wetboek van Strafrecht daarbij wordt strafoaar gesteld de in staat van faillissement verklaarde de koopman, die buitensporige verteringen beeft gemaakt. Bij het gerechteljjk onderzoek bleek, dat de koopman tjjdeDs den oorlog aan ketdng- handei had gedaan, op sommige artikelen had verloren, doch zjjn meeste geld had verspeeld'oij het kaartspel betaalde hij volgens gehoorde getuigen zjjn verliezen meermalen met bankbiljetten van f 100. De rechter nam aan, dat iemand, die buiten alle verband met zijn handel of be drjjf, bedragen, die zjjn fioancieele draag- kracht verre te boven gaan, bij het spel in de waagschaal stelt, moet geacbt worden buitensporige verteringen te maken in den zin van art. 340 Swb. De koopman werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. ZOMERZITTING. Vergadering van Maandagmiddag te 2 uur. Voorzitter: de heer Mr.'H. J. Dyckmeester, Commissaris der Koningin. Aanwezig aile leden. De heer Vienings vraagt direct het woord en krygt gelegenheid een vraag te stellen buiten de agenda om. Spreker stelt de vraag of de vergadering- wel competent is om besluiten te nemen, daar er een lid aanwezig is van wie het twijfelachtig is of zij nog de vereischten bezit om lid te zijn, daar het niet zeker is of haar domiciiie nog in Zeeland is. Er bestaat bij enkele leden twijfel of art. 23 der Prov. wet zich niet tegen haar lidmaatschap verzet, gaat - rite zou spreker zekerheid over deze kwestie hebben. De Voorzitter zegt, dat bij Ged. Staten van mevrouw Duiker-Blekkink geen bericht is inge- komen,»dat zij geen mgezetene meer is. Wel hebben Ged. Staten een rapport in hun bezit, naar aanleiding van haar beroep tegen het be- sluit van den raad van Ter Neuzen, waarbij haar lidmaatschap van dat college werd opge- zegd. De gemeentewet schrijft geen kennis- geving van den betrokkene voor, dit doet ech- ter de Prov. wet wel. Spreker is overtuigd, dat de Staten wel competent zijn, besluiten te nemen. De electriciteitsvoorziening. Aan de orde is het aigemeene verslag der afdeelingen over den brief van den Raad van Commissarissen der N. V. ,,P. Z. E. M." De heer Welleman herinnert aan de geschie- denis van het ontstaan dezer Vennootschap en zegt, dat er met voortvarendheid is gearbeid, spreker onderschryft met kracht, dat Zeeland voor zijne economische ontwikkejing- eleetrici- teit hard noodig heeft. In dezen tijd moet zeker alles gedaan worden zoo economisch mogelijk, maar dat een Staats- monopolie voordeeliger zal werken dan een Provinciale maatschappij staat niet vast, zeker niet, dat zij spoediger zal werken en meer be- drijfszekerheid geeft. Spreker voelt daarom veel voor het Zeeuwsche plan. Spreker brengt hulde aan den Raad van Commissarissen en Ged. Staten voor hun krachtige verdediging der Zeeuwsche belangen; hij wilde wel, dat Ged. Staten steeds zulke klanken deden hooren. Er zijn groote kosten gemaakt, zelfs tot een ton toe. De Raad van Commissarissen en Ged. Staten komen ten einde raad bij de Staten. en aan deze is nu het woord. Geeft men den Mi nister toe, dan komt er voorloopig van de elec- trificatie van Zeeland niets. Spreker dient een motie in, waarin de Staten de houding van den Minister niet goedkeuren en zijn hulp inroepen voor het Zeeuwsche plan. Deze motie zal Dins- dag verder worden behandeld. Reglement van orde. Aangenomen wordt het voorstel inzake wij- ziging van het reglement van orde, waardoor het instituut van schriftelijke vragen wordt ingevoerd. Ambtenaar Provinciale Fondsen. Aangenomen wordt de verhooging der jaar- wedde van den ambtenaar belast met het be- heer der Provinciale fondsen tot f 800. Salaris personeel stoomboot- diensten. Het adres van den Centralen Bond van ivausportareeiaers tot iieizteiung- van de saiu- ns- en aigemeene reentsposiue van net perso- neet uer frovinciaie stuos-.ojotcuensten, vvaaro^ ued. staten aiwijzenu wmen DesclutcKen, geeii, aen neer unaeruijiv nameicung er op te wyzen aat veie ieuen in ue najaarsveigauerrng met mede gmgen met de ainendernenieh uer Hem. mt imancieeie ovei v> egmgen, ai vunaeti zy de voorsteiien Diilijk. Waar door rneerdert opbrengst del- opcenten ch ue Kyksoyarage voor aen dienst op de vV ester-Scnelue eenige ncntpunten zyn gfeKoinen en gezien de door spreKer genoeinde cyfers, dient iuj eene motie in, waarin Ged. Staten women uitgenoodigd tt overwegen weike salarissen van net bootper- soneel uioeten worden verhoogd en daarover in de najaarsvergadering een voorstel te doen. De heer Hensel zegt met de heeren van de Putte en Van den Ouden het plan te heboen g-ehad 00k eene motie van bijna gelijke strek- King in te dienen.. Nu zal hij die achterwege laten. Lit heer v aii Rompu zegt, dat als men een deel der Rijksbijdrage voor salarisver beter ing besteed alleen het personeel van de Wester- Sctielde is geholpen, wat een onbillijkheid zal scheppen tegenover andere ambtenaren. De heer Van de Putte zegt, dat hij in zijne motie al het personeel der stoombootdiensten heeft bedoeld en een maximum van 200 noemde. De heer Van Nieuw kuijk meent, dat er an dere categorien zijn, die eerder verhooging noodig hebben dan het bootpersoneel, en wel de ambtenaren met groote gezinnen en ge- pensioneerden. De heer De Veer vraagt of de uitdrukking van den heer Van Rompu, dat de motie geen verandering zal brengen (in het standpunt van Ged. Staten beteekent, dat zij de motie zonder meer naast zich neer zullen leggen. Dit zou dan de Staten dwingen zelf een voorstel te doen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten geen moties naast zich neerleggen. De heer Onderdijk zegt, dat als blijkt dat Ged. Staten niet aan het verzoek kunnen vol doen, spreker en zijne partijgenooten telkens met amendementen zullen komen en dit zal den gang van zaken niet bevorderen. De 80 van het Rijk komen de Provinciale fondsen ten goede en kunnen 00k voor het personeel der Ooster-Schelde worden gebruikt. De heer Hendrikse meent, dat als men gaat verhoogen het eerst de leden van Ged. Staten aan de orde komen, die slechts f 3000 verdienen zonder pensioen, terwijl bijv. in Zuid-Holland 8000 met pensioen wordt gegeven. De motie-Onderdijk wordt aangenomen met 38 tegen 4 stemmen, die der heeren Van Rom pu, Fruijtier, Van Nieuwkuijk en Dumoleijn. Salaris agent te Zierikzee. Het afwjjzend voorstel van Ged. Staten op het verzoek van M, Isheim, agent bij den Prov. stoombootdienst te Zierikzee wordt door den heer Timmerman betreurt, deze agent heeft bij veel meer werk slechts f 100 meer dan die te Middelburg. Spreker stelt voor 1500, in- gaande 1 Januari 1920. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel in strijd is met het reglement van orde, daar de sala- risregeling in een verordening- is vastgelegd, hij acht het best te beschouwen, dat het voor stel in deze zoo juist aangenomen motie is op genomen. De heer Van der Weijde geeft dit toe, maar beveelt het voorstel in ernstige overweging van Ged. Staten en royale medewerking van de Prov. Staten aan. De heer Vienings wil in afwachting voor loopig een toelage van 400 over 1920 toe- kennen. De Voorzitter acht het het beste de zaak 4an Ged. Staten over t* laten. De heer Onderdijk wil 00k het advies van dat college afwachten. De heer Hensel sluit zich bij den heer Vie nings aan. De heer Lindeijer wil bij de wjjziging der begrooting voor 1920 een post daarop uit- trekken. De heer Fruijtier zegt, dat de wijzigingen in verband staan met gedane voorsteiien. Met aigemeene stemmen wordt besloten tot aanhouding van het verzoek.. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden aangenomen de voorsteiien tot v^rlee- nen van een gratificatie aan gepensioneerde ambtenaren en weduwen en weezen, en dat tot wijziging der verordening op de- heffing en invordering van leges ter Provinciale griffie. Subsidie handelsscholen. De heer Van Nieuwkuijk stelde voor aan de Handelsschool te Middelburg f 1950 in plaats van 1800 toe te kennen, wat Ged. Staten bi monde van den heer Dieleman ovememen. Het voorstel zoo geamendeerd wordt aangenomen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming wor den aangenomen de voorsteiien tot het voeren van een rechtsgeding voor scheidsmannen ten aanzien van een aanvaring van het stoom- schip ,Zuid-Beveland" op 10 December 1919 en dat tot aanstellen van een vasten arbeider op den weg tusschen Westelijk en Oo=telijT< Zeeuwsch-Vlaanderen. - Salaris w aterbou\v kundigffV ambtenaren. Het voorstel inzake de salarieering van waterbouwkundige ambtenaren gaf den heer Welleman aanleiding er op te wijzen, dat de betrokken personen, die geen steun vinden bij besturen hunner waterschappen Of polder en zeker niet bij de vergaderingen van ingelan- den, zich nu in arremoede tot de staten wen- den en deze mogen hen niet afstooten. Het is hier eene gelegenheid om te helpen en dit moet. Spreker wil de zaak door Ged. Staten nog eens doen overwpgen. De heer Overhoff geeft verschillende verge- lijkingen met andere betrekkingen, zoo wat salarieering als verrichte arbeid betreft. Ook doet hij zien, dat Zeeland minder betaalt dan andere provincies. Het geldt hier een algemeen belang, deze amb tenaren staan op de bres in den strijd tegen de zee. Lang niet alle waterbouwkundige amb tenaren zijn in de gelegenheid bijverdiensten te hebben. De te waardeeren arbeid van Ged. Staten om invloed uit te oefenen op de polder- besturen heeft niet het gewenschte resultaa't gehad, omdat geen bindenden invloed kan wor den uitgeoefend door een circulaire. De be- grootingen der vrije polders zouden eigenlijk ook aan de goedkeuring van Ged. Staten on- derworpen moeten zijn. ALs de autonomic der polders daardoor wordt aangetast, moet dit worden veranderd. Spreker dient een voor stel in waarbij Ged. Staten worden uitgenoo digd in de Najaarsvergadering een voorstel in te dienen, waarbij de begrootingeu aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onder- worpen. De heer Vienings zegt, dat de overheid ook meermalen de autonomic der gemeenten aan- tast en hij ziet er geen bezwaar in om in het belang der betrokkenen een minimum salaris vast te leggen. De heer Welleman acht de motie onaan- nemelijk, het is niet gewenseht, dat de begroo- tingen der vrije polders moeten worden goed gekeurd door Ged. Staten. De heer Sprenger gaat nog eens na wat Ged. Staten ten deze reeds hebben gedaan, Spreker wijst aan de hand van cijfers er op, dat deze ambtenaren niet zoo achter staan bij anderen zooals de heer Overhoff het voordoet. Het gaat er wel degelijk om of de polders hun eigen baas zullen blijven. De heer Moelker woont de vergadering van verschillende polders by en daar worden de wenken van Ged. Staten steeds in acht ge nomen, hij zal daarom voor het voorstel van Ged. Staten stemmen. De heer Van der Weijde meent, dat in meer- dere polders de jaarwedden niet zoo slecht zijn. De heer Overhoff toont nog eens aan, dat de salarissen ip vele polders lang niet voldoende zijn vevhfxtk-;. Ook de regeering houdt geen rescuing met bijverdiensten. De motie-Overhoff wordt verworpen met slechts 4 stemmen voor, die van mevrouw Dui ker en van de heeren Lindeijer, Onderdijk en Overhoff. De heer Welleman stelt nu voor, dat Ged. •Staten zullen onderhandelen met den Bond van Waterbouwkundige ambtenaren en dan een voorstel zullen doen in de Najaarsvergadering. In stemming wordt gebracht het voorstel van Ged. Staten, dat wordt aang-enomen met 8 stemmen tegen, die van mevrouw Duiker en de heeren Adriaanse, Van Niftrik, Welleman, Lindeijer, Onderdijk, Overhoff en Vienings. De polder Borssele. Bij het voorstel tot afwijzing van het ver zoek van den polder Borssele om vrijverkla- ring van dien polder, verklaart de heer Kake- beeke, dat hij zelf een adres onderteekend heeft met onjuiste cijfers, omdat hij vertrouwde, dat de samensteller van het adres goed op de hoogte was. De heer Hendrikse is tegen vrijverklaring geworden sedert de ernstige en kostbare oever- afschuiving in den Hoofdplaatpolder in Octo ber 1919. Het voorstel van Ged. Staten wordt aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Reglement Sluis-in-de- Wielingen. Bij het vaststellen van het bijzonder regle ment voor het beheer der uitwatering van het Waterschap der Sluis-in-de-Wielingen stelde de heer Erasmus voor, de bestuursleden een stem te geven in de aigemeene vergadering, wat den heer Sprenger deed opmerken, dat dit niet geschiedt uit historische overwegingen. Het voorstel-Erasmus behaalde slechts 8 stem- men, dat van Ged. Staten werd aangenomen. Weg 's Gravenpolder Hoedekenskerke Ter tafel kwam het voorstel tot verbetering van den weg 's Gravenpolder-Hoedekenskerke. De heer Van Dixhoorn meent, dat als het veer Ter NeuzenEllewoutsdijk tot stand mocht komen, de nu voorgestelde uitgaven ge heel of althans voor het grootste deel achter wege kunnen blijven. Bovendien wilt spreker de verdere rapporten van de commissie voor verkeersverbeteringen afwachten; en hij stelt aanhouding van het voorstel voor. De heer Vogelaar bepleit met klem, dat het achterland van Zuid-Beveland geholpen moet worden en uit zijn isolement, vooral in den winter, worden verlost, de weg moet tot stand komen. De heer W. van Oeveren sluit zich bij den heer Van Dixhoorn aan. De heer Van Niftrik wijst op de groote kos ten die een veer Ter NeuzenEllewoutsdijk met zich zullen brengen, vooral door het aan- leggen van een steiger te Ellewoutsdijk, spre ker wil de groote verbetering tussehen Zeeuwsch-Vlaanderen en Goes niet langer uit- stellen en stelt daarom voor het voorstel van Ged. Staten aan te nemen. De -heer Lindeijer sluit zich hierbij aan en wil ook het crediet toestaan. De heer Van Rompu zegt, dat al is het mo gelijk te Ellewoutsdijk een steiger te maken, er dan nog geen goede verbindjng is van daar naar Goes. Een voorstel-Van Dixhoorn tot uitstel van deze zaak wordt verworpen met 33 tegen 7 stemmen (de heeren De Veer en Adriaanse hebben de vergadering verlaten). Voor stem- men de heeren Van Dixhoorn, Mulder, W. van Oeveren, Erasmus, Dumoleyn, Van der Weijde en Timmerman. Uitbreiding haven te Vlissingen. Voorlezing wordt nog gedaan van het af- deelingsverslag inzake het voorstel tot verlee- nen van een bijdrage van f 400.000 voor de uitbreiding van de haven te Vlissingen. De discussies over dit voorstel worden uitgesteld en de vergadering daarop verdaagd tot Dins- dagmorgen 10 uur. Vergadering van Dinsdag. De haven van Vlissingen. Voortgezet wordt de behandeling van het voorstel tot verleenen van een bijdrage uit de Provinciale kas groot f 400,000 voor de uit breiding van de buitenhaven te Vlissingen. De heer Van Niftrik houdt eon zeer uitvoe- rig pleidooi voor het toekennen van deze bij drage. De Belgen hebben zich bij hun an- nexatieplannen vergist en vergeten, dat Ne- derland ook groot belang heeft bij de Wester- Schelde. Regeering en voiksvertegenwoordi- ging gaven daarop een goed antwoord door 5% millioen uit te trekken voor de haven van Vlissingen. Ged. Staten volgden dit voOrbeeld, daar het hier een Nederlandsch, een Zeeuwsch belang is, zooals door zeer deskundige perso nen is aangetoond is Vlissingen door -zijn geo- graphische ligging geknipt voor aanloophaven. Waar de reis naar Antwerpen voor passagiers- schepeh een groot oponthoud beteekent zullen die te Vlissingen lossen. Nu reeds levert de haven goede financieele resultaten op. De sluizen zijn echter niet berekend op de sche- pen van tegenwoordig en daarom moet de bui tenhaven worden uitgebreid. Het gemeente bestuur van Vlissingen beschikt reeds over ge- gevens die aantoonen dat verschillende lynen Vlissingen zullen aandoen. De heer Nolson is niet overtuigd, Vlissingen heeft geen achterland en kan toch niet met Antwerpen of Rotterdam concurreeren. Zee- brugge was ook voor aanloophaven bestemd en is een mislukking- gebleken. De heer Hensel zegt, dat als het geen groot belang gold de regeering geen 5 millioen uit- trok, Vlissingen zal ook van het herstel van Duitschand profiteeren. De heer Van Nieuwkuijk is optimistisch ge- stemd tegenover de resultaten van dit plan en kan het alleen niet zetten, dat de Kon. Maatschappij ,,De Schelde" niet haar woord om te steunen gestand doet. De heer Gerlach bepleit aanneming van het voorstel. De heer Dieleman heeft in het betoog van Ged. Staten of van wie ook niete steekiiou- dends gezien om te bewyzen, dat de uitbreiding noodzakelijk is, alleen dat de uitbreiding ook ten goede zal komen aan de Prov. stoomboot diensten, is voor spreker een reden om er waarschijnlijk voor te stemmen. De heer Sprenger komt tegen de woorden van den heer Van Nieuwkuijk op, ,,de Schelde" werkt niet alleen voor de aandeelhouders, maar komt tevens op tegen een insinuatie in de Nieuwe Zeeuwsche Courant, waarvoor de heer Vienings waarschijnlijk gebruik heeft gemaakt van zijn wetenschap wat er in de afdeelingen is besproken. De heer Lindeijer verdedigt ook het voorstel en zegt o.a. dat de haven vroeger niet goed ging, maar nu de gemeente de exploitatie van de Schelde ovemam, is dit beter geworden en werpt zij jaarlijksch batige saldo's af. De heer Moelker, aanvanftelyk onzdfcer wat te doen is door de discussies besloten voor te stemmen. De heer Vienings zegt de door hem gebruikte gegevens reeds eerder te hebben geweten. Hij nan zich niet best begrijpen, dat ,,de Schelde" geen voordeel bij de haven heeft, maar zai zich er bij neerleggen. De heer Van Dixhoorn werd ook van twijfe- laar voorstander. De heer Van Rompu spreekt namens de commissie voor de stoombootdiensten en zegt, dat ook daarvoor de verbetering van belang is. De heer De Casembroot zegt, dat de ver- detliging hem erg gemakkehjk is gemaakt. ,,De Schelde" heeft nooit toezegging gedaan, aileen de Kamer van-' Koophandei te Vlissin gen zeide in 1917, dat ,,de Zeeland" en ,,de Schelde" wel zouden widen bijdragen als zy het geld daartoe hebben. Maar dit gold het oude grootere plan. Na nog eenige duplieken, werd het voorstel zonder noofdelijke stemming' onder applaus aangenomen. Vervolgens werd aangenomen het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den polder Borssele om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering. Tram KnockeBreskens. Het voorstel tot afwijzing van het verzoek van de stoomtrammaatschappij Breskens MaLdeghem om verhooging van het renteloos voorschot voor den aanleg en exploitatie van een lijn KnockeBreskens, werd bestreden door den heer Erasmus, die echter vanaf de persplaatsen onmogelijk te verstaan was, een euvel waaraan meer statenleden mank gaan. De heer Van Zuijen dringt aan op het toe staan van het verzoek. De heer Dieleman betoogt, dat men tot een geheel ander systeem zal moeten komen, trou- wens het rijk verleend in Limhurg ook al grooter steun. Na de vergadering zullen Ged. Staten niet stil zitten maar met de maatschappij samen stappen doen om meer rijkssteun te krijgen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Spoorwegen Zuid-Beveland. Het voorstel tot verhooging van het rente loos voorschot voor de lokaalspoorwegen op Zuid-Beveland wordt zonder hoofdelijke stem ming' aangenomen. Eveneens worden aangenomen het voorstel tot afwijzing van het verzoek van J. Bauer te Kruiningen om subsidie voor zijn omnibus- dienst en dat om 70 subsidie toe te kennen voor 1920, 1921 en 1922 aan E. Weemaes te Clinge voor den wagendienst HulstNieuw- Namen. Ook werden aangenomen de voorsteiien om f 1500 subsidie toe te kennen aan de N.V. ,,Auto" te Wissekerke, en dat tot aanvaar- ding van door wylen Jhr. Mr. A, van Reigers- berg Ver.sluijs aan de Prov. bibliotheek gelega- teerde boeken. Kindervacantie- en Herstellings- kolonies. Het voorstel tot afwijzing van het verzoe,. om subsidie aan het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies, werd bestreden door den heer De Veer, die 1000 wil uittrekken voor steun aan deze en gelijk werkende vereenigingen, terwijl hij aan Ged. Staten wil overlaten het bepalen van de voor- waarden waaronder de subsidie wordt verleend. De heer Welleman wijst er op, dat onder het algemeen verslag staat het traditioneele: ,,Ged. Staten vinden in dit verslag geen aan leiding, om wijziging te brengen in hun voor stel", wat zooveel zeggen wil als ,,niet thuis". Andere provincies steunen wel, het is niet juist dat de Prov. vereeniging tot bestrijding der tubereulose kinderen uitzendt. Spreker stelt inwilliging van het verzoek voor. De heer Overhoff zet ook uiteen het groote aigemeene belang hierbij betrokken, gezonde kinderen geven gezonde mannen en vrouwen en dit is van belang voor de maatschappij. Daarvoor is 400 of f 500 toch niet te veei, meteen geeft men f 200 voor de varkens. De heer Blum wijst er op, dat men met de financi&n der provincie moet rekening hou- den, terwijl hij zegt, dat ook de vereeniging tot het uitzenden van zwakke Nederlandsche kinderen hier werkt en hij vraagt waarom men de kinderen bijv. naar Voome zendt en er hierbij zooveel gelegenheid is als te Westhove en op Zonneveld. Deze inrichtingen, die zeker financieelen steun noodig zullen krijgen moet men die eerder verleenen. Nadat de heer De Veer, Welleman en Over hoff nog eens hadden gerepliceerd en de heer Blum had gedupliceerd werd het voorstel-De Veer aangenomen met 27 tegen 12 stemmen, die der heeren Welleman, Blum, Hartoog, Ger lach, De Casembroot, Sprenger, Fruytier, J. W. van Oeveren, Kakebeeke, Van Rompu, Die leman en Dumoleijn. Hiema werd gepauzeerd. Electriciteitsvoorziening. Na de pauze werd de behandeling van de kwestie del* electriciteitsvoorziening weder aan de orde gesteld en wel de motie van den heer Welleman, luidende: ,,De Staten der Provincie Zeeland, gezien en gelioord de schriftelijke en mondelinge mededeelingen betreffende de houding van de P. Z. E. M.; ten zeerste betreurende, dat de uitvoering van haar plan tot dusver niet mogelijk is ge maakt; besluiten den Minister van Waterstaat drin- gend te verzoeken ten spoedigste de door de maatschappij gevraagde en vereischte vergun- ningen tot gebruik van Rijkswerken te ver leenen, opdat deze kunnen overgaan tot den bouvf van de inrichtingen, waardoor de provin cie Zeeland kan worden voorzien van electri- schen stroom." De heer Welleman verdedigt deze motie nog met enkele toelichtingen. De heer Vienings acht de motie van den heer Welleman veel te zwak, dit is door Ged. Sta ten reeds herhaaldelijk gevraagd, de Minister zal deze motie naast zich neerleggen. Wel wi spreker een motie aannemen, maar daarin moet uitkomen, dat de Staten van oordeel zijn, dat het Zeeuwsche plan veel beter uitvoerbaar is, en verder de hulp der regeering en der Kamers inroepen om dan Minister van Water staat te helpen te overreden. De heer Van der Weijde acht het woord betreurende" in de motie wat te sterk, doch gaat overigens met den heer Welleman mede. De heer Lindeijer acht dit voorstel nog be- langrijker dan dat over de haven van Vlissin gen. Zeker moeten provinciale belangen wy- ken voor landsbelangen, en in theorie is het staatsbedrijf beter dan het provinciaal bedrijf, maar hier is dit niet het geval en vooral is van beteekenis, dat het plan eerder uitgevoerd kan zijn. Het staatsbedrijf zal minder econo misch werken, de bedrijfszekerheid is bij kor- tere afstanden zekerder. Spreker wijst er op. hoe vlug de staatscommissie haar rappoD heeft uitgebracht, maar na dien tijd heeft hij van de haast niet veel meer kunnen merken. Verschillende deelen van Nederland en o. a. Zeeland zijn ten achter op dit gebied en kun nen niet meer wachten. De regeering keurde destijds de plannen goed en had nu moeten waarschuwen voor haar plannen. Afwachten tot dat het beroep op de regeering en de Ka mers resultaat heeft duurt te lang. Maar er zijn drie deelen van Zeeland geprojecteerd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2